تعداد بازدید: ۱۶
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۲۴ مرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۴:۳۹
دردسر‌های پرواز‌های چارتری برای حمل و نقل هوایی کشور+ جدول
به گزارش نامه نیوز طی روزها و هفته‌های اخیر بازار پروازهای داخلی هرج و مرج قیمتی را پشت سر می‌گذارد؛ قیمت‌هایی که به بهانه عدم تخصیص ارز، بخشنامه نرخ تسعیر ارز بانک مرکزی و... چند برابر شده و نابسامانی‌های فراوانی را به وجود آورده است.بسیاری از کارشناسان و فعالان حمل‌ونقل هوایی کشور عامل اصلی این نابسامانی را نه نوسان قیمت ارز، بلکه پروازهای چارتری می‌دانند که به نظر می‌رسد هیچ نظارتی از سوی سازمان هواپیمایی کشوری در این بخش صورت نمی‌گیرد، اگر چنین بود که نرخ بلیت پروازهای داخلی سر به فلک نمی‌کشید.
اسفند سال 91، رئیس وقت سازمان هواپیمایی کشوری با بیان این‌که پروازهای چارتر ریشه فساد صنعت حمل و نقل هوایی است، گفته بود: مجوز انجام پرواز چارتر را به هیچ شرکت‌ هواپیمایی نمی‌دهیم.حمیدرضا پهلوانی با انتقاد از تخلف برخی از آژانس‌ها و ایرلاین‌ها مبنی بر چارتر کردن پروازها در ایام نوروز، افزود: پروازهای چارتر را طبق بخش‌نامه ممنوع کرده‌ایم زیرا ریشه فسادهای صنعت حمل و نقل هوایی چارتر است.
وی با اشاره این‌که سوء استفاده‌هایی در ارائه بلیت به مسافران و تخلف‌هایی در فروش‌های چارتری از سوی آژانس‌ها و ایرلاین‌ها، وجود دارد، تصریح کرد: ایرلاین‌های متخلف تنها حدود 10 درصد گنجایش صنعت را در اختیار دارند و با تخلف خود دردسرساز شده‌اند.وی با تاکید بر این‌که ریشه تمام مشکلات صنعت هواپیمایی، چارتر است، گفت: می‌توان در قالب رزرواسیون داخلی، رزرواسیون ملی را تعبیه کرد.
متأسفانه در آستانه نوروز به دلیل تخلف ایرلاین‌ها، ‌شرایط به گونه‌ای پیش آمدهکه تنها چیزی که نمی‌توان آنرا پیدا کرد، بلیت هواپیما است. سازمان هواپیمایی کشوری با مافیای آژانس‌ها برخورد جدی و محکم خواهد داشت و صندلی هواپیما باید در قالب پرواز برنامه‌ای، طبق موازین سازمان و مطابق نرخ مصوب فروخته شود.رئیس اسبق سازمان هواپیمایی کشوری با بیان این‌که از ابتدای تیر امسال (سال 91)به همه شرکت‌های هواپیمایی ابلاغ کردیم پروازهای چارتری باید در سیستم و برنامه‌ریزی شده باشد و سازمان بر آنها نظارت کند، افزود:‌چارتر تعریف خاص خود را دارد، در حالت کلی تنها سه نوع پرواز داریم که شامل پروازهای برنامه‌ای، پروازهای فوق‌العاده و پروازهای غیر برنامه‌ای است.
پروازهای چارتر در قالب غیر برنامه‌ای است نه اینکه روی پروازهای برنامه‌ای و فوق‌العاده چارتر ببندند؛ پرواز برنامه‌ای غیر برنامه‌ای نمی‌شود.پهلوانی با تاکید بر این‌که همه شرکت‌های هواپیمایی و مدیران عامل آنها باید با ساختار سازمان هواپیمایی کشوری هماهنگ باشند و دراین‌باره‌ تبانی معنا ندارد، یادآور شد: سازمان هواپیمایی وعده انجام پرواز چارتر را به هیچ شرکتی نداده است، تا زمانی که من در صنعت حمل و نقل هوایی هستم مجوز هیچ پرواز چارتری به هیچ شرکتی بدون رعایت ضوابط مندرج در سازمان هواپیمایی کشوری نمی‌دهیم.
 تا زمانیکه پهلوانی در سمت ریاست سازمان هواپیمایی کشوری خدمت کرد یعنی آبان‌ماه سال 92 تا حدودی پروازهای چارتری ساماندهی شد، اما پروازهای چارتری در دوره رئیس بعدی سازمان هواپیمایی دوباره تبدیل به معضل حمل‌ونقل هوایی کشور شد.جهانگیریان رئیس بعدی سازمان هواپیمایی دیماه 93 با اعلام خبر آغاز فروش بلیت سفرهای هوایی نوروز 94 به‌صورت همزمان از بهمن‌ماه گفته بود: در نوروز 94 درصد محدودی از بلیت به ظرفیت چارتری پروازها اختصاص می‌یابد.
وی در جلسه ستاد نوروزی اولویت سازمان هواپیمایی کشوری به‌عنوان نهاد حاکمیت در صنعت هوانوردی را رضایتمندی مصرف کننده نهایی و سپس حمایت از ایرلاین اعلام کرد و از شرکت‌های هواپیمایی خواست با برنامه ریزی‌های صورت گرفته فروش بلیت و انجام پروازها به‌صورت هماهنگ و منظم مدیریت شود.وی خواستار ایجاد نظم در بازار حمل و نقل هوایی شد و  افزود: برای تحقق این مهم در پروازهای نوروزی امسال برنامه‌های ویژه‌ای در نظر گرفته شده است.
در نظر داریم مجوز پروازهای فوق العاده بین المللی را به‌موقع صادر کنیم و شرکت‌های هواپیمایی نیز موظفند بین پروازهای بین‌المللی و داخلی تناسب و تعادل برقرار کرده و ابتدا پروازهای داخلی را به‌طور کامل پوشش دهند.جهانگیریان ادامه داد: در ایام نوروز 94 تنها درصد محدودی به ظرفیت چارتری شرکت‌های هواپیمایی اختصاص می‌یابد البته مشروط به نظارت سازمان هواپیمایی کشوری اختصاص خواهد یافت و این بدان معنا نیست که شرکت‌ها بتوانند به اسم چارتر بلیت را به قیمت بالاتر بفروشند.
این در حالی بود که با وجود تاکید معاون وزیر راه و شهرسازی، پروازهای چارتری درصد قابل توجهی از پروازهای داخلی را در نوروز سال 94  به خود اختصاص داد و در این شرایط هیچ کس مسئولیت این تخلف آشکار  را به‌عهده نگرفت. جولان پروازهای چارتری همچنان ادامه داشت تا این‌که به دلایلی جهانگیریان از سمت خود به‌عنوان رئیس سازمان هواپیمایی کشوری استعفا داد و وزیر راه و شهرسازی نیز بلافاصله آنرا پذیرفت.
با تکیه علی عابدزاده بر صندلی ریاست سازمان هواپیمایی یک اتفاق برای حمل‌ونقل هوایی کشور روی داد؛ نرخ بلیت هواپیما با دستور وی آزاد شد تا این اقدام پیش زمینه‌ای برای پرواز قیمت بلیت پروازهای داخلی باشد. به طور میانگین نرخ بلیت پروازهای داخلی پس از آزادسازی 4 برابر شد.مبدامقصدنرخ بلیت قبل از آزادسازی (تومان)نرخ بلیت بعد از آزادسازی (تومان)نرخ بلیت در دوره جولان پروازهای چارتری(تومان)تهرانمشهد131 هزار430هزار870 هزارتهرانکیش170 هزار500 هزار950 هزارتهرانبندرعباس177 هزار516 هزاریک میلیونتهرانشیراز126 هزار501 هزار657 هزارتهرانکرمانشاه96 هزار274 هزار593 هزارتهرانقشم184 هزار420 هزار510 هزارتهرانعسلویه162 هزار450 هزار640 هزارتهرانچابهار202هزار540 هزار650 هزاراصفهانقشم143هزار390 هزار510 هزار طی روزها و هفته‌های اخیر سازمان هواپیمایی کشوری به‌عنوان متولی حمل‌ونقل هوایی کشور که  تمام مجوزهای مربوط به پروازهای چارتری را به شرکت‌های هواپیمایی داخلی می‌دهد هیچ واکنشی به موضوع پروازهای چارتری نداشته است.
با آن‌که وظیفه مستقیم این سازمان است در برابر وضعیت بغرنج پروازهای داخلی عکس‌العمل نشان داده، نظارت‌های خود را افزایش دهد و به داستان صدور پروازهای چارتری پایان دهد که به نظر می‌رسد به دلیل ضعف‌های آشکار این سازمان بوده که سایر سازمان‌ها از جمله سازمان تعزیرات حکومتی به نابسامانی حمل‌ونقل هوایی مسافری کشور واکنش نشان داده‌اند.
در سکوت معنادار مسئولان و مدیران سازمان هواپیمایی کشور در برابر پروازهای چارتری، دیروز مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران در خصوص گرانی پروازهای داخلی و خارجی و این‌که آیا در این خصوص شکایتی واصل یا پرونده ای تشکیل شده است، گفته بود: تاکنون پرونده‌ای از سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به تعزیرات ارجاع نشده است ولی در تماس تلفنی اخیری که مدیر سازمان هواپیمایی کشور داشتم، موضوع را مطرح کردم.
اسفنانی افزود: اشکال و ایراد اساسی‌ در بحث بلیت پروازها که به جد دنبال برطرف کردن آن هستیم، پروازهای چارتری است و بزرگت‌رین معضل در بحث گرانی بلیت‌های هواپیما این موضوع به شمار می‌رود.وی تاکید کرد: متاسفانه چون فرد یا افرادی یا یک آژانس تمامی بلیت‌ها را خریداری و گاهی چند آژانس این بلیت‌ها را با هم رد و بدل می‌کنند، نهایتاً آن کسی که در آخر بلیت‌ها را به مردم می‌فروشد به بالاترین قیمت عرضه می‌کند.
وی گفت: به صورت شفاهی و مکتوب به سازمان هواپیمایی کشوری ابلاغ کردیم که تکلیف پروازهای چارتری باید معلوم شود.مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران بیان کرد: قرار بود تا پایان تیرماه این موضوع روشن شود و اخیرا نیز طی صحبتی که داشتیم قرار شد در صورت امکان پروازهای چاتری را حذف کنیم تا بتوان نظارت بهتری بر قیمت‌ها داشت.
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران همچنین در پاسخ به این سئوال که حذف پروازهای چارتری سال گذشته مطرح شد اما اجرایی نشد، گفت: این بار با آن‌ها اتمام حجت کردیم و قرار بر این بود تا پایان تیرماه این کار انجام شود که تاکنون به تاخیر افتاده است. اگر به همین منوال ادامه داشته باشد قطعا برخورد جدی تری خواهیم داشت.
منبع: تسنیم منبع: تسنیم var clickyab_ad = clickyab_ad || []; clickyab_ad['id'] = 9951492947134 ; clickyab_ad['domain'] = 'namehnews.
ir'; clickyab_ad['slot'] = 48151039492; clickyab_ad['width'] = 728; clickyab_ad['height'] = 90; clickyab_ad['responsive'] = 'true' ; clickyab_ad['effect'] = "";

کد خبر: 1239092  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: نامه
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اقتصادي

جزئیات شرایط پیش‌فروش مهر ماه محصولات ایران‌خودرو اعلام شد + جدول تسنیم  ۵۶ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، براساس اعلام شرکت ایران‌خودرو شرایط فروش محصولات مهر ماه این شرکت اعلام شد. مطابق بخشنامه‌ای که ایران‌خودرو ابلاغ نموده است، به منظور تسهیل در فرایند ثبت‌نام خودرو فروش خودروها در شش روز و براساس اولین رقم سمت راست کد ملی انجام می‌شود....

خواب موبایلی چیست ؟ اکو فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش تسنیم، دکتر مسعود طهماسیان در آستانه برگزاری پنجمین همایش بین المللی نقشه برداری مغز ایران که قرار است از 7 تا 9 مهرماه 97 در مرکز همایش‌های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شود، اظهار داشت: با توجه به پروژه اختلالات خواب که در ایران دنبال می‌شود، یک گروه بین المللی در این راستا...

نجات ۲۰ نفر از ساکنان مجتمع ۳۰ واحدی در اختیاریه اکو فارس  ۱ ساعت پیش

سید جلال ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار حوادث باشگاه خبرنگاران پویا با اعلام خبر حریق در یک مجتمع مسکونی در خیابان اختیاریه شمالی درباره جزئیات این حادثه اظهار کرد: ساعت 14:48 امروز آتش‌سوزی در یک مجتمع مسکونی در خیابان اختیاریه شمالی، کوچه بهرام به سامانه 125 اعلام شد که به سرعت آتش‌نشانان...

داعش تصاویر 3 مهاجم حمله اهواز را منتشر کرد پول نیوز  ۱ ساعت پیش

 پول‌نیوز - گروه رسانه‌ای وابسته به داعش ویدئویی منتشر و در آن ادعا کرد، افراد به نمایش در آمده در ویدئو عاملان حمله تروریستی اهواز هستند.گروه رسانه‌ای موسوم به «اعماق»‌، وابسته به گروه تروریستی-تکفیری داعش، با انتشار فیلمی از سه فرد ناشناس، مدعی شد آنها عاملان حمله تروریستی اهواز هستند.در...

دوشنبه در خوزستان تعطیل عمومی اعلام شد پول نیوز  ۱ ساعت پیش

پول‌نیوز - فردا، دوشنبه (دوم مهرماه) به منظور فراهم کردن شرایط حضور مردم در مراسم تشییع شهدای حادثه تروریستی ۳۱ شهریورماه در اهواز، در سراسر استان تعطیل عمومی اعلام شد.به منظور ارج نهادن به مقام شامخ شهدای حادثه تروریستی اهواز، هیات دولت فردا (دوشنبه) را در سراسر کشور عزای عمومی اعلام کرد...

افزایش سقف برداشت از خودپردازها در ایام اربعین همشهری آنلاین  ۱ ساعت پیش

افزایش سقف برداشت از خودپردازها در ایام اربعین افزایش سقف برداشت از خودپردازها در ایام اربعین اقتصاد > تجاری - مالی - همشهری آنلاین:بانک مرکزی از بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی خواست تمهیدات لازم برای رفاه حال زائران اربعین از جمله تعیین شعب کشیک، نصب خودپرداز و افزایش...

به احترام شجریان و منزوی ایران اکونومیست  ۱ ساعت پیش

ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست؛ سیدعبدالجواد موسوی در یادداشتی  نوشت: «نام شجریان و حسین منزوی در تقویم به یکدیگر گره خورده. از نوجوانی یکی از آرزو‌های ما این بود که خسرو خوبان موسیقی اصیل ایرانی به شعر معاصر توجه بیشتری نشان دهد و فی‌‌المثل به جای رجوع به دواوین شاعران قدرقدرت گذشته...

ملایی: مدال طلای جودو را به شهدای مظلوم اهواز تقدیم می کنم ایران اکونومیست  ۱ ساعت پیش

ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست؛ این قهرمان جودو ، شامگاه یکشنبه در پی مراسم اعطای مدال به برندگان رقابت های جهانی جودو در وزن منهای 81 کیلوگرم  گفت : خدا را شکر می کنم که این لایقت را داشتم پس از 15 سال فاصله مدال طلا را برای کشورمان به ارمغان بیاورم .وی افزود: امیدوارم با تلاش بتوانم...

مدیران خودرو قیمت محصولاتش را ۵۵ درصد افزایش داد جام نیوز  ۲ ساعت پیش

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، این شرکت اعلام کرده افزایش نرخ ارز مورد استفاده برای واردات قطعات برای مونتاژ خودروها در ایران از نرخ ارز مرجع به نرخ سامانه نیما، دلیل افزایش ۵۵ درصدی قیمت‌ها بوده است.   در توضیحات این شرکت در این رابطه آمده است:" مدیران خودرو به دلیل پرداخت تمامی...

باران و رعد و برق در ۱۸ استان کشور اقتصاد ایران آنلاین  ۲ ساعت پیش

به گزارش تسنیم، فریبا گودرزی کارشناس سازمان هواشناسی اظهار کرد:‌ با ادامه فعالیت سامانه بارشی در کشور در برخی مناطق استان‌های آذربایجان‌های شرقی و غربی، زنجان، ارتفاعات البرز و زاگرس مرکزی بارش باران و وزش باد پیش بینی شده است.  وی تصریح کرد: امروز در استان‌های اردبیل، گیلان،...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده