تعداد بازدید: ۳
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۳۰ مرداد ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۴:۳۹
اقدامات آمریکا علیه ملت ایران نوعی رفتار خصمانه‌ است
سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره ادامه فشارهای اقتصادی از طرف آمریکا گفت: این اقدامات به‌نوعی رفتار خصمانه‌ در برابر ملت ایران است. به گزارش خبرنگار دیپلماسی گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، سخنگوی دستگاه دیپلماسی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر و گرامیداشت روز عکاس و تبریک ایام هفته دولت درباره برخورد کارکنان سفارتخانه‌هایی مانند ایتالیا و آلمان با متقاضیان روادید اظهار کرد: سفارتخانه‌های خارجی موظف به رعایت حقوق شهروندان هستند و باید قواعد و ضوابط را رعایت کنند، در خصوص این خبر ما در حال بررسی هستیم، اما همه سفارتخانه‌ها موظف به رعایت احترام و شأن شهروندان هستند.
وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری درباره خطوط قرمزی که رعایت نشده است گفت: من در اظهارات ایشان ورود نکرده و تفسیر نمی‌کنم، اما اینکه مقصود و منظور از خطوط قرمز در کدام بخش‌ها است، باید دقت نظر بیشتری کرد، اما آنچه واضح است تیم مذاکره‌کننده سعی داشتند رهنمودهای ایشان را انجام دهند، صحبت‌های ایشان دقیق و درست است و باید موردتوجه باشد.
قاسمی درباره اظهارات رئیس سازمان محیط‌زیست بر عمدی بودن آتش‌سوزی هورالعظیم گفت: در مورد این موضوع تماس‌هایی بین سفارت ما و عراق انجام‌ شده، فکر می‌کنم و البته این مسائل بیشتر فنی است و باید از خود سازمان محیط‌زیست پیگیری کرد.سخنگوی وزارت امور خارجه درباره ادامه فشارهای اقتصادی از طرف آمریکا گفت: این اقدامات به دنبال جنگ روانی و اقتصادی است که برای مردم ایران از طرف سران ایالات‌متحده ایجاد شده و این کارها به‌نوعی رفتار خصمانه‌ای در برابر ملت ایران است.
وی افزود: این اقدامات خنثی خواهد شد و اینها بازی و جنگ روانی است که توسط تیم جنگ‌طلب آمریکا دنبال می‌شود، رفتار خصمانه‌ای که در این چند دهه نسبت به مردم ایران انجام‌ شده است بر کسی پوشیده نیست، در خصوص بسته پیشنهادی گام‌های بیشتری برداشته‌ شده است که متأسفانه به دلیل وضعیت اروپا و جهان از سرعت پیشرفت آن راضی نیستیم و خواستاریم این کشورها با جدیت بیشتر و سرعت عمل لازم کار را ادامه دهند.
در کلیت صحبت‌ها و پیشنهاد‌ها مثبت است اما مکانیزم‌ها در مواردی روشن نیست و این کندی و عدم وجود سرعت لازم مقصود ما و مردم ما نیست، تلاش می‌کنیم این اراده سیاسی اروپا جلو برود و امیدواریم با توجه به وضعیت جدید جهشی از جانب این کشورها داشته باشیم.قاسمی درخصوص عدم حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مذاکرات و امضای کنوانسیون خزر گفت: کنوانسیون دریای خزر موضوعی پیش‌پاافتاده و یک‌شبه اتفاق‌افتاده نبوده است، این کنوانسیون حاصل ۲۱ سال مذاکره است و حاصل تلاش جدی و سنگین میان ایران و دیگر کشورهای ساحلی خزر بوده است.
سال گذشته به تفاهمات اولیه این مذاکره دست پیدا کردیم و باید زمانی مشخص می‌شد برای امضای این کنوانسیون که کاری موفق صورت گیرد.وی افزود: اینکه در این سال‌ها و در حین مذاکراتی که بیش از دو دهه طول کشیده، آیا نمایندگان در جریان مذاکرات قرار داشتند یا نه اطلاعی ندارم، اما هیچ گروهی در حین مذاکره در مسائل سیاسی به دلیل رعایت مسائل ملی و امنیتی و برای پیش‌گیری از برخی سوءاستفاده‌ها نمی‌تواند اخبار و اطلاعات مذاکرات را منتشر کند، در مورد اینکه آیا نمایندگان باید در این مذاکرات ۲۰ ساله حضور داشته باشند یا نه نیز نمی‌توانم اظهارنظری کنم.
ما قطعاً مجلس را در جریان موارد و مسائل این مذاکرات قرار خواهیم داد و این کنوانسیون را برای تصویب به مجلس ارائه خواهیم کرد. در این‌ مورد کوتاهی نکرده‌ایم و این کار از سوی هر چهار کشور دیگر هم انجام خواهد شد.سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص حذف مهر ویزای ایران بر روی پاسپورت‌ گردشگران خارجی و اظهارات رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مبنی بر لزوم‌ موافقت وزارت امور خارجه و معاون اول رئیس‌جمهور برای عملیاتی شدن این اقدام‌ گفت: منظور ایشان صدور روادید الکترونیک بوده است که از ۲۲ بهمن ۹۶ از فرودگاه امام آغاز شد، امیدواریم این روند تکمیل پروژه صدور روادید الکترونیک کامل شود.
قاسمی درباره خروج از برجام و بازگرداندن تحریم و تشکیل گروه اقدام علیه ایران اظهار کرد: این کارها جدید نیست و این گونه اقدامات را جدی نمی‌گیریم، بخش عمده این کارها برای ایجاد جنگ روانی و فشار بر سایر کشورها برای عدم همکاری با ایران است، این اقدامات قطعاً از سوی ایران رصد می‌شود و متعاقباً در صورت نیاز برای اقدامات متقابل تصمیم خواهیم گرفت.
وی ادامه داد: روابط ما با عراق بسیار خوب است، همکار‌‌ی‌های خوبی صورت گرفته و ما در حال حاضر شاهد فعالیت احزاب و گروه‌ها برای تشکیل دولت جدید هستیم. منتظر تشکیل دولت جدید در عراق هستیم و حتماً با آغاز فعالیت دولت جدید عراق می‌توانیم با شدت بیشتری همکاری دوجانبه داشته باشیم و همکاری‌های بیشتری را در بخش خصوصی و دولتی و موضوعات سیاسی مورد علاقه دو کشور دنبال کنیم.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی راجع به سند جامع همکاری‌های راهبردی بین ایران و افغانستان و سفر هیأت بلندپایه امنیتی و سیاسی از افغانستان به ایران تا یک ماه آینده تأکید کرد: کمیته‌های پنجگانه به نتایج لازم رسیدند و یک تا دو ابهام وجود داشت که در حال رفع شدن است. ما وارد مرحله اتمام کار کمیته‌های پنجگانه بین دو کشور می‌شویم و هیأت‌هایی باید در سطوح لازم با اختیارات کامل بین ایران و افغانستان تبادل شود که در این زمینه در حال مذاکره هستیم و انتظار است که این هیأت‌ها مبادله شود اما تاکنون تاریخ مشخصی برای انجام این سفر اعلام نشده است.
وی همچنین در واکنش به اظهارات اخیر صدراعظم آلمان درباره برنامه موشکی ایران گفت: ایشان و مشاورانش باید واقف باشند که برجام و برنامه موشکی ایران دو موضوع جدا هستند و ارتباطی با هم ندارند. قطعاً باید بدانند مسائل موشکی ایران غیرقابل مذاکره است.برجام مسئله خاصی است که بین ما و 1+4 در جریان است و ما مواضع کاملاً روشن خود را درباره مسائل موشکی و دیگر موضوعات بیان کرده‌ایم.
قاسمی همچنین درباره کشتی‌های چینی که خارج از آب‌های سرزمینی ایران به صید مشغولند، گفت: فعالیت این کشتی‌ها عمدتاً برای تهیه پودر ماهی که خوراک دام است انجام می‌شود و این فعالیت حاصل قراردادهایی است بین شرکت‌های صیادی ایران و چین که عمدتاً بخش خصوصی هستند. برای صید برخی از انواع آبزیان که ما آنها را مصرف نمی‌کنیم و مصارف خاص صنعتی دارد و به دلیل وجود برخی از نیازمندی‌هایی که برای یک نوع تکنولوژی خاص برای صید این ماهی‌‌ها در عمق 200 متری آب‌ها وجود دارد از دانش و تکنولوژی طرف چینی استفاده می‌شود.
وی افزود: کارکنان این کشتی‌ها ایرانی هستند و خارج از آب‌های سرزمینی ایران به صید مشغولند؛ این فعالیت نیز عمدتاً برای تهیه پودر ماهی‌ست که خوراک دام است. این صید ربطی به منابع دریایی ما نخواهد داشت و در گذشته نیز با شرکت‌های دیگری از کشورهای دیگر چنین تجاربی را داشتیم که توانستیم با همکاری‌های مشترک در خارج از آب‌های سرزمینی ایران در فصل‌های مشخص، از فناوری‌های جدید در خدمت شیلات استفاده کنیم.
قاسمی با بیان اینکه این امر یک کار مقطعی اقتصادی است، افزود: متأسفانه در فضای شبهه و فضاسازی‌هایی که صورت می‌گیرد هر نوع همکاری خارجی که می‌تواند برای ایران سودمند باشد از جانب کانون‌هایی که جنگ روانی را علیه ایران در شرایط فعلی برای ضربه زدن به اقتصاد کشور دنبال می‌کنند، مسائلی مطرح می‌شود که با واقعیت تطبیق ندارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره بازداشت دیپلمات ایرانی در در آلمان گفت: رایزنی‌های دو کشور در این زمینه با جدیت دنبال می‌شود و توقع این است با سرعت عمل بیشتری این دیپلمات ایرانی آزاد و به کشور بازگردد. قطعاً بازداشت صورت‌گرفته اشتباه و سوءتفاهم است.قاسمی همچنین در خصوص حضور ایران در سوریه و مذاکرات اخیر برخی کشورها برای خروج ایران از این کشور تأکید کرد: ما به دعوت دولت سوریه و برای حضور مستشاری در این کشور هستیم و تا زمانی که دولت سوریه این دعوت را داشته باشد و بخواهد، به سوریه کمک خواهیم کرد چه در این دوران و چه در دوران بازسازی.
وی با اشاره به تغییرات دولت پاکستان و مطلوب نبودن دولت جدید این کشور برای آمریکا و از سویی دیگر تحریم ترکیه توسط آمریکا اظهار کرد: سیاست اصولی ایران در سیاست خارجی نسبت به همسایگان روشن است و همواره خواهان روابط مسالمت‌آمیز و دوستانه با همه کشورهای همسایه بوده و خواهیم بود و فکر می‌کنیم در سایه این نگاه است که می‌توانیم با یک منطقه امن و باثبات و آماده برای جهش و توسعه اقتصادی مواجه شویم.
قاسمی ضمن احترام به رأی مجلس پاکستان به عمران‌خان و تبریک برای انتصاب وی به نخست‌وزیری گفت: با توجه به روابط دو کشور و آثار مثبتی که همکاری‌های دو کشور برای مجموعه منطقه داشته، امیدوارم همکاری‌ها بیش از گذشته توسعه یابد و پاکستان بتواند به عنوان کشوری مستقل در مسائل و معضلاتی که وجود دارد، فائق بیاید و شاهد باشیم که این کشور برادر و همسایه مقتدرتر و توسعه‌یافته‌تر شود تا بتوانیم همکاری‌های بهتر و بیشتری داشته باشیم.
سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: سیاست ما در قبال ترکیه روشن و همکاری‌های ما در سال‌های گذشته قابل رؤیت است. همه دوستان از آن آگاهی دارند و این سیاست ادامه می‌یابد. ما تلاش می‌کنیم حوزه‌های بیشتر همکاری‌ را پیدا کنیم.این مقام ارشد دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنین گفت: سیاست تحریمی آمریکا سعی می‌کند با بازگشت به سیاست‌های قرون وسطی و دوران گذشته از روش‌های زورمدارانه برای پیشبرد اهداف خود در جهان استفاده کند و مشکلاتی برای ترکیه وجود دارد که تصور می‌کنم مردم این کشور نیز بر این مسائل فائق خواهند آمد.
ما می‌توانیم به عنوان دو کشور همکاری‌های خود را در حوزه‌های مختلف توسعه و ادامه دهیم. قاسمی در پاسخ به این سؤال که آیا به برجام اروپایی امیدی هست؟ گفت: انتظار داریم این کشورها با سرعت بیشتری پیشنهادهای عملی خود را ارائه دهند تا بتوانیم در یک فرآیند تصمیم‌گیری در سطح عالی تصمیماتی اخذ کرده و وضعیت را روشن کنیم.
وی ادامه داد: به دلایل مختلف از جمله تعطیلات در اروپا و پیچیدگی برخی مکانیسم‌های فنی اقتصادی که باید اجرا شود به‌خصوص با توجه به فشارهای سنگین آمریکا بر شرکت‌های اروپایی، کار دشواری است و امیدواریم برجام به سرانجام نیک‌تری برسد. هرچند گلایه‌مندی‌ها و نارضایتی وجود دارد اما ما علاقه‌مند به سرعت عمل بیشتر هستیم و خوشبینی ما باقی است و تأکید می‌کنیم که این کشورها باید از سرعت و دقت و شرایط بهتر و مناسب‌تری در رابطه با ایران پیروی و مسائل را دنبال کنند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص طرح جدید آتش‌بس با طالبان که از سوی اشرف غنی مطرح شده است گفت: امنیت، ثبات و آرامش در افغانستان برای ایران از اهمیت برخوردار است و از هر اقدام و تلاشی که بتواند کمکی به استقرار امنیت، آرامش و ثبات در افغانستان ایجاد کند، استقبال کردیم و از این پیشنهاد هم قطعاً استقبال می‌کنیم.
وی افزود: امیدواریم همه گروه‌ها و دولت افغانستان بتوانند در این پیشنهاد و در ادامه این پیشنهاد به آتش‌بس و شرایط آرام برای ایجاد فضای مناسب برای گفتگو و تبادل‌نظر و رسیدن به تفاهم که بتوانند وضعیت بهتری را در افغانستان حاکم کند، ‌برسند. ما از این طرح استقبال کرده و از آن حتماً حمایت خواهیم کرد.
قاسمی در پایان در خصوص حضور ایران در روند بازسازی سوریه گفت: امیدوارم روند موجود و بازگشت امنیت، ثبات و صلح در سوریه هر چه زودتر محقق و نهایی و شرایط برای بازسازی این کشور رنج دیده فراهم شود.وی همچنین گفت: در حوزه فعالیت‌های اقتصادی کشورها سعی می‌کنند سهم بیشتری را داشته باشند. ایران به دعوت دولت سوریه و برای حضور مستشاری در این کشور حضور داشت.
در مرحله بازسازی در کنار ملت سوریه خواهیم بود و تلاش می‌کنیم در فرآیندی سازنده در این بازسازی مشارکت کنیم و به‌خصوص علاقه‌مندیم بخش خصوصی و شرکت‌های ما بتوانند از این فرصت بهرۀ لازم را در همکاری‌های اقتصادی ببرند.انتهای پیام/4077/4068/پ

کد خبر: 1247375  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: آنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای بين‌الملل

ماکرون: فروش نفت توسط ایران باعث کاهش قیمت خواهد شد تسنیم  ۴۹ دقیقه پیش

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه، "امانوئل ماکرون" رئیس جمهور فرانسه روز سه شنبه گفت که باید به ایران اجازه داده شود تا به فروش نفت خود ادامه دهد.وی که پس از سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل در جمع خبرنگاران صحبت میکرد، افزود: فروش نفت توسط ایران باعث خواهد...

برایان هوک: پیش از آغاز تحریم نفتی ایران تامین بازار نفت به خوبی انجام می‌شود تسنیم  ۴۹ دقیقه پیش

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، "برایان هوک" نماینده آمریکا در امور ایران که اخیرا نیز به عنوان رئیس گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا منصوب شده در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت که پیش از آنکه تحریم های آمریکا علیه صادرات نفت ایران عملی شود آمریکا به خوبی تامین بازار نفت را...

ماکرون: یک‌جانبه‌گرایی منجر به مناقشه و انزوا می‌شود آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : به نقل از پایگاه اینترنتی سازمان ملل متحد، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد اظهار کرد: توان جمعی جامعه بین‌المللی برای مقابله با بحران‌ها به واسطه شورای امنیت سازمان ملل متحد دچار آسیب شده است.وی ادامه داد: هر کس به دنبال منافع خود است...

بولتون: به اروپایی‌ها اجازه نخواهیم داد تحریم‌ها علیه ایران را دور بزنند تسنیم  ۲ ساعت پیش

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، "جان بولتون" مشاور امنیت ملی آمریکا در نشست گروه "اتحاد علیه ایران هسته‌ای" سخنانی را علیه تهران مطرح کرد.وی در این سخنرانی به اروپا هشدار داد که واشنگتن اجازه نخواهد داد تا تحریم ها علیه ایران دور زده بشود.مشاور امنیت ملی آمریکا در ادامه...

محاکمه نزدیک به ۲۰۰ بحرینی به اتهام عضویت در گروه «حزب‌الله بحرین» ایلنا  ۳ ساعت پیش

محاکمه نزدیک به ۲۰۰ بحرینی به اتهام عضویت در گروه «حزب‌الله بحرین»به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتد‌پرس، دادگاهی در بحرین امروز-سه‌شنبه- ۱۶۹ نفر را به عضویت در گروه ساختگی «حزب‌الله بحرین» متهم کرد. دادستان‌های بحرینی مدعی شدند گروه‌های مخالف دولت دوحه این گروه را تشکیل دادند.

رایزنی وزرای خارجه چین و روسیه درباره برجام در نیویورک تسنیم  ۳ ساعت پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، وزرای خارجه روسیه و چین در دیداری دوجانبه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل ضمن بحث و بررسی درباره وضعیت شبه‌جزیره کره، سوریه و برجام، همکاری سطح بالای این دو کشور در سازمان ملل و شورای امنیت سازمان ملل را مورد تأکید قرار دادند.انتهای پیام/

وزیر خارجه آمریکا: تلاش ایران برای معتدل نشان‌دادن خود موفقیت‌آمیز نبود تسنیم  ۳ ساعت پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، وزیر خارجه آمریکا با حضور در نشست گروه لابی‌گر «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» سخنانی را علیه کشورمان به زبان آورد.مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا مدعی شد: «مقامات ایرانی از سازمان ملل برای ابراز دیدگاه‌هایی که نشان دهد میانه‌رو...

امیر قطر: جامعه بین‌المللی از حل بحران سوریه عاجز است آفتاب نیوز  ۴ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در در هفتاد و سومین نشست مجمع‌عمومی سازمان‌ملل گفت: پس از هفت سال هنوز بحران سوریه پابرجاست و جامعه بین المللی از حل آن عاجز است.وی افزود: موضع ثابت ما در وحدت یمن و تمامیت ارضی آن است و خواهان حل بحران براساس طرح خلیج فارس هستیم.تمیم بن حمد آل ثانی تاکید...

ادعای وزیرخارجه عربستان: 2500 نیروی ایرانی در سوریه حضور دارد/ ایران از القاعده حمایت می کند آفتاب نیوز  ۴ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : ‍‍‍ وزیر خارجه عربستان اتهامات قبلی این رژیم علیه جمهوری اسلامی ایران را تکرار کرد. به نقل از اسکای نیوز، عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی در نشست گروه لابی اتحاد علیه ایران هسته‌ای که در نیویورک برگزار می‌شود مدعی شد که این کشور جنگ یمن را انتخاب نکرده است.وی در ادامه ادعای خود افزود:...

مجمع عمومی سازمان ملل به احترام عنان ایستاد همشهری آنلاین  ۴ ساعت پیش

مجمع عمومی سازمان ملل به احترام عنان ایستاد مجمع عمومی سازمان ملل به احترام عنان ایستاد جهان > مجامع‌ جهانی - همشهری آنلاین:مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ابتدای هفتاد و سومین نشست عالی رتبه خود به احترام کوفی عنان دبیرکل پیشین فقید سازمان ملل متحد ایستاد و یک دقیقه...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده