تعداد بازدید: ۱۱
تاريخ انتشار: شنبه،۱۳ مرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۸:۵۳
پالایشی‌ها زیر چتر ارز ثانویه/ طرح‌های توسعه‌ای چالش پالایشگاه‌ها در تحریم‌ها
به گزارش بورس نیوز، استراتژیک تریم کالای قرن، نفت خام است. از این محصول بیش از 2 هزار فرآورده تولید می‌شود و با توجه به اینکه ایران یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت خام دنیا است، صنعت پالایشگاهی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در حال حاضر 9 پالایشگاه نفتی در ایران فعال هستند و بخشی از شرکت پالایش نفت ستاره خلیج‌فارس به‌عنوان دهمین پالایشگاه نفتی بزرگ کشور به بهره‌برداری رسیده است.
نفت خام به‌عنوان خوراک باقیمتی معادل 95 درصد میانگین نرخ نفت خام صادراتی ایران در اختیار پالایشگاه‌ها قرار می‌گیرد. فرآورده‌های پالایشی هم شامل فرآورده اصلی مانند بنزین و گازوییل و فرآورده‌های ویژه مثل قیر و وکیوم باتوم است. وزن فرآورده‌های پالایشی بر قیمت فرآورده‌ها و به‌تبع آن سودآوری پالایشگاه‌ها اثر مستقیم دارد و هر چه محصول تولیدی پالایشگاه سبک‌تر باشد حاشیه سود بیشتری نیز خواهد داشت.
هر پالایشگاهی که درصد تولید فرآورده‌های سبک به فرآورده‌های سنگین بیشتری داشته باشد، از ضریب پیچیدگی بالاتری برخوردار بوده و سود بیشتری محقق خواهد ساخت. در بین فرآورده‌های پالایشی، بنزین بالاترین حاشیه سود را داشته و نفت کوره، حاشیه سود منفی دارد. در همه جای دنیا، علاوه بر ظرفیت تولید، شاخص پیچیدگی یا complexity نمایه به‌عنوان یکی از شاخص‌های توسعه موردتوجه قرار می‌گیرد؛ درحالی‌که این مهم در کشور ما چندان موردتوجه قرار نگرفته است.
شاخص پیچیدگی معیاري است که ظرفیت تبدیل ثانویه یک پالایشگاه نفت را به ظرفیت تقطیر اولیه آن توصیف می‌کند. افزایش ضریب پیچیدگی موجب تولید محصول باارزش افزوده بالاتر، امکان فرآوری نفت خام سنگین‌تر، افزایش سطح کیفی فرآورده‌ها، کاهش میزان آلایندگی زیست‌محیطی و... خواهد شد. با توجه به روند رو به رشد قیمت نفت و فرآورده‌های نفتی در دنیا، احتمال تقویت بازار ثانویه ارز و تغییر فرمول قیمت‌گذاری بعضی فرآورده‌های پالایشی، و نیز افزایش ارزش جایگزینی پالایشگاه‌ها به علت افزایش نرخ ارز، خوش‌بینی زیادی نسبت به رشد این گروه وجود دارد.
برای فرآوری هر بشکه نفت خام، می‌بایست بین 15 تا 25 هزار دلار سرمایه‌گذاری کرد. از سوی دیگر، روند سودآوری شرکت‌های پالایشی نیز صعودی بوده است. شرکت پالایش نفت تهران در سه‌ماهه ابتدایی سال 96 توانسته بود 147 ریال سود محقق کند ، درحالی‌که این شرکت برای سه‌ماهه ابتدایی 97 توانسته به سود 255 ریالی دست یابد و این موضوع رشد 75 درصدی به نسبت دوره مشابه سال قبل داشته است.
شرکت پالایش نفت اصفهان در سه‌ماهه نخست سال 97 با رشد 70 درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل، موفق به تحقق سود 301 ریالی شده؛ درحالی‌که در سال 96 تنها 178 ریال سود محقق کرده بود. شرکت پالایش نفت بندرعباس در گزارش 3 ماهه سال 97 با یک جهش 82 درصدی موفق شده 468 ریال سود محقق کند، درحالی‌که در دوره مشابه سال قبل این شرکت سود 257 ریالی ساخته بود.
شرکت پالایش نفت تبریز در سه‌ماهه نخست سال 97 توانسته 501 ریال سود محقق کند و این در حالی است که در دوره مشابه سال قبل در سه‌ماهه تنها 178 ریال سود محقق کرده بود. سودآوری این شرکت در 3 ماهه نخست امسال 182 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته، نشان مس دهد. شرکت پالایش نفت لاوان هم در گزارش 3 ماهه سال 96 خود تنها 169 ریال سود محقق کرده بود که در مدت مشابه امسال با رشد 92 درصدی به 326 ریال رسیده است.
ابراهیم کاویانی پور رئیس بازاریابی و فروش شرکت پالایش نفت اصفهان در گفت‌وگو با بورس نیوز در خصوص شیوه قیمت‌گذاری فرآورده‌های پالایشی بیان کرد: فرآورده‌های پالایشی شامل فرآورده‌های اصلی و فرآورده‌های ویژه‌ای بوده و قیمت‌ها توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و بر مبنای فرمولی که نرخ ارز در آن، نرخ ارز رسمی بانک مرکزی است، تعیین می‌شود.
وی ادامه داد: بدون شک، هرگونه تغییر در نرخ ارز منظور شده در فرمول در سودآوری پالایشگاه‌ها مؤثر خواهد بود. اما بهترین تصمیم، تسخیر بر مبنای نرخ ارزی است که قابل استناد باشد. وی افزود: اگر دولت تصمیم به قیمت‌گذاری محصولات غیرنفتی بر مبنای ارز بازار ثانویه بگیرد، احتمالاً شامل فرآورده‌های پالایشی هم خواهد شد؛ چراکه معمولاً در تعاریف منظور از محصولات نفتی، نفت خام و میعانات گازی است.
با این حال باید منتظر ماند تا قانونگذار در این زمینه تصمیم گیری کند. این فعال صنعت پالایشی در رابطه با نگرانی هایی که بابت کمبود بنزین در کشور وجود دارد گفت: با وجود روند افزایشی تولید بنزین در کشور، روند مصرف بنزین در کشور رشد محسوسی داشته و تقاضای بنزین داخلی رشد 8 درصدی نشان می دهد. وی اضافه کرد: تامین بخشی از نیاز کشور، منوط به واردات است؛ اما در صورت بهره برداری کامل از پالایشگاه ستاره خلیج فارس و کنترل مصرف بنزین داخلی، نه تنها بنزین تولید پالایشگاه ها جوابگوی نیاز کشور خواهد بود؛ بلکه حتی شاید بتوان بخشی از بنزین داخلی را روانه بازارهای صادراتی کرد.
کاویانی پور بزرگترین چالش پالایشگاه های نفتی را تولید فرآورده‌هایی باارزش افزوده پایین دانست و عنوان کرد: مهم‌ترین چالش شرکت‌های پالایشی، ارتقای کیفی محصولات تولیدی است. این ارتقاء به معنای بهبود کیفی فرآورده‌هایی همچون بنزین و گازوئیل و نیز به حداقل رساندن تولید فرآورده‌هایی همچون نفت کوره و وکیوم باتوم خواهد بود.
کاویانی پور افزود: نفت کوره، که سهم قابل توجهی در سبد تولید پالایشگاه ها به خود اختصاص داده، ارزش‌افزوده منفی داشته و با توجه به وجود گوگرد در این فرآورده و حساسیت‌های زیست‌محیطی که به نظر می‌رسد ظرف 2 تا 3 سال آینده با سختگیری بیشتری هم در این حوزه همراه خواهیم بود؛ فروش این فرآورده در سال‌های آتی مشکل خواهد بود.
این فعال صنعت پالایشی خاطرنشان کرد: ایجاد واحدهایی برای تبدیل فرآورده‌های باارزش افزوده پایین به فرآورده‌های ارزشمندی همچون بنزین و گازوییل، برای رشد سودآوری صنعت پالایشی ضروری خواهد بود و بدون شک، اجرای طرح‌های توسعه‌ای در این زمینه نیازمند تأمین نقدینگی و تجهیزاتی است که با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و تحریم‌ها، چالش اساسی صنعت پالایشی همین مورد خواهد بود.
وی گفت: بااین‌حال، چنانچه این اقدام انجام شود، این چالش، به فرصتی برای رشد سودآوری صنعت پالایشی تبدیل‌شده و پالایشگاه‌ها از بحران کیفیت فرآورده‌ها، عبور خواهند کرد. علاوه بر این، اگر فرآورده‌های پالایشی از استانداردهای لازم برخوردار باشند، می‌توان علاوه بر تأمین نیاز داخل، مازاد تولید را هم صادر کرد و ارزآوری داشت؛ اما تمام این موارد مشروط به تولید فرآورده‌های باکیفیت و ارزش‌افزوده بالا است.
این کارشناس صنعت پالایشی در خاتمه در مورد پیش‌بینی روند قیمت نفت خام تصریح کرد : قیمت نفت خام خربازارهای جهانی به عوامل متعددی وابسته است که وضعیت سیاسی ایران و حجم صادرات نفت ایران یکی از آن‌ها است. با توجه به رشد ملایم تقاضای نفت در بازارهای جهانی، اگر اتفاق خاصی رخ ندهد قیمت نفت هم با شیب بسیار اندکی، صعودی خواهد بود، ولی اگر تحریم‌ها موجب کاهش صادرات نفت از ایران شود، قیمت نفت خام افزایش خواهد یافت.
البته محدودیت‌هایی که به سبب تحریم‌ها روی صادرات فرآورده‌های نفتی اعمال می‌شود، به‌مراتب کمتر از محدودیت‌های صادرات نفت خام بوده و با توجه به اینکه بخش عمده فرآورده‌های پالایشی در داخل کشور مصرف می‌شود، به نظر می‌رسد صنعت پالایشی دغدغه‌ای بابت فروش محصولات خود نخواهد داشت.

کد خبر: 1224888  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: بورس نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
▫ تا اطلاع ثانوی بنزین سوپر نزنید  همشهری آنلاین - اقتصادي
▫ مسئولان به فکر مدیریت مصرف بنزین باشند  ایران اکونومیست - اقتصادي
▫ فاز 2 پالایشگاه ستاره خلیج فارس افتتاح شد  اقتصاد ایران آنلاین - اقتصادي

آخرین خبرهای اقتصادي

پرداخت ارز مسافرتی به یک بانک محدود شد/ اختلاف ۱۲۰۰ تومانی با بازار ستاره ها  ۴۵ دقیقه پیش

پرداخت ارز مسافرتی به یک بانک محدود شد/ اختلاف ۱۲۰۰ تومانی با بازار به گزارش ستاره ها به نقل از ایسنا، امروز (سه‌شنبه) بررسی میدانی شعب دو بانک ارائه کننده ارز مسافرتی از این حکایت داشت که پرداخت ارز از روز گذشته در یکی از این بانک‌ها متوقف شده و قیمتی برای آن تعیین نمی‌شود. طبق گفته مسئولان شعبه پرداخت ارز تا اطلاع ثانوی متوقف است. این در حالی است...

انصراف بانک دولتی فرانسه از همکاری با ایران ستاره ها  ۴۵ دقیقه پیش

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، پیشتر در اوایل سال جاری این بانک دولتی فرانسوی گفته بود در حال کار بر پروژه تامین مالی شرکت‌های فرانسوی مایل به همکاری با ایران است تا این شرکت‌ها بتوانند با وجود تحریم‌های آمریکا به ایران صادرات و از این کشور واردات داشته باشند. نیکلا دو...

ایران با فرانسوی‌ها تایر می‌سازد تسنیم  ۵۵ دقیقه پیش

به گزارش خبرگزاری تسنیم، این تفاهم نامه همکاری آموزشی و فنی روز سه شنبه در حاشیه دومین روز از دوازدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست بین اتحادیه لاستیک و پلاستیک فرانسه و یک گروه صنعتی ایرانی فعال در عرصه تایر به امضا رسید؛ دنیس وایان (Dennis Vayan) رئیس اتحادیه لاستیک و پلاستیک فرانسه و «پرویز...

3 هزار میلیارد ریال سود به سرمایه‌گذاران بازار سهام پرداخت می‌شود تسنیم  ۵۵ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،بیش از 3هزار و 283میلیارد ریال سود انواع اوراق در نخستین ماه پاییز امسال به سرمایه‌گذاران بازار سهام پرداخت می‌شود.بر این اساس زمان سررسید اوراق اجاره شرکت‌های بازرگانی سایپا یدک، خدمات ارتباطی رایتل، تأمین سرمایه لوتوس پارسیان، دانا پتروریگ کیش،...

خبر خوب برای حقوق بگیران جام نیوز  ۱ ساعت پیش

 به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، محمدباقر نوبخت ­رئیس سازمان برنامه و بودجه در حاشیه جلسه اشتغال گسترده درباره 2 بسته معیشتی حمایت از مردم افزود: این 2 بسته بعد از سفر رئیس جمهور بررسی می‌شود و هر وقت به تصویب نهایی برسد، اجرا خواهد شد و یکی از این بسته​ ها بسته جبرانی برای حقوق بگیران...

بیانیه مهم ایران و 1+4 درنیویورک اقتصاد ایران آنلاین  ۱ ساعت پیش

بیانیه مهم ایران و 1+4 درنیویورک #dcImgDiv1{height:201px;}#doc_div1Img{height:207px;}  در بیانیه مشترک نشست نیویورک ایرنا و گروه 1+4 ، این گروه بر تضمین کانال های پرداخت با ایران و تداوم صادرات نفت و میعانات گازی متعهد شد.   در بیانیه 12 بندی نشست وزرای خارجه ایران و 1+4 در نیویورک،...

موگرینی: ایجاد کانال جدید مالی برای دور زدن تحریم های ایران اقتصاد ایران آنلاین  ۱ ساعت پیش

اتحادیه اروپا کانال ویژه ای برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران ایجاد می کند.  به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که اتحادیه اروپا یک تشکیلات حقوقی جدیدی را با هدف ادامه بازرگانی و تجارت با ایران از جمله خرید نفت و دور زدن تحریم...

دیدار مدیران استقلال و پرسپولیس با رییس فدراسیون فوتبال اکو فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش مهر، حمیدرضا گرشاسبی و امیر حسین فتحی مدیران دو باشگاه استقلال و پرسپولیس امروز به صورت جداگانه با حضور در دفتر ریاست فدراسیون فوتبال با مهدی تاج دیدار و گفت و گو کردند. در این دیدار درباره موضوعات مربوط به صدور مجوز حرفه ای دو باشگاه، بحث ارز  و سایر مباحث مرتبط تبادل نظر شد.

توقف همکاری بانک دولتی فرانسه با ایران شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

پیشتر در اوایل سال جاری این بانک دولتی فرانسوی گفته بود در حال کار بر پروژه تامین مالی شرکت‌های فرانسوی مایل به همکاری با ایران است تا این شرکت‌ها بتوانند با وجود تحریم‌های آمریکا به ایران صادرات و از این کشور واردات داشته باشند. نیکلا دو فوقک- مدیرعامل این بانک گفته که این پروژه در...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده