تعداد بازدید: ۹
تاريخ انتشار: دوشنبه،۵ شهریور ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۱:۲۸
ورود مدعی‌العموم به پرونده تجمع فیضیه قم
به گزارش میزان، سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به ورود دستگاه قضایی به عنوان مدعی‌العموم به موضوع «شعارِ مکتوب در تجمع قم» اعلام کرد: در دادسرای ویژه روحانیت پرونده‌ای تشکیل شد و دنبال ریشه‌یابی قضیه و همچنین بررسی ابعاد مختلف ماجرا هستند. وی که در صد و سی‌امین نشست خبری خود سخن می‌گفت، با بیان اینکه اتفاق قم، مطالب گفته شده، شعار‌هایی که سر داده شد یا شعاری که نوشته شد، از ناحیه بسیاری از افراد محکوم و رد شد، افزود: دستگاه قضایی به‌عنوان مدعی‌العموم این موضوع را در دستور کار خود قرار داد، در دادسرای ویژه روحانیت پرونده‌ای تشکیل شد و دنبال بررسی و ریشه‌یابی قضیه و همچنین بررسی ابعاد مختلف ماجرا هستند.
سیستم اطلاعاتی نیز این موضوع را دنبال می‌کند که ان‌شاءالله قضیه روشن و تصمیم مقتضی اتخاذ گردد. به گزارش ایسنا، وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا در رابطه با مدرسه فیضیه قم کسی احضار شده یا خیر و آیا نسبت به فرد سخنران اتهامی متوجه است یا خیر، کما اینکه این تهدید از سوی یکی از مداحان در روز عرفه انجام شد، گفت: درخصوص هر دو مورد چه تهران و چه قم، دادستان به عنوان مدعی‌العموم وارد شده اما در رابطه با پرونده قم به دلیل اینکه پرونده در اختیار دادسرای ویژه روحانیت است، از آن اطلاع ندارم که کسی احضار شده است یا احضار نشده.
تا جایی که شنیدم، در صحبت‌های سخنران مدرسه فیضیه (رحیم پورازغدی) عنوان مجرمانه وجود ندارد و مرتکب جرم نشده است. گفتنی است پنجشنبه گذشته تعدادی از طلاب در مدرسه فیضیه قم تجمع ضد دولتی برگزار کرده که سخنران آن یعنی حسن رحیم پورازغدی هم سخنانی علیه عملکرد حوزه‌ها ایراد کرد. آیت‌الله مکارم شیرازی در بیانیه‌ای این تجمع را فاجعه دانست.
محکومیت 311 نفر به جرم فساد مالی محسنی اژه‌ای در ادامه با اشاره به آمار ۳۱۱ نفری که در رابطه با فساد مالی محکوم شده‌اند، بیان کرد: از این ۳۱۱ نفر که البته کل آمار محکومان اقتصادی نیست، کسانی محکوم به اعدام، حبس ابد و برخی هم از 5 سال تا 25 سال حبس گرفته‌اند. معاون اول دستگاه قضا ادامه داد: درباره مفاسد مالی در همین سال‌های اخیر ۶ نفر به‌عنوان مفسد فی‌الارض محکوم به اعدام شده بودند که از این ۶ نفر دو نفر اعتراض کردند که دیوان عالی کشور محکومیت آنان از اعدام را نقض و دادگاه تجدید نظر حکم این دو را به ۲۰ سال حبس تبدیل کرد.
سخنگوی قوه قضائیه افزود: از 4 اعدامی دیگر، حکم یک نفر اجرا شد، یک نفر در حال اجرای سایر مسائل است که اگر آن موارد تمام شود، حکم نهایی اجرا می‌شود و دو نفر از آنان نیز درخواستی کرده بودند که این درخواست در حال بررسی است و اکنون حکم این سه نفر نیز قطعی است و اگر اعاده دادرسی آن دو نفر هم پذیرفته نشود، باید اجرا شود.
اخبار پرونده‌های ارزی محسنی اژه‌ای درباره پرونده‌های ارزی، از صدور قرار مجرمیت برای «حمید مظلومین» در این هفته خبرداد و با اشاره به اینکه دادگاه وی در هفته‌های آینده برگزار خواهد شد، اظهار کرد: این پرونده 18 متهم دارد که نامبرده متهم اصلی است. مظلومین همان کسی است که به همین اتهام در سال 91 دستگیر شد و افساد فی الارض در کیفرخواست او عنوان شده بود؛ اما آن موقع بانک مرکزی و حراست بانک مرکزی اعلام کردند کارهای این فرد با نظر و هماهنگی آنان بوده است؛ لذا دادگاه حکمی برای این فرد صادر نکرد.
وی اظهارکرد: محمد اسماعیل قاسمی معروف به محمد سالم، فرزند غلامعلی، فرد دیگری است که آن موقع دستگیر شد و با حمایت‌های اینچنینی آزاد شده بود. همچنین محمدرضا مظلومین هم که دستگیر شده بود و آقای سالار آقاخان که در آن زمان دستگیر شده بود، گفته شد که با حمایت‌های بانک مرکزی و وزارت اطلاعات دست به این اقدامات زده‌اند؛ اما در پرونده امسال‌ این اظهارات پذیرفته نشده و برای آنان پرونده قضایی تشکیل شده است.
البته به همین دلیل اکنون برخی از افراد بانک مرکزی هم بازداشت شده‌اند. بازگشت 4 هزار میلیارد تومان در پرونده مه‌آفرید وی در ادامه با بیان اینکه عده‌ای فکر می‌کنند که در پرونده فساد سه هزار میلیارد تومانی افرادی آمدند؛ خوردند؛ بردند و تمام شد، اظهار کرد: درباره این پرونده باید گفت زمانی که متهم دستگیر شد حدود 2 هزار و 900 میلیارد تومان بدهی داشت که کل این بدهی پس از صدور حکم، برگشت داده شد و حتی از خود متهم 625 میلیارد تومان جزای نقدی هم گرفته شد.
سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: همچنین بجز متهم اصلی افراد دیگری دستگیر شده بودند که هنوز حکم عده‌ای صادر نشده است که تعداد آنان بیش از 100 نفر است. لذا در این پرونده بیش از 4 هزار میلیارد تومان از متهمان وصول شد. همچنین محکومان این پرونده به پرداخت حدود سه و نیم میلیون دلار یا یورو محکوم شده‌اند.
افشای نام و مشخصات دو قاضی متخلف وی در ادامه، قضات دستگاه قضایی را بسیار خدوم و زحمتکش توصیف کرد و با بیان اینکه واقعاً از سنگینی حجم کار و استرسی که بر این قضات وارد است، خجالت می‌کشم، افزود: اما در عین حال متأسفانه افراد بسیار بسیار معدود و نادری هم هستند که دچار فساد می‌شوند؛ حال ممکن است این فساد، فساد مالی، اخلاقی یا.
.. باشد. سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به اینکه پیش‌تر اعلام شده بود اسامی محکومان یا سلب صلاحیت شدگان، معرفی خواهد شد و این موضوع به همه قضات اعلام شده بود، تأکید کرد: مدتی اینها را هشدار و انذار می‌دهیم و اگر اصلاح نشدند و افرادی واقعاً مورد اتهام قرار گرفتند و ثابت و محرز شد و حکم‌شان قطعی یا سلب صلاحیت قضایی آنها احراز شد، اسامی آنان را اعلام خواهیم کرد.
وی در همین رابطه، با افشای دو نفر از قضات متخلف تصریح کرد: پرونده رئیس شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری ۲ اصفهان به نام آقای محمود سعادت، فرزند حسینعلی به اتهام فساد اخلاقی در دادگاه عالی قضایی مطرح شد که به سلب صلاحیت قضایی و انفصال دائم از شغل قضایی محکوم شد و پس از اعتراض، این رأی در 22 مرداد امسال قطعی شد.
اژه‌ای درباره مشخصات قاضی متخلف دیگر هم گفت: مجید شکاری فرزند خسرو، رئیس شعبه ۱۰۲۴ دادگاه کیفری ۲ تهران به اتهام فساد مالی (اخذ رشوه) در دادگاه عالی محکوم و حکم او قطعی شد که به سلب صلاحیت قضایی و بازخریدی محکوم شد و رأی قطعی است. جزئیات پرونده مشایی اژه‌ای در بخش دیگری از این نشست خبری، درباره پرونده معاون رئیس جمهوری سابق که دادگاه وی روز شنبه برگزار شد، گفت: دادگاه این فرد به صورت علنی برگزار شد.
البته این فرد گفته بود اگر دادگاه علنی نباشد در دادگاه حاضر نمی‌شوم؛ اما قاضی تشخیص داد که این دادگاه باید علنی برگزار شود. وی با تشریح دیگر جزئیات این پرونده افزود: دیروز-شنبه- اول وقت، فردی مراجعه کرد و به دادگاه گفت من وکیل دو وکیل این فرد (حسینی – حیدری) هستم و از طرف این دو وکیل، وکالت دارم که لایحه عزل این دو را به دادگاه اعلام کنم.
همچنین زمانی که خود متهم در جلسات قبل برای قرائت کیفرخواست در دادگاه حاضر شده بود، به صورت کتبی اعلام کرد که «نظر به برگزاری غیرعلنی دادگاه اینجانب و عدم شرکت در جلسات دادگاه، طبعاً حضور وکلای من در جلسه موضوعیت ندارد؛ لذا بدین وسیله وکالت این دو نفر را در این پرونده عزل می‌نمایم. بدیهی است وکالت نامبردگان در سایر موارد کماکان باقی است.
» واین مطلب را امضا کرد. سخنگوی دستگاه قضا اظهار کرد: لذا این فرد حسب همین نامه دو وکیل خود را عزل کرده است و روز شنبه  فردی به عنوان وکیل، لایحه عزل این دو وکیل را به دادگاه اعلام کرد. زمان اجرای حکم زنجانی اژه‌ای در پاسخ به پرسشی درباره فرجام پرونده بابک زنجانی با بیان اینکه می‌توان به اجرای احکام امیدوار بود، خاطرنشان کرد:  در این پرونده بخش قابل توجهی از اموال وی در داخل و خارج شناسایی شد و در اختیار وزارت نفت قرار گرفت.
همچنین بخش دیگری از اموال این فرد بویژه در خارج از کشور درحال شناسایی است. در این پرونده این فرد وکالت داده است که اموال یا طلب‌های او را شناسایی کنند. حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای افزود: البته حضور این فرد برای اقدامات حقوقی ضرورت دارد؛ چون همه اموالی که باید به شرکت نفت رد مال کند، به صورت کامل شناسایی نشده است.
البته او چندین بار گفته است من اموالی را در خارج از کشور دارم یا گفته است افرادی هستند که می‌توانند ضمانت بدهی مرا بکنند؛ اما هنوز متهم موفق نشده است که بدهی خود را پرداخت کند. لذا اگر پرونده به نقطه‌ای برسد که برای اقدامات حقوقی دیگر نیازمند به این فرد نباشد، آن زمان کل حکم اجرا خواهد شد.
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سؤالی مبنی بر کاسته شدن از محدودیت‌های حصر و اینکه آیا دستگاه قضایی برای رسیدگی به اتهامات ورود می‌کند یا خیر؟ گفت: بخشی از این چیزها که این روزها پخش می‌کنند قطعاً درست نیست و هیچ اتفاق خاصی نیفتاده و مثل سابق است و بخشی از گشایش‌ها نسبت به برخی افراد نزدیک محصورین به وجود آمده بود که مربوط به اخیر نیست و برای مدت‌ها قبل است و تصمیم شورای عالی امنیت ملی به قوت خود باقی است.
  کلمات کلیدی غلامحسین محسنی اژه ای مدعی‌العموم تجمع فیضیه قم

کد خبر: 1253959  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
▫ مالباختگان غیرمجازها چه کسانی هستند  همشهری آنلاین - اقتصادي

آخرین خبرهای سياسي

مصاحبه|سردار شکارچی: تروریست‌ها سلاح‌هایشان را از قبل در محل رژه مخفی کرده بودند/ افزایش شمار... تسنیم  ۳۱ دقیقه پیش

سردار شکارچی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم با اشاره به حمله تروریستی امروز به رژه نیروهای مسلح در اهواز، گفت: حدود ساعت 9 صبح امروز 4 تروریست که سلاح‌های خود را از قبل در محل رژه مخفی کرده بودند، به سمت مردم شلیک کردند و تاکنون بر اثر این حمله تروریستی ...

واکنش کاربران ایرانی شبکه اجتماعی به حوادث تروریستی خوزستان اهواز +تصاویر تسنیم  ۳۱ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، در پی حمله تروریستی به رژه اهواز، کاربران هشتگ اهواز را در فضای مجازی ترند کردند.پس از آغاز مراسم رژه نیروهای مسلح دو نفر از پارک شهید سبحانی که پشت استیج رژه قرار دارد با به رگبار بستن مردم قصد حمله به جایگاه رژه را داشتند که نیروهای مسلح مستقر در محل رژه با دعوت...

حادثه تروریستی اهواز سندی آشکار از حمایت کشورهای منطقه از تروریسم/ ابعاد حادثه در کمیسیون امنیت... شبستان  ۳۲ دقیقه پیش

حادثه تروریستی اهواز سندی آشکار از حمایت کشورهای منطقه از تروریسم/ ابعاد حادثه در کمیسیون امنیت ملی بررسی می شود«علی نجفی خوشرودی» در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان ضمن محکوم کردن حادثه تروریستی اهواز ضمن عرض تسلیت به خانواده شهدای این حادثه گفت: این اقدام سند آشکاری از حمایت برخی کشورهای منطقه از تروریسم است البته این اقدام تلاشی مذبوحانه بود که همزمان با رژه نیروهای مسلح انجام شد تا اقتدار...

عاقبت عوامل تروریستی رژه اهواز جام نیوز  ۳۶ دقیقه پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، سردار ابوالفضل شکارچی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح پیرامون حادثه تروریستی که امروز در جریان رژه نیروهای مسلح در اهواز رخ داد، اظهار داشت: این حمله تروریستی حوالی ساعت ۹ صبح در پارکی واقع در پشت جایگاه رژه در بلوار قدس اهواز رخ داده و اعضای این تیم تروریستی وابسته به تکفیری‌ها،...

درس تلویزیون به مردم/ هدف وسیله را توجیه می‌کند جام نیوز  ۳۶ دقیقه پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، تلویزیون در ایام عزاداری امام حسین به سراغ مردم رفت و از آنها در مورد قیام اباعبدالله پرسید. این نوع پرسش یک اتفاق عادی در تلویزیون است. معمولا در ایام ملی و مذهبی گزارشگر تلویزیون به سراغ مردم می‌رود و نظر آنها را در مورد آن واقع خاص جویا می‌شود. اتفاق عجیب...

فوری/شهادت کودک مجروح در حادثه تروریستی امروز اهواز + عکس نامه  ۴۷ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز، از اهواز خبر می‌رسد که این کودک که به ضرب گلوله تروریست ها زخمی شده بود، بر اثر شدت جراحت در بیمارستان به شهادت رسیده است. منبع: انتخاب ...

جدیدترین جزئیات از حمله تروریستی اهواز به روایت خبرنگار و عکاس حاضر در حادثه + عکس نامه  ۴۷ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز، او درباره حادثه تروریستی صبح امروز (شنبه ۳۱ شهریور ماه) در اهواز ، اظهار کرد: من به غیر از خودم، خبرنگاری را در مراسم ندیدم. در ابتدای مراسم که از ساعت شش صبح برای دریافت کارت به محل رفتم، محدودیت‌هایی برای حضور خبرنگاران و عکاسان وجود داشت که همگی باید حتما با کارت به مراسم وارد...

چه رمزی بین حمله تروریستی اهواز و سالروز حمله صدام به ایران وجود دارد؟ خبرگزاری برنا  ۴۹ دقیقه پیش

چه رمزی بین حمله تروریستی اهواز و سالروز حمله صدام به ایران وجود دارد؟ به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «عباسعلی کدخدایی»، سخنگوی شورای نگهبان، در توییتر خود نوشت: ‌چه رمزی بین همزمانی حمله تروریستی به مدافعان وطن و نگهبانان امنیت مردم با سالروز حمله صدام جنایتکار به میهن اسلامی وجود دارد؟ آیا این خود نشان از توطئه و همبستگی اشرار و اجانب...

انتقاد اسماعیلی از خبرسازی‌ها درباره جنایت اهواز علیه روحانی خبرگزاری برنا  ۵۰ دقیقه پیش

انتقاد اسماعیلی از خبرسازی‌ها درباره جنایت اهواز علیه روحانی به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «پرویز اسماعیلی»، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور، در توئیتر خود نوشت: تعدادی از عزیزانمان بدست تروریست‌ها در اهواز شهید و زخمی شدند. رسانه‌هایی درصدد خبرسازی از این جنایت علیه رییس‌جمهور برآمدند....

استیضاح شریعتمداری به کجا رسید؟ آفتاب نیوز  ۵۴ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز :  از برنامه‌های کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در هفته جاری و در روز یکشنبه تعیین اعضای هیات تحقیق و تفحص از بررسی علل ناکارآمدی شرکت‌های خودروسازی داخلی در حوزه کیفیت، قیمت، محیط زیست، طراحی و تکنولوژی، فروش و خدمات پس از فروش با وجود حمایت‌های گسترده و مستمر مجلس و دولت...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده