تعداد بازدید: ۹
تاريخ انتشار: دوشنبه،۱ مرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۷:۲۸
مکزیک در دوراهی چپ روی و عمل گرایی
ایران آنلاین /    اگر حقیقت را بخواهید امور را از چشم عیسی مسیح ببینید که به اعتقاد من اولین سوسیالیست تاریخ بوده، تنها سوسیالیسم است که می‌تواند به خلق جامعه‌ای اصیل بینجامد.» او در سیاست خارجی نیز هراسی نداشت که رؤسای جمهوری امریکا را «پست‌تر از حیوان»، «بزدل» و «قاتل» معرفی کند.
او از انقلاب بولیواری می‌گفت و آن را جنبشی توده‌ای برای برپاداشتن بولیواریانیسم با عناصری چون دموکراسی مردمی، استقلال اقتصادی، توزیع عادلانه درآمدها و پایان دادن به فساد سیاسی در ونزوئلا می‌دانست و امیدوار بود این الگو کل امریکای لاتین را پوشش دهد. نتیجه سیاست‌های او و جانشینش اما تورم چند صد درصدی و از بین رفتن سرمایه طبقه متوسط ونزوئلا و تشدید تنش در روابط واشنگتن - کاراکاس بود.
اینک در کشور دیگری در حوزه امریکای لاتین در همسایگی ونزوئلا به تازگی نامزدی به پیروزی رسیده که خود را چپگرا می‌داند و وعده کاهش نابرابری و شکاف طبقاتی و حذف فقر را از جامعه مکزیک داده است: لوپز اوبرادور. سؤال اساسی اما اینجاست که آیا مکزیک تبدیل به ونزوئلایی دیگر خواهد شد و او راه چاوز را در مکزیک خواهد پیمود؟ آیا او رهبری پوپولیست است؟ چشم‌انداز روابط امریکا و مکزیک چگونه خواهد بود؟ این پرسش‌ها و پرسش‌های دیگری را با «جفری دیویدو» سفیر سابق امریکا در مکزیک و ونزوئلا و «جیمز جونز» سفیر سابق امریکا در مکزیک مطرح کردم.
دلیل اصلی پیروزی لوپز اوبرادور در انتخابات مکزیک را چه می‌دانید؟ جفری دیویدو: اکثریت مکزیکی‌ها از فساد، ناامنی و کاهش روند رشد اقتصادی خسته شده بودند. آنان مشاهده کردند که احزاب سیاسی راهی برای خروج از مشکلات مکزیک ندارند. جیمز جونز: فساد و ناامنی دو عامل مهمی بودند که نگرانی مکزیکی‌ها را در انتخابات اخیر برانگیختند.
لوپز اوبرادور خود را به‌عنوان عامل واقعی، اصلی و توانمند ایجاد تغییرات بنیادین در مکزیک معرفی کرد و بدین خاطر پیروز شد. برخی معتقدند لوپز اوبرادور در ظاهر فردی ایدئولوژیک است اما در عمل پراگماتیست خواهد بود. نظر شما در این باره چیست؟ آیا او با ترامپ معامله خواهد کرد یا روابط آن دو با یکدیگر پرتنش خواهد بود؟ جفری دیویدو: لوپز اوبرادور نشان داده که شخصاً بسیار پراگماتیست (عملگرا) است.
ایدئولوژی او جزم گرایانه نیست با این حال، به‌طور کلی طرفدار فقراست و نسبت به سرمایه داران و کارفرمایان قدرت بی‌اعتماد است. در بستر سیاسی مکزیک تفکر او برآمده از حزب انقلابی نهادی (PRI) مکزیک است حزبی که چندین دهه قدرت را بدون وقفه در دست داشت. تفکر او از جناح سنتی آن حزب برآمده و نه از جناح انترناسیونالیست مدرن.
به احتمال زیاد روابط او با ترامپ همراه با تنش خواهد بود چرا که ترامپ سرسختانه می‌خواهد آنچه را گفته، عملی سازد. جیمز جونز: لوپز اوبرادور یک پراگماتیست است با این حال، متعهد به میلی است که برای بهبود زندگی ۴۵ درصد از مکزیکی‌هایی دارد که در خط فقر زندگی می‌کنند. این نیروی محرکه اصلی او برای باقی ماندن در سیاست است.
در حوزه سیاستگذاری اقتصادی، او پراگماتیستی است که از سیاست‌های مالی محافظه کارانه‌ای حمایت می‌کند که هزینه‌ها را محدود کرده و از استقلال سیاستگذاری بانک مرکزی حمایت می‌کند؛ استقلالی که در هماهنگی با برنامه‌های مالی باشند. در زمینه هزینه‌ها، او سهم بخش آموزش، بهداشت و زیرساخت‌ها را برای کمک‌رسانی به مناطق فقیر بویژه در جنوب کشور افزایش خواهد داد.
بسیاری از سرمایه داران در مکزیک از پیروزی اوبرادور ترسیده‌اند آیا به‌نظرتان این ترس بی‌مورد است؟ تأثیر پیروزی او بر اقتصاد مکزیک چه خواهد بود؟ جف دیویدو: آنچه مشخص است این است که لوپز اوبرادور به‌دنبال مصادره زمین‌ها نخواهد بود. سیاست‌های او احتمالاً منجر به افزایش مالیات شرکت‌ها یا شاید مقررات سخت‌گیرانه‌تر اداری می‌شود که سود را کاهش می‌دهد و مکزیک را به کشوری تبدیل خواهد کرد که کم‌تر برای سرمایه‌گذاران جذاب خواهد بود.
جیمز جونز: لوپز اوبرادور به قراردادهای بخش خصوصی احترام می‌گذارد و حامی سرمایه گذاری‌های خصوصی داخلی و خارجی است. او برای بهبود وضعیت همراه با فقر مردم درصدد کمک به رشد اقتصاد است که می‌تواند از طریق سرمایه‌گذاری خصوصی به بهترین شکل ممکن صورت پذیرد. برخی معتقدند که دونالد ترامپ پوپولیستی راستگرا و لوپز اوبرادور پوپولیستی چپگرا است؟ به نظرتان چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی میان این دو رهبر وجود دارد؟آیا پوپولیست بودن می‌تواند عاملی برای همکاری آن دو با یکدیگر باشد؟ جفری دیویدو: من شباهت زیادی بین «لوپز اوبرادور» و «دونالد ترامپ» نمی‌بینم.
تنها شباهتی که میان آن دو وجود دارد این است که هر دو سیاست‌هایی را پیشنهاد داده یا نظراتی را بیان می‌کنند که پیش از آن رویش خوب فکر نشده و چندان مطالعه شده و سنجیده نیستند. جیمز جونز: شباهت‌هایی وجود دارند که می‌توان ترامپ و لوپز اوبرادور را پوپولیست در نظر گرفت. من به برچسب‌هایی فراتر از آن باور ندارم.
برای مثال، لوپز اوبرادور در حوزه سیاستگذاری مالی محافظه کار است و در حوزه سیاستگذاری اجتماعی مترقی. ترامپ اما برخلاف لوپز اوبرادور در حوزه سیاستگذاری‌ها ثبات چندانی ندارد چرا که تصمیماتش به طور مداوم تغییر می‌کند. با این حال، من فکر می‌کنم که این امکان وجود دارد که دو رهبر بتوانند با یکدیگر همکاری داشته باشند چرا که هر دو باور دارند که رهبرانی قوی هستند.
ترامپ می‌داند که مکزیکی قوی برای یک امریکای قوی اهمیت دارد. چرا از امریکای شمالی (ایالات متحده) تا امریکای لاتین شاهد ظهور جنبش‌های پوپولیستی در اشکال مختلف آن هستیم؟ چرا احزاب سنتی جریان اصلی در این کشورها شکست می‌خورند؟ جفری دیویدو: به نظر می‌رسد که رأی‌دهندگان در سرتاسر جهان احساس می‌کنند که احزاب سیاسی در زمانه‌ای که جهانی شدن رو به گسترش است مزایای زیادی را به ارمغان نمی‌آورند آن هم در زمانی که فشارها و بار مسئولیت تازه‌ای بر دوش طبقه متوسط و طبقه کارگر احساس می‌شود.
جیمز جونز: موفقیت جنبش‌های پوپولیستی در سرتاسر جهان به‌دلیل ترس و ناامیدی مردم است. ناامیدی از نهادهای سیاسی سنتی و ترس از مهارت کنترل نشده است و اینکه تجارت جهانی اساساً در حال تغییر شیوه زندگی است و فرصت‌ها را تغییر می‌دهد. آیا به نظرتان «لوپز اوبرادور» وفادار به انقلاب بولیواری چاوز است؟ آیا او چاوز مکزیک می‌شود؟آیا او می‌تواند مکزیک را به راهی ببرد که چاوز برد؟ مکزیک و ونزوئلا چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ جفری دیویدو: لوپز اوبرادور چاوز نیست.
مکزیک به ونزوئلا دیگری تبدیل نخواهد شد. اسطوره مدنظر چاوز، فیدل کاسترو بود و مدل اقتصادی و سیاست‌های قدیمی و شکست خورده اقتصادی‌ای که اتخاذ کرده بود. لوپز اوبرادور چنین ذهنیتی ندارد و در این موارد با چاوز و طرفداران پس از او اشتراک نظری نداشته است. جیمز جونز: لوپز اوبرادور چاوز نیست. او فجایعی که به‌دلیل سیاست‌های چاوز ایجاد شده‌اند را در ونزوئلا دیده و از آن درس آموخته است.
درعوض او به‌دنبال رفع فقر و رشد فرصت‌های اقتصادی است. او می‌داند که سیاست‌های چاوز باعث افزایش فقر و کاهش رشد اقتصادی شده است. لوپز اوبرادور نمی‌خواهد مکزیک نیز به شرایط ونزوئلا تبدیل شود. چشم‌انداز روابط مکزیک و امریکا را در دوران ریاست جمهوری اوبرادور چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا امکان قطع روابط دو کشور وجود خواهد داشت؟ جفری دیویدو: روابط میان دو کشور ادامه خواهند یافت.
با این حال در مورد مسأله تجارت و مهاجرت تنش مستمری وجود خواهد داشت. رفع مشکلات نیازمند همکاری‌های دوجانبه میان امریکا و مکزیک است با این حال، واقعیت آن است که سیاست «نخست امریکا» ترامپ امکان همکاری را دشوارتر می‌سازد. جیمز جونز: روابط میان امریکا و مکزیک در دوران ریاست جمهوری لوپز اوبرادور ممکن است همراه با تنش باشد.
با این حال، من انتظار قطع روابط دوجانبه ندارم. این بیش‌تر بستگی به ترامپ دارد و نه لوپز اوبرادور که بخواهد همکاری میان دو کشور تقویت شود یا خیر. برخی معتقدند که سیاست خارجی مکزیک به دهه ۳۰ میلادی و سیاست عدم مداخله باز خواهد گشت و مکزیک در مورد ونزوئلا و کوبا و سرکوب سیاسی در آن کشورها سکوت می‌کند.
نظر شما چیست؟ جفری دیویدو: احتمال آن وجود دارد که دولت تازه مکزیک در مورد ونزوئلا و وضعیت آن کشور کم‌تر سخن بگوید اما این به معنای حمایت از مادورو و سیاست‌های او نخواهد بود. جیمز جونز: لوپز اوبرادور اعلام کرده که به سیاست عدم مداخله برای مکزیک بازخواهد گشت. به این ترتیب او می‌تواند بر سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی داخلی تمرکز کند که موتور محرکه اصلی سیاست ورزی او خواهد بود.
به نظرتان شاهد چه تغییر اساسی‌ای در سیاست خارجی مکزیک خواهیم بود؟‌ جفری دیویدو: به نظرم تغییرات چشمگیر و بنیادینی در سیاست خارجی مکزیک ایجاد نخواهند شد. جیمز جونز: من فکر می‌کنم سیاست خارجی مکزیک جهتی مستقل را انتخاب کند با این حال، توجه بیش‌تری به روابط با کشورهای امریکای مرکزی و جنوبی بیش از میزان گذشته خواهد داشت.
به نظرتان موضع دولت تازه مکزیک درباره دیوار حائل مورد نظر ترامپ در مرز مکزیک و امریکا چه خواهد بود؟ آیا ترامپ قادر به اجرای این طرح خواهد بود؟ جفری دیویدو: ترامپ می‌تواند این برنامه را اجرا کند به شرطی که کنگره بودجه لازم برای اجرای آن را در اختیار او قرار دهد. لوپز اوبرادور و ۹۹ درصد از مکزیکی‌ها مخالف احداث دیوار در مرز میان دو کشور هستند.
با این حال، اگر دیوار در حریم ارضی ایالات متحده ساخته شود آنان نمی‌توانند جلوی آن را بگیرند. با وجود این، من فکر نمی‌کنم ترامپ بتواند بودجه مورد نیاز را از کنگره دریافت کند. جیمز جونز: مکزیک کماکان به مخالفت با ساخت دیوار مرزی ترامپ ادامه خواهد داد. با این حال، مکزیک خواهد گفت که این موضوعی در حوزه سیاستگذاری امریکاست و آن کشور باید تصمیم بگیرد و مکزیک در آن دخالتی نخواهد داشت.
با وجود این، مکزیک با تأکید بر این مسأله که مکزیکی‌ها هزینه احداث دیوار ترامپ را پرداخت نخواهند کرد ادامه خواهند داد. آیا مکزیک به چین و روسیه نزدیک‌تر خواهد شد؟ آیا این تهدیدی امنیتی علیه امریکا نخواهد بود؟ چه آینده‌ای برای اقتصاد مکزیک متصور هستید؟ جفری دیویدو: آینده برای اقتصاد مکزیک خوب خواهد بود.
لوپز اوبرادور تلاش خواهد کرد روابط اقتصادی مکزیک را با سرتاسر جهان گسترش دهد تا اقتصاد آن کشور کم‌تر به ایالات متحده وابسته باشد. با این حال، بخش عمده اقتصاد آن کشور وابسته به امریکا باقی خواهد ماند. مشارکت اقتصادی بیش‌تر روسیه یا چین با مکزیک تهدیدی واقعی برای امریکا نخواهد بود. جیمز جونز: من تردید دارم که مکزیک در مورد مسائل سیاسی به روسیه و چین نزدیک شود.
با این حال، بسیار محتمل است که از نظر اقتصادی تجارت میان آنان با یکدیگر افزایش یابد. با این حال بار دیگر دغدغه اصلی مربوط به توسعه و رشد اقتصادی بیش‌تر برای مکزیکی‌ها در نواحی فقیرنشین است. لوپز اوبرادور برای دستیابی به این هدف شاید از نظر اقتصادی به روسیه و چین نیز نزدیک شود. آیا به نظرتان دولت مکزیک به‌عنوان کشوری نفتی حاضر به همکاری با ایران برای دور زدن تحریم‌های امریکا علیه تهران خواهد بود؟ جفری دیویدو: خیر، فکر نمی‌کنم مکزیک به‌دنبال چالش با امریکا باشد.
چنین کاری می‌تواند باعث ایجاد تنش در روابط میان دو کشور شود موضعی که مکزیک از آن اجتناب می‌ورزد. جیمز جونز: من نمی‌دانم دولت مکزیک چه واکنشی به تحریم‌های امریکا علیه ایران از خود نشان خواهد داد. من تردید دارم که مکزیک بخواهد در مورد تحریم‌ها موضعی خودسرانه در پیش گیرد. در نتیجه، در صورتی که تحریم‌ها به‌طور کلی از سوی قدرت‌های جهانی مورد پشتیبانی قرار گیرد من فکر نمی‌کنم که مکزیک کشوری باشد که بخواهد این موضع را نادیده گیرد.
کلمات کلیدی جفری دیویدو» سفیر سابق امریکا در مکزیک و ونزوئاو «جیمز جونز» سفیر سابق امریکا در مکزیک

کد خبر: 1209226  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای بين‌الملل

واکنش ترامپ به رد پیشنهادش برای دیدار با روحانی ایلنا  ۱۳ دقیقه پیش

واکنش ترامپ به رد پیشنهادش برای دیدار با روحانیبه گزارش ایلنا، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در پاسخ به این پرسش خبرگزاری رویترز که واکنش شما به رد پیشنهادتان برای دیدار بدون پیش‌شرط با «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری ایران توسط مقام‌های این کشور چیست؟ گفت: «اگر آنها بخواهند ملاقات کنند، مشکلی نیست وگرنه...

راهپیمایی طرفداران رفراندوم برگزیت در اسکاتلند آنا  ۱ ساعت پیش

در حالی که مذاکرات برگزیت میان انگلستان و اتحادیه اروپا در جریان است، بی ثباتی‌های ناشی از این رای‌گیری در انگلستان هنوز در جریان است. به گزارش گروه بین‌الملل آنا از یورونیوز، دو روز گذشته صدها نفر در ادینبورگ پایتخت اسکاتلند، راهپیمایی...

بازداشت 2 ایرانی الاصل به اتهام جاسوسی در آمریکا تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم،‌ وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که دو ایرانی را به اتهام جاسوسی در آمریکا برای دولت ایران محکوم کرده است.احمدرضا محمدی دوستدار (38 ساله) و مجید قربانی (59 ساله)متهم هستند که درباره تاسیسات یهودیان و اسرائیل در آمریکا جاسوسی کرده و به جمع آوری اطلاعات درباره...

مرکل درخواست کمک‌های مالی به ترکیه در مناقشات تجاری با آمریکا را رد کرد تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از هفته‌نامه "اشپیگل"، در جریان بحث‌هایی که در آلمان درباره لزوم کمک‌های مالی به ترکیه در مناقشات تجاری با آمریکا در گرفته است "آنگلا مرکل"، صدراعظم آلمان بر اساس اطلاعات دبیرکل حزب دموکرات مسیحی این مسئله را رد کرد.دبیرکل...

ادامه پیروزی‌های ارتش سوریه | پاکسازی کامل استان سویداء همشهری آنلاین  ۲ ساعت پیش

ادامه پیروزی‌های ارتش سوریه | پاکسازی کامل استان سویداء ادامه پیروزی‌های ارتش سوریه | پاکسازی کامل استان سویداء جهان > غرب آسیا - همشهری آنلاین:ستاد تبلیغات جنگ ارتش سوریه اعلام کرد استان سویداء به طور کامل از وجود عناصر گروه تروریستی داعش پاکسازی شده است. ...

بولتون خواستار افزایش فشارهای اروپا به ایران شد خبرگزاری فارس  ۲ ساعت پیش

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید که به سرزمینهای اشغالی سفر کرده است در مصاحبه با روزنامه جروزالم پست بار دیگر توافق هسته‌ای ایران را فاجعه بار خواند و گفت که واشنگتن با متحدان اروپایی خود برای اعمال فشار بیشتر علیه ایران کار خواهد کرد.  بولتون از مقامات اروپایی...

دیدار نماینده ویژه آمریکا با مسعود بارزانی در اربیل خبرگزاری فارس  ۲ ساعت پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در حالی که برخی رسانه‌های عراقی از مداخله‌های «برت مک گورک» نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در زمینه تشکیل دولت جدید عراق بعد از انتخابات ۲۲ اردیبهشت ماه این کشور خبر داده‌اند (+)، این مقام واشنگتن امروز دوشنبه به مرکز منطقه کردستان عراق سفر و با «مسعود بارزانی»...

تعداد قربانیان زلزله اندونزی به 12 نفر افزایش یافت + تصاویر آنا  ۲ ساعت پیش

زلزله هفت ریشتری شامگاه روز گذشته در اندونزی همچنان قربانی می‌گیرد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از پایگاه خبری الیوم‌السابع، تلفات زلزله مهیب هفت ریشتری در دو جزیره لومبوک و سامباوا در اندونزی به 12 نفر افزایش یافت.سوتوبو...

سامانه‌های اس 400 سال 2020 به هند می‌رسند آنا  ۲ ساعت پیش

مدیر مرکز همکاری‌های نظامی و فنی فدرال روسیه از آغاز تحویل سامانه‌های ضد هوایی اس 400 به هند در سال 2020 خبر داد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از خبرگزاری اسپوتنیک، دیمیتری شوگایف اعلام کرد هند نخستین سامانه‌های ضد هوایی...

ملانیا بدون ترامپ به آفریقا سفر می‌کند تسنیم  ۳ ساعت پیش

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم،‌"ملانیا ترامپ" عصر دوشنبه اعلام کرد که قصد دارد در ماه اکتبر و در اولین سفر تنهای طولانی خود به عنوان بانوی نخست آمریکا به آفریقا سفر کند.وی طی بیانیه ای اعلام کرد: این اولین بار خواهد بود که به آفریقا سفر خواهم کرد و هیجان زده خواهم شد زمانی که...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده