تعداد بازدید: ۶
تاريخ انتشار: یکشنبه،۳۱ تیر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۲۰:۴۱
شفاف‌سازی بانک صادرات ایران در مورد روند رو به رشد بانک و برگزاری مجمع سالیانه
اخبار شرکتها: مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام بانک صادرات ایران که قرار بود امروز (٣١ تیر ۱۳۹۷) برگزار شود، لغو شد.در مورد این موضوع و برنامه‌های توسعه‌ای بانک با حجت‌اله صیدی، مدیرعامل بانک صادرات ایران به گفت‌وگو نشسته‌ایم که می‌‌خوانید.* آگهی لغو برگزاری مجمع بانک صادرات ایران درست یک روز قبل از برگزاری، منتشر شد و همین موضوع گمانه‌زنی‌هایی را به وجود آورد.
چرا مجمع بانک لغو شد؟همان‌طور که می‌دانید، صورت‌های مالی حسابرسی‌نشده سال مالی منتهی به ٢٩ اسفند ١٣٩٦ بانک صادرات ایران تهیه و به سازمان حسابرسی ار ائه شد و بیش از یک ماه قبل روی سامانه کدال نیز قرار گرفت.بر این اساس، پیش‌نویس گزارش حسابرسی هم ارائه و بر اساس الزام مقرراتی، به بانک مرکزی ارسال شد تا مورد بررسی قرار گرفته و بر اساس نظر کارشناسی و نظارتی بانک مزبور، نسخه نهایی گزارش حسابرسی صادر و مجمع تشکیل شود.
بر این اساس جلسات کارشناسی در بانک مرکزی هم طبق روال تشکیل شد که بنده هم حضور داشتم و نکاتی که چند سال است در گزارش بانک‌ها مورد تأکید حسابرس قرار می‌گیرد، مورد بررسی قرار گرفت.این نکات امروزه مبتلابه همه بانک‌هاست که مهم‌ترین آنها موضوع تسعیر ارز، مطالبات معوق و کفایت ذخیره آنهاست که کم و بیش در تمامی بانک‌های خصوصی و دولتی وجود دارد.
علاوه بر این دو مورد، در گزارش‌های بانک‌های دولتی مشمول اصل ٤٤ و برخی بانک‌های دولتی غیربورسی، مطالبات از دولت و اکچوئری نیز بندهای مهمی است که به آنها اشاره می‌شود. در سال‌های گذشته نیز این موضوعات در بررسی صورت‌های مالی مورد توجه بود که با وجود آنها مجامع بانک‌ها تشکیل می‌شد اما امسال مسئولان محترم و سهامداران عمده سه بانک بزرگ‌ مشمول اصل ٤٤ از جمله بانک صادرات ایران، مصلحت دیدند که به این موارد با اهتمام بیشتری پرداخته شده و تعیین تکلیف دقیق‌تری در این زمینه صورت گیرد تا برگزاری مجمع با شفافیت بیشتری انجام شود.
* یعنی بانک مرکزی صورت‌های مالی بانک را تأیید نکرده است؟اصلاً این‌طور نیست. اصلاً بحث بانک مرکزی رد یا تأیید صورت‌های مالی یا گزارش حسابرس نیست. در آستانه مجامع، این بانک فقط مجوز برگزاری مجمع را صادر می‌کند که گاهی اعطای این  مجوز به شرط اعمال اصلاحاتی قبل یا بعد از مجمع است و گاهی هم بدون شرط.
امسال هم می‌توانست مجوزهای مشروط برای برگزاری مجامع این بانک‌ها صادر شود، اما به دلیل اهمیت این بانک‌ها در اقتصاد کشور و در راستای صیانت از حقوق سپرده‌گذاران و سهامداران، بر اساس تصمیم جمعی دست‌اندرکاران و سیاست‌گذاران، مقرر شد برگزاری مجمع با شفافیت بیشتر به هفته‌های آتی موکول شود.
* برگزاری مجمع چه زمانی خواهد بود؟به محض انجام بررسی‌های لازم در مورد موضوعات اشاره‌شده، ان‌شاءالله در کمترین زمان ممکن مجمع بانک را برگزار خواهیم کرد.* تا آن زمان نماد بانک در بورس متوقف خواهد ماند؟دلیلی برای بسته ماندن نماد وجود ندارد. چون تغییر عمده‌ای حاصل نشده، قاعدتاً نماد بلافاصله باز می‌شود.
* نگاه خود شما به موضوع عدم برگزاری مجمع و تعویق آن چیست؟ از آن استقبال می‌کنید؟بنده به شخصه دوست داشتم، مجمع در زمان وعده داده‌شده برگزار شود، چون هم می‌خواستم به وعده‌ای که به سهامداران و مسئولان داده بودم عمل کنم و هم گزارشی از اصلاحات انجام‌شده، موفقیت‌ها و دستاوردها و همچنین وضعیت جاری بانک و برنامه‌های آتی ارائه کنم.
مجمع فرصت خوبی برای اطلاع‌رسانی و نقد عملکردها و کسب رهنمودهاست، اما گاهی مصلحتی بالاتر وجود دارد که حتماً در درازمدت به نفع بانک است و باید پذیرفت.* یعنی آمادگی برگزاری مجمع توسط بانک صادرات ایران وجود داشت؟قطعاً. حتی سالن را هم اجاره کرده بودیم و جزئیات هم نهایی شده بود. اتفاقاً اخبار خوبی برای سهامداران در مجمع داشتیم.
برای مجمع امسال گزارش مفصلی از روندهای رو به رشد شاخص‌های عملکردی بانک آماده کرده بودیم که البته آمارهای به‌روزتر را در زمان برگزاری مجمع اعلام می‌کنیم. طی پنج ماه گذشته، روند کاهش زیان‌دهی بانک شتاب گرفته است و برنامه‌های خروج از زیان را با جدیت دنبال کردیم و موفقیت‌های بسیار خوبی نیز در این زمینه کسب کرده‌ایم.
تلاش‌‍‌های همکاران برای وصول مطالبات معوق بسیار قابل توجه بوده و اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته است. دو محصول جدید در بانک صادرات طراحی شده است که هفته‌های آتی ارائه می‌شوند. فروش و واگذاری شرکت‌های بانک مراحل نهایی خود را طی می‌کند که به چابک‌تر شدن ساختار بانک کمک می‌کند.
این‌ها را می‌خواستم در مجمع به نمایندگی از همکاران و هیئت‌مدیره، گزارش دهم.از طرف دیگر، بانکی که در سال گذشته به دلیل اضافه برداشت‌های خود جریمه‌های زیادی را متحمل شده و مورد انتقاد بانک مرکزی هم بود، در سال جاری به وضعیتی رسیده است که به بانک‌های دیگر تسهیلات شبانه می‌دهد و همه این‌ها بیانگر روزهای خوب برای بانک صادرات ایران است.
در کنار همه این‌ها موضوع افزایش سرمایه بانک را نیز در دستور کار داریم که باید این مسئله را نیز با سهامداران طرح کنیم. تقریباً تمام مقدمات برای این کار هم فراهم بود.*اگر بخواهید یک نقطه قوت و یک نقطه ضعف را در رابطه با بانک صادرات ایران بگویید، به چه مواردی اشاره می‌کنید؟بانک صادرات ایران به عنوان یکی از بانک‌های ریشه‌دار و معظم کشور، سرشار از نقاط قوت است که طبعاً من نمی‌توانم فقط به یکی از آنها اشاره کنم، اما برای این که سؤال شما را بی‌جواب نگذارم، به حجم عظیم دارایی‌ها و منابع آن در ترازنامه حسابرسی‌شده اشاره می‌کنم که رو به رشد و بهبود نیز بوده است.
مهم‌ترین ضعفی هم که داریم روی آن کار می‌کنیم، زیان انباشته بانک است که البته عوامل زیادی در آن دخیل هستند که بخش مهمی از آن خارج از کنترل بانک بوده است. خوشبختانه در حال حاضر در راستای کاهش زیان و دستیابی به سود داریم پیش می‌رویم.* در مورد برنامه‌های سودآوری بانک، نگاه شما چیست؟ آیا مهم‌ترین هدف، کسب سود است؟ببینید، سودآوری یکی از اهداف مهم بانک است اما در کنار آن به دنبال ایفای نقش مؤثر در اقتصاد کشور و تحقق شاخص‌های اقتصاد مقاومتی نیز هستیم.
بانک صادرات ایران در عرصه اقتصاد ملی نقش‌آفرینی‌های موفقی داشته است که از جمله آنها می‌توان به سهم ٢٦٠ هزار نفری این بانک در ایجاد و تثبیت اشتغال کشور در سال گذشته، حمایت از پروژه‌های بزرگ ملی و زیربنایی کشور از جمله پروژه آلومینیوم جنوب، احداث شرکت‌های پتروشیمی، نیروگاه‌های برق (که در کاهش میزان کمبود برق کشور بسیار مؤثر بوده‌اند)، اعطای تسهیلات حمایتی خوداشتغالی به مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره)، حضور در کنسرسیوم طرح انتقال آب خلیج فارس به جنوب شرق کشور و.
.. اشاره کرد. این طرح‌ها علاوه بر توسعه کشور، سودآوری مناسبی هم دارند.* و جدیدترین خبر خوب بانک صادرات چیست؟یکی از خبرها را فقط می‌گویم: کاهش دو هزار و پانصد میلیارد ریالی زیان در سه ماهه اول امسال نسبت به سه ماهه اول سال گذشته.

کد خبر: 1208791  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری فارس
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اقتصادي

دیدار هیئتی از انصارالله یمن با سید حسن نصرالله +عکس اکو فارس  ۵۲ دقیقه پیش

به گزارش فارس، هیاتی از جنبش انصارالله یمن به ریاست «محمد عبدالسلام» سخنگوی این جنبش با «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان دیدار کردند. سخنگوی جنبش انصارالله درباره جزیئات این دیدار گفت: در دیدار با سید حسن نصرالله، پیام‌های صلح و دوستی رهبران سیاسی و سلام گرم و صمیمانه...

جان بولتون به فلسطین اشغالی می‌رود اکو فارس  ۵۲ دقیقه پیش

به گزارش فارس، «جان بولتون» سومین مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور جدید آمریکا، فردا یکشنبه برای دیدار با مقام‌های رژیم صهیونیستی به سرزمین‌های اشغالی می‌رود. آنطور که پایگاه خبری صهیونیستی «والا نیوز» گزارش داده، بولتون فردا شب در مقر نخست‌وزیری رژیم صهیونیستی...

کدام صرافی‌ها پلمب شدند؟+ تصاویر نامه  ۵۵ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز سردار حسین رحیمی رئیس پلیس تهران افزود:صرافی پارسیان که سال‌ها صرافی عامل بانک مرکزی در عرضه ارز به بازار بود، پلمب شد.وی گفت: «این عملیات با پشتیبانی اطلاعاتی یک ماهه انجام شد و در همکاری مشترک میان مأموران پلیس امنیت، پلیس آگاهی، یگان امداد، بانک مرکزی، دستگاه قضا، سازمان تعزیرات...

تحریم‌ها چه تاثیری در صنعت خودروسازی کشور خواهند داشت؟ نامه  ۵۵ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز در شرایطی که گمان می‌رفتخودروسازان داخلی بتوانند با استفاده از فرصت توافق هسته‌ای و برجام، رکورد تولید را طی سال‌جاری بشکنند، بازگشت تحریم‌ها و مجموعه محدودیت‌های داخلی، این فرصت را نه‌تنها از تولید‌کنندگان گرفت، بلکه پیش‌بینی‌ها از افت تیراژ حکایت دارد.افت تیراژی که در حال‌حاضر از...

پیشنهاد ضرب‌الاجلی مونسان به جهانگیری آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : اجرای بسته جدید ارزی و خروج کالا‌ها و خدمات وابسته به سفر از اولویت‌های پرداخت ارز دولتی که جهش قیمتی شدیدی را به دنبال داشت، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را بر آن داشت تا در نامه‌ای خطاب به اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، با شرح وضعیت موجود، پیشنهاد ضرب‌الاجلی...

سودآورترین کمپانی های جهان (+عکس) پول نیوز  ۱ ساعت پیش

پول نیوز؛ سمیه علی اصغری- موسسه رسانه ای نیکی یکی از مهمترین مراکز تخصصی انتشار اخبار، گزارش ها و تحلیل های اقتصادی در قاره آسیا و جهان است. اخیرا بخش چینی زبان وب سایت این مرکز رسانه ای عظیم (در ژاپن) گزارشی را تحت عنوان با ارزش ترین کمپانی های جهان در سال 2017 منتشر کرده که برای امروز در پول نیوز...

اقتصاد جهانی در رسانه های امروز جهان پول نیوز  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه بین الملل پول نیوز، مهمترین عناوین اقتصادی برخی از رسانه های مطرح امروز جهان به شرح زیر است: ای‌اف‌پی- کمپانی بی وای دی چین مسئولیت تامین خودروهای الکتریکی برای جورجیا(آمریکا) را برعهده گرفت. خودروهای تولیدی بی وای دی از انواع تراک های سنگین تا اتوبوس و تاکسی را شامل می شود.   الاهرام – موسسات...

رشد صادرات محصولات تبدیلی کشاورزی + جدول خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، صادرات محصولات کشاورزی تبدیلی به لحاظ ارزشی در 4 ماه ابتدای امسال نسبت به سال گذشته 21 درصد و به لحاظ وزنی 36 درصد رشد داشته است.  این گزارش می‌افزاید، در 4 ماهه سال 1396 ارزش صادرات محصولات کشاورزی - تبدیلی یک میلیارد و 586 میلیون دلار بوده که میزان صادرات محصولات...

اصناف ۳ میلیون و ۳۵ هزار اظهارنامه مالیاتی دادند خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

محمدرضا جعفریان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد وضعیت مالیات صنوف در کل کشور اظهار داشت: براساس آمار، برای مالیات بر درآمد و عملکرد سال ۹۶، اصناف ۳ میلیون و ۳۵ هزار اظهارنامه به سازمان امور مالیاتی داده‌اند که از این میزان یک میلیون و ۳۰۰ هزار اظهارنامه در چارچوب تبصره ماده ۱۰۰ قانون...

جایگاه ثابت محرمی در دینامو زاگرب اکو فارس  ۲ ساعت پیش

به گزارش "ورزش سه"، صادق محرمی بعد از اثبات جایگاه خود در پرسپولیس و انجام ۵۵ بازی طی دو فصل گذشته و به ویژه عملکرد درخشان در لیگ قهرمانان آسیا، مورد توجه باشگاه دینامو زاگرب  کرواسی قرار گرفت و با پایان قراردادش با سرخ پوشان، راهی این تیم شد تا نامش در بین لژیونرها قرار بگیرد. این مدافع راست...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده