تعداد بازدید: ۷
تاريخ انتشار: یکشنبه،۱۸ شهریور ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۰:۱۹
آمادگی های لازم برای بارداری بعد از سقط جنین
سلامت نیوز-*دکتر الهام اکبری: یکی از بدترین اتفاقاتی که می‌تواند در زندگی مشترک رخ دهد، سقط جنین است، اما پدر و مادر باید اطمینان داشته باشند که با کمک پزشک می‌توانند دوباره بارداری را تجربه کنند.به گزارش سلامت نیوز به نقل از زندگی آنلاین، یکی از بدترین اتفاقاتی که می‌تواند در زندگی مشترک رخ دهد، سقط جنین است، اما پدر و مادر باید بدانند که جای نگرانی نیست و باید اطمینان داشته باشند که با کمک پزشک می‌توانند دوباره بارداری را تجربه کنند.
در این مطلب با آمادگی‌های لازم برای بارداری بعد از سقط جنین آشنا خواهید شد. اقدامات احتیاطی مناسبباید بدانید که بارداری بعدی می‌تواند کاملاً بی‌خطر باشد و تلاش برای آن بسیار مهم است.اولین سؤال شما پس از پشت سرگذاشتن یک سقط جنین ممکن است در مورد زمان مناسب، امن و مطمئن برای بارداری مجدد باشد، زمان درست معمولاً بستگی به دو عامل مهم دارد: سلامت جسمی و سلامت روحی و عاطفی شما.
شما به محض بازگشت دوره قاعدگی و شروع تخمک‌گذاری، (که این اتفاق معمولاً 4 تا 6 هفته پس از سقط جنین رخ می‌دهد)، از لحاظ فیزیکی دوباره قابلیت باردار شدن را پیدا خواهید کرد.با این حال معمولاً توصیه می‌شود برای اقدام مجدد نسبت به بارداری کمی طولانی‌تر صبر کنید و سعی نکنید به سرعت باردار شوید تا پس از دو تا سه بار از اولین دوره قاعدگی پس از سقط جنین شما بگذرد.
شما باید ابتدا اطمینان حاصل کنید که به لحاظ احساسی آمادگی پذیرش دوباره بارداری را دارید.سقط جنین می‌تواند برای شما و شریک زندگی‌تان تنش عاطفی زیادی ایجاد کند، بنابراین این نکته بسیار مهم است که اجازه غمگین بودن را به خودتان بدهید و برای یک بارداری جدید بیش از حد عجله نکنید.حتی اگر از لحاظ جسمی برای بارداری مجدد آماده هستید، ممکن است به مدت زمان طولانی‌تری برای آمادگی عاطفی نیاز داشته باشید، بنابراین قبل از اینکه دوباره باردار شوید، باید سلامت روحی خود را ارزیابی کنید تا اطمینان حاصل شود که از لحاظ جسمی و احساسی برای بارداری مجدد آماده هستید.
با شریک زندگی خود صحبت کنید و احساسات یکدیگر را با هم بهبود ببخشید؛ یکدیگر را ساکت نکنید و حتماً با هم صحبت کنید و عواقب احساسی را که سقط جنین برای هر یک از شما در برداشته، به‌خوبی درک کنید.اگر برای کنار آمدن با موضوع سقط جنین دچار مشکل شده‌اید، حتماً نیازمند مشاوره با روان‌پزشک یا مددکار هستید، پس با آن‌ها تماس بگیرید.
این افراد می‌توانند به شما در کنار آمدن با احساساتی نظیر غم و اندوه، خشم و گناه که شما را آزار می‌دهند کمک کنند و به شما امکان آن را بدهند تا با فقدان روبرو شده مقابله کنید و زودتر به حالت عادی زندگی خود برگردید.آماده‌سازی بدن برای بارداری بعد از سقط جنین- مصرف ویتامین‌ها: بارداری نیازهای تغذیه‌ای بدن شما را افزایش می‌دهد، بنابراین می‌توانید بدن خود را قبل از آماده شدن برای یک بارداری امن و مطمئن آماده کنید.
یکی از ویتامین‌هایی که برای حاملگی سالم ضروری است، اسید فولیک است.از آنجایی که کمبود اسید فولیک می‌تواند خطر نقایص لوله عصبی را افزایش دهد، مصرف اسید فولیک 3 ماه قبل از بارداری و حین آن می‌تواند احتمال وقوع این مشکل را به شدت کاهش دهد و از سقط جنین مجدد جلوگیری کند.ضروری است که غذاهایی با محتوی اسید فولیک بالا (مانند غلات، اسفناج، بروکلی، انبه و پرتقال) بخورید یا حتی قبل از بارداری ویتامین‌های پیش از بارداری مصرف کنید.
بدن شما در طول بارداری نیاز به آهن بیشتری دارد، بنابراین مصرف مکمل آهن یا خوردن غذاهای غنی از آهن (مانند اسفناج، بروکلی، گندم و انواع گوشت قرمز) قبل از تشکیل تخمک می‌تواند به حمایت از مراحل اولیه بارداری کمک کند.کلسیم یکی دیگر از مواد معدنی مهم در دوران بارداری است. کلسیم عنصر اصلی است که در شکل‌گیری استخوان‌ها و دندان‌های جنین نقش بسزایی بازی می‌کند.
کلسیم موجود در محصولات لبنی، غذاهای دریایی، کلم، گل کلم، کلم بروکلی و لوبیا سبز بسیار قابل جذب و مؤثر است.- رژیم غذایی متعادل و حفظ وزن سالم و ورزش: برای کاهش خطر ابتلا به سقط جنین مجدد، باید یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید که شامل چهار گروه غذایی میوه‌ها، سبزیجات، پروتئین، لبنیات و غلات کامل می‌باشد.
از آنجا که افزایش و از دست دادن بیش از حد وزن می‌تواند توانایی بدن شما را برای حفظ حاملگی تحت تأثیر قرار دهد، مهم است که آن را به دقت بررسی کنید.اطمینان حاصل کنید که شما وزن سالم خود را با توجه به قد و توده‌ی بدنی‌تان (شاخص توده بدنی (BMI حفظ می‌کنید. اگر اضافه وزن دارید، قبل از اینکه باردار شوید، سعی کنید وزن خود را کاهش بدهید.
این فرصت خوبی برای تجزیه و تحلیل رژیم غذایی و شروع به خوردن غذای سالم برای خودتان (و کودک شما) است. یک برنامه ورزشی منظم را که می‌توانید در دوران بارداری خود ادامه دهید، شروع کنید.سعی کنید پیاده‌روی، دویدن آهسته، یوگا و شنا کردن را در برنامه ورزشی خود بگنجانید، این ورزش‌ها اغلب در حین بارداری نیز ایمن هستند.
انجام حرکات یوگا می‌تواند بدن شما را در بهترین حالت قرار دهد و دوباره آماده بارداری شوید و به کاهش استرس یا اضطراب ناشی از سقط جنین کمک کند.مدیریت استرس شما برای حفظ سلامت و آماده بودن برای بارداری مجدد بسیار ضروری است.- محدود کردن مصرف کافئین: در حالی که سعی در باردار شدن دارید، باید به طور کلی از نوشیدنی‌های حاوی کافئین اجتناب کنید.
سطح بالای کافئین به شدت باعث افزایش خطر سقط جنین می‌شود.- کاهش سطح استرس: استرس می‌تواند بر سلامت و حاملگی شما تأثیر منفی داشته باشد، زیرا بر وضعیت کلی بدن، اشتها، سطح انرژی و الگوهای خواب شما تأثیر زیادی دارد.اقدامات لازم را برای کاهش استرس و کنترل و مدیریت سطوح استرس خود قبل و در دوران بارداری انجام دهید.
استرس شدید در دوران بارداری می‌تواند فشار خون شما را افزایش داده و اثرات منفی روی کودک داشته باشد.از آنجایی که استرس بر میزان انرژی و اشتیاق شما تأثیر می‌گذارد، در هنگام تلاش برای بارداری، وزن شما را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.- مصرف نوشیدنی‌های الکلی، سیگار کشیدن و مصرف مواد مخدر را متوقف کنید: الکل، سیگار و داروهای غیرقانونی نه تنها برای سلامتی شما، بلکه برای سلامتی نوزاد شما نیز مضر است.
استفاده از مواد مخدر می‌تواند شانس ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها و همچنین خطر بروز سقط جنین را افزایش دهد و بر توانایی شما برای داشتن حاملگی سالم تأثیر منفی بگذارد.الکل، نیکوتین موجود در سیگار و محتوای برخی از داروها می‌تواند اثرات مضر و غیر قابل برگشت بر جنین در حال رشد داشته باشد، بنابراین، ایده خوبی است که استفاده از این محصولات را حتی قبل از اینکه باردار شوید، کنار بگذارید.
آزمایشات لازم برای بارداری بعد از سقط جنیناگر دو یا چند سقط جنین را تجربه کرده‌اید، با پزشک صحبت کنید تا آزمایشات لازم برای دلیل سقط را پیش از بارداری انجام دهد. آزمایشات شامل- آزمایش خون: نمونه خون شما و همسرتان برای تشخیص مشکلات سیستم ایمنی بدن لازم است.- آزمایش هورمونی: پزشک شما سطح هورمون تیروئید و احتمالاً هورمون پرولاکتین را آزمایش خواهد کرد.
اگر در حالت غیر طبیعی باشند، به شما درمان‌های مناسب را می‌دهد و بعداً دوباره مورد آزمایش قرار می‌گیرید تا سطح هورمون‌های شما را بررسی کنند و از رفع مشکل شما اطمینان حاصل شود.- آزمایش کروموزوم: شما و همسرتان باید آزمایش کروموزوم (کاریوتایپ) بدهید تا بررسی شود آیا دلیل سقط کروموزوم است یا خیر.
اقدامات درمانی شاملسونوگرافی: سونوگرافی می‌تواند مشکلات رحم مانند بافت‌های داخل رحم را نشان دهد.هیستروسکوپی: مشکلات داخل رحم را می‌تواند تشخیص دهد و درمان کند.هیستروسالپینگوگرافی: اطلاعاتی درباره داخل رحم و لوله‌های رحم به پزشک می‌دهد.لاپاراسکوپی تشخیصی: مشکلات رحم، لوله‌های رحمی و تخمدان‌ها را تشخیص و درمان کند.
اگر دلیل سقط مشخص نشد، ناامید نشوید. بیشتر خانم‌هایی که چند سقط متوالی را تجربه می‌کنند بارداری سالم نیز خواهند داشت. * جراح و متخصص زنان و زایمان، فلوشیپ لاپاراسکوپی پیشرفته

کد خبر: 1270934  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: سلامت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

با ۳۰ میلیون تومان چه خودرویی بخریم؟ +جدول بهداشت نیوز  ۷ دقیقه پیش

با ۳۰ میلیون تومان چه خودرویی بخریم؟ +جدول .  با سرمایه ۱۰۰ میلیون تومانی برای خرید خودروهایی، همچون پژو پارس، ۲۰۶، پراید، ام وی ام و سمند با کارکرد بالا اقدام کرد. میزان

معاون دادستان کل آمریکا در صدد عزل ترامپ بود / پنس: فوراً اخراجش کنید! العالم فارسی  ۵ ساعت پیش

العالم - آمریکا این روزنامه آمریکایی در گزارش خود نوشت که «راد روزنستاین» معاون وزیر دادگستری آمریکا سال گذشته پیشنهاد کرده بود که از دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور در کاخ سفید استراق سمع کرده و اغتشاشی را که دولت وی را دربرگرفته افشا کنند. بر اساس این گزارش، طرح...

در این کشور زنان زیر ۴۰ سال موبایل ندارند+عکس بهداشت نیوز  ۶ ساعت پیش

در این کشور زنان زیر ۴۰ سال موبایل ندارند+عکس به گزارش بهداشت نیوز: ازدواج عاشقانه و ماجرای عشق‌های افسانه‌ای زنان و مردان هندی زبانزد است و در اغلب فیلم‌هایی که در این کشور ساخته می‌شوند نیز بیشترین بخش آن‌ها به سکانس‌های عاشقانه و البته ماجرای عجیب و غریب این عشق‌ها اختصاص دارد. نکته جالب اینجاست که در...

شماره‌ی تابستان فصلنامه‌ی تخصصی دانش آزمایشگاهی ایران منتشر شد ستاد فناوری نانو  ۶ ساعت پیش

ارائه‌ی فهرست کارشناسان منتخب از آزمایشگاه‌های عضو شبکه‌ی آزمایشگاهی، ارائه‌ی فهرست رابطین برگزیده‌ی شبکه‌ی آزمایشگاهی و گزارش برگزاری پنجمین نشست رابطین مراکز عضو شبکه‌ی آزمایشگاهی در پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی، خبرهایی است که در شماره‌ی 22 فصلنامه‌ی تخصصی دانش آزمایشگاهی ایران منتشر شده‌است. استاندارد...

۶ کاری که افراد موفق پس از بازگشت از تعطیلات طولانی انجام می دهند بهداشت نیوز  ۷ ساعت پیش

۶ کاری که افراد موفق پس از بازگشت از تعطیلات طولانی انجام می دهند به گزارش بهداشت نیوز، تعطیلات طولانی مدت با همه جاذبه ها و لذت هایش وقتی تمام می شود یک عدم تعادل موقتی در زندگی اغلب افراد ایجاد می کند. بیشتر ما در روزهای تعطیل شب ها تا دیر وقت بیدار می مانیم و صبح ها نیز هر زمانی که دوست داشته باشیم از رختخواب بیرون می آییم. به همین دلیل، تغییر دادن این روند پس...

۶ افسانه در مورد خواب؛ از خوردن شیر تا تاثیر پنیر بهداشت نیوز  ۹ ساعت پیش

۶ افسانه در مورد خواب؛ از خوردن شیر تا تاثیر پنیر به گزارش بهداشت نیوز، وقتی که به خواب و خوابیدن می رسیم، هر کسی ایده و نظر خود را در مورد داشتن یک خواب راحت و آرام شبانه دارد. برخی قسم می خورند که تنها با خوردن یک لیوان شیر گرم می توان خواب راحتی داشت و برخی دیگر نیز اعتقاد دارند که برای داشتن خوابی راحت نباید هیچگاه قبل از خواب پنیر خورد. اما سوال...

طبیعی ترین دیازپام از دل طبیعت با هزار و یک فایده بهداشت نیوز  ۹ ساعت پیش

طبیعی ترین دیازپام از دل طبیعت با هزار و یک فایده به گزارش بهداشت نیوز،  بهارنارنج بی‌ضررترین و طبیعی‌ترین دیازپام به شمار می‌رود. این گل آرامبخش، شکوفه درخت نارنج است که در عطرسازی و ساختن اسانس، انواع نوشیدنی‌های فصلی و عرقیجات و تهیه مربا، گز و سوهان کاربرد بسیاری دارد. محققان طب سنتی استفاده از آن را بسیار توصیه می‌کنند...

سالم ترین آجیل هایی که میتوانید برای خوردن انتخاب کنید بهداشت نیوز  ۱۰ ساعت پیش

سالم ترین آجیل هایی که میتوانید برای خوردن انتخاب کنید به گزارش بهداشت نیوز، آجیل همچنین جزو بهترین منابع پروتئین‌ های گیاهی است. براساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۷، یک رژیم غذایی غنی از آجیل‌ می تواند به جلوگیری از عوامل خطر مانند التهاب، برای برخی بیماری ‌های مزمن کمک کند. در این مقاله ما سالم ترین آجیل ها را براساس محتوای پروتئینی و سایر فواید...

تمرینات ورزشی که می‌توانید به‌صورت درازکش انجام دهید بهداشت نیوز  ۱۰ ساعت پیش

تمرینات ورزشی که می‌توانید به‌صورت درازکش انجام دهید به گزارش بهداشت نیوز، تا به حال به این فکر کرده‌اید که در حالت درازکش ورزش کنید؟! درست است که خیلی از ما طرفدار تمرینات کل بدن هستیم، اما گاهی اوقات حوصله نداریم از جایمان بلند شویم و دلمان هم نمی‌آید تمرینات ورزشی‌مان را کنار بگذاریم. آیا راه‌ِحلی وجود دارد که بدون نیاز به بلند...

چگونه روده ای سالم داشته باشیم؟ مجله سلامت  ۱۰ ساعت پیش

چگونه روده ای سالم داشته باشیم؟دو هزار سال پیش بقراط گفته است که همه بیماری ها از روده آغاز می‌شود. این سخن تا حدودی درست است.روده ما در برگیرنده میکروب‌های ریز متعددی است که غذاهای مصرفی را پردازش می‌کنند و ویتامین‌ها را در دسترس ما قرار می‌دهند. این میکروب‌های ریز، بدن را در برابر میکروب‌های بد محافظت می‌کنند. وجود چنین میکروب‌هایی...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده