تعداد بازدید: ۶
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۱۵ شهریور ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۲۳:۵۹
جابری‌انصاری: ادلب جزیی از خاک سوریه است و باید تحت حاکمیت دولت مرکزی قرار بگیرد
العالم - ایران / سیاسی «حسین جابری‌انصاری» دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی امشب (پنجشنبه) در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما به تشریح اهداف و برنامه‌های نشست سران ایران، روسیه و ترکیه در تهران درباره روند آستانه پرداخت.
دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی گفت: نشست فردا سومین نشست روند آستانه یا صلح سوریه نامگذاری شده و از یک نظر ادامه نشست‌های قبلی است و از یک لحاظ اهمیت خاص خود را دارد و از این جهت که تحولات سوریه سمت و سوی خود را پیدا کرده و بخش‌های عمده خاک این کشور از وجود گروه‌های تروریستی پاک شده است و اینک یکی از آخرین استانها یعنی ادلب موضوع تحولات و روندهای فعلی است.
جابری‌انصاری افزود: نشست تهران در تحولات سوریه حائز اهمیت است. این اجلاس در هنگامی برگزار می‌شود که سیاست‌های یکجانبه گرایانه آمریکا هر سه کشوری که در این اجلاس سرانشان کنار هم هستند هدف قرار داده و موضوع تحریم‌های آمریکا و سیاست‌های خاص ترامپ هستند. وی ادامه داد: اجلاس تهران به لحاظ موضوعات مرتبط با سوریه سندی را خواهد داشت که بیانیه پایانی این نشست است.
امروز در گفت‌وگوهای هیأت‌های سه کشور در سطح نمایندگان ارشد در تهران داشتند بررسی و نهایی شد که به روسای جمهور تقدیم خواهد شد و در صورت تأیید آنها به عنوان سند اجلاس تهران منتشر خواهد شد. این سند همه موضوعات فعلی تحولات سوریه را در برخواهد داشت و تلاش‌هایی که در روند صلح سوریه توسط سه کشور مطرح شده است.
  مذاکره کننده ارشد ایران در روند آستانه تأکید بر ادامه رویارویی با تروریسم، بازگشت آوارگان و تأکید بر ضرورت ساماندهی بازگشت آوارگان، بازداشت شدگان و مفقودان جنگ سوریه  را از مواردی برشمرد که در این سند و در گفت‌وگوهای سران خواهد بود. این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: سران مجموعه تحولات جاری از نشست قبلی را بررسی و آینده همکاری‌های سه کشور را بررسی خواهند کرد.
وی گفت: روند آستانه هدف گیری اش از آغاز این روند پایان بحران سوریه بوده و تا زمانی این بحران به صورت نهایی پایان نیابد فرمت و قالب آستانه ادامه می‌یابد. این همکاری سه جانبه از همکاری‌های موفق بین‌المللی بود اهمیت آستانه در این بود که دو جبهه رویارو در صحنه سوریه را در کنار هم قرار داد و در دو سال گذشته روند تحولات در صحنه سوریه به سمت مثبت‌تری رفته است.
جابری‌انصاری ادامه داد: ایجاد مناطق کاهش تنش از جمله موارد مهمی بود که در پی این نشست حاصل شد که تلفات انسانی را در نبردها کاهش داد. وی گفت: منطقه ادلب از مناطق باقیمانده چهارگانه کاهش تنش است. به هیچ وجه اعلام این مناطق به معنای پایان رویارویی با تروریست‌ها نخواهد بود. ادلب منطقه‌ای است که از استان‌های باقیمانده در خارج از حاکمیت دولت سوریه است دستیار ارشد ظریف عنوان کرد: ما به عنوان ایران دنبال این هستیم منطقه ادلب از طریق راه حلی در نوعی توافق در حاکمیت دولت سوریه قرار گیرد و به دنبال این هستیم چند اصل اساسی در راه‌حل ادلب مورد توافق قرار گیرد اول اینکه تکلیف تروریست ها در این منطقه روشن شود.
این منطقه محل حضور جبهه النصره است و رویارویی با آنها یک عملیات مشروع است. اصل دوم این است که ادلب جزیی از خاک سوریه است و باید تحت حاکمیت دولت مرکزی قرار بگیرد. اصل سوم مسئله انسانی و بعد انسانی موضوع است که به دلیل حضور 2 تا 3 میلیون سوری در این منطقه، هر گونه راه‌حل درباره ادلب باید دربرگیرنده این بعد انسانی باشد که عملا این منطقه را به زمین سوخته جدید تبدیل نکند.
جابری‌انصاری گفت: در گفت‌وگوها با طرف‌های مختلف، سوریه و شرکا در روند آستانه به دنبال ایجاد ترکیبی هستیم که در عین حاکمیت دولت سوریه بر ادلب بعد انسانی مورد توجه باشد و این نیاز به توافقاتی در این زمینه دارد و در صورت لزوم عفو از سوی دولت اعلام شود. بین گروه‌های مسلحی که هستند با گروه‌های تروریستی شناخته شده تفکیک ایجاد شود.
گروه‌های مسلحی که به روند صلح آستانه پیوسته یا خواهند پیوست باید از النصره و داعش تفکیک شوند و با همکاری سه کشور ضامن روند صلح با دولت سوریه و گروه‌های مسلح صورت خواهد گرفت، تکلیف نیروهای تروریستی روشن شود و عملا منطقه ادلب تحت حاکمیت دولت مرکزی دربیاید. وی افزود:  بنگاه‌های خبری خیریه نیستند کشورهای غربی و برخی کشورها در منطقه از مجموعه تحولات در سوریه راضی نیستند و تمام سرمایه‌گذاری‌ آنها این بود که از طریق راه حل نظامی و سامان دادن شورش مسلحانه و گسیل کردن گروه‌های تروریستی از سراسر نقاط جهان و امداد مادی و از طریق مختلف شرایطی را فراهم کنند که یک به هم ریختگی در سوریه تکمیل و دولت مرکزی سوریه ساقط شود که این تحول رخ نداد.
جابری‌انصاری افزود: در حال حاضر این رسانه‌ها تصویرسازی‌های هدفمندی را دنبال می‌کنند که در کنار اقدامات و موضع گیری‌های برخی کشورهای غربی است و از مسئله شیمیایی سوء استفاده می‌کنند. جزء کوچکی از جنگ‌ها روانی است و هدف این عملیات این است روندی که در صحنه سوریه رو به تکامل است و به معنی بسط حاکمیت دولت سوریه به اراضی این کشور است، کند کنند و مشروط کنند به منافع این کشورها در طرح دوم‌شان.
دستیار ارشد وزیر خارجه گفت: این بدان معنا نیست آنچه در صحنه تحولات سوریه رخ می‌دهد صحنه‌هایی نیست که قابل تایید باشد. جنگ پدیده تلخی است. از ابتدای بحران معتقد بودیم این بحران راه‌حل نظامی ندارد ولی متاسفانه گوش شنوایی در مقاطع اول بحران از سوی برخی سوری‌هایی که به دنبال تغییر بودند و برخی کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای که دنبال اهداف خاص خود بودند، وجود نداشت.
این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: به مرور با یک شیب ملایم تغییر به سمت تحرکات سیاسی و دیپلماتیک رخ داد و ایران با روسیه و ترکیه توانستند روند آستانه را شکل دهند. ترکیه در ابتدا سیاست آشکاری را دنبال می‌کرد که سرنگونی دولت سوریه بود ولی در کنار قرار گرفتن با ایران و روسیه تحول مهمی بود و مسیری گشوده شد برای خروج از وضعیت.
وی تصریح کرد: دنبال این هستیم که این جنگ هر چه زودتر خاتمه یابد. هیچ راه‌حلی جز گفت‌وگو و راه‌حل سوری - سوری وجود ندارد. جابری‌انصاری در پیش بینی از اتفاقاتی که در ادلب پیش رو است، بیان کرد: در چند ماه گذشته دو نمونه از تحولات جدید داشتیم یک نمونه در غوطه شرقی رخ داد و نمونه دیگر تحولات در جنوب غرب و جنوب سوریه رخ داد.
در جنوب سوریه بدون درگیری‌های سنگین و با بازیگران موثر در بحران، تحولات مدیریت شد و بدون تلفات انسانی سنگین، دولت سوریه حاکمیت خود را به مناطق جنوبی و جنوب غربی بسط داد. در غوطه شرقی جزیی از نبردها با نبردهای سنگین و درگیری‌های مسلحانه رخ داد چون النصره و هم پیمان با آن، راه‌حل نبرد را در مقاطع آغازین انتخاب کردند و باعث شد درگیری‌ها مقداری زمانبر شود ولی در نهایت غوطه از طریق توافقات بین دولت سوریه و گروه‌های مسلح تعیین تکلیف شد و جزیی از عملیات از طریق نبردهای نظامی و جزیی از طریق توافقات سیاسی بود وی گفت: دنبال این هستیم با رایزنی با دو کشور و سوریه راه‌حلی را برسیم که بیشتر از نوع تحولات جنوب باشد و بدون تلفات این اتفاق بیفتد.
آیا این اتفاق رخ خواهد داد یا به سمت درگیری می‌رود منوط به رایزنی‌ها بین طرف ها، دولت سوریه و گروه‌ها در این منطقه است. جابری‌انصاری با بیان اینکه ده‌ها هزار نیروی سلاح به دست به این منطقه کوچ کرده‌اند، اظهار داشت: این راه‌حل را پیچیده‌تر می‌کند. با صحنه پیچیده، بازیگران متعدد و منافع متضاد روبرو هستیم ولی اولویت ایران راه‌حل مبتنی بر توافق را تسهیل کند که تکلیف گروه‌های تروریستی و رهبران آنها را از بقیه منطقه جدا می‌کند که اگر چنین شود امکان موفقیت توافقات سیاسی را هموار می‌کند و امیدواریم راه به سوی این توافق گشوده شود.
وی بیان کرد: تراکم جمعیتی بالا، تعداد زیاد نیروهای مسلح و گروه‌های تروریستی امکان تبدیل جمعیت منطقه را بر سپر انسانی تبدیل می‌کند. تلاش ما این است غالب گروه‌های مسلح که به روند صلح پیوستند یا در روزهای آتی به این روند خواهند پیوست خود را از گروه‌های تروریستی شناخته شده جدا کنند.
دستیار ارشد وزیر خارجه ایران عنوان کرد: روح تفاهم و توافق حاکم بر روند صلح سوریه بین سه کشور موثر در بحران در همکاری و تعامل و رایزنی نزدیک با دولت سوریه و گروه‌های مسلح، امکان موفقیت این تاکتیک جنگی گروه‌های تروریستی را به حداقل برساند. حتما در سطوحی این کار رخ می‌دهد ولی اگر امکان جدا کردن گروه‌های تروریستی رخ دهد امکان موفقیت بدون جنگ گسترده بیشتر خواهد شد.
جابری‌انصاری درباره مطالب منتشر شده مبنی بر وقوع حمله شیمیایی گفت: تاکنون دو بار این تاکتیک را که جزیی از تاکتیک جنگ روانی است آمریکایی‌ها و غربی‌ها در سوریه در یک سال گذشته انجام دادند یک بار در خان شیخون و یک بار در غوطه شرقی و بیش از آنکه روی موضوع شیمیایی حساس باشند از این موضوع سوء استفاده می‌‌کنند تا هنگامی که بخشی از منافع سیاسی خود را محقق کنند.
وی تصریح کرد: موضوع شیمیایی خط قرمز قطعی ایران است و جمهوری اسلامی و مردم ایران یکی از قربانیان سلاح شیمیایی بوده است. در حال تکمیل .... 

کد خبر: 1268085  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: العالم فارسی
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
▫ درهای مذاکره در استان ادلب باز است  العالم فارسی - بين‌الملل

آخرین خبرهای بين‌الملل

رهبران دو کره توافقنامه اجلاس سران را امضا کردند العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

  العالم - آسیا این توافقنامه با حضور رهبران دو کره صبح امروز در مهمانسرای دولتی 'پائه واون' جایی که رییس جمهوری کره جنوبی نخستین شب از سفر سه روزه اش به کره شمالی را در آنجا گذراند امضا شد. جزئیات توافق نامه امضا شده توسط رهبران دو کشور تا کنون رسانه ای نشده است. 'یون...

سخنرانی به زبان ژاپنی توسط وزیر امور خارجه انگلستان آنا  ۱ ساعت پیش

وزیر امور خارجه انگلستان در سفری به ژاپن برای اولین بار به زبان این کشور برای مردم سخنرانی کرد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از اسکای‌نیوز، جرمی هانت در سفر خود به ژاپن از قسمت‌هایی از زندگی خصوصی خود در گذشته پرده...

متیس: از دولت ترامپ خارج نمی‌شوم العالم فارسی  ۲ ساعت پیش

العالم - آمریکا «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا روز سه‌شنبه شایعات منتشر شده درباره احتمال اخراج یا استعفایش را رد و رسانه‌ها را به شایعه‌پردازی و انتشار اخبار جعلی متهم کرد. روزنامه «نیویورک‌تایمز» این هفته به نقل از منابعی در کاخ سفید...

بازداشت عامل حمله تروریستی به سفارت ایران دربیروت العالم فارسی  ۲ ساعت پیش

العالم - لبنان نیروهای امنیتی فلسطینی در اردوگاه «عین الحلوة» سه شنبه شب، حجیر را بازداشت کردند و به ارتش لبنان تحویل دادند. وی عامل ارتباطی دو تروریست انتحاری با برنامه ریزان حمله به سفارت ایران در بیروت بود. 28 آبان 1392 (19 نوامبر 2013) طی دو انفجار تروریستی توسط...

تأیید صلاحیت نامزد دیوان عالی آمریکا در اغما آنا  ۲ ساعت پیش

سنای آمریکا برای بررسی صلاحیت گزینه رئیس‌جمهور آمریکا که متهم به سوءاستفاده از یک زن شده است، جلسه ویژه برگزار می‌کند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از رویترز، سنای آمریکا قرار است هفته آینده جلسه ویژه‌ای برای شنیدن صحبت‌های...

غرق شدن میلیون‌ها مرغ در طوفان آمریکا آنا  ۲ ساعت پیش

طوفان فلورانس در آمریکا باعث تخریب زیاد و جاری شدن سیل شده است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از رویترز، جاری شدن سیل ناشی از طوفان فلورانس باعث مرگ دست‌کم دو میلیون مرغ در ایالت کالیفرنیا شده است.از آغاز طوفان فلورانس...

5 میلیون کودک یمنی با خطر گرسنگی مواجه هستند تسنیم  ۳ ساعت پیش

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل الجزیره، سازمان "کودکان را نجات دهید" هشدار داد که بیش از 5 میلیون کودک یمنی با خطر گرسنگی در یمن مواجه هستند.این سازمان غیردولتی همچنین اعلام کرد که بسته شدن بندر الحدیده جان میلیون ها کودک یمنی را با بحران مواجه خواهد کرد.چند روز پیش نیز یونیسف(صندوق...

انتقاد شدید روسیه از اسرائیل آفتاب نیوز  ۴ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه اظهار داشت که روسیه به اقدامات نیروی هوایی رژیم صهیونیستی که منجر به سقوط مرگبار هواپیمای روسیه در سوریه شد پاسخ خواهد داد.به گزارش آفتاب‎نیوز به نقل از تاس، شویگو گفت: امروز ما همکاران اسرائیلی مان را مطلع کرده ایم و من نیز شخصا وزیر دفاع اسرائیل را...

رئیس سرویس اطلاعات داخلی آلمان برکنار شد خبرگزاری فارس  ۴ ساعت پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دولت آلمان روز سه‌شنبه اعلام کرد «هانس گئورگ ماسن» رئیس سرویس اطلاعات داخلی این کشور که به حمایت از گروه‌های نژادپرست متهم است، از سمتش برکنار شده و فرد دیگری جایگزین او می‌شود. ماسن چندی قبل در واکنش به انتشار ویدئویی از تلاش گروه‌های نژادپرست آلمانی برای یافتن...

پنتاگون: تل‌آویو پیش از حمله به «لاذقیه» به ما اطلاع نداده بود خبرگزاری فارس  ۴ ساعت پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز سه‌شنبه گفت واشنگتن از تصمیم تل‌آویو برای حمله هوایی به اهدافی در «لاذقیه» سوریه اطلاعی نداشته و در جریان این حمله قرار نگرفته است. به نوشته پایگاه «نشنال»، سرهنگ «سین رایان» سخنگوی ائتلاف نظامی تحت رهبری آمریکا در عراق و روسیه روز...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده