تعداد بازدید: ۷
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۲۱ شهریور ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۶:۴۳
رییس کمیسیون امنیت ملی: درباره FATF باید کشور را از این بی تصمیمی خلاص کنیم / برخی در مجلس می‌خواهند توپ را به دفتر رهبری بیاندازند
به گزارش خبرآنلاین، بعد از نامه آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی به آیت‌الله جنتی درباره مغایرت لایحه مبارزه با پول‌شویی با سیاست‌های نظام بحث FATF به صدر اخبار و بحث ها بازگشت. هرچند مصباحی‌مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد این اعلام نظر مساوی با رد اف‌ای‌تی‌اف نیست اما همچنان اما و اگرها پیرامون این موضوع باقی است.
حشمت الله فلاحت پیشه نماینده مردم اسلام آباد غرب و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درپاسخ به این سوال که درباره FATF دائما صحبت های ضد و نقیض درباره نظر رهبرانقلاب مطرح می شود آیا واقعا این تاخیر در تصمیم گیری به این مواضع مرتبط است گفت: درعرصه سیاسی با انسان های کوچک نمی شود کار بزرگ انجام داد؛ بی تصمیمی نشان دهنده کوچک بودن رجل سیاسی است به هر حال کسانی که نماینده مجلس هستند یا در کابینه دولت قرار دارند افرادی هستند که در جایگاه تصمیم گیری قرار دارند و نباید امور مملکت را معطل بی تصمیمی خود بکنند.
 او با بیان اینکه موضوع لوایحی که مطرح شده است کاملا با مسئله FATF فرق دارد و من بارها به این مسئله اشاره کردم گفت: دنیا منتظر تصمیم ما درباره این لوایح است؛ منظور من از تصمیم، تصویب آن نیست بلکه تصمیم ما می تواند منتج به رد شود اما بلاخره باید یک تصمیم مشخص برای آن اتخاذ کرد. نمایندگان مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام در معرض این تصمیم قرار دارند.
دولت تصمیم خود را گرفته است و آن را پاراف کرده و آن را به مجلس ارجاع داده است؛ مجلس هم آن را با تحفظ تصویب کرده است و برخی از آنها مانند cft دوباره به مجلس بازگشته است که باید درباره آن تصمیم بگیریم.  نظر رهبرانقلاب درباره FATF نماینده اسلام آباد ادامه داد: نظر مقام معظم رهبری در این زمینه مشخص است ایشان آخرین نظری که درباره این لوایح دارند و ما از آن باخبریم این است که مجلس و دولت در این رابطه تصمیم بگیرند.
حتی در جلسه ای که نمایندگان با مقام معظم رهبری داشتند ایشان تاکید کردند تا جایی که امکان دارد قوانین داخلی خودمان را تصویب کنید درباره لوایح بین المللی هم انهایی که مثبت است را لحاظ کنید و نکات منفی را اصلاح کنید.  فلاحت پیشه گفت: با وجود انکه مقام معظم رهبری بر تصمیم گیری درباره این لوایح تاکید داشتند متاسفانه بعضا می شنویم برخی در مجلس می خواهند توپ را به دفتر رهبری بیاندازند درحالی که این ظلم به رهبری است که بخواهیم بی تصمیمی خود را به گردن ایشان بیاندازیم.
بنابراین من معتقدم این مجموعه مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام باید تصمیم خود را بگیرند.  اولتیماتومی وجود ندارد رئیس کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: طرح این موضوع که عنوان می شود تا اکتبر یعنی 21 روز دیگر اولتیماتوم fatf تمام می شود، اشتباه است. این یک اولتیماتو نیست بلکه fatf بیش از40 پیشنهاد را مطرح کرده است که یکی از آنها این اصلاح قوانین و الحاق به دو کنوانسیون است و هیچ ضرب الاجلی در آن وجود ندارد بلکه یک توصیه است که وزارت اقتصاد در نامه ای پیش از نشست fatf اعلام می کند چه بخشی از این توصیه ها عملی شده است.
لذا قرار نیست ما این برهه زمانی را به عنوان ضرب الاجل اعلام کنیم و در نهایت باعث وارد آمدن یک فشار به جامعه شویم.  چرا تصویب FATFلازم است؟ فلاحت پیشه در پاسخ به سوالی درباره سود و ضرر تصویب و تصویب نکردن لوایح سه گانه گفت: یک بحثی وجود دارد که به لحاظ سیاسی قابل تامل است و آن اینکه ما با آمریکا،عربستان و اسرائیل به عنوان یک مثلث دشمن مواجه هستیم که در سال گذشته شاهد بودیم امریکا چه تلاش هایی کرد تا ایران را در لیست سیاه قرار دهد اما موفق نشد؛ امسال قرار است عربستان و اسرائیل که تا پیش از این به عنوان عضو ناظر fatf بودند در میان اعضای ثابت قرار بگیرند و ان موقع توان آمریکایی ها برای قرار دادن ایران در لیست سیاه افزایش پیدا می کند.
 او افزود: از سوی دیگر بازیگران اروپایی و کشورهای همراه ایران مانند چین و روسیه بارها به ما اعلام کرده اند که ما باید با fatf همکاری کنیم تا دست آنها برای حمایت از ایران بسته نباشد. لذا ما باید مجموعه شرایط را در نظر بگیریم و نهایتا تصمیمی را اتخاذ کنیم که به نفع کشور باشد.  پاسخ به نگرانی ها با حق شرط فلاحت پیشه در باره نگرانی‌های موجود از این لوایح گفت: از نظر من به عنوان شخص فلاحت پیشه ونه رئیس کمیسیون امنیت ملی ما در این کنوانسیون های سه گانه CFT، پولشویی و پالرمو هیچ منعی برای قرار دادن حق شرط نداریم.
در گذشته مجلس این کنوانسیون ها را با حق شرط امضا کرده است می توانیم به صورت تفاهمی آنها را افزایش دهیم و سپس به ان ملحق شویم. اگر هم قرار نیست به این کنوانسیون ها بپیوندیم آنچه را که قابلیت تصویب دارد تصویب کنیم و انچه را که نمی توانیم تصویب کنیم رد کنیم اما بلاخره یک تصمیم قطعی اتخاذ کنیم.  او بار دیگر تاکید کرد: بی تصمیمی به ضرر ما تمام می شود و من معتقدم تا یک ماه آینده باید کشور را از این بی تصمیمی خلاص کنیم.
این به معنای تصویب بی قید و شر نیست.   ریشه مخالفت در برجام است رئیس کمیسیون امنیت ملی در پاسخ به این سوال که در جلسه سران قوا تصمیم گرفته شد این لوایح تصویب شود مشکل کجاست آیا این مخالفت ها ترس عده ای از شفافیت تراکنش های مالی است گفت: من ان را هم قبول ندارم؛ افرادی که نسبت به FATF حساسیت نشان می دهند این افراد اغلب جزو دلسوزان هستند.
به هر حال موضوع عهد شکنی در برجام باعث شد نسبت به سازوکارهای بین المللی مایوس شوند و اتفاقا نظراتشان قابل تامل است. فراموش نکنیم ایرانی ها در برجام تعدیل انجام دادند اما نامردی دیدند به طور طبیعی این افراد نگرانی هایی برایشان پیش آمده است که باید دغدغه هایشان در قالب حق تحفظ تامین شود.  او ادامه داد: یک بحثی هست که گفته می شود برخی نمی خواهند در کشور شفافیت مالی وجود داشته باشد به اعتقاد من این افراد در اقلیت محض هستند اما در مورد نمایندگان که با حساسیت در حال نقد FATF هستند افراد دلسوزی هستند و باید نظرشان محترم شمرده شود و به صورت اقناعی با آنها برخورد کنیم.
 این نماینده مجلس گفت: شفافیت وجه مثبت FATF است اما جنبه های منفی هم دارد و آن بخش از این کنوانسیون که سیاسی می شود و شائبه اعمال نفوذ آمریکا می رود تبدیل به وجه منفی آن می شود که باید تلاش کنیم وجوه منفی را کاهش دهیم.  حشمت الله فلاحت پیشه درپاسخ به این سوال که اختلاس های متعددی از 3 هزار تا 9 هزار میلیاردی در این کشور اتفاق افتاد ایا اگر ما این شفافیت مالی را داشتیم این پول از جیب مردم خارج می شد گفت؟ قواعد پولشویی در ایران قدیمی تر و پیش رو تر از قواعد جهانی است اما واقعیت این است که خلا داریم که اگر ما شفافیت مالی داشته باشیم یکسری مسایل مالی مانند اختلاس 3 هزار میلیاردی به حداقل می رسید ولی این به معنای این نیست که شفافیت مالی تحت فشار کشورهای خارجی اتفاق بیفتد؛ همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند ما در بخشی که قوانین داخلی داریم باید قوانین داخل را مقدم بر قواعد بین الملل بدانیم.
 او در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه این لوایح می تواند کنترل ما بر منابع مالی‌مان را بیشتر کند گفت: با این لوایح می توانیم کنترل بر منابع مالی را افزایش دهیم اما ایراداتی هم وجود دارد که باید حق تحفظ بر آن حفظ شود.  FATF می تواند در مجلس تصویب شود این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که برایند شما از نظر مجلس درباره FATF چیست آیا فکر می کنید در مجلس رای بیاورد گفت:آنچه من می گویم برخاسته از نظر شخصی خودم است و نه تحت عنوان رئیس کمیسیون امنیت ملی؛ به نظر من با قراردادن حق شرط های قوی امکان تصویب کنوانسیون های سه گانه در مجلس وجود دارد.


کد خبر: 1275666  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: اقتصاد ایران آنلاین
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای اقتصادي

ناکامی فروشندگان توله پلنگ به خریدار عراقی +عکس اکو فارس  ۴۸ دقیقه پیش

تسنیم نوشت: حسن آقاشیرمحمدی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خوزستان از دستگیری سه متخلف قاچاق پلنگ خبر داد. آقاشیرمحمدی به تسنیم گفت: بر اساس اطلاعاتی که همیاران محیط زیست در اختیارمان گذاشتند از تلاش متخلفان در استان کهگیلویه و بویراحمد برای فروش یک توله پلنگ به یک خریدار عراقی شدیم و تلاش برای دستگیری...

قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران + جدول اکو فارس  ۴۸ دقیقه پیش

برای خرید آپارتمان در مناطق مختلف تهران باید از متری ۲ میلیون تا ۱۷ میلیون تومان هزینه کرد. قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهران بسته به موقعیت مکانی، منطقه‌ای، متراژ، دسترسی و ... تغییر می‌کند. قیمت برخی از واحد‌های مسکونی در مناطق مختلف تهران به شرح زیر است:

جذابیت بورس با ارزش‌گذاری دلاری سهام آنا  ۱ ساعت پیش

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به جذابیت قیمت سهام در بورس، گفت: علت جذابیت بازار برای سرمایه‌گذاران ارزش‌گذاری بازار با دلار است. سعید خدایی در گفتگو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، درباره اینکه چه عواملی برای افزایش شاخص...

التهابات ارز ریشه در تصمیمات داخلی دارد/ تغییر رئیس‌ کل هم کارساز نبود آنا  ۱ ساعت پیش

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه افزایش نرخ ارز در روزهای گذشته علل مختلف دارد، گفت: به نظرمن در شرایطی که هنوز موعد اجرای تحریم‌های نفتی نرسیده است، عوامل داخلی نقش بیشتری دارد. آلبرت بغزیان در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری آنا...

واکنش بازیکنان یوونتوس به اخراج کریستیانو رونالدو اکو فارس  ۲ ساعت پیش

به گزارش تسنیم، میرالم پیانیچ، هافبک بوسنیایی یوونتوس در واکنش به کارت قرمزی که فلیکس بریش آلمانی در جریان پیروزی 2 بر صفر شب گذشته (چهارشنبه) این تیم مقابل والنسیا  در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا به کریستیانو رونالدو داد، گفت: فوتبال ورزشی عجیبی است. ما می‌توانستیم این بازی را با نتیجه...

خبر درگیری در مرز میرجاوه تکذیب شد اکو فارس  ۲ ساعت پیش

به گزارش اکوفارس به نقل از روابط عمومی قرارگاه قدس جنوب شرق نیروی زمینی سپاه، ساعتی قبل خبری در برخی رسانه ها‌‌ مبنی بر درگیری تروریست ها با مرزبانان در هنگ مرز مرزی میرجاوه منتشر شد که روابط عمومی قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه با صدور بیانیه ای هرگونه درگیری در مرزهای استان را از پایه بی اساس...

قاچاق یک شرکت تولید آرد در مازندران بورس نیوز  ۲ ساعت پیش

به گزارش بورس نیوز و به نقل از ایلنا، یدالله ملکی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان مازندران گفت: با گزارش اداره کل گمرکات استان مازندران در مورد قاچاق یک هزار و ۳۷۰ تن گندم توسط یک شرکت آرد، پرونده تخلف تشکیل و به این اداره کل ارسال شد. به منظور پردازش و تبدیل آن به آرد پرونده ای در این خصوص تشکیل وجهت...

در بخش تولید خودرو و ساخت قطعه مانعی در مسیر فعالیت متقاضیان وجود ندارد بورس نیوز  ۲ ساعت پیش

به گزارش بورس نیوز و به نقل از خانه ملت، محسن کوهکن ریزی در خصوص وجود انحصار در تولید قطعه و خودرو، اظهار کرد: همواره به انحصار در قالب صادرات، سندیکاها و شخصیت‌های حقوقی که بتواند از حقوق مجموعه دفاع کنند می‌پردازیم، اما در زمینه تولید و حتی در ارتباط با واردات انحصار دولتی و خصوصی دارای فساد و رانت...

مشکلات صادرکنندگان محصولات کشاورزی به روسیه با «نیما» خبرگزاری فارس  ۲ ساعت پیش

هادی تیزهوش تابان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد وضعیت تجارت ایران و روسیه گفت: روابط تجاری ایران و روسیه سالانه حدود 2 میلیارد دلار ست که از این رقم سال گذشته میزان صادرات ایران به کشور روسیه حدود 392 میلیون دلار بوده است.  رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه با بیان اینکه تراز تجاری...

پسران مبارک به قید ضمانت آزاد شدند اکو فارس  ۳ ساعت پیش

به گزارش اکوفارس به نقل از رسانه‌های مصری، دادگاه جنوب قاهره امروز با درخواست علاء و جمال پسران حسنی مبارک دیکتاتور سابق مصر مبنی بر واگذاری پرونده اتهاماتشان به یک هیئت محکمه دیگر موافقت کرد. این دادگاه همچنین با درخواست آزادی علاء و جمال به قید ضمانت موافقت و بیستم نوامبر...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده