تعداد بازدید: ۵
تاريخ انتشار: دوشنبه،۵ شهریور ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۲۱:۰۸
آل سعود حکومتی وابسته به خود را در یمن می خواهد/ «منصور هادی» بخشی از مشکل یمن است
العالم – یمن «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن وجود هرگونه اعتماد میان نیروهای یمن و ائتلاف سعودی را رد و تاکید کرد که نام «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهور مستعفی یمن به عنوان یک شخصیت مورد توافق، مطرح نیست زیرا او خود بخشی از مشکل یمن است.
وی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری «یونیوز» اظهار داشت: اعتماد میان ما و ائتلاف سعودی از بین رفته است و لذا باید میان ما یک توافق امضاء شود. این مشکلی است که در مذاکرات کویت هم وجود داشت. آنها خواستند که ما از طرف خود یک توافق را امضاء کنیم اما در مقابل، تنها وعده‌هایی شفاهی به ما بدهند.
راه حل در این است که یک توافق جامع که تمامی طرف‌ها با نظارت بین‌المللی آن را امضاء می‌کنند، حاصل و سپس اعلام شود و همگی به آن پایبند باشند. عبدالسلام در ادامه گفت که دولت عبدربه منصور هادی در پشت درهای بسته، تنها به آنچه خود می‌خواهد، اصرار می‌ورزد اما در رسانه‌ها می‌گویند که ما به چیزی پایبند نیستیم و راه حل نمی‌خواهیم.
دیگر به «عبدربه منصور هادی» اعتماد نمی‌کنیم سخنگوی جنبش انصارالله یمن تاکید کرد که هادی خود بخشی از مشکل است. آیا این منطقی است که ما به این شخص که قاتل یمنی‌ها است و برای آنها سر و مصیبت آورده، بار دیگر اعتماد کنیم تا رئیس‌جمهور شود؟ ما نیاز به شخصی داریم که مورد قبول تمامی طرف‌ها باشد و چنین چهره‌هایی نیز وجود دارند اما اگر عربستان بخواهد هادی را به ما تحمیل کند، چنین امری محقق نخواهد شد.
  وی تاکید کرد: عبدربه منصور هادی نمی‌تواند حقوقی را به شما بدهد که خود ناقض آن است. مسئله ائتلاف سعودی سلاح در یمن نیست؛ سلاح بهانه است سخنگوی جنبش انصارالله افزود: سلاح مایه قوت ماست و ائتلاف سعودی اجازه نخواهد داد که ما هیچ حضور و مشارکت سیاسی داشته باشیم. زیرا عربستان نمی‌خواهد که یمن دارای دولتی قدرتمند باشد بلکه می‌خواهد این کشور یک رژیم وابسته به ریاض باشد.
مشکل یمن اسلحه نیست زیرا ائتلاف عربستان بیشترین میزان اسلحه را وارد این کشور کرده است. بهتر است طرف مقابل ما، دلایل این تجاوز و افزایش میان سلاح‌ها در کشور را پیدا کند و این دلایل را از بین ببرد. وی افزود: ما قول داریم که سلاح باید در دست دولت باشد. اما این دولت کیست؟ دولتی که چهار سال است با تو در حال جنگ است و مزدوران و خارجی‌ها را برای اشغال کشور وارد کرده است؟ این دولت نیست.
آیا آنها نمونه مثبتی از دولت در جنوب کشور نشان داده‌اند. گروه‌هایی در جنوب یمن هستند که عبدربه منصور هادی را به رسمیت نمی‌شناسد و او را نمی‌پذیرند و در این بخش از کشور اسلحه در دست داعش و القاعده و سایر گروه‌ها است. ما قبول نمی‌کنیم که موضوع اسلحه تنها درباره ما اجرایی شود.
این مقام عالی‌رتبه انصارالله یمن تاکید کرد که مسئله ائتلاف سعودی سلاح‌های انصارالله نیست بلکه این ائتلاف دولتی وابسته به آل سعود در یمن می‌خواهد. اگر انصارالله با آل سعود همراه بود، بهترین انواع سلاح‌ها در اختیارش قرار می‌گرفت. لذا مسئله آنها سلاح نیست بلکه آنها هدف دیگری دارند و طرح مسئله سلاح، تنها یک ابزار برای تحقق آن هدف است.
راهکار سیاسی مورد نظر انصارالله وی درباره ساختار دولت آتی در یمن گفت که راهکار سیاسی در یمن باید شامل تشکیل یک دولت مورد توافق همه طرف‌ها باشد و رایزنی‌های ششم سپتامبر آینده در ژنو باید شامل این راهکار سیاسی باشد. عبدالسلام درباره دیدگاه انصارالله درباره این راهکار سیاسی گفت که باید یک نهاد سیاسی مورد توافق مانند ریاست‌جمهوری از طریق تشکیل یک شورای ریاستی یا انتخاب شخصی مورد توافق برای تصدی این پست، به وجود آید و پس از آن دولت وحدت ملی با مشارکت کلیه طرف‌ها تشکیل شود و پس از آن امور امنیتی و نظامی و مسئله انتشار سلاح در دست گروه‌های تروریستی مختلف پیگیری شود.
وی درباره دور بعدی مذاکرات در ژنو نیز گفت که این مذاکرات باید شامل راهکار سیاسی درباره مسئله ریاست‌جمهوری، تشکیل دولت و مسائل امنیتی باشد. از آنجا که سازمان ملل می‌گوید که جزئیات این مسئله باید در گفت‌وگوهای سیاسی بررسی شود، ما نیز می‌گوییم که هیچ مخالفتی با این امر نداریم مشروط به اینکه آنچه در مذاکرات کویت روی دارد، تکرار نشود.
در کویت تنها شروط امنیتی و نظامی بدون بررسی راهکاری سیاسی طرح شد و تنها از ضرورت تسلیم اسلحه و عقب‌نشینی انصارالله سخن گفته شد. نمی‌توان به سازمان ملل امیدی بست این مقام انصارالله در ادامه ضمن محکوم کردن عدم وجود هیچ میزانی برای بازخواست ائتلاف سعودی به دلیل جنایاتی که علیه یمنی‌ها مرتکب می‌شود، گفت که سازمان ملل به دلیل فشارهای سیاسی آمریکا و انگلیس و پولهای سعودی و اماراتی نقش محدودی در یمن دارد.
عبدالسلام تصریح کرد که انصارالله به سازمان ملل هیچ امیدی نبسته است زیرا این سازمان تنها زمانی از خود واکنشی نشان می‌دهد، از طرف افکار عمومی در فشار قرار گیرد. این سازمان حتی نتوانست سفر هیأت  این جنبش از مسقط به صنعاء را پس از مذاکرات کویت مهیا کند و این بازگشت تنها سه ماه پس از ماندن در پایتخت عمان و از طریق سند تبادل اسرا با ائتلاف سعودی محقق شد.


کد خبر: 1255134  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: العالم فارسی
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای علمي

چرا مردم صدای خود را دوست ندارند؟ بهداشت نیوز  ۳۰ دقیقه پیش

چرا مردم صدای خود را دوست ندارند؟ به گزارش بهداشت نیوز، در دوران کودکی وقتی برای اولین بار پدرم از جشن تولد برادرم فیلم‌برداری کرد و فردای آن شب، فیلم را در خانه تماشا می‌کردیم، نخستین باری بود که صدای خودم را می‌شنیدم. از این صدا منتنفر بودم. احساس می‌کردم صدایم بیشتر به جیغ زدن شبیه است تا صدای خودم. به خیالم صدای...

روش هایی که زندگیتان را از این رو به آن رو می کند بهداشت نیوز  ۳۰ دقیقه پیش

روش هایی که زندگیتان را از این رو به آن رو می کند به گزارش بهداشت نیوز، بسیاری از ما از روش زندگی کردن خود آنچنان راضی نیستیم و دقیقا هم نمی‌دانیم که درد و مشکل از کجاست. بسیاری از این مشکلات طوری در ما و روزهایمان پنهان شده که یافتن آنها و تسلط رویشان بسیار سخت است. این موارد از سخنرانی‌ها و کتب دکترهای روانشناسی معروفی چون دکتر فیل، وین...

وقتی آموزش «آرا یش عزاداری» جنجالی می‌شود + عکس بهداشت نیوز  ۲ ساعت پیش

وقتی آموزش «آرا یش عزاداری» جنجالی می‌شود + عکس اما تفاوتی که این ویدیو با بقیه ویدیوی های او داشت یک غافلگیری بود؛ آن هم اینکه این بار این شخصیت اینستاگرامی ترجیح داد در پستی که برای آریش با تم عزا منتشر می‌کند؛ آرایش هایش را پاک کند و پیشنهاد بدهد که به احترام ماتم و مجالس عزاداری، نه فقط در این ایام که در باقی مراسم‌های سوگواری اصلا...

سردار شریف: رژه نیروهای مسلح فردا در بندرعباس به میزبانی سپاه برگزار می‌شود العالم فارسی  ۲ ساعت پیش

العالم - ایران / سیاسی سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به نمایش اقتدار و توان بازدارندگی نیروهای مسلح در حوزه های مختلف دفاعی در رژه سراسری نیروهای مسلح در 31 شهریورماه و همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس گفت: براساس...

بهترین زمان برای ازدواج بهداشت نیوز  ۳ ساعت پیش

بهترین زمان برای ازدواج  به گزارش بهداشت نیوز، برای ازدواج مرد و زن باید از نظر عقلی و ذهنی به چنان رشدی برسند که بتوانند به راحتی از والدین خود جدا شوند. همچنین باید به خودکفایی دوران بزرگسالی برسند و جایگاهی رضایت بخش در بازار کار بیابند. افراد خواهان ازدواج باید صمیمیت عاطفی و جنسی را در یک رابطه مبتنی بر تعهد تجربه...

فواید استفاده از دستگاه رطوبت ساز بهداشت نیوز  ۳ ساعت پیش

فواید استفاده از دستگاه رطوبت ساز به گزارش بهداشت نیوز، در خانه و محل کار خود به روش‌های متفاوتی می‌توانید از دستگاه رطوبت ساز استفاده کنید اما باید بدانید که این دستگاه، ریسک‌هایی هم دارد. در این مطلب به شما می‌گوییم مزایای استفاده از دستگاه رطوبت ساز چیست، چگونه به درستی از آن استفاده کنید و مراقب چه مواردی باید...

تعریف قرآن از «کودک درون» بهداشت نیوز  ۵ ساعت پیش

تعریف قرآن از «کودک درون» به گزارش بهداشت نیوز، «کودک درون» اصطلاحی است که اریک برن، روانشناس غربی، آن را به عنوان یک قالبِ شخصیتی در کنار «والِد درون» و «بالغ درون» مطرح کرده است. طبق این تعریف، کودک درون شامل مجموعه‌ای از خواسته‌هاست که انسان می‌بایست به آن عمل کند و اندکی...

۶ راه ثابت شده برای پیشگیری از واریس بهداشت نیوز  ۵ ساعت پیش

۶ راه ثابت شده برای پیشگیری از واریس به گزارش بهداشت نیوز، رگ های واریسی بسیار خجالت آور و زشت هستند. بسیاری از افراد سعی در خلاص شدن از آنها دارند. این رگ ها ، رگ های بزرگ شده و بهم پیچیده و تاب خورده زیر پوست میباشند و برای افرادی که مبتلا به واریس هستند پوشیدن لباسهای کوتاه غیر ممکن است. این رگ ها معمولا در پاها و قوزک پاها دیده میشوند...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده