تعداد بازدید: ۷
تاريخ انتشار: دوشنبه،۱۶ مهر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۳:۳۸
پژمان بازغی: در کودک شو هیچ پولی جابه‌جا نمی‌شود
روزنامه فرهیختگان نوشت: پژمان بازغی اجرای برنامه «کودک‌شو» در شبکه نسیم را بر عهده دارد و این برنامه بعد از پخش چند قسمت، توانست به یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های صداوسیما تبدیل شود. فصل دوم این برنامه پیش از ایام محرم به پایان رسید، درحالی که گفته می‌شود فصل سوم «کودک‌شو» به خاطر مسائل مالی، با اما و اگر در تولید مواجه است.
در ادامه گفت و گویی را با این بازیگر و مجری می خوانید. به نظر شما «کودک‌شو» برنامه‌ای برای بچه‌هاست یا شما برای پدر و مادرها ساخته‌اید؟ خب نکته مهم این است که ذات برنامه مسابقه‌ای است و یک مسابقه تلویزیونی را می‌بینیم. طبیعی است که بچه‌ها با دوره سنی دو تا پنج سال که ما برای برنامه در نظر گرفتیم، خیلی نمی‌توانند درست مسابقه دهند برای همین، پدر و مادرها درگیری بیشتری در این برنامه دارند.
در برنامه ما قرار است بچه‌ها بازی کنند و پدر و مادرها مسابقه دهند و در کنار آن تفریحی را برای بچه‌ها ایجاد کنیم و پدر و مادرها با هم در رقابت باشند. ضمن اینکه مردم با نگاه به رفتارشان به‌ آنها رای می‌دهند. نکته‌ای که خیلی دوست دارم بر آن تاکید کنم اینکه ما تنها مسابقه تلویزیونی هستیم که با صدای بلند می‌گوییم هیچ پولی در آن جابه‌جا نمی‌شود.
وقتی تمام مسابقه‌های تلویزیون را ببینید اگر تلفنی باشد باز هم پول در آن جابه‌جا می‌شود یا در همین مسابقه‌های تلویزیونی که از شبکه سه یا پنج پخش می‌شوند، پول و جایزه به میزان قابل‌توجهی جابه‌جا می‌شود اما ما تنها مسابقه‌ای بودیم که هیچ پولی در آن جابه‌جا نمی‌شود.
با وجود اینکه هیچ جایزه نقدی در کار نیست، پس چرا مردم باید این مسابقه را نگاه کنند؟ چه ویژگی‌ای باید داشته باشد که مردم بپذیرند و یک برنامه‌ای را ببینند که هیچ منفعت مالی برایشان ندارد؟ همه اینها برمی‌گردد به ساختار برنامه. ما سعی کردیم مسابقه را در حاشیه بگذاریم و بخش‌های آموزشی و پرورشی و ارتباط خانواده‌ها را با همدیگر نشان دهیم.
خودم همیشه سعی کردم در این برنامه اخلاق و ادب را در اجراها رعایت کنم و هیچ‌وقت از مقام مجری‌گری جوری استفاده نکنم که به کسی بخندم تا مثلا برنامه‌ام بگیرد. این را به این دلیل می‌گویم که وقتی خانواده‌ها برای شرکت در برنامه ثبت‌نام می‌کنند از همه آنها، اطلاعاتی استخراج می‌شود.
خیلی وقت‌ها بوده که یک موضوع خنده‌داری در اطلاعات آنها وجود داشته اما من به دوستانم در پشت صحنه گفته‌ام که این موضوع را جلوی دوربین نمی‌گویم. مثلا چه موضوعاتی بوده؟ برایمان یک مورد از این موضوعات خاص را بگویید؟ مثلا آقایی بود که در اطلاعاتش گفته بود روز عروسی زمین می‌خورد و شلوارش پاره می‌شود خب من گفتم شاید موضوع خنده‌داری باشد اما در مرام و اخلاق برنامه ما نیست که گفته شود که فرد بعد از پخش برنامه فکر کند بی‌عرضه است.
در کنارش داشتیم کسی را که مثلا ماشین عروسی‌اش را گل زده بود و با یک گاز بعد از راه‌افتادن از جلوی گلفروشی همه گل‌های ماشین ریخته بود، خب این موضوع بامزه بود و به کسی هم توهین یا بی‌احترامی نمی‌شد؛ سعی کردیم نقاط مثبت خانواده‌ها را بگوییم. کارهای دیگری هم انجام می‌دادیم.
اگر خانواده‌هایی بودند که هنوز به شکل سنتی فکر می‌کنند و به همسرشان اجازه فعالیت اجتماعی را نمی‌دهند، سعی کردیم در برنامه بیان کنیم که الان زن و مرد با هم کار می‌کنند و پول درمی‌آورند. از این کارها هم انجام دادیم و اگر بخواهم مثال بزنم، از این موارد زیاد است. بعد از پیشنهاد اجرای این برنامه، چون برنامه برای بچه‌ها بود و بالاخره مهم است که کسی که این کار را انجام می‌دهد، اطلاعات زیادی هم داشته باشد مطالعه داشتید یا اینکه با کسی که کار کودک کرده است مشورت ‌کردید؟ من یک دختر ۱۱ ساله دارم که او هم همه این مراحل را طی کرده است.
من با شب‌بیداری، دل‌درد، سرماخوردگی و واکسن‌زدن بچه آشنا هستم. خیلی از این خانواده‌ها که در برنامه شرکت می‌کنند، در خاطرات‌شان می‌گویند دختر ما تب شدید داشته و ما نمی‌دانستیم چه کاری انجام دهیم و برای همین به مادرمان زنگ می‌زدیم. این اتفاقات برای خود من هم افتاده، درنتیجه با مسائل بچه‌ها غریبه نیستم.
البته مطالعه هم دارم و روانشناسی کودک هم خیلی برای این برنامه مهم است. وقتی در رسانه ملی یک مانیفستی صادر می‌کنید باید یک پشتوانه علمی داشته باشید، نباید این‌طور باشد که من بخواهم تجربیات شخصی خودم را به‌عنوان یک نگاه علمی به مردم عرضه کنم، چون کار درستی نیست و نمی‌توان اثبات کرد.
پشت برنامه ما کارشناسی محکمی وجود دارد و همه این اتفاقاتی که درکنار هم قرار می‌گیرد باعث این مساله می‌شود که مردم هم دوستش داشته باشند. کدام برنامه در این دو فصل، خیلی به دل‌تان نشسته و در ذهن‌تان باقی مانده است؟ برنامه نیمه شعبان امسال بود که سه‌هزار کودک‌شویی از برنامه قبل آمده بودند و من را به یک استیج دیگری برده بودند.
همه‌چیز برایم غریبه بود و آن برنامه کمی برایم سخت بود و خیلی فشار روی من داشت، انگار از خانه خودت بیرون آمده باشی و در خانه دیگری بخواهی برنامه اجرا کنی. یکی از انتقاداتی که خیلی از مجری‌های صداوسیما در این چند وقت اخیر داشته‌اند، به بازیگرانی است که برای اجرا به تلویزیون می‌آیند، شما به‌عنوان کسی که بالاخره کار اصلی‌تان بازیگری است و الان اجرا هم دارید، نظرتان درمورد این موضوع چیست؟ به نظرم هر آنچه در حوزه صدا و تصویر وجود دارد، هرکسی که توانایی دارد، می‌تواند انجام دهد؛ آغوش هنر آنقدر باز است که هرکسی احساس کند که باید بنویسد، می‌نویسد؛ در بقیه حوزه‌ها هم همین‌طور است.
هنر بسیار فراتر از ذهن و صنعت است، پس این دلیل نمی‌شود؛ همان کسانی هم که این حرف‌ها را می‌گویند، می‌توانند بیایند در حوزه سینما و تلویزیون و... بازی کنند؛ این خط‌کشی‌ها را اصلا قبول ندارم. یک حرفی که می‌زنند در مورد دستمزدهاست. می‌گویند ما با اینکه دستمزدمان کمتر است اما باز تهیه‌کننده به سراغ بازیگری می‌رود که دستمزد بیشتری می‌گیرد؟ نه دستمزدها اصلا آنقدر نجومی نیست، ما هم براساس عرف تلویزیون می‌گیریم.
واقعا دستمزد خود من آنقدر زیاد نبوده درمقابل وقتی که می‌گذارم. اگر همان زمان را برای بازیگری بگذارم مطمئنا پول بیشتری درمی‌آورم. برخی معتقدند یک‌سری از آیتم‌های «کودک‌شو»، شبیه به خندوانه است، آیا نگاهی به آن برنامه داشتید تا بتوانید جذابیت برنامه را برای مخاطب بیشتر کنید؟ نه چون با بچه‌ها سر و کار داریم سعی کردیم یک گروه پشت‌صحنه‌ای داشته باشیم که بتوانیم از همه این اتفاقات بچه‌ها فیلمبرداری کنیم.
نگاه ما درخصوص مثلا آیتم پشت‌صحنه به آن برنامه نبود. آرزویتان برای بچه‌ها چیست؟ دلم می‌خواهد و آرزو دارم بچه‌ها در استرس و اضطراب نباشند. ایران همیشه در صلح باشد و همه بچه‌ها بتوانند تحصیل کنند و از حداقل امکانات بهره‌مند شوند، چون نسل بعدی ما هستند و باید سرزمین‌مان را به دست کسانی بدهیم که در آرامش بزرگ شده باشند.


کد خبر: 12365  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ستاره ها
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای ادب و هنر

مکس دیوانه نشان فرمانده امپراتوری بریتانیا را دریافت کرد ستاره ها  ۱۱ دقیقه پیش

مکس دیوانه نشان فرمانده امپراتوری بریتانیا را دریافت کرد به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری مهر ، تام هاردی ستاره فیلم های «مکس دیوانه» و «ونوم» به پاس خدماتش به عرصه نمایش، توسط چارلز شاهزاده ولز به مقام فرماندهِ امپراتوری بریتانیا (CBE) منصوب شد. به نقل از بی‌بی‌سی، تام هاردی روز جمعه ۱۶ نوامبر این مقام را از...

فروش «خانم یایا» به ۱.۴ میلیارد تومان رسید ستاره ها  ۱۱ دقیقه پیش

فروش «خانم یایا» به ۱.۴ میلیارد تومان رسید به گزارش ستاره ها به نقل از هنرآنلاین: فیلم جنجالی "خانم یایا" به کارگردانی عبدالرضا کاهانی که از جمعه 18 آبان روی پرده سینماها رفته است، در اولین هفته اکران یک میلیارد و 400 میلیون تومان فروش را پشت سر گذاشت. فیلم داستان دو باجناق است که پس از فوت پدر زنشان راه او را پى گرفته و به بهانه...

حامد همایون طرفدارانش را غافل‌گیر می‌کند ستاره ها  ۱۱ دقیقه پیش

حامد همایون طرفدارانش را غافل‌گیر می‌کند به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری مهر: محسن رجب پور تهیه کننده و مدیر برنامه های حامد همایون عنوان کرد: همان طور که طرفداران و مخاطبان آثار حامد همایون می دانند، وی بیش از ۹ ماه است که در هیچ اجرای زنده ای حضور ندارد. دلیل این کم کاری نیز به خواست من بوده که ریشه در دلایل مختلی دارد. ما در این...

نگاهی به فیلم‌های روی پرده سینمای جهان ستاره ها  ۱ ساعت پیش

نگاهی به فیلم‌های روی پرده سینمای جهان وبسایت فرادید نوشت: درام «اینجا و اکنون»، اکشن «رودخانه سرخ می‌شود» و درام رمانتیک «کارت‌پستال‌هایی از لندن» نیز از روز جمعه، ۱۸ آبان، در فهرست اکران قرار گرفته‌اند. درام‌های تاریخی اکران سینمایی این هفته عموما مبتنی‌بر رویداد‌ها...

جمشید هاشم‌پور «ژن خوک» را کلید زد ستاره ها  ۱ ساعت پیش

جمشید هاشم‌پور «ژن خوک» را کلید زد روزنامه فرهیختگان نوشت: «ژن خوک» نوشته مشترک سعید سهیلی و احمد کاوری است که مضمونی طنز دارد. سهیلی روز شنبه 26 آبان با انتشار فیلمی، از کلیدزدن جدیدترین پروژه خود توسط جمشید هاشم‌پور خبر داد. به گفته سهیلی، «ژن خوک» مضمونی شاد و کمدی دارد. این کارگردان پیش‌تر...

حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی شد ستاره ها  ۳ ساعت پیش

حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی شد به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری مهر: سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی حکمی سرپرست سازمان سینمایی را منصوب کرد و طی این حکم حسین انتظامی سکان سازمان سینمایی را در سال های پایانی دولت دوازدهم برعهده گرفت. پیش از این محمدمهدی حیدریان رییس سازمان سینمایی بود که مشمول قانون منع به کارگیری...

پرش باورنکردنی مهناز افشار در پشت صحنه/عکس ستاره ها  ۳ ساعت پیش

به گزارش ستاره ها به نقل از خبرآنلاین: مهناز افشار، تصویری از پرش بلند خود را در پشت صحنه فیلم سینمایی «قسم» به کارگردانی محسن تنابنده، در اینستاگرام منتشر کرد و نوشت: «طرود، با آزاده و نازنین، فیلمی از آقا محسن تنابنده، از شما چه پنهان خودم هم موندم چطور اینطور شد اما پریدیم رها...

«روزمرگی» از مشکلات زنان کارگر می‌گوید/ نگاه انتقادی به اجتماع ستاره ها  ۳ ساعت پیش

«روزمرگی» از مشکلات زنان کارگر می‌گوید/ نگاه انتقادی به اجتماع به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری مهر؛ لیلی عاج نویسنده و کارگردان نمایش «روزمرگی» درباره اجرای این اثر نمایشی گفت: «روزمرگی» در راستای تجربیات قبلی من در به تصویر کشیدن مشکلات قشر کارگر جامعه است که این بار دغدغه‌های زنان کارگر را مطرح می‌کند و قرار است از اول...

بیوگرافی آن ماری سلامه، «ساره» حوالی پاییز ستاره ها  ۱۶ ساعت پیش

بیوگرافی آن ماری سلامه، «ساره» حوالی پاییز وبسایت زیبامون نوشت: آن ماری سلامه متولد ۱۹۹۰ در روستایی بنام فاریا در کشور لبنان است. او بازیگری را با تئاتر شروع کرده و فارغ التحصیل بازیگری در مقطع کارشناسی ارشد می باشد. آن ماری سلامه به عنوان بازیگر و نویسنده اعتبار زیادی در جهان عرب دارد. گفته می شود برای بازی در سریال تلویزیونی حوالی پاییز...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده