تعداد بازدید: ۸
تاريخ انتشار: یکشنبه،۱۸ شهریور ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۷:۳۹
نشست تهران چه تاثیری بر مسئله ادلب خواهد گذاشت؟
به گزارش نامه نیوز سومین نشست سه‌جانبه رؤسای جمهوری روسیه، ایران و ترکیه (ولادیمیر پوتین، حسن روحانی و رجب طیب اردوغان) در تهران برگزار شد. اصلی‌ترین موضوع رایزنی‌های رهبران سه کشور اوضاع در استان ادلب سوریه و روند حل‌وفصل مشکلات در این کشور بود.در پایان این نشست رؤسای جمهوری روسیه، ایران و ترکیه سندی تحت عنوان «بیانیه تهران» را امضاء کردند که در آن از گروه‌های مسلح مستقر در منطقه کاهش تنش ادلب در خاک سوریه خواسته شده تا با دولت سوریه مصالحه کنند و تأکید شده که حل مشکل تروریست‌ها در این منطقه، کلید برقراری صلح در سوریه است.
مسکو، تهران و آنکارا توافق کردند تا به تلاش‌های خود برای دفاع از مردم سوریه و بهبود وضعیت انسانی در این کشور ادامه دهند. آن‌ها همچنین تسریع در روند شکل‌گیری قانون اساسی جدید سوریه را ضروری دانستند.ولادیمیر پوتین در پایان این نشست از همتایان ایرانی و ترکیه‌ای خود دعوت کرد تا نشست بعدی آن پیرامون سوریه در روسیه انجام شود.
رئیس جمهور روسیه در پایان سفر رسمی خود به تهران، همچنین با آیت الله سیدعلی خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی دیدار و گفتگو نمود. رهبر ایران تأکید نمود که یکی از مسائلی که تهران و مسکو می‌توانند درباره آن با یکدیگر همکاری داشته باشند، مقابله با اقدامات آمریکاست.بیشتر بخوانید:آینده خاورمیانه در گرو سرنوشت ادلب/ اهمیت ادلب برای کشورهای بازیگر در سوریه چیست؟ نابودی کامل تروریست‌ها در سوریه؛ راه‌حل مشکلات در این کشور استروزنامه «راسیسکایا گازیتا» امروز نوشت: در شرایطی که رؤسای جمهوری سه کشور ضامن صلح در سوریه که مسئولیت اوضاع در منطقه کاهش تنش ادلب را که اخیراً وضعیت آن متشنج شده به‌عهده دارند در تهران به‌دنبال یافتن راه‌حلی برای این مشکلات بودند، اوضاع در استان ادلب سوریه موضوع رایزنی‌ها در شورای امنیت سازمان ملل نیز قرار داشت که البته دیدگاه اعضای این شورا در این باره اصلاً بر یکدیگر منطبق نیست.
بر اساس ارزیابی‌های مختلف، حدود ۱۰۰ هزار ستیزه‌جو در گروه‌های تروریستی مختلف بخش اعظم استان ادلب را که سه میلیون جمعیت دارد تحت کنترل خود دارند. این گروه‌ها نه‌تن‌ها مردم ساکن این منطقه را تحت فشار و کنترل خویش قرار داده‌اند، بلکه با استفاده از انواع تسلیحات نظامی، از جمله پهپاد‌های تهاجمی نیز سایر مناطق سوریه و از جمله تأسیسات نظامی روسیه در خاک این کشور را مورد حمله قرار می‌دهند.
علاوه بر این، وزارت دفاع روسیه هشدار داده که گروه‌های تروریستی در حال فراهم‌سازی مقدمات یک اقدام تحریک‌آمیز دیگر و به‌اجرا گذاشتن نمایشی ساختگی از یک حمله شیمیایی هستند، ضمن اینکه این اقدامات با کمک برخی کشور‌های غربی انجام می‌شود."ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه روز جمعه این استدلالات را به‌طور کامل با شرکای ایرانی و ترکیه‌ای در میان گذاشت تا ضرورت نابودی تهدیدات تروریستی در استان ادلب به هر قیمت را ثابت کند.
پوتین در نشست سران تهران تأکید کرد که مهمترین وظیفه در شرایط کنونی نابودی کامل گروه‌های تروریستی در استان ادلب است که تهدیدی مستقیم برای امنیت مردم این منطقه هستند. وی ابراز امیدواری نمود ستیزه‌جویان در سوریه دست از مقاومت برداشته و سلاح‌های خود را زمین بگذارند.رهبران روسیه، ایران و ترکیه در بیانیه پایانی نشست خود غیرقابل تغییر بودن پایبندی به استقلال و وحدت سوریه را که باید مورد احترام همه کشور‌ها قرار بگیرد مورد تأکید قرار دادند، ولی یادآور شدند که این مسئله بهانه برای ممانعت از مبارزه قاطع با تروریست‌ها و ترویج جدایی‌طلبی در این کشور نخواهد بود.
در این سند، ادامه همکاری‌های سه کشور تا نابودی کامل تهدیدات تروریستی مورد تأیید قرار گرفته، ضمن اینکه سران سه کشور تأکید کردند که مناقشه در سوریه راه‌حل نظامی ندارد و صلح و ثبات در سوریه باید تنها از طریق یک روند سیاسی به دست آید.مسکو، تهران و آنکارا چه توافقاتی درباره اوضاع ادلب انجام داده‌اند؟روزنامه اینترنتی «وزگلیاد» در تحلیلی نوشته است: نتیجه رایزنی‌های روز جمعه رؤسای جمهوری روسیه، ایران و ترکیه نشان می‌دهد که سه کشور توانسته‌اند به توافقی درباره راه‌حل مشکلات در استان ادلب سوریه دست یابند.
ولی این توافقات چه هستند؟از زمان ایجاد اتحاد سه‌جانبه بین مسکو ــ تهران ــ آنکارا، اوضاع در سوریه به‌طور اساسی تغییر پیدا کرده است. بشار اسد موفق شده تا کنترل بر بخش اعظم خاک سوریه را به دست آورد و اکنون همه گروه‌های مسلح مخالف دمشق در یک استان، یعنی ادلب جمع شده‌اند که تعداد آن‌ها به ده‌ها هزار نفر می‌رسد که تعداد کمی نیست و همه می‌دانند که باید وضعیت آن‌ها مشخص شود.
این افراد یا باید در عملیات نظامی ارتش سوریه از بین بروند، یا خلع سلاح شده و یا با گذاشتن اسلحه‌های خود، از خاک سوریه خارج شوند.به‌نوشته این روزنامه، آمریکایی‌ها همچنان ادعا می‌کنند که اوضاع در سوریه به آن‌ها بستگی ندارد، در حالی که در آستانه نشست تهران مقامات واشنگتن اعلام کردند که به‌شدت نگران وخامت اوضاع در استان ادلب بوده و به همین دلیل از اجرای طرح خروج نیرو‌های نظامی خود از شمال سوریه تا پایان سال صرف‌نظر کرده‌اند، علاوه بر این، توان قابل توجهی از ناوگان دریایی آمریکا نیز در دریای مدیترانه متمرکز شده تا در صورت آغاز عملیات نظامی در ادلب، به‌بهانه استفاده از سلاح شیمیایی به مواضع ارتش سوریه حمله کند.
البته این مسئله تغییری در اوضاع ایجاد نکرده و حتی روند حل مشکلات در استان ادلب را کند نخواهد کرد، چرا که در حال حاضر همه چیز بستگی به مواضع سه کشور روسیه، ایران و ترکیه دارد. رؤسای جمهوری این سه کشور از گروه‌های مسلح در استان ادلب خواسته‌اند تا سلاح‌های خود را زمین بگذارند و از طریق صلح‌آمیز به خواسته‌های سیاسی خود دست یابند.
حتی ترکیه نیز مخالفتی با خلع سلاح بخشی از گروه‌های مسلح غیرقانونی در منطقه ندارد، ولی مایل نیست که عملیات نظامی گسترده در این منطقه اجرا شود، این در حالی است که نیرو‌های دولتی سوریه با حمایت روسیه در حال آماده‌سازی یک عملیات بزرگ ضدتروریستی در استان ادلب هستند. مقامات آنکارا نمی‌خواهند تا کنترل خود بر بخشی از این استان را از دست بدهند.
اختلاف نظر مسکو و آنکارا در این رابطه حتی در اظهارات رهبران روسیه و ترکیه در نشست تهران نیز مشهود بود. البته بعد از رایزنی‌های چندساعته رؤسای جمهوری روسیه، ایران و ترکیه در نهایت مشخص گردید که نشست بعدی سران سه کشور احتمالاً در اوایل سال آینده میلادی در مسکو برگزار خواهد شد تا در جریان آن وضعیت تفکیک گروه‌های مسلح سازش‌ناپذیر و آن دسته از آن‌ها که آماده خلع سلاح هستند، تعیین شود.
تا آن زمان، بخشی از منطقه استان ادلب همچنان تحت کنترل نیرو‌های دولتی سوریه قرار نخواهند داشت. به‌موازات این مسئله، روند بازگشت پناهجویان به مناطق مختلف سوریه نیز تسریع خواهد شد.البته کارشناسان بر این عقیده هستند که تا قبل از برقراری کامل صلح و ثبات در سوریه نباید منتظر بازگشت موج بزرگی از پناهجویان به این کشور بود.
بدین ترتیب انتظار می‌رود که در نشست سران بعدی در مسکو تصمیم‌گیری نهایی درباره تعیین خطوط مرزی و تثبیت اوضاع در ادلب انجام گیرد.دورنمای روند اوضاع در استان ادلب همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار داردروزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو نیز در تحلیلی به این نتیجه‌گیری رسیده است که نشست سران تهران به‌طور مشخص سناریوی روند آتی در استان ادلب را آن‌طور که پیش از این انتظار می‌رفت، مشخص نکرد و این مذاکرات را نمی‌توان به‌طور کامل موفقیت‌آمیز نامید.
حال باید دید چه‌چیز مانع از توافق طرفین شده و آیا امیدواری برای دستیابی به توافق همچنان وجود دارد؟به‌نوشته این روزنامه، با وجود اینکه وضعیت استان ادلب اصلی‌ترین موضوع مذاکرات در نشست سران تهران بود، ولی راه‌حل مورد توافقی بین طرفین مذاکره‌کننده حاصل نشد. البته آن‌ها تأکید کردند که مبارزه با تروریسم در سوریه باید ادامه یابد، ولی اختلاف نظراتی بین دیدگاه تهران و مسکو از یک سو و آنکارا، از سوی دیگر درباره ابعاد دیگر مسائل وجود دارد و مواضع رئیس جمهور ترکیه آشکارا با طرف‌های روسی و ایرانی متمایز بود.
در حالی که پوتین اولویت اصلی در حل‌وفصل اوضاع در سوریه را بدون تردید نابودی کامل تروریسم در این کشور نامید، ولی اردوغان تأکید کرد که آنکارا کمافی‌السابق مخالف اجرای عملیات نظامی ارتش سوریه در استان ادلب است. به‌گفته وی، نباید این منطقه را دودستی تقدیم دولت سوریه نمود.این روزنامه یادآور شده، احتمال دارد عملیات گسترده علیه تروریست‌ها در استان ادلب به‌تعویق بیفتد، ضمن اینکه اکنون مشخص شده که انجام این عملیات باعث واکنش شدید آنکارا شده و حتی توافقات در چارچوب مذاکرات آستانه را با مشکل مواجه سازد، ضمن اینکه باعث تیرگی روابط روسیه و ترکیه نیز خواهد شد که مسلماً آمریکا نیز از این وضعیت به‌نفع خود استفاده خواهد کرد.
واضح است که چنین روند اوضاعی مورد رضایت مسکو قرار نخواهد داشت، ولی این مسئله باعث نمی‌شود که روسیه دست از حمایت خود از عملیات ضدتروریستی ارتش سوریه بردارد و حملات چند روز گذشته نیرو‌های هوا ــ فضای روسیه به مواضع تروریست‌ها در استان ادلب نیز دلیلی برای ستیزه‌جویان در سوریه خواهد بود که مطمئن باشند این حملات همچنان ادامه خواهند داشت.
منبع:تسنیم منبع: تسنیم var clickyab_ad = clickyab_ad || []; clickyab_ad['id'] = 9951492947134 ; clickyab_ad['domain'] = 'namehnews.
ir'; clickyab_ad['slot'] = 48151039492; clickyab_ad['width'] = 728; clickyab_ad['height'] = 90; clickyab_ad['responsive'] = 'true' ; clickyab_ad['effect'] = "";

کد خبر: 1270794  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: نامه
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
▫ ادلب و مصلحت‌اندیشی  ایرنا - سياسي

آخرین خبرهای سياسي

فرانسه برای تعیین سفیر جدید در ایران شرط گذاشت جام نیوز  ۱ ساعت پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، یک مقام ارشد وزارت خارجه فرانسه در گفت‌وگو با نشریه «فیگارو»، در پاسخ به سوالی در این باره گفت: «بله، ما تعیین سفیر جدید خودمان در ایران را معلق کرده‌ایم. ولی گفت‌وگو با ایران را ادامه می‌دهیم و امانوئل ماکرون در نیویورک با حسن روحانی...

هیچ کشوری در منطقه توان مقابله با ایران را ندارد جام نیوز  ۱ ساعت پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، امیر حمید واحدی جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش در حاشیه تمرین رژه هوایی مشترک ارتش و سپاه پاسداران در بندرعباس اظهار داشت: در 31 شهریور 1359 ایران اسلامی در شرایطی که تحت فشار استکبار جهانی آمریکا، در گیریهای جناح ‌های وابسته به غرب و شرق، وارد جنگی شد که نیروهای...

بستن مقام و مسجد «امام حسین» (ع) در قاهره برای پنجمین سال متوالی در روز عاشورا نامه  ۱ ساعت پیش

منابع خبری مصر اعلام کردند که نیروهای امنیتی این کشور به مناسبت روز عاشورا حضور خود را در اطراف مسجد و مقام امام حسین -علیه‌السلام- افزایش دادند.وزارت اوقاف مصر شامگاه چهارشنبه خبر داد که مقام امام حسین (ع) را به روی زائران این مکان بسته است.نیروهای امنیتی مصر در برابر این مسجد صف کشیده و افرادی را...

تل‌آویو: در واکنش به تهدیدات ایران، امنیت تأسیسات اتمی خود را ارتقا می‌دهیم نامه  ۱ ساعت پیش

«زئیو سنیر» مدیر کل کمیسیون انرژی اتمی رژیم صهیونیستی روز پنج‌شنبه با بیان اینکه تل‌آویو امنیت تأسیسات اتمی خود را ارتقا می‌دهد، گفت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید بر برنامه هسته‌ای ایران نظارت بیشتری داشته باشد.نماینده تنها رژیم دارنده تسلیحات اتمی در غرب آسیا که در نشست عمومی آژانس بین‌المللی انرژی...

ایران در رده نخست بهترین تیم های فوتبال آسیا باقی ماند ایرنا  ۱ ساعت پیش

به گزارش ایرنا، فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) امروز (پنجشنبه) جدیدترین رده بندی تیم های ملی فوتبال جهان را اعلام کرد که بر اساس آن تیم ملی ایران با 1474 امتیاز در رده 33 جهان قرار دارد.در این رده بندی پس از تیم ملی ایران، تیم های استرالیا ، ژاپن و کره جنوبی به ترتیب با قرار گرفتن در جایگاه 43، 54...

ادعای انقلابی بودن، ولایت‌مداری و عاشورایی بودن باید در عمل اثبات شود ایلنا  ۱ ساعت پیش

ادعای انقلابی بودن، ولایت‌مداری و عاشورایی بودن باید در عمل اثبات شودبه گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام محمود علوی، وزیر اطلاعات شامگاه چهارشنبه در مراسم عزاداری و سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) که در حرم امام خمینی (ره) برگزار شد، با اشاره به واقعه کربلا و خلف وعده کوفیان در برابر حضرت سیدالشهدا (ع)، گفت: حدود ۱۲ هزار نفر از مردم کوفه در نامه‌ای به حضرت سیدالشهدا...

حمایت از ایران در برابر تحریم‌های آمریکا بر ما واجب است ایلنا  ۱ ساعت پیش

حمایت از ایران در برابر تحریم‌های آمریکا بر ما واجب است به گزارش ایلنا به نقل از المیادین، «سید حسن نصرالله» در سخنرانی خود در مراسم عاشورا تصریح کرد: «حمایت از ایران که با مساله خطرناک آغاز تحریم‌های آمریکا روبه‌ روست، برای ما واجب است.» وی افزود که دلیل اعمال سیاست‌های تنبیهی آمریکا علیه ایران، این است که...

انزوای آمریکا، عربستان، امارات و اسرائیل در مقابل ایران مرور نیوز  ۲ ساعت پیش

انزوای آمریکا، عربستان، امارات و اسرائیل در مقابل ایرانبه گزارش خبرگزاری موج، در سه روز اول شصت و دومین نشست کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در وین در حال برگزاری است، اکثر کشورهای عضو آژانس ضمن استقبال از همکاری ایران با آژانس بین‌المللی اتمی، خواستار حفظ و اجرای برجام شدند و از خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام ابراز...

انفجار در نزدیکی جمعیت عزاداران حسینی نامه  ۲ ساعت پیش

انفجاری مهیب با استفاده یک خودروی بمب‌گذاری شده در نزدیکی جمعیت عزاداران حسینی در در حد فاصل محله‌های «تسعین» و «الخضرا» در شهر کرکوک عراق رخ داد.در جریان این انفجار شش نفر زخمی شده و خسارت‌هایی هم به برخی مکان‌های عمومی وارد شد.در همین حال یک مقام امنیتی به سومریه نیوز گفت که ممکن است هدف این انفجار،...

خرم: می‌خواهند از دیدارهای ظریف و کری پیراهن عثمان درست کنند/ همه فهمیده‌اند FATF یک نهاد آمریکایی... نامه  ۲ ساعت پیش

احمد خرم دیپلمات ارشد سابق کشورمان  در خصوص ضرورت سفر رئیس‌جمهور به نیویورک برای شرکت در نشست شورای امنیت که این بار با ریاست رئیس‌جمهور آمریکا قرار است به موضوع ایران در آن پرداخته شود توضیحاتی را ارائه کرد.این کارشناس سیاست خارجی با بیان اینکه روحانی به عنوان رئیس‌جمهور موظف است طبق قانون اساسی...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده