تعداد بازدید: ۲۱
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱۷ مهر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۶:۲۷
لاریجانی در ترکیه: رفتار مجعول آمریکا موجب توسعه درگیری‌ها در منطقه می‌شود
به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در سومین نشست رؤسای مجالس حوزه اوراسیا، گفت: از حضور در این نشست مهم که نهادی برای تعامل و تبادل نظر است، خرسندم. از همکارانم در مجلس ملی ترکیه نیز به خاطر سازماندهی و برگزاری خوب این نشست و همچنین از مردم کشور دوست، برادر و همسایه ترکیه، به خاطر میزبانی آنان قدردانی می‌کنم.
 لاریجانی به آنتالیا رفتلاریجانی:آمریکا با نقض معاهدات به بی‌نظمی بین‌المللی دامن می‌زندوی افزود: بدون شک این نشست با شعار همکاری اقتصادی، محیط زیست و توسعه پایدار فرصت مناسبی است تا گفت‌وگوهای سازنده‌ای درباره تغییرات ایجاد شده در همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای- بین‌المللی و توسعه همه‌جانبه داشته باشیم و اقدامات جدی‌تری را برای از میان بردن چالش‌های پیش رو انجام دهیم.
رئیس مجلس اظهار داشت: گفت‌وگوهای ما در دو نشست قبلی در مسکو و سئول، علاوه بر عمیق‌تر کردن فهم و برداشت مشترک اعضا از همکاری و مشارکت، مسیر جدیدی را در شکل‌گیری منطقه اوراسیا به عنوان یک قطب مؤثر برای توسعه پایدار اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی باز کرده است.لاریجانی تصریح کرد: فکر می‌کنم مسیر جدید، با حضور چشمگیر رؤسای محترم مجالس و هیئت‌های پارلمانی هموارتر شده و بیانگر یک عزم و اراده سیاسی و اقتصادی قوی‌تر برای ورود به مرحله عملیاتی و اجرایی است.
وی خطاب به رؤسای مجالس حاضر در این نشست، افزود: همان طور که همه ما می‌دانیم از یک سو محیط و فضای جهانی، همکاری‌های اقتصادی و توسعه‌ای، در حال تغییر است و رشد و توسعه همه‌جانبه، مبنایی برای همکاری در زمینه توسعه منطقه‌ای و بین‌المللی شده است که بیانگر یک تغییر پارادایمی در حوزه روابط اقتصادی منطقه‌ای- بین‌المللی است، از سوی دیگر شاهد برخی سیاست‌های چالش برانگیز و تنش‌زا در حوزه‌های مختلف از سوی برخی کشورها هستیم که نه تنها فرایند رشد و توسعه همه‌جانبه را تحت تأثیر قرار داده بلکه اصل حاکمیت جهانی، چندجانبه‌گرایی و تجارت آزاد را با چالش روبه رو ساخته است و متأسفانه این نگرش‌های به شدت خودپرستانه و استکباری، با ادبیات نازی همراه شده و بر گرفته از توهم استراتژیک است که به گواه تاریخ، نتیجه آن، بی‌ثباتی و ناامنی جهانی، اشاعه هرج و مرج‌گرایی و تهدید صلح و امنیت بین‌المللی است.
رئیس مجلس یادآور شد: اقدامات فراقانونی و یک‌جانبه‌گرایانه قدرت‌هایی مانند آمریکا در برخورد با مسائل بین‌المللی، مشکلات و چالش‌های گسترده‌ای را برای جامعه بین‌المللی ایجاد نموده که خروج غیرقانونی از برجام و تصمیم غیرقانونی این دولت در مورد مسئله فلسطین مبنی بر اعلام قدس شریف به عنوان پایتخت یک رژیم نامشروع، اشغالگر و متجاوز، خروج از پیمان آب و هوایی پاریس و به هم زدن نظام تعرفه‌ای تجارت جهانی نمونه‌هایی روشن از این‌گونه اقدامات است.
لاریجانی تأکید کرد: اقدام خودخواهانه، یک‌جانبه و غیرقانونی دولت آمریکا در خروج از برجام و برقراری مجدد تحریم‌های ظالمانه علیه ملت بزرگ ایران، از جمله علائم هشداردهنده ظهور مجدد گفتمان پوسیده و مندرس یک جانبه‌گرایی در روابط بین‌الملل است.وی افزود: بدون تردید اینگونه نگرش‌ها، به‌هم‌ریختگی امنیتی در صحنه بین‌المللی را باعث می‌گردد که مقصر آن آمریکا و اسرائیل است، مبارزه منفی آمریکا با پیمان آب و هوایی پاریس، زیر پا گذاشتن یکی از موضوعات حساس محیط زیستی جهانی است که بی‌اعتنایی به حقوق همه ملت‌ها خواهد بود.
رئیس مجلس یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران تأکید می‌کند که به دلیل این چالش، ایستادگی در برابر یک‌جانبه‌گرایی، همکاری بین اعضای مجالس اوراسیا را بیش از هر زمانی ضروری نموده است.لاریجانی افزود: امضای توافقات تجاری میان اعضا برای از میان برداشتن تعرفه‌ها و تجارت آزاد، در حقیقت یک سوم از قلمرو اقتصاد جهانی را زیرپوشش خواهد داد و اقدام عملیاتی مؤثری برای ایستادگی در برابر یک‌جانبه‌گرایی آمریکا به شمار می‌رود.
بر این اساس جمهوری اسلامی ایران معتقد است اعضای نشست باید با اتخاذ سیاست هوشمندانه، متوازن و فعال روند چندجانبه‌گرایی را بیش از گذشته تقویت و حوزه همکاری‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و تجاری خود را باز تعریف نموده و توسعه دهند.وی با اشاره به نمونه این امر تصریح کرد: تأمین و گسترش همکاری‌های پارلمانی و همکاری‌های گسترده دولت‌ها، بخش خصوصی، نهادهای توسعه‌ای و سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، ساده‌سازی قوانین گمرکی، افزایش جریان آزاد سرمایه و اطلاعات، هماهنگ‌سازی سیاست‌های پولی و مالی در جهت بهره‌مندی از واحدهای پولی کشورها در مراودات تجاری و داشتن پیمان پولی بین اعضا، با توجه به اقدام غیرمسئولانه آمریکا نسبت به پیمان آب و هوایی پاریس، ضرورت دارد کشورهای عضو حوزه اوراسیا با توجه به شرایط محیطی منطقه، چارچوب‌های مناسب بهبود محیط زیست را تدوین و از طریق پارلمان‌ها به تصویب برسانند.
رئیس مجلس اضافه کرد: امروز مقابله با بحران‌های زیست‌محیطی نیازمند توجه ویژه و همکاری جمعی است، جمهوری اسلامی ایران همانند سایرکشورهای منطقه از پیامدهای سوء‌زیست‌محیطی در جهان معاصر رنج می‌برد، از جمله این پیامدها می‌توان به وضعیت دریاچه تاریخی و زیبای ارومیه اشاره نمود، همچنین عدم توجه به مسائل محیط زیست منطقه، بخش‌های وسیعی از استان‌های غربی جمهوری اسلامی ایران را با پدیده ریزگردها، غبار و آلودگی هوا مواجه ساخته است.
                      لاریجانی خطاب به رئیس مجلس ترکیه ادامه داد: بحران سوریه، در حال تبدیل شدن به زخمی کهنه و بسیار پیچیده است و سال ‌هاست که مردم این کشور از بی‌ثباتی و فقدان امنیت رنج می‌برند، همین قدرت‌های مزاحم و ماجراجو باعث طولانی شدن بحران سوریه شده‌اند و مانع اعمال حق تعیین سرنوشت مردم این کشور هستند.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران از آغاز بحران سوریه تاکنون با درخواست دولت سوریه، به یاری مردم سوریه در مقابله با تروریسم شتافت و همواره بر نقش حق مردم سوریه برای تصمیم‌گیری در خصوص آینده کشورشان و ضرورت دستیابی به یک راه‌حل سیاسی درون‌زا و سوریه‌محور، تأکید کرده است.رئیس مجلس یادآور شد: همکاری‌های ایران، ترکیه و روسیه برای سامان‌بخشی شرایط سوریه، تلاشی است منطقه‌ای در راستای مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی و کمک به مردم و دولت سوریه و ما از همکاری سایر کشورها در این مسیر استقبال می‌کنیم.
لاریجانی افزود: باید همه همکاران بدانند مسئله تروریسم خاتمه نیافته است کما اینکه در اهواز اتفاق افتاد، از نظر جمهوری اسلامی ایران تنها مردم یمن حق تصمیم‌گیری در مورد آینده کشورشان را دارند، ما از یمن مستقل، متحد، با ثبات، امن و یکپارچه در مسیر توسعه حمایت می‌کنیم و توقف تداوم تجاوز خارجی، محاصره غیرقانونی و کشتار بی‌رحمانه مردم یمن و بازگشت به مسیر گفت‌وگوهای یمنی- یمنی را راه‌حل بحران می‌دانیم.
   وی خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از سازمان ملل متحد و کشورهای مؤثر در بحران یمن می‌خواهد به جای صدور قطعنامه‌های کم‌اثر یا طرح‌های غیرعملی که بیشتر متجاوزان را برای ادامه حملات غیرقانونی خود تشجیع می‌کند، تلاش‌هایشان را در جهت توقف فوری حملات، اتخاذ تدابیر لازم برای انجام اقدامات فوری و مؤثر در حفاظت از جان و مال و امنیت غیرنظامیان به ویژه زنان و کودکان افزایش دهند.
رئیس مجلس تأکید کرد: امروز به دلیل رفتار غیرمسئولانه آمریکا و جنایتکارانه رژیم صهیونیستی، مردم فلسطین از نظر شرایط زیستی در وضعیت دشواری قرار گرفته‌اند و آمریکا تحت عنوان مبهم و مجعول "معامله بزرگ قرن" به شیوه‌های غیرانسانی قصد دارند مردم مظلوم فلسطین را از زندگی در سرزمین خویش محروم کنند، این رفتار ستمکارانه به نتیجه نخواهد رسید و باعث توسعه درگیری‌ها در منطقه خواهد شد.
لاریجانی افزود: اگر آمریکا به دنبال معامله بزرگ قرن است، باید گام در راه توافق بزرگ قرن بگذارد و توافق بر سر حکومت مردم فلسطین برای انتخاب سرنوشت خود به صورت دمکراتیک ولی ظاهراً عقل سیاسی آنها با هرگونه توافق، ستیز دارد.وی اظهار داشت: اقدام مخرب دیگری را آمریکا در منطقه دنبال می‌کند که با ایجاد هراس‌های تصنعی منطقه‌ای از کشورهای منطقه اخاذی نماید و با کمال تأسف این اقدام همراه با ادبیات سخیف و تحقیرآمیزی نسبت به برخی کشورهای منطقه است و گاه سخن از استراتژی جدید امنیتی منطقه می‌کنند که هدفی جز اخاذی در آن نهفته نیست البته این سیاست‌های رسوایی است و بیداری در منطقه عمیق‌تر از آن است که با این لفاظی‌ها دچار اشتباه محاسباتی شود، اما برای طراحان توطئه، پرهزینه خواهد بود.
رئیس مجلس تصریح کرد: نکته این است که امروز روشن شده است با نوع رفتار غیرمتعهدانه آمریکا بیان ایجاد هرگونه انضباط، چه اقتصادی، چه امنیتی از زبان سیاستمداران آمریکا به طنز بیشتر شباهت دارد تا واقعیت و معمولاً هم به بدسرانجامی منجر می‌شود، این اقدامات سخن مارکس را به ذهن متبادر می‌کند که تکرار وقایع تاریخ با کمدی آغاز و به تراژدی ختم می‌شود.
لاریجانی آمادگی کامل مجلس شورای اسلامی ایران را برای همکاری در جهت تحقق اهداف و راهکارهای تعیین شده همکاری‌های چندجانبه و کمک به ایجاد یک نظم امنیتی پایدار در منطقه اوراسیا را اعلام کرد.وی در پایان از پیشنهاد رئیس مجلس ترکیه مبنی بر ایجاد کمیته‌های تخصصی برای برگزاری اجلاس حمایت کرد، همچنین به ملت عراق و رئیس پارلمان این کشور برای برگزاری انتخابات دموکراتیک و شکل‌گیری مجلس این کشور تبریک گفت.
انتهای پیام/

کد خبر: 13869  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: تسنیم
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

توضیحات "ابتکار" درباره حذف پست‌ سازمانی «مشاور امور زنان» آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز :  چندی پیش پروانه مافی ـ نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ـ در صفحه توئیتر خود نوشت: حذف پست‌های سازمانی مشاوران امور زنان در وزارتخانه‌ها و شهرداری‌ها مغایر با تحقق عدالت جنسیتی در برنامه ششم توسعه است و انتظار می‌رود نسبت به این اقدام پاسخ مناسب داده شود.در همین راستا معصومه...

رشد اعتبار نهادریاست جمهوری در بودجه98 فقط 8درصد است خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

رشد اعتبار نهادریاست جمهوری در بودجه98 فقط 8درصد است به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، مقایسه اعتبارات هزینه‌ای نهاد ریاست جمهوری سال‌های 1397 و 1398 (جدول پیوست) نشان می‌دهد، اعتبار هزینه‌ای «نهاد ریاست جمهوری» 10 درصد رشد داشته که مربوط به افزایش حقوق و مزایای پرسنلی (20 درصد ضریب حقوق) است. اعتبار «مرکز...

دستگیری مرضیه هاشمی نقض قواعدآمره حقوق بین‌الملل روزنامه جوان  ۳ ساعت پیش

هفته گذشته خانم مرضیه‌هاشمی خبرنگارپرس‌تی‌وی بدون هیچ دلیل و اتهامی بازداشت و بعد از هتک حرمت زندانی می‌شود و تاکنون این اتفاق با حواشی و واکنش‌های متفاوتی همراه بوده‌است. آنچه در این میان مهم‌تر است مغایرت دستگیری و زندانی شدن خانم هاشمی با قوانین آمره حقوق‌بین...

رسانه‌ها سناریو‌های دشمن را خنثی کنند روزنامه جوان  ۳ ساعت پیش

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری روز گذشته در گردهمایی مسئولان و مدیران عالی فرهنگی - اجتماعی نیرو‌های مسلح اظهار داشت: در قرون اخیر استکبار جهانی با تلاش بسیار گسترده، مدیریت شده و هدفمند و با بهره‌گیری از تمام توانایی و ظرفیت‌ها...

چرا دستگاه محاسباتی دشمن درست کار نمی‌کند؟ روزنامه جوان  ۵ ساعت پیش

روند ایجاد چالش برای جمهوری اسلامی و تولید بحران‌های ساختگی برای آن اگرچه توأم با هزینه بوده است، اما تحمیل هزینه به معنی دستیابی طرف مقابل به اهداف نیست. حضرت امام در پایان جنگ فرمودند: «در جنگ پیروزی از آن ما گردید و دشمنان در تحمیل آن همه خسارت چیزی به دست نیاوردند.» معنی سخن امام...

آیا منتقدان برجام برای نابودی «هیچ» دعا می‌کنند؟! روزنامه جوان  ۵ ساعت پیش

طرح این پرسش درباره برجام که «آیا منتقدان آرزوی نابودی برجام را دارند؟»، این پیش فرض غلط را دارد که «اساساً چیزی به نام برجام وجود دارد.» اگر بپذیریم تعهداتی که در برجام آمده است، از سوی اروپا اجرا نمی‌شود و مفهوم خروج امریکا از برجام را هم به درستی درک کنیم، آن وقت نمی‌توانیم...

درآمدهای مالیاتی آستان قدس رضوی برای برقراری عدالت آموزشی اختصاصی می یابد شبستان  ۵ ساعت پیش

درآمدهای مالیاتی آستان قدس رضوی برای برقراری عدالت آموزشی اختصاصی می یابد«محمود نگهبان سلامی» در گفت‌وگو با خبرنگار شبستان با اشاره به ادامه بررسی لایحه بودجه ۹۸در کمیسیون تلفیق،گفت: در جلسه امروز  کمیسیون مصوبه‎ای در اجرای ماده ۷۸ قانون الحاق برخی از مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲), مصوب ۱۳۹۳ و اجرای اصل سی ام (۳۰) قانون اساسی به...

اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی شبستان  ۵ ساعت پیش

اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی«حسین رضازاده» در گفت وگو‌ با خبرگزاری شبستان با اشاره به جلسه امروز کمیسیون قضایی و حقوقی گفت: لایحه اصلاح تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در جلسه امروز کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت. این عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی با اشاره به تصویب کلیات...

نیش و کنایه سنگین دهباشی به روحانی جام نیوز  ۵ ساعت پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، سازنده مستند روحانی در سال ۹۲ از حکم ۴ ماه حبس قطعی خود به‌خاطر شکایت دولت خبر داد و گفت: اگر می‌دانستم که دولت فعلی تا این‌حد بی‌جنبه است، نطق روحانی را نمی‌نوشتم و از این بابت پشیمانم. حسین دهباشی تاریخ‌پژوه و سازنده مستند انتخاباتی حجت...

بده بستان اتحادیه اروپا و آمریکا درباره ایران جام نیوز  ۵ ساعت پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، علی ماجدی، سفیر سابق ایران گفت: «روابط اتحادیه اروپا و آمریکا در دوره ترامپ نسبت به قبل دچار تنش شده است و موضوعاتی مثل برجام و بحث افزایش تعرفه های تجاری از موارد این اختلاف و تنش به شمار می رود. در واقع ایالات متحده به دنبال برهم زدن اتحادیه اروپا است و این سیاست...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده