تعداد بازدید: ۱۰
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۱۷ مرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۲:۴۰
130 میلیون پرونده ثبت الکترونیکی شد/ عناوین مجرمانه در کشور کاهش می‌یابد
معاون حقوقی قوه قضائیه تعدد و تورم عناوین مجرمانه را از مشکلات کشور دانست و گفت: تورم عناوین مجرمانه به مصلحت جامعه نیست زیرا مردم دچار سرگردانی می‌شوند و نمی‌دانند چه عملی مجاز و چه عملی جرم است. ذبیح‌الله خداییان در گفتگو با خبرنگار قضائی گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، با اشاره به دائمی شدن قوانین آیین دادرسی کیفری و مجازات اسلامی توسط نمایندگان مجلس و نظر قوه قضائیه در این خصوص گفت: نظر دستگاه قضا این بود که با توجه به آزمایشی بودن قانون مجازات اسلامی و آیین دادرسی کیفری، این زمان یکی دو سال دیگر تمدید شود تا اصلاحات مدنظر ما هم برای بررسی و تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال گردد.
وی افزود: اگر این زمان آزمایشی اجرای این دو قانون تمدید می‌شد، بنا بود تا همزمان با تصویب دائمی شدن آن‌ها، اصلاحات هم صورت بگیرد که نظر مجلس این‌گونه نبود و اعتقاد داشتند دائمی شدن این دو قانون منافاتی با اصلاحات و تنقیح آن در آینده ندارد.در حوزه قوانین فضای مجازی و رسانه‌های نوین ضعف جدی داریممعاون حقوقی قوه قضائیه در ارتباط با حوزه جرائم رایانه‌ای و فضای مجازی هم گفت: با توجه به اینکه هر روز در خصوص رسانه‌های نوین و فضای مجازی با تحولات و پیشرفت‌های بسیاری مواجه هستیم باید در زمینه قوانین هم به‌روز باشیم تا بتوانیم با چالش‌های آن مقابله کنیم.
وی ادامه داد: در این زمینه چندین قانون داریم که قانون جدیدی هم به قانون تعزیرات در سال 89 با عنوان جرائم رایانه‌ای اضافه شد که البته نقص‌هایی دارد ولی در قانون جدید تعزیرات بخش ویژه‌ای با عنوان جرائم رایانه‌ای پیش‌بینی شده که در صورت تصویب، بسیاری از مشکلات این حوزه برطرف خواهد شد.
خداییان با بیان اینکه در حوزه قوانین فضای مجازی و رسانه‌های نوین ضعف جدی داریم، افزود: حوزه رسانه‌های نوین حوزه جدیدی است و حتی جرائم آن هم متناسب با تحولات آن پیشرفت کرده است؛ یک‌زمان فقط سرقت و جعل الکترونیکی داشتیم ولی امروزه جرائم در فضای مجازی بسیار گسترش یافته است که با قوانین فعلی نمی‌توان آن‌طور که باید با آن برخورد شود لذا در لوایحی که تهیه کردیم سعی شده است متناسب با وضعیت موجود رسانه‌های نوین و فضای مجازی قوانین را پیش‌بینی و تهیه کنیم.
با تعدد عناوین مجرمانه در کشور مواجهیممعاون حقوقی قوه قضائیه در زمینه مبارزه با تکثیر عناوین مجرمانه در کشور گفت: در ارتباط با جرم‌زدایی و قضازدایی در کشور با چند چالش مواجه هستیم یکی از چالش‌های ما فرهنگی است که بر مردم هنوز حاکم است که بیشتر گرایش به مجازات دارند؛ یعنی هر بخشی که یک قانونی را تصویب می‌کند، ضمانت اجرای آن را، مجازات پیش‌بینی کرده و جرم‌انگاری کرده است.
وی افزود: بخش‌های مختلف دولت، وزارتخانه‌ها، نهادها و سازمان‌ها هر لایحه‌ای که تهیه می‌کنند در پایان یک یا دو ماده می‌آورند مبنی‌بر ضمانت اجرایی که بیشتر رویکرد کیفری دارد و ده‌ها جرم را به دایره حقوقی اضافه می‌کند که باید این سیاست عوض شود.خداییان به طرح‌هایی که در مجلس شورای اسلامی تهیه می‌شود اشاره کرد و گفت: بسیاری از قوانینی که به صورت طرح در مجلس تصویب می‌شود اینگونه است که غالباً به جای جرم‌زدایی و قضازدایی، مسائل را قضائی یا جرم‌انگاری می‌کنند و در این لوایح قانونی کمتر به سیاست‌های بالادستی و سیاست‌های کلی نظام در امور کیفری و قضائی توجه می‌شود.
معاون حقوقی قوه قضائیه با بیان اینکه باید با راهکارهای دیگری به جای ضمانت کیفری قوانین، مشکلات را برطرف کرد به راهکارهای انتظامی و مدنی برای جبران خسارت اشاره داشت.عناوین مجرمانه کاهش می‌یابدوی در ادامه به تلاش‌های قوه قضائیه در زمینه کاهش عناوین مجرمانه در کشور اشاره کرد و افزود: ما سعی کردیم سیاست کاهش عناوینی که بر مجرم بودن افراد تأکید می‌کند را به قانون تبدیل کنیم بدین‌صورت که هم در قانون دائمی‌شدن احکام برنامه‌های توسعه‌ای و هم در قانون برنامه ششم دو حکم را آوردیم که هم دولت و هم قوه قضائیه مکلف بشوند جرم‌زدایی و قضازدایی را دنبال کنند.
خداییان تصریح کرد: امیدواریم این دو قانون باعث شود هم دولت، هم قوه قضائیه و هم مجلس شورای اسلامی سعی و تلاش کنند تا مسائل و مشکلاتی که بر سر برنامه‌هایشان دارند، کمتر قضائی شود.معاون حقوقی قوه قضائیه تورم و تعدد عناوین مجرمانه را از مشکلات حقوقی، قضائی و اجتماعی کشور دانست و خاطرنشان کرد: در کشور همان‌طور که با تورم قوانین مواجه هستیم با تورم عناوین مجرمانه هم مواجه‌ایم؛ تورم عناوین مجرمانه به مصلحت جامعه نیست زیرا مردم دچار سرگردانی می‌شوند و نمی‌دانند چه عملی مجاز و چه عملی جرم است.
وی افزود: اگر برای هر مسأله پیش‌ پا افتاده‌ای در کشور جرم‌انگاری کنیم و برچسب جرم بزنیم؛ خود به خود جامعه را به سمت انحطاط سوق می‌دهیم و هر کسی یک مُهر محکومیت به پیشانی‌اش درج می‌شود؛ بنابراین ما در قوه قضائیه سیاست‌مان بر این است که بجز موارد ضروری و مهم جرم‌انگاری نکنیم و آن مواردی که می‌شود با ضمانت اجرایی دیگری انجام شود را پیگیری می‌کنیم.
خداییان با بیان اینکه هم‌اکنون لایحه‌ای تحت عنوان لایحه جرم‌زدایی و قضازدایی توسط قوه قضائیه تهیه شده که در کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی مطرح است، به اقداماتی که برای کاهش عناوین مجرمانه در قانون جدید تعزیرات در قوه قضائیه انجام شده اشاره کرد و افزود: در قانون تعزیرات سعی کردیم جرائم مهم را پیش‌بینی کنیم یعنی مواردی که نیازی به جرم‌انگاری نیست را از دایره شمول کیفری خارج کنیم؛ البته قوانین پراکنده را هم که در بخش‌های مختلف وجود داشت را جمع کردیم و موارد مهم را متناسب با فضای روز جامعه بروزرسانی کرده و مواردی که نباید جرم محسوب شود را حذف کردیم.
130 میلیون پرونده ثبت الکترونیکی شدمعاون حقوقی قوه قضائیه در خصوص الکترونیکی کردن اسناد و پرونده‌ها در قوه قضائیه هم گفت: قوه قضائیه علاوه بر وظیفه‌ای که در خصوص تهیه لوایح و تنقیح قوانین دارد، موظف است تا بر اساس قانونی که مجلس شورای اسلامی تصویب کرده برای الکترونیکی کردن اسناد و پرونده‌ها اقدام نماید.
خداییان گفت: هر سال پرونده‌های زیادی وارد دستگاه قضائی می‌شود که مربوط به موضوعات مختلف است؛ اینها گنجینه‌ای از اطلاعات است که باید حفاظت شود و نگهداری آنها با توجه به حجم زیادی که دارد شاید موجب از بین رفتن آنها شود زیرا در شرایط استانداردی نگهداری نشده و بسیاری از اسناد و پرونده‌ها از بین می‌رفتند.
وی با بیان اینکه 160 میلیون پرونده‌ در کشور داریم که از این تعداد اطلاعات 130 میلیون پرونده را پالایش و استخراج کردیم و اوراق مفید‌شان اسکن و الکترونیکی شد، افزود: 30 میلیون پرونده دیگر باقی‌ مانده است که به همراه پرونده‌های جدیدی که وارد دستگاه قضائی می‌شود روند الکترونیکی شدن و اسکن مدارک و اوراق مفیدشان ادامه دارد.
خداییان افزود: در سال 96 اطلاعات حدود 9 میلیون و 500 هزار پرونده را ثبت کامپیوتر کردیم، اطلاعات حدود 7 میلیون و 700 هزار پرونده استخراج شده و نزدیک به 6 میلیون و 400 هزار پرونده را اسکن کردیم و امیدواریم اگر اعتبارات لازم فراهم شود ظرف مدت کوتاهی باقی‌مانده پرونده‌ها هم اسکن شود.انتهای پیام/4009/4076/

کلمات کلیدی:
کد خبر: 1230042  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: آنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

برهم صالح نامزد ریاست جمهوری عراق شد چند ثانیه  ۲۳ دقیقه پیش

برهم صالح نامزد ریاست جمهوری عراق شدحزب اتحادیه میهنی کردستان عراق امروز چهارشنبه 'برهم صالح' مشاور سابق نخست وزیر را به عنوان تنها نامزد این حزب برای تصدی پست ریاست جمهوری عراق مطرح کرد. 'شوان داوودی' عضو برجسته حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق در اظهاراتی به خبرگزاری 'الاتجاه پرس' عراق گفت که شورای رهبری این حزب در نشست ویژه امروز (چهارشنبه)...

حکم شرعی رهبر انقلاب درباره قمه‌زدن مخفی چند ثانیه  ۲۳ دقیقه پیش

حکم شرعی رهبر انقلاب درباره قمه‌زدن مخفی پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری سئوالی درباره قمه‌زدن به طور مخفی و پاسخ رهبر انقلاب به این سئوال را منتشر کرد. متن حکم شرعی رهبر معظم انقلاب به شرح زیر است: سؤال: آیا قمه زدن به طور مخفی حلال است یا این که فتوای شریف حضرت عالی عمومیت دارد؟ جواب: قمه زنی علاوه بر این که از نظر عرفی از مظاهر...

۶ کشته و مصدوم در برخورد پژو با مانع ایلنا  ۲۸ دقیقه پیش

۶ کشته و مصدوم در برخورد پژو با مانعبه گزارش ایلنا، مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت: عصر امروز ٢٨ شهریور ٩٧ حوالی ساعت ١٧:۴٠ بر اثر برخورد پژو پارس با مانع در هشتگرد ٣ نفر کشته و ٣ نفر مصدوم شدند. وی افزود: با اعلام حادثه به اورژانس ١١۵ بلافاصله ٣ دستگاه آمبولانس به محل اعزام شد که متأسفانه قبل از رسیدن آمبولانس  ٣ نفر...

اگر این علائم را دارید خونتان لخته شده است خبرگزاری برنا  ۵۴ دقیقه پیش

اگر این علائم را دارید خونتان لخته شده است به گزارش گروه سلامت برنا، خشمگین شدن و عصبانیت شاید برای بسیاری از افراد به رفتاری عادی و روزمره تبدیل شده باشد. شاید در طول شبانه روز بار ها با هرکسی بحث و بگو مگو داشته باشند. اما بد نیست با تاثیرات این عادت بد بر روی سلامت قلب آشنا شویم.

تصادف مرگبار پژو با سمند! ایلنا  ۱ ساعت پیش

تصادف مرگبار پژو با سمند!به گزارش ایلنا، مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت:  ظهر امروز ٢٨ شهریور ٩٧ حوالی ساعت ١٣:٣٠ بر اثر تصادف پژو پارس با سمند در جاده فیروزآباد به خلخال ۵ نفر کشته و ۴ نفر مصدوم شدند. وی افزود: با اعلام حادثه به اورژانس ١١۵ بلافاصله ٢ دستگاه آمبولانس به محل اعزام شد که متأسفانه قبل از رسیدن...

عزاداری اهل سنت سواحل مکران در محرم/حسینیه روستای سنی نشین«بندگرمان» بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد شبستان  ۲ ساعت پیش

خبرگزاری شبستان-هرمزگان، روستای بندگرمان شهرستان سیریک که 100 درصد از جمعیت آن را اهل سنت تشکیل می دهد در فاصله 160 کیلومتری بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده است و حسینیه ای در این روستا وجود دارد که توسط اهل سنت تاسیس و اداره می شود و قدمت آن به بیش از 200 سال بر می گردد.   صندلی چوبی با...

با کدام روغن سرخ کنیم؟ نارگیل، زیتون یا حیوانی؟ خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

با کدام روغن سرخ کنیم؟ نارگیل، زیتون یا حیوانی؟ به گزارش گروه سلامت برنا، سرخ کردن مواد غذایی جزو بدترین طبخی است که می توان برای مواد غذایی در نظر گرفت. حال اگر چنین تصمیمی گرفتیم بهتر است بدانیم که با کدام روغن سرخ کنیم؟ نارگیل، زیتون یا حیوانی؟   کدام روغن برای سرخ کردن مناسب است؟ با وجود این‌ که غذاهای سرخ شده از محبوبیت...

ماجرای کشف خمره ساسانیان در بازار اصفهان چه بود؟ خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

ماجرای کشف خمره ساسانیان در بازار اصفهان چه بود؟ به گزارش گروه اجتماعی برنا، شهرام امیری مدیر روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: در خصوص کشف خمره ساسانی در بازار تاریخی اصفهان اظهار کرد: طی عملیات مرمت سازی مسجد تاریخی «حاج‌آقا میرزا احمد» واقع در «بازار تاریخی نیماورد»...

جزئیات ثبت نام قبول شدگان در دوره ارشد دانشگاه آزاد چند ثانیه  ۳ ساعت پیش

جزئیات ثبت نام قبول شدگان در دوره ارشد دانشگاه آزادجزئیات نحوه ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان نهایی دوره کارشناسی‌ارشد ناپیوسته‌ سال ۱۳۹۷ دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد. نتایج دوره با آزمون مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته دانشگاه آزاد اسلامی در سامانه اعلام نتایج مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه به آدرس www.azmoon.org و سامانه www.azmoon.net قابل مشاهده است. پرونده همه پذیرفته‌شدگان...

امضای توافق نظامی میان کره شمالی و کره جنوبی چند ثانیه  ۳ ساعت پیش

امضای توافق نظامی میان کره شمالی و کره جنوبیدر جریان دومین روز دیدار رهبر کره شمالی و رئیس جمهور کره جنوبی توافقی نظامی میان دو کشور امضا شد و رهبر کره شمالی وعده داد که به زودی به سئول سفر کند. امروز چهارشنبه دومین روز مذاکرات «کیم جونگ اون» رهبره کره شمالی و «مون جه این» رئیس جمهور کره جنوبی در پیونگ یانگ برگزار می شود. طی این دیدار توافقی...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده