تعداد بازدید: ۷
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۲۲ شهریور ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۱:۱۸
خرید نوشت افزار ایرانی، رونق تولید ملی است
به گزارش ایرنا، یکی از کالاهای فرهنگی که مردم با آن سر و کار دارند، نوشت افزار است که همه ساله و در آستانه آغاز سال تحصیلی، بیشتر مورد توجه خانواده ها قرار می گیرد.مردم برای انتخاب نوشت افزار ملاک های مختلفی دارند، از جمله این ملاک‌ها قیمت مناسب و کیفیت مطلوب کالا است و در این میان آنچه برای کودکان در انتخاب نوشت افزار اهمیت دارد، ظاهر و شکل آن و اینکه چه طرحی روی جلد دفترشان نقش بسته است.
در چند سال اخیر تولیدکنندگان داخلی نوشت افزار پا به پای تولیدکنندگان خارجی حرکت کرده اند به نحوی که امروز موفق شدند بخشی از بازار نوشت افزار را به دست آورند.در این مدت کاراکترهای مورد توجه کودکان طرح روی نوشت افزارهای ایرانی شدند به نحوی که در نمایشگاه نوشت افزار اسلامی - ایرانی، طرح این کارکتراها روی نوشت افزار مورد توجه و استقبال کودکان و نوجوانان قرار گرفت.
این روزها فرهنگ بیگانه و قهرمان‌ های ساختگی آنها با روش‌های مختلف از قبیل تلویزیون، اینترنت و موبایل جای خود را در ذهن کودکان باز کرده و رفته رفته تبدیل به اسطوره می شوند و معرفی فرهنگ اصیل ایرانی - اسلامی به فرزندان این سرزمین از طریق افزایش تولید اقلام فرهنگی میسر خواهد شد.نمادهای متعدد در محصولات تولید خارج از کشور که همخوانی با فرهنگ ایرانی - اسلامی ندارد، در حال گسترش است؛ دهها شخصیت انیمیشن (کارتون) خارجی از سوی کمپانی‌های بزرگ تبلیغاتی دنیا در فضای مجازی و رسانه‌ها معرفی، بزرگنمایی و تبلیغ می شود و بیم آن می رود که گوی سبقت را از طرح‌های ایرانی نظیر گرشاسب، دارا و سارا، ثنا و ثمین و.
.. بربایند و در بازارهای ایران جولان بیشتری بدهند.برخی از افراد هنگام خرید به موضوع خرید کالای ایرانی متناسب با فرهنگ اسلامی کمتر توجه می کنند و بیشتر ترجیح می‌دهند که مطابق با مد روز خرید کنند در حالی که مسئولان اعلام می‌کنند، امروز تولید نوشت افزار بومی در ایران به‌ میزان قابل توجهی افزایش یافته و بیش از 60 درصد محصولات موجود در بازار، تولید داخل است که به نام محصول خارجی عرضه می شود.
با توجه به اینکه اقدامات فرهنگی مسئولان در خصوص طرح‌ها و نوشت افزارهای ایرانی - اسلامی شایسته است، اما باز هم جای خالی کیفیت و تنوع در آنها احساس می‌شود.** ضرورت فرهنگ سازی مدیرکل آموزش و پروش استان البرز در این خصوص گفت: خرید نوشت افزارهای ایرانی - اسلامی در جامعه مستلزم فرهنگ سازی است و در این زمینه نیاز به مشارکت و همراهی رسانه های خبری دیداری، نوشتاری، شنیداری و حتی فضای مجازی داریم.
خسرو ساکی افزود: در آستانه سال تحصیلی جدید قرار داریم و یکی از نیازهای دانش آموزان برای حضور در کلاس های درس، نوشت افزار است.وی اظهار داشت: با توجه به اینکه کشورهای غربی با خلق شخصیت‌های کارتونی جذاب به دنبال ترویج فرهنگ خود در سایر کشورها به ویژه ایران هستند، لذا در زمان باقی مانده تا سال تحصیلی جدید ضرورت دارد اقدامات مناسب برای هدایت مردم برای خرید نوشت افزارهای ایرانی - اسلامی صورت گیرد.
ساکی با بیان اینکه 6 سال است که در آستانه سال تحصیلی جدید نمایشگاه های نوشت افزار ایرانی - اسلامی از سوی آموزش و پرورش در استان البرز برپا می شود، بیان کرد: در سال اقتصاد مقاومتی باید همه ما خود را موظف به حمایت از کالای ایرانی بدانیم.مدیرکل آموزش و پروش استان البرز تصریح کرد: سال تحصیلی جدید نزدیک است و والدین و دانش آموزان اقدام به تهیه لوازم مورد نیاز برای رفتن به مدرسه می کنند به همین دلیل برپایی نمایشگاه های ایرانی - اسلامی در دستور کار آموزش و پرورش استان البرز قرار گرفت.
وی ضمن دعوت از خانواده ها برای بازدید از این نمایشگاه، بیان کرد: والدین با حضور در این نمایشگاه ها و تهیه لوازم التحریر ایرانی با نقش شخصیت های کارتونی و مدل های ایرانی اسلامی نیز آشنا شوند.ساکی گفت: والدین با این اقدام در واقع فرزندان و به ویژه کودکان خود را از هجوم فرهنگ نامتناسب غرب مصون می دارند.
** ضرورت ساماندهی بیشتر در تولید نوشت‌افزاررئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز در این باره به خبرنگار ایرنا، گفت: به دنبال این هستیم که در بازار نوشت افزار به شرایط عادی برگردیم و مشکلات رفع شود و اگر نوشت‌افزارها و سایر برنامه‌های مربوط به آن را با سازماندهی منظم و رقابت سالم پیش ببریم، موفق خواهیم بود.
عزیز اکبریان اظهار داشت: اگر امروز با وجود مشکلات در عرصه بین‌المللی، به سمت افزایش کیفیت کالاها نرویم، به یقین آثار نامطلوب و شدیدی را تجربه می‌کنیم، پس ضرورت دارد از این فضا خارج شویم.وی با ابراز امیدواری از چشم‌انداز مناسب نوشت افزار ایرانی در سال‌های آینده، یادآورد شد: امیدواریم فضاهای رقابتی در کشور توسعه یابد و تسهیلات مناسب به تولیدکنندگان داده شود.
اکبریان اضافه کرد: مشکلات تولیدکنندگان در کمیسیون صنایع و معادن مجلس جمع‎بندی می شود تا بستر مناسب برای ارایه تسهیلات لازم در اختیار تولیدکنندگان فراهم آید.** ضرورت ساماندهی بیشتر در تولیدات نوشت افزار نماینده مردم کرج، اشتهارد، فردیس و آسارا در مجلس شورای اسلامی گفت: این استقبال خوب به دلیل کیفیت قابل توجه کالاها و قیمت مناسب آن در شرایط اقتصادی فعلی بود، شرایط اقتصادی که تولیدکنندگان را با مشکل مواجه کرده است.
محمد جواد کولیوند با اشاره به اینکه درصد افزایش قیمت‌های نوشت افزار معقول است، یادآور شد: با وجود این تولیدکنندگان مشکلاتی دارند که اگر رفع نشود برای سال‌های آینده مسایل حادتر می‌شود و به جایی می‌رسد که تولید مقرون به صرفه نخواهد بود.وی افزود: به دنبال این هستیم که در بازار نوشت افزار به شرایط عادی برگردیم و مشکلات رفع شود و اگر نوشت‌افزارها و سایر برنامه‌های مربوط به آن را با سازماندهی منظم و رقابت سالم پیش ببریم، موفق خواهیم بود.
کولیوند اظهار داشت: با توجه به مشکلات کنونی کشور در عرصه بین‌المللی لازم است که به سوی افزایش کیفیت تولید کالاها برویم، در غیر این صورت آثار نامطلوب و شدیدی را تجربه می‌کنیم، بنابراین ضرورت دارد بیش از هر چیزی به سمت کیفی سازی تولید حرکت کنیم که یکی از این عرصه ها تولید نوشت افزار باکیفیت داخلی است.** برپایی نمایشگاه نوشت افزار ایرانی - اسلامی در البرزمعاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش البرز گفت: نمایشگاه نوشت افزار ایرانی - اسلامی در این استان با رویکرد حمایت از کالای ایرانی برگزار می شود.
مراد مالمیر اظهار داشت: نمایشگاه لوازم التحریر اسلامی - ایرانی، با همکاری اتحادیه تعاونی های مصرف فرهنگیان، انجمن تولید کنندگان نوشت افزار کشور، مجمع نوشت افزار اسلامی ایرانی ایران نوشت، اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان و سازمان دانش آموزی برپا می شود.وی تصریح کرد: اداره کل آموزش و پرورش استان البرز پیرو شعار سال و با رویکرد حمایت از کالای ایرانی و حمایت از تولید ملی اقدام به برگزاری نمایشگاه نوشت افزار ایرانی در 6 نقطه از مدارس استان کرده است.
مالمیر اضافه کرد: این نمایشگاه با هماهنگی و همکاری نواحی و مناطق استان به زودی گشایش می یابد تا اولیای دانش آموزان نوشت افزار فرزندان خود را بدون واسطه و با کیفیت کالای اصلی ایرانی خریداری کنند.وی ادامه داد: نشست هماهنگی بین معاونان توسعه مدیریت مناطق و همکاران راهور استان و سپاه پاسداران استان برگزار شد و هماهنگی های لازم برای برگزاری باشکوه این رویداد انجام پذیرفت.
مالمیر هدف از برگزاری این نمایشگاه را ترویج خرید فرهنگ کالای ایرانی و استفاده دانش آموزان از لوازم التحریر های ایرانی - اسلامی ذکر کرد.معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش استان البرز بیان کرد: در بخش لوازم التحریر نیاز به اقدامات پژوهشی و کارشناسی شده داریم تا نوشت افزار های ایرانی با جذابیت و ذائقه دانش آموزان تولید و در بازار توزیع شود.
وی ادامه داد: عرضه کالای با کیفیت متناسب با فرهنگ ایرانی - اسلامی و همچنین با تخفیف مناسب از جمله شاخص های برپایی این نمایشگاه ها در استان البرز است.مالمیر افزود: برای سوق دادن دانش آموزان به سوی استفاده از نوشت افزار های ایرانی - اسلامی باید به خانواده ها با نگاه به شعار سال نکات آموزشی در زمینه پیامدهای منفی لوازم التحریر خارجی هشدار دهیم.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش البرز ادامه داد: نوشت افزارهای ایرانی نیز باید جذاب، متنوع و با کیفیت باشند تا دانش آموزان بتوانند لوازم مورد نیاز خود را انتخاب و تهیه کنند.** جذاب بودن کارها برای دانش آموزان مدیرعامل مجمع نوشت‌ افزار ایرانی - اسلامی با اشاره به استقبال مردم از شخصیت های ایرانی لوازم‌التحریر ایرانی- اسلامی گفت: تاکنون شخصیت کارتونی «فیل شاه» در صدر فروش نمایشگاه نوشت‌ افزار است.
سعید حسینی افزود: در حال حاضر کمتر از 30 درصد تولیدات ایرانی، بازار لوازم التحریر کشور را تشکیل می‌دهد و تلاش می‌شود که این میزان افزایش یابد.وی تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد بیشتر کاراکتر تولیدات لوازم‌التحریر داخلی کشور، خارجی است و کمتر از 10 درصد کاراکترهای تولیدات داخلی نوشت افزار، داخلی است. البته این رقم در چند سال پیش عدد صفر بوده است.
مدیرعامل مجمع نوشت‌ افزار ایرانی - اسلامی با بیان اینکه اقدام های ما از سال 91 برای فروش نوشت‌افزار ایرانی- اسلامی و فرهنگ‌سازی کاراکترهای داخلی آغاز شد، گفت: در آن زمان، با شکست طرح دارا و سارا، ذهنیت نسبت به کاراکتر داخلی منفی بود اما الان فضا تغییر کرده است.وی با بیان اینکه مالکیت معنوی کاراکتر فیل شاه را گرفتیم و در اختیار تولیدکنندگان لوازم‌التحریر قرار دادیم، افزود: در حال حاضر کاراکترهای فیل شاه، حسنا کوچولو، شاهزاده روم، اتل متل یه جنگل، مل‌مل و دیرین دیرین قسمت دفتر از جمله کاراکترهای لوازم‌التحریر این نمایشگاه است.
حسینی ادامه داد: برآوردها تاکنون نشان می‌دهد در حال حاضر کاراکتر فیلشاه مورد استقبال تعداد زیادی از مخاطبان قرار گرفته و در صدر فروش است.** لوازم التحریر غربی و رنگ‌بندی جذاب آن مریم اسدی از مشاوران تحصیلی مدارس آموزش و پرورش البرز گفت: برپایی این گونه نمایشگاه‌ها برای والدین فرصت خوبی است که به همراه فرزندان برای خرید مراجعه کنند و فرزندان بیشتر با این لوازم التحریر ایرانی آشنا شوند.
وی تصریح کرد: طرح‌های ایرانی باعث می‌شود که ذهن کودکان منحرف نشود و این اقدام فرهنگی که قهرمانان کشور با طراحی بر روی لوازم التحریر به دانش‌آموزان شناخته شده، بسیار تاثیرگذار است.این روانشناس و مشاوره تحصیلی اضافه کرد: شخصیت‌های ایرانی برجسته در تاریخ کشورمان کم نداریم و می‌توانیم همان را به بچه‌ها بشناسیم.
اسدی یادآور شد: در طرح‌های غربی تصویر برجل ایفل را می بینیم اما در مقابل در طرح‌های داخلی لوازم التحریر تصویری از آثار باستانی ایرانی و یا نمادهایی چون برج میلاد وجود ندارد که لازم است تولیدکنندگان کشوری به این موضوع توجه کنند.وی با بیان اینکه طرح‌های لوازم التحریر برای همیشه در ذهن کودک می‌ماند، گفت: این طرح‌ها در هویت بخشی به دانش‌آموز مهم است و اگر می‌خواهیم هویت ایرانی- اسلامی در کودک شکل بگیرد، باید در زمینه طرح‌های ایرانی لوازم التحریر فعال‌تر باشیم.
خوشبختانه چند سالی است که نوشت افزار باکیفیت داخلی و قابل رقابت با مشابه خارجی در کشور تولید می شود که برای کمک به رونق اقتصادی و توسعه فرصت های شغلی نیاز به حمایت مسئولان و نهادهای آموزشی دارد تا فرهنگ خرید کالای ایرانی بیش از پیش در جامعه نهادینه شود.برپایی نمایشگاه های سراسری در استان های مختلف و استفاده از اسطوره ها و شخصیت های تاریخی و مشهور در تولید و خلق نوشت افزار داخلی از راه های نهادینه سازی فرهنگ استفاده و خرید نوشت افزار ایرانی است.
شبد**2819/1535/6033**1455**1379

کد خبر: 1276155  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای سياسي

باید با زبان و عمل درست، اسلام را تبلیغ کنیم شبستان  ۹ دقیقه پیش

باید با زبان و عمل درست، اسلام را تبلیغ کنیمبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام حسن روحانی، رییس جمهوری سه شنبه شب به وقت نیویورک و در دیدار جمعی از رهبران جوامع مسلمان در ایالات متحده آمریکا گفت: شما نقش مهمی در آشنایی مردم مسلمان بویژه جوانان با فرهنگ واقعی اسلام دارید؛ جوانانی که همزمان از طرف دشمنان...

امروز؛ برگزاری نخستین نشست مشاوران امنیتی ملی کشور‌های منطقه شبستان  ۹ دقیقه پیش

امروز؛ برگزاری  نخستین نشست مشاوران امنیتی ملی کشور‌های منطقه  به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری شبستان، نخستین نشست مشاوران امنیتی ملی کشور‌های منطقه با عنوان «گفتگوی امنیتی منطقه ای» امروز در تهران برگزار می‌شود. این نشست یک روزه با حضور دبیران و مشوران امنیت ملی کشورهای ایران، روسیه، چین، هندوستان و افغانستان و به ابتکار و میزبانی دبیرخانه...

تلاش طرف‌های برجام برای دور زدن تحریم‌های ایران تاسف بار است نامه  ۲۵ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز  وی ادامه داد: این یکی از غیرسازنده‌ترین اقدامات قابل تصور برای صلح و امنیت منطقه و جهان است.وزیر امورخارجه آمریکا مدعی شد: با حفظ منابع درآمدی ایران، شما جایگاه تهران را به عنوان کشوری پیشرو در حمایت از تروریسم تقویت خواهید کرد.این خبر تکمیل می شود ... منبع: ایرنا ...

نام نویسی صدور روادید زائران اربعین از فردا نامه  ۲۵ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز  شهریار حیدری با بیان این مطلب افزود: با احتساب چهار کنسولگری عراق در استان های خراسان، کرمانشاه، خوزستان و تهران، ۲۰ دفتر موقت در نقاط مختلف کشور متناسب با جمعیت و جغرافیای آن مناطق از فردا آماده صدور روادید برای زائرین اربعین حسینی هستند.وی اضافه کرد: این تعداد نسبت به سال...

ترامپ زمین گیر شد/ روحانی، ترامپ را به میز مذاکره دعوت کرد خبرگزاری برنا  ۲۷ دقیقه پیش

ترامپ زمین گیر شد/ روحانی، ترامپ را به میز مذاکره دعوت کرد به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، ترامپ که سخنرانی در سازمان ملل را فرصتی مناسب برای همراه کردن جامعه جهانی با خود می دانست نه فقط نتوانست همه را با خود همراه کند بلکه مورد تمسخر دیگر کشورها هم قرار گرفت اما ترامپ ضربه اصلی را پس از سخنرانی طوفانی روحانی خورد. روحانی برعکس ترامپ علاوه...

دستفروشی، کلاف سردرگم شهرنشینی مدرن ایرنا  ۴۶ دقیقه پیش

به گزارش ایرنا، دستفروشی در معابر و خیابان یکی از شغل هایی است که با توجه به بهبود شرایط آب و هوا بیشتر در نیمه نخست سال رونق می گیرد، پیشه ای که در چند سال اخیر هراز گاهی سوژه اصلی رویدادهای اجتماعی جامعه بوده است. می توان گفت همه به دلایل ایجاد شغل کاذب دستفروشی واقف هستند اما در این میان اختلاف نظر...

2 کتاب دفاع مقدس در کرمان رونمایی شد ایرنا  ۴۶ دقیقه پیش

به گزارش ایرنا، کتاب عکس های آفتابی اثر ابولفضل کارآمد پنجره ای به زندگی چهره های مصمم خط شکنان لشکر 41 ثارالله در دوران دفاع مقدس است.همچنین کتاب اردوگاه اطفال نوشته احمد یوسف زاده دیگر کتابی که در این آیین رونمایی شد و مورد نقد اهالی فرهنگ و هنر استان کرمان قرار گرفت.این کتاب روایت رویارویی اسیران...

تلاش ۳ مدیر بازنشسته‌ برای ابقاء در پستهای دولتی شمال نیوز  ۴۸ دقیقه پیش

رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس گفت: برخی مدیران بانکی برای باقیماندن در پستهای خود به بنیاد شهید برای گرفتن جانبازی بالای ۵۰ درصد مراجعه کردند.به گزارش شمال نیوز، حجت الاسلام حسن نوروزی، رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با تسنیم، با اشاره به تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان در مشاغل...

در پرونده شورای شهر بابل هنوز چیزی اثبات نشده/ در مورد شورای شهر مشهد مسائل اخلاقی مطرح است شمال نیوز  ۴۸ دقیقه پیش

عضو هیأت نظارت بر انتخابات شورا‌ها درباره پرونده‌های اخلاقی در شورا‌ها می‌گوید: غیر از پرونده بابل، دو عضو در شورای روستایی، اعتیاد مثبت داشتند. درباره بابل هم هنوز تخلف به اثبات نرسیده و فقط بواسطه انتشار فیلم‌ها، اعضا استعفا داده‌اند و خبری از دستگیری نبوده است! به گزارش شمال نیوز،ایران نوشت: محمد...

اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس هفته آینده به اصفهان سفر می‌کنند خبرگزاری فارس  ۵۳ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس عصر روز یکشنبه هفته آینده ۸ مهرماه ۹۷ در سفری یک‌روزه به اصفهان سفر می‌کنند. در این سفر که به دعوت ناهید تاج‌الدین نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی انجام می‌شود، اعضای کمیسیون ضمن دیدار با استاندار اصفهان از یکی از کارخانجات...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده