تعداد بازدید: ۵
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۱۷ مرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۷:۴۴
ارائه ۸۰ درصد خدمات پرستاری در منزل توسط نیروهایی که پرستار نیستند /نظارت ضعیف وزارت بهداشت بر این مراکز
سلامت نیوز:رییس سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه ۸۰ درصد مراکز خدمات پرستاری در منزل توسط نیروهایی که پرستار نیستند، اداره می شود، از فعالیت غیرقانونی برخی بیمارستان های خصوصی که مراکز ترخیص بیمارستان را به مرکز مراقبت خدمات در منزل بیمارستانی تبدیل کرده اند، انتقاد کرد. به گزارش سلامت نیوز، رییس سازمان نظام پرستاری در نشست خبری به مناسبت روزخبرنگار، با اشاره به موانع پیش روی سازمان از سه دوره قبل تاکنون و عدم دستیابی سازمان به اهداف خود با اشاره به اهمیت بحث پژوهش گفت:« باید سازمان را منبع پژوهش قرار دهیم و در این دوره پژوهش را محور کار خود قرار داده ایم تا بتوانیم مبتنی بر شواهد و آمار و ارقام صحبت کنیم.
» وی درباره اقدامات سازمان در این دوره گفت:« در این دوره به سمت آموزش های مردمی حرکت می کنیم و با رییس اورژانس کشور و رییس هلال احمر به نقاط مشترکی رسیده ام که نقش سازمان و جامعه پرستاری را در آموزش پررنگ تر کنیم همچنین ایجاد مرکز توسعه و رشد سازمان نظام پرستاری و ایجاد معاونت حقوقی و پارلمانی در سازمان نظام پرستاری از دیگر اقداماتی است که در این دوره صورت گرفته است.
» دکتر دالوندی با اشاره رفع تنش هایی که در دوره قبل میان سازمان نظام پرستاری و وزارت بهداشت وجود داشت، گفت:« وزارت بهداشت این مسئله را درک کرده که سازمان نظام پرستاری، می تواند بازویی برای وزارتخانه باشد و بخشی از وظایف حاکمیتی را تقبل کند به طوری که صدور پروانه صلاحیت حرفه ای پرستاران به سازمان واگذار شده است.
» وی تلاش معاونت بهداشت وزارت بهداشت برای تصویب رشته مراقبت سلامت را چالش جدیدی برای جامعه پرستاری دانست و گفت:« معاونت بهداشتی وزارت بهداشت رشته مراقبت سلامت را به صحن برده و می خواهد به زور این رشته را به تصویب شورای عالی برنامه ریزی برساند این در حالی است که با وجود رشته پرستاری چه نیازی به رشته ای به نام مراقبت سلامت داریم؟» دکتر دالوندی افزود:« پرستاری یعنی مراقبت از طیف های مختلف در حوزه سلامت بنابراین جایی باقی نمی گذارد که عده ای رشته ای به نام مراقب سلامت را بخواهند در کنار پرستاری قرار دهند و جامعه پرستاری به شدت با این کار مخالف هستند.
بهانه وزارت بهداشت برای راه اندازی این رشته، این است که پرستاران با یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به حوزه بهداشت نمی روند این در حالی است که فردی که قرار است به عنوان مراقب سلامت به کار گرفته شود حتی یک واحد پاتولوژی نگذرانده است که بخواهد در این زمینه فعالیت کند.»وی تاکید کرد:«شورای عالی برنامه ریزی نمی تواند رشته ای که بیشتر از ۴۰ درصد با شرح وظایف پرستاری همپوشانی دارد را به تصویب برساند و نارضایتی شغلی در پرستاران با این کار تشدید می شود.
توصیه ما به وزارت بهداشت این است که دست از ادامه تصویب این رشته بردارند. مراقبت سلامت در واقع یک جایگاه شغلی است و رشته دانشگاهی نیست و باید شرایط احراز برای آن بگذارند.» وی افزود:« بسیاری از پرستارن ما اکنون بیکار هستند و همسر بسیاری از پرستاران موافق با اشتغال همسرشان به عنوان پرستار در شیفت شب نیستند و پرستاران می توانند در این جایگاه مشغول به کار شوند.
» رییس سازمان نظام پرستاری گفت:« وقتی می گوییم پرستاران می توانند در صف اول ارزیابی سلامت مردم قرار گیرند بلافاصله ما متهم می شویم به اینکه می خواهیم جایگاه پزشکان عمومی را اشغال کنیم در حالی که چنین نیست. در کشورهایی که تولید ناخالص داخلی(GDP) آنها ۱۰ برابر بیشتر از کشور ما است از پرستاران در صف اول ارزیابی سلامت مردمشان استفاده می کنند.
این به این دلیل است که در کشور ما نظام ارجاع بیماران حاکم نیست مردم ما با یک سرماخوردگی به صورت مستقیم به پزشک متخصص مراجعه می کنند.» وی در ادامه گفت:« چگونه است که در جامعه روستایی ما یک بهورزی که مدرک سیکل دارد می تواند ۴۷ قلم دارو برای بیماران تجویز اما یک پرستار در اینجا نمی تواند یک آسپرین به بیمار بدهد.
ما ادعا نداریم که می توانیم به صورت مستقیم به بحث درمان بیماران وارد شویم اما می توانیم در ارزیابی و ارتقای سلامت و آموزش خودمراقبتی به مردم کمک کنیم. در حال حاضر دنیا به سمت بیمارستان زدایی پیش می رود و خدمات جامع نگر را پیش می برد به دلیل کم هزینه بودن آن و بیمار با این کار دچار عفونت بیمارستانی نمی شود و منافع بسیاری برای مردم دارد.
» وی درباره نقش پرستاران در اقتصاد سلامت گفت:« با شرایط فعلی اقتصاد چه لزومی دارد که معاونت بهداشت وزارت بهداشت با وجود پرستاران بیکار که هزینه های مادی و معنوی زیادی برای آنها شده است بخواهد رشته ای به نام مراقبت سلامت را راه اندازی کند؟ » وی افزود:«هزینه های گرانی که بار بیماری ها به بیمارستان ها و بیماران تحمیل می کند در صورت غربالگری و آموزش بیماران از سوی پرستاران و مراجعه به موقع بیماران قابل پیشگیری است.
» وی با بیان اینکه ایجاد هر تخت بیمارستانی یک میلیارد تومان هزینه دارد بر لزوم توجه هرچه بیشتر به مراکز خدمات مراقبت در منزل تاکید کرد و گفت:«هر قدر ما بتوانیم ضریب اشغال تخت را پایین آوریم نشان می دهند پرستاران تا چه حد می توانند در صنعت اقتصاد سلامت کشور نقش بازی کند و هزینه ها را کاهش دهند بنابراین باید خدمات مراقبت در منزل را به شدت توسعه دهیم و زیرساخت‌های آن مانند بیمه را فراهم کنیم که همه اینها به نقش سیاستمداران نظام سلامت کشور برمی گردد.
» وی در پاسخ به سوال خبرنگار سلامت نیوز درباره تعداد مراکز خدمات مراقبت در منزل و میزان حمایت های وزارت بهداشت از این مراکز و میزان استقبال بیماران از آن گفت:«حدود ۱۲۰۰ تا ۱۷۰۰ مرکز خدمات مراقبت پرستاری در منزل مجوز دریافت کرده اند اما اکنون آمار دقیقی نداریم که چند تا از این مراکز فعال هستند چون نظارت خوبی بر این مراکز نمی شود.
» دکتر دالوندی درباره تعرفه های خدمات مراقبت پرستاری در منزل گفت:«در حال حاضر چیزی به نام تعرفه ها نمی تواند وجود خارجی داشته باشد و نقد ما این است که ۸۰ درصد این مراکز توسط نیروهای غیرحرفه ای و نیروهایی که پرستار نیستند، اداره می شود. پرستار در شهری مانند تهران نمی‌تواند با تعرفه تزریق آمپول که ۸۰۰۰ تومان اعلام شده در این مراکز فعالیت کند و این کار عاقلانه نیست.
» وی تاکید کرد:« باید فضای پرستاری را از پرستار نماها پاک کنیم چون با جان مردم سروکار دارند و مردم باید طعم واقعی خدمات پرستاری را بچشند.» وی در پاسخ به این سوال خبرنگار سلامت نیوز مبنی بر اینکه وظیفه نظارت بر مراکز خدمات پرستار در منزل بر عهده کدام سازمان و وزارتخانه است، گفت:« نظارت‌ بر این مراکز فعلا بر عهده وزارت بهداشت است، ظاهرا در قانون سازمان نظام پرستاری نیز موضوع نظارت بر این مراکز آمده است.
متاسفانه در برخی بیمارستان‌های خصوصی، مراکز ترخیص بیمارستان به مرکز مراقبت خدمات در منزل بیمارستانی تبدیل شده است و هیچ بیماری را به مراکز خدمات پرستاری در منزل ارجاع نمی دهند. باید سدی که جلوی مراکز مراقبت در منزل ایجاد شده، شکسته شود، چون این موضوع باعث شده حتی یک بیمار بخش خصوصی نیز به این مراکز ارجاع نشود.
این کار بیمارستان های خصوصی کاملا غیرقانونی است.» دالوندی با بیان اینکه با تعرفه‌هایی که برای این مراکز تعیین شده اعزام پرستار به منازل صرفه اقتصادی ندارد، گفت:« این تعرفه‌ها در سال ۹۵ بازنگری شد، اما با وجود این در شهرهای بزرگ قابلیت اجرا شدن ندارد. با توجه به اینکه تعرفه‌ها صرفه اقتصادی ندارند، بسیاری از این مراکز با وجود دریافت مجوز از وزارت بهداشت اما فعلا فعالیت نمی‌کنند.
تعدادی از مراکزی که فعالیت می کنند نیز مجبور هستند برای بقای خود از نیروهای غیر حرفه‌ای استفاده کنند.» وی در پایان خاطرنشان کرد:« تا پوشش بیمه‌ای برای این خدمات برقرار نشود، خدمات مراکز مراقبت در منزل نهادینه نخواهد شد. بیمه نیز گفته است که فعلا موارد سکته مغزی، بیماری‌های قلبی مزمن، خدمات ICU و برخی بیماری‌های کودکان قرار است به صورت آزمایشی بیمه شود.
بعد از شش ماه اگر به نفع بیمه‌ها بود شاید پوشش بیمه‌ای به سایر خدمات نیز تسری پیدا کند.»

کد خبر: 1230850  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: سلامت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای علمي

نوزادان در کالسکه مواد آلاینده بیشتری تنفس می‌کنند همشهری آنلاین  ۵ ساعت پیش

نوزادان در کالسکه مواد آلاینده بیشتری تنفس می‌کنند نوزادان در کالسکه مواد آلاینده بیشتری تنفس می‌کنند دانش > پزشکی - همشهری آنلاین:دانشمندان می‌گویند نوزادانی که در کالسکه گذاشته می‌شوند، ممکن است تا ۶۰ درصد بیشتر نسبت به بزرگ‌سالان مواد آلاینده‌ هوا را استنشاق کنند. ...

کدو سبز را خام مصرف کنید بهداشت نیوز  ۶ ساعت پیش

کدو سبز  را خام مصرف کنید به گزارش بهداشت نیوز: کدو سبز حاوی مقادیر بالایی انواع ویتامین C، ویتامین های B از جمله فولات و ویتامین A و مواد معدنی از جمله پتاسیم، منگنز، منیزیم، فسفر و کربوهیدرات، پروتئین و فیبر می باشد. کدو سبز خام را می توان در انواع سالاد استفاده کرد، کدو سبز پخته را می توان برای تهیه انواع سوپ، خورش و کوکو...

اگر شب ها گرسنه بخوابیم چه اتفاقی برایمان می افتد؟ بهداشت نیوز  ۶ ساعت پیش

اگر شب ها گرسنه بخوابیم چه اتفاقی برایمان می افتد؟ به گزارش بهداشت نیوز: ۱- کم شدن خواب وقتی بدون خوردن شام به رختخواب می روید، گرسنگی باعث می شود مدام غلت بزنید و به راحتی به خواب نروید. حتی زمانی که بالاخره به خواب می روید احساس گرسنگی مغز را هوشیار نگه می دارد و در نتیجه نمی توانید خواب کافی و عمیقی داشته باشید. به علاوه، تحقیقات نشان می دهد کم...

با این عادات اشتباه سیستم ایمنی بدن خود را ضعیف می کنید بهداشت نیوز  ۷ ساعت پیش

با این عادات اشتباه سیستم ایمنی بدن خود را ضعیف می کنید به گزارش بهداشت نیوز: این عادات اشتباهی که هر روز انجام می دهید سیستم ایمنی را نابود می کنند هنگامی که شما می خوابید بدن شما سیستم ایمنی بدن را برای مقابله با انواع باکتری، ویروس ها و دیگر عوامل تقویت می کند. بر اساس تحقیقات مجله فیزیولوژیکی اروپایی Pflugers Archiv, اگر به اندازه کافی نخوابید، در...

شنای پنگوئن‌ها در عکس روز نشنال جئوگرافیک بهداشت نیوز  ۷ ساعت پیش

شنای پنگوئن‌ها در عکس روز نشنال جئوگرافیک به گزارش بهداشت نیوز: دنباله ای از حباب‌هایی که پشت پنگوئن‌ها به وجود آمده چگالی آب را کاهش داده و باعث می‌شود پنگوئن‌ها بسیار سریعتر از زمانی‌که در روی زمین هستند، حرکت کرده و در زیر آب شنا کنند. برترینها

به سانسور در چین نزدیک هم نشده ایم شبکه ایران  ۸ ساعت پیش

ایران آنلاین /مدیرعامل این غول اینترنتی سرشناس افزود: ما به راه اندازی موتور جستجوی سانسور شده نزدیک نشده ایم اما در حال فکر کردن به این موضوعیم که چگونه می توانیم مشکلمان را با چینی ها حل کنیم. این ماجرا از جایی آغاز شد که برخی از نظرات پیچای در یک جلسه کاری هفتگی به این شکل تعبیر شد که وی قصد دارد...

تشخیص شخصیت افراد از حرکات چشم بهداشت نیوز  ۹ ساعت پیش

تشخیص شخصیت افراد از حرکات چشم به گزارش بهداشت نیوز: وقتی صحبت از رابطه انسان و ماشین می شود، مطمئنا کامپیوتر ها می توانند کمک بزرگی در راستای تشخیص شخصیت افرادی که با آنها سرو کار دارید یا دارند بکنند. بنابراین آنها می توانند با توجه به تایپ شخصیتی طرف مقابل پاسخ مناسب را ارائه دهند. به نظر می رسد تشخیص شخصیت افراد از حرکات چشم...

با حقایق اشتباه در مورد لیمو و سیر آشنا شوید بهداشت نیوز  ۹ ساعت پیش

با حقایق اشتباه در مورد لیمو و سیر آشنا شوید به گزارش بهداشت نیوز: دکتر آباجی استاد دانشکده پزشکی گروه قلب و عروق بیان می کند که فشار خون بالا شایع ترین عامل خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی در بسیاری از کشورهای توسعه یافته است.و از هر ۳ نفر یک نفر مبتلا به فشار خون بالاست.فشار خون بالا قبل از آسیب رساندن به بدن باید مورد درمان قرار گیرد.تنها روش...

درمان گیاهی غده های چربی زیر پوست بهداشت نیوز  ۱۰ ساعت پیش

درمان گیاهی غده های چربی زیر پوست به گزارش بهداشت نیوز: غده‌های چربی معمولا سرطانی نیستند و نیازی به درمان ندارند. اگر خیلی بزرگ باشند احتمالا دل خوشی از ظاهر نازیبایشان نخواهید داشت و به‌دنبال راهی برای درمان آنها می‌گردید. اما برخی وقت‌ها که غده‌ها عفونی و دردناک می‌شوند، لازم است برای درمان آنها اقدام...

۵ نکته درباره آلزایمر که از آن بی خبریم بهداشت نیوز  ۱۰ ساعت پیش

۵ نکته درباره آلزایمر که از آن بی خبریم به گزارش بهداشت نیوز: آلزایمر بیماری‎ای است که عمدتا افراد مسن را هدف قرار می‎دهد. در نتیجه وقتی فردی به سن بالا می‏رسد آمادگی آن را دارد و اطرافیانش به خوبی آن را متوجه می‎شوند. اما زمانی که افرادی با سن کمتر در خطر ابتلا به آلزایمر باشند، کسی نمی‎تواند آن را تشخیص دهد. به همین...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده