تعداد بازدید: ۹
تاريخ انتشار: یکشنبه،۲۸ مرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۲۳:۵۹
بانک مرکزی نباید در شرایط جنگی به مبانی علمی بپردازد / ارزش پول ملی ما بیش از این است
العالم - ایران / سیاسی در شرایطی که اقتصاد کشور در چند ماه گذشته آشفتگی و تکانه های زیادی را تجربه کرد و قیمت ارز به بالاترین میزان خود رسید، چند روزی است که آرامش به اقتصاد کشور بازگشته و علیرغم اعمال تحریم های جدید آمریکا اما بازار آرامش نسبی را تجربه میکند. محمد مهدی مفتح نماینده مردم تویسرکان و سخنگوی کمسیون برنامه و بودجه در گفت وگو با شبکه العالم معتقد است آمریکا جنگ اقتصادی جدیدی بر علیه ما آغاز کرده و باید در این شرایط آرایش جنگی به خود بگیریم تا بتوانیم به بهترین شکل هم با این تحریم های ظالمانه مقابله کنیم و هم به اقتصاد کشور را به نقطه مطلوب برسانیم.
 مشروح این گفتگو در ذیل آمده است؛ العالم: در شرایط کنونی و با توجه به تحریم های آمریکا، برنامه دولت و مجلس جهت مقابله با این شرایط چیست؟ مفتح : آمریکا با خروج از برجام و تحریم هایی که برنامه ریزی کرده جنگ اقتصادی را علیه ما شروع کرده است. بنابراین ما هم باید سازوکارهای متناسب با این شرایط را داشته باشیم تا در این جنگ اقتصادی پیروز شویم و قطعا پیروز خواهیم شد؛ یکی از این سازو کارها ایجاد هماهنگی بین مسولین کشور و سرعت در تصمیم گیری است .
مقام معظم رهبری فرماندهی این جنگ اقتصادی را به عهده قوه مجریه گذاشته است و دستور دادند تا جلسه ای متشکل از سران سه قوه و تعدادی از متخصصین و مسئولان  این سه قوه با مدیریت رییس جمهور تشکیل دهند و در آن مسائل اقتصادی کشور را رصد و تصمیمات مناسب را اتخاذ کنند. آنچه به مجلس بر می گردد، قانونگذاری در کشور است و در صورتی که مواردی باشد که نیاز به قانونگذاری داشته باشد مجلس در کوتاه ترین زمان این کار را انجام می دهد اما اگر فرصت قانونگذاری نباشد، در صورتی که در جلسه سران سه قوه طرحی تصویب شود، مراحل سیر قانونی آن با سرعت انجام می شود .
این جلسه برای ایجاد هماهنگی بین قوا و امکان تصمیم گیری سریع در مسایل مختلف  متناسب با این جنگ اقتصادی است تا ان شاءالله پیروز شویم. العالم: در شرایط فعلی که آمریکا جنگ اقتصادی را شروع کرد ما باید چه اقداماتی در مورد تورم، بهای ارز و پول ملی خودمان انجام دهیم تا بیشتر از این کاهش پیدا نکند ؟ مفتح : تورم کشور ما ناشی از مشکلات پولی و مسائل نقدینگی است و باید مبتنی بر سیاست های پولی مدیریت شود؛ وظیفه حفظ ارزش پول ملی را بانک مرکزی به عهده دارد.
بانک مرکزی یک سری از متخصصین حوزه پولی و ارزی کشور را در اختیار دارد و آنها باید با تخصص و اشرافی که بر مسایل کشور و خارج از کشور دارند و با رصد و بررسی تسعیر و برابری نرخ ؛ و تصمیمات کشورهای دیگر که می توانند روی نرخ ارز تاثیر بگذارد، بازار ارز و پول را مدیریت کنند و هم نرخ برابری ریال و دلار را با ابزارهای پولی و هم تورم را که ناشی از مسایل پولی است، کنترل کنند .
طبیعی است که این سیاست ها باید در جایی تصویب شود که متشکل از روسای سه قوه است و این شورا مرجعی است برای اینکه این تصمیمات را سریعا بتواند اتخاذ کنند. همچنان که یک تصمیم را در جلسات قبل گرفته اند  و یک بسته سیاست ارزی را تصویب کردند. کارشناسان و متخصصین ما اعم از دولت و یا مجلس به بسته ای رسیدند که بازار ثانویه ارز یکی از اجزای آن بسته ارزی بود.
ما دو بازار برای ارز تعریف کردیم که یک بازار دولتی که کالاهای اساسی را در آن تامین می کنیم که ارز حاصل از صادرات نفت است و بازار دوم که ارز حاصله از صادرات غیر نفتی ما اعم از پتروشیمی و فولاد را در بازار عرضه می کند و متقاضی ارز را در بازار با هم تفاهم می کنند که یک نوع شناوری در قیمت برقرار می شود در بازاری مثل بازار بورس تا بتوانیم ارز را کنترل کنیم .
این نوع ابزارها و سیاست ها را مسئولین ما پیش می برند تا بتوانیم به برابری ریال و ارز با یک قیمت مناسب که قدرت پول ملی ما هم افزایش پیدا کند دست پیدا کنیم . العالم: راهکارها و اقدامات جدید دولت در بحث ارز را چگونه ارزیابی می کنید؟ مفتح : رئیس جدید بانک مرکزی در یک شرایط متلاطم در بازار ارز این مسئولیت را به عهده گرفت و ما امیدواریم که شرایط را به نقطه مطلوب برساند و یک آرامش در بازار ارز به وجود آید.
باید تمام تلاش خود را به کار بگیریم تا در شرایطی که امریکا با تمام توان به جنگ ما آمده، بر این شرایط فائق آییم. العالم: قیمت واقعی دلار چه قیمتی است؟ آیا قیمت های کنونی، واقعی است؟ مفتح : قیمت دلار در بازار  ارز حدود 10هزارتومان است که از نظر من قیمت بالایی است. در واقع ارزش پول ملی ما بیش از این است و قطعا قیمت دلار باید کاهش یابد و ریال ما تقویت شود.
این موضوع مستلزم اتخاذ سیاست‌های هماهنگ است. باید تصمیم سازان این حوزه با استفاده از قواعد علمی و عملی و با در نظر گرفتن شرایط جنگی، نبض بازار را در دست بگیرند و آن را کنترل کنند. بانک مرکزی نباید در شرایط جنگی به مبانی علمی بپردازد و ما اکنون در شرایط جنگی هستیم و باید با مدیریت قوی و با ابزار عرضه و تقاضا، مدیریت بازار را دردست بگیرد.
العالم: در شرایط کنونی آیا امکان مذاکره با آمریکا وجود دارد؟ مفتح : مقام معظم رهبری به طور کلی باب مذاکره با آمریکا را بستند و به طور قاطع و صریح ایشان اعلام کردند که ما هیچ مذاکره ای نخواهیم داشت و همانطور که رهبری فرمودند، مذاکرات برجام چه سودی برای ما داشت که مذاکرات آینده داشته باشد! از همین جهت و با استدلال قوی موضوع مذاکره با آمریکا منتفی است.
العالم: ترکیه با وجود اینکه هم پیمان آمریکاست مورد تحریم قرار گرفت و شرایط اقتصادی دشواری دارند. این شرایط را چگونه می بینید؟ مفتح : همانگونه که ترامپ در اظهارتش اعلام کرده تنها منفعت آمریکا را در نظر می گیرد و با بسیاری از کشورهای دیگر به اختلاف خورده و با ترکیه نیزهمچنین و بدون هیچ ملاحظه ای کشورهای دوست و همراه خود را مورد تحریم قرار میدهد.
این نشانه بی اعتمادی به آمریکا و سران آن است. العالم: برخی کشورهای عربی منطقه و حاشیه خلیج فارس مکررا در رسانه های خود اعلام میکنند که اقتصاد ایران در حال فروپاشی است. آیا این اظهارات تاثیری در اقتصاد کشور دارد؟ مفتح : یکی از ابعاد جنگ، جنگ رسانه ای و تبلیغاتی است و حتما یکی از اهداف آنها مباحث روانی و تاثیر بر ذهن مردم است.
اقتصاد کشور دچار چالش هایی است اما از یک بنیه اقتصادی قوی برخوردار هستیم که میتوان با برنامه ریزی دقیق با این چالش ها مقابله کرد و در جهت اصلاح اقتصاد کشور گام برداشت. العالم: برنامه مجلس جهت مقابله با به تحریم های جدید چیست؟ مفتح : ما هر ساله در مجلس برنامه و بودجه سال آینده را تصویب میکنیم اما با این شرایط جدید سازمان برنامه بودجه چندین برنامه پیشنهاد داده که باید گفت دولت در هر شرایطی آمادگی لازم جهت مقابله با شرایط مختلف را دارد.
سازمان برنامه و بودجه با کمسیون یرنامه و بودجه مجلس ارتباط خوبی داشتند و دولت جهت مقابله با شرایط مختلف برنامه های خوبی دارد تا اقتصاد کشور آسیبی نبیند و اقشار پایین جامعه با مشکلات مواجه نشوند.

کد خبر: 1245282  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: العالم فارسی
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای بين‌الملل

برگزاری نشست کمیسیون مشترک کنسولی ایران و انگلیس در تهران تسنیم  ۳۱ دقیقه پیش

به گزارش خبرگزاری تسنیم، نشست مشترک کنسولی جمهوری اسلامی ایران و انگلیس دوشنبه 26 شهریور به ریاست مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه کشورمان و مدیرکل مهاجرت وزارت کشور انگلیس در تهران برگزار گردید.یادداشت تفاهم همکاریهای کنسولی و همکاریهای مهاجرتی، تسهیل و افزایش صدور روادید، بررسی امکان امضای موافقتنامه...

استقبال آلمان از توافق روسیه و ترکیه برای ایجاد منطقه غیرنظامی در ادلب تسنیم  ۳۱ دقیقه پیش

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "زوددویچه سایتونگ"، "هایکو ماس"، وزیر امور خارجه آلمان توافق بین ترکیه و روسیه برای ایجاد منطقه غیر نظامی در ادلب را به عنوان یک سیگنال خوب تمجید کرده و در سخنانی در پایتخت رومانی در بخارست تاکید کرد که  حالا این مسئله...

نامزد ترامپ برای دیوان عالی و زن مدعی آزار جنسی به سنا می‌روند جام نیوز  ۳۵ دقیقه پیش

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، سنای آمریکا از برت کاوانا، نامزد دونالد ترامپ برای عضویت در دیوان عالی آمریکا و زنی که او را متهم به تعرض جنسی در سنین نوجوانی کرده خواسته است در کمیته قضایی این مجلس شهادت دهند.   قاضی برت کاوانا و کریستین بلازی فورد قرار است هر دو در جلسه روز دوشنبه آینده...

بازداشت ۲۶ عضو داعش در کابل جام نیوز  ۳۵ دقیقه پیش

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، این نهاد در پیامی که به رسانه‌ها فرستاده گفته است ۲۶ عضو داعش را در شهر کابل بازداشت کردند.   گفته می‌شود که سرگروه آنها به نام عبدالله نیز در بین بازداشت شدگان است.   بازداشت این افراد همزمان با برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم صورت گرفته است.   شیعیان...

چین دوباره از آمریکا به سازمان تجارت جهانی شکایت کرد آفتاب نیوز  ۵۴ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : به نقل از اسپوتنیک، وزارت بازرگانی چین اعلام کرد به دلیل اقدام آمریکا برای اعمال تعرفه‌های جدید بر واردات 200 میلیارد دلار کالا از چین، از این کشور به سازمان تجارت جهانی شکایت کرده است.در بیانیه وزارت بازرگانی چین آمده است: ما به شدت از این اقدام آمریکا متاسفیم و از حقوق مشروع خود دفاع...

دستگیری باند هکرهای میلیاردی در شیراز/ سرقت از 5000 حساب بانکی آفتاب نیوز  ۵۴ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : به نقل از پایگاه خبری پلیس فارس، سردار احمدعلی گودرزی بیان کرد: با ارجاع طرح شکایت توسط چند نفر از شهروندان شیرازی با موضوع برداشت غیرمجاز از حساب بانکی آنها، موضوع به صورت ویژه در دستور کار کارشناسان پلیس فتا استان فارس قرار گرفت.وی با اشاره به جزئیات این سرقت‌های اینترنتی، یادآور شد:...

اجتماع میلیونی دلدادگان و عاشقان حسینی در «یوم العباس» العالم فارسی  ۵۷ دقیقه پیش

العالم - ایران / فرهنگی  شهر بی تاب شور و شیدایی است؛ زن و مرد، پیر و جوان همه بی قرار خود را به میعادگاهی می رسانند که دیر زمانی است دل های عاشقان سید و سالار شهیدان کربلا را در یوم العباس زنجان گرد هم می آورد. دسته عزاداری حسینیه اعظم نه فقط برای زنجانی ها بلکه برای همه شیفتگان...

قاسمی: مراکش از ثبات رفتاری در مناسبات خارجی خود برخوردار نیست العالم فارسی  ۵۷ دقیقه پیش

العالم - ایران / سیاسی بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در خصوص اظهارات و ادعاهای اخیر وزیر امور خارجه مراکش درباره تلاش‌های ایران برای بسط نفوذ در آفریقا و قطع ارتباط کشورش با تهران گفت: روابط و مناسبات جمهوری اسلامی ایران با کشورهای آفریقایی همواره مبتنی بر احترام...

پوتین: موضع من درباره سرنگونی هواپیمای نظامی روس همان موضع وزارت دفاع است خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش مانیتورینگ گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه امروز (سه‌شنبه) در گفت‌وگو خبری مشترک با «ویکتور اوربن» نخست‌وزیر مجارستان در مسکو تأکید کرد، موضع من درباره سقوط ایلوشن، همان موضع وزارت دفاع است. بنا بر گزارش شبکه «راشاتودی»، رئیس‌جمهور روسیه در پاسخ به سوال یکی از...

پاکسازی منطقه از تروریسم اصلی‌ترین رکن سیاست‌خارجی ایران است آنا  ۱ ساعت پیش

سخنگوی وزارت امور خارجه با ابراز خرسندی از توافق انجام شده در خصوص مسئله ادلب سوریه گفت: این توافق گامی مهم و اساسی در زدودن بقایای تروریست‌ها در سوریه است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، بهرام قاسمی با استقبال از توافق به‌دست‌آمده...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده