تعداد بازدید: ۷
تاريخ انتشار: یکشنبه،۱۱ شهریور ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۲:۳۹
هشدار، زخم دیابتی‌ها باید فورا درمان شود+ درمان
به گزارش بهداشت نیوز: اگر انگشت پای شما کوبیده شد و یا در اثر پوشیدن کفش تنگ تاول زد و یا اگر موقع زدودن موهای زائد با تیغ، پوست خود را بریدید، این ها را دست کم نگیرید. اگر مبتلا به دیابت هستید، باید فوراً زخم های پوستی خود را درمان کنید. درمان زخم های کوچک، از عفونت آن ها جلوگیری کرده و روند بهبودی را تسریع می کند.
چرا زخم های دیابتی ها مشکل زا هستند؟ دیابت یک بیماری مزمن است. در این بیماری بدن قادر نیست از گلوکز یا قند خون به نحوه مطلوب استفاده کند. لذا میزان قندخون بالا می رود و با ایجاد مشکلاتی باعث می شود که زخم ها سخت تر بهبود بیابند. این مشکلات در بیماری دیابت عبارتند از: ۱- آسیب اعصاب (نوروپاتی): وقتی در نوروپاتی، اعصاب بدن آسیب می بینند مثل بی حسی پاها، درد ناشی از بریدگی یاتاول پوستی را احساس نمی کنید تا اینکه آن زخم یا تاول بدتر می شود و یا عفونت می کند.
۲- ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن: وقتی سطح دفاع طبیعی بدن کاهش می یابد، حتی یک زخم کوچک مهم می تواند عفونت کند. ۳- تنگ شدن عروق خونی: گرفتگی و تنگی شریان های (سرخرگ) پا باعث بدتر شدن زخم ها، عفونت شدید زخم ها و ممانعت از بهبودی آن ها می شود. تنگ شدن شریان ها باعث می شود خون سخت تر و کمتر به زخم ها برسد.
جریان خون، روند بهبودی زخم ها را تسریع می کند، لذا گرفتگی رگ های خونی، باعث عفونت و دیر بهبود یافتن زخم ها می گردد. چگونه زخم دیابتی را درمان کنیم؟ برای جلوگیری از عفونت زخم و تسریع بهبودی آن، به توصیه های زیر عمل کنید، حتی اگر زخم شما کوچک و سطحی باشد: ۱- فورا به دنبال درمان زخم باشید. اگر بعد از جراحت پوستی، میکروب ها روی زخم قرار بگیرند، حتی یک زخم کوچک هم عفونت می کند.
۲- زخم را تمیز کنید. زخم را زیر آب بشویید تا آلودگی آن از بین برود. از صابون، آب اکسیژنه (یک ماده ضدعفونی کننده) یا بتادین برای شستن و تمیز کردن زخم استفاده نکنید، زیرا باعث سوزش زخم می شوند. کمی پماد آنتی بیوتیک روی زخم خود بمالید تا عفونت نکند و روی زخم را با گاز استریل یا چسب زخم یا پانسمان تمیز بپوشانید.
هر روز پانسمان زخم را عوض کنید و اطراف زخم را با صابون بشویید. هرگز داخل زخم خود بتادین نریزید. هر روز زخم خود را بررسی کنید تا عفونت نکند. ۳- نزد پزشک بروید. پزشک با معاینه زخم کوچک پوستی از ایجاد مشکلات جدی و خطرناک جلوگیری می کند. مداوای یک زخم کوچک خیلی آسان تر از یک زخم بزرگ و جدی است. ۴- روی زخم فشار نیاورید تا بهبود پیدا کند.
به عنوان مثال اگر زخم زیر پا ایجاد شده است، تا حد امکان از وارد آمدن فشار به این قسمت جلوگیری کنید تا زخم بهبود یابد، زیرا پای بیماران دیابتی زیاد دچار تاول، پینه و زخم می شود. زخم های پا خطرناک هستند پاهای بیماران دیابتی، بیشتر از بقیه جاهای بدن در معرض آسیب مشکلات ناشی از زخم های دیابتی هستند. در اثر آسیب اعصاب پا در بیماران دیابتی، این بیماران دچار بی حسی و کرختی پاها می شوند.
در نتیجه خیلی دیر متوجه زخم پای خود می گردند. پاها بیشتر دچار ورم می شوند که این ورم از بهبودی زخم ها جلوگیری می کند. همچنین اگر زخمی روی دست ایجاد شود، می توانید دست خود را تکان دهید. ولی اگر کف پا زخم شود، حرکت دادن پا خیلی سخت است. جلوگیری از ایجاد زخم در بیماران دیابتی آسان نیست، زیرا این افراد بیشتر از بقیه دچار تاول و پینه پا، خشکی پوست و تخریب اعصاب می شوند.
همه این موارد باعث افزایش خطر ایجاد زخم باز پوستی و بروز عفونت می گردد. علاوه بر بی حسی پاها در بیماران دیابتی، این افراد دچار مشکلات بینایی نیز هستند. لذا زخم های کوچک پا را نه حس می کنند و نه می بینند تا اینکه زخم جدی و خطرناک می شود. وقتی زخم خطرناک می شود، فقط درد و ناراحتی ندارد، بلکه باعث تخریب عضلات و حتی استخوان ها می گردد و  تنها راه درمان، قطع عضو (قطع کردن پا) می باشد.
محققان نشان دادند، بروز زخم های باز پوستی بیشترین علت قطع پا در بیماران دیابتی است. به همین دلیل مراقبت و بهبودی زخم در بیماران دیابتی خیلی مهم است تا جدی و خطرناک نشود و تا حد امکان باید از بروز زخم پا در بیماران دیابتی جلوگیری کرد. چگونه از بروز زخم در دیابتی ها جلوگیری کنیم؟ ۱- هر روز پاهای خود را بررسی کنید.
اگر هر گونه تاول، پینه، قرمزی و یا خراش در پای خود مشاهده کردید، فورا آن را درمان کنید. این مهم ترین کار برای جلوگیری از مشکلات پای دیابتی است. اگر خودتان نمی توانید این کار را انجام دهید و یا چشم های شما به خوبی نمی بینند، از فرد دیگری بخواهید، هر روز پاهای شما را بررسی کند. ۲- به پوست خود توجه داشته باشید.
مراقب بروز هر نوع مشکل کوچک پوستی مثل التهاب کنار ناخن دست، یا عفونت ریشه مو باشید. اگر مشکلی دیدید، به پزشک مراجعه کنید. ۳- پاهای خود را نرم نگه دارید. به پاهای خود کرم مرطوب کننده بمالید تا نرم بمانند. ولی بین انگشتان پای خود را کرم نمالید، زیرا مرطوب بودن بین انگشتان پا باعث بروز عفونت قارچی پا می شود.
۴- جوراب مناسبی بپوشید. جوراب نخی بپوشید تا عرق پاها را بگیرد. جوراب نایلونی یا پلاستیکی نپوشید. همچنین دقت کنید جوراب شما درز نداشته باشد تا به پا فشار بیاورید. جوراب مخصوص بیماران دیابتی در برخی فروشگاه ها وجود دارد. ۵- کفش مناسب بپوشید. پوشیدن کفش مناسب و اندازه پا از بروز تاول در پاها جلوگیری می کند.
پوشیدن کفش جلوبسته از زخم شدن و جراحت انگشتان پا جلوگیری می کند. لذا بیماران دیابتی از پوشیدن صندل، کفش جلوباز، کفش تنگ و کفش پاشنه بلند باید خودداری کنند. حتی در داخل خانه هم صندل جلو بسته بپوشید، ولی هر چند مدت یک بار پاهای خود را از صندل در آورید تا هوا بخورند و عرق نکنند. ۶- هر روز کفش های خود را بررسی کنید.
بیماران دیابتی به علت بی حسی پاها ممکن است متوجه وجود سنگریزه و یا هر جسم کوچک دیگری در داخل کفش های خود نشوند و با آن کفش ها راه بروند که این کار باعث زخم شدن پاها می شود. لذا هر روز باید داخل کفش خود را ببینید. همچنین دقت کنید که هیچ نوع پارگی یا قسمت سفت و زمختی در داخل کفش شما وجود نداشته باشد تا پاها را زخم کند.
۷- هر روز پاهای خود را بشویید. بعد از شستن پاها، کاملا آنها را خشک کنید، به خصوص بین انگشتان پا را. ۸- پینه پا را صاف کنید. بعد از شستن پاها یا حمام کردن، با استفاده از سنگ پا یا سوهان ناخن کاغذی به آرامی روی پینه پا را صاف کنید. هرگز با قیچی و یا ناخن گیر روی پینه را نبرید. ۹- ناخن های پا را کوتاه و صاف نگه دارید.
فرو رفتن ناخن پا در گوشت منجر به بروز مشکلات پا می شود. لذا سعی کنید به طور منظم، پزشک پاهای شما را معاینه کند. ۱۰- بیماری دیابت خود را کنترل کنید. جلوگیری از بروز زخم پای دیابتی به معنای کنترل بیماری دیابت است. برای کنترل بیماری خود باید: میزان قند خون، فشارخون و چربی خون خود را اندازه گیری و کنترل کنید، رژیم غذایی سالم و مناسبی داشته باشید (تحت نظر متخصص تغذیه)، داروهای خود را سر موقع و طبق دستور پزشک مصرف کنید، به طور منظم ورزش کنید، سیگار نکشید و بطور منظم نزد پزشک متخصص بروید تا شما را معاینه کند و وضعیت بیماری شما را بررسی نماید.
  منبع: تبیان

کلمات کلیدی:
▫ انگشت ▫ بدن ▫ بهبود ▫ بهبودی ▫ بیماران ▫ بیماری ▫ پاها ▫ پاهای ▫ پینه ▫ تاول ▫ تنگ ▫ جوراب ▫ خطرناک ▫ خون ▫ دیابت ▫ دیابتی ▫ زخم ▫ عفونت ▫ لذا ▫ ناخن ▫ کفش 
کد خبر: 1262039  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: بهداشت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

بی خوابی در این 5 مشکل سلامتی ریشه دارد نامه  ۱۳ دقیقه پیش

دیابتدیابت یک مشکل سلامتی است که به‌خاطر نشانه‌ها و علائمش می‌تواند باعث بی‌خوابی شود. اگر دیابت دارید، احتمالا دچار تکرر ادرار می‌شوید و باید دائما به دستشویی بروید. این مسأله می‌تواند شما را در شب بیدار کند و اجازه ندهد که به خواب‌تان ادامه دهید. یک راه برای جلوگیری از این مسأله، آن است که همیشه درست...

آیا دارچین حافظه را تقویت می کند؟ نامه  ۱۳ دقیقه پیش

تقویت حافظه و افزایش تمرکز یکی از دقه دقه های مادران هنگام شروع فصل مدارس می شود. استفاده از ادویه ها می تواند رسیدن به این هدف را میسر کند. در این مقاله ادویه جاتی که باعث تقویت حافظه می شوند را معرفی کرده ایم.زعفران:با افسردگی مقابله می کند، قدرت حافظه و یادگیری را افزایش می دهد. نتایج تحقیقاتی که...

رهبران دو کره به کوهنوردی رفتند العالم فارسی  ۴۰ دقیقه پیش

  العالم - آسیا سران دو کره در یک رویداد نادر و با هدف تقویت روابط شخصی و نشان دادن موفقیت های نشست سران به کوهنوردی در کوه 'پکتو' (Paekdu) رفتند. رهبران دو کره ساعت 7 صبح امروز فرودگاه بین المللی سونان پیونگ یانگ را با جت شخصی خود به مقصد فرودگاه کوچک 'سامیجیون'...

نخبگان برندسازی آینده ایران فارغ‌التحصیلی خود را جشن گرفتند تلنا  ۵ ساعت پیش

نخبگان برندسازی آینده ایران فارغ‌التحصیلی خود را جشن گرفتند به گزارش تلنا؛ دکتر شهریار شفیعی بنیان گذار و مدیر علمی آکادمی برند ایران طی سخنانی در این مراسم با اشاره به ضرورت آموزش حرفه ای در حوزه برند در کشور گفت: پیش از شکل گیری آکادمی برند، مباحث تخصصی مانند IMBC، رضایت مشتریان، FMCG branding و مباحث برندسازی در مراکز خرید در قالب کنفرانس...

جاسازی سوزن در توت فرنگی جنجالی شد + عکس بهداشت نیوز  ۶ ساعت پیش

جاسازی سوزن در توت فرنگی جنجالی شد + عکس به گزارش رویترز، با توجه به اینکه مدتی است در استرالیا در میوه‌هایی مانند توت فرنگی سوزن جاسازی می‌شود، «اسکات موریسون»، نخست وزیر این کشور چهارشنبه اعلام کرد مجازات حبس برای دستکاری یا آلوده سازی موادغذایی را به ۱۵ سال افزایش می‌دهد. پلیس استرالیا تاکنون ۱۰۰ گزارش درباره...

نسخه چندش آور چشم بادامی ها برای کاهش وزن! + عکس بهداشت نیوز  ۶ ساعت پیش

نسخه چندش آور چشم بادامی ها برای کاهش وزن! + عکس چاقی مشکل بسیاری از افراد در سایر کشور‌های دنیا است و علاوه بر انتقال این بیماری از طریق وراثت و ژنتیک، گاهی عادات بد غذایی و بی تحرکی عامل پدیدار شدن آن است و مبتلایان خود در سنین مختلف را رنج می‌دهد. درمان چاقی و مسئله کاهش وزن یکی از کار‌های پر درآمدی است که بسیاری از افراد را به...

اسد در پیام تسلیت به پوتین: صهیونیست‌ها مقصرند العالم فارسی  ۶ ساعت پیش

العالم - سوریه بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه شامگاه چهارشنبه در پیامی به ولادیمیر پوتین همتای روسی خود، جان باختن شماری از نظامیان این کشور در حادثه انهدام هواپیمای «ایلیوشین20» را تسلیت گفت. به نوشته خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) اسد در این پیام ضمن اعلام همدردی با مردم...

متن کامل توافق 10 بندی روسیه و ترکیه در سوچی درباره ادلب سوریه العالم فارسی  ۱۱ ساعت پیش

العالم- سوریه یک رسانه انگلیسی‌زبان اماراتی روز چهارشنبه آنچه به ادعای این رسانه متن کامل تفاهم حاصل شده میان ترکیه و سوریه درباره ادلب سوریه است را منتشر کرده است.  «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه روز دوشنبه (۱۷ سپتامبر/۲۵ شهریورماه) در کنفرانس خبری...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده