تعداد بازدید: ۷
تاريخ انتشار: جمعه،۲۶ مرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۴:۵۳
گرانی و مطالبات معوق دغدغه صنعت قطعه‌سازی شد/ سایه سنگین تحریم‌ها بر سر قطعه‌سازان
به گزارش بورس نیوز؛ این روزها قطعه سازان خودرو کشور با مشکلات بسیار ازجمله طلب‌های فراوان، گرانی مواد اولیه برای تولید قطعات و دیگر مسائل دچار مشکل شده‌اند.خودروسازان داخلی برای ادامه فعالیت در این زمینه باید به میزان کافی قطعات موردنیازشان را در اختیار داشته باشند و اگر نیازشان تأمین نشود قادر به تولید و رفع نیاز مردم نخواهند بود.
بااینکه صنعت خودروسازی کشور باید متکی به قطعات داخلی باشد، اگر چالش درآمدی در بخش قطعه‌سازی استمرار یابد به‌طورقطع مشکلات اساسی در ادامه حیات این صنایع به وجود می‌آید و متعاقب آن خودروسازان باید برای تهیه قطعات دست به دامان قطعات غیراستاندارد خارجی شوند.صنعت قطعه‌سازی کشور در سال‌های گذشته به خاطر توفیق فروش خودروهای داخلی، گام‌های مؤثری برای تولید قطعات باکیفیت برداشته، روندی که در زمان تحریم چاره مشکلات صنعت خودروسازی ایران بوده است.
با این اوصاف کارشناسان و برخی مسئولان امر معتقدند که حمایت دولت و شرکت‌های بزرگ خودروسازی از صنعت قطعه‌سازی می‌تواند این صنعت را سرپا نگه‌داشته و در زمان تحریم نیز تولید خودرو در کشور را زنده نگه دارد.از سوی دیگر شرکت‌های قطعه‌سازی به خاطر رقابت و داشتن شناسه داخلی درصدد هستند تا محصولات باکیفیت روانه بازار کنند و در این زمینه تضمین لازم به شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان بدهند.
تکلیف مطالبات قطعه سازان باید مشخص شودچندی پیش عزیز اکبریان رییس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در پنجمین همایش بین المللی خودرو ایران، گفت: قطعه سازان با مشکلات زیادی مواجه هستند و تکلیف مطالبات قطعه سازان باید مشخص شود.اکبریان با اشاره به معضلات قطعه سازان در زنجیره تامین، افزود: قطعه سازان شکوه های بسیاری دارند و باید تکلیف طلب های پیش پا افتاده آن ها را روشن کرد چراکه بدون حضور و فعالیت آن ها چرخ صنعت خودرو نخواهد چرخید.
وی با بیان اینکه صنعت خودرو سازی یکی از صنایع زیربنایی و موتور محرکه است، افزود: امروز خودروسازی ما بدون قطعه سازی وجود خارجی ندارد و این صنعت قطعه سازی با مشکلاتی مواجه است که نوسانات نرخ ارز، سیستم بانکی و طلب قطعه سازان بابت فروش محصولات از جمله مشکلات است.این نماینده مجلس تصریح کرد: اگر فقط رقابت پذیری در داخل باشد موفق نمی شویم، رقابت باید با سایر کشورهای دنیا اتفاق بیفتد.
اکبریان تاکید کرد: باید خودروسازی محدود به 2 یا 3 برند و شوند خصوصی سازی در این صنعت درست انجام نشده و باید بخش خصوصی واقعی این صنعت را بگرداند.رییس کمیسیون صنایع مجلس یادآور شد: در مجلس آماده‌ایم در مقابل خواسته‌های غیرمعقول بایستیم و کمیسیون صنایع برای حمایت از صنعت خودرو و قطعه سازی آماده است و به این صنعت کمک می‌کنیم اما به شرطی که در کنار کمیت، کیفیت را نیز بالا ببریم.
مشکل اصلی قطعه سازان گرانی استدر حال حاضر قطعه سازان با دو مشکل اصلی مواجه هستند اولین مشکل موضوع افزایش قیمت مواد اولیه است که از ابتدای امسال تا به امروز قیمت مواد اولیه به طور متوسط 35 درصد افزایش یافته و قطعه سازان در حال زیان دهی هستند، شورای رقابت با افزایش قیمت خودرو موافقت نمی کند و این تبدیل به یک مشکل بزرگ برای تولیدکنندگان قطعه شده است.
موضوع مهم بعدی بحث مطالبات است که دست خودروسازان در این زمینه بسته است و شورای پول و اعتبار در این زمینه هیچ همکاری با خودروسازان و قطعه سازان ندارد و با وجود اینکه خودروسازان 70 درصد افزایش تولید داشته اند ولی اعتبار مربوط به آنها به سال 94 باز می گردد و شورای پول و اعتبار با افزایش حدود اعتباری خودروسازان مخالفت می کند.
یکی دیگر از مشکلات عمده قطعه سازان سرمایه گذاری های کلانی است که صنایع قطعه سازی ما انجام می دهند و به خصوص برای خودروهای پسابرجامی، که تحریم های آمریکا بسیاری از این پروژه ها را متوقف می کند و مشخص نیست، این همه حجم سرمایه گذاری که قطعه سازان انجام داده اند به چه صورتی می خواهد جبران خسارت شود و یا ظرفیت هایی که ایجاد کرده اند، صرف تولید چه چیزی می خواهد شود.
با این وضعیت خودروهای قدیمی کماکان تولیدشان ادامه پیدا می کند، این همه حجم سرمایه گذاری معطل می ماند. واردات قطعات در 2 حوزه از مبادی رسمی و قاچاق صورت می گیرد که بحث قاچاق مشخص است و تنوع زیاد دارد و به راحتی قاچاق پذیر است.صف‌های گمرکی هر روز طویل‌تر می‌شوندآرش محبی نژاد دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه‌سازی کشور با اشاره به مشکلات ارز قطعه سازان و خودروسازان گفت: پیشنهاد می‌شود که طی جلسه سه‌جانبه‌ای با وزارت صنعت و معدن ، بانک مرکزی و گمرک مسئله تخصیص ارز قطعه سازان و خودروسازان به‌صورت ریشه‌ای حل شود.
وی گفت: متأسفانه مشکل قطعه سازان همچنان ادامه دارد و هرروز صف‌های گمرکی برای ترخیص قطعات و مواد اولیه طویل‌تر می‌شود، شرایط کنونی در حالی همچنان ادامه دارد که قطعه سازان تاکنون نتوانستند تعهدات قبلی‌شان را در مقابل طرف‌های خارجی را نیز پاس کنند.دبیر انجمن همگن قطعه‌سازی کشور افزود: البته به جزء مباحث جدیدی که در خصوص تخصیص ارز کالایی که باید وارد شود و امروز تأمین آن‌ها با مشکل روبرو است بسیاری از کالاهایی که قبلاً نیز واردشده باوجوداینکه بخشی از پول آن پرداخت‌شده ، اما همچنان بخشی دیگری که باید پرداخت شود با مشکل مواجه شده و متأسفانه مکانیزمی برای پرداخت بخش دوم پول وجود ندارد.
محبی نژاد تصریح کرد : در حال حاضر بخش زیادی از مایحتاج قطعه سازان در گمرک باقی مانده و تاکنون نتوانستند ترخیص کنند و بیم آن می‌رود که با اعلام نرخ ارز در بازار ثانویه به‌یک‌باره اعلام شود هرکسی که می‌خواهد باقی‌مانده تعهدات پولی را پرداخت کند باید با نرخ ارز ثانویه این کار را انجام دهد و به‌طورقطع این بزرگ‌ترین اجحاف در حق قطعه سازان است.
به گفته دبیر انجمن قطعه سازان همگن این کالاها و قطعات مدت‌ها قبل با قیمت‌های محاسبه شده قبلی وارد شده و با بودجه قطعه سازهمچنین مطرح نبوده و در صورت چنین تصمیمی قطعه ساز نیز نمی‌تواند از مشتری این هزینه را دریافت کند.امید قطعه سازان به تدبیر مسئولان برای حل مشکلاتوی تأکید کرد : مشکلات قطعه سازان و خودروسازان در گمرک همچنان پابرجاست و امید است به‌زودی باتدبیری که مسئولان می‌اندیشد این مشکل نیز حل شود.
دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه‌سازی کشور همچنین گمرک و بانک مرکزی را در ایجاد وضعیت کنونی مقصر دانست و گفت : در حال حاضر بخشی از ارزی که توسط وزارت صنعت ، معدن و تجارت تخصیص می‌یابد تأمین آن توسط بانک مرکزی انجام نمی‌شود به‌طوری‌که هم‌اکنون پرونده‌های بسیاری وجود دارد که تخصیص ارز آن‌ها توسط وزارتخانه صورت گرفته اما با ورود به بانک مرکزی متوقف‌شده است چنانچه افرادی هستند که یک ماه تا 2ماه است که منتظر تأمین ارز هستند ضمن اینکه گمرک نیز برخی از مواد و کالاها را نگه‌داشته و اجازه ترخیص نمی‌دهد.
محبی نژاد تأکید کرد : پیشنهاد می‌شود که طی جلسه سه‌جانبه‌ای با وزارت صنعت و معدن ، بانک مرکزی و گمرک این مسئله به‌صورت ریشه‌ای حل شود.4.5 میلیارد دلار کل نیاز ارزی صنعت خودرو و قطعه‌سازی کشور / هشدار به خودروسازان برای استفاده از فرصت به وجود آمده برای تعمیق ساخت داخلوی در ادامه به رقم کلی نیاز ارزی در صنعت خودرو و قطعه‌سازی کشور پرداخت و گفت : صنعت قطعه‌سازی کشور به‌تنهایی 2 میلیارد دلار نیاز ارزی دارد اما با احتساب نیاز ارزی واردات قطعات خودروسازان حدود 4.
5 میلیارد دلار نیاز ارزی کل صنعت خودرو و قطعه به واردات قطعات و مواد اولیه است.وی البته افزایش نرخ ارز و ایجاد بازار ثانویه ارزی را فرصت مناسبی برای افزایش داخلی عنوان کرد و اظهار داشت : به‌طورقطع امروز فرصت افزایش نرخ ارز و بازار ثانویه به تعمیق ساخت داخل و داخلی سازی بیشتر کمک خواهد کرد از این روهم به قطعه سازان اعلام می‌شود که از هم‌اکنون باید هر چه سریع‌تر این کار را در همکاری با دانشگاه‌ها و بومی‌سازی دانش فنی آغاز کنند و به خودروسازان نیز هشدار داده می‌شود که درصورتی‌که به سمت افزایش داخلی سازی و عمق ساخت داخل بالای 70 درصد پیش نروند به‌زودی با مشکل حاد و اساسی روبرو خواهند شد.


کد خبر: 1242023  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: بورس نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
▫ فرمان توقف تولید  مجمع واردات - اقتصادي

آخرین خبرهای اقتصادي

صدورکارت پایان خدمت سربازی منوط به گذراندن دوره‌ پیشگیری ازاعتیاد اکو فارس  ۳۵ دقیقه پیش

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، پرویز افشار در شصت و هشتمین جلسه کمیته فرهنگی و پیشگیری ستاد پیشنهاد داد: برای آموزش مباحث پیشگیری از اعتیاد به کارکنان ستاد کل نیروهای مسلح، می‌توان با مداخله غیر مستقیم و تربیت کادر متخصص همچون افراد عقیدتی آن سازمان اقدام کرد، این افراد می‌توانند...

سکه ثامن رسما اعلام ورشکستگی کرد اکو فارس  ۳۵ دقیقه پیش

به گزارش اکوفارس، سایت سکه ثامن امروز (۲۷ شهریور) در جدیدترین اطلاعیه خود با صدور اطلاعیه ای ضمن اعلام ورشکستگی اعلام کرد: «به اطلاع می‌رساند بنا به استفاده کاربران و تریدرها از ربات‌های غیرمجاز و همچنین کارمند ثامن که به نام شوهر خود معامله می‌کرد به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان و.........به...

نماینده مردم سنندج: هر سه بار اسباب کشی معادل یک بار آتش سوزی اثاثیه است آفتاب نیوز  ۴۵ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: حداقل زمان قرارداد اجاره خانه باید دو سال باشد، یعنی دیگر صاحب خانه ها نتوانند به صورت یک ساله ملک خود را اجاره دهند.سیداحسن علوی، با اشاره به بررسی لایحه حمایت از مستاجران در هیأت دولت، گفت: به طور حتم در شرایط کنونی افزایش امنیت مستأجران بسیار ضروری...

شاخص کل فرابورس ایران در مسیر اصلاح قرار گرفت هموطن سلام  ۵۱ دقیقه پیش

امروز یکشنبه 25 شهریور‌ماه 97 معاملات سهام در دو بازار اول و دوم فرابورس با داد‌وستد 447 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 553 میلیارد ریال پیگیری شد که نماد «ذوب» با رقم زدن حجم معاملات نزدیک به 164 میلیون سهم به ارزش بیش از 406 میلیارد ریال، 46 درصد از حجم و 31 از ارزش معاملات بازار دوم را به خود اختصاص...

تشکیل جلسه مجمع عمومی عادی صاحبان سهام شرکت ملی پست هموطن سلام  ۵۱ دقیقه پیش

روز جاری جلسه مجمع عمومی عادی صاحبان سهام به منظور ارایه گزارش هیات مدیره شرکت ملی پست مرتبط با صورت های مالی سال 1396 با حضور مهندس موثقی معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزیر، مهندس نعمتی معاون وزیر، رییس هیئت مدیره و مدیرعامل،اعضای هیات مدیره، معاونین مدیرعامل ،جمعی از مدیران ستادی و نمایندگان وزارت...

افزایش ۱۵۰درصدی نرخ پی‌وی‌سی و حرکت مشکوک در بورس کالا بورس نیوز  ۵۴ دقیقه پیش

به گزارش بورس نیوز، طی معاملات امروز سه‌شنبه ۲۷ شهریورماه سال ۹۷ در حالی رینگ پلیمری بورس کالا شاهد عرضه اولیه ۱۰۰ تن از کالای پی‌وی‌سی با گرید S65 پتروشیمی غدیر (سلف یک ماهه) و در مقابل افزایش عرضه ۱۹۰۰ تنی بود که تنها معادل با ۲۷۰۰ تن تقاضا برای این محصول در تابلوی معاملات امروز این بازار ثبت شد.براساس...

جزییات عرضه نفت خام در بورس انرژی/ شرکت نفت امکان مانور قیمتی خواهد داشت بورس نیوز  ۵۴ دقیقه پیش

به گزارش بورس نیوز، سید علی حسینی، از مصوبه مهم شورای عالی هماهنگی اقتصادی دولت برای عرضه نفت خام در رینگ صادراتی بورس انرژی خبر داد و گفت: بر اساس مصوبه‌ای که امروز منتشر شده، وزارت نفت می‌تواند با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای صادرات، نفت خام و فراورده‌های نفتی را به قیمت رقابتی، در بورس انرژی به...

طوفان در آزادراه «قم- گرمسار» و تصادف زنجیره ای ۱۲ خودرو اکو فارس  ۲ ساعت پیش

ابراهیم تاجیک نوری در گفتگو با مهر اظهار داشت: در پی طوفان ناگهانی ۱۲ خودرو در آزادراه « قم- گرمسار» با یکدیگر برخورد کردند. وی گفت: ۳ دستگاه از این تعداد خودرو سنگین و ۹ خودرو دیگر سواری بود. معاون امداد و نجات هلال احمر استان تهران اضافه کرد: در پی این تصادف ۱۲ نفر مصدوم و به مراکز درمانی...

عملیات اسرائیل در خاک سوریه نقض حاکمیت این کشور است اکو فارس  ۲ ساعت پیش

به گزارش اکوفارس به نقل از روسیاالیوم، ریاست‌جمهوری روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که حملات رژیم صهیونیستی به سوریه نقض حاکمیت این کشور به شمار می‌رود. کرملین در این بیانیه افزود که حادثه سقوط هواپیمای روسیه به این دلیل رخ داد که به توافق روسیه و اسرائیل درباره جلوگیری از حوادث خطرناک عمل...

نگرانی اوپک از کاهش عرضه نفت ایران و تاثیر آن در بازارهای جهانی آفتاب نیوز  ۲ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : به نقل از بلومبرگ، یک مقام اوپک ارشد گفت این سازمان نگران تهدیدهای ناشی از عرضه نفت تولیدکنندگان بزرگی نظیر ایران است.تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه فروش نفت ایران، سومین تامین کننده نفت اوپک از 4 نوامبر علیه صادرات نفت این کشور اجرایی خواهد شد.محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک گفت: «ایران یک...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده