تعداد بازدید: ۱۹
تاريخ انتشار: یکشنبه،۲۸ مرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۴:۱۸
مردم فراموش نمی کنند
روانشناسان در چهارچوب تحقیقات 'روانکاوی مثبت'، در جستجوی این پرسش که چه شیوه هائی ، سلامت روانی را حفظ می کند ، اهمیت 'قدردانی' را کشف کرده‌اند .آنچنانکه تحقیقات جدید نشان می‌دهد انسانهای قدردان و سپاسگزار راضی تر، خوشبخت تر و اجتماعی تر از افرادی هستند که با دقت تمامی جهات منفی زندگی را موشکافی و بایگانی می‌کنند اما جهات مثبت را نادیده می‌انگارند.
اینها همچنین کمتر از امراض جسمانی گله مند بوده و به هنگام وجود مشکلات شخصی به یاری یکدیگر می‌شتافتند و بیشتر از دیگران حمایت احساسی و معنوی خودشان را از یکدیگر ابراز می‌کردند. همچنین بیشتر در کارهای اجتماعی (و عام المنفعه و خیریه بدون چشمداشت مالی شرکت) می‌جستند.قدردانی مردم در فضای مجازی از آقای بازیگر پس از انتشار خبر درگذشت این هنرمند نامی، نشان از این امر دارد که مردم ایران قدرشناس کسانی هستند که برای آنان قدمی بر می دارند.
شاید در برخی مسابقات فوتبال دنیا دیده اید وقتی تیمی می بازد تماشاگران آن به جای فحش و ناسزا، ایستاده بازیکنان و مربی را تشویق می کنند و از آنان می خواهند به تلاششان ادامه دهند. اگرچه در فوتبال ما چنین فرهنگی کمتر دیده شده اما اگر جامعه ایران را در قامت همان استادیوم ببینیم شخصیت های هنری، ورزشی و نام آوران به مثابه بازیکنانی می مانند که اعتبار خود را از همین مردم کسب می کنند.
این رفتار برگرفته از یکی از مهمترین خصیصه ایرانی ها یعنی قدرشناسی است که در ریشه در فرهنگ ما دارد. این قدرشناسی در بسیاری از برهه های تاریخی و در بزنگاه ها بسیار دیده شده است. از تقدیر از فوتبالیست های کشورمان پس از بازماندن از صعود به مرحله دوم جام جهانی تا صبوری برابر برخی بدعهدی ها و بدرفتاری های مسوولان و ایستادن در کنار سیاستمدارانی که همواره قلبشان برای آسایش مردم تپیده است.
در عین حال مردم به درستی می توانند رنگ و لعاب ریا و ریاکاری را درک کنند و اگرچه در برابر بسیاری از بدرفتاری ها سکوت می کنند اما به موقع نسبت به آن واکنش نشان می دهند.نمونه های قدرشناسی مردم ایران بسیار زیاد است اما اوج تبلور این ویژگی را می توان در فقدان آقای بازیگر سینمای ایران جست وجو کرد.پس از انتشار خبر مرگ عزت الله انتظامی، فضای مجازی و کوچه و بازار حرف از آقای بازیگر بود.
هنرمندی مردمی که بارها در گفت وگو با آنان نشان داده بود که رنگی از ریا و دو رویی ندارد و عزتش را از مردم بدست آورده است. عزت الله انتظامی به اعتقاد کارشناسان سینما و نزدیکان وی مردی مردمی بود. این امر را می توان از دست نوشته هایی که این روزها به یاد این بزرگ مرد سینمای ایران منتشر می شود، فهمید. امیر شهاب رضویان که مینای شهر خاموش را با انتظامی در دهه 80 به سرانجام رساند می گوید که در بم در خیابان ها هنگامی که مردم می خواستند با وی عکس یادگاری بگیرند به رغم درد زانو اما با لبخند در کنارشان می ایستاد و عکس می گرفت.
تلاش او برای گرفتن تخفیف از رییس هتلی که گروه فیلمبرداری در آن مستقر بودند بدون آنکه کسی از وی خواسته باشد چنین کاری را کند در کنار دیگر فعالیت های انسان دوستانه از جمله درخواست از فرماندار شهر برای در اختیار قرار دادن یک کانکس به زنی که همسرش را در زلزله از دست داده بود نشان می دهد چرا انتظامی فارغ از استعداد منحصر به فرد هنری، به عزت سینمای ایران تبدیل شد.
این تنها دلیل علاقمندی مردم به آقای بازیگر نبود. او به دور از آنکه بخواهد از برخی اتفاقات برای خود بهره برداری کند در برابر ظلم حکومت در دهه 20 با زبان هنر اقداماتی کرده است. وی در نشست نقد و بررسی کتاب «هنر نقالی در ایران» درباره ماجرای کتک خوردنش در یکی از اجراهایش در سال 1320 گفت که در آن سال در سالن‌های تئاتر پیش‌پرده‌خوانی می‌کردیم که خیلی از آ‌ن استقبال می‌شد و در آن‌ها، دولت و حکومت را نقد می‌کردیم به طوری که یک بار ماموران دولت به صحنه ریختند و من را کتک زدند.
پرویز خطیبی به دولت نقد می‌نوشت و ما آن را می‌خواندیم.نکته دیگر آنکه عزت الله انتظامی برای مردمی که با او ارتباط برقرار می کردند احترام قائل بود و از کنار برخی اتفاقات بی تفاوت عبور نمی کرد. شاید اگر امروز به برخی سلبریتی ها پیامی بدهید پاسخی از آنان دریافت نکنید اما یک پیامک اشتباهی آقای بازیگر را نگران یک جوان کرد.
محمد تاجیک خبرنگار سینمایی در این باره می نویسد: چند سال پیش بود که یک بار یک اس ام اسی را برای چند تن از دوستانم به شکل سند تو آل فرستادم .اس ام اسی که اصلا جدی نبود و دوستانم بر اساس شناختی که از من داشتند طبیعی بود که چندان قصیه را جدی نگیرند.دراین اس ام اس من نوشته بودم که از دست همه شما خسته شدم و می خواهم خودم را بکشم!این اس ام اس اشتباها به جای اینکه برای یکی از دوستانم به اسم آقای انتظاری ارسال شود به آقای عزت الله انتظامی بازیگر مطرح سینما ارسال شده بود.
البته من موقع ارسال متوجه این اشتباه نشده بودم .فردای این موضوع ،دیدم تلفن من زنگ خورد .دیدم یک آقای پیرمردی است و وقتی که سلام علیک مختصری کرد شروع کرد با لحن دلسوزانه ای با من صحبت کردن...با لحن پدرانه ای به من می گفت که پسرم هر کمکی از دست من بر می آد بگو برات انجام بدهم .با گذشت مکالمه متوجه شدم که آن پیرمرد ،آقای انتظامی است و بعدکه اس ام اس هام را چک کردم دیدم وای اشتباها آن اس ام اس را برای آقای انتظامی فرستاده ام .
آقای انتظامی با اینکه من را اصلا نمی شناخت ولی به شدت نگران جوانی شده بودکه قصد خودکشی داشت اگرچه هیچ شناختی از او نداشت!عزت الله انتظامی مردی خنده رو بود و کمتر کسی در جمع مردم او را عصبانی دید. شیطنت های دوست داشتنی آقای بازیگر زبانزد خاص و عام بود تا جایی که در دیدار با اصغر فرهادی زمانی که قرار بود عکس روی جلد یک نشریه پس از 32 سال بازسازی شود وقتی فرهادی می گوید: همه عوض شدیم و شما سیبل داشتید به رندی بیان می کند من عوض شدم اما قشنگ تر شدم.
او در پاسخ به پرسش درباره بهترین خصلت انتظامی به رضا رشیدپور در یک برنامه تصویری می گوید: خضوع در برابر مردم واحترام به ملت ایران.او حتی درباره اینکه اهالی رسانه او را آقای بازیگر خطاب می کردند خضوع می کرد و با فروتنی با این لقب مواجه می شد.از آقای بازیگر فیلم های تجاری ندیدم. اگر پای صحبت بسیاری از بازیگران بخصوص بازیگرانی که پای به سن گذاشتند بنشینید از این موضوع پرده برداری می کنند که در بسیاری از فیلم ها بخاطر پول بازی کرده اند و آن آثار را دوست نداشتند.
در کارنامه کاری هر بازیگری چنین آثاری پیدا می شود اما در کارنامه کاری عزت الله انتظامی چنین چیزی را نمی بینید. به عنوان نمونه او در سن 81 سالگی در همکاری با مسعود کیمیایی ایفاگر نقشی ماندگار در فیلم حکم شد. یا زمانی که 84 ساله بود فیلم مینای شهر خاموش را در فضایی دشوار بازی کرد. این در حالی است که بسیاری از بازیگران پس از گذر از سن 60 سال پیشنهاد بازی ندارند اما انتظامی تا سال های پایانی عمر پیشنهاد بازی دریافت می کرد.
در کنار این نکته، ذکر این مهم ضروری است که انتظامی هیچگاه روی بیلبوردهای خیابانی اقدام به تبلیغ هیچ کالایی نکرد. این در حالی است که امروز برخی بازیگران با تبلیغ یک کالا یا خدمات در اینستاگرام خود یا اجازه انتشار یک ویدیو، میلیون ها پول دریافت می کنند. شاید برخی این تصور را داشته باشند که انتظامی پیشنهادی برای تبلیغ نداشته اما بهتر است بدانید که وی در یکی از گفت وگوهای خود اظهار کرده برای تبلیغ ماکارونی روی بیلبوردها، یکی از همکاران من 50 میلیون تومان گرفت برای من از طرف چند بانک 90 میلیون تومان پیشنهاد شد که فقط عکسم را بگذارند که من در این بانک ها سرمایه گذاری کنم که نکردم.
او در توجیه این اقدام می گوید: پیشنهادات زیادی شد تا عکسم را روی بیلبورد بزنند و یا عکسم را فرش ببافند و بفروشند، اما قبول نکردم. دلم نمی خواهد خرید و فروش بشوم.انچه اشاره شد بخشی از اقداماتی است که موجب شده مردم قدرشناس عزت الله انتظامی باشند و به حتم همین مردم با حضور باشکوه امروز آقای بازیگر را با عشق به سمت منزل ابدی بدرقه می کنند.
همین مردم در عین حال به درستی فرق بین ریا و فریب و صداقت هنرمندان، اهالی ورزش، سیاستمداران و نام آوران را می دانند. اگر در چند دهه اخیر به شخصیت های مختلف نگاه کنید و واکنش مردم را به آنان بررسی کنید در می یابید که علاقه آنان به یک فرد بیشتر یا کمتر شده است. چه بسیار بودند ورزشکارانی که با وارد شدن به منصب های مدیریتی محبوبیت خود را از دست دادند و چه اظهارات فریبنده از سوی یک هنرمندنما یا ورزشکار و فوتبالیست دل مردم را به رنج اورده و او را آرام و بی حاشیه ترک کردند.
سیاسیون هم از این قاعده مستثنی نیستند. برخلاف آنچه تصور می شود مردم ایران حافظه خوبی دارند و حضورشان در حمایت یا بدرقه به خانه ابدی افراد مختلف، بیانگر بخشی از جایگاه آن فرد در بین مردم است. بودند سیاسیونی که خواستند از ایستادن در کنار عزت الله انتظامی، در انتخابات منتفع شوند و آقای بازیگر را وارد جناح بندی های سیاسی کنند اما از جایی که عزت الله انتظامی را مردم به درستی می شناختند در آخر همان سیاسیون به عزلت رسیدند و عزت آقای بازیگر مستدام ماند و می ماند.
حالا بچه ی سنگلج که به عشق مردم روی سن تئاتر رفت و به سینما آمد در آغوش مردم به خاک سپرده می شود. مردی که به قول خودش عشق می کرد وقتی خسرو شکیبایی روز معلم با او تماس می گرفت و این روز را به او تبریک می گفت. هنرمندی که بارها و بارها به صراحت اعلام کرد که از مردم کشورم نیرو گرفتم پرورش پیدا کردم دستشان را می بوسم .
حالا آقای بازیگر خواهد رفت و رفتار و منش او می تواند تلنگری برای بازیگرانی باشد که تصور می کنند مردم تنها به چهره بودن اهمیت می دهند و نه مرام و نگاه و مردمی بودن. هنرمندانی که غرق در عکس هایی هستند که در فضای مجازی از آنان منتشر می شود و برای تبلیغ یک کالا یا خدمات لحظه شماری می کنند. آقای بازیگر رفت اما نام او تا ابد در تاریخ فرهنگ و هنر این مرز و بوم حک خواهد شد.
شبک**1983**1708

کد خبر: 1244027  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

انزوای کامل آمریکا و متحدانش در کنفرانس عمومی آژانس ایرنا  ۳۸ دقیقه پیش

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، در سه روز اول شصت و دومین نشست کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در وین در حال برگزاری است، اکثر کشورهای عضو آژانس ضمن استقبال از همکاری ایران با آژانس بین‌المللی اتمی، خواستار حفظ و اجرای برجام شدند و از خروج یک‌جانبه آمریکا از این توافق ابراز تأسف کردند. تنها...

سخنگوی فارسی زبان جدید آمریکا کیست؟ نامه  ۱ ساعت پیش

خبر رسانه های غربی حکایت از آن دارد که او در جریان نشست عالی رتبه مجمع عمومی سازمان ملل متحد فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.استیکنی پیش از این هم یکی از سخنگویان فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا بود و در امارات، افغانستان و ترکیه کار کرده است.او مدرک کارشناسی در رشته مطالعات خاورمیانه و زبان فرانسه از دانشگاه...

رایزنی العبادی و العامری برای انتخاب نخست وزیر آینده عراق نامه  ۱ ساعت پیش

به گزارش تارنمای شبکه تلویزیونی «سومریه نیوز» عراق، با وجود آن که جزییاتی از دیدار این دو مقام عراقی منتشر نشده است، اما شواهد حکایت از آن دارد که موضوع اصلی این دیدار، تعیین تکلیف نخست وزیری و تشکیل کابینه آینده عراق باشد.پس از تعیین تکلیف رئیس پارلمان عراق، محافل سیاسی این کشور و احزاب برنده انتخابات...

حاکم واقعی در برخی از کشورهای عربی سفیر آمریکاست خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

حاکم واقعی در برخی از کشورهای عربی سفیر آمریکاست به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا، سید «حسن نصرالله»، دبیرکل حزب الله لبنان به مناسبت عاشورای حسینی گفت: اختلاف درباره دیدگاه نسبت به دولت آمریکا وجود دارد؛ نسبت به کشوری که تصمیم به جنگ و دخالت در امور کشورهای منطقه می کند؛ ما به دولت آمریکا به عنوان دشمن می نگریم و برخی...

باید در عمل ثابت کنیم که انقلابی و حسینی هستیم خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

باید در عمل ثابت کنیم که انقلابی و حسینی هستیم به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، حجت الاسلام و المسلمین سید «محمود علوی»، وزیر اطلاعات، در مراسم سوگواری شب عاشورای حسینی در حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره)، ضمن عرض تسلیت به مناسبت عاشورای حسینی، به دعوت ۱۲ هزار نفر از مردم کوفه از امام حسین (ع) و ­ارسال نامه‌های آن‌ها...

وزیر اطلاعات: حمایت از دولت از شاخصه های ولایتمداری است ایرنا  ۲ ساعت پیش

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام سید محمود علوی در مراسم عزاداری شب تاسوعای حسینی در حرم امام خمینی (ره) با بیان اینکه باید عمل و شعار ما یکی باشد، اظهار داشت: ادعای انقلابی بودن و شعار دادن هزینه ای ندارد و مهم عمل انسان است که باید با شعار متفاوت باشد.وی بیان کرد: در صورتی که عمل و شعار ما یکی باشد به...

آمریکا بار دیگر ایران را متهم به حمایت از تروریسم کرد خبرگزاری برنا  ۳ ساعت پیش

آمریکا بار دیگر ایران را متهم به حمایت از تروریسم کرد به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا، وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه در گزارش سالانه خود درباره وضعیت تروریسم در جهان، بار دیگر ایران را به حمایت از گروه‌های تروریستی متهم کرد. این گزارش که در وبگاه اطلاع‌رسانی وزارت خارجه آمریکا منتشر شده، از ایران با عنوان «دولت پیشتاز...

امتی که عاشورایی باشد روی ذلت را نخواهد دید ایرنا  ۳ ساعت پیش

آیت الله سید احمد خاتمی چهارشنبه شب در رواق امام خمینی (ره) حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) افزود: سیدالشهدا (ع) 2 سفارش مهم کرده اند یکی این که از ظلم به کسی که جز خدا پناهی ندارد بترسیم و دیگر آن که بر روی حرف و حرکت حق، صبر و ایستادگی کنیم اگر چه تلخ باشد.وی اظهار داشت: سفارش بر ایستادگی و صبر در راه...

امتی که عاشورایی باشد روی ذلت را نخواهد دید ایرنا  ۳ ساعت پیش

آیت الله سید احمد خاتمی چهارشنبه شب در رواق امام خمینی (ره) حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) افزود: سیدالشهدا (ع) 2 سفارش مهم کرده اند یکی این که از ظلم به کسی که جز خدا پناهی ندارد بترسیم و دیگر آن که بر روی حرف و حرکت حق، صبر و ایستادگی کنیم اگر چه تلخ باشد.وی اظهار داشت: سفارش بر ایستادگی و صبر در راه...

اصلاح‌طلبان می‌توانند به تسریع در شکل‌گیری گفت‌وگوی ملی کمک کنند ایلنا  ۳ ساعت پیش

اصلاح‌طلبان می‌توانند به تسریع در شکل‌گیری گفت‌وگوی ملی کمک کنندیدالله طاهرنژاد در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی ایلنا، در خصوص بررسی وضعیت عملکردی و سازوکارهای موجود در جریان اصلاحات در پاسخ به پرسشی مبنی بر نقش اصلاح‌طلبان در توسعه عدالت در جامعه، یادآور شد: اقامه عدل در ماموریت حاکم است و جریانات سیاسی ماموریت و مسئولیتی در حکمرانی ندارند...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده