تعداد بازدید: ۴
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲۳ بهمن ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۲۱:۰۶
متکی: سیاست خارجی ایران برگرفته از عزت، حکمت و مصلحت است
منوچهر متکی روز سه شنبه در نشستی با عنوان چهار دهه سیاست خارجی جمهوری اسلامی که با حضور وزیران امور خارجه پس از انقلاب و سفیران و نمایندگان کشورهای مختلف در تهران در محل مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی برگزار شد، با گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، افزود: 55 سال پیش پس از سرکوب قیام ملت ایران در 15 خرداد سال 1342، تعدادی از یاران امام خمینی (ره) شرایط را بسیار دشوار دیدند، شاه وضعیت خیلی سختی را بر کشور حاکم کرده بود و انقلابیون در شرایط دشواری بودند.
وی با ذکر خاطره از یکی از یاران امام راحل پیش از سفر به تبعید ایشان به ترکیه، ادامه داد: زمانی که ایشان چهره های به هم ریخته ما را ملاحظه کردند، این جملات را گفتند که شاه شرایطی را به وجود آورد که فکر می کند که ما نه راه پیش داریم نه راه پس و نه در جایی که هستیم می توانیم بمانیم، انشاالله کاری خواهیم کرد که شاه نه راه پیش داشته باشد نه در راه است و نه در جایی که هست، بتواند بماند.
وزیر پیشین وزارت امور خارجه یاد آور شد: این روایت پیروزی انقلابی شد که شما دیروز آخرین چشمه حضور ملت را در پیوند رهبری و مردم مشاهده کردید. متکی اضافه کرد: پیام خیلی روشن مردم این است که آقای ترامپ از 4 نوامبر سال 2018 گمان کرده است که ما را در شرایطی قرار خواهد داد که راه پیش و پس نداشته باشیم، اما رویکرد و عملکرد آقای ترامپ نه تنها در رابطه با ایران بلکه در مجموعه مناسبات جهانی خود برای خود او راه پیش و راه پس نخواهد گذاشت.
وی با بیان این‌که انقلاب اسلامی یک پاسخ منطقی بود، یادآور شد: از زمان نادرشاه به بعد تقریبا ملت ایران روی استقلال جدی را به خود ندید و شرایط روز به روز سخت تر شد، در سطح جهانی هم بعد از رنسانس و از قرن 18غرب به دنبال پایه گذاری یک حکمرانی خوب بر مبنای سکولاریسم بود. وزیر پیشین امور خارجه خاطرنشان کرد: اوایل قرن نوزدهم کمونیسم با حذف خدا محوری تلاش کرد الگوی دیگری از حکمرانی را ارائه کند.
انقلاب اسلامی یک پاسخی است به این دو نگرش ناقص در حکمرانی بر پایه دین محوری. متکی تاکید کرد: نظام جمهوری اسلامی بر پایه تعلیمات بر گرفته از اسلام و آموزه های امام راحل پله به پله سیاست‌های خود را تدوین کرد. وی ادامه داد: صرف نظر از میزان انطباق ما بین تئوری و نظریه های اسلامی، نگاه ما به سیاست خارجی، از جمله اصول، قوانین و مقررات، نگاه شناخته شده ای است که از جنگ تا صلح و از مراودات دوستانه تا قواعد خصمانه را برای ما تعریف می‌کند.
وزیر پیشین وزارت امور خارجه اظهار داشت: اگر یک منحنی از کارکرد جمهوری اسلامی ترسیم شود در نقاط عطفی که در حوزه سیاست خارجی با موضوعات مختلف وجود داشته است، حاکمیت یک منطق قابل دفاع و یک عقلانیت را در سیاست خارجی جمهوری اسلامی مشاهده می کنیم. متکی به وجود برخی مشکلات در گذشته در کشورهای منطقه اشاره کرد و ادامه داد: دستگاه دیپلماسی تلاش کرد در یک رویکرد منطقه ای، قابل دفاع و با کمک کشورها دیگر این مشکلات را حل کند.
وی در ادامه به اشغال کویت توسط عراق اشاره کرد و افزود: به فاصله 18 ساعت بعد از اشغال کویت توسط عراق، در همین دفتر مطالعات به ریاست دکتر ولایتی وزیر خارجه وقت بیانیه‌ای قاطع و مستدل جمهوری اسلامی در محکومیت این اقدام صادر می شود در حالی که برخی از این کشورها در طول هشت سال جنگ تحمیلی مبالغ گزاف و حمایت های فراوانی از متجاوز داشتند.
وزیر پیشین امور خارجه یادآور شد: اگر کارکرد سیاست خارجی سال های اخیر جمهوری اسلامی را در موضوعات منطقه ای رصد کنید از جمله همکاری های ما با ترکیه، سوریه، قطر، گرجستان و ارمنستان، صداقت، سلامت و منطق قابل دفاعی را از جمهوری اسلامی‌ مشاهده خواهید کرد. متکی در ادامه با اشاره به مشکل لبنان در انتخاب رییس جمهوری و انتخابات در این کشور، خاطر نشان کرد: وقتی که گروه‌های مختلف لبنانی برای حل این مشکل در دوحه جمع شدند، دو شبانه روز مذاکره کردند و ساعت یک صبح امیر قطر به جلسه می آید و می گوید حالا که به توافق نمی رسید، بلند شوید و بروید.
وی اضافه کرد: ساعت 2 صبح سفیر ما از لبنان تماس می‌گیرد و می‌گوید چنین اتفاقی افتاده است که با وزیر خارجه قطر، معاون وقت رییس جمهوری سوریه و مقامات لبنانی تماس گرفته می‌شود و مذاکرات ادامه پیدا می کند و 9 صبح وزیر خارجه قطر تماس می‌گیرد و می‌گوید که مساله حل شد و توافق کردند.
متکی ادامه داد: وقتی مقامات آمریکایی بعد از حمله بدون مجوز از شورای امنیت در عراق در این کشور مستاصل شدند، جیمز بیکر و لی همیلتون از سوی دو حزب جمهوری خواه و دمکرات مامو بررسی کننده عدم توفیق آمریکا در عراق می شوند. وی افزود: آن های گزارشی تقریبا 150 صفحه ای تهیه می‌کنند که بخش‌هایی از آن منتشر شد.
از جمهوری اسلامی درخواست مذاکره می‌کنند و ایران نمی پذیرد. مقامات عراقی به رهبر معظم انقلاب نامه می نویسند و درخواست می کنند که به خاطر عراق مذاکره با آمریکا را در مورد این کشور داشته باشید و سه دور مذاکره در دوران جورج بوش پسر انجام شد. وزیر پیشین امور خارجه اضافه کرد: در این مذاکرات چرایی عدم توفیق آمریکا را به آنها گوشزد کردیم که آقای اوباما از این حادثه شعار انتخابات خود را تنظیم می‌کند که اگر من انتخاب شوم در سال 2011 نیروهای آمریکایی از عراق خارج می‌کنم.
متکی به مذاکرات برجام اشاره کرد و گفت: طرف مقابل در برجام اوج صداقت مذاکرات کنندگان جمهوری اسلامی ایران را دیدند. وی ادامه تاکید کرد: بزرگترین گناه ما این است که می خواهیم مستقل باشیم، خودمان باشیم، خودمان تصمیم گیری کنیم، در همه مذاکرات دیپلمات های خارجی کشورهای دیگر و وزارت خارجه های دنیا به توانمندی دیپلمات های ایرانی در مذاکرات اذعان دارند.
وزیر پیشین وزارت امور خارجه یادآور شد: بزرگترین مشکل کسانی که تصور می‌کنند با قدرت و زور و پول قادر خواهند بود حرف خود را به کرسی بنشانند و منطق خود را بقبولانند، این است که از رسانه‌های گروهی تاثیر گذار و فضای مجازی جهت دهنده خبر ندارند و پشت درهای بسته تصمیم می گرفتند و تصمیمات خود را اعمال می کردند اما امروز چنین رویکردی اگر هم بخواهند، مقدور نیست.
متکی یادآور شد: امام خمینی (ره) معتقد بود که قدرت نمی تواند منشا پذیرش منطق باشد بلکه قدرت برآمده از یک منطق می‌تواند مجاب کند. وی با تاکید بر اینکه ما همه راه ها را با عربستان سعودی در گذشته تجربه کردیم، گفت: آنها می دیدند زمانی که همکاری و مذاکره می‌کردند، چه قدم هایی در منطقه می توان برداشت.
وزیر پیشین امور خارجه ادامه داد: یکصد سال است که آل سعود تاسیس شده است، یک صد سال است عربستان نفت تولید می کند و می فروشد و یک صد سال است که سلاح می خرد و برای اولین بار در جنگی وارد شده که طرف مقابل نه هواپیما برای پریدن و نه تانک برای جنگیدن دارد. متکی اضافه کرد: عربستان مدعی بود یک تا دو هفته کار یمن را تمام می کند، چرا نشد؟ برای اینکه مقاومت امروز یک واقعیت قابل توجه است.
وی تاکید کرد: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، سیاستی برگرفته از مبانی اسلام، آموزه های امام راحل و سه کلمه کلیدی عزت، حکمت و مصلحت است./ ایرنا کلمات کلیدی سیاست خارجی ایران منوچهر متکی

کد خبر: 138394  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

عباس عبدی: مجمع تشخیص FATF را تایید نکند، باید مسئولیت آن را بپذیرد/ شکاف میان قدرت و مسئولیت... نامه  ۲۶ دقیقه پیش

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : به گزارش نامه نیوز، عباس عبدی، تحلیلگر مسائل سیاسی و اجتماعی در یادداشتی نوشت: در جریان تصویب FATF رییس دفتر آقای روحانی به درستی اشاره کرده است که اگر این لوایح تصویب نشود، مجمع تشخیص مصلحت باید مسوولیت آن را بپذیرد.   این حرف کاملا درست است. اگر...

امام جمعه اهواز در بازگشت از سفر جنجالی: در لندن تعداد زنان محجبه بیشتر از بی حجاب ها بود نامه  ۲۶ دقیقه پیش

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : به گزارش نامه نیوز، آیت‌الله سید محمدعلی موسوی جزایری امام جمعه اهواز در خطبه نماز جمعه دیروز درباره سفر خود به انگلیس توضیح داد و گفت: هدف از این سفر، تبلیغ اسلام به مناسبت ایام فاطمیه و همچنین چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بود که انجام...

دموکرات‌ها از دولت ترامپ به دادگاه شکایت می‌برند خبرگزاری برنا  ۲۸ دقیقه پیش

دموکرات‌ها از دولت ترامپ به دادگاه شکایت می‌برند به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا، «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا، در نشستی خبری با "بحرانی" خواندن وضعیت امنیتی در مرز جنوبی آمریکا با مکزیک، گفت: برای تامین بودجه دیوار مرزی مورد نظرش، "وضعیت اضطراری" اعلام می‌کند. ترامپ گفت: با اعلام وضعیت...

دولت لبنان از پارلمان رأی اعتماد گرفت خبرگزاری برنا  ۲۸ دقیقه پیش

دولت لبنان از پارلمان رأی اعتماد گرفت به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا، پارلمان لبنان بامداد شنبه با ۱۱۱ رأی موافق به دولت «سعد الحریری»، نخست‌وزیر این کشور رأی اعتماد داد.  پارلمان لبنان با این رأی به دولت ائتلافی جدید برای آغاز به کار چراغ سبز نشان داده است.   ...

فرمانده سپاه به پاکستان هشدار داد| سردارجعفری: انتقام خون شهدایمان را می‌گیریم آفتاب نیوز  ۳۳ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : فرمانده کل سپاه پاسداران با تاکید بر اینکه بدون تردید انتقام خون شهدای مظلوم مان را خواهیم گرفت، گفت: درصورتی که پاکستان به مسئولیتهای خود در مبارزه با تروریست‌ها عمل نکند، جمهوری اسلامی ایران به مجازات مزدوران سازمان یافته توسط سرویس‌های جاسوسی منطقه و فرامنطقه ای خواهد پرداخت.به گزارش...

آغاز نشست مجمع تشخیص/ لایحه پرحاشیه پالرمو امروز تعیین تکلیف می‌شود؟ آفتاب نیوز  ۳۳ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : نشست مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز شنبه ۲۷ بهمن به ریاست آیت‌الله صادق آملی لاریجانی آغاز شد. لایحه الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو) که مورد اختلاف میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان است در حال بررسی نهایی از سوی اعضای مجمع است. کنوانسیون...

دست رد اتحادیه اروپا به خواسته آمریکا درباره برجام شبکه ایران  ۳۷ دقیقه پیش

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا دیداری داشت. درست یک روز پس از آن که مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا، خواهان خروج اروپا از توافق هسته‌ای با ایران شد، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بر پایبندی این اتحادیه...

انتقام خون شهدایمان را می‌گیریم/ دولت پاکستان نحوه برخوردش با اشرار و تروریست‌ها را تغییر دهد ایلنا  ۴۸ دقیقه پیش

انتقام خون شهدایمان را می‌گیریم/ دولت پاکستان نحوه برخوردش با اشرار و تروریست‌ها را تغییر دهدبه گزارش ایلنا، سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حاشیه مراسم وداع با پیکر های شهدای جنایت تروریستی سیستان و بلوچستان ضمن تبریک و تسلیت شهادت جمعی از عزیز ترین فرزندان مدافع مرزهای میهن اسلامی اظهار کرد : حضور و پایبندی مردم در صحنه ، همانند آنچه در ۲۲ بهمن ماه شاهد...

جلسه علنی مجلس برای بررسی بودجه سال ۹۸ بعد از ظهر امروز برگزار می‌شود ایلنا  ۴۸ دقیقه پیش

جلسه علنی مجلس برای بررسی بودجه سال ۹۸ بعد از ظهر امروز برگزار می‌شود طیبه سیاوشی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درباره ادامه جلسه امروز مجلس شورای اسلامی در نوبت بعد از ظهر گفت: نشست علنی امروز  مجلس شورای اسلامی پس از یک هفته تعطیلات و حضور نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه بعد از ظهر برگزار خواهد شد. نماینده مردم تهران ادامه داد: در جلسه...

جدال نساجی مازندران و پارس جنوبی در هفته بارانی هجدهم شمال نیوز  ۴۹ دقیقه پیش

شمال نیوز : دیدار رفت دو تیم در ورزشگاه وطنی قائم شهر با تساوی یک بر یک به پایان رسید که در آن دیدار گل‌های دو تیم را محمد عباس زاده از روی نقطه پنالتی برای نساجی و ابراهیم صالحی برای زردپوشان جمی به ثمر رسانده بودند.....شمال نیوز: دو تیم نساجی قائم شهر و پارس جنوبی جم در چارچوب هفته هجدهم لیگ برتر امروز...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده