تعداد بازدید: ۱۱
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۲۵ مرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۰:۳۸
۱۳ عادت صبحگاهی که هر چه زودتر باید ترک کنید
به گزارش بهداشت نیوز: ۱- زنگ ساعت را قطع می کنید و دوباره می خوابید همان چند دقیقه ی بیشتری که بعد از قطع کردن زنگ ساعت می خوابید، نه تنها فایده ای برایتان ندارد بلکه شما را خسته تر می کند. چون با این کار یک چرخه ی خواب جدید را شروع می کنید اما طولی نمی کشد که دوباره ناگهان بیدار می شوید و به این ترتیب چرخه ی رِم خواب خود را مختل می کنید.
این تداخل همچنین منجر به تجربه ی شکل شدیدتری از اینرسی خواب می شود که ممکن است رفع آن ساعت ها طول بکشد. اینرسی خواب همان احساس گیجی ای است که بعد از بیدار شدن تجربه می کنیم. در نتیجه، این مسأله اثری منفی بر قدرت تصمیم گیری، حافظه و عملکرد کلی تان خواهد داشت. ۲- قهوه اولین چیزی است که می خورید بعد از بیدار شدن، تا چندین ساعت از خوردن قهوه پرهیز کنید.
نوشیدن قهوه در هنگام صبح، تولید طبیعی کورتیزول یا همان هورمون استرس در بدن را تحت ثأثیر قرار می دهد، ساعت زیستی بدن را مختل می کند و بعد از خوردن آن بیشتر عصبی شده و در طول روز بیشتر خسته خواهید بود. بدن صبح ها در میانه ی ساعت های ۶ تا ۱۰، به ویژه در ساعات ۸ تا ۹ صبح، مقدار انرژی بخشی از هورمون کورتیزول را تولید می کند که برای بدن لازم است.
اگر در این ساعات قهوه بخورید، کورتیزول کمتری در بدن تان تولید می شود و به قهوه ی بیشتری برای کسب انرژی نیاز پیدا خواهید کرد. بهترین زمان برای خوردن قهوه بعد از ساعت ۱۰ صبح است که سطح کورتیزول به طور طبیعی کاهش پیدا می کند. ۳- به محض بیدار شدن، تخت تان را مرتب می کنید مایت های گرد و غباری که در لا به لای رختخواب های ما زندگی می کنند موجودات میکروسکوپی ای هستند که می توانند باعث سرفه، عطسه، خارش چشم ها و تشدید علائم آسم شوند.
این موجودات شیفته ی گرما و رطوبت رختخواب های ما هستند و محققان معتقدند با مرتب کردن تخت، آن ها را درون رختخواب گرم و مرطوب خود نگه می داریم. اگر تخت تان را مرتب نکنید یا دست کم قبل از خروج از خانه یعنی زمانی که رختخواب دیگر خنک شده، این کار را انجام دهید، بخشی از مایت ها با از دست دادن رطوبت بدن خود، از بین می روند.
۴- بعد از بیدار شدن، شبکه های اجتماعی را چک می کنید این کار باعث می شود از ابتدای روز نگرش نادرستی بر ذهن شما حاکم شود و روی مسائلی تمرکز کنید که اهمیتی ندارند. علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد چک کردن شبکه های اجتماعی منجر به افزایش اضطراب و کاهش احساس تندرستی عمومی می شود. بدون شک این روش مناسبی برای شروع کردن روز نیست.
۵- آب نمی خورید بعد از خواب شبانه، بدن آب خود را از دست می دهد، در نتیجه این مسأله شما را کند و بدخلق می کند. با خوردن آب این مشکلات برطرف می شود چون بدن رطوبت خود را دوباره به دست می آورد، به گوارش کمک می شود، خاصیت اسیدی معده و سوزش آن کم شده و با یبوست مقابله می شود. همچنین تحقیقات نشان می دهد خوردن آب می تواند سوخت و ساز بدن را تقویت کند، جذب کالری را کاهش دهد و در مجموع به کاهش وزن کمک می کند.
۶- پرده ها را بسته نگه می دارید وقتی کارهایتان را در تاریکی اتاق انجام می دهید، کمتر احساس انرژی و هوشیاری خواهید کرد. نور خورشید روشی طبیعی است تا به بدن خود بفهمانید زمان بیدار شدن و فعالیت کردن فرا رسیده و باید تولید ملاتونین یا همان هورمون خواب را متوقف کند. به علاوه، تحقیقات نشان می دهد قرار گرفتن در معرض نور خورشید، به ویژه در ساعات ۶ تا ۸/۳۰ صبح، روز ما را خواهد ساخت.
نور خورشید ساعت بیولوژیک بدن را دوباره و به درستی تنظیم می کند و در نتیجه در طول  روزعملکردی بهتری خواهید داشت و شب راحت تر به خواب خواهید رفت. ۷- صبحانه ی شما مملوء از مواد کربوهیدرات دار است طبق تحقیقات، خوردن صبحانه باعث تقویت سوخت و ساز بدن و کاهش خطر ابتلا به دیابت و بیماری قلبی می شود اما کربوهیدرات های تصفیه شده ی صبحانه ی شما می تواند باعث نوسان شدید قند خون شده و پیش از رسیدن زمان ناهار شما را گرسنه می کند.
مصرف پروتئین در صبحانه را در اولویت خود قرار دهید چون این ماده کمک می کند در طول روز کالری کمتری مصرف کنید، مدت زمان طولانی تری احساس سیری کنید، چربی شکم را از بین ببرید و در طولانی مدت بهتر وزن کم کنید. یکی از بهترین منابع پروتئین برای صبحانه، تخم مرغ است. تحقیقات نشان می دهد خوردن تخم مرغ منجر به کاهش دریافت کالری طی ۳۶ ساعت آینده می شود.
۸- اول کارهایی را انجام می دهید که کمترین اهمیت را دارند وقتی از میان فهرست کارهایی که باید در طول روز انجام دهید، ابتدا آن هایی را انتخاب می کنید که اهمیت چندانی ندارند، این کار احتمال موفقیت در کارهای مهمی که به ساعات آینده ی روز موکول کرده اید را کمتر می کند. تحقیقات نشان می دهد با گذشت زمان در طی روز، افراد خویشتن داری خود را از دست می دهند یعنی استقامت ذهنی و جسمی کمتر می شود و در نتیجه، کیفیت کارتان کم می شود یا باعث می شود کارهای مهم خود را به فردا موکول کنید.
بنابراین ابتدا روی کارهای بزرگ تمرکز کنید تا بازدهی بیشتری داشته باشید. ۹- ورزش نمی کنید ورزش کردن در زمان صبح، با سوزاندن چربی بیشتر، کمتر شدن اشتها و کاهش فشار خون و خطر ابتلا به دیابت، به مقابله با بیماری ها کمک می کند و حتی باعث بهبود عملکرد شما در شغل تان هم می شود. طبق تحقیقات، ورزش صبحگاهی (یا ظهرگاهی) موجب می شود افراد بهتر با چالش های شغلی خود رو به رو شوند.
بهبود مهارت های مدیریت زمان، عملکرد ذهنی و میان فردی، افزایش تمرکز، انگیزه و شادی و کاهش اضطراب از تأثیرات ورزش است. حتی اگر برایتان مقدور نیست هر روز صبح ورزش کنید، فعالیت بدنی خود را با پیاده روی تا محل کار یا استفاده از پله، بیشتر کنید. ۱۰- برنامه ریزی مفصلی برای روز خود می کنید وقتی ذهن تان مملوء از کارهایی است که باید طی روز انجام دهید، بهتر است آن ها را بنویسید تا فراموش شان نکنید.
کارشناسان مدیریت زمان معتقدند بهتر است بر اساس اهمیت کارها و وظایفی که در طول روز داریم به آن ها زمانی را اختصاص دهیم. حتی کارهای کوچکی مثل شستن لباس ها یا خرید هدیه ی تولد را هم در برنامه ی خود بنویسید چون وقتی برای آن ها برنامه ریزی کنید احتمال انجام شدن شان بیشتر می شود. ۱۱- تمام روتین صبحگاهی شما در خارج شدن از خانه خلاصه می شود درست است که روز پرکار و شلوغی در پیش دارید اما اگر زمان کوتاهی را به خودتان اختصاص ندهید، روز اضطراب آورتر و آشفته تری در پیش خواهید داشت.
تحقیقات نشان می دهد مدیتیشن فواید زیادی دارد: تمرکز و حافظه را بهبود می بخشد، توانایی حل خلاقانه ی مسائل را افزایش می دهد و کمک می کند وظایفتان را پیگیری کنید. به علاوه مدیتیشن، شما را شادتر، آرام تر و مهربان تر می کند، کمک می کند بیشتر با دیگران ارتباط برقرار کنید و حتی سیستم ایمنی شما را تقویت می کند.
۱۲- به گفتگوی کوتاهی با دیگران بسنده می کنید تحقیقات نشان می دهد افراد زمانی که در گفتگوهای واقعی تری شرکت دارند و حقیقتا با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند، شادتر هستند. افرادی بیشترین احساس شادی را دارند که در دو سوم گفتگوهای کوتاه شرکت دارند و میزان گفتگوهای واقعی خود را دو برابر می کنند. هر چیزی که شما را هیجان زده کند می تواند موضوع این گفتگوها باشد، از صحبت درباره ی خانواده ی خود گرفته تا مراسمی که برای آن برنامه ریزی کرده اید.
۱۳- قبل از کار، اخبار را چک می کنید هراس ناشی از اخبار صبح، در طول روز همراه شما باقی خواهد ماند. طبق تحقیقات، تنها ۳ دقیقه تماشای اخبار منفی در زمان صبح، احتمال احساس غم را تا ۸ ساعت آینده به میزان ۲۷ درصد بیشتر می کند. در نتیجه، ممکن است نگرش منفی ای در زمان کار داشته باشید که مخل علمکرد و بازدهی شما خواهد شد.
روزیاتو

کد خبر: 1240356  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: بهداشت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

حکم قصاص برای ۶ مامور پلیس سبزوار سلامت نیوز  ۳۹ دقیقه پیش

حکم قصاص برای ۶ مامور پلیس سبزوارسلامت نیوز: 6 مامور پلیس که در جریان دستگیری یک متهم تحت تعقیب دست به شلیک های خونین زده و موجب مرگ سه نفر شده بودند دیروز با حکم قضایی به قصاص محکوم شدند. شلیک های خونین به گزارش سلامت نیوز به نقل از توسعه ایرانی رسیدگی به این پرونده از چهارم آبان ماه سال 94 به دنبال تیراندازی شش مامور پلیس به...

چه تضمینی برای عفونت زدایی از تجهیزات پزشکی چندبار مصرف وجود دارد؟/ریسک بالای انتقال بیماری... سلامت نیوز  ۴۰ دقیقه پیش

چه تضمینی برای عفونت زدایی از تجهیزات پزشکی چندبار مصرف وجود دارد؟/ریسک بالای انتقال بیماری از وسایل معاینه زنانسلامت نیوز: وسایل فلزی، در ٤٠ درجه بخار، ضدعفونی می شوند، اما برخی ابزار برای معاینه های زنان، حتی در صورت ضدعفونی کردن باز هم ریسک بالایی برای آلودگی دارند. رئیس انجمن میکروب شناسی باید روی روند استریلیزاسیون و عفونت زدایی آنها کنترل کیفی صورت گیرد و این تضمین داده شود که مشکلی برای انتقال آلودگی ایجاد...

شرکت در دوره های مشاوره برای ثبت ازدواج الزامی شود بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

شرکت در دوره های مشاوره برای ثبت ازدواج الزامی شود به گزارش بهداشت نیوز: از واحد اطلاع رسانی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، محمدباقر الفت در نشستی که امروز یکشنبه با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس در محل این معاونت تشکیل شد، با بیان اینکه کمبود مهارت­های زندگی­ مشترک عمده علت طلاق توافقی در سنین نخست ازدواج است، افزود:...

آیت الله خزعلی چه نظری درباره مهدی خزعلی داشت؟ بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

آیت الله خزعلی چه نظری درباره مهدی خزعلی داشت؟ به گزارش بهداشت نیوز: مهدی خزعلی اخیرا در گفت و گویی از خانواده پهلوی درباره خانه خانواده خود عذرخواهی کرده که نشان می دهد وی حتی ادعاهای کذبی درباره خانواده خود دارد. با نگاهی به سابقه عملکرد مهدی خزعلی و پرونده هایی که در دستگاه قضایی دارد نشان می دهد راه وی از خانواده اش و مرحوم آیت الله خزعلی جدا...

مرورگر واقعیت مجازی "موزیلا " رونمایی شد شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

این مرورگر برای نمایش محتوی معمول و ۲ بعدی وب طراحی شده اما شرکت تولید کننده امیدوار است با کمک فناوری واقعیت مجازی، قابلیت های وب را گسترش دهد. موزیلا هنگام مصاحبه با کاربران واقعیت مجازی متوجه شد یکی از نکات منفی این روند یافتن بازی های تازه و تجربه واقعیت افزوده است.  برای این منظور Firefox...

بهبودی معجزه‌آسای پسری با سیخی درون سر همشهری آنلاین  ۲ ساعت پیش

بهبودی معجزه‌آسای پسری با سیخی درون سر بهبودی معجزه‌آسای پسری با سیخی درون سر دانش > پزشکی - همشهری آنلاین:یک پسر ۱۰ ساله در ایالت میسوری آمریکا پس از جراحی برای خارج کردن سیخ گوشت فرورفته در صورتش در حال بهبودی است. به گزارش بی‌بی‌سی...

مجازات زندان برای غذا دادن به کبوترها در تایلند همشهری آنلاین  ۲ ساعت پیش

مجازات زندان برای غذا دادن به کبوترها در تایلند مجازات زندان برای غذا دادن به کبوترها در تایلند دانش > محیط زیست جهان - همشهری آنلاین:جریمه مالی و زندان در انتظار افرادی است که در پایتخت تایلند به کبوترها غذا بدهند. به گزارش ایسنا، شهرداری شهر...

پیش‌بینی چاقی با بررسی باکتری دهان کودکان سلامت نیوز  ۲ ساعت پیش

پیش‌بینی چاقی با بررسی باکتری دهان کودکانسلامت نیوز:نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد باکتری‌های موجود در دهان کودکان خردسال می‌تواند به پیش بینی احتمال ابتلای آنان به چاقی کمک کند.به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، گروهی از متخصصان دانشگاه دولتی پنسیلوانیا دریافتند ترکیب میکروارگانیسم‌های موجود در دهان کودکان دو ساله می‌تواند...

طبخ غذا با هیزم و خطر بیماری های تنفسی سلامت نیوز  ۲ ساعت پیش

طبخ غذا با هیزم و خطر بیماری های تنفسیسلامت نیوز: محققان چینی دریافتند پخت و پز مستمر با استفاده از هیزم و زغال سنگ با افزایش خطر بستری شدن در بیمارستان یا مرگ در اثر ابتلا به بیماری های تنفسی ارتباط دارد.به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، در این تحقیقات سوابق 280 هزار شهروند 30 تا 70 ساله چینی که در زمان آغاز مطالعه فاقد هرگونه بیماری...

این مکمل از پاک شدن حافظه جلوگیری می کند بهداشت نیوز  ۲ ساعت پیش

این مکمل از پاک شدن حافظه جلوگیری می کند به گزارش بهداشت نیوز: کمبود ویتامینB12 که یکی از ویتامین‌های گروه B به‌شمار می‌رود، عوارض متعددی با خود به همراه می‌آورد و باید بدانید که در منابع گیاهی، هیچ ردی از این ویتامین را نمی‌توانید پیدا کنید.

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده