تعداد بازدید: ۱۰
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۱۷ مرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۴:۳۹
بزرگ‌ترین مشتریان نفت ایران پس از تحریم چه کردند؟
طی سه ماه آینده، تحریم‌های نفتی ایالات متحده آمریکا علیه ایران آغاز می‌شود. دونالد ترامپ تهدید کرده که صادرات نفت ایران را به صفر می‌رساند. برخی از بیمه‌گران پوشش محموله‌های نفت ایران را متوقف کرده‌اند. واردکنندگان نفت از ایران واکنش‌های متفاوتی به تحریم‌های آمریکا علیه ایران نشان داده‌اند.به گزارش نامه نیوز، در حال حاضر نشانه‌هایی وجود دارد که صادرات نفت ایران با مشکل مواجه شده است.
بر اساس تحریم‌های آمریکا شرکت‌هایی که همکاری خود را با ایران ادامه دهند از سیستم مالی و بانک آمریکا حذف خواهند شد.بلومبرگ در گزارشی با استناد به داده‌هایی که از طریق ردیابی تانکرها به دست آورده به بررسی واکنش‌های متفاوت اصلی‌ترین خریداران نفت ایران پرداخته است.چیندر ماه‌های ژانویه تا ژوئن، چین روزانه ۶۷۵ هزار بشکه نفت از ایران خریداری کرده است.
پکن درخواست آمریکا برای توقف خرید نفت ایران را رد کرده است. سخنگوی وزیر امور خارجه این کشور در ماه ژوئن اعلام کرده، بدون اینکه تعهدات بین‌المللی را نقض کند به همکاری با ایران ادامه خواهد داد. در ماه جولای چین واردات نفت خام از ایران را از طریق یوان پرداخت کرد. شرکت‌های فعال در حوزه نفت و گاز چین هم هیچ واکنشی به تحریم‌های آمریکا نشان نداده‌اند.
هنددر ما‌ه‌های ژانویه تا ژوئن، هند روزانه ۵۹۷ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده است.پس از تصمیم دونالد ترامپ برای خروج آمریکا از برجام،  وزیر امور خارجه هند در ابتدا اظهار کرد که این کشور تنها با تحریم‌های سازمان ملل متحد موافق است. در ماه ژوئن اما بر اساس گزارش رویترز، وزیر نفت این کشور در دیداری که با تولیدکنندگان فرآورده‌های نفتی این کشور داشت، از آنها خواست تا از نوامبر آینده خریداری نفت از ایران را به تدریج کاهش داده و در نهایت به صفر برسانند.
در حال حاضر، هندی‌ها در تلاش برای یافتن روش‌های جایگزین پرداخت و توانایی ادامه خرید از ایران هستند.رئیس شرکت نفت هند در جولای اعلام کرد که عربستان سعودی به تنهایی می‌تواند کمبود ناشی از صفر شدن صادرات نفت ایران را پوشش دهد. او همچنین گفته است که این کشور برنامه‌های دیگری برای تامین نفت مورد نیاز خود دارد.
شرکت‌های نفتی دولتی Bharat Petroleum Crop در ماه جولای همچنان خریداری نفت خود از ایران را حفظ و قراردادهای لازم برای واردات نفت در ماه آگوست را امضا کردند.هندوستان پترولیوم کورپ، سومین پالایشگاه بزرگ نفتی در این کشور اعلام کرده که بعید است نفت ایران را خریداری کند، مگر آنکه آمریکا از درخواست هند برای برای معافیت از تحریم‌های ایران موافقت کند.
پالایشگاه بنگلور نیز به دنبال کشورهای دیگری نظیر استرالیا، آفریقای غربی و آمریکای جنوبی برای کاهش خرید نفت خود از ایران است. بر اساس داده‌های بلومبرگ، شرکت ریلاینس که بزرگ‌ترین کمپانی پتروشیمی هند است، در ماه ژوئن واردات خود از ایران را کاهش داده است. اگرچه جریان‌های ماهانه خرید نفت از ایران توسط این شرکت نوسانات بزرگی دارد.
کره جنوبیدر ماه‌های ژانویه تا ژوئن، کره جنوبی روزانه ۲۸۶ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده است.وزیر انرژی کره جنوبی در اوایل ماه جولای اعلام کرد که دولت در حال حاضر منتظر پاسخ رسمی از سوی ایالات متحده در مورد اجازه و معافیت تحریم برای خرید نفت ایران است.این کشور در ماه ژوئن بخشی از واردات خود را به حالت تعلیق درآورد.
پالایشگاه‌ها در حال جایگزینی میعانات گازی ایران با یک سوخت فرآوری‌شده دیگر به نام نفتا (Naphtha) از سایر نقاط جهان هستند.بزرگ‌ترین شرکت‌های نفتی این کشور از ماه‌های جولای و آگوست نفت مورد نیاز خود را از سایر تامین‌کنندگان خریداری کردند.ژاپندر ماه‌های ژانویه تا ژوئن، ژاپن روزانه ۱۲۵ هزار بشکه نفت از ایرن خریداری کرده است.
از زمانی که ایالات متحده از توافق هسته‌ای ایران خارج شده، ژاپن به دنبال موافقت آمریکا برای معافیت‌ این کشور از تحریم‌ها بوده است. مذاکرات میان توکیو و واشنگتن همچنان ادامه دارد.صنعت پالایشگاهی ژاپن از دولت می‌خواهد تا سرسختانه مذاکرات با آمریکا را برای معافیت از تحریم‌ها علیه ایران ادامه دهد. مدیران اجرایی این شرکت‌ها بر این باورند که ژاپن نباید به اندازه دیگر خریداران بزرگ نفت ایران تحت تاثیر تحریم‎‌ها قرار بگیرد.
شرکت‌های حمل‌ونقل و بانک‌های بزرگ ژاپن به توزیع‌کنندگان نفت اعلام کرده‌اند که ممکن است به زودی معاملات خود با ایران را متوقف کنند. به پالایشگاه‌ها و شرکت‌های نفتی اعلام شده که بانک‌ها معاملات مربوط به ایران را که از تاریخ ۸ می به بعد امضا شوند، انجام نمی‌دهند.امارات متحده عربیدر ماه‌های ژانویه تا ژوئن، امارات متحده روزانه ۱۲۷ هزار بشکه میعانات گازی از ایران خریداری کرده است.
امارات متحده عربی روابط دیپلماتیک خود را با ایران محدود و سفیر این کشور در سال ۲۰۱۶ ایران را ترک کرده است.ولیعهد ابوظبی یکی از مهم‌ترین متحدان ایالات متحده است و از تلاش‌های آمریکا برای محدود کردن نفوذ ایران در منطقه حمایت می‌کند.دبی، مرکز تجاری امارات، با بازرگانان ایرانی تجارت می‌کند. نشانه‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه در ماه جولای واردات امارات  از سایر کشورها افزایش یافته است.
اتحادیه اروپادر ماه‌های ژانویه تا ژوئن، اتحادیه اروپا روزانه ۵۱۶ هزار بشکه نفت از ایران خریداری کرده است.اتحادیه اروپا تاکنون تلاش‌های بسیاری برای حفظ معامله‌ هسته‌ای انجام داده است. فدریکا موگرینی، رئیس‌ سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید که پیامدهای خروج از برجام فاجعه‌بار است. در ماه ژوئن او تاکید کرد که مهم‌ترین چالش یافتن راه‌حل‌های مربوط به بانکداری و مسائل پرداخت‌ها برای حمایت از تجارت مشروع و سرمایه‌گذاری با ایران است.
در ماه جولای ایالات متحده درخواست کشورهای فرانسه، انگلیس و آلمان را برای دریافت معافیت از تحریم‌های ایران رد کرد.اگرچه نبود شفافیت در مورد کاهش خریداری نفت ایران از سوی تیم ترامپ موجب شده ایران هنوز برخی مشتریان اروپایی خود را حفظ کند اما برخی کشورها علاقه چندانی به ادامه تجارت با ایران ندارند.شرکت‌ OMV AG اتریش پروژه‌های سرمایه‌گذاری خود را در ایران متوقف کرده اما هنوز تصمیمی در مورد واردات از ایران نگرفته است.
ایتالیادر ماه‌های ژانویه تا ژوئن، ایتالیا روزانه ۱۵۴ هزار بشکه نفت از ایران خریداری کرده است.ایران یکی از مهم‌ترین تامین‌کنندگان شرکت پالایشگاهی ساراس است. این شرکت در حال حاضر در انتظار دستورالعمل مقامات ایتالیایی و اروپایی است.همچنین شرکت ENI فعال در صنعت نفت و گاز نیز اعلام کرده با انعطاف‌پذیری که در عملیات خود دارد، نگران نیست.
مدیرعامل این شرکت هشدار داد که بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران باعث ایجاد بلاتکلیفی در سرمایه‌گذاری‌ها و اختلال در بازار نفت خواهد شد.اسپانیادر ماه‌های ژانویه تا ژوئن، اسپانیا روزانه ۱۱۹ هزار بشکه نفت از ایران خریداری کرده است.بر اساس گزارش‌های رویترز، برخی از کمپانی‌هال فعال در حوزه نفت و گاز این کشور از ابتدای جولای خرید نفت از ایران را متوقف کردند.
این در حالی است که در ماه ژوئن شرکت رپسول موافقت کرد تا اولین محموله نفت غرب کارون را -۵۰۰ هزار بشکه- خریداری کند.فرانسهدر ماه‌های ژانویه تا ژوئن، فرانسه روزانه ۹۴ هزار بشکه نفت از ایران خریداری کرده است.با خروج آمریکا از برجام و تهدید ترامپ برای وضع تحریم‌های جدید علیه ایران شرکت نفتی توتال که قراردادی با شرکت نفت ملی ایرانی برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی امضا کرده بود، از ایران خارج شد.
پاتریک پویانه در ماه جولای اعلام کرد: در چارچوب قانونی ایالات متحده نمی‌توانیم در ایران فعالیت کنیم. برای شرکت‌هایی مثل ما یا حتی شرکت‌های چینی ادامه فعالیت در ایران غیرممکن است.یوناندر ماه‌های ژانویه تا ژوئن، یونان روزانه  ۶۶ هزار بشکه نفت از ایران خریداری کرده است.این کشور در ماه ژوئن واردات نفت خود از ایران را به صفر رساند اما در ماه جولای دوباره خرید خود را افزایش داد.
ترکیهدر ماه‌های ژانویه تا ژوئن ترکیه روزانه ۱۷۶ هزار بشکه نفت از ایران خریداری کرده است.وزیر امور خارجه ترکیه اواخر ماه ژوئن اعلام کرد، ترکیه در تحریم‌های آمریکا علیه ایران شرکت نخواهد کرد.وزیر سابق اقتصاد ترکیه هم در ماه ژوئن گفته بود که تصمیم ایالات متحده ربطی به ترکیه ندارد و این کشور تنها ملزم به اجرای تحریم‌های سازمان ملل متحد است.
منبع: ایسنا var clickyab_ad = clickyab_ad || []; clickyab_ad['id'] = 9951492947134 ; clickyab_ad['domain'] = 'namehnews.
ir'; clickyab_ad['slot'] = 48151039492; clickyab_ad['width'] = 728; clickyab_ad['height'] = 90; clickyab_ad['responsive'] = 'true' ; clickyab_ad['effect'] = "";

کد خبر: 1230098  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: نامه
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای سياسي

گوترش: شهروندان یمنی بیشترین آسیب را از جنگ می بینند نامه  ۱ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز دبیر کل سازمان ملل با بیان اینکه شهروندان یمنی بیشترین آسیب را از جنگ در یمن می بینند، از همه طرف های جنگ خواستار ورود به گفتگوی جدی و امتناع از اتخاذ اقداماتی که منجر به تشدید درگیری ها می شود، شد.وی همچنین از توافق رؤسای جمهور روسیه و ترکیه در مورد استان ادلب برای ایجاد منطقه عاری...

آمریکا ۳۳ شهروند روسیه را تحریم کرد نامه  ۱ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز  آمریکا در جدیدترین تحریم های خود علیه روسیه ۳۳ نفر از اتباع این کشور را به لیست سیاه تحریم ها علیه مسکو اضافه کرد.وزارت خزانه ‌داری آمریکا اخیراً طی دو نوبت، تحریم‌ هایی را علیه شرکت ‌ها و شهروندان روسی اعمال کرد و آنها را در فهرست سیاه تحت تحریم آمریکا قرار داد. منبع:...

جزییاتی از حسینیه امام خمینی و سیلی محکمی که دشمن خورد خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

جزییاتی از حسینیه امام خمینی و سیلی محکمی که دشمن خورد به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، همزمان با برگزاری مراسم عزاداری سید‌الشهداء، خط حزب‌الله در سخن هفته خود با عنوان «حسینیه‌ای که دشمن از آن سیلی محکم خورد»، برای اولین بار جزئیاتی از حسینیه امام خمینی(ره) را منتشر کرد. در بخشی از متن چنین می‌خوانیم: حسینیه...

مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی (ع) در کوبا برگزار شد ایرنا  ۱ ساعت پیش

به گزارش ایرنا، در ابتدای مراسم در مرکز شیعی المعصومین (ع) که پنجشنبه شب برگزار شد، «کامبیز شیخ حسنی» سفیر ایران در کوبا با عرض تسلیت تاسوعا و عاشورای حسینی و شهادت امام حسین(ع) و هفتاد و دو تن از یاران با وفای آن حضرت، اهداف والای قیام امام حسین(ع) را برای حاضران تشریح کرد. وی با اشاره به انحرافات...

اردن خواستار پیوستن رژیم صهیونیستی به ان.پی.تی شد ایرنا  ۱ ساعت پیش

به گزارش پنجشنبه روزنامه 'الرای اردن'، طوقان در شصت و دومین کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین افزود: همه تاسیسات هسته ای این رژیم باید به منظور ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته ای و استقرار صلح و امنیت بین المللی تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی درآید.وی اضافه کرد: پادمان آژانس بین...

آمریکا چینی‌ها را به خاطر خرید هواپیمای روسی تحریم کرد نامه  ۲ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز وزارت خزانه‌داری آمریکا یک تبعه و یک نهاد نظامی چینی را به خاطر خریدن هواپیمای روسی تحریم کرد.آنطور که بیانیه دفتر نظارت بر دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده، فردی به نام «لی شانگفو» و «اداره توسعه تجهیزات» ارتش جمهوری خلق چین، به خاطر نقض تحریم‌های سرزمینی آمریکا...

کرملین: پوتین برنامه‌ای برای دیدار با فرمانده نیروی هوایی اسرائیل ندارد نامه  ۲ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز «دیمیتری پسکوف»، سخنگوی کاخ کرملین روز پنجشنبه اعلام کرد «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه برنامه‌ای برای دیدار با فرمانده نیروی هوایی ارتش اسرائیل ندارد. ساعتی قبل روزنامه جروزالم‌پست گزارش داده بود هیئتی از ارتش رژیم صهیونیستی برای ارائه یافته‌های ادعایی خود درباره سرنگونی...

فردا شب ساعت رسمی کشور یک ساعت عقب کشیده می‌شود شمال نیوز  ۳ ساعت پیش

شمال نیوز: ساعت رسمی کشور از ساعت ۲۴ سی‌ام شهریور یک ساعت به عقب کشیده می‌شود.بر اساس قانون تغییر ساعت رسمی کشور مصوب ۱۳۸۶ مجلس شورای اسلامی ساعت رسمی کشور در ساعت ۲۴ سی ام شهریور یک ساعت به عقب برگردانده می شود. ساعت رسمی کشور هر سال در ساعت ۲۴ روز اول فروردین یک ساعت به جلو کشیده می شود و در ساعت...

مهدی المشاط: انقلاب سپتامبر یک نیاز اساسی بود نامه  ۴ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز رئیس شورای عالی سیاسی یمن به مناسبت چهارمین سالگرد انقلاب ۲۱ سپتامبر این کشور سخنرانی کرد.«مهدی المشّاط» پنجشنبه (۲۹ شهریور) فراسیدن این «عید ملی» را به «آزادگان مردم یمن و قهرمان‌های ارتشو کمیته‌های مردمی یمن» تبریک گفت.به گزارش وب‌سایت اطلاع رسانی «انصارالله»، در این ارتباط...

اوضاع در کرانه باختری متشنج خواهد شد ایرنا  ۴ ساعت پیش

به نوشته روزنامه القدس العربی به نقل از شبکه دو تلویزیون رژیم صهیونیستی،'آیزنکوت' که در نشست امنیتی کابینه رژیم صهیونیستی صحبت می کرد، گفت: به دلیل اقدامات آمریکا و تصمیم های این کشور درخصوص مساله قدس ، احتمال بالاگرفتن خشونت ها در کرانه باختری افزایش یافته است.وی افزود: احتمال انفجار اوضاع در کرانه...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده