تعداد بازدید: ۷
تاريخ انتشار: شنبه،۲۷ مرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۲۰:۴۰
سبک مدیریتی روحانی باید تغییر کند/ برخورد انفعالی دولت با موسسات مالی
عضو شورای اسلامی شهر تهران بابیان اینکه انسجام یکی از شرایط لازم برای افزایش کارآمدی دولت است، گفت: ما اصلاح‌طلبان طرفدار آقای روحانی بودیم و هستیم اما معتقدیم باید سبک مدیریتی، چیدمان و نظریه اقتصادی دولت تغییرات اساسی پیدا کند. به گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، سید حسن رسولی عصر امروز با حضور در برنامه رادیو گفتگو در پاسخ به پرسشی در خصوص ضرورت تغییر در کابینه، اظهار کرد: با توجه به ساختار تقسیم قدرت در قانون اساسی مراد از دولت، کل حاکمیت است که متاسفانه با بحران ناکارآمدی، کاهش اعتبار و سرمایه اجتماعی و عدم انسجام روبه‌رو است.
این فعال سیاسی با بیان اینکه مسائلی که در حال حاضر نظام جمهوری اسلامی با آن مواجه شده به‌صورت سنواتی از سال‌های گذشته رخ‌داده و توسعه‌یافته است، افزود: امروز در قالب چالش‌های نسبتاً عمده کلیت نظام با این مسائل مواجه شده است. در حال حاضر نزدیک به 1600 هزار میلیارد تومان نقدینگی در بازار سرگردان است و این حجم از نقدینگی را همانند سیلی در حال حرکت تشبیه می‌کنم که در طول مسیر در حفره‌هایی موجود انباشته می‌شود و مشکلاتی را به وجود می‌آورد.
عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در ظرف دو سال گذشته دولت 45 هزار میلیارد تومان پول پرشتاب و غلط برای پاسخ به سپرده‌گذارانی که با قبول ریسک بالا در مؤسسات مالی کم‌اعتبار سرمایه‌گذاری کردند، از ذخایر بانک مرکزی جبران زیان پرداخت کرده است، تاکید کرد: دولت نسبت به نارضایتی جامعه توجه کند اما به انفعال افتادن حاکمیت و تن دادن به هر نوع خواسته‌ای ممکن است مورد تقاضای مال‌باختگان باشد، صحیح نیست زیرا این سپرده‌گذاران مانند فعالان اقتصادی سرمایه‌گذاری کردند و باید ریسک آن را بپذیرید.
رسولی با بیان اینکه مرکز ایجاد صندوق‌های قرض‌الحسنه و مؤسسات مالی و اعتباری استان خراسان رضوی (مشهد) بود، گفت: در سال 81 استاندار خراسان بزرگ بودم و اولین مشکل برای این مؤسسات ایجاد شد با همفکری با مرحوم نوربخش به این نتیجه رسیدم که نباید دولت به جبران خسارت این مؤسسات ورود کند و از آنجا که در ابتدای مسیر هستیم در صورتی‌ که دولت خسارت افرادی که با گمان کسب سود بیشتر در این مؤسسات سپرده‌گذاری کردند، پرداخت کند، ناچار است از اندوخته‌های بانک مرکزی که متعلق به همه مردم است، این خسارت را جبران کند از این‌رو با تدابیر لازم و شناسایی اعضای هیات‌مدیره و عملیات پنهان ضمن بازداشت این افراد، سپرده‌های مردم به آن‌ها بازگشت داده شد بدون اینکه ریالی دولت پرداخت کند.
وی با بیان این‌که متأسفانه دولت روحانی به‌جای مقابله فعال با این موضوع انفعالی با آن برخورد کرد، اعلام کرد: بودجه عمرانی کشور در سال 95، حدود 15 هزار میلیارد تومان بوده که تخصیص آن از این رقم نیز کمتر بوده است، حال در این شرایط دولت ناچار شده سه برابر بودجه عمرانی یک سال (به فرض تخصیص صددرصد) تحت‌ فشار پول چاپ کند تا رضایت کسانی که متضرر شده را کسب کند.
این عضو شورای شهر تهران در ادامه به بحران صندوق‌های بازنشستگی کشور نیز اشاره کرد و گفت: در کنار مشکلات موسسات مالی، دولت در سال 97 ناچار است حداقل 60 هزار میلیارد تومان برای کسری این صندوق‌ها پول تزریق کند زیرا این صندوق‌ها به دلیل مسائلی که ریشه درگذشته دارد و عدم مدیریت اقتصادی شبه‌ورشکسته شده‌اند و در پرداخت مستمری بازنشستگان با مشکل مواجه شده‌اند.
رسولی با اشاره به اینکه مشکل در حوزه‌های مختلف از جمله آب، محیط‌ زیست، اشتغال، تولید و غیره نیز وجود دارد، تأکید کرد: ریشه این مشکلات درگذشته است که امروز بروز و ظهور یافته است، این‌که دولت را مقصر جلوه بدهیم و تمام حوزه تحلیل و سنجش تنها این دولت باشد، بی‌انصافی است. البته دولت در حوزه نظری و عملی متناسب با حجم این بحران‌ها خوب عمل‌ نکرده است.
وی درباره برون‌رفت از مشکلات موجود با اشاره به اینکه باید رویکردهای اقتصادی در تمامی بخش‌های حاکمیت نه‌ تنها دولت تغییر یابد، گفت: در شرایط کنونی تحول سبک مدیریتی، مطلوب برای راهبری کشور در شرایط بحران نیست، باید بپذیریم که شرایط کشور بحرانی است و آن را خوب تبیین کنیم و مشکلات را بزرگ‌نمایی یا کم‌پنداری نکنیم، در این شرایط بحرانی تغییر معنا می‌یابد، تحول برای شرایطی است که نظام استقراریافته‌ای وجود داشته باشد و بتوانیم با سیاست‌گذاری‌های پولی، مالی، بانکی و رسانه‌ای فضای کشور را مدیریت کنیم.
این فعال سیاسی با بیان اینکه اصلاح‌طلبان تمام حیثیت خود را برای ریاست‌جمهوری آقای روحانی گذاشته‌اند، تأکید کرد: منافع ملی در گرو موفقیت کشورداری کارآمدتر آقای روحانی است و باید با سبک مدیریت بحران در حوزه نظری و علمی عمل کرد. هم‌اکنون علاوه بر جنگ اقتصادی با بمباران روانی نیز مواجه هستیم از این‌رو نمی‌توان به سبک سنتی و متداول مرسوم آن عمل کرد و لازم است مدیریت بحران بدون ترس داشته باشیم.
وی ادامه داد: تئوری و نظریه کارآمد که پشتوانه علمی و عملیاتی داشته باشد، برای راهبری اقتصاد کشور ضروری است که در دولت فقدان کامل آن احساس می‌شود. لازم است نظریه کشورداری رئیس‌جمهور تغییر یابد و کسانی در کنار او قرار گیرد که به دنبال تحسین‌طلبی و باقی ماندن در صندلی وزارت به هر قیمتی نباشند.
به‌شخصه به‌عنوان یک فرد انقلابی از آنچه در جلسه استیضاح آقای ربیعی در مجلس دیدم، رنج بردم.رسولی با بیان اینکه رئیس‌جمهور به دلیل نداشتن سابقه اجرایی به جزء حوزه امنیت ملی به‌گونه‌ای عمل کند که دولت وی از اکثر خردمندان بهره ببرد، گفت: امروز کابینه دولت و به‌ویژه در بخش مردان اقتصادی ثابت کردند که ناکارآمد هستند و این ناکارآمدی در مرکز و استانها نیز مشهود است.
متأسفانه انسجام و همگرایی در کابینه رئیس‌جمهور وجود ندارد و اگر چاره‌ای اندیشیده نشود، باید به‌ دور از تعاریف منتظر حوادثی در کشور باشیم. لازم است مسئولیت اداره بحران به افرادی واگذار شود که سابقه مدیریت چند بحران را داشته باشند و به پاک‌دستی مشهور باشند، کسانی نباشند که برادران یا سایر بستگانشان در معرض اتهامند.
به جرات میگویم اگر من تصمیم‌گیر بودم به تعدادی از وزرای کنونی دولت روحانی اداره یک شهرستان را واگذار نمی‌کردم.رسولی گفت: ما اصلاح‌طلبان طرفدار آقای روحانی بودیم و هستیم اما معتقدیم سبک مدیریت ریاستی او و چیدمان دولت و نظریه اقتصادی می‌بایست تغییرات اساسی یابد. انسجام یکی از شرایط لازم برای افزایش کارآمدی دولت است که در حاکمیت وجود ندارد.
امروز شاخص‌های اقتصادی کشور بیش از آنچه به مؤلفه‌های اقتصادی درونی واکنش نشان دهد به مؤلفه‌های برون‌مرزی واکنش نشان می‌دهد. این سیاه‌نمایی و جنگ روانی ظلم به کشور، نظام و انقلاب است و راهکار آن این است که رئیس‌جمهور را متقاعد کنیم که سبک ریاستی را کنار بگذارد و افراد خوش‌نام را جذب کند.
این فعال سیاسی همچنین برجام را یکی از افتخارات سیاست خارجی نظام جمهوری دانست و گفت: معتقدم در 100ساله اخیر چنین دستاورد حساب‌شده و کارآمدی را در حوزه سیاست خارجی نداشتیم که با مدیریت تهدیدها، افزایش اعتبار و منزلت ایران با برجام ایجاد شد. با وجود تمام انتقادات به رئیس‌جمهور اقدام او برای منافع ملی در قالب برجام کارنامه درخشانی است.
انتقاد رهبری نیز به نحوه عملکرد دو جریان سیاسی نسبت به استفاده از ظرفیت‌های برجام در حوزه سیاست داخلی بوده است.انتهای پیام/4009/

کد خبر: 1243702  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: آنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

بازگشایی مرز خسروی در اربعین چند ثانیه  ۲ ساعت پیش

بازگشایی مرز خسروی در اربعینبا توجه به خبرهای امیدوار کننده از مقامات بلندپایه کشور امسال شاهد تردد قطعی زائران اربعین از این مرز خواهیم بود. فرماندار قصرشیرین از قطعی شدن بازگشایی مرز رسمی خسروی در این شهرستان برای تردد زائران اربعین حسینی در سال جاری خبر داد. ، مرادعلی تاتار روز سه شنبه در جلسه هماهنگی ایجاد زیرساخت های ستاد...

بازگشایی مرز خسروی در اربعین چند ثانیه  ۲ ساعت پیش

بازگشایی مرز خسروی در اربعینبا توجه به خبرهای امیدوار کننده از مقامات بلندپایه کشور امسال شاهد تردد قطعی زائران اربعین از این مرز خواهیم بود. فرماندار قصرشیرین از قطعی شدن بازگشایی مرز رسمی خسروی در این شهرستان برای تردد زائران اربعین حسینی در سال جاری خبر داد. به گزارش ایرنا، مرادعلی تاتار روز سه شنبه در جلسه هماهنگی ایجاد زیرساخت...

بازدید از موزه‌ها پنجم مهر رایگان است/ مراسم روز جهانی جهانگردی برگزار نمی‌شود تسنیم  ۲ ساعت پیش

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد امسال مراسم جداگانه‌ای به‌مناسبت روز جهانی گردشگری از سوی این سازمان برگزار نمی‌شود. در این اطلاعیه ضمن عرض تسلیت به‌مناسبت ایام سوگواری سیدالشهدا (ع) و یاران...

پشت پرده تغییرات مدیریتی صندوق ذخیره فرهنگیان تسنیم  ۲ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در روزهای اخیر، یک بار دیگر صندوق ذخیره فرهنگیان به یکی از موضوعات خبرساز در آموزش و پرورش تبدیل شد. برخی کاربران فضای مجازی به موضوع تغییر مدیرعامل این صندوق اشاره داشتند. خبری که از گزینه پیشنهادی محمدرضا عارف به وزیر آموزش‌ و پرورش برای تصدی صندوق ذخیره...

نظارت بر انبارهای شهرستان ری کلید مبارزه با محتکران در تهران و حتی کشور چند ثانیه  ۴ ساعت پیش

نظارت بر انبارهای شهرستان ری کلید مبارزه با محتکران در تهران و حتی کشورتعداد انبارهای شهرستان ری بسیار زیاد است و بخش عمده ای از دپوی کالا برای استان تهران و حتی کشور در انبارهای این شهرستان صورت می گیرد.این در حالی است که فرماندار ری می گوید: از مسئولان سازمان صنعت ، معدن و تجارت درخواست کرده ایم که حتما در شناسنامه دار کردن انبارها تسریع کنند تا بدانیم در هر انباری چه...

نامگذاری بلوار قیصر امین‌پور در منطقه دو تهران چند ثانیه  ۴ ساعت پیش

نامگذاری بلوار قیصر امین‌پور در منطقه دو تهراندر ادامه هشتاد و هفتمین جلسه شورای شهر تهران موضوع نامگذاری بلوار شهرداری منطقه دو و تغییر نام این بلوار به نام قیصر امین پور در دستور کار اعضای شورای شهر تهران قرار گرفت. در هشتاد و هفتمین جلسه شورای شهر تهران و به پیشنهاد کمیسیون نامگذاری شورا بلوار شهرداری در منطقه دو به بلوار شاعر انقلابی قیصر امین...

زلزله در نوار مرزی آذربایجان و ایران| استان اردبیل لرزید آفتاب نیوز  ۴ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : این زمین لرزه شامگاه امشب سه شنبه بخش های شمالی استان اردبیل را لرزاند .به گزارش آفتاب‌نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، زمین لرزه در عمق ۱۰ کیلومتری زمین و در نوار مرزی استان اردبیل و جمهوری آذربایجان رخ داده است.مردم شهرهای پارس آباد، بیله سوار و .... از جمله شهرهایی بودند که این زمین...

پربیننده‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در 27 شهریورماه خبرگزاری فارس  ۵ ساعت پیش

پربیننده‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در روز گذشته (سه شنبه 26 شهریورماه ) را در اینجا مشاهده می‌کنید: افزایش 200 تا 500 درصدی قیمت ظروف پلاستیکی/ بطری 150 تومانی آب 800 تومان!                        یکی از فروشندگان ظروف پلاستیکی و یک‌بار مصرف در خصوص گرانی‌های محصولات پتروشیمی و صنایع وابسته اظهار نظر...

پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در 27 شهریورماه خبرگزاری فارس  ۵ ساعت پیش

پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در روز گذشته (‌دوشنبه 26 شهریورماه ) در قسمت پایین قابل مشاهده است دو میلیون دلار هزینه سفر روحانی در اجلاس سازمان ملل جای نقد دارد عضو هیأت رئیسه مجلس تصریح کرد: دو میلیون دلار هزینه سفر حضور رئیس جمهور در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل جای نقد دارد.  طلبه جوان...

آمادگی کامل پلیس راهور در تاسوعا و عاشورا/ اعمال محدودیت‌های مقطعی در برخی مناطق تهران آنا  ۵ ساعت پیش

جانشین رئیس پلیس راهور تهران بزرگ با اشاره به حضور پلیس در معابر پایتخت و مدیریت مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی گفت: برای برگزاری مراسم‌ ایام تاسوعا و عاشورا به‌صورت مقطعی در برخی از نقاط پایتخت، از جمله محدوده بازار و خیابان خیام، محدودیت تردد در نظر گرفته می‌شود. ...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده