تعداد بازدید: ۶
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۲۱ شهریور ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۵:۰۷
صنعت دارو را دوره وصول مطالبات به روزگار سیاه نشانده!
به گزارش گروه اجتماعی برنا ، دکتر عباس کبریایی زاده رییس سندیکا طی نامه ای که خطاب به دکتر اصغری معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان نوشته شده درباره وضعیت حساس دارویی کشور توضیحاتی را داد.  دکتر کبریایی زاده با تاکید به این مطلب که اوضاع دارویی کشور در حالی رو به وخامت بیشتر می‌گذارد که ریشه مشکلات دارویی کشور در درجه اول در داخل و مربوط به سیاست‌ها و روش‌های دولت در حوزه اقتصاد و مدیریت اجرایی است عنوان داشته است: صنعت داروسازی کشور در مرداد و شهریور 1397همچنان با عدم بازگشت مطالبات خود، چرخه عملیات پیچیده اداری در نهادهای دولتی نظیر سازمان غذا و دارو، وزارت صمت، بانک مرکزی، گمرک و.
.. مواجه است. دوره گردش کالا که در صنعت داروسازی ایران در سال 1387 حدود 141 روز بوده، در سال 1396 همچنان 141 روز گزارش شده است. به عبارت دیگر ساختار و مدیریت صنعت داروسازی کشور اگرچه مطلوب و بهینه نیست لکن هنوز به فاز ناکارآمدی نیافتاده است. آنچه این صنعت را به روز سیاه نشانده، دوره وصول مطالبات و دوره گردش عملیات در این صنعت است.
دوره وصول مطالبات در این صنعت که در دوره‌ای نه چندان دور به کمتر از 100 روز می‌رسید در حال حاضر به بیش از 420 روز رسیده است. این شاخص به مفهوم آن است که وقتی شرکت کالایی را به شبکه توزیع تحویل می‌دهد در بهترین حالت 420 روز بعد، وجه ان را وصول می‌کند. وی ادامه داده است:  شاخص دیگر که فلاکت این صنعت را نشان می‌دهد و به خصوص در ده سال اخیر که علیرغم تذکرات مکرر کارشناسان دلسوز با بی‌محلی مسئولان به خصوص مسئولان وزارت بهداشت مواجه شده، میانگین دوره گردش عملیات در این صنعت است.
دوره گردش عملیات در صنعت داروسازی ایران که در سال 1387 به طور متوسط 463 روز بوده (که این میزان خود بیانگر صنعت غیربهره‌ور و ناکارآمد است) در سال 1396 به 557 روز رسیده است (مأخذ اعداد ذکر شده صورت‌های مالی شرکت‌های داروسازی ایران در سیستم کدال بورس می‌باشد). دکتر کبریایی زاده خاطر نشان ساخته:  در دو سال اخیر و به خصوص در هشت الی 9 ماه گذشته چرخه زنجیرۀ تأمین دارو نیز توسط دولت مختل گردیده است و دولت کل زنجیرۀ تأمین کالا را با اقدامات نسنجیده ای که از سوی بانک مرکزی، وزارت صمت، گمرک و سازمان غذا و دارو صورت داد با مشکل روبرو کرده است  و مشکلاتی را که قبلاً در بخش وصول مطالبات به صنعت داروسازی تحمیل کرده بود با این اقدام تکمیل نمود.
وی نتیجه مجموعه اقدامات دولت را رسیدندوره گردش عملیات در صنعت داروسازی ایران به حدود دو سالدانسته است. نایب رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، در ادامه این نامه آورده است: هزینه مالی در این صنعت که در کمتر از ده سال قبل حدود 5-3 درصد بود به بیش از 13 و در مواردی تا 18 درصد برسد. دولت با اختلالی که در ماه‌های اخیر در زنجیرۀ تأمین کالا از فرایند تخصیص ارز گرفته تا فرآیند ترخیص از گمرکات و.
.. ایجاد کرده، دورۀ تأمین کالا در صنعت داروسازی را (زمان سفارش کالا تا ورود کالا به چرخۀ تولید) که در سال‌های نه چندان دور کمتر از دو ماه بودبه بیش از 6 ماه رسانده است. نمونه ‌های متعددی به صورت پراکنده از سوی شرکت‌ها به آن سازمان گزارش گردیده است. نمونه‌ای که در ماههای اخیر خود شاهد آن بوده و بارها از سوی شرکت‌ها به دفعات منعکس گردیده است فرآیند ترخیص کالا از گمرک می‌باشد که در مواردی تا بیش از 4 ماه به طول انجامیده است.
دکتر کبریایی زاده اظهار داشته: اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم بیش از 90 درصد اختلالی که در زنجیرۀ تأمین کالا و همچنین دوره گردش عملیات (دوره تولید+ وصول مطالبات) که اختلال در آن، عامل سقوط و ورشکستگی این صنعت ملی است عامل و مسبب آن دولت بوده است و به نظرم عامل خارجی کمترین دخالت را داشته است. نایب رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران در ادامه این نامه با سر فصل"یادی از آنچه داشتیم و در آینده باید حسرت آن را بخوریم" آورده است:  صنعت داروسازی در ایران محصول جهاد متخصصان داروسازی در دوران جنگ بود.
این صنعت که قبل از انقلاب کمتر از 25 درصد نیاز کشور را با کمترین عمق علمی تأمین می‌نمود، در سال‌های اخیر با عمق دانش و فناوری قابل تحسین، 97 درصد نیاز دارویی کشور را تأمین می‌نماید و افتخار دارد که در بسیاری از زنجیره‌های دانش و فناوری سرآمد کشورهای منطقه و بعضاً فرامنطقه‌ای بوده است.
همچنین این صنعت ملی 97 درصد نیاز کشور را با کمتر از 800 میلیون دلار ارز تأمین کرده و می‌کند، درحالیکه برای تأمین 3 درصد باقی مانده، دولت بیش از 1/1 میلیارد دلار ارز پرداخت می‌کند. میانگین تفاوت قیمت یک داروی تولید داخل با مشابه وراداتی آن 300 تا 500 درصد کمتر است و... این صنعت به دلایل قابل بررسی در سال‌های اخیر مورد بی‌مهری و در معرض بی‌تدبیری‌های بسیار قرار گرفته است که حاصل آن نشستن بدگمان­ها به انتظار مرگ این صنعت است.
دکتر کبریایی زاده با طرح این سوال که "کدام یک از صنایع کشور شرایط مشابه دارو را دارند؟" عنوان داشته است: آیا می‌توانید محصولی مشابه دارو را نام ببرید که تولید داخل آن چندین برابر ارزان‌تر از مشابه وارداتی آن حتی از ترکیه، قبرس و هند باشد؟ چرا این همه کفران نعمت در مورد این صنعت صورت گرفته و روز به روز شدیدتر می‌شود؟ دولت با کدام منطق و توجیه صنعت را وادار کرد به جای مطالبات سررسید شده‌ای که یک سال از سررسید آنها گذشته است اوراق قرضه بگیرد و صنعت ناچار شود برای تبدیل این اوراق به ریال تا 30 درصد نرخ تنزیل را بر خود تحمیل کند؟ وی این اقدام دولت را منطبق بر قانون، عقل و شرع ندانسته و ادامه داده:  صاحب صنعتی که بیش از یک سال از سررسید مطالباتش گذشته است را مجبور به پذیرش اوراق کنیم؟ سازمان امور مالیاتی هم این هزینه را به عنوان هزینه قابل قبول نپذیرد و.
.. تاریخ در مورد عاملان و خالقان این همه بی‌تدبیری و... چگونه قضاوت خواهد کرد؟  در پایان این نامه نایب رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، درباره راه برون رفت از این وضعیت عنوان داشته است: جناب آقای دکتر اصغری، آنچه از صنعت داروسازی کشور بطور خلاصه به تصویر کشیده شد نیازمند اقدامات اورژانسی و جهادی است.
از جمله این موارد  تأسیس ستاد تأمین مواد اولیه مورد نیاز صنعت داروسازی کشور (اعم از تولید داروی آماده مصرف، مواد اولیه، بسته بندی و جانبی) در سازمان غذا و دارو با اختیارات کامل از سوی دولت است که برای سایر نهادها از جمله بانک مرکزی و گمرک لازم الاجرا باشد و عوامل غیر مرتبط مانند وزارت صمت نقششان حذف گردد.
در این ستاد نمایندگان سندیکاهای مربوطه  به طور تمام وقت حضور و به مشکلات صنایع به صورت اقتضایی و لحظه‌ای رسیدگی نمایند. به طور خلاصه اصل وحدت فرماندهی با اختیارات کامل در این مرحله راهگشاست. وی راه حل دوم را منوط به حل مشکل نقدینگی صنعت دانسته و ادامه داده است: حتی اگر وزارت بهداشت ارز مورد نیاز صنایع را تأمین کند صنایع با مشکل پرداخت ریال مواجه خواهند بود.
در حال حاضر صنعت داروسازی از ریال (مطالبات وصول نشده، بدهی‌های بانکی تجمیع و سررسیده شده و...) تخلیه شده است. تنها راه جبران این وضعیت تزریق ریال از سوی دولت از طریق منابع در اختیار به صورت وام با دوره تنفس دو ساله است. این اقدام برای دولت بسیار آسان است. در این صورت است که می‌توان با سرعت بالا امکان استفاده از ارز تخصیصی را فراهم نمود.
بازنگری در قیمت داروهای تولید داخل هم مورد دیگری است که به عنوان راه حل ؛ دکتر کبریایی زاده به آن اشاره داشته است. وی در توضیح آورده است: بی توجهی غیرمدبرانه‌ای که طی چند سال اخیر به بازنگری قیمت داروهای تولیدداخل صورت گرفته، باعث شده است برخی از شرکت‌ها تا 50 درصد محصولات تولیدیشان آنها زیانده باشد.
البته نباید فراموش کرده‌ که یک شرکت دارویی یک بنگاه اقتصادی نیز هست. با زورگویی و سوء استفاده از نجابت صنعت، قیمت داروها بازنگری نشده است. لذا ضرورت دارد تا در اسرع وقت قیمت داروها به روز شود. باید توجه داشت که تنها 50 درصد از قیمت تمام شده داروها متأثر از ارز و تغییرات نرخ ارز است و 50 درصد باقی مانده متأثر از عوامل سربار و دیگر مؤلفه‌های تأثیرپذیر از تورم داخلی است.
بنابراین چنانچه دولت با موضوع قیمت دارو برخورد واقع بینانه و کارشناسی نداشته باشد حاصل کار او آسیب جبران ناپذیر به این صنعت و مرگ آن خواهد بود. دکتر کبریایی­زاده در پایان  اصلاح ساختار مدیریت زنجیره تامین دارو از مدیریت متشتت، پراکنده و غیرپاسخگو به مدیریت متمرکز و پاسخگو همراه با مشارکت فعال سندیکاها، تخصیص چابک و سریع ارز، تأمین نقدینگی مورد نیاز صنعت و اصلاح قیمت داروهای تولید داخل را از راه حل‌های مهم و حیاتی دانسته که می‌تواند به نجات این صنعت ملی کمک کند.
   

کد خبر: 1275515  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری برنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
▫ گلوي سلامت زير تيغ گراني دلار  روزنامه جوان - اجتماعي

آخرین خبرهای اجتماعي

اعلام رشته‌ها و مواد امتحانی آزمون دکتری ۹۸ مرور نیوز  ۲ ساعت پیش

اعلام رشته‌ها و مواد امتحانی آزمون دکتری ۹۸به گزارش مرور نیوز ، پذیرش دانشجو در سال ۱۳۹۸ بر اساس قانون "سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی" مصوب ۱۸ اسفند ۹۴ مجلس شورای اسلامی و آیین نامه اجرایی مربوطه و مصوبات "شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی"...

آتش‌سوزی یک دستگاه اتوبوس مسافربری در جاده همدان - تهران مرور نیوز  ۲ ساعت پیش

آتش‌سوزی یک دستگاه اتوبوس مسافربری در جاده همدان - تهرانبه گزارش مرور نیوز، سرهنگ رضا عزیزی در مورد اتوبوس مسافربری که ساعتی قبل در جاده تهران همدان دچار حریق شده است، گفت: ظرفیت این اتوبوس مسافربری تکمیل بوده است. رئیس پلیس راه استان همدان با بیان اینکه حادثه آتش سوزی این اتوبوس مسافربری مصدوم و مجروح نداشته است و بلافاصله پس از آتش گرفتن خودرو تمام مسافران...

کوتینیو: همه فکرمان قهرمانی چمپیونزلیگ است چند ثانیه  ۲ ساعت پیش

کوتینیو: همه فکرمان قهرمانی چمپیونزلیگ استپس از سه قهرمانی متوالی رئال در لیگ قهرمانان، حالا هواداران بارسا بیش از همیشه از تیم محبوب شان، قهرمانی در این تورنمنت را می خواهند. بارسا اولین بازی خود در لیگ قهرمانان فصل جاری را با برتری 4-0 مقابل آیندهوون به اتمام رساند و کوتینیو نیز اولین بازی خود با پیراهن بارسا در این رقابت ها را تجربه کرد. ستاره...

ترامپ: بدترین اشتباه تاریخ آمریکا را جورج بوش انجام داد چند ثانیه  ۲ ساعت پیش

ترامپ: بدترین اشتباه تاریخ آمریکا را جورج بوش انجام دادرئیس‌جمهوری آمریکا در مصاحبه‌ای به انتقاد از جورج بوش پرداخته و گفت او "بزرگترین خطای فاجعه‌بار دوره ریاست جمهوری که در تاریخ آمریکا ثبت شده" را مرتکب شده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در مصاحبه با هیل‌ تی‌وی گفت: بزرگترین اشتباهی که در تاریخ آمریکا رخ داده است، چه بود؟ جنگ داخلی؟ نه. ناتوانی...

طوفان در گلستان 45 خانه را تخریب کرد خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

طوفان در گلستان 45 خانه را تخریب کرد به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، مرتضی سلیمی اظهار کرد: به دنبال گزارش‌های مردمی استان گلستان در روز چهارشنبه ۲۸شهریور که در پی طوفان و بارندگی شدید در برخی از شهرهای استان‌ اعلام شد، تیم‌های امدادی به منطقه اعزام شده و کماکان مشغول امدادرسانی به شهروندان در محل وقوع...

تصادف با پراید، دو کشته و دو مصدوم برجای گذاشت خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

تصادف با پراید، دو کشته و دو مصدوم برجای گذاشت به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، سرهنگ جابرپاپری افزود: این حادثه ساعت 9 صبح امروز رخ داد و کشته ها و مصدومان از سرنشینان دو خودرو هستند. رئیس پلیس راه استان بوشهر ادامه داد: انحراف به چپ یکی از خودروها علت وقوع حادثه تشخیص داده شده است. وی از شهروندان خواست در هنگام رانندگی علاوه...

نفس‌ها در ریگان به شماره افتاد/ مسدود شدن راه ارتباطی 12 روستا آفتاب نیوز  ۲ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : امین باقری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ریگان با بیان اینکه گرد و غبار 32 برابری حد مجاز در شهرستان موجب مشکلات تنفسی برای 17 شهروند ریگانی شده است، اظهار داشت: گرد و غبار شدید که از اوایل صبح در ریگان آغاز شده موجب خانه‌نشین شدن شهروندان شده است.فرماندار ریگان با اشاره به اینکه...

احضار دستگاه‌های مسئول حوادث جاده‌ای به مجلس آفتاب نیوز  ۲ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : شادمهر کاظم زاده افزود: متاسفانه این فاجعه برای نخستین بار نبود و سانحه یک ماه پیش سنندج نیز مشابه آن بود با کمیسیون عمران هماهنگ کردیم این هفته از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و عوامل نظارتی مثل پلیس راه که بیشتر در جزییات هستند به کمیسیون احضار بشوند و توضحیاتی بدهند که چه چیزی...

ساعت رسمی کشور یک ساعت به عقب کشیده می‌شود آنا  ۳ ساعت پیش

ساعت رسمی کشور فرداشب، یک ساعت به عقب کشیده خواهد شد. به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، بر اساس قانون تغییر ساعت رسمی کشور مصوب ۱۳۸۶ مجلس شورای اسلامی ساعت رسمی کشور در ساعت ۲۴ سی‌ام شهریور یک ساعت به عقب برگردانده می‌شود.ساعت...

هوای پایتخت سالم است مرور نیوز  ۳ ساعت پیش

هوای پایتخت سالم استبه گزارش مرور نیوز، میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون هوای شهر تهران در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ۸ صبح امروز از ۹۳ به ۸۲ کاهش یافته و در شرایط سالم قرار دارد. همچنین در همین مدت میزان آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون از ۹۷ به ۷۴ و آلاینده منوکسیدکربن نیز از ۲۲ به ۱۳ کاهش...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده