تعداد بازدید: ۱۰
تاريخ انتشار: شنبه،۱۷ شهریور ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۰:۲۹
واکنش چین به حضورکشتی های ماهیگیریش در آبهای ایران
العالم - ایران بحث حضور و فعالیت کشتی‎‌های صیادی چین در خلیج فارس و دریای عمان چند ماهی است که به بحثی داغ در محافل رسانه ای تبدیل شده است برخی مدعی بودند ماهیگیران چینی دریای عمان را شخم می زنند اما مسئولان می‌گویند کشتی‌های چینی «تحت اجاره اشخاص و شرکت‌های ایرانی هستند» و با مجوز قانونی از سازمان شیلات ایران همچون سایر کشورهای همسایه از این ذخایر صید می‌کنند.
از مقامات بخش اطلاع رسانی وزارت امور خارجه چین، اعلام کردند کشتی های چینی در آب های ایران حضور ندارند . وزارت امور خارجه چین با انتشار این بیانیه نسبت به فعالیت صیادان و کشتی های چینی در آب های ایران اظهار بی اطلاعی کرد و تاکید نمود چین کشوری مسئول در امور شیلات است و هرگز اقدامات غیرقانونی در این زمینه را برنمی تابد.
  در بیانیه وزارت امور خارجه چین آمده است: پکن هرگز اجازه نمی دهد فعالیت های غیرقانونی شیلات و ماهیگیری در آبهای دیگر کشورها از جمله ایران صورت گیرد و با آن برخورد می کند.  این بیانیه با اشاره به اینکه پکن تلاش زیادی کرده است تا هر اقدام غیرمسئولانه ای را متوقف کند، تصریح می کند چین به سختی برای تقویت دانش ماهیگیران خود تلاش می کند.
  این بیانیه ادامه می دهد: چین دوره های آموزشی مدیریتی برای ماهیگیران در نظر گرفته است و به آنها آموزش می دهد تا با قوانین دیگر کشورها آشنا شده و مقررات را مراعات کرده و شیلات و ماهیگیری قانونی داشته باشند.  وزارت امور خارجه چین ابراز امیدواری می کند که کشورهای دیگر نیز حقوق و منافع مشروع و امنیت ماهیگیران را تامین کنند و مورد حراست قرار دهند.
  در این بیانیه تاکید شده است که چین از ارتباط و همکاری با کشورهای ذی ربط برای برقراری نظم شیلات در فرایند عادی استقبال می کند. ** سازمان شیلات چین: در آبهای ایران حضور نداریم  این موضوع را از مسئولان وزارت کشاورزی چین هم پیگیری کرد که بخش اطلاع رسانی این وزارت نیز ضمن انکار هرگونه قرارداد رسمی برای صید ماهی توسط چین در آب های ایران، موضوع را به اداره شیلات و ماهیگیری چین ارجاع داد.
مقامات اداره کل امور بین الملل سازمان شیلات و ماهیگیری چین نیز با قراردادی میان شیلات ایران و چین در این مورد اعلام کردند: قراردادی برای حضور در آب های ایران نداریم. یکی از مقامات سازمان شیلات چین در واکنش به سئوالی مبنی بر اینکه گزارش های رسانه ای نشان می دهد که کشتی های چینی بدون رعایت استانداردهای جهانی و با استفاده از کشتی های ترال، اقدام به صیادی در آب های ایران می کنند، ضمن رد فعالیت چینی ها در آب های ایران می گوید: اگر چنین است چرا پلیس دریایی ایران این صیادان را دستگیر، دادگاهی و جریمه نمی کند.
وی می افزاید: شیلات چین با خیلی از کشورها، قرارداد صید ماهی دارند و هر بار که صیادان چینی دچار تخلفی شده اند، پلیس دریایی این کشورها ، کشتی های آنها را توقیف و صیادان را جریمه سنگین کرده است پیشنهاد می کنم اگر صیادان هر کشوری حتی چین در آبهای ایران حضور دارند و دچار تخلفی شده اند با آنها به صورت قانونی برخورد شود.
این مقام سازمان شیلات چین در پاسخ به این سئوال که آیا امکان حضور کشتی ها و شرکت های خصوصی ماهیگیری چینی در آب های جنوب ایران وجود دارد، تصریح می کند: به صورت رسمی ما چنین قراردادی نداریم اما از حضور کشتی های خصوصی و یا صیادان چینی که ممکن است با پیمانکاران و شرکت های خصوصی ایرانی همکاری داشته باشند اطلاعی ندارم.
** داستان حضور کشتی های چینی چیست؟ اما آنطور که مقامات ایرانی تاکید کرده اند کشتی های چینی که مشغول صید (فانوس ماهیان) در آب های داخلی هستند، در تملک و یا اجاره مالکان ایرانی بوده و مجوزهای آنها ایرانی است و هیچ ربطی به چین ندارد. لنج های ایرانی توانایی صید در عمق 200 متری آب های خلیج فارس را ندارد، به همین خاطر کشتی های چینی برای صید به اجاره و یا به تملک ایرانی ها در آمده است.
یک کارشناس امور شیلات نیز در چین می گوید: بخش خصوصی چین و یا کشتی های پیشرفته این کشور در خیلی از نقاط جهان حضور دارند. 'لی یوان' تصریح کرد: این کشتی ها با پیمانکاران کشورهای مختلف همکاری دارند و ماهی صید می کنند و ممکن است در هر کشوری وجود داشته باشند. آنطور که شواهد نشان می دهد کشتی های چینی در آب های ایران حضور دارند و ماهیگیری می کنند اما این کشتی ها متعلق به شرکت ها و بخش خصوصی چین است که به درخواست شرکت های خصوصی ایرانی حضور پیدا کرده اند.
** اظهارات مقامات سازمان شیلات ایران رئیس سازمان شیلات ایران نیز در تازه ترین اظهارات خود اعلام کرد این سازمان هیچ نوع قراردادی با سایر کشورها از جمله چین برای صید فانوس ماهیان ندارد و همه مجوزها برای شرکت های ایرانی صادر شده است. «حسن صالحی» اظهار کرده بود حضور هر نوع شناور صیادی کشورهای دیگر در آب های ایران و قرارداد آنها با سازمان شیلات ایران را تکذیب می کنم.
وی با یادآوری اینکه صید فانوس ماهیان از سال 1395 آغاز شده است، گفت: شناورهای مخصوص برای صیادی در عمق 200 متری، با پرچم ایران در خلیج فارس حضور دارند و هیچ شناور خارجی برای بهره برداری در آبهای فراساحلی کشورمان نیست. معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: مجوز صید به شرکت های ایرانی داده شده است و هیچ مجوزی تاکنون به شرکت های خارجی نداده و نمی دهیم.
صالحی اظهار داشت: ممکن است شرکت های ایرانی شناورهای خود را از کره، چین، تایلند، ژاپن و یا کشورهای اروپایی خریداری یا اجاره بلندمدت کرده باشند. وی به تردد شناورهای باری نیز اشاره کرد و گفت: ممکن است برخی شناورهای باری به تجهیزات صید مجهز و در آب های فراساحلی برداشت کنند. صالحی اضافه کرد: اکنون حدود 2200 نیرو در این شناورها اشتغال به کار دارند که بخشی از این پرسنل خارجی اند زیرا ایران دانش فنی و تکنولوژی استفاده از این شناورها را ندارد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در عین حال گفت که سازمان شیلات در تلاش است در یک برنامه پنج ساله و از طریق آموزش نیروی انسانی در استان هرمزگان، نیروهای ایرانی را جایگزین نیروهای متخصص خارجی کند. رئیس سازمان شیلات ایران تصریح کرد: صید فانوس ماهیان در عمق 200 متری آبهای عمان فراساحلی است و هیچ تلاقی با صید لنج ها و قایق های سنتی ایران ندارد.
آنچه مسلم است این است که چینی ها هیچ قرارداد رسمی برای صید ماهی با ایران ندارند اما آنطور که مقامات شیلات ایران هم تایید کرده اند ممکن است صیادان چینی روی کشتی های ایرانی کار کنند و یا شرکت های ایرانی، کشتی های چینی ها را اجاره کرده باشند و کشتی های چینی در تملک شرکت های ایرانی باشند.

کد خبر: 1269522  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: العالم فارسی
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای بين‌الملل

پیام توییتری صدر در محکومیت حادثه تروریستی اهواز+ عکس ایلنا  ۳۱ دقیقه پیش

پیام توییتری صدر در محکومیت حادثه تروریستی اهواز+ عکسبه گزارش ایلنا به نقل از السومریه‌نیوز، «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر و رئیس ائتلاف انتخاباتی «سائرون» در عراق، در پیامی توییتری به حمله تروریستی در شهر اهواز در جنوب غرب ایران واکنش نشان داد. صدر، امروز- یکشنبه- در صفحه کاربری خود در توییتر نوشت: «بار دیگر، دستان افراط‌گرایی،...

توییت ترامپ نشان‌دهنده دخالت در امور سازمان اوپک است ایلنا  ۳۱ دقیقه پیش

توییت ترامپ نشان‌دهنده دخالت در امور سازمان اوپک استبه گزارش ایلنا «حسین کاظم‌پور اردبیلی»، رییس هیات ایرانی در الجزایر و نماینده ایران در اوپک که در جلسه کمیته نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک شرکت کرده در خصوص مواضع ایران در جمع خبرنگاران در الجزایر گفت: « ایران درصدد است پایبندی اعضا به تولیدات مشخص شده به ۱۰۰ درصد برسد و آن توافق...

عراق| دیدار مسجدی با معصوم؛ تاکید بر لزوم گسترش روابط تهران-بغداد در تمام زمینه‌ها تسنیم  ۳۹ دقیقه پیش

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، الفرات از دیدار "ایرج مسجدی" سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد با فواد معصوم رئیس جمهوری عراق خبر  داد.بر  اساس این گزارش، در این دیدار که در کاخ  السلام برگزار شد، فؤاد معصوم و سفیر ایران اوضاع منطقه و تحولات سیاسی را مورد بحث و بررسی...

بازخوانی توصیه‌های جان بولتون برای حمایت از گروهک‌های تجزیه‌طلب تسنیم  ۳۹ دقیقه پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، جان بولتون، سال گذشته، یعنی حدود 13 ماه پیش،‌ خواهان کمک ایالات متحده به گروهک‌های تجزیه‌طلب برای مقابله با ایران شد.جان بولتون که آن زمان هنوز مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا نشده بود، در یادداشتی که در نشریه نشنال‌ریویو منتشر کرده...

سمینار « امام سجاد(ع)، مبلغ بزرگ نهضت عاشورا» در کشور ماداگاسکار برگزار می شود شبستان  ۳۹ دقیقه پیش

سمینار « امام سجاد(ع)، مبلغ بزرگ نهضت عاشورا» در کشور ماداگاسکار برگزار می شودحجت الاسلام و المسلمین سید مرتضی رضوی، مبلغ بین المللی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان اظهار داشت: همزمان با ایام شهادت سیدالساجدین و برپایی کنگره بین المللی امام سجاد(ع) در استان هرمزگان، سیمناری با عنوان « امام سجاد(ع)، مبلغ بزرگ نهضت عاشورا» در شهر «ماجونگا» در کشور ماداگاسکار...

ترس اسرائیل از واکنش روسیه نسبت به سقوط هواپیمای ایل 20 جام نیوز  ۴۳ دقیقه پیش

به گزارش جام نیوز، نشریه اسرائیلی Haaretz نوشت؛ واکنش روسیه به حادثه هواپیمای "ایل 20" در سوریه می تواند موجب محدویت پرواز جنگنده های نیروی هوایی اسرائیل و تقویت مواضع ایران بر فراز سوریه شود.  اسرائیل امیدوار است که واکنش روسیه تنها به محدویت یک هفته ای پرواز در حریم هوایی سوریه باشد...

تحریم به خاطر خرید تسلیحات؛ تنش جدید واشنگتن با پکن جام نیوز  ۴۳ دقیقه پیش

به گزارش جام نیوز به نقل از اسپوتنیک، معاون وزیر امور خارجه چین گفت: همکاری نظامی روسیه و چین به عنوان دو کشور مستقل یک امر طبیعی است و آمریکا اجازه دخالت در آنرا ندارد.   وی افزود: به سفیر آمریکا در مورد تحریم های پکن به دلیل خرید سلاح های روسی تذکر جدی ابلاغ شده است. واشنگتن با اقدامات خود حقوق...

واکنش انگلیس به طرح شکایت ایران از رسانه حامی حادثه تروریستی اهواز در لندن العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم ـ اروپا سخنگوی وزارت خارجه انگلیس در پاسخ به ایرنا در باره موضع این کشور در قبال اقدام شبکه تلویزیونی "ایران اینترنشنال" به پخش مصاحبه با سخنگوی گروهک تروریستی الاحوازی که مسئولیت حادثه مرگبار روزگذشته اهواز را برعهده‌گرفته است، اعلام کرد که وزارت امور خارجه...

رهبران سیاسی و مقاومت عراق حمله تروریستی اهواز را محکوم کردند العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم ـ عراق تازه ترین بیانیه های منتشر شده در بغداد حاکی است که نوری المالکی دبیر کل حزب الدعوه اسلامی، همام حمودی رییس مجلس اعلای اسلامی و گروه مقاومت اسلامی کتائب حزب الله عراق، حمله تروریستی اهواز را محکوم کرده اند. همچنین گروه های مقاومت اسلامی النجباء، کتائب...

واکنش قطر به شایعات درباره ارسال نامه جنجالی شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

دوحه این شایعات را در چارچوب کمپینی خواند که هدفش تحریف موضع قطر درباره مساله ملت فلسطین و حقوق آنهاست. براساس بیانیه‌ دولت قطر، وزارت خارجه این کشور اقدام این محافل را محکوم کرد که هدف از آن تحریف چهره این کشور و تلاش‌های آن در حمایت از مقاومت ملت فلسطین و مبارزه آنها برای گرفتن حقوق مشروع...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده