تعداد بازدید: ۱۶
تاريخ انتشار: جمعه،۱۲ مرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۳:۵۴
فرهنگ و هنر صرفا با حمایت گلخانه ای به جایی نمی رسد
به گزارش خبرنگار شبستان، سید عباس صالحی در نشست با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه سیستان و بلوچستان اظهار داشت: یکی از افتخارات ایرانیان داشتن سهم قابل توجهی از منابع انسانی در عرصه فرهنگ و هنر است. وی افزود: در ٤٠ سال اخیر بیش از ١،٥ میلیون نفر در رشته های مختلف هنری در کشور دانش آموخته شدند و بخش قابل توجه ای از منابع انسانی در این مدت در رشته های هنری تحصیل کرده اند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: هم اینک نیز ٣٤١ هزار دانشجو در رشته های مختلف هنری تحصیل می کنند و ١٠٣ واحد دانشگاهی اعم از دولتی، آزاد، پیام نور و علمی کاربردی در رشته های مختلف هنری به تربیت دانشجو می پردازند و بیش از چهار هزار و ٤٠٠ آموزشگاه آزاد هنری در کشور وجود دارد.   دکتر صالحی تصریح کرد: آمارهایی از این قبیل نشان می دهد که با منابع گسترده انسانی در عرصه فرهنگ و هنر رو برو هستیم که طالب فضای وسیع تری برای خلاقیت ها، اقتصاد و معیشت خودشان هستند که حتما باید برای آنان چاره اندیشی شود.
  وی اظهار داشت: نمی خواهم بگویم دولت ها موظف به فعالیت در عرصه زیرساخت های فرهنگی نیستند و دولتمردان خود را از این عرصه دور بدانند اما باید دایره توقع را با توجه به منابع محدود از دولت کمتر کرد.   وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه بخش زیادی از خلاقیت های امروز ایران در استان ها شکل می گیرد گفت: با توجه به جریان روبه رشد منابع انسانی جوان در عرصه فرهنگ، هنر و رسانه، خلاقیت های مهم و اساسی را صرفا نباید در مرکز دید و اینکه ایران فقط تهران نیست یک شعار واقعی است.
  صالحی تاکید کرد: نباید توجه صرف به تهران باشد زیرا تهران به اندازه زیاد پرخوری داشته است باید با استان ها ارتباط را قوی تر کنیم و امضای تفاهم نامه در سفرهای استانی با نگاه توسعه فرهنگی انجام می شود.   وی ادامه داد: در چهار سال گذشته با استان های مختلف به ویژه سیستان و بلوچستان تفاهم نامه هایی را امضا کردیم و استان ها باید برای مدت قابل توجه ای محل تاکید باشند.
  عضو کابینه دولت دوازدهم افزود: حضور امروزم در سیستان و بلوچستان ششمین سفر استانی چند روزه است و تفاهم نامه فرهنگی میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری این استان با هدف کمک به حل مشکلات این حوزه و تقویت پاره ای از زیرساخت ها به امضا رسید.   صالحی تصریح کرد: با هدف رفع دغدغه های فعالان عرصه فرهنگ، هنر و رسانه سیستان و بلوچستان قبل از سفر به این استان نشست های مختلفی برای تنظیم این تفاهم نامه سه ساله تا پایان سال ١٤٠٠ با هدف حل مشکلات برگزار شده تا بتوانیم پیگیر مراحل اجرای آن باشیم.
  به گفته وی در حوزه عکس و هنرهای تجسمی در چند شاخه در این تفاهم نامه نکاتی در حمایت از این بخش دیده شد و قول می دهیم امکان حمایت از جشنواره ملی عکس نگاران فراهم شود و اجرای آن ادامه پیدا کند.   وی خاطرنشان کرد: در سیستان و بلوچستان فرصت های فراوانی در بخش های طبیعی، تاریخی و انسانی وجود دارد اما از این استان تصویرسازی درستی ارائه نشده که عکاسان می توانند در کنار دیگر مجموعه ها چهره واقعی و مثبت از این نقطه از ایران اسلامی نشان دهند.
  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: چند ماه قبل مسئول صندوق اعتباری هنر به سیستان و بلوچستان سفر کرد و اکنون نیز بحث حمایت از هنرمندان دنبال می شود و بانک اطلاعاتی هنرمندان استان که می تواند مقدمه ای باشد برای حمایت از این قشر مورد توجه وزارت فرهنگ و ارشاد است.   صالحی تصریح کرد: همچنین برگزاری نمایشگاه هنری در کشورهای همسایه برای استان های مرزی در این تفاهم نامه دیده شده و جشنواره خوشنویسی اقوام ایرانی در سیستان و بلوچستان ایده ای است که می تواند به کمک اتحاد اقوام ایرانی بیاید.
  وی ادامه داد: در حوزه ارتقای شاخص های کتابخوانی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کارهای مختلفی از جمله پایتخت کتاب ایران، جشنواره روستاهای دوستدار کتاب، شبکه های مروجان کتابخوانی و جام باشگاههای کتاب با هدف شکل دهی جریان اجتماعی به سمت کتابخوانی انجام شده است.   عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه به مرور می توان دانه های تسبیح را در کنار هم قرار داد گفت: طرح های متعددی در دولت قبل و این دولت در ارتباط با کتاب فروشی ها اجرا شده است.
وی افزود: سال گذشته در تهران بیش از ٢ هزار و ٤٠٠ مجوز و در استان ها افزون بر هفت هزار و ٩٠٠ مجوز اجرای موسیقی صحنه ای داده شد و در حوزه سینما نیز شاهد اتفاقات خوب بودیم به طوری که پارسال ١٠٠ سالن سینما در کشور ساخته شده و امسال نیز قرار است ١٢٠ سالن سینما ساخته شود.   صالحی ادامه داد: در چهار ماهه نخست امسال فروش سینماهای کشور بیش از ١٠٦ میلیارد تومان بوده که در مقایسه با ٧٥ میلیارد تومان مدت مشابه سال قبل حدود ٣٠ میلیارد تومان افزایش فروش را نشان می دهد.
  وی اظهار داشت: همچنین امسال بیش از ١٢ میلیون نفر و در مدت مشابه سال گذشته افزون بر هشت میلیون نفر به سینماها رفتند که این نشان دهنده افزایش فروش همزمان با افزایش مخاطب است.   وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با هدف کمک به مطبوعات سیستان و بلوچستان از مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان می خواهیم اسامی رسانه هایی که مجوز آنها بر اساس ماده ١٦ لغو شده را به ما ارائه دهند تا بعد از بررسی در هیات نظارت فرصت مجدد به آنها داده شود.
  صالحی همچنین قول حمایت از چهار روزنامه ٢ زبانه بلوچی و فارسی سیستان و بلوچستان را داد.   وی با بیان اینکه حیف است تا نواهای محلی با فوت هنرمندان به خاک بروند و چیزی از این نواها به یادگار نماند اظهار داشت: بر اساس این تفاهم نامه به تولید آلبوم های محلی، اجرای برون مرزی استادان موسیقی استان و تکمیل استودیو ضبط موسیقی کمک می شود.
  عضو کابینه دولت دوازدهم افزود: با توجه به سابقه طولانی سیستان و بلوچستان در عرصه سینما امسال برای نخستین بار تفاهم نامه ای میان سازمان سینمایی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان تنظیم شد و اگر دوستان در استان ایده و سناریو خوبی برای تولید فیلم داشته باشند از آن نیز حمایت می شود.   دکتر صالحی گفت: همین امسال نیز یک فیلم خوب در فضای سیستان و بلوچستان در حال تهیه است و با توجه به قرآنی بودن این استان از فعالان این عرصه نیز حمایت می شود.
  وی اظهار داشت: در حوزه انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خرید کتاب هیچ تفاوتی میان تشیع و تسنن وجود ندارد و معیار، کیفی بودن کتب است و مبنای هیات نظارت فقط برای کتاب های احکام فقهی و تاریخ صدر اسلام اعلام منابع اهل سنت بودن در شناسنامه کتاب است.   استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این نشست هنرمندان را انسان هایی ارزشمند و فرهیخته دانست و گفت: باید برای ارتقای فعالیت های فرهنگی و هنری در این استان تلاش شود.
  سید دانیال محبی تاکید کرد: برای توسعه سیستان و بولچستان باید زمینه بیشتر فعالیت جوانان استان در عرصه علم و هنر فراهم شود.   بنابراین گزارش، نمایندگان اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه سیستان و بلوچستان در این نشست به بیان مسائل و مشکلات خود پرداختند که حمایت از جشنواره ملی عکس نگاران، برگزاری جشنواره خوشنویسی اقوام ایرانی، ساماندهی هنرمندان بخش های مختلف، تقویت کتابخوانی، توجه به مشکلات اصحاب رسانه، ایجاد چاپخانه و تولید آلبوم موسیقی از جمله مطالب ارائه شده آنان در این نشست بود.
  گفتنی است: در پایان این نشست از کتاب عکس نگاران به عنوان مجموعه آثار هنرمندان عکاس کشوری در نخستین جشنواره ملی عکس نگاران رونمایی شد.

کد خبر: 1224087  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبستان
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای فرهنگي

جزئیات و زمان برگزاری شانزدهمین جشنواره شعر و داستان جوان «سوره» اعلام شد شبستان  ۱۱ دقیقه پیش

جزئیات و زمان برگزاری شانزدهمین جشنواره شعر و داستان جوان «سوره» اعلام شدبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، حوزه هنری انقلاب اسلامی شانزدهمین جشنواره شعر و داستان جوان «سوره» را آبان‌ماه 1397 در شهر رشت برگزار می‌‌کند. شناسایی و جذب استعدادهای ادبی جوان، تبادل اندیشه و تجربه‌های شاعران و نویسندگان جوان انقلاب اسلامی،...

گفت‌وگوی رزیتا غفاری با روحانی معروف توییتر آفتاب نیوز  ۳۲ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : نهمین قسمت از فصل چهارم برنامه «هزار داستان» که با اجرای رزیتا غفاری به عنوان مجری و راوی قصه روی آنتن شبکه نسیم می‌رود، به روایت داستان معروف‌ترین روحانی توییتر که روزنامه گاردین با او به خاطر کار عجیبش مصاحبه کرده و همچنین و زن و شوهری که به خاطر یک دانش‌آموز تا دورترین روستاها رفتند،...

واژگونی پژو در جاده اروند کنار یک کشته و 2 مصدوم داشت ایرنا  ۴۵ دقیقه پیش

رئیس فوریت های پزشکی دانشکده علوم پزشکی آبادان سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا محل این حادثه را در محدوده روستای رمیله در جاده اروندکنار عنوان کرد و گفت: یکی از سرنشینان این خودرو بر اثر شدت جراحت جان باخت.شهرام مقام افزود: 2 مصدوم این حادثه رانندگی به بیمارستان 17 شهریور آبادان منتقل شدند.وی افزود:...

برنامه‌های عزاداری میدان امام حسین(ع) در تاسوعا و عاشورا خبرگزاری فارس  ۵۴ دقیقه پیش

به گزارش خبرگزاری فارس، همزمان با فرا رسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی و سالروز به شهادت رسیدن حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش، مراسم عزاداری این دو روز در میدان آیینی امام حسین (ع) با پذیرایی از عزاداران حسینی برگزار می‌شود. ویژه‌برنامه روز تاسوعا با عنوان «فرات تشنه» روز چهارشنبه ۲۸ شهریور ماه...

دو جهانی که روز عاشورا در برابر هم صف‌آرایی کردند خبرگزاری فارس  ۵۴ دقیقه پیش

به گزارش خبرگزاری فارس، متن پیش‌روی سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین رضا غلامی رئیس مؤسسه صدرا است که در شب هشتم محرم(دوشنبه ۲۶ شهریور ماه) در مسجد حضرت خدیجه کبری (س) است که مشروح آن در ادامه می‌آید: نهضت عاشورا و مواجهه دو جهان: جهان یاران امام حسین (ع) و جهان یاران یزید به لطف الهی، هر سال شاهد رونق...

تازه‌ مسلمانان از مغناطیس امام حسین(ع) می‌گویند/عکس ستاره ها  ۱ ساعت پیش

به گزارش ستاره ها به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا،‌ یکی از ویژگی‌های بارز نهضت حسینی، بعد بیدارگرایانه و احیاگرانه اسلام ناب محمدی بوده که سال‌ها و دهه‌ها می‌گذرد و نام حسین(ع) و حماسه حسین(ع) ماندگارتر می‌شود. چرا که هر سال در بازخوانی تاریخ اسلام و معرفت‌ها و...

مختارنامه را در تاسوعا و عاشورا ببینید خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

مختارنامه را در تاسوعا و عاشورا ببینید به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی، گروه های مختلف برنامه ساز شبکه چهار سیما برای عزاداران سرور و سالار شهیدان برنامه های ویژه ای تدارک دیده اند که در ادامه اسامی و ساعت پخش آنها آمده است. آیین هم آوایی و سوگ خوانی در یزد در این برنامه شاعران...

«آی‌گشت» در مناطق بکر ایران خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

«آی‌گشت» در مناطق بکر ایران به‌ گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ «آی‌گشت» در حوزه ایران‌شناسی قرار است مناطق بکر و کمتر دیده‌شده از ایران را به‌تصویر بکشد. «آی‌گشت» از این طبیعت‌های بکر با موسیقی محلی همان منطقه نماهنگ‌ تولید می‌کند. برای...

عکس/ گریم بامزه و کم‌تر شده بازیگر «زیر آسمان شهر» آفتاب نیوز  ۲ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : عبدالله اسکندری گریمور صاحب‌نام سینما، تصویری از گریم یوسف تیموری را در فیلم سینمایی «لازانیا» به کارگردانی حسین قناعت منتشر کرد.

قیام امام حسین(ع) مبارزه با بدعت‌ها بود خبرگزاری فارس  ۲ ساعت پیش

به گزارش خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام حبیب‌رضا ارزانی دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور بیان داشت: امام حسین (ع) هنگام خروج از مدینه در وصیت نامه‌ای که به برادرشان محمد حنیفه سپردند، فرمود: من نه از روی خودخواهی و یا برای خوشگذرانی و نه برای فساد از شهر خود بیرون آمدم؛ بلکه هدف من از این...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده