تعداد بازدید: ۸
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲۳ مرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۲:۰۷
اگر نام رسانه‌ها برای طرح ترافیک اعلام می‌شد، جنگ سهمیه راه می‌افتاد
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، محسن پورسیدآقایی در نشست خبری خود با بیان این که مرحله دوم طرح کاهش در همه سطح شهر تهران به صورت ۲۴ ساعته و در همه روزهای هفته از اول آبان‌ماه اجرا می‌شود، افزود: آلودگی هوا یکی از مشکلات عمده شهر تهران است و ما هم روی این مساله متمرکز شده‌ایم.
وی افزود: سالانه ۵۰۰۰ نفر بر اثر عوارض ناشی از آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند و این در حالی‌ است که ۷۰ درصد آلودگی هوای تهران نیز ناشی از تردد خودروها و موتورها است. معاون شهردار تهران با بیان اینکه تلاش می‌کنیم معاینه فنی را در تهران جدی بگیریم، ادامه داد: از اول آبانماه طرح کاهش در همه سطح شهر تهران اجرا می‌شود و همه خودروها باید گواهی معاینه فنی داشته باشند.
وی با بیان اینکه مرحله دوم طرح کاهش از اول آبانماه به صورت ۲۴ ساعته و هفت روز هفته اجرایی می‌شود، گفت: دوربین‌ها خودروهای فاقد معاینه فنی را از اول آبان جریمه می‌کنند و جریمه ۵۰ هزار تومانی در انتظار خودروهای فاقد معاینه فنی است. وی همچنین از دستور روز گذشته استاندار تهران خبر داد و گفت: استاندار تهران طی نامه‌ای به همه کارخانجات، ارگان‌ها و دستگاه‌ها اعلام کرده است که حق ندارند برای تامین سرویس کارکنان‌شان با پیمانکارانی قرارداد ببندند که اتوبوس‌هایشان فاقد معاینه فنی است و امیدواریم زمستان امسال شاهد کاهش آلودگی هوا باشیم.
پورسیدآقایی در ادامه نشست خبری خود با بیان اینکه باید مسئله زوج و فرد را نیز حل و فصل کنیم، گفت: اجرای این طرح درست نبوده است و اثرات بلند مدت طرح زوج و فرد مناسب نیست و حتما باید طرحی جایگزین آن داشته باشیم بنابراین با دانشگاه تربیت مدرس تفاهم‌نامه‌ای امضا کردیم تا در مورد مطالعات طرح جایگزین زوج و فرد، از تجربیات دیگر کشورها و شهرها استفاده کنیم و بتوانیم طرح جایگزین مناسبی را در نظر بگیریم.
وی در مورد ساماندهی پارک حاشیه‌ای نیز با بیان اینکه در مورد پارک حاشیه‌ای مطالعات مفصلی انجام شد، اظهارکرد: در مورد مدیریت پارک حاشیه‌ای مطالعات تکمیل شده است و هفته آینده مزایده تجهیز، نگهداری و بهره‌برداری از پارک حاشیه‌ای منتشر می‌شود و شهروندان می‌توانند با استفاده از اپلیکیشن، پارک حاشیه‌ای خود را ساماندهی کنند.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران افزود: در مورد قیمت پارک حاشیه‌ای اعدادی همچون ۷۰۰۰ و ۱۰ هزار میلیارد تومان درآمد شهرداری از ساماندهی پارک حاشیه‌ای در جلسات منتشر می‌شود که با یک حساب سرانگشتی به تعداد خانوارها قیمتی حدود چهار میلیون تومان برای هر خانواده در سال برای پارک حاشیه‌ای احصا می‌شود اما آیا همه خانواده‌ها می‌توانند سالی چهار میلیون تومان پول جای پارک بدهند.
آیا اصلا این کار شدنی است؟ واقعیت آن است که ارقام آنطور که گفته می‌شود، نیست و ما امیدواریم در دو سال آینده بتوانیم ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار جای پارک را ساماندهی بکنیم اما نمی‌توانیم جلوی خانه، کوچه فرعی، بزرگراه و ... را جای پارک بدهیم و بر همین اساس تنها می‌توانیم حدود ۱۰۰ هزار جای پارک را ساماندهی بکنیم البته هنوز در مراحل ابتدایی برگزاری مزایده است.
وی با بیان اینکه منطقه ۲ به‌صورت منطقه پایلوت در نظر گرفته شده و مدیریت پارک حاشیه‌ای در آن انجام می‌شود، گفت: مشکل مهم دیگر تهران این است که باید محدودیت شماره گذاری در تهران داشته باشیم و اینکه هر خودرویی که تولید می‌شود می‌تواند در تهران نمره شود، درست نیست. بر همین اساس میزان شماره گذاری و تعداد خودروهای پایتخت باید مدیریت شود و در حال انجام مطالعات هستیم.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران افزود: توسعه خطوط حمل و نقل عمومی از جمله مترو از دیگر برنامه‌های معاونت حمل و نقل است. پورسیدآقایی با اشاره به ساماندهی کامیون‌های تردد کننده در شهر گفت: از این پس تمام کامیون‌ها ملزم به دریافت باربرگ هستند. رانندگان کامیون باید در سامانه «تهران من» و «بارانه» ثبت نام کنند چرا که از این پس و در پی اجرای طرح کاهش برای تردد نیاز به باربرگ دارند و هر کامیون نیز برای اخذ باربرگ حتما باید معاینه فنی داشته باشد.
پلیس هم با کامیون‌های فاقد باربرگ برخورد می‌کند. وی با بیان اینکه از چهارشنبه هفته جاری این طرح به‌صورت آزمایشی اجرا می‌شود، اظهارکرد: از اول آبان صدور باربرگ (بارنامه) برای هر کامیون الزامی است و کامیون‌های متقاضی بارنامه نیز حتما باید معاینه فنی داشته باشند و باربرگ به صورت آنلاین توسط پلیس چک می‌شود.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه بعد از اتوبوس‌های سرویس و اتوبوس‌های متعلق به شرکت واحد اعم از بخش خصوصی و شهرداری کنترل می‌شود، گفت: از اول مهرماه هیچ اتوبوسی بدون معاینه فنی اجازه تردد ندارد. پورسیدآقایی با اشاره به بخشنامه ۴۰ روز گذشته‌اش در مورد اخذ برگه معاینه فنی برای اتوبوس‌ها گفت: در این مدت میزان مراجعه اتوبوس‌ها به مراکز معاینه فنی از ۷۶ درصد به ۸۸ درصد رسیده است این در حالیست که ۲۲۰۰ اتوبوس تک به تک مورد بازدید کارشناسان قرار گرفته و موارد نقض کننده معاینه فنی آن‌ها احصا شده است.
حدود ۷۰۰ اتوبوس نیز تعمیر شده‌اند. وی با بیان اینکه امیدواریم میزان مراجعه اتوبوس‌ها به مراکز معاینه فنی و اخذ برگه آن در اتوبوس‌های پایتخت تا اول مهرماه بیش از ۹۵ درصد برسد، گفت: قطعا از تردد اتوبوس‌هایی که نتوانند تا اول مهرماه معاینه فنی دریافت کنند، خودداری می‌شود. سرویس اتوبوس ارگان‌های مختلف نیز باید تا اول آبان ماه معاینه فنی بگیرند.
ما نمی‌توانیم تحمل کنیم که اتوبوس‌های سرویس دستگاه‌ها جزو آلوده‌کننده‌ترین وسایل باشند. معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران افزود:‌ در حال طراحی سامانه‌ای هستیم که اتوبوس‌ها برای تردد مجوز بگیرند و شرط اخذ مجوز نیز دریافت برگه معاینه فنی است. خوشبختانه استاندار تهران به همه دستگاه‌ها نامه زده است و امیدواریم این بخشنامه راهگشا باشد.
وی در ادامه با اشاره به پروژه برقی کردن موتورسیکلت‌های پایتخت گفت: برقی کردن موتورها در شهری مثل تهران کار شش ماه تا یک سال نیست و باید به موازات برقی کردن موتورها طرح‌های دیگری را هم پیش ببریم. معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه در نظر داریم موتورهای کاربراتوری را به انژکتوری تبدیل کنیم، اظهارکرد: مطالعات این کار انجام شده است.
ماه گذشته مناقصه برگزار شد و دو شرکت ایرانی که پتانسیل خوبی دارند، انتخاب شدند. در نظر داریم ۵۰ دستگاه موتورسیکلت کاربراتوری را در این مدت به انژکتوری تبدیل کنیم که این مهم سبب می‌شود آلودگی موتورها به یک سوم کاهش یابد. اگر این عمل موفقیت آمیز باشد از اول آبان ماه به‌طور جدی تبدیل موتورهای کاربراتوری به انژکتوری را آغاز می‌کنیم.
به گفته‌ پورسیدآقایی هزینه تبدیل موتورکاربراتوری به انژکتوری کمتر از یک میلیون تومان است که شهرداری بخشی از این هزینه را متقبل می‌شود. وی افزود: با انجمن موتورسیکلت‌داران صحبت‌هایی انجام شده است تا طرح کلید به کلید برای نوسازی موتورهای فرسوده را پیش ببریم که بخشی از هزینه خرید موتور جدید با اسقاط موتور قدیمی و بخشی نیز با وام تامین می‌شود.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در مورد بازنشستگی‌اش و قرار گرفتن نامش در لیست بازنشستگان گفت: من این نامه را ندیدم اما دو شغله بودن برای اعضای هیات علمی در قانون استثناء شده است و مشکلی ندارد. وی با بیان اینکه نامه ماموریتم از شهرداری به دانشگاه رفته است، گفت: ۱۵ سال است که عضو هیات علمی هستم و هر کجا که شغلی داشتم گفته‌ام که شغل اول من هیات علمی بودن است.
پورسیدآقایی در مورد انتصاب کلماتی در توهین به خبرنگاران به وی گفت: این لفظ که خوب هم نیست را من نگفتم اما یک عده‌ای اصرار دارند این الفاظ را به من منصوب کنند و از قول من این حرف‌ها را می زنند اما من این حرف را تا حالا بیان نکردم. وی با بیان اینکه ۱۸ درصد آلودگی هوا به دلیل تردد سرویس دستگاه‌ها، ۱۲ درصد متعلق به اتوبوس‌های شرکت واحد و ۱۰ درصد آلودگی تولید شده از موتورسیکلت‌ها است،اظهارکرد: اگر بتوانیم جلوی انتشار این حجم آلودگی را از این سه قلم وسیله نقلیه بگیریم، کار مهمی انجام داده‌ایم.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در ادامه گفت: انقلابی در پیاده روسازی ایجاد خواهیم کرد. کمیته‌ای تحت عنوان TOD در معاونت حمل و نقل برای توسعه بر مبنای حمل و نقل ایجاد شده است و سعی داریم پیاده‌روها را توسعه و مسیرهای دوچرخه را افزایش دهیم حتی در بررسی طرح تفصیلی تهران نیز در نظر داریم مبنای کار توسعه پیاده راه و باریک کردن خیابان‌ها باشد و همزمان نیز کار توسعه دوچرخه را پیش می‌بریم.
وی با بیان بیان اینکه خوشبختانه با همکاری یک شرکت خصوصی دوچرخه اشتراکی را ایجاد کردیم،اظهارکرد: ۵۰۰۰ دوچرخه آماده استارت است و طی برنامه ریزی‌های انجام شده شهروندان می‌توانند از آن استفاده کنند و هر کجا که مایل بودند آن دوچرخه را رها کنند و شرکت مذکور این دوچرخه‌ها را جمع‌آوری می‌کند.
پورسیدآقایی افزود: پروژه دوچرخه قبلی اشکال اساسی داشت و روش اجرا خوب نبود. در آن زمان ۲۰۰۰ دوچرخه خریداری شد اما قرارداد با یک شرکت دیگر بسته شده بود و یک شرکت دیگر خانه دوچرخه و کانکس ایجاد کرده بود و هر کدام را جدا جدا انجام داده بودند که عملا محکوم به شکست بود چرا که مکانیزم واحد را نمی‌توان جدا جدا انجام داد و الان فقط ما مجوز را صادر می‌کنیم و از بخش خصوصی نیز حمایت می‌شود.
همه کارها برعهده یک شرکت است و پیش‌بینی می‌کنیم بتوانیم این طرح را به صورت کاملا موفق اجرا کنیم. وی در مورد درآمد شهرداری از اجرای طرح ترافیک نیز گفت: تا دیروز دریافتی شهرداری از اجرای طرح ترافیک ۶۷ میلیارد تومان بود که ۱۰ میلیارد تومان آن به مترو، ۱۰ میلیارد تومان آن به اتوبوسرانی تخصیص داده و صرف اصلاح هندسی و تامین زیرساخت‌ها شده است و خوشبختانه این اعداد نشان داد که شهرداری تهران با اجرای طرح ترافیک جدید به دنبال درآمدزایی نیست.
هر چند که ما در ابتدا قسم می‌خوردیم که به دنبال درآمدزایی نیستم اما برخی‌ها قبول نمی‌کردند و حالا همان افراد به ما می‌تازند که چرا درآمدها کاهش یافته است. پورسیدآقایی در مورد همکاری پلیس در اجرای طرح جدید از اول آبان اظهارکرد: قطعا بدون همکاری پلیس راهور این طرح اجرا نمی‌شود و اگر قرار باشد در شهر همکاری وجود نداشته باشد برنامه جلو نمی‌رود اما این طرح مصوبه کمیته ملی آلودگی هوا است و برای همه لازم الاجرا است.
وی در مورد نامه‌اش در پاسخ به یک تذکر اعضای شورا گفت: رابطه‌ام با اکثریت قریب به اتفاق اعضای شورای شهر خوب و همیشه تذکرات آنها را مکتوب و بر اساس روال قانونی جواب می‌دهم اما آن سخنان عضو شورای شهر تذکر و سوال نبود بلکه در قالب تذکر، حکم قطعی صادر شده بود که قراردادی با این شرایط و آنقدر میلیون پول منعقد شده، در حالی‌که اصلا اینگونه نبود و چون این مسئله در افکار عمومی مطرح شد، من هم مجبور شدم به افکار عمومی پاسخ دهم اما این رویه من نیست و مابقی اعضای شورا هم هیچ وقت اینگونه تذکر نداده‌اند.
پورسیدآقایی در پاسخ به پرسشی در مورد سرانجام طرح ترافیک نمایندگان مجلس و فرزندان آن‌ها اظهارکرد: ما برای هیچ نماینده یا ژن خوب فاقد مدارک خبرنگاری ، طرح ترافیک خبرنگاری صادر نکردیم و تمام نماینده‌های مجلس، مدیرمسئول بودند که حتی از طرف انجمن مدیران مسئول رسانه‌ها معرفی شدند. وی با بیان اینکه فرزندان آنها نیز از رسانه‌ها نامه داشتند، گفت: ما لیست را منتشر کرده‌ایم تا افراد اعتراضات خود را بیان کنند و هر اسمی که در توئیتر و رسانه‌ها و .
.. مطرح شد را بررسی کردیم و حتی لیست را به وزارت ارشاد ارسال کردیم تا آن را صحت‌سنجی کند. معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران افزود: حدود ۲۴ آرم ابطال شد. مدارک ۷۵ نفر دیگر نیز بررسی شد اما مدارکشان درست بود و نماینده‌های مجلس به درخواست خودشان طرح‌شان حذف شد و تنها یکی از فرزندان نمایندگان نیز اعلام کرد علی رغم اینکه مدارکش درست است اما به دلیل حرف‌ها و حدیث‌ها از طرح انصراف داد.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه چرا نام رسانه‌ها منتشر نشده گفت: خبرگزاری فارس پیش قدم شود و سهمیه طرح ترافیک امسال و پارسال خود را اعلام کند و چرا شفافیت از سمت رسانه‌ها نباشد و شما که مایل هستید تعداد سهمیه‌های خود را اعلام کنید تا دیگر رسانه‌ها نیز مجاب شوند تا تعداد سهمیه‌های خود را اعلام کنند.
پورسیدآقایی در پاسخ به این سوال که مصوبه شورا بوده است که نام رسانه‌ها منتشر شود، گفت: من پاسخم را به شورای شهر فرستاده‌ام اما مطمئن باشید اگر نام رسانه‌ها اعلام می‌شد مردم به جای آنکه بروند ببینند چه کسی خبرنگار بوده یا نه؟ جنگ سهمیه راه می‌افتاد و می‌گفتند چرا به آن رسانه آنقدر سهمیه دادید و به آن رسانه اینقدر سهمیه دادید و یا ما چرا مثل آن خبرگزاری و رسانه سهمیه نداشتیم و مطمئن باشید که من دلایلم را به شورای شهر گفته‌ام.
وی در پایان اظهارکرد: به دنبال آن هستیم که در شورای ترافیک کاهش سرعت کامیون‌ها را بررسی کنیم و پیشنهاد ما این است که ۲۰ کیلومتر سرعت کامیون‌ها کاهش یابد و کامیون‌ها نتوانند در خط سبقت تردد کنند.  

کد خبر: 1238063  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری برنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

پیام روحانی به آشوریان چند ثانیه  ۳۰ دقیقه پیش

پیام روحانی به آشوریانحسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در پیامی به بیست و نهمین کنگره اتحادیه جهانی آشوریان، به تجلیل از نقش و جایگاه آشوریان ایران پرداخت و تاکید کرد که آنها در راه اعتلای کشور لحظه ای درنگ نکرده اند. پیام روحانی به این کنگره که شب گذشته در بیروت برگزار شد، از سوی «احمد حسینی» کاردار سفارت جمهوری اسلامی...

اتهام زنی کریمی قدوسی به دو عضو کابینه چند ثانیه  ۳۰ دقیقه پیش

اتهام زنی کریمی قدوسی به دو عضو کابینهعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: باید پرونده افرادی چون خانم ابتکار و خانم مولاوردی که از جاسوسانی چون نزار زاکا، کاوه مدنی و سیدامامی حمایت‌می‌کنند مورد بررسی قرار گیرد. مردم می‌خواهند بدانند این افراد چه ارتباطی با این جریانات دارند که تا این حد از این افراد حمایت می‌کنند. کریمی قدوسی با اشاره...

کاشت ۴۰۰ نهال در حاشیه پناهگاه حیات وحش هامون توسط شکارچیان متخلف ایلنا  ۳۶ دقیقه پیش

کاشت ۴۰۰ نهال در حاشیه پناهگاه حیات وحش هامون توسط شکارچیان متخلفبه گزارش ایلنا، وحید پورمردان ضمن اعلام این خبر گفت: یگان حفاظت محیط زیست شهرستان زابل در حین گشت و کنترل‌های شبانه روزی خود در پناهگاه حیات وحش هامون، با یک دستگاه خودروی سواری مشکوک مواجه شدند که با رویت محیط‌‌‌‌بانان از محل گریختند. پس از تعقیب و گریز خودروی...

هشت محور دارای ترافیک نیمه‌سنگین، پرحجم و روان ایلنا  ۳۶ دقیقه پیش

هشت محور دارای ترافیک نیمه‌سنگین، پرحجم و روان به گزارش ایلنا،‌ پلیس راه راهور ناجا وضعیت ترافیکی را در ساعت ۱۵ امروز اعلام کرد؛ بر این اساس ترافیک طول محور در شمال به جنوب محور کرج-چالوس، آزادراه قم ـ تهران، طول مسیر شمال به جنوب محور رشت ـ قزوین، مسیر شمال به جنوب محور فیروزکوه و هر دو مسیر محور لواسان  محدوده گردنه قوچک،...

چالوس و هراز یک‌طرفه شد آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : سرهنگ نادر رحمانی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در حال حاضر مداخلات جوی در محورهای مواصلاتی مشاهده نمی‌شود، در تشریح وضعیت ترافیکی جاده‌ها گفت: در حال حاضر ترافیک در مسیر آزادراه قم - تهران، پرحجم و روان است. در مسیر شمال به جنوب رشت - قزوین نیز ترافیک پرحجم است.وی افزود: همچنین...

خدمات اورژانس پیش‌بیمارستانی به ۱۱۶۷ نفر در دهه اول محرم خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرگزاری فارس، مجتبی خالدی سخنگوی اورژانس کشور گفت:  از ۲۲ لغایت ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ در سطح کشور ۱۱۶۷ مصدوم و بیمار مرتبط با حوادث دهه اول محرم توسط پرسنل اورژانس پیش بیمارستانی در محل حادثه درمان و یا جهت ادامه روند درمان به مراکز درمانی اعزام شده‌اند. وی افزود: طی ٩ روز گذشته از مجموع ۱۱۶۷ مصدوم...

محدودیت‌های ترافیکی جاده‌های کشور تا اول مهر 97 آنا  ۱ ساعت پیش

براساس تصاویر دریافتی از دوربین‌های نظارتی، سامانه‌های تردد شمار و گشت‌های شعب راهداری سراسر کشور، در حال حاضر به ‌استثنای محورهای مسدود و ممنوع،‌ مابقی محورهای مواصلاتی کشور باز و تردد در آن‌ها به ‌روال عادی در جریان است. به گزارش گروه...

لزوم قطع امید از غرب/ دشمن به دنبال ایجاد شکاف بین مردم ایران و عراق است شبستان  ۲ ساعت پیش

لزوم قطع امید از غرب/ دشمن به دنبال ایجاد شکاف بین مردم ایران و عراق استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، حجت الاسلام غلامحسین نوفرستی ظهر امروز (30 شهریور) در خطبه های نماز جمعه بیرجند اظهار کرد: اگر بخواهیم قرآن در وجود ما اثرگذار باشد و در راه صراط مستقیم حرکت کنیم لازمه آن داشتن تقوای الهی است.   وی با بیان اینکه انسان باید در دنیا شرافتمندانه و عزتمندانه...

عابر پیاده‌ای براثر تصادف جان باخت خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

عابر پیاده‌ای براثر تصادف جان باخت به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، مهدی غلام نیا روشن سخنگوی اورژانس 115 بابل بیان داشت: طی گزارشی به مرکز دیسپج سازمان اورژانس بابل مبنی برتصادف خودرو سواری با 3عابر پیاده در جاده شهیدصالحی روستای صورت گزارش شد که پس از دریافت این گزارش بلافاصله مرکز دیسپج سازمان تکنسین های...

یک باکتری عجیب در روده انسان، برق تولید می‌کند خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

یک باکتری عجیب در روده انسان، برق تولید می‌کند به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، برخی باکتری‌ها تاثیر مثبتی بر روی سلامت انسان دارند و برخی دیگر از آنها موجب ابتلای انسان به بیماری می‌شوند. حال برای نخستین بار محققان دانشگاه برکلی آمریکا موفق به شناسایی باکتری عجیبی شده اند که در درون روده انسان زندگی می کند و قادر به...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده