تعداد بازدید: ۴
تاريخ انتشار: دوشنبه،۱۹ شهریور ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۶:۱۱
۲۲ برنامه زنده و ۱۳۰ برنامه تولیدی ویژه ایام محرم از رادیو قرآن پخش می‌شود
به گزارش خبرگزاری فارس؛ همزمان با فرارسیدن ماه محرم و صفر و ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و یاران باوفای ایشان، شبکه رادیویی قرآن با تولید و پخش ویژه برنامه‌های متناسب با این ایام، با مخاطبان خود همراه می‌شود. احمد ابوالقاسمی، مدیر رادیو قرآن ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن ماه محرم و ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یارانش به تشریح برنامه‌های رادیو قرآن در این ایام پرداخت.
وی گفت: برنامه‌های رادیو قرآن در ماه محرم بسیار متنوع است که شامل برنامه‌های زنده و تولیدی و انواع برنامه‌ها ویژه کودکان و نوجوانان و همچنین پخش ادعیه و زیارات است. ویژه برنامه«"شمع روشن» از دوشنبه ۱۹ شهریور به مدت ۱۳ شب در مدت زمان ۶۰ دقیقه به صورت زنده مهمان خانه‌های مردم می‌شود. این برنامه با هدف ایجاد یک هیئت در رادیو قرآن ویژه مخاطبانی که به هر دلیل از حضور در مکان‌های عزاداری معذور هستند تهیه و پخش‌ می‌شود.
تلاوت آیات قرآن، کلام بزرگان، مداحی و مرثیه‌سرایی، مقتل‌خوانی، شرح آیات جهاد و شهادت، معرفی آثار هنرمندان درباره قیام عاشورا، گفت‌وگو با مسئولان هیئت‌های اقوام مختلف و همچنین توصیه‌های تربیتی ویژه خانواده‌ها جهت استفاده و بهره کافی از محرم از جمله آیتم‌های این برنامه است. این برنامه به همت گروه اطلاع‌رسانی رادیو قرآن، تهیه‌کنندگی مسعودرضا خالقی و اجرای محمدهادی صلح‌جو به سمع شنوندگان می‌رسد.
برنامه صبحگاهی «مهرتابان» به صورت زنده شنبه تا چهارشنبه از ۶:۳۰ تا ۸ از گروه تلاوت و محافل رادیو قرآن تقدیم شنوندگان می‌شود که از روز سه‌شنبه ۲۰ شهریور به سمت برنامه‌هایی درباره مباحث عاشورایی، حرکت امام حسین(ع) و اصل موضوع انقلاب امام حسین (ع) منعطف می‌شود. ابوالقاسمی عنوان کرد: «قرآن کربلا» ویژه برنامه‌ای است که از روز ۲۰ تا ۳۱ شهریورماه ساعت ۹:۱۵ تا ۱۰ با هدف پرداختن به خطبه‌های امام حسین(ع) از مدینه تا کربلا و بخش‌هایی که برای زندگی اجتماعی و روزمره مناسب است، به سمع شنوندگان می‌رسد.
پرداختن به موضوع علل ریزش مردم کوفه و توجه مردم به امام زمان(عج) ولایت فقیه می شود، گزارش مردمی، گفت و گو با قاریان ممتاز و بین المللی و روایت خوانی با صدای آدینه الهیاری از دیگر بخش های این ویژه برنامه است. این برنامه به همت گروه علوم قرآنی، به تهیه‌کنندگی سمیه خراج، گویندگی رضا خضرایی و کارشناسی حجت‌الاسلام سیدمهدی حائزی زاده از رادیو قرآن پخش می‌شود.
وی با بیان اینکه رادیو قرآن در ماه محرم به یک حسینیه تبدیل می شود، اظهار کرد: ویژه برنامه «حسینیه» نیز شامل سخنرانی علما و بزرگان دین اسلام از جمله مقام معظم رهبری، آیت‌الله جوادی آملی، آیت‌الله حسن زاده آملی، حجت‌الاسلام مؤمنی، دکتر رفیعی و آیت‌الله وحید خراسانی در خصوص ایام محرم و با توجه به نام‌گذاری هر روز پخش خواهد شد.
روضه و مرثیه خوانی نیز از دیگر آیتم‌های شنیدنی این ویژه برنامه است. برنامه حسینیه کاری از گروه تأمین و تولید رادیو قرآن است که هرروز در ساعات ۸:۲۰ ، ۱۰:۳۵ ، ۲۰ و ۲۲:۴۵ به مدت ۱۰ دقیقه تقدیم شنوندگان خواهد شد. پخش زنده نماز ظهر عاشورا از حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) مدیر رادیو قرآن افزود: نماز ظهر عاشورا نیز در قالب برنامه ی با عنوان «نماز بندگی» در مدت زمان ۱۲۰ دقیقه از حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) تقدیم مخاطبان رادیو قرآن می‌شود.
وی در ادامه اذعان داشت: بهره‌ای از کلام بزرگان شامل سخنرانی آیت‌الله ضیاء‌آبادی با موضوع امر به معروف و نهی از منکر هدف از قیام امام حسین(ع) پخش می‌شود. «چراغ هدایت» سخنرانی آیت الله شجاعی با موضوع شخصیت امام حسین(ع) و یارانشان، اشاره به فواید زیارت و گریه بر سیدالشهدا(ع) و سخنرانی ویژه تاسوعا و عاشورای حسینی نیز هر روز ساعت ۱۷:۲۵ به سمع علاقه‌مندان خواهد رسید.
ابوالقاسمی با اشاره به پخش برنامه ای با عنوان مقتل الحسین گفت: «مقتل الحسین» عنوان ویژه برنامه دیگری است که به روایت قیام سیدالشهدا(ع) می‌پردازد. مقتل‌خوانی از کتاب شریف لهوف روزهای تاسوعا و عاشورا ساعت ۱۰ صبح با صدای حسین نیکنام پخش می‌شود. وی افزود: بررسی علل اجتماعی و سیاسی قیام اباعبدالحسین(ع)، معرفی شخصیت‌های اصلی و فرعی دخیل در واقعه کربلا، بررسی پیشینه تاریخی واقعه، مروری اجمالی بر حوادث و رفع برخی اغراقات با اتکا به عقل و نقل مستند از موضوعاتی است که در این برنامه به آن پرداخته می‌شود.
مدیر رادیو قرآن تصریح کرد: رادیو قرآن در ماه محرم نمایش‌هایی تحت عناوین: وقایع کربلا، خدعه پلید، یار هوشیار، ندای مظلوم، فاتح تشنه لب، سرانجام خونریز، در حضیض، پاک سرشت، نمایش وصیت‌نامه، قوم ستمکار، یاری‌دهندگان، دعای هدایت، مهلت کفر و روز دهم را تقدیم علاقه‌مندان می‌کند. وی عنوان کرد: «اشراق» نیز ویژه برنامه دیگر رادیو قرآن در ایام ماه محرم است که هر شب ساعت ۲۱:۱۰ به مدت ۵۰ دقیقه پخش می شود و به موضوعاتی از قبیل: پیامدهای قیام تاریخی امام حسین(ع) و بررسی تأثیر این پیامدها در تاریخ اسلام با نگاه به آیات و روایات، تبیین درس‌های عاشورا، اهمیت نماز و نماز شب از دیدگاه امام حسین(ع) با توجه به آیات ۱۲ سوره مبارکه یونس ، ۱۰۸ سوره مبارکه یوسف و ۱۱۱ سوره مبارکه توبه می‌پردازد.
اهمیت تلاوت قرآن و مناجات با خدا از نگاه امام حسین(ع) با توجه به آیات ۱۱ سوره مبارکه طلاق و ۷۰ سوره مبارکه احزاب، رسیدن از ذلت به عزت، عدالت خواهی، ستم ستیزی و سازش ناپذیری و مصادیق آن در قیام عاشورا با توجه به آیات ۱۵ شوری و ۱۶۳ بقره، جمع بین دیانت و سیاست از موضوعات این برنامه است. همچنین امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یکی از درس‌های مهم عاشورا با توجه به آیه ۱۰۴ سوره آل عمران و آیه ۷ سوره انفال نیز از دیگر موضوعات این برنامه خواهد بود که کارشناس آن حجت‌الاسلام محمدرضا دهدست (پژوهشگر قرآنی و تاریخی) است.
ابوالقاسمی با اشاره به دیگر برنامه های این شبکه در ایام محرم، اظهار کرد: برنامه های کارشناس محور با عنوان« حدیث بندگی» به بیان خطبه های امام سجاد(ع) می پردازد. برنامه «یک آیه، یک قصه» نیز در این ایام با گرایش مباحث عاشورایی طراحی و هر شب ساعت ۲۰:۴۵ ارائه می‌شود. زیارت وارث هر روز ساعت ۶:۳۰ صبح تقدیم مخاطبان می شود و زیارت جامعه کبیره در شب شهادت امام حسین(ع) و امام سجاد۰ع) به سمع شنوندگان خواهد رسید.
برنامه های نمایشی ویژه محرم روزهای زوج از ساعت ۱۲:۲۰ تقدیم مخاطبان می شود. برنامه «اشاره» با محوریت معرفی کتاب هر روز ۱۴:۳۰ پخش خواهد شد. تلاوت های اول بار پخش و تلاوت‌هایی که در کربلا انجام و ضبط شده هر روز ساعت ۸:۲۰ از رادیو قرآن پخش می‌شود. برنامه عصرگاهی «نمای نزدیک» نیز روزهای زوج به اطلاع‌رسانی پیرامون مراسم‌های عزاداری و معرفی هیئت‌های کشور می‌پردازد.
مدیر رادیو قرآن با اشاره به آمار کلی برنامه‌های زنده در ایام محرم تصریح کرد: ۲۲ برنامه زنده که حدود یک هزار و ۳۳۵ دقیقه است تقدیم علاقه‌مندان می‌شود که بدین شرح است: ۱۲ برنامه «قرآن و کربلا» به مدت ۵۸۵ دقیقه، ۷ برنامه «مهرتابان» به مدت ۶۳۰ دقیقه، «نماز بندگی» با محوریت پوشش نماز ظهر عاشورا به مدت ۱۲۰ دقیقه است.
برنامه‌های تولیدی: «یک آیه یک قصه» ۱۳ برنامه ۱۰ دقیقه‌ای به مدت ۱۳۰ دقیقه، برنامه «اشاره» ۱۳ برنامه ۵ دقیقه‌ای در مجموع ۶۵ دقیقه، مقتل‌خوانی دو برنامه ۶۰ دقیقه‌ای به مدت ۱۲۰ دقیقه، ۷ نمایش رادیویی در مجموع ۳۵ دقیقه و ۱۳ سخنرانی ۳۵ دقیقه‌ای در مجموع ۴۵۵ دقیقه، در مجموع یک هزارو ۵۰۷ برنامه تولیدی در قالب ۱۰۳ برنامه تقدیم مخاطبان می‌شود.


کد خبر: 1272810  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری فارس
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای فرهنگي

ترتیل صفحه ۴۶۰ قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

خبرگزاری فارس- گروه فعالیت‌های قرآنی: امام علی(ع) فرمودند: «قرآنى که بر پیامبر نازل شد... عزتى است که هوادارانش شکست نمى‌خورند». (نهج البلاغه(صبحی صالح)، صفحه 315، خطبه 198) در ادامه ترتیل آیات 11 تا 21 سوره مبارکه «زمر» واقع در صفحه ۴۶۰ قرآن کریم با صدای استاد شهریار پرهیزکار تقدیم می‌شود.    ...

کرسی تلاوت عاشورایی در بارگاه حضرت عبدالعظیم(ع)/ برنامه‌های حرم در تاسوعا و عاشورای حسینی خبرگزاری فارس  ۴ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری فارس آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در ایام دهه اول محرم برنامه‌های مختلف سوگواری آقا ابا‌عبدالله‌الحسین(ع) تدارک دیده که این برنامه‌ها در روز‌های تاسوعا و عاشورای حسینی به اوج خود می‌رسد.  شهرری این روز‌ها همچون دیگر شهر‌های ایران رنگ و بویی دیگر دارد و عطر محرم فضا را...

سینماهای سراسر کشور تعطیل شد ایلنا  ۶ ساعت پیش

سینماهای سراسر کشور تعطیل شدغلامرضا فرجی (سخنگوی کارگروه اکران) با اشاره به تعطیلی پنج روزه سینماها در ماه محرم به خبرنگار ایلنا گفت: از عصر امروز  سه‌شنبه ۲۷ شهریورماه ساعت ۱۷ همه سینماهای سراسر کشور تعطیل شدند و این تعطیلی تا روز شنبه ۳۱ شهریورماه ادامه دارد. فرجی ادامه داد: در زمان تعطیلی سینما هیچ فیلمی در هیچ سینمایی...

برگزاری اولین جشنواره آنلاین نقد نویسی ایلنا  ۶ ساعت پیش

برگزاری اولین جشنواره آنلاین نقد نویسی به گزارش ایلنا،جشنواره  در دو بخش اصلی برگزار می‌شود:‌ ۱- بخش نقد فیلم:‌ در این بخش شرکت‌کنندگان  می‌توانند یک یا دو نقد خود را برای شرکت در مسابقه ارسال کنند. موضوع نقدها و فیلم‌های انتخابی (ایرانی و خارجی) آزاد بوده و محدودیتی ندارند. ۲- بخش مقاله: در این...

شاخ اینستاگرام خودکشی کرد/ عکس آفتاب نیوز  ۶ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : پس از پیدا شدن جسد مدل اینستاگرامی در قایق تفریحی یک میلیاردر در آتن، خانواده این مدل به دنبال پاسخی قانع کننده هستند.طبق گزارش پلیس، شینید مک نامارا مدل اینستاگرامی 20 ساله، چند روز پس از تماسی که با مادرش داشت، با طنابی دور گردنش، بیهوش در قایق تفریحی یک میلیاردر پیدا شد و پس از انتقال...

احیای شب عاشورا در آستان امامزاده ابوالحسن(ع) شهرری/ تکریم از ذاکران سید‌الشهدا(ع) خبرگزاری فارس  ۷ ساعت پیش

سعید کریمی مدیر آستان امامزاده ابوالحسن (ع) شهرری در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری فارس از تجلیل جمعی از مداحان اهل‌بیت(ع) در روز عاشورا در این آستان خبر داد و گفت: طی سنت چند ساله آیین تکریم از مداحان در روز عاشورا در آستان امامزاده ابوالحسن(ع) برگزار و در این مراسم نشان ویژه آستان که شال عزای...

«همه‌جا حاضر» نماینده بلغارستان در «اسکار» شد خبرگزاری فارس  ۷ ساعت پیش

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از هالیوود ریپورتر، فیلم «همه‌جا حاضر» به کارگردانی «ایلیان جیوِلیکوف» از سوی بلغارستان برای رقابت به بخش فیلم‌های زبان خارجی اسکار فرستاده می‌شود. فیلم روایت داستان شخصیتی به نام «امیل»، نویسنده و صاحب آژانس آگهی تبلیغاتی است که به تدریج با جاسوسی از خانواده، دوستان و...

هزینه های برگزاری جشنواره تجسمی فجر منتشر شد مرور نیوز  ۷ ساعت پیش

به گزارش مرور نیوز به نقل از روابط عمومی معاونت هنری وزارت ارشاد، گزارش چهار دوره جشنواره بین‌ المللی هنرهای تجسمی فجر (دوره ششم تا نهم ۹۵-۱۳۹۲) و موسسه هنرمندان پیشکسوت در سال ۱۳۹۶ منتشر شد. بر اساس این گزارش، برگزاری جشنواره‌های هشتم و نهم تجسمی فجر هر یک بیش از یک میلیارد...

جزئیات و زمان برگزاری شانزدهمین جشنواره شعر و داستان جوان «سوره» اعلام شد شبستان  ۷ ساعت پیش

جزئیات و زمان برگزاری شانزدهمین جشنواره شعر و داستان جوان «سوره» اعلام شدبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، حوزه هنری انقلاب اسلامی شانزدهمین جشنواره شعر و داستان جوان «سوره» را آبان‌ماه 1397 در شهر رشت برگزار می‌‌کند. شناسایی و جذب استعدادهای ادبی جوان، تبادل اندیشه و تجربه‌های شاعران و نویسندگان جوان انقلاب اسلامی،...

گفت‌وگوی رزیتا غفاری با روحانی معروف توییتر آفتاب نیوز  ۸ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : نهمین قسمت از فصل چهارم برنامه «هزار داستان» که با اجرای رزیتا غفاری به عنوان مجری و راوی قصه روی آنتن شبکه نسیم می‌رود، به روایت داستان معروف‌ترین روحانی توییتر که روزنامه گاردین با او به خاطر کار عجیبش مصاحبه کرده و همچنین و زن و شوهری که به خاطر یک دانش‌آموز تا دورترین روستاها رفتند،...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده