تعداد بازدید: ۸
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲۰ شهریور ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۷:۱۰
قوه‌قضائیه با بست‌نشینی افراد، عقب‌نشینی نمی‌کند/ برخورد جدی با ایجاد هرگونه تقابل میان مردم ایران و عراق
رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه برخی تصور می‌کردند، اگر بست بنشینند، قوه قضائیه عقب‌نشینی می‌کند، تأکید کرد: دستگاه قضائی با عزم راسخ، در مقابل جریان‌هایی که از هیچ افترا، توهین و تخریبی فروگذار نکرده‌اند، محکم ایستاده است. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از روابط عمومی قوه قضائیه، آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضائی پیشاپیش فرارسیدن ایام شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) را تسلیت گفت و تصریح کرد: حقیقت این است که حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و اصحاب و یاران باوفای ایشان، یک حقیقت جاری در تاریخ و بلکه فوق تاریخ هستند؛ چنانکه حادثه عاشورا نیز صرفاً یک حادثه تاریخی محض نبوده بلکه یک حقیقت جاری در طول زمان و فوق زمان بوده است.
رئیس دستگاه قضائی، فهم این حقیقت را برای کسانی که برداشتشان از انسان، یک موجود محدود در زمان و مکان و قریب به ماده است، دشوار دانست و افزود: اگر حقیقت انسان را یک حقیقت علوی بدانیم که بر اساس آن، بدن، پایین‌ترین مرحله وجودی آن است و عملی که از انسان صادر می‌شود، در عوالم دیگر باقی می‌ماند، آن‌وقت تصویر اینکه حقیقت نورانی حضرت اباعبدالله الحسین (ع) فوق تاریخ باشد، استبعادی نخواهد داشت.
آملی‌لاریجانی با بیان اینکه گریستن آسمان و زمین بر مصائب روز عاشورا، توهم نیست بلکه یک واقعیت در عالم باطن است، ادامه داد: آن حقیقتی که در مقابل اشقیا ایستاده بود، شخصی نبود که صرفاً بدن و جسمش در صحنه کربلا باشد بلکه حقیقتی عظیم در باطن هستی بود.رئیس قوه قضائیه افزود: باید بدانیم آنچه از عاشورا برای ما ترسیم می‌شود، به‌اندازه‌ای است که در گستره فهم ما قرار دارد و ما مکلفیم حقیقت جاری در عاشورا را بیشتر و بهتر درک کنیم.
محرم، هم بستر ترقی و تعالی شخصی انسان با توجه به این حقایق و اقتراب به ساحت انوار ائمه هدی (ع) خصوصاً حضرت اباعبدالله الحسین (ع) است و هم ظرفی برای انذار مؤمنان و ترقی و تعالی اجتماع.آملی‌لاریجانی در توضیح این سخن اظهار کرد: گریستن بر مصائب حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، موجب زدودن گناهان و تطهیر انسان می‌شود.
از سوی دیگر، انسان باید امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر کند. بر این اساس، فرهنگ عاشورا و معارف حادثه کربلا، بستری برای تعالی انسان در بعد شخصی و اجتماعی است.رئیس قوه قضائیه، غایت حقیقی حرکت اباعبدالله الحسین (ع) را توحید محض دانست و با بیان اینکه توحید در کلمات ائمه معصومین (ع) موج می‌زند، خاطرنشان کرد: کلمات حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یارانش، تجلی توحید بود.
سخنان آن حضرت که فرمودند «صبراً یا بنی الکرام» یا رضایت ایشان به رضای الهی یا این فرمایش ایشان به اصحاب که «انما تَنتَقلون مِن دارٍ الی دار»، همگی ناظر به این حقیقت است که جان‌مایه حرکت امام حسین (ع) و یاران ایشان، توحید و تجلّیات آن بوده است.آملی‌لاریجانی با اشاره به دعای معروفی که معمولاً در میلاد حضرت اباعبدالله الحسین (ع) خوانده می‌شود و از آخرین مناجات‌های آن حضرت است، همه این کلمات نورانی را ظهور حق و رضایت به تقدیر الهی دانست، اللَّهُمَّ أَنْتَ مُتَعَالِی الْمَکَانِ عَظِیمُ الْجَبَرُوتِ شَدِیدُ الْمِحَالِ غَنِیٌّ عَنِ الْخَلاَئِقِ عَرِیضُ الْکِبْرِیَاءِ .
.. و با بیان اینکه این کلمات، راهنمای ما برای نحوه زندگی است، تصریح کرد: البته باید در کنار سخن گفتن از این حقیقت توحیدی، به آن عمل کرد. کلمه طیب یا همان اعتقادات صحیح، با عمل صالح به عالم بالا راه می‌یابد وگرنه حرف بی عمل در بازار حقایق، سودی ندارد، «إِلَیْهِ یَصْعَدُ الْکَلِمُ الطَّیِّبُ وَ الْعَمَلُ الصَّالِحُ یَرْفَعُهُ»رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه هر کس استواری بیشتری داشته باشد و امتحانات بیشتری را پس دهد، می‌تواند مدعی عمل به این سخنان باشد، اصحاب اباعبدالله الحسین (ع) را نمونه بارز این معنا دانست و گفت: کسانی که در مقابل آنان ایستادند، اصحاب جاه و حبّ دنیا بودند.
اشقیایی بودند که بصیرت خود را از دست‌ داده بودند و اصحاب امام حسین (ع) موحدان پاکباخته تسلیم حق بودند، که هر چه داشتند در مسیر حق به میدان آوردند. البته در این میان، هیچ‌کس همانند شخص امام حسین (ع) ازنظر روحی و جسمی مجروح نشد. آن حضرت هر چه داشت درراه حق داد و بنا به روایات، در روز عاشورا هر چه ضربه بر روح و جسم ایشان بیشتر می‌شد، صورتشان برافروخته‌تر و به انوار حق متعال نورانی‌تر می‌شد.
اصل و غایت معارف عاشورا، توحید استآملی‌لاریجانی در ادامه با تأکید بر ضرورت تلاش برای فهم هر چه بیشتر معارف عاشورا، اصل و غایت این معارف را «توحید» دانست و خاطرنشان کرد: ظهور عملی این معارف در اجتماع، ترویج معروف و انذار نسبت به منکرات است.رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه امروز خط مواجهه موحّدان پاکباخته با ظالمان و اشقیا نیز همان خط و مسیر عاشوراست، افزود: باطن جرم‌هایی که امروز سلطه جهانی مرتکب می‌شود، همان خودخواهی‌ها و حب سلطه بر عالم است که در دشمنان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) وجود داشت.
اینکه کشوری مثل آمریکا هر کس را باب میلش نباشد، تهدید و تحریم کند و از قدرتی که به‌واسطه ثروت کشورهای جهان سوم به دست آورده علیه همان کشورها استفاده کند، همان تفکر و عملکردی است که در مقابل فرهنگ عاشورا قرار دارد.آملی‌لاریجانی ادامه داد: اگر خط جهاد و شهادت اباعبدالله الحسین (ع) را دنبال کنیم، سلطه‌گری از بین می‌رود.
امروز می‌بینیم مسیر آن عده قلیلی که با اخلاص درراه حق‌تعالی تسلیم شدند، چگونه هرروز بیش از گذشته قلوب بیشتری را جذب می‌کند؛ چنانکه در کل عالم، حرکتی مثل راهپیمایی اربعین نمی‌بینیم که بدون دخالت دولت‌ها، چنین جمعیت عظیمی به عشق زیارت مضجع نورانی اباعبدالله و دیگر اهل‌بیت علیهم‌السلام حرکت کنند اما نصیب دشمنان اباعبدالله الحسین (ع) چیزی جز لعن نیست و هیچ‌کس از یزید خبیث به نیکی یاد نمی‌کند.
خطبا و مداحان، معارف دینی مردم را عمق ببخشندرئیس قوه قضائیه با بیان اینکه عبرت‌های عاشورا همچنان برای همه حق‌طلبان، جاری و قابل بهره‌مندی است، خط جهاد و شهادت را که ستون‌های فرهنگ عاشورا هستند، برای مقابله با سلطه جهانی عصر حاضر بهترین مسیر توصیف کرد و یادآور شد: از بستر ماه محرم باید برای تزکیه روح خود و همچنین پالایش جامعه از منکر و ترویج معروف استفاده کنیم.
خطبا، اهل منبر و مداحان نیز باید تلاش کنند که در این ایام، به معارف دینی مردم عمق ببخشند و احساس انس و محبت نسبت به اهل‌بیت علیهم‌السلام را تقویت کنند و به‌ویژه از بیان برخی سخنان بی‌اساس و آنچه موجب ایجاد تفرقه در جامعه می‌شود، به‌طور جدی پرهیز کنند.آملی‌لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرمایش‌های مقام معظم رهبری در دیدار اعضای مجلس خبرگان، جنگ رسانه‌ای دشمن را امری بسیار قابل توجه دانست و گفت: دشمن در حال پیشبرد یک جنگ اقتصادی تمام‌عیار به پشتوانه جنگ رسانه‌ای است.
امروز در کشور ما هیچ‌گونه کسری از حیث توانایی واردات کالا وجود ندارد اما جنگ رسانه‌ای دشمن که برخی در داخل متأسفانه دانسته یا ندانسته با آن همراهی می‌کنند، موجب می‌شود برخی کاستی‌ها برجسته شود و وضع بازار ارز یا کالا به‌گونه‌ای شود که در ماه‌های اخیر شاهد آن بودیم.
البته لزوم به‌کارگیری تدبیرهای لازم برای جلوگیری از چنین شرایطی را انکار نمی‌کنیم اما به‌هرحال نباید از جنگ تمام‌عیار رسانه‌ای دشمن غفلت کنیم.رئیس قوه قضائیه گفت: مردم، مسئولان و نخبگان نباید به کشورهای سلطه‌گر مجال چنین تحرکاتی را بدهند. این کشورها، مسئله رسانه و قدرت ناشی از آن را به‌خوبی شناخته‌اند و در هر کشوری که خواسته‌اند وضعیت را نابسامان کنند، از همین ابزار رسانه استفاده کرده‌اند؛ چنانکه در برخی کشورهای آمریکای لاتین با همین ابزارها، ملت‌هایی را که برای خود، دولت مستقل داشته‌اند به سلطه درآورده و دیکتاتورهایی را بر سرکار آورده‌اند.
دشمن در پی ایجاد تفرقه میان مردم ایران و عراق استآملی‌لاریجانی با تأکید بر ضرورت خنثی‌سازی توطئه‌های رسانه‌ای دشمن در حد مقدورات، به ذکر مثالی در این زمینه پرداخت و تصریح کرد: در ایام اخیر، باهدف تحریک مردم عزیزمان شایعه کردند که زائران عراقی در مشهد مقدس اقدام به برخی اعمال خلاف و دون شأن می‌کنند.
از سوی دیگر شاهد راه افتادن فتنه‌هایی در بصره بودیم. آن‌ها به‌وضوح در پی ایجاد تقابل میان مردم ایران و عراق و به‌ویژه در میان شیعیان هستند. مسئول حشد الشعبی عراق می‌گوید اسناد معتبری وجود دارد مبنی بر اینکه کنسولگری آمریکا در بصره، در موضوع حمله به کنسولگری ایران در این شهر دخیل بوده است.
رئیس قوه قضائیه تأکید کرد: ما باید در مقابل دشمنی که به آبروی زوار امام رضا (ع) هم رحم نمی‌کند، به هوش باشیم. همین چند هفته پیش که چنین مسائلی مطرح شد، بنده به دادستان محترم تهران گفتم که این شروع یک فتنه است و باید با رسانه‌هایی که این موضوع را برجسته می‌کنند و از این طریق به ایجاد تقابل میان مردم ایران و عراق می‌پردازند، برخورد شود.
البته ممکن است چندنفری هم در گوشه‌ای تخلف کرده باشند که باید در جای خود رسیدگی شود اما برجسته کردن موضوع و تعمیم آن به زوار عراقی حضرت امام رضا (ع) توسط برخی رسانه‌ها مستلزم اعلام جرم دادستانی است. انسان متأسف می‌شود گویی اینان متوجه نمی‌شوند که خط فتنه دشمن چیست.وی همچنین با اشاره به برخی مسائل سیاسی و اجتماعی دیگر ازجمله بیانیه‌های مختلفی که به نام برخی افراد منتشر می‌شود، تصریح کرد: متأسفانه افرادی نیز در این میان آب به آسیاب دشمن می‌ریزند.
خواصی که باطن امور را می‌فهمند، باید توجه کنند که انسجام همه مردم و مسئولان، امروز یک فریضه است و ما در مقابل دشمنی قرار داریم که تمام ابزار خود را برای تحقق اهدافش به میدان آورده است. البته مردم و مسئولان ما تاکنون با سربلندی ایستاده‌اند و به حول و قوّه الهی تا به آخر خواهند ایستاد و دشمن غدّار را مجبور به عقب‌نشینی خواهند کرد اما باید بصیر بود.
ممکن است سلایق افراد و گروه‌ها در داخل کشور مختلف باشد اما در مقابل دشمن باید «ید واحده» باشیم.آملی‌لاریجانی با اشاره به برخی جنجال‌ها در پی رسیدگی‌های قضائی نیز اظهار کرد: از همه قضات و مسئولانی که با استقامت ایستاده‌اند و به تعقیب مجرمان ادامه می‌دهند، قدردانی می‌کنم زیرا تلاش این عزیزان باعث شده است همان‌طور که قول داده بودیم، با سرعت هر چه بیشتر در چارچوب شرع و قانون به پرونده‌ها رسیدگی شود.
رئیس قوه قضائیه افزود: آنچه در این میان باید یادآوری کنم این است که ما با امواج رسانه‌ای حرکت نمی‌کنیم و بر اساس قانون، شرع و عدالت به پرونده‌ها رسیدگی می‌کنیم؛ لذا از همه قضات و مسئولان قضائی خواسته‌ام که خدای‌ناکرده، توهین‌ها، افتراها و فتنه‌گری‌ها باعث نشود که از خط «اعتدال و عدالت» خارج شوند.
برخی تصور می‌کردند اگر بست بنشینند، قوه قضائیه عقب‌نشینی می‌کندآملی‌لاریجانی ادامه داد: مطمئنیم ادامه این خط، عنایات حق‌تعالی را مشمول حال ما خواهد کرد و قوه قضائیه نیز با عزم راسخ، در مقابل جریان‌هایی که از هیچ افترا، توهین و تخریبی فروگذار نکرده‌اند، محکم ایستاده است.
برخی تصور می‌کردند اگر بست بنشینند، قوه قضائیه عقب‌نشینی می‌کند. بر همین اساس تلاش کردند امواجی درست کنند و کینه‌های شخصی خود را نسبت به مسئولان قضائی مطرح کنند. غافل از اینکه آنچه مسیر ما را روشن می‌کند، نه جنجال‌ها و هیاهوهای رسانه‌ای بلکه موازین شرعی و قانونی است و در این راه، استوار ایستاده‌ایم.
رئیس قوه قضائیه افزود: متأسفانه این جریان، اقدامات خود را از مرحله تعقیب اولیه شروع کرد، در دادگاه به قاضی و دستگاه قضائی توهین کردند و هنوز هم با سخنرانی در این شهر و آن شهر به قوه قضائیه توهین می‌کنند. با این‌ وجود به همه مسئولان قضائی و قضات توصیه اکید می‌کنم که مسیر خود را صرفاً بر اساس شرع و قانون طی کنند زیرا ارتباطات ناسالم و کارهای خلاف و جرائم افراد، خودبه‌خود برای مردم آشکارتر خواهد شد.
در برخورد با مفاسد اقتصادی نیز با افرادی مواجهیم که از پوشش افراد متعدد استفاده می‌کردند تا نیات ناصحیح خود را پیش ببرند. قوه قضائیه در این عرصه نیز برخورد متناسب دارد و مردم عزیزمان ان‌شاءالله شاهد نتایج این برخوردها خواهند بود.بر اساس این گزارش، ادامه بررسی «دستورالعمل اطلاع‌رسانی و ارتباطات رسانه‌ای قوه قضائیه» در راستای اجرایی کردن منویات مقام معظم رهبری در هفته قوه قضائیه، در دستور کار امروز مسئولان عالی قضائی قرار داشت که مواردی از آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت و ادامه بررسی به جلسه آینده موکول شد.
انتهای پیام/4009/پ

کد خبر: 1273500  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: آنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای اجتماعي

مردم برای دلار گران هول می‌زنند چند ثانیه  ۵۹ دقیقه پیش

مردم برای دلار گران هول می‌زنندقیمت دلار بار دیگر بالارفته است؛ آن‌هم در شرایطی که کسی دلیل منطقی برای آن سراغ ندارد. فعالان بازار ارز می‌گویند هر چقدر دلار گران‌تر می‌شود مردم برای خرید آن بیشتر هول می‌زنند. امروز (یکشنبه) بازار ارز بار دیگر شاهد جهش قیمت‌ها بود؛ به طوری‌که دلار که از صبح با ۱۴ هزار ۵۰۰ تومان و حتی کمتر معاملات...

سکه و طلا دوباره افزایشی شدسکه و فلزات گرانبها چند ثانیه  ۵۹ دقیقه پیش

سکه و طلا دوباره افزایشی شدسکه و فلزات گرانبهاعضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به تعیطلات چند روز گذشته گفت که علی‌رغم تعطیلات در بازار غیر رسمی، قیمت ارز افزایش داشته که همین مساله باعث افزایش قیمت سکه و طلا شد. محمد کشتی‌آرای، با بیان اینکه صبح روز گذشته قیمت طلا در بازار کاهشی بود، اظهار کرد: با این حال از ظهر به بعد قیمت ارز افزایش...

پیش‌بینی اعتبار خدمات رفاهی به معلمان در سال 98/ روش‌های تربیت معلم تغییر می‌کند تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با اشاره به آغاز سال تحصیلی با حضور 12 میلیون دانش‌آموز سراسر کشور و 13 هزار دانش‌آموز ایرانی در 110 مدرسه خارج از کشور درباره کمبود نیروی انسانی در این وزارتخانه اظهار کرد: یکی از...

جادوی دقیقه90برانکو،جادوگر را مات کرد چند ثانیه  ۲ ساعت پیش

جادوی دقیقه90برانکو،جادوگر را مات کردتیم‌ پرسپولیس در چارچوب هفته هفتم لیگ برتر هجدهم از ساعت 19:30 امروز (یکشنبه) در ورزشگاه آزادی به مصاف سپیدرود رفت و در پایان به سختی و با گل دقیقه 90 آدام همتی بازیکن همیشه نیمکت نشین خود، با نتیجه یک بر صفر از سد میهمان رشتی گذشت. پرسپولیس که در باد پیروزی مقابل الدحیل قطر خوابیده بود، تا دقیقه 90...

برانکو: گل آدام پاسخی بود به تمام فشارها و تحقیرها چند ثانیه  ۲ ساعت پیش

برانکو: گل آدام پاسخی بود به تمام فشارها و تحقیرهابرانکو ایوانکوویچ پس از پیروزی یک بر صفر پرسپولیس مقابل سپیدرودرشت گفت: از این برد خیلی راضی هستم. خیلی اذیت شدیم، حمله کردیم و دنبال برد بودیم. پاداش تلاش و زحمتی که بازیکنان کشیدند را در نهایت گرفتیم. تبریک می‌گویم، تبریکی بزرگ به بازیکنانم. بعد از آن خالی شدن پس از بازی با الدحیل و صعود به نیمه نهایی...

واژگونی خودروی اتباع افغان در سراوان/ ۳۷ نفر کشته و مجروح شدند ایلنا  ۲ ساعت پیش

واژگونی خودروی اتباع افغان در سراوان/ ۳۷ نفر کشته و مجروح شدندبه گزارش ایلنا، پیرحسین کولیوند درباره جزئیات واژگونی تویوتا حامل افاغنه گفت: این حادثه حوالی ساعت ۱۵:۳۸ دقیقه ظهر امروز در ۶۵ کیلومتری خاش – سراوان رخ داده است. کولیوند افزود: پس از تماس با سامانه ۱۱۵ اورژانس بلافاصله ۵ دستگاه آمبولانس به محل حادثه اعزام شدند. سرپرست سازمان اورژانس کشور: متاسفانه...

سلطه قهوه خانه ها بر تفریح جوانان ایران خبرگزاری برنا  ۳ ساعت پیش

سلطه قهوه خانه ها بر تفریح جوانان ایران به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی برنا، متاسفانه در جامعه ما هر پدیده اجتماعی که رخ می دهد ابتدا به جای حل مسئله به دنبال حذف کامل آن می رویم که بحث قلیان سراها و گرایش جوانان به آن نیز یکی از پدیده های انکارطلبانه از سوی مسئولان بود که در ابتدا برخورد شدید و پس از مدتی بدون حاصل شدن نتیجه...

سرباز وظیفه در جریان مهار آتش‌سوزی جان باخت آفتاب نیوز  ۳ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : ایوب چراغی شامکاه یکشنبه در گفت و‌گو با ایرنا اظهار داشت: این سرباز وظیفه اهل شهرستان اهواز مرکز استان خوزستان است.وی افزود: این سرباز که فعلا نامش محفوظ است در جریان مهار آتش دچار حریق شده و به علت شدت جراحت جانش را از دست داد و جسد وی به پزشکی قانونی برای طی کردن مراحل قانونی منتقل...

تکذیب وقوع زلزله ۵.۸ ریشتری در سیرچ کرمان آفتاب نیوز  ۳ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : مجید سعیدی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به شایعه منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر وقوع زلزله بزرگ 5.8 ریشتری در سیرچ کرمان اظهار داشت: این شایعه کذب بوده و هیچ زلزله‌ای در این منطقه رخ نداده است.وی با اشاره به اینکه مردم اخبار را از مراجع رسمی و خبرگزاری‌های معتبر دریافت و پیگیری کنند...

بازیکن اسبق پرسپولیس کوکائینی از آب در آمد! چند ثانیه  ۳ ساعت پیش

بازیکن اسبق پرسپولیس کوکائینی از آب در آمد!بازیکن سابق تیم پرسپولیس به دلیل استعمال ماده مخدر و مثبت شدن دوپینگ با محرومیت روبرو شد. بازیکن اسبق تیم فوتبال پرسپولیس که بعد از جدایی از این تیم در لیگ دسته دوم و لیگ دسته اول بازی می‌کرده به دلیل استعمال ماده کوکایین و مثبت شدن تست دوپینگ با محرومیت روبرو شده است. این محرومیت تا اطلاع ثانوی است...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده