تعداد بازدید: ۹
تاريخ انتشار: دوشنبه،۲۹ مرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۲:۳۶
رومن پولانسکی؛ نابغه‌ای برخاسته از خاکستر جنگ
وب سایت فیلم نت نیوز نوشت: رومن پولانسکی در خانواده‌ای لهستانی در سال ۱۹۳۳ در پاریس به‌دنیا آمد. وقتی رومن سه‌ساله بود خانواده پولانسکی به شهر کراکوف در لهستان بازگشت. خیلی زود جنگ جهانی دوم آغاز شد و شهر کراکوف به اشغال قوای آلمان نازی درآمد.
 فقط چند هفته از مدرسه رفتن رومن گذشته بود که او به‌همراه دیگر کودکان یهودی از مدرسه اخراج شد و تا شش سال بعد هم نتوانست به هیچ مدرسه‌ای پا بگذارد.
او در کودکی شاهد فجایع دهشتناکی بود که در کراکوف رخ داد. پدرش با هزاران یهودی دیگر به کمپی در اتریش فرستاده شد و مادرش را به‌محض ورود به آشویتس کشتند. رومن در سال ۱۹۴۳ با تغییر نام به رومن ویلک و کمک یک خانواده کاتولیک از کراکوف گریخت و تا پایان جنگ، مخفیانه در حومه‌ی شهرها زندگی می‌کرد. با شکست آلمان و آزادی دوباره لهستان، رومن پدرش را پیدا کرد و با هم به کراکوف بازگشتند.
پولانسکی در اواسط دهه‌ی ۱۹۵۰ به «مدرسه ملی فیلم» در ووچ رفت و در آنجا کارش را با بازیگری در فیلمی از آندره وایدا آغاز کرد. او در سال ۱۹۵۵ نخستین فیلم کوتاهش را با عنوان «دوچرخه» ساخت و بعد از ساختن چند فیلم کوتاه دیگر در سال ۱۹۵۹ از این مدرسه فارغ‌التحصیل شد. رومن پولانسکی نخستین فیلم بلندش را عنوان «چاقو در آب» در سال ۱۹۶۲ جلوی دوربین برد. این فیلم که نخستین فیلم مهم سینمای لهستان پس از جنگ جهانی دوم محسوب می‌شود که موضوع آن جنگ نیست، در جشنواره ونیز به نمایش درآمد و توانست جایزه‌ی فیپرشی را به خود اختصاص دهد. فیلم کمی بعد در غرب با فروش خوبی مواجه شد و توانست نخستین نامزدی اسکار را در بخش فیلم‌های خارجی‌زبان نصیب پولانسکی کند.
با موفقیت «چاقو در آب» پولانسکی لهستان را به مقصد فرانسه ترک گفت چراکه فضای کمونیستی حاکم بر آنجا را برای کار کردن دشوار یافت. اما پس از مدتی در فرانسه هم نتوانست کارش را پیش ببرد و به این نتیجه رسید که فضای حاکم بر صنعت سینمای فرانسه در دهه‌ی ۱۹۶۰ به فیلم‌ساز تازه‌کاری که مهاجر هم باشد چندان فضای رشد نخواهد داد. ازاین‌رو به انگلستان رفت و در فاصله سال‌های ۱۹۶۵ تا ۱۹۶۷در آنجا سه فیلم ساخت.
فیلم اول «انزجار» (۱۹۶۵) نام داشت که در جشنواره‌ی برلین به روی پرده رفت و جوایز خرس نقره‌ای (جایزه‌ی ویژه‌ی هیأت داوران) و جایزه‌ی فیپرشی را به‌دست آورد. پولانسکی فیلم بعدی‌اش «بن‌بست» (۱۹۶۶) را هم به برلین برد تا این بار بالاترین جایزه‌ی جشنواره یعنی خرس طلایی را شکار کند.
رومن پولانسکی، کاترین دنو و جان فریزر در پشت صحنه فیلم «انزجار» پولانسکی در جریان ساخت سومین فیلمش در انگلستان با نام «خون‌آشام‌کشان بی‌باک» (۱۹۶۷) با شارون تیت آشنا شد. او که شش سال قبل از همسر لهستانی‌اش جدا شده بود، با تیت ازدواج کرد و به‌دعوت رئیس استودیو پارامونت به لس‌آنجلس رفت.
نخستین فیلم هالیوودی پولانسکی «بچه‌ی رزماری» (۱۹۶۸) که در گیشه بسیار موفق بود و جایگاه او را در همان آغاز کار در هالیوود مستحکم کرد. اما هنوز دو سال از ازدواجش با تیت نگذشته بود که او و چهار نفر دیگر در خانه‌ی پولانسکی در لس‌آنجلس به‌طرز فجیعی به قتل رسیدند.
عبور از این حادثه‌ی تراژیک برای پولانسکی بیش از دو سال زمان برد تا بالاخره با کارگردانی فیلم «مکبث» (۱۹۷۱) به عرصه‌ی سینما بازگشت.
رومن پولانسکی، جک نیکلسون و جان هیوستن در پشت صحنه فیلم «محله چینی‌ها» پیش از این از فیلم‌های «خون‌آشام‌کشان بی‌باک» (۱۹۶۷) در آثار شارون تیت، «محله‌ی چینی‌ها» (۱۹۷۴) در آثار مهم فی داناوی، و «مرگ و دوشیزه» (۱۹۹۴) در آثار برتر بن کینگزلی سخن گفتیم.
رومن پولانسکی و بن کینگزلی در پشت صحنه فیلم «مرگ و دوشیزه» حالا چهار فیلم برتر دیگر او را در میان شش دهه فیلم‌سازی‌اش مرور می‌کنیم: ۴. سایه‌نویس (The Ghost Writer) (۲۰۱۰)
این درام رازآلود و مهیج به نویسنده‌ای می‌پردازد که برای تدوین خاطرات نخست‌وزیر سابق بریتانیا استخدام شده و اسراری را فاش می‌کند که زندگی‌اش را به خطر می‌اندازد. پولانسکی فیلم را بر اساس رمانی از رابرت هریس اقتباس کرد و ایوان مک‌گرگور در نقش نویسنده و پیرس برازنان در نقش «آدام لانگ» نخست‌وزیر سابق بازی کردند. فیلم در جشنواره‌ی برلین به‌نمایش درآمد و خرس نقره‌ای کارگردانی را نصیب پولانسکی کرد. راجر ایبرت این فیلم را جزو ۱۰ فیلم برتر سال ۲۰۱۰ انتخاب کرد و نوشت: «این فیلم کار مردی است که می‌داند چطور باید یک فیلم مهیج را کارگردانی کند.» ۳. مستأجر (The Tenant) (۱۹۷۶)
پولانسکی بعد از ساختن «محله‌ی چینی‌ها» (۱۹۷۴) برای کارگردانی این درام مهیج به پاریس بازگشت. فیلم از رمانی اثر رولان توپور که مثل خود پولانسکی ریشه‌های لهستانی و یهودی داشت، اقتباس شد. پولانسکی علاوه بر کارگردانی، بازی در نقش اصلی را هم خود به‌عهده گرفت که نقش یک مهاجر لهستانی در پاریس بود. «ترلکوفسکی» مردی است که آپارتمانی را اجاره می‌کند که مستأجر آن زنی بوده که خودکشی کرده و در اغماست و دچار مشکلاتی می‌شود. از این فیلم در کنار «بچه‌ی رزماری» (۱۹۶۸) و «انزجار» (۱۹۶۵) به‌عنوان «سه‌گانه‌ی آپارتمان» پولانسکی نام برده می‌شود. فیلم در بخش مسابقه‌ی جشنواره‌ی کن به‌نمایش درآمد، در دوره‌ای که نخل طلا به «راننده‌تاکسی» مارتین اسکورسیزی رسید. ۲. بچه‌ی رزماری (Rosemary’s Baby) (۱۹۶۸)
این درام ترسناک که نخستین تجربه‌ی کار پولانسکی در امریکاست، با بودجه‌ای که کمی بیش از ۳میلیون دلار بود ساخته شد و با فروشی بالغ‌بر ۳۳میلیون دلار جای پای پولانسکی را در هالیوود محکم کرد. داستان فیلم در منهتن می‌گذرد جایی که «رزماری وودهاوس» (با بازی میا فارو) که زن خانه‌دار جوانی است، درمی‌یابد کودکی که در شکم دارد متعلق به شیطان است. پولانسکی برای نوشتن فیلمنامه‌ی این فیلم نامزد اسکار و گلدن‌گلوب شد و روث گوردون اسکار بهترین بازیگر مکمل زن را گرفت. ۱. پیانیست (The Pianist) (۲۰۰۲)
چهلمین فیلم برتر تاریخ سینما تا به امروز این درام زندگی‌نامه‌ای به کارگردانی رومن پولانسکی است که داستان تلاش یک موزیسین یهودی را برای بقا در ویرانه‌های ورشو در جنگ جهانی دوم به‌تصویر می‌کشد و چه‌کسی می‌تواند همچون پولانسکی که این فضا را با گوشت و پوستش لمس کرده این داستان را روایت کند؟ فیلم براساس یک کتاب اتوبیوگرافی ووادیسلاف اشپیلمان اقتباس شد. شهر ورشو برای نخستین اکران فیلم انتخاب شد و نمایش آن در جشنواره‌ی کن جایزه‌ی نخل طلا را برای پولانسکی به همراه داشت. اسکار که فیلم را در هفت رشته نامزد کرده بود، در غیاب پولانسکی سه جایزه‌ی بهترین کارگردانی، فیلمنامه‌ی اقتباسی و بازیگر نقش اول مرد (آدرین برودی) را به این فیلم اهدا کرد.

کد خبر: 1245874  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ستاره ها
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای ادب و هنر

فراخوان تولید آثار تجسمی با موضوع حادثه تروریستی در اهواز آنا  ۱۰ دقیقه پیش

حوزه هنری در نظر دارد با هدف محکومیت حادثه تروریستی اهواز که به شهادت و مجروح شدن هموطنانمان منجر شد، نمایشگاه پوستری را با این موضوع برگزار کند. به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا از حوزه هنری، حوزه هنری در نظر دارد با هدف محکومیت...

رقبای اسکار خارجی زبان به مرز ۷۰ رسید/ معرفی فیلم‌ها ستاره ها  ۴۳ دقیقه پیش

رقبای اسکار خارجی زبان به مرز ۷۰ رسید/ معرفی فیلم‌ها به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری مهر، شمار فیلم‌هایی که برای دریافت جایزه اسکار خارجی زبان دوره نود و یکم با هم رقابت می‌کنند به مرز ۷۰ فیلم رسیده است و این به معنی آن است که حداقل ۲۰ فیلم دیگر به این فهرست افزوده خواهد شد. سال پیش ۹۲ فیلم در این رقابت حضور داشتند. به نقل از سایت اسکار،...

تلویزیون جای قهرمانان جنگ است نه مانور سلبریتی‌ها! ستاره ها  ۴۳ دقیقه پیش

تلویزیون جای قهرمانان جنگ است نه مانور سلبریتی‌ها! به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ رسانه‌ها برای ایجاد ذائقه و باور قادر به هر کنش‌گری هستند فقط بایستی پایشان را فراتر بگذارند و عمیق‌تر نگاه‌ کنند. زیرا هنوز تلویزیون که صدای بالنده و با صلابت جمهوری اسلامی ایران است نتوانسته یک نگاه عمیقی برای جریان انقلاب اسلامی...

هم دردی "رشیدپور" با جانباختگان حادثه اهواز/عکس ستاره ها  ۴۳ دقیقه پیش

رضا رشیدپور مجری معروف تلویزیون در توییتر دربارهحمله تروریستی اهواز نوشت:  

طرحی که از زمان «اوشین» خاک می‌خورد/ دوبلورها در انتظار «سپاس» ستاره ها  ۴۳ دقیقه پیش

طرحی که از زمان «اوشین» خاک می‌خورد/ دوبلورها در انتظار «سپاس» به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری مهر؛ داوود نماینده دوبلور باسابقه سینما و تلویزیون درباره لزوم حمایت‌های صداوسیما از دوبلورها و گویندگان گفت: امروز از نسل طلایی دوبله فقط چند نفر باقی مانده است و من فکر نمی‌کنم فرصت زیادی برای حمایت از ما باقی مانده باشد. وی ادامه داد: با این حال...

بخوان جانان موسیقی ما  ۵۰ دقیقه پیش

ویدیوها سالار عقیلی بخوان جانان ...

اعمال اصلاحات در«برنده باش»/ ادامه پخش از 5 مهرماه آنا  ۱ ساعت پیش

مسئول روابط عمومی شبکه سه سیما از بهبود کیفی و ادامه پخش مسابقه «برنده باش» با اجرای محمدرضا گلزار خبر داد. کوروش کمره‌ای در گفتگو با خبرنگار حوزه رادیو و تلویزیون گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، درباره پخش مسابقه «برنده باش»...

عزاداری هیأت محبان امیرالمؤمنین (ع) با مرثیه سرایی حاج مهدی سماواتی آنا  ۱ ساعت پیش

عزاداری دهه دوم محرم هیأت محبان امیرالمؤمنین (ع) با سخنرانی حجت‌الاسلام شریعت‌زاده و مرثیه سرایی حاج مهدی سماواتی از امشب برگزار می‌شود. به گزارش خبرنگار حوزه معارف اسلامی گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، برادرانی که در منطقه شرق و جنوب‌شرق...

عکس جدید از چهره بدون آرایش مهناز افشار که دخترش گرفته! ستاره ها  ۲ ساعت پیش

مهناز افشار با انتشار عکس زیر نوشت: تمرین با لیانا برای سلفی از مامانش زمان ما که این چیزا نبود خدا بخیر کنه تازه نذاشت این دوتا جوش رو بپوشونم  

«مغز‌های کوچک زنگ‌زده» تحریم شد ستاره ها  ۲ ساعت پیش

«مغز‌های کوچک زنگ‌زده» تحریم شد به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری صبا: این فیلم که روزهای گذشته قرارداد آن در کارگروه اکران به سرگروهی سینما آزادی ثبت شده بود، تحریم آن توسط این سینما تنها چند روز قبل از اکران آن اعلام شد. طی پیگیری ها از سعید سعدی تهیه‌کننده این فیلم صحت این خبرتا حدودی تایید شد و سعدی به «صبا»...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده