تعداد بازدید: ۱۲
تاريخ انتشار: دوشنبه،۱ مرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۴:۵۶
جوابیه‌ احساسی یک معاونت شهرداری تهران و پاسخ تسنیم
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در پی انتشار گزارش‌هایی در خصوص ضعف معاونت حمل‌‌‌ونقل‌‌ و ترافیک شهرداری تهران در تاریخ‌های 25 و 28 تیر 97 با عناوین «شاهکار دیگری از پورسیدآقایی؛ کارت تردد رایگان برای خبرنگاران دروغ بود؟» و «صدور کارت بلیت خبرنگاری تا اطلاع ثانوی متوقف شد» در بخش اجتماعی خبرگزاری تسنیم،  حوزه مشاوره امور فرهنگی معاون حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری تهران در این‌باره جوابیه را برای خبرگزاری ارسال کرد.
متن این جوابیه به همراه پاسخ تسنیم در ادامه می‌آید:خبرگزاری تسنیم در طول چند ماه گذشته، به بهانه‌های مختلف که اصلی‌ترین آن کاهش تعداد سهمیه طرح ترافیک خبرنگاری بوده، اقدام به انتشار انتقادات بی‌اساس علیه معاونت حمل‌ونقل و ترافیک کرده است.ظاهراً برای این خبرگزاری، مشکلات مهم شهری از جمله ترافیک و آلودگی هوا اهمیتی ندارد که همه مسایل حوزه حمل‌ونقل را به طرح ترافیک و کارت‌بلیت رایگان خبرنگاران تقلیل داده است.
یکی از اهداف و نتایج طرح ترافیک جدید، حرکت در مسیر کاهش ترافیک و کاهش آلودگی هوا بوده است که در مقایسه با طرح پیشین موفق‌تر بوده اما چون منافع برخی رسانه‌ها را تأمین نکرده، ظاهراً هیچ اهمیتی برای آنان نداشته است.از این خبرگزاری انتظار می‌رود که در راستای منافع مردم گام بردارد و در اجرای پروژه مهمی چون طرح ترافیک که با تغییر و تحول مثبتی از اردیبهشت‌ سال جاری با ویژگی‌های مثبت و با رعایت حقوق شهروندان تهرانی آغاز شده است، به اطلاع‌رسانی درست بپردازد نه آن که از روی زیاده‌خواهی و به بهانه این که همه خبرنگارانش موفق به دریافت طرح ترافیک نشده‌اند (به علت کاهش تعداد سهمیه‌ها) این طرح را دستاویزی برای حمله به شخص دکتر پورسیدآقایی و معاونت حمل‌ و نقل قرار دهد.
این خبرگزاری، معاون حمل‌ و نقل را «پرحاشیه‌ترین معاونت شهرداری تهران» معرفی کرده است. معلوم نیست منظور این خبرگزاری از پرحاشیه بودن دکتر پورسیدآقایی چیست؟ این که معاون شهردار با صداقت و شجاعت در مقابل فساد و زیاده‌خواهی‌ها ایستاده و شفافیت، عدالت و ضابطه را در این معاونت حاکم کرده است، آیا نشانه پرحاشیه بودن است؟معاونت حمل‌ونقل و ترافیک در دوره جدید خود، سیاست‌های مدیریت عرضه و تقاضای حمل و نقل را تغییر داده و کارآمد کرده است که از جمله آن‌ها می‌توان به اصلاح و به‌روز کردن شیوه اجرای طرح ترافیک و دریافت عوارض تردد اشاره کرد.
اگر چه بخش کوچکی از رسانه‌ها به دلیل بهره‌مندی بیشتر از شرایط تبعیض‌آمیز پیشین و زیاده‌خواهی‌ها به انتقاد از این طرح می‌پردازند اما آثار مثبت طرح جدید بر اساس آمار و اطلاعات و مطالعات انجام شده کاملاً روشن است.همچنین سال گذشته از برنامه عملیاتی کاهش آلودگی هوای تهران رونمایی شده و اجرای آن آغاز شد و نیز تدوین برنامه سوم حمل‌ونقل به عنوان یکی از بخش‌های برنامه سوم شهرداری تهران و نیز مطالعات جامع حمل‌ونقل برای ارایه طرح جامع حمل‌ونقل کلان شهر تهران از سایر برنامه‌های شهرداری تهران است.
علاوه بر این، مطالعات کلان حمل‌ونقل ریلی و جامع، در دست انجام است و اقدامات مثبتی در مترو انجام شده است که می‌توان به کاهش سرفاصله حرکت قطارهای مترو اشاره کرد. در زمینه کاهش آلودگی هوا هم می‌توان به راه‌اندازی معاینه فنی برتر، تجهیز ناوگان اتوبوس‌رانی به فیلترهای جاذب دوده، به کارگیری 70 دستگاه اتوبوس از طریق بخش خصوصی تحت نظارت تا پایان سال جاری اشاره کرد.
میزان انتقادات و هجمه‌های بی‌اساس خبرگزاری تسنیم به بهانه طرح ترافیک خبرنگاران علیه معاونت حمل‌ونقل و ترافیک نشانگر سوءاستفاده این خبرگزاری از جایگاه و ظرفیت خود برای اعمال فشار بر این معاونت است.این خبرگزاری دکتر پورسیدآقایی را متهم به «برخوردهای تند و نامناسب با خبرنگاران و استفاده از کلمات نامناسب برای آنان» کرده است.
این ادعا و اتهام بی‌اساس در حالی مطرح می‌شود که معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری همواره با اهالی رسانه با مهربانی و تعامل مثبت رفتار کرده و پاسخگوی پرسش‌هایشان بوده و از آنان درخواست کرده برای حذف هرگونه رانت و فساد با وی همکاری کنند.بهانه اخیر این خبرگزاری برای هجمه علیه این معاونت، کارت‌بلیت رایگان خبرنگاری است.
معاونت حمل‌ونقل و ترافیک در این خصوص طبق مصوبه شورای شهر اقدام کرده است. تهیه این کارت‌بلیت‌ها از نظر فنی و تأمین هزینه، نیازمند تمهیداتی بود که با هماهنگی شرکت‌های مترو و اتوبوس‌رانی فراهم شد.سقف شارژ این کارت‌‌بلیت‌ها ابتدا تا 150 هزار تومان ممکن بود که با پیگیری‌های انجام‌شده امکان شارژ آن‌ها تا 350 هزار تومان فراهم شد.
این کارت‌ها رایگان بوده و برای مدت یک سال قابل‌استفاده است. مبلغ 350 هزار تومان هم با برآوردهای صورت گرفته بر اساس تردد متعارف خبرنگاران در طول یک سال تعیین‌ شده است.بر خلاف ادعای این خبرگزاری، صدور و تحویل کارت‌بلیت‌ها متوقف نشده است بلکه در پی افزایش امکان شارژ این کارت‌ها از 150 هزار به 350 هزار تومان، ایستگاه‌های منتخب مترو به‌منظور افزایش میزان شارژ، به مدت چند ساعت، تحویل این کارت‌بلیت‌ها را به تاخیر انداختند که این مشکل رفع شده است.
و اما پاسخ خبرگزاری تسنیم به جوابیه معاونت حمل‌و نقل‌و ترافیک شهرداری تهران:متاسفانه جوابیه که از سوی معاونت حمل‌و نقل و ترافیک شهرداری تهیه شده است خیلی سطحی و احساسی بوده چرا که در این جوابیه آمده است که به بهانه‌های مختلف که اصلی‌ترین آن کاهش تعداد سهمیه طرح ترافیک خبرنگاری بوده، اقدام به انتشار انتقادات بی‌اساس علیه معاونت حمل‌ونقل و ترافیک کرده است و واقعیت این نیست و این موضوع را مسئولان معاونت حمل‌و نقل هم به خوبی می‌دانند چرا که انتقادات به طرح ترافیک 97 از سوی همه کارشناسنان حوزه شهری فعلی و سابق و حتی اعضای شورای شهر تهران در این دوره نیز بیان شده است اما آقای معاون گوشش بدهکار نیست و در واقع موضوع کاهش سهیمه طرح ترافیک خبرنگاری نیست.
محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل‌و نقل شورای شهر تهران در این باره اظهار کرد: اصل و اساس کار پورسید آقایی مخالف خوانی است و سر طرح ترافیک هر چه گفتیم گوش نکرد و معاونت حمل و نقل را تبدیل به معاونت طرح ترافیک کرده است.عضو شورا خطاب به معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: شما همیشه مخالف نظر کارشناسی و کمیسیون هستید و اصل کارتان مخالف خوانی است، درباره طرح ترافیک نیز هرچه گفتیم گوش نکردید و ساز مخالف زدید.
در بخش دیگری از این جوابیه معاونت شهرداری تهران آمده است که از این خبرگزاری انتظار می‌رود که در راستای منافع مردم گام بردارد و در اجرای پروژه مهمی چون طرح ترافیک که با تغییر و تحول مثبتی از اردیبهشت‌ سال جاری با ویژگی‌های مثبت و با رعایت حقوق شهروندان تهرانی آغاز شده است، به اطلاع‌رسانی درست بپردازد نه آن که از روی زیاده‌خواهی و به بهانه این که همه خبرنگارانش موفق به دریافت طرح ترافیک نشده‌اند (به علت کاهش تعداد سهمیه‌ها) این طرح را دستاویزی برای حمله به شخص دکتر پورسیدآقایی و معاونت حمل‌ونقل قرار دهد.
که این نیز یک ادعایی است که دوستان در معاونت دارند چرا که خبرگزاری تسنیم در روزهای قبل از اجرای طرح ترافیک و در ادامه و در زمان اجرا و پس آن نیز تلاش کرد اطلاع‌رسانی از این طرح داشته باشد و نقاط ضعف این طرح را در مصاحبه‌های مختلف با مدیران شهری منتشر کرد اما باز هم خبری از آن گوش شنوا نبود ضمن اینکه همچنان نیز بسیاری از کارشناسان نسبت به طرح منتقد هستند ولی آقای معاون آنها را بی سواد می‌داند.
و اینکه دوستان عنوان کرده‌اند که خبرگزاری تسنیم به بهانه این که همه خبرنگارانش موفق به دریافت طرح ترافیک نشده‌اند (به علت کاهش تعداد سهمیه‌ها) این طرح را دستاویزی برای حمله به شخص دکتر پورسیدآقایی و معاونت حمل‌ونقل قرار داده است نیز صحبت بیهوده‌ای است چرا که خبرگزاری تسنیم نیز همانند سایر رسانه‌ها نسبت به طرح ترافیک انتقاد داشته و دارد اما هیچگاه از این مسیر برای افزایش سهمیه طرح خبرنگاری استفاده نکرده است و حتی بسیاری از خبرنگارانش و مدیرانش نتواستند طرح دریافت کنند اما در این بخش نیز تابع قوانین و مقررات بوده که البته ناگفته نماند که بسیاری از فرزندان نمایندگان مجلس در راستای مبارزه با رانت و فساد طرح ترافیک خبرنگاری دریافت کردند!اینکه در این جوابیه آمده است که خبرگزاری تسنیم عنوان کرده که معاونت حمل‌ونقل و ترافیک پرحاشیه ترین معاونت شهرداری است پر بیراه نیست چرا که حاشیه این معاونت از کار کردنش بسیار بیشتر بوده است و در این زمینه اکثر اعضای شورای شهر تهران نسبت به پورسیدآقایی انتقاد داشته‌اند.
معاونت حمل‌و نقل و ترافیک شهرداری تهران بارها به مبارزه با فساد و رانت اشاره داشته است که این موضوع در عمل مورد حمایت هر عقل سلیمی است و قطعا مورد حمایت خبرگزاری تسنیم نیز هست اما وقتی نام بسیاری از افراد غیر خبرنگار در بین دریافت کنندگان طرح ترافیک خبرنگاران بودیم صد البته مفهوم رانت و فساد را فهمیدیم که در این زمینه انتظار می‌رود عزیزان در معاونت در این خصوص هم شفاف سازی کنند.
در بخش دیگری از این جوابیه آمده است که خبرگزاری تسنیم دکتر پورسیدآقایی را متهم به «برخوردهای تند و نامناسب با خبرنگاران و استفاده از کلمات نامناسب برای آنان» کرده است. این ادعا و اتهام بی‌اساس در حالی مطرح می‌شود که معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری همواره با اهالی رسانه با مهربانی و تعامل مثبت رفتار کرده و پاسخگوی پرسش‌هایشان بوده و از آنان درخواست کرده برای حذف هرگونه رانت و فساد با وی همکاری کنند.
در این بخش نیز توجه دوستان را به مصاحبه مطبوعاتی آقای معاون شهردار می‌کنیم که وی در آن نشست خبرنگاران را متهم به رانت خواری کرد! و البته آقای پورسیدآقایی در بقیه موارد نیز توجهی را به سوالات خبرنگاران ندارد و با بیان کلماتی از جمله من نباید به شما پاسخ دهم و ... از ارایه پاسخ طفره می‌رود.در بخش دیگری از جوابیه آمده است که بهانه اخیر این خبرگزاری برای هجمه علیه این معاونت، کارت‌بلیت رایگان خبرنگاری است.
معاونت حمل‌ونقل و ترافیک در این خصوص طبق مصوبه شورای شهر اقدام کرده است. تهیه این کارت‌بلیت‌ها از نظر فنی و تأمین هزینه، نیازمند تمهیداتی بود که با هماهنگی شرکت‌های مترو و اتوبوس‌رانی فراهم شد.اینکه در جوابیه آمده است که تهیه این کارت‌بلیت‌ها از نظر فنی و تأمین هزینه، نیازمند تمهیداتی بود که با هماهنگی شرکت‌های مترو و اتوبوس‌رانی فراهم شد مطلب درستی است اما موضوعی که وجود داشت این بود که پنج شنبه گذشته تعداد بسیاری از خبرنگاران برای دریافت کارت خود با دو ایستگاه جانبازان و صادقیه مراجعه کرده‌ بودند که به آنان این جمله گفته شده بود که توزیع کارت بلیت تا اطلاع ثانوی متوقف شده است.
و خبرگزاری تسنیم نیز بر اساس رسالتش این موضوع را پیگیری و حتی مدیر عامل شرکت بهره برداری مترو آن را تایید و روز گذشته اظهار داشت که مشکل حل شده است.والبته در خصوص رایگان بودن کارت بلیت متروی خبرنگاران هم پر واضح است که خبر تسنیم صحت دارد چرا که چطور می‌توان برای یک کارت بلیت تردد رایگان یک ساله سقف 350 هزار تومان را قائل شد.
مفهوم کارت بلیت رایگان یک ساله این است که صاحب آن می‌تواند در طی یک سال تردد رایگان داشته باشد اما جوابیه معاونت حمل و نقل این موضوع را با ادعای عجیبی نقض می‌کند.اما نکته جالب این‌که حواشی معاونت حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری تهران تمامی ندارد و از آن جمله می‌توان به نادیده گرفتن تذکرات اعضای شورای شهر تهران در خصوص اجرای ناقص آیین نامه طرح ترافیک خبرنگاران اشاره کرد که البته معاونت مربوطه در راستای مبارزه با رانت اسامی رسانه‌ها را منتشر نکرده است و جالب است که خبرگزاری تسنیم را متهم می‌کند به زیاده‌خواهی و به بهانه این که همه خبرنگارانش موفق به دریافت طرح ترافیک نشده‌اند(به علت کاهش تعداد سهمیه‌ها) این طرح را دستاویزی برای حمله به شخص دکتر پورسیدآقایی و معاونت حمل‌ونقل قرار داده است،می‌کنند.
ضمن اینکه اعضای شورای شهر تهران نیز نسبت به عملکرد پورسیدآقایی در خصوص طرح ترافیک 97 منتقد بوده و دلایل وی در خصوص دستاوردهای طرح ترافیک را غیر کارشناسانه می‌دانند، در همین رابطه محمدعلیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل‌و نقل شورای شهر تهران نسبت به کاهش بارترافیک با اجرای طح ترافیک جدید انتقاد کرده بود.
مجید فراهانی دیگر عضو شورای شهر تهران با اشاره به انتقاد شورای شهر تهران نسبت به انتشار اسامی خبرنگاران دریافت‌کننده طرح ترافیک بدون اعلام نام رسانه اظهار کرد: این موضوع مورد انتقاد کمیسیون برنامه و بودجه بوده و موضوع به کمیسیون عمران و حمل‌ونقل انتقال داده شده است.وی تصرح کرد: با توجه به اینکه در آیین نامه توزیع طرح ترافیک خبرنگاری آمده است که معاونت حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران موظف است نام، رسانه محل اشتغال و نوع فعالیت کلیه دریافت کنندگان این سهمیه ها را در پایگاه اطلاع رسانی خود منتشر کند این موضوع رعایت نشده است.
فراهانی بیان کرد: این اقدام معاونت حمل‌و نقل و ترافیک شهرداری تهران تخلف بوده و با توجه به جلسه‌ای که با معاون حمل‌ونقل برگزار شده این موضوع به وی اعلام شده است و قرار است اسامی خبرنگاران به همراه رسانه محل اشتغال منتشر شود.عضو شورای شهر تهران افزود: معاونت حمل‌و نقل و ترافیک موظف بود نام خبرنگار و رسانه محل اشتغال را منتشر کند تا مشخص شود که رسانه‌ها چه تعداد طرح ترافیک دریافت کرده‌اند.
در هر صورت انتظار می‌رفت دوستان در معاوت حمل‌نقل و ترافیک اقدامات موثرتری را در راستای خدمت رسانی به شهروندان انجام دهند که تا این لحظه در این بخش موفق نبودند و انشالله در ادامه بتوانند در این مسیر خدمت رسانی شایسته‌ای به شهروندان داشته باشند.انتهای پیام/

کلمات کلیدی:
کد خبر: 1209165  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: تسنیم
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
▫ طرح ترافیک پشت چراغ قرمز «شفاف سازی»  خبرگزاری فارس - اجتماعي

آخرین خبرهای اجتماعي

وضعیت کیفی هوای تهران در 24 مرداد ماه مرور نیوز  ۷ دقیقه پیش

وضعیت کیفی هوای تهران در 24 مرداد ماهبه گزارش مرور نیوز، محمد رستگاری معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: وضعیت کیفی هوای تهران در حال حاضر با توجه به اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران وابسته به شهرداری پایتخت با شاخص 73 در وضعیت سالم است. معاون پایش و نظارت اداره کل محیط...

هتک حرمت مجدد مأموران گرجستانی به زنان ایرانی چند ثانیه  ۸ دقیقه پیش

هتک حرمت مجدد مأموران گرجستانی به زنان ایرانینماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی، از هتک حرمت مأموران تفلیس به زنان ایرانی هنگام خروج از فرودگاه این شهر خبر داد. حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: روز گذشته و پیش از پرواز شماره ۷۲۲۴ ساعت ۷:۴۵ صبح تفلیس به اصفهان، مأموران این فرودگاه اقدام به هتک حرمت...

پرونده خاموشی‌ها بسته شد چند ثانیه  ۸ دقیقه پیش

پرونده خاموشی‌ها بسته شدوزیر نیرو گفت: پرونده خاموشی های تابستان امسال بسته شد و از ۱۹ مرداد ماه خاموشی نداشتیم. رضا اردکانیان وزیر نیرو در حاشیه افتتاح پست 230 کیلوولت تنکابن با بیان اینکه این دو طرح در مدت زمان 30 ماه به بهره برداری رسید، اظهار داشت: برای احداث پست ۶۳، ۶۵۰ میلیارد ریال اعتبار و برای احداث خط ۲۳۰ نیز ۹۸ میلیارد...

سازمان‌های مردم نهاد جوانان شناسه‌دار می شوند خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

 محمد مهدی تندگویان معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: امروز با پیگیری وزیر ورزش و جوانان در امضای تفاهم‌نامه با وزیر کشور صورت گرفت به سازمان‌های مردم نهاد رسمیت کشوری داد و بعد از پنج سال پیگیری وزارت ورزش و جوانان این تشکل‌ها دارای شناسه شدند. معاون ساماندهی امور جوانان درباره تفاهم...

مدارس خشت و گلی در کمین جان دانش‌آموزان مناطق محروم آنا  ۱ ساعت پیش

عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه در سال‌های گذشته آموزش و پرورش خبر از کپرزدایی از مدارس داده است، تاکید کرد: مدارس خشتی جایگزین، وضعیتی به مراتب خطرناک‌تر دارند. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از خانه ملت، محمدباسط...

پرداخت ۷۳۷ میلیون تومان برای فعالیت‌ های عمرانی مددجویان کهگیلویه و بویراحمد شبستان  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از یاسوج، مدیرکل کمیته امداد  امام خمینی (رضوان االله تعالی علیه)کهگیلویه و بویراحمد امروز (۲۴ مرداد) در حاشیه بازدید از بافت فرسوده گچساران، خدمات عمرانی انجام‌شده برای مددجویان در سال جاری را تشریح کرد.   فرید محبی، مدیرکل کمیته امداد  امام خمینی...

عاملان کشتار بی رحمانه دانش‌آموزان بی گناه یمن محاکمه شوند خبرگزاری فارس  ۲ ساعت پیش

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، در بیانیه کانون مدارس اسلامی در پی کشتار بی‌رحمانه دانش‌آموزان بی‌گناه یمن آمده است: کشتار جانسوز مردم مظلوم یمن بالأخص کشتار مظلومانه کودکان و دانش‌آموزان توسط مثلث شوم آمریکایی، صهیونیستی و سعودی، قلب ملت‌های آزادیخواه جهان به‌ویژه ملت ظلم‌ستیز ایران اسلامی را به...

«تاریخی» جایگزین «علامتی» در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان شد خبرگزاری فارس  ۲ ساعت پیش

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، آیین معارفه حسین تاریخی به عنوان دبیرکل جدید اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان و تکریم حامد علامتی دبیرکل سابق این اتحادیه، امروز در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد.  حجت‌الاسلام والمسلمین محمد جواد حاج‌علی‌اکبری نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های...

تقویت مهارت‌آموزی جوانان در دستورکار هلال‌احمر است آنا  ۲ ساعت پیش

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر گفت: تقویت مهارت‌آموزی جوانان در دستور کار هلال‌احمر است تا این افراد بتوانند مهارت‌های مختلفی را کسب کرده و در آینده فرصت‌های شغلی را برای خود ایجاد کنند. به گزارش خبرنگار حوزه رفاهی گروه اجتماعی خبرگزاری...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده