تعداد بازدید: ۱۱
تاريخ انتشار: جمعه،۲ شهریور ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۷:۰۸
از کاربردهای شگفت انگیز لوبیا سیاه چه می دانید؟
به گزارش بهداشت نیوز، لوبیا سیاه غذا خوشمزه و ساده ای است که سلامت عمومی بدن را بهبود می بخشد. لوبیا سیاه دانه های براق و سیاه هستند که به خانواده لوبیا (Phaseolus vulgaris) تعلق دارند. بیشتر در آشپزی آمریکای لاتین دیده می شود و به نام های مختلف در آمریکای مرکزی و جنوبی شناخته شده است. ۶ نوع لوبیا سیاه وجود دارد که تقریبا ظاهر و خواص مشابهی دارند.
شکل کلی لوبیا می تواند بدون از دست دادن مواد مغذی تغییر کند. البته برخی از خواص هنگام پخت و پز از بین می رود. رشد گسترده و هزینه پایین کشت لوبیا یکی از مهمترین دلایل قرار گرفتن آن در گروه غذاهای اصلی است. اما با دریافت اطلااعات بیشتر راجع به خواص آن برای سلامتی دلایل دیگری نیز مهم بودن این غذا را اثبات می کند.
یکی از معمول ترین تکنیک های آماده سازی، خیساندن لوبیا سیاه در آب قبل از پختن است. با این کار یک سری فیتات و تانین های لوبیا از بین می روند و مواد مغذی کم می شود. همچنین لوبیا نشاسته مقاوم و مفیدی دارد که با خیساندن بخشی از کوبوهیدرات آن از دست می رود. در برخی نقاط لوبیا غذای مستقلی در هرم غذایی محسوب می شودو جز غذاهای مهم و پر خاصیت آن فرهنگ قرار می گیرد.
لوبیا میان گیاه خوران بسیار طرفدار دارد. با ترکیب لوبیا سیاه با برنج قهوه ای یک وعده پروتئینی کامل بدست می آید. یکی از مشکلات اصلی رژیم گیاه خواری عدم دریافت پروتئین کافی است. بنابرین لوبیا سیاه و برنج قهوه ای راه حل ساده و مناسب است. ارزش غذایی و خواص لوبیا سیاه لوبیا سیاه سرشار از فیبر و پروتئین است و منبع غنی املاح و ویتامین هایی مانند ویتامین A، کلسیم، آهن و منگنز است.
لوبیا سیاه مقادیر بالایی از فلاونوئید ها از جمله آنتوسیانین دارد که خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و همچنین حاوی مقداری کلسترول مفید امگا ۳ می باشد. لوبیا سیاه منبع فولیک اسید است و سرشار از ترکیب نادر مولیبنوم است. با افزودن لوبیا سیاه به رژیم غذایی انواع مواد مغذی بدنتان را تامین کنید و از ابتلا به خیلی از بیماری ها پیشگیری کنید.
اجازه دهید نگاهی دقیق تر به این خواص داشته باشیم: تقویت سلامت قلب یکی از بهترین فوائد افزودن لوبیا سیاه به رژیم غذایی روزانه یا هفتگی داران بودن مقدار زیادی فیبر است. لوبیا فیبر محلول دارد و به کاهش کلسترول خون کمک می کند. فیبر محلول آب را جذب می کند و سپس در پروسه هضم به ژل تبدیل می شود . اما فیبر نامحلول به غذا حجم اضافه می کند و به سرعت حرکت آن در سیستم گوارشی کمک می کند.
کاهش کلسترول می تواند از تنگی عروق و در نتیجه از حمله قلبی و سکته مغزی جلوگیری کند. لوبیا سیاه مقادیر کمی اسید چرب امگا ۳ دارد. امگا ۳ کلسترول مفیدی است که اثرات منفی امگا۶ را خنثی می کند. لوبیا سیاه بر کاهش فشار خون تاثیر گذار است : جریان خون را تقویت می کند،فشار خون را کاهش می دهد و از فشار یا استرس اکسیداتیو وارد بر سیستم قلبی عروقی می کاهد.
پیشگیری از سرطان پوست لوبیا سیاه فلاونوئید دارد و احتمال ابتلا به سرطان را می کاهد. ۸ نوع فلاونوئید در پوست لوبیا سیاه وجو دارد که ۳ تای آنها آنتوسیانین هستند. فلاونوئیدها رنگدانه ای مغذی اند که نقش آنتی اکسیدان در بدن دارند و با بیماری ها و رادیکال های آزاد مبارزه می کنند. آنتوسیانین رنگدانه اند اما تاثیر قوی بر بدن دارند و رشد رگ های خونی و تبدیل به تومور سرطانی جلوگیری می کنند ،سرعت رشد سلول های سرطانی را کاهش می دهند و سرعت آپوپتوسیس (مرگ سلولی)سلول های سرطانی را افزایش می دهند.
آنتوسیانین بهمراه سایر مواد مغذی موجود در پپوسته، لوبیا سیاه را به سلاحی قدرتمند برای مبارزه با سرطان تبدیل می کند. درمان ناراحتی های گوارشی لوبیای سیاه فیبر و پروتئین دارد و غذای عالی برای تقویت گوارش محسوب می شود. پروتئین و فیبر به حرکت غذا در دستگاه گوارشی کمک می کند و موجب جذب بهتر مواد مغذی و دفع مواد زائد می شود.
نسبت به گوشت آرام تر هضم می شود، بعنی برای مدت بیشتری احساس سیری می کنید. بدین ترتیب لوبیای سیاه سیستم گوارشی را پاکسازی می کند و از پرخوری جلوگیری می کند. لوبیای سیاه از لوبیا های دیگر کوچکتر است و هضم آن راحت تر است. به مرور زمان با افزودن لوبیا سیاه به رژیم غذایی بطور منظم ، فیبر محلول آن آب را جذب مدفوع می کند و از میزان یبوست کم می شود.
کنترل قند خون سرعت هضم غیر منظم می تواند به بر هم خوردن تعادل سطح قند خون در بدن بینجامد. لوبیای سیاه موجب تنظیم سطح قند خون می شود. همانطور که پیشتر گفته شد، فیبر و پروتئین موجود در لوبیای سیاه سرعت هضم را یکنواخت می کند و میزان دریافت مواد مغذی منظم و همگن می شود. زمانی که هضم ثابت نباشد، قند خون نوسان می یابد.
نوسان قند خون برای بیماران دیابتی بسیار خطرناک است. درمان اختلالات جنسی بر اساس مطالعات موجود ، لوبیای سیاه حاوی مقادیر بالایی ازیک املاح نادر در مواد غذایی بنام مولیبدنوم است. مولیبدنوم سولفیت را می شکند و سم زدایی می کند. سولفیت ها ترکیبات اسیدی هستند که در میوه های خشک و برخی از سبزیجات وجود دارند و خیلی از افراد نسبت به تاثیرات آن حساسند و دچار سردرد یا سرگیجه می شوند.
مولیبدنوم موجود در لوبیای سیاه با چنین تاثیراتی مقابله می کند و اثرات منفی را خنثی می کند. مولیبدنوم به رشد و نمو سیستم عصبی و تولید انرژی سلولی کمک می کند. همچنین مولیبدنوم از ناباروری و اختلالات نعوظ مردان سالمند می کاهد. این ویتامین نادر با افزایش انرژی و میل به فعالیت جنسی در مردان سالمند ارتباط مستقیم دارد.
ارتقا سیستم عصبی آمینو اسید و مولیبدنوم موجود در لوبیای سیاه موجب ارتقا عملکرد سیستم عصبی می شوند. لوبیای سیاه حاوی املاح و ویتامین هایی از جمله B9 یا فولات است. فولات یا همان فولیک اسید نقش مهمی در تنظیم آمینو اسید های مورد نیاز سیستم عصبی ایفا می کند. بدون فولات،سطح هموسیستئین بالا می رود و زمینه ایجاد بیماری های تخریب عصبی از جمله آلزایمر و پارکینسون ایجاد می شود.
با افزودن منظم لوبیای سیاه به رژیم غذایی ،فولات مورد نیاز بدنتان را تامین کنید و از بیماری های عصبی جلوگیری کنید. تقویت سلامت قبل از تولد یکی دیگر از فواید فولات موجود در لوبیای سیاه،نقش آن در محافظت از جنین در رحم است. سطح فولات موجود در بدن مادر نقش مهمی در سلامت جنین مخصوصا در رشد مغز و ستون فقرات ایفا می کند.
با افزودن لوبیای سیاه و در نتیجه فولات به رژیم غذایی می توانید سلامت جنین خود را حفظ کنید. عوارض جانبی لوبیا سیاه فیتیک اسید: پوست دانه ای لوبیا مواد مغذی داخل دانه را از آسیب حشرات و آفات هنگام رشد در طبیعت حفظ می کند. یکی از ترکیبات پوسته دانه فیتیک اسید است که از جوانه زدن پیش از موعد دانه جلوگیری می کند.
اگر فیتیک اسید قبل از خوردن از دانه برداشته نشود،به املاحی مانند کلسیم ، منیزیم و مس می چسبد و مانع از جذب مواد مغذی می شود. چنین املاح جذب نشده ای موجب ناراحتی های مختلفی می شود از ناراحتی های گوارشی ساده گرفته تا بیماری های جدی مانند اختلالات هورمونی و یا اختلال عملکرد مغزی . بنابرین دانه های لوبیا سیاه را خوب بپزید و قبل از پخت در آب خیس کنید تا تاثیرات مضر فیتیک اسید خنثی شود.
الیگوساکارید: لوبیا سیاه قند پیچیده ای بنام الیگوساکارید دارد . بدن انسان هیچ آنزیمی ندارد که این قند را بطور طبیعی بشکند. بنابرین الیگوساکارید در سیستم گوارشی تخمیر می یابد و متان تولید می شود و موجب نفخ می شود. بنابرین خیس کردن لوبیا در آب و پخت کامل آن می تواند از میزان الیگوساکارید و دیگر ترکیبات غیر قابل هضم لوبیا کم کند .
  منبع: راستینه

کلمات کلیدی:
▫ اسید ▫ افزودن ▫ املاح ▫ بدن ▫ بیماری ▫ پروتئین ▫ ترکیب ▫ جذب ▫ خواص ▫ خون ▫ دانه ▫ سرطان ▫ سرعت ▫ سلامت ▫ سیاه ▫ عصبی ▫ غذا ▫ غذای ▫ غذایی ▫ فولات ▫ فیبر ▫ قند ▫ گوارش ▫ گوارشی ▫ لوبیا ▫ لوبیا سیاه ▫ لوبیای ▫ مغذی ▫ مواد مغذی ▫ مولیبدنوم ▫ هضم 
کد خبر: 1250925  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: بهداشت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

شربتی طبیعی که جایگزین انسولین می‌شود بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

شربتی طبیعی که جایگزین انسولین می‌شود به گزارش بهداشت نیوز: شربت شنبلیله حاوی انواع ویتامین‌های A ، C ، D ، E ، گروه ویتامین‌های B مانند B۱، B۲، B۳، B۶ ، کربوهیدرات، سدیم، پتاسیم، قند مانند گلوکز، ساکار‌وز و فرو‌کتوز، فیبر، فسفر، آهن، منگنز، مس، اسید فولیک، کلسیم، منیزیم، پروتئین، روی (زینک)، سلنیو‌م، اسید آمینه...

مهمترین توصیه‌های بهداشتی و دارویی در سفر + اینفوگرافیک بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

مهمترین توصیه‌های بهداشتی و دارویی در سفر + اینفوگرافیک به گزارش بهداشت نیوز: داروها باید در جعبه اصلی، دور از نور و رطوبت و گرمای شدید نگهداری شوند و هیچ گاه داروهای مختلف را با هم مخلوط یا در یک ظرف نگهداری نکنیم. کارشناسان علم پزشکی اعتقاد دارند همراه داشتن برخی دارو‌ها البته با نظارت و تایید پزشک در مسافرت‌ها می‌تواند مانع از بروز...

«برهم صالح» نامزد حزب «اتحادیه میهنی» برای ریاست جمهوری عراق نام گرفت العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم- عراق  اعضای حزب «الاتحاد الوطنی الکردستانی» (اتحادیه میهنی) کردستان عراق در جلسه‌ای تصمیم گرفتند تا «برهم صالح» نامزد این حزب برای کرسی ریاست جمهوری عراق معرفی شود. شبکه خبری العربیه در خبری فوری از توافق اعضای اتحادیه میهنی بر برهم صالح...

افتتاح اولین فروشگاه رسمی شیائومی در استانبول و استقبال ترک‌ها هموطن سلام  ۱ ساعت پیش

از آنجا که شیائومی چهارمین تولیدکننده بزرگ محصولات تکنولوژی و گوشی در جهان محسوب می‌شود، اعلام کرده است که قصد دارد به عرصه فروش گوشی و گجت‌های هوشمند کشورهای اروپایی قدم بگذارد و بازار این قاره سبز را نیز همچون بسیاری از کشورهای دیگر، قبضه کند. به گزارش ایتنا از ایسنا، شرکت چینی شیائومی که به تازگی...

از جف بزوس چه می‌دانید؟ هموطن سلام  ۱ ساعت پیش

جف بزوس، مؤسس و مدیر اجرایی آمازون به‌عنوان ثروتمندترین مرد کره زمین روتین روزانه جالبی دارد. وی در مصاحبه با Economic Club of Washington گفت: ۸ ساعت در شبانه‌روز می‌خوابد و صبح پرنشاط خود را با خوردن قهوه، خواندن روزنامه و صبحانه در کنار فرزندانش آغاز می‌کند. او دوست دارد ساعت ۱۰ صبح جلسه برگزار کند...

تشخیص زودهنگام بیماری، زندگی شما را نجات می‌دهد مجله سلامت  ۲ ساعت پیش

تشخیص زودهنگام بیماری، زندگی شما را نجات می‌دهدخطر ابتلا به بیماری‌ها را با برنامه‌های چکاپ سلامت آجی بادم به حداقل برسانید.وقتی وضعیت جسمی‌تان در سلامت کامل قرار دارد ممکن است احساس نیاز به مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات پزشکی نداشته باشید اما لازم است بدانید که عوامل بسیاری وجود دارد که سلامت شما را تهدید می‌کند. عواملی که ناشی از عادات روزانه...

نخستین سیاهپوستی که به فضا رفت + عکس بهداشت نیوز  ۴ ساعت پیش

نخستین سیاهپوستی که به فضا رفت + عکس «آرنالدو تامایومندز» نخستین سیاهپوستی که توانست به فضا سفر کند کوبایی است. وی در چهارچوب برنامه اینترکاسموس به عنوان یکی ازنامزد‌های کوبا، راهی شهرک فضانوردان شد. تامایومندز، پس از طی یک دوره که حدود دو سال طول کشید در ۱۸ سپتامبر ۱۹۸۰ همراه یوری راماننکو کیهان‌نورد شوروی بر عرشه...

بدعت های انحرافی محرم + تصاویر بهداشت نیوز  ۴ ساعت پیش

بدعت های انحرافی محرم + تصاویر این روز‌ها با فرا رسیدن محرم و به پا شدن هیئت‌ها و مراسم عزاداری حال و هوای شبکه‌های اجتماعی و پیام‌هایی که توسط کاربران فضای مجازی منتشر می‌شود، نیز تغییر کرده است و هر کس به نحوی در ابراز ارادت خود به امام حسین علیه السلام تلاش می‌کند. اما گاهی عده‌ای به غلط راه...

۵ ویژگی رفتاری زنان که برای مردان بیشترین جذابیت را دارد نامه  ۴ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز، در این قسمت ۵ چیزی را که مردان در مورد زنان دوست دارند، بهتر بشناسید.۱. زنانی که خوشرویی و دلنشینی بخشی از وجودشان شده استیک زن جذاب همیشه مراقب است که چگونه به‌نظر می‌آید. این به آن معنا نیست که به خودتان فشار بیاورید تا همیشه لبخند بزنید. این به آن معناست که همیشه دلنشین و درخشان...

ترکیه، یک فرمانده پیشین داعش را دستگیر کرد العالم فارسی  ۴ ساعت پیش

العالم - ترکیه نیروهای مرکز مبارزه با تروریسم ترکیه روز سه‌شنبه اعلام کردند که فرمانده پیشین گروه تروریستی داعش در شهر «سنجار» واقع در استان «نینوی» عراق را در ترکیه دستگیر کرده‌اند. بنابر گزارش وبگاه روزنامه الشرق‌الاوسط، «عبدالخالق...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده