تعداد بازدید: ۷
تاريخ انتشار: دوشنبه،۲۹ مرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۲:۲۶
جزئیات ساخت 50 هزار مسکن برای اقشار متوسط در شهرهای جدید
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حبیب‌الله طاهرخانی در نشست خبری تولید و عرضه مسکن در شهرهای جدید کشور، اظهار کرد: سیاست ایجاد شهرهای جدید که 30 سال از آن می‌گذردحدود 16 شهر جدید داریم که سکونت‌پذیری در آنها با جمعیت یک میلیون نفر صورت گرفته است. 7 شهر به حدود جمعیت 100 هزار نفر رسیده که رقم بسیار مهمی است.
بسیاری از فعالیت‌ها که قبل از رسیدن به این بعد جمعیت صرفه اقتصادی نداشت، بعد از رسیدن به جمعیت 100 هزار نفر صرفه اقتصادی خواهد داشت.وی با بیان این‌که نگاه به این مسئله یک فرصت است که برنامه‌ریزی‌های لازم برای تامین خدمات و ارتقای کیفیت زندگی دمد نظر ما قرار دارد، افزود: سیاست ایجاد شهرهای جدید به مرحله بلوغ رسیده و رشد جمعیت در شهرهای جدید حدود 8 برابر رشد جمعیت شهری بوده است.
پیش بینی ما این است که طی 5 سال آینده این فرآیند افزایش می‌یابد به متوسط رشد 20 درصدی جمعیت خواهیم رسید. این نشان می‌دهد سیاست ایجاد شهرهای جدید یعنی جذب جمعیت نزدیک می‌شود.وی ادامه داد: چند موضوع کلیدی را در شهرهای جدید تعقیب می‌کنیم که حمل و نقل و نظام دسترسی با تاکید بر حمل و نقل ریلی یکی از این موارد است.
اصولا یکی از دلایل تاخیر در تحقق هدف ایجاد شهرهای جدید نبود برنامه مدون بود که خوشبختانه با استقرار دولت یازدهم و دوازدهم و تلفیق بخش‌های راه و شهرسازی فعالیت‌ها در این رابطه با جدیت بیشتری در حال پیگیری است.وی با بیان این‌که ارتقای کیفیت زندگی یکی دیگر از سیاست‌های شهرهای جدید است، تصریح کرد: خدمات را با برنامه‌ریزی مناسب در اختیار مردم قرار می‌دهیم.
هویت شهرهای جدید موضوع دیگری است، پیش بینی می‌کنیم تا سال 1400 به رشد سالانه 20 درصدی جذب جمعیت دست یابیم. این افراد در یک فرآیند سریع اسکان پیدا می‌کنند وضوع مهم این است این افراد همدیگر را بشناسند و فعالیت‌های احتماعی با یکدیگر داشته باشند.معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که ساختار شرکت عمران شهرهای جدید در حال تغییر است، گفت: در این راستا دفتر توسعه اجتماعی در شهرهای جدید با هدف ارتقای شرایط اجتماعی شهرهای جدید ایجاد می‌شود.
طاهرخانی با یادآوری این‌که یکی از رویکردهای ما این است که پروژه‌های شاخص در شهرهای جدید با دید اشتغالزایی اجرا شود، اظهار کرد: در برنامه تولید و عرضه مسکن  شهرهای جدید یکی از مجموعه‌هایی بوده که بارگذاری مسکن مهر در آن صورت گرفته است.وی یادآور شد:  در 10 سال اخیر به دلیل انرژی و توانی که نیاز بود به مسکن مهر معطوف شود کمتر پروژه های دیگری اجرا شده است.
به جز چند شهر جدید اطراف تهران پرژه‌های مسکن مهر افتتاح و واگذار شده است.*طرح جدید مسکنی در شهرهای جدیدوی با اشاره به برنامه‌ریزی برای تولید و عرضه 50 هزار واحد مسکونی بیان کرد: آغاز عملیات اجرایی از هفته دولت با 10 هزار واحد مسکونی و همزمان با 22 بهمن عملیات اجرایی تمام 50 هزار واحد آغاز می‌شود.
به گفته وی، عملیات اجرایی این پروژه‌ها در شهرهای جدید صدرا، بهارستان، فولادشهر، مجلسی، اندیشه، پرند، هشتگرد، گلبهار، مهاجران و امیرکبیر در استان مرکزی، سیراف عسلویه آغاز می‌شود، گفت: این ساخت به صورت مشارکت مدنی با سازندگان خواهد بود یا به صورت صندوق زمین و ساختمان اجرا می‌شود.وی با بیان این‌‌که برنامه واگذاری زمین با یک دوره تنفس برای ساخت این واحدها با دوره تنفس در پرداخت قیمت زمین خواهیم داشت، افزود: در هفته دولت 16000 واحد مسکن مهر افتتاح می‌شود که در مجموع افتتاح‌های شهرهای جدید به 270 هزار واحد می‌رسد.
وی توضیح داد: واحدهای افتتاح شده شامل 5400  واحد در پردیس، 4000 واحد در پرند، 3000 واحد در هشتگرد، 1300 واحد در صدرا، 400 واحد در سهند و 800 واحد در گلبهار است.*ورود خانه‌اولی‌ها به طرح جدید ساخت مسکن در شهرهای جدید معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این‌که مخاطب ما در این پروژه اقشار متوسط است، گفت: این واحد به مساحت حدود 100 متری ساخته می‌شود و نظام اجرایی به این گونه است که در قالب قرارداد مشاکرت این کار را انجام می‌دهند، انبوه‌سازان با شرکت عمران وارد مشارکت می‌شود و هزینه‌های ساخت را پرداخت می‌کنند.
در پایان کار، واحدها بین شرکت عمران شهرها یجدید و شرکا تقسیم می‌شود. البته در حال مذاکره با بانک مسکن هستیم تا لیست مسکن اولی‌ها که سپرده‌گذاری کرده‌اند را به عرضه این واحدها متصل کنیم تا این افراد واحدها را پیش خرید کنند.طاهرخانی با بیان این‌که بانک پذیرفته تا وام خانه اولی‌ها به تدریج وارد پروژه‌ها شود، تاکید کرد: یکی از دلایل مشارکت با سازنده این است که بخش خصوصی مراقب سرمایه‌های خودش است.
قطعا شرکا ارزیابی بازار را انجام می‌دهد و به همین دلیل اصرار داریم هیچ پروژه‌ای را راسا آغاز نکنیم. سازنده قطعا شرایط بازار را بررسی کرده و در پایان واحدهای خود را عرضه خواهند کرد، ضمن این‌که هیچ اجباری برای سپرده‌گذاران صندوق مسکن یکم جهت خرید این واحدها وجود ندارد.وی با تاکید بر این‌که هیچ محدودیت قیمتی برای سازندگان در سهم آنها قائل نمی شویم، اظهار کرد: 10 هزار واحدی که قرار است در قالب طرح تولید و عرضه مسکن هفته دولت آغاز شود، تسهیلات با نرخ سود 18 درصد است و برای سازندگان صرفه اقتصادی دارد.
طاهرخانی با بیان این‌که پروسه انتخاب پیمانکاران بر اساس فراخوان انجام می‌شود، گفت:*افتتاح 18 مدرسه در پروژه‌های مسکن مهر در هفته دولترئیس هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید ایران با اشاره افتتاح 18 مدرسه در سایت‌های مسکن مهر سراسر کشور در هفه دولت خبر داد و گفت: حدود 70 مدرسه دیگر در سایت‌های مسکن مهر در حال ساخت که تا بهار سال آینده به افتتاح می‌رسند.
طاهرخانی از آغاز عملیات اجرایی 4000 میلیارد ریال پروژه زیربنایی و روبنایی در شهرهای جدید خبر داد و افزود: در شهرهای تیس (جمعیت نهایی150 هزار نفر) و سیراف  (جمعیت نهایی 70 هزار نفر)علاوه بر استقرار شرکت عمران، فعالیت عمرانی همزمان با هفته دولت آغاز می‌شود.وی با اشاره به توجه به سواحل مُکران یادآور شد: هرچه بتوانیم جذب جمعیت در این سواحل داشته باشیم به سود اقتصاد کشور است که یکی از سیاست‌های شهرهای جدید ایران است.
وی ادامه داد: ایجاد سه شهر جدید مکران در جاسک، کوشک در پارسیان و تابناک در منطقه لارستان نیز در دستور کار شرکت عمران شهرهای جدید قرار دارد.معاون وزیر راه و شهرسازی به قطارهای برقی  اشاره کرد و گفت: برنامه ریزی این است که در صورت تامین اعتبار نقدی 70 میلیارد تومان قطار شهری گلشهر-هشتگرد تا پایان سال به بهره‌برداری خواهد رسید.
طاهرخانی ادامه داد: قطار برقی اصفهان-بهارستان اوایل سال 99 افتتاح شود،‌بحث‌های سیویل و روسازی این پروژه آغاز شده است. قطار برقی گلبهار-مشهد یکی دیگر از پروژه‌هاست که با فاینانس چینی در حال اجراست. اخیرا کارگاه قطار تهران-پرند با توافقات انجام شده فعال شده است و کار خیلی زیادی در این پروژه باقی نمانده است.
وی همچنین با اشاره به این‌که قطار حومه‌ای تهران-پرند با 28 رام قطار فعالیت می‌کند، اظهار کرد: قطار حومه‌ای تهران-اندیشه با همکاری راه‌آهن در حال پیگیری است، ضمن این‌که قطار حومه‌ای تهران-هشتگرد نیز فعال است.*معاونت مسکن و ساختمان متولی تخصیص یارانه‌های مسکن مهر استمدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ایران در پاسخ به پرسش تسنیم مبنی بر این‌که تزریق 63 میلیارد تومان یارانه مسکن مهر در چه مرحله‌ای است، اظهار کرد: متولی یارانه‌های مسکن مهر معاونت ساختمان و مسکن وزارت راه و شهرسازی و قائم مقام وزیر راه است.
طاهرخانی ادامه داد: بنابراین موارد مصرف یارانه‌ها در قالب موافقتنامه و مصوبه هیئت وزیران مشخص می‌شود، قطعا خارج از آن نیز کسی نمی‌تواند هزینه کند.وی در پاسخ به این پرسش که آیا برای چگونگی هزینه این یارانه از شهرهای جدید نطر خواسته شده است، گفت: عموما یارانه‌های مسکن صرف حل مشکلات مسکن مهر در سراسر کشور می‌شود.
تعدادی زیادی شهرها در کشور داریم که مسکن مهر در آنها جانمایی شده از جمله شهرهای جدید. جلساتی در این خصوص داشته‌ایم که چه سهمی از یارانه مسکن مهر متعلق به شهرهای جدید است که در حال مذاکره در این رابطه هستیم.وی بیان کرد: نسبت مناسبی از یارانه‌ها را به مسکن مهر اختصاص خواهند داد.انتهای پیام/

کد خبر: 1245855  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: تسنیم
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اقتصادي

پیشنهاد مرکز پژوهشهای مجلس؛ افزایش تعرفه برق فقط برای پرمصرف‌ها تسنیم  ۲۳ دقیقه پیش

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، طبق اعلام وزارت نیرو، بیش از 50 درصد از مصرف برق در زمان اوج بار، مربوط به بخش خانگی است که می‌توان این بخش را موثرترین مولفه در شکل گیری افزایش مصرف برق دانست.همچنین مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی اعلام کرد "در فهرست مصرف کنندگان...

گمرک پُر از کالای اساسی شد تسنیم  ۲۳ دقیقه پیش

به گزارش خبرگزاری تسنیم، فرود عسگری که در نشست بررسی مسائل و مشکلات واردات و صادرات با حضور معاون اول رئیس جمهور سخن می گفت در تشریح آخرین آمار واردات کالاهای اساسی به کشور اعلام کرد : در بخش واردات کالاهای اساسی وضعیت بهتری نسبت به سال گذشته داریم . بر اساس تازه ترین آمارها واردات ذرت 26 درصد ،...

جهانگیری: تاخیر یک ساعته برای کارمندان تهرانی تا 15 مهر اقتصاد ایران آنلاین  ۳۶ دقیقه پیش

به گزارش ایسنا، معاون اول رئیس جمهور در بخشنامه ای به کلیه وزارتخانه ها، سازمان ها و موسسات و شرکت های دولتی عنوان نموده است:"با توجه به آغاز سال تحصیلی1398- 1397 و به منظور مدیریت تقاضای سفرهای شهری و کاهش زمان ناشی از ترافیک سنگین در معابر اصلی و شریانی شهر تهران ، کلیه دستگاههای اجرایی و...

کتابِ کتاب، روایتی از کتاب‌خوانی رهبرانقلاب اکو فارس  ۳۶ دقیقه پیش

تصور کنید یکی از بلندپایه‌ترین شخصیت‌های کشوری دربارۀ یک کتاب اظهار نظر کند، آن هم نه اظهار نظری از جنس نظرات کلی که اغلب می‌توان در مورد کتاب‌ها به آنها دست پیدا کرد (کافی است جست‌وجویی در وب داشته باشید تا بتوانید دربارۀ کتاب‌هایی که نخوانده‌اید، اطلاعاتی کسب کنید...

کاردار امارات به وزارت خارجه احضار می‌شود اکو فارس  ۳۶ دقیقه پیش

به گزارش ایسنا سید عباس عراقچی در صفحه اینستاگرام خود با اشاره به اظهار نظر برخی از مقامات امارات در مورد حادثه تروریستی اهواز اعلام کرد:  کاردار امارات در تهران در پی اظهارات جانبدارانه مقامات رسمی آن کشور در حمایت از جنایات تروریستی اهواز به وزارت خارجه احضار خواهد شد.

راهکار حل بحران خاموشی با اصلاح تعرفه برق مشترکین پرمصرف نامه  ۳۹ دقیقه پیش

مرکز پژوهش‌های مجلس در بررسی وضعیت مصرف برق در کشور با اشاره به سهم ۳۰ درصدی مشترکین پرمصرف از کل برق مصرفی، اصلاح تعرفه برق این مشترکان را راهکار حل بحران خاموشی عنوان کرد.به‌ گزارش نامه نیوز، بر اساس بررسی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، بیش از ۵۰ درصد از مصرف برق در زمان اوج بار، مربوط به بخش خانگی...

خبر خوب برای مالباختگان سکه ثامن نامه  ۳۹ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز  آیت محمد، ولی بیان کرد: ​اتحادیه طلا و جواهر پیگیر موضوع پرونده سکه ثامن است و با توجه به پیگیری دستگاه قضایی ­حساب‌های مدیر سایت سکه ثامن در همه­ بانک‌های کشور مسدود شده و این فرد تحت تعقیب قضایی قرار گرفته است.وی اضافه کرد: بر اساس اطلاعاتی که پلیس فتا به اتحادیه اعلام کرده...

تعرفه مکالمات درون و برون شبکه همراه اول یکسان شد طلانیوز  ۴۶ دقیقه پیش

يكشنبه ، ۱ مهر ۱۳۹۷ ، ۰۸:۱۳طلانیوز:همراه اول اعلام کرد از تاریخ اول مهرماه تعرفه پایه سرویس مکالمه درون و برون شبکه، یکسان می شود.     به گزارش از  اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، از ابتدای مهر ماه سال جاری تعرفه پایه(آزاد) سرویس مکالمه درون و برون شبکه همراه اول یکسان می شود.   بر اساس...

اختصاصی/ قیمت فعلی طلا مشکلی برای فعلان بخ معدنی ایجاد نمی کند طلانیوز  ۴۶ دقیقه پیش

يكشنبه ، ۱ مهر ۱۳۹۷ ، ۰۸:۲۵طلانیوز: به باور یکی از مدیران شرکت های فعال در زمینه کشف و استخراج طلا و دیگر فلزات گرانبها قیمت های فعلی طلا در روند فعالیت های شرکت های معدنی خللی وارد نمی کند و بیشتر بریا سرمایه گذاران روند فعلی قیمت ها مهم شده است.     جف پونتیوس ،مدیر عامل شرکت کورووس گلد می گوید...

ایجاد سوپرمارکت های خانگی شبکه ایران  ۴۹ دقیقه پیش

 اما پرسش این است که آیا شبکه توزیع مواد غذایی کشور می‌تواند در وضعیت کنونی، افق و دورنمایی روشن از مدیریت مصرف به کشور ارائه بدهد؟ اگرچه رفتار مصرف کنندگان و مؤلفه‌های بسیاری در این باره دخیل هستند اما ظرفیت‌های شبکه توزیع مواد غذایی در کشور نیز می‌تواند پالس‌های مثبت...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده