تعداد بازدید: ۹
تاريخ انتشار: یکشنبه،۳۱ تیر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۲۲:۳۷
سفرا باید چریک کت و شلواری باشند
به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «علی لاریجانی»، رئیس مجلس شورای اسلامی، امروز (یکشنبه، 31 تیرماه) در "همایش روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران درخارج از کشور" که در مرکز مطالعات وزارتخانه برگزار شد،اظهارداشت:در دوره 4، 5 ساله اخیری که آقای ظریف و رؤسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور سکانداری دیپلماسی کشور را داشته اند،وضعیت وزارت خارجه قابل تحلیل است و در کل خوب و حرفه ای کار خود را دنبال کرده اند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت خارجه در این دوره فراز و فرودهایی داشته اما در سامان بخشی این وزارتخانه موفق عمل کند، بیان کرد:تحلیل های وزارت خارجه که در موضوعات مختلف به ما ارسال می شود،نشانگر نوعی پختگی است و در مسائل منطقه و بین المللی نیز هوشمندانه تحلیل می کنند.همچنین این تحلیل ها با درک واقعیت و به دور از اغراق است که باید از این اهتمام تشکر کرد.
وی با بیان اینکه در وضع فعلی قدری شرایط متفاوت شده است،افزود: باید برای خودمان روشن باشد که همه راه های ممکن را طی کرده ایم تا فشاری بر معیشت مردم وارد نشود؛در گذشته،ایران به ندرت با خصمی مانند آمریکا گفت وگو می کرد که البته این موضوع دلایلی داشت. لاریجانی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به علت دشمنی های آمریکا بعد از انقلاب از مذاکره با آمریکا اجتناب داشت،اگر هم گفت وگویی انجام می شد بسیار کوتاه و در مورد مسائل منطقه ای بود.
رئیس قوه مقننه با بیان اینکه مذاکرات ایران با 1+5 و آمریکا در این دوره با جدیت انجام شد که البته بحث مذاکره ایران با آمریکا از یکی دو سال آخر دولت سابق شروع شد که با وساطت سلطان قابوس پیشنهادهایی مطرح شد تا بین ایران و آمریکا گفت وگوهایی انجام شود. لاریجانی اظهار داشت: شرط ایران برای گفت وگو با آمریکا این بود که غنی سازی در ایران را بپذیرند که بعد از این شرط ایران،اوباما طی نامه ای غنی سازی در ایران را قبول کرد تا مذاکرات انجام شود؛اما این بار در ایران بحث شد که هرچند سلطان قابوس مورد اعتماد است؛اما آمریکایی ها باید طی نامه ای روشن حق غنی سازی ایران را بپذیرند و این نامه اوباما نیز برای مقام معظم رهبری آمد و آمریکا غنی سازی در ایران را پذیرفت که پس از آن مذاکرات در دولت جدید جدی تر دنبال شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مذاکرات بسیار نفس گیر بود و همزمان جلساتی را نیز در داخل برگزار می کردیم که حدود 32 جلسه شورای هسته ای تشکیل شد،بیان کرد:دراین جلسات گفت وگوهای ظریف و همتاهای خود بررسی می شد و در برخی مواقع اصلاحاتی نیز در مسیر مذاکرات صورت می گرفت که نشان می داد؛ایران مصمم است تا دانش هسته ای خود را حفظ کند و مانع از زورگویی و فشار به مردم شود.
وی با بیان اینکه گفت وگوهای آقای ظریف و وزیر خارجه آمریکا نزدیک شده بود ،افزود: بعد از توافق،ایران به تعهدات خود پایبند بود ولی آمریکا در اجرای تعهدات خود مسامحه می کرد تا اینکه به این موجود جدید (ترامپ) رسیدیم که اجرای تعهدات از سوی آمریکا سالبه به انتفای موضوع شد. لاریجانی ادامه داد: بعد از خروج آمریکا از برجام کشورهای اروپایی پیام فرستادند تا مذاکراتی انجام شود و برجام باقی بماند که در این مقطع نیز تردیدهایی در این زمینه که آیا اروپایی ها می توانند یا می خواهند برجام باقی بماند وجود داشت،سرانجام تصمیم گرفته شد که مذاکرات بین ایران و اروپا انجام شود تا فشاری بر مردم وارد نشود.
رئیس قوه مقننه با بیان اینکه مشخص نیست چه زمانی مذاکرات ایران و اروپا در خصوص برجام به نتیجه می رسد ولی این مذاکرات باید ادامه پیدا کند، گفت: مقام معظم رهبری نیز گفتند که مذاکرات برجامی با اروپا ادامه یابد، باید برای مردم روشن شود که تلاش شده تا دستاورد هسته ای و تحقیق و توسعه و حرکت رو به جلو ادامه یابد، همچنین باید برای مردم مشخص شود که تلاش شده تا فشاری به آن ها وارد نشود.
لاریجانی با اشاره به این موضوع که چه مسیری پیش رو داریم، اظهار داشت: این هدف گذاری ما روزهای پایانی خود را می گذراند ولی در مذاکرات با اروپایی ها هنوز روی زمین چیزی را مشاهده نمی کنیم،یعنی دستاورد روشنی در حوزه بانکی و نفتی نیست و نمی توانیم کشور را معطل حرف های کلی طرف های مقابل کنیم. رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در زمان جنگ تحمیلی تحریم های بخش نظارتی را داشتیم که به ما سلاح نمی دادند؛ولی شرق و غرب به طرف مقابل سلاح می دادند، بیان کرد: سرانجام به این نتیجه رسیدیم که باید خودمان سلاح بسازیم و در زمینه ساخت موشک با بردهای مختلف سرمایه گذاری خوبی شد که البته دوره کوتاهی نبود،ولی افزایش بنیه دفاعی جایگاه کشور را تغییر داد و اکنون دشمنان می دانند که نمی توانند با زبان تهدید آمیز با ایران صحبت کنند و این توانمندی دفاعی باعث صیانت از کشور شد.
وی افزود: اکنون خیل عظیم نیروی انسانی و متخصص را داریم که ظرفیت خوبی برای گشایش اقتصادی هستند، در زمان مسئولیت من در صداو سیما تمام فرستنده های صدا و سیما را وارد می کردیم ؛ولی همان زمان گفتند که باید این سد را بشکنیم در نتیجه متخصصان داخلی را دعوت کردیم و توانستند فرستنده ها را در داخل تولید کنند؛در حوزه دفاعی و سایر حوزه ها نیز این تجربه تکرار شده است تا مضطر نشویم رویکرد داخلی پیدا نمی کنیم.
لاریجانی ادامه داد: برخی چالش های اقتصادی ربطی به هیاهوهای ترامپ و مسائل هسته ای ندارند. صندوق های بازنشستگی در دولت های مختلف مشکلاتشان بیشتر شد که اگر این صندوق ها سرپا نشوند؛ظرف 10 سال آینده باید 50 درصد بودجه را به این ها بدهیم، همچنین مشکلات بانک ها درونی است و مرکز پژوهش های مجلس نیز روی این موضوع کار کرده است، بانک مرکزی نیز مشکلات درونی خود را قبول دارد.
تعیین نرخ سود 20 درصد به دلیل مشکلات درونی است که همین امر به تولید لطمه می زند. رئیس قوه مقننه با بیان اینکه حجم نقدینگی موجود در کشور ربطی به ترامپ و مسئله هسته ای ندارد و این اشکال مزمن درون اقتصاد کشور است،گفت: چون دولت ها می خواهند با روش های ساده کشور را اداره کنند؛توجهی به این مسائل نداشته و اکنون مشکل ساز شده است.
لاریجانی اظهار داشت: رشد نقدینگی ظرف 5 سال اخیر سه برابر شده ؛اما در آمریکا 30 درصد رشد نقدینگی در این دوره ایجاد شده که به طور طبیعی یعنی نرخ ارز آن ها با ریال ما 2.3 برابر افزایش پیدا کرده است. اینکه همه مسائل را ذیل جنگ اقتصادی بیاوریم سبب می شود تا واقعیات داخلی را نبینیم و علاج نکنیم و همچنین در این صورت حریف را خیلی قوی جلوه داده ایم.
وی افزود: اگر به آورده های درونی توجه داشته باشیم وضعیت روشن می شود و این دوره را می توان دوره بازسازی اقتصاد دانست.در شرایط فعلی وزارتخانه ها نمی توانند به راحتی با خارج قرارداد ببندند و راه جدید آن ها توجه به توان داخلی است که سبب می شود دوره بازسازی و زمینه برای استفاده از افراد خبیر آماده شود؛البته باید از ظرفیت های برون زایی اقتصادی نیز استفاده کنیم.
این دوره ساده نیست ولی اگر به قاعده کار را جلو ببریم،ایران می تواند در جایگاه اقتصادی خود جهش کند. وی افزود: در طی این سال ها روی بخش های تحقیق و توسعه کمتر کار کرده بودیم و این شرکت ها بیشتر کپی کار شده بودند، شرکت های بزرگ ما بخش R & D ضعیفی دارند و اتومبیلی که می سازند سبب نمی شود که مردم حس کنند،تغییری ایجاد شده است.
لاریجانی با اشاره به مسائل منطقه ای گفت: جمهوری اسلامی ایران در طی این سال ها محور حرکت خود را دفع تروریسم قرار داده است. از ابتدای پیش آمدن اتفاقات سوریه برخی کشورها مصمم بودند که بدون استفاده از راه حل سیاسی شرایط را برهم زنند. وزیرخارجه یکی از کشورهای مهم منطقه در آغاز به وجود آمدن مسائل سوریه پیشنهاد ما برای راه حل سیاسی را رد کرد و گفت نگران نباشید آقای لاریجانی، هفته دیگر با هم در مسجد اموی نماز می خوانیم.
آن ها تلقی می کردند که با جهش نظامی می توانند مسئله را حل کنند؛ولی اکنون می دانند که این اقدامات به نتیجه نمی رسد. رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به وجود آمدن مشکلات در سوریه و عراق موجب بروز و ظهور تروریسم شد که آمریکا و کشورهای نادان منطقه نیز در این زمینه نقش ایفا می کردند،گفت:علت کمک ایران به کشورهای هم پیمان خود در منطقه این بود که ناامنی در منطقه را برای امنیت کشور مضر می دانستیم.
وی افزود: با همین مقدار دسیسه ای که کشورهای منطقه انجام می دهند،اگر غفلتی رخ دهد مشکلاتی مانند موضوع مریوان پیش می آید که این مسائل نشان می دهد؛انگشت اشاره و سمت وسوی دشمنان رو به کجا است، تقریبا هر هفته از این مشکلات داریم و آن ها می خواهند نفوذ کنند که در شرق کشور نیز شاهد این گونه مسائل هستیم.
نیروهای سپاه پاسداران به خوبی در شمال غرب و جنوب شرق مستقر است و نمی گذارد دشمنان تحرکی داشته باشند. لاریجانی با اشاره به سیاست های ضد تروریستی جمهوری اسلامی ایران در منطقه گفت: امنیت ایران برای ما اولویت دارد و به جای اینکه در درون کشور به حرکات ایذایی دشمنان پاسخ دهیم؛در خارج از مرزها به حساب دشمنان رسیدیم که تدبیر عاقلانه ای بود؛زیرا بدون امنیت،توسعه در کشور اتفاق نمی افتد و این جهت گیری درست و عاقلانه بود.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشورهای مسئله ساز در منطقه و اسرائیلی ها فعالیت هایی دارند که مطابق گزارش ها،اسرائیل به جبهه النصره کمک می کرده و می کند،گفت:در کنفرانس هرتزل ،اسرائیلی ها گفتند به جای داعشی که در حال میرایی است به جبهه النصره باید کمک کنیم. وی با اشاره به اقدام اخیر پارلمان اسرائیل افزود: این اقدام آن ها کار فضاحت بار و خلاف همه معاهدات بود و با روش ترامپی همه معاهدات را کنار گذاشتند و با رفتار ناشیانه ای برای فلسطین تصمیم گرفتند که این موضوع آشفتگی را در منطقه به وجود می آورد.
لاریجانی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی حوزه دیپلماسی چه اقداماتی را می تواند انجام دهد، گفت: در حوزه بین الملل با این رفتار آمریکا دوره جهالت بین المللی را طی می کنیم و اگر به همین شیوه پیش بروند آمریکایی ها خود را تخریب می کنند. در مسئله هسته ای نیز طبق معاهده پیش می رویم؛اما اروپایی ها و آمریکایی ها نباید انتظار داشته باشند که ما تعهدات خود را انجام دهیم،ولی از منافع برجام صرف نظر کنیم که در این زمینه روشنگری بسیار مهم و اثرگذار خواهد بود.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: دیپلماسی ایران باید از کارآمدی متناسب با زمان برخوردار باشد و از جنس دیپلماسی کلاسیک نباشد تا فراگیری داشته باشد.توصیه می کنم کتاب هنر تحریم ها را بخوانید؛زیرا آن ها برای کارشان برنامه ریزی عملیاتی داشتند و تیم هایی را مامور کرده بودند تا با کشورها، بانک ها و شرکت های مختلف گفت وگو کنند تا از همکاری با ایران منصرف شوند.
وی افزود: در این کتاب بیان می شود که تحریم ها ویژگی عملیاتی داشتند. لاریجانی ادامه داد:اکنون شما باید هوشیار باشید تا با روش های اثرگذار دیپلماتیک طرف های مقابل را به همکاری با ایران متقاعد کنید و آقای ظریف باید سفرایی که این اقدامات را انجام می دهند تشویق کند. رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به سفرای حاضر در این جلسه گفت: شما باید چریک کت و شلواری باشید و دیپلماسی شما نباید از جنس دیپلماسی کلاسیک باشد.
وی افزود: در جلسات مختلف تاکید می شود که به همسایگان باید توجه جدی داشته باشیم و اگر سوءتفاهمی وجود دارد باید رفع شود،زیرا همسایگان عزیز هستند و باید بیشتر مراوده داشته باشیم.به لحاظ سیاسی،اقتصادی و همکاری منطقه ای باید با همسایگان در ارتباط باشیم. لاریجانی با بیان اینکه حقوق بشر نیز یکی از ابزارهایی است که ممکن است دشمنان علیه ایران به آن متوسل شوند،گفت:ستاد حقوق بشر در کشور وجود دارد و در وزارت خارجه نیز باید به این موضوع توجه شود،در راستای این موضوع قوانین داخلی را با تخفیف در مجازات اعدام اصلاح کرده ایم که باقی موارد نیز با گفت وگوی دوطرفه قابل ساماندهی است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم توجه وزارت خارجه به ایرانیان خارج از کشور گفت: براساس اعلام وزارت خارجه ایرانیان خارج از کشور حدود 2 هزار میلیارد سرمایه دارند که اگر 10 درصد این سرمایه به داخل ایران بیاید نیازی به ناز و کرشمه کشورهای خارجی نداریم. وی با بیان اینکه برای جذب سرمایه ایرانیان خارج از کشور باید راه را برای آن ها تسهیل کنیم، گفت: در جلسه سران قوا و دیگر سطوح این موارد بحث شده که البته هنوز اقدامات لازم انجام نشده ولی وزارت خارجه باید مدعی این امر باشد تا ایرانیان خارج از کشور که انگیزه دارند،سرمایه خود را به داخل کشور بیاورند.
لاریجانی با اشاره به اینکه لابی ایرانیان خارج از کشور ظرفیت مهمی است،گفت: شاید غفلت شده و از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور استفاده نکرده ایم،ولی آقای ظریف طراحی خوبی داشته و در این بخش کار درستی انجام داده است و مجلس نیز کمک می کند زیرا این ظرفیت به دیپلماسی کمک می کند. وی افزود: افراد موثری از ایرانیان در جاهای مختلف هستند که ممکن است ارتباطات و اطلاعات خوبی داشته باشند و باید به آن ها توجه شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ادامه همکاری با اروپا را قبول داریم البته آن ها باید تصمیم خود را سریع تر اتخاذ کنند زیرا قول هایشان عقب افتاده است، گفت: اگر همکاری باشد کار بازسازی اقتصادی تسهیل می شود، برخی کشورها تمایل بیشتری دارند تا با ایران همکاری کنند، اتریشی ها تمایل به احداث خط لوله انتقال گاز را دارند و همچنین ایتالیا منهای پیوستگی هایی که با اتحادیه اروپا دارند علاقمند به همکاری با ایران هستند.
لاریجانی با بیان اینکه کشورهای شرقی مانند مالزی، اندونزی، چین، هند و روسیه رویکرد مثبتی نسبت به ایران دارند، گفت: برخی کشورها روابط فعالی با ایران ندارند که می توان آن ها را فعال کرد؛ولی اکنون روسیه و هند روابط خوبی دارند،چین شریک اول تجاری ایران است و باید همکاری ها را حفظ کرد. به گزارش خانه ملت، رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: سفرا اگر ذهن اقتصادی داشته باشند و به نیازهای داخل کشور واقف باشند؛می توانند کمک کنند.
همچنین؛ پیش از سخنان لاریجانی، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه اظهار داشت: از حمایت های دکتر لاریجانی در طول 4، 5 سال گذشته تشکر می کنم و ایشان همواره یکی از بهترین و مهم ترین راهنماهای ما بودند که البته حمایت های خوبی را از ما انجام می دادند. وزی امور خارجه کشورمان گفت: از اشراف و اهتمام دکتر لاریجانی و همکارانشان بر سیاست خارجی تشکر می کنم.


کد خبر: 1208918  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری برنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

متن کامل نامه خوانساری به روحانی منتشر شد مرور نیوز  ۱۹ دقیقه پیش

متن کامل نامه خوانساری به روحانی منتشر شد به گزارش مرور نیوز، مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران در نامه نوشته است: تصمیم جدید دولت در مورد حذف رانت ارزی ۴۲۰۰ تومانی اقدامی منطقی و قابل توجه به شمار می‌آید. البته که مدت‌ها قبل امکان این وجود داشت که نرخ ارز یکسان‌سازی شده و این رانت بزرگ برای همیشه از اقتصاد...

خطیب نماز جمعه 26 مرداد ابوترابی شد مرور نیوز  ۱۹ دقیقه پیش

خطیب نماز جمعه 26 مرداد ابوترابی شدبه گزارش مرور نیوز، خطیب نماز جمعه این هفته تهران جمعه 26 مرداد مشخص شد. نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته تهران روز 26 مرداد به امامت حجت‌الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد برگزار خواهد شد. همچنین سعدالله زارعی تحلیل‌گر مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی...

نامه قالیباف به سران سه قوه تایید شد تسنیم  ۳۳ دقیقه پیش

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، پس از اظهار بی‌اطلاعی محمود واعظی رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور از نامه محمدباقر قالیباف به رئیس‌جمهور، محسن پیرهادی دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت در گفتگویی، ضمن تایید ارسال نامه‌ قالیباف به برخی مسئولان نظام گفت: احتمالا هنوز این نامه به دست خود...

نیک روش: اقتصاد لیبرال نمی‌تواند نسخه‌ای برای پیش برد انقلاب اسلامی ارائه کند تسنیم  ۳۳ دقیقه پیش

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، محمدجواد نیک‌روش رئیس سازمان بسیج دانشجویی کشور در مراسم معارفه مسئول جدید بسیج دانشجویی استان قزوین اظهار داشت: تنها قشری که با تأکید حضرت امام خمینی (ره) تشکیل شد بسیج دانشجویی و طلاب است که با گذشت سه دهه از صدور این پیام جا دارد که به‌ صورت جدی در چرایی...

موافقت اعضای شورای نگهبان با کلیت طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان شبستان  ۳۳ دقیقه پیش

موافقت اعضای شورای نگهبان با کلیت طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگانبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به بررسی طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در جلسه امروز شورای نگهبان گفت: اعضای شورای نگهبان در این جلسه نسبت به طرح مذکور نظر موافق داشتند و با کلیت آن موافق بودند. سخنگوی شورای نگهبان...

مهمترین ابزار قدرت جمهوری اسلامی روحیه ایثارگری و فداکاری است شبستان  ۳۳ دقیقه پیش

مهمترین ابزار قدرت جمهوری اسلامی روحیه ایثارگری و فداکاری است  به گزارش خبرگزاری شبستان به قل از وزارت خارجه، جمعی از آزادگان قبل از انقلاب و جنگ تحمیلی وزارت امور خارجه در آستانه سالگرد بازگشت آزادگان به کشور در نشستی صمیمی با وزیر امور خارجه دیدار کردند. محمدجواد ظریف در این دیدار با اشاره به اینکه «وزارت امور خارجه این توفیق و سعادت را دارد که ۴۰...

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: بیانات رهبر ایران را شنیدیم/ هیج ضرب‌الاجلی برای پاسخ به درخواست... نامه  ۴۹ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز، «هیدر نائورت»، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درنشست خبری در واکنش به اظهارات حیدرالعبادی درباره ادامه تجارت با ایران بدون استفاده از دلار، گفت: من این گزارشات را کمی قبل از اینکه به نشست بیایم، دیدم. در مجموع، من می‌توانم بگویم که ما به تلاش‌هایمان از طریق دولت عراق و اقلیم کردستان...

کاظم جلالی: نه روح لاریجانی از حزب خبر دارد و نه من ! نامه  ۴۹ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز، کاظم جلالی رئیس فراکسیون مستقلین مجلس، با اشاره به شکل‌گیری حزب جدید که گفته می‌شود نزدیک به طیف علی لاریجانی رئیس مجلس است، اظهار داشت: نَه روح آقای دکتر لاریجانی از این حزب خبر دارد و نَه من. در جریان اخبار این حزب نیستم.  کاظم جلالی در حالی خود و علی لاریجانی را از جریان...

واکنش سفیر ایران به ابهامات تقسیم دریای خزر خبرگزاری برنا  ۵۱ دقیقه پیش

واکنش سفیر ایران به ابهامات تقسیم دریای خزر به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، «حمید بعیدی نژاد» سفیر کشورمان در لندن نسبت به اظهارات یک کارشناس روس در بی‌بی‌سی درباره موقعیت ایران در کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر واکنش نشان داد و توضیحاتی را ارائه کرد. وی در صفحه شخصی اینستاگرام خود نوشت: «یک...

مهم ترین عامل قدرت ملی کشور، مردم هستند خبرگزاری برنا  ۵۱ دقیقه پیش

مهم ترین عامل قدرت ملی کشور، مردم هستند به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، در آستانه سالگرد بازگشت آزادگان به میهن جمعی از آزادگان قبل از انقلاب و جنگ تحمیلی وزارت امور خارجه،  با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار کردند. ظریف در این دیدار با اشاره به اینکه وزارت امور خارجه این توفیق و سعادت را دارد که ۴۰ درصد از...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده