تعداد بازدید: ۱۰
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۲۵ مرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۱:۵۶
هنوز گرفتار ثبت‌نام/ چرا خانواده‌ها به برخی مدارس دولتی اقبال ندارند؟
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، فرصت ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس رو به پایان است اما هنوز هم برخی خانواده‌ها همچنان درگیر بوده و موفق به ثبت‌نام نشده‌اند علت اصلی هم محدوه‌بندی‌های اعلام شده از سوی آموزش‌وپرورش است یعنی خانواده‌ها تمایل به ثبت‌نام فرزندشان در مدرسه‌ای در همان منطقه محل زندگی خود دارند اما آموزش‌وپرورش در دسته‌بندی‌ها و محدوده‌بندی‌های خود اعلام می‌کند که این مدرسه از نظر ما در محدوده شما تعریف نشده است بنابراین حق ثبت‌نام ندارید.
خانواده‌ها معتقدند، آموزش‌وپرورش در بحث محدوده‌بندی ثبت‌نام بیش از حد حساسیت نشان داده و به اصطلاح "مته به خشاش می‌گذارد" و در شرایطی که مدرسه ظرفیت دارد و جزو مدارس برتر منطقه هم نیست از ثبت‌نام ممانعت می‌کنند و می‌گویند خارج از محدوده ما هستید."جا نداریم" هم اصطلاح رایج بین مدیران مدارس است تا خانواده‌ها را از اصرار در ثبت‌نام منصرف کنند، ستادهای ثبت‌نام نیز مشکلات را حل نمی‌کنند و خانواده‌ها پس از چندین بار رفت‌وآمد به مدرسه و ستاد ثبت‌نام سرانجام خسته شده و به مدرسه‌ای که برای آنها تکلیف شده است، راضی می‌شوند.
بیشتر بخوانید:روزهای "ناخوش" مدارس عدم نشاط و دلزدگی از مدرسه ریشه در چه دارد؟ دردسر جدید آموزش‌وپرورش برای خانواده‌‌ها/ ثبت‌نام در مدارس دولتی 200 تا 500 هزار تومان در این رابطه به چند نکته باید توجه داشت. نخست، چرا باید این حد از تنوع در کیفیت مدارس وجود داشته باشد که خانواده‌ها برای ثبت‌نام دچار سرگردانی شوند؟ چرا مدارس دولتی آنقدر به لحاظ سطح کیفیت آموزشی و تربیتی افت کرده‌اند که خانواده‌ها باید متقاضی اندک مدارس دولتی خاص منطقه باشند که اتفاقا به لحاظ تربیتی و آموزشی کیفیت بسیار بهتری را نسبت به سایر مدارس دولتی منطقه دارند؟دوم، چرا در ستادهای ثبت‌نام از تکریم ارباب رجوع که در دستورالعمل‌های ابلاغی برآن تاکید می‌شود،‌خبری نیست.
اگر قرار است به خانواده‌ها تکلیف کنیم که کدام مدرسه را باید انتخاب کنند حداقل برای همراهی آنها اندک تلاشی از سوی مسئولان ستادهای ثبت‌نام انجام شود تا خانواده‌ها بپذیرد که به چه دلایلی امکان ندارد در مدرسه‌ای که متقاضی آن هستند ثبت‌نام کنند و با این ادبیات که "مشکل خودتان است" به آنها پاسخ داده نشود.
* بیشترین مشکلات مردم در فصل ثبت‌نام مدارسعلیرضا کمره‌ای مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش‌وپرورش معتقد است در بحث مشکلات خانواده‌ها در فصل ثبت‌نام دریافت شهریه های غیر متعارف، محدود جغرافیایی  ثبت نام، هزینه سرویس، مداخله مدارس در زمینه  لباس دانش‌آموزان از بیشترین موارد شکایت خانواده‌ها است؛ البته به نظر می‌رسد برای کاستن از مشکلات خانواده‌ها در فصل ثبت‌نام نیاز است تا نظارت‌های میدانی بازرسان از ستادهای ثبت‌نام بیشتر شود تا شکایات خانواده‌ها از مشکلات و دردسرهای فصل ثبت‌نام به طور ملموس‌تری برای مسئولان قابل احساس باشد.
در همین رابطه قدرت الله گراوند رئیس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات و دبیر ستاد ثبت نام آموزش و پرورش تهران با اشاره به اینکه  اطلاعات حدود 900 هزار نفر از دانش‌آموزان ثبت‌نام شده در مدارس تا 16 مرداد در سامانه سناد ثبت شده است، گفت: سال گذشته آمار ثبت‌نام دانش‌آموزان یک میلیون 865 هزار نفر بود که از این تعداد 884 هزار نفر در مدارس دولتی و 201 هزار نفر در مدارس غیردولتی ثبت‌نام کردند.
* کمبود مدرسه ما را مجبور به محدوده‌بندی کردوی افزود: امسال پیش‌بینی رشد 3.7 درصدی جمعیت دانش‌آموزی شهر تهران را داریم. دربحث محدوده‌بندی مدارس که به عنوان یک محدودیت مطرح است باید بگویم که با توجه به ماده 31 آئین‌نامه اجرایی مدارس باید چارچوبی برای ثبت‌نام در کلانشهر تهران داشته باشیم هر چند که نسبت به این مسئله رضایت نداریم اما محدودیت فضای آموزشی ما  را مجبور به محدوده‌بندی مدارس می‌کند.
رئیس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات و دبیر ستاد ثبت نام آموزش و پرورش تهران بیان کرد: تهران در مقایسه با بسیاری از استان‌های محروم کشور به لحاظ فضای آموزشی محروم‌تر است و به این دلیل ناچار به محدوده‌بندی هستیم و برای احراز محل سکونت خانواده‌ها با مشکلاتی مواجه شدند اما ما بحث احراز محل سکونت را محدود به کدرهگیری نکردیم، رسانه‌ها به نقل از خانواده‌ها عنوان می‌کنند که مدارس از آنها خواسته‌اند حتما باید کدرهگیری ارائه بدهند و همین مسئله آنها را دچار مشکل کرده است، البته با این موضوع برخورد کردیم و به مناطق گفتیم احراز محل سکونت را محدود به کدرهگیری نکنند.
* برای ثبت‌نام نیازی به کدرهگیری نیستگراوند تصریح کرد:‌برخی از اولیا برای ثبت‌نام در مدرسه دلخواه اقدام به گرفتن قولنامه صوری می‌کنند بنابراین مدیران مدارس مجبور می‌شوند که از آنها کدرهگیری بخواهند؛ به منظور حمایت از حقوق والدین و دانش‌آموزان اعلام کردیم که امسال در شهر تهران نیازی به ارائه کدرهگیری از سوی خانواده‌ها نیست اما باید توجه داشت در برخی مدارس که اقبال عمومی زیاد است، مدیر ناچار است اجاره نامه دارای کدرهگیری بخواهد.
وی بیان کرد: برای رعایت حقوق مردم به مناطق اعلام کردیم که نیازی به ارائه کدرهگیری از سوی خانواده‌ها نیست و از روش‌های دیگر از جمله تحقیق محلی استفاده کنند یعنی برای خانواده‌هایی که سند قابل قبولی ندارند و اجاره‌نامه آنها دستی است، از راه تحقیق صحت گفته‌هایشان را بررسی کنند.* مهمترین مشکلات ثبت‌‌نام در مدارس تهرانرئیس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات و دبیر ستاد ثبت نام آموزش و پرورش تهران درباره مشکلات خانواده‌‌ها برای ثبت‌نام عنوان کرد: امسال مدارس نمونه دولتی به هیئت امنایی تبدیل شدند و در گذشته پذیرش آنها با آزمون بود اما با توجه به هیئت امنایی شدن برای ثبت‌نام با مشکلاتی مواجه شدیم و در حال مدیریت هستیم تا این مدارس برای ثبت‌نام بحث محدوده‌بندی را رعایت کنند و پس از آن با توجه به فرم‌های امتیازبندی ثبت‌نام کنند.
* توانمندسازی معلمان مدارسی که کم‌اقبال‌تر هستندگراوند درباره اختلاف زیاد میان مدارس به لحاظ کیفیت افزود: تنوع مدارس برای آموزش‌وپرورش یک معضل است و در حال کاستن از تنوع مدارس هستیم و مدارس نمونه دولتی به تدریج در دوره متوسطه اول حذف خواهند شد.در شهر تهران توانمندسازی معلمان را در مدارس کم اقبال‌تر مدنظر داریم البته ما طبقه‌بندی مدارس را انجام نمی‌‌دهیم اما اقبال و سلیقه مردم باعث شده است که برخی مدارس طرفدار بیشتری داشته باشند.
وی گفت: برای ساخت بزرگراه نواب فقط 9 مدرسه در منطقه 11 تخریب شد که جایگزین نشدند، و به شورای شهر تهران نامه زده‌ایم تا مدارسی که در این طرح تخریب شده‌اند را جایگزین کنند.رئیس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات و دبیر ستاد ثبت نام آموزش و پرورش تهران بیان کرد: در برخی مدارس تخلفاتی انجام می‌شود و با بخشنامه اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش وپرورش 11 تیم بازرسی در سطح تهران و 30 تیم بازرسی در مدارس غیردولتی که مسائلشان حادتر است تشکیل دادیم، در بازرسی‌ها شاهد تخلفاتی بودیم و مدیران متخلف را که تعدادشان اندک است به هیئت تخلفات اداری معرفی کردیم.
گراوند تاکید کرد: دریافت وجه نقد در مدارس دولتی هنگام ثبت‌نام ممنوع است جز پول کتاب و بیمه.حساب مدارس را رصد می‌کنیم و مدارسی که دریافت پول دارند با آنها برخورد می‌شود و مردم شکایات خود را به سامانه شکایات آموزش‌وپرورش به آدرس http://shekayat.medu.ir/ یا شماره 88954506 و 88964006 اداره پاسخگویی به شکایات شهر تهران اعلام کنندهمچنین جعفر ظفرآسوده، کارشناس مسئول ارزیابی، عملکرد و پاسخگویی به شکایات و دبیر ستاد ثبت نام منطقه پنج آموزش و پرورش تهران در این رابطه گفت: یک مدرسه 240 ظرفیت پایه هفتم دارد و با تمام  تلاش مدرسه و سخت‌گیری‌ها 298 پرونده دریافت کرده یعنی 58 پرونده مازاد بر ظرفیت و 30 نفر از زمانی که ثبت نام را متوقف کردیم سند آورده‌اند که در محدده هستند همچنین 300 نفر هم درخواست ثبت‌نام خارج از محدوده دارند.
وی افزود: برخی مدارس در محدوده بزرگی از اطراف آنها مدرسه دیگری وجود ندارد و مردم چاره‌ای ندارند جزاینکه به آنجا هجوم بیاورند و برآورد جمعیت از قبل انجام نشده است که  مشخص شود خانواده‌هایی که در ساختمان‌های جدید ساکن می‌شوند فرزند دانش‌آموز دارند یا خیر.کارشناس مسئول ارزیابی، عملکرد و پاسخگویی به شکایات و دبیر ستاد ثبت نام منطقه پنج آموزش و پرورش تهران با اشاره به مثالی دیگر گفت:‌ مدرسه‌ای 120 نفر ثبت‌نامی دارد در کلاسی که 36 نفر در آن جا نمی‌شود همچنین 80 دانش آموز ساکن محدوده را در رزرو کلاس اول دارد پس چگونه می‌توانیم درها را باز بگذاریم که خانواده‌‌ها بدون قولنامه و کدرهگیری ثبت نام کنند البته ما هم آرزو داریم افراد آسان و با خیال راحت ثبت‌نام کنند.
متاسفانه ساخت مدرسه در دستور کارها  نیست و برآورد استانداری تهران این است که در منطقه 5 حدود 70 تا 80 مدرسه کم داریم.انتهای پیام/

کد خبر: 1240409  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: تسنیم
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای اجتماعي

زلزله در نوار مرزی آذربایجان و ایران| استان اردبیل لرزید آفتاب نیوز  ۴۰ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : این زمین لرزه شامگاه امشب سه شنبه بخش های شمالی استان اردبیل را لرزاند .به گزارش آفتاب‌نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، زمین لرزه در عمق ۱۰ کیلومتری زمین و در نوار مرزی استان اردبیل و جمهوری آذربایجان رخ داده است.مردم شهرهای پارس آباد، بیله سوار و .... از جمله شهرهایی بودند که این زمین...

پربیننده‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در 27 شهریورماه خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

پربیننده‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در روز گذشته (سه شنبه 26 شهریورماه ) را در اینجا مشاهده می‌کنید: افزایش 200 تا 500 درصدی قیمت ظروف پلاستیکی/ بطری 150 تومانی آب 800 تومان!                        یکی از فروشندگان ظروف پلاستیکی و یک‌بار مصرف در خصوص گرانی‌های محصولات پتروشیمی و صنایع وابسته اظهار نظر...

پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در 27 شهریورماه خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در روز گذشته (‌دوشنبه 26 شهریورماه ) در قسمت پایین قابل مشاهده است دو میلیون دلار هزینه سفر روحانی در اجلاس سازمان ملل جای نقد دارد عضو هیأت رئیسه مجلس تصریح کرد: دو میلیون دلار هزینه سفر حضور رئیس جمهور در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل جای نقد دارد.  طلبه جوان...

آمادگی کامل پلیس راهور در تاسوعا و عاشورا/ اعمال محدودیت‌های مقطعی در برخی مناطق تهران آنا  ۱ ساعت پیش

جانشین رئیس پلیس راهور تهران بزرگ با اشاره به حضور پلیس در معابر پایتخت و مدیریت مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی گفت: برای برگزاری مراسم‌ ایام تاسوعا و عاشورا به‌صورت مقطعی در برخی از نقاط پایتخت، از جمله محدوده بازار و خیابان خیام، محدودیت تردد در نظر گرفته می‌شود. ...

اظهارات کم‌سابقه و صریح رهبر کره‌شمالی: از اقتصاد دنیا عقب هستیم چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

اظهارات کم‌سابقه و صریح رهبر کره‌شمالی: از اقتصاد دنیا عقب هستیمکیم حتی تصریح کرد که کشورش توانسته است به بمب های اتمی دست یابد اما در زمینه اقتصادی عقب مانده است و درمقایسه با کشورهای توسعه یافته، کره شمالی کمبودهای زیادی دارد. 'کیم جونگ اون' رهبر کره شمالی در اظهاراتی کم سابقه و صریح اعلام کرد که کشورش از لحاظ رشد اقتصادی از دنیا بسیار عقب تر است. رهبر کره شمالی...

وزیر اطلاعات داخلی آلمان برکنار شد چند ثانیه  ۱ ساعت پیش

وزیر اطلاعات داخلی آلمان برکنار شدوزیر اطلاعات داخلی آلمان در پی بروز برخی اختلافات با صدر اعظم این کشور برکنار شد. درادامه تحولات مربوط به اعتراضات و تحرکات ملی گرایان و گروه های افراطی در شرق آلمان، «هنس-گئورگ ماسن» (Hans-Georg Maassen) وزیر اطلاعات داخلی این کشور برکنار شده است. علت این برکناری، اختلاف نظر وزیر اطلاعات داخلی و آنگلا...

افزایش ابر و رگبار باران و رعد وبرق و تندباد موقت در استان تهران ایلنا  ۱ ساعت پیش

افزایش ابر و رگبار باران و رعد وبرق و تندباد موقت در استان تهرانبه گزارش ایلنا، همچنین شدت بارش در ارتفاعات شمال استان (به ویژه فیروزکوه) است، لذا توصیه می‌شود شهروندان از تردد و اسکان در حاشیه رودخانه‌ها و دره‌‌‌‌ها در ساعات بعدازظهر در مناطق ذکر شده خودداری کنند. دستگاه‌‌‌های امدادی نیز باید آمادگی کامل برای بروز...

دستگیری سارق ۴تن برنج آفتاب نیوز  ۲ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : سرهنگ محمدقربان منصوری در گفت وگو با ایسنا، دراین باره گفت: چندی پیش در پی تماس یکی از شهروندان با مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ مبنی بر سرقت وانت نیسانش با چهارتن برنج، تیمی از ماموران به محل اعزام شده و رسیدگی به موضوع را در دستورکار خود قرار دادند.وی با بیان اینکه در بررسی‌های انجام شده...

اعلام محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های ترافیکی تا اول مهرماه آفتاب نیوز  ۲ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : سرهنگ نادر رحمانی؛ با اشاره به محدودیت‌های ترافیکی کشور در تعطیلات پیش رو اظهار کرد: تردد انواع وسایل نقلیه در محور چالوس از ساعت ۱۲ روز جمعه ۳۰شهریور تا شنبه ۳۱ شهریور از کرج به سمت مرزن‌آباد ممنوع بوده و با اعلام ماموران پلیس راه در محل تردد انواع وسایل نقلیه از ساعت ۱۵ روز جمعه ۳۰شهریور...

آغاز عملیات امداد و نجات در اربعین از 26 مهر/ به‌کارگیری 5 بالگرد و 118 آمبولانس برای خدمت‌رسانی آنا  ۲ ساعت پیش

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر در جلسه کمیته امداد و نجات ستاد اربعین که با حضور نمایندگان مختلف دستگاه‌های متولی در ارائه خدمات به زائران در اربعین برگزار شد از آغاز رسمی عملیات درمان وامداد و نجات از 26 مهرماه در داخل کشور و عراق خبر داد. به...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده