تعداد بازدید: ۱۰
تاريخ انتشار: شنبه،۲۱ مهر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۵:۴۹
سونامی رفتارهای نامتعارف به دلیل گرانی
سلامت نیوز: در ماه‌های اخیر به دلیل نوسانات در بازار ارز شاهد بروز تنش‌های روانی و نارسایی‌های اقتصادی بودیم. این قضیه گاه خود را در قالب هجوم افراد به مراکز خرید نشان داد و گاه تولیدکنندگان از طریق احتکار و گرانفروشی خواستار کسب سود بیشتر بودند. در حالی که این جو روانی ماحصل یک تفکر کاسب‌کارانه، منفعت‌طلبانه و بدون توجه به شرایط کشور است.
وضعیت اقتصادی موجود افراد متمول را روز به روز ثروتمندتر و فقیران را فقیرتر می‌کند. به گزارش سلامت نیوز، آرمان نوشت: رئیس پلیس پایتخت درباره افزایش سرقت‌های خرد در سطح جامعه افزود: به دلیل مشکلات اقتصادی و افزایش قیمت موبایل، جرائمی همچون سرقت‌های خرد و موبایل ‌قاپی افزایش پیدا کرده است و مراجعات شهروندان درباره موبایل‌قاپی به پلیس افزایش یافته است.
در شهریور سال‌جاری سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه اکنون شاهد وضع نامطلوبی با توجه به افزایش قیمت‌ها و گرانی هستیم و طبق آنچه اعلام شد، قدرت خرید جامعه ۳۰ درصد کاهش یافته است. انوشیروان محسنی بندپی افزود: در این میان اقشار کم‌درآمد و بازنشستگان بیشتر در فشار هستند و باید به دنبال همسان سازی حقوق بازنشستگان باشیم.
از دیگر تبعات نوسانات در بازار ارز و گرانی سکه می‌توان به افزایش دو برابری تعداد زندانیان مهریه اشاره کرد. سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس گفت: طبق آمار ستاد دیه چهار هزار و 281 نفر بدهکار مهریه در زندان‌ها به‌سر می‌برند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته دو برابر شده است.
حسن نوروزی اظهار کرد: سال گذشته دو هزار و 500 زندانی مهریه با کمک‌های خیرین و با تلاش ستاد دیه کشور از زندان‌ها رهایی یافتند، اما امسال با نوسانات قیمت سکه شاهدیم، بیش از چهار هزار زندانی مهریه جای آنها را در زندان‌ها پر کرده‌اند که این تعداد پرونده قضائی زیبنده نظام مقدس اسلامی نیست.
در ماه‌های اخیر کارشناسان و نمایندگان مجلس برای ایجاد ثبات اقتصادی در کشور طرح‌های مختلف ارائه کردند. برای مثال ایجاد بسته حمایتی، توزیع کالابرگ و افزایش حقوق کارگران و کارمندان مطرح شد. دبیر کل خانه کارگر گفت: همان‌طور که در حال حاضر در کشور قیمت ارز شناور است، باید میزان دستمزد کارگران نیز شناور باشد.
به گزارش تسنیم، علیرضا محجوب درباره علت عدم تشکیل جلسه شورای عالی کار در تصمیم‌گیری برای افزایش حقوق کارگران متناسب با نرخ تورم موجود در کشور خاطرنشان کرد: طبق ماده 41 قانون کار، جلسه شورای عالی کار، یکبار در سال درباره میزان دستمزد کارگران تصمیم می‌گیرد، اما با توجه به شرایط موجود کشور، اکنون تقاضا داریم که این شورا دوباره تشکیل جلسه دهد تا در ارتباط با حقوق کارگران بار دیگر تصمیم‌گیری کند.
در روزهای اخیر هم یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: عامل اصلی شرایط فعلی اقتصاد، مسائل خارجی نیست، بلکه سوء‌مدیریت داخلی است و دولت باید در شیوه مدیریتی خود تجدیدنظر کند. عبدالرضا عزیزی درباره راهکارهای پیشنهادی برای بهبود شرایط اقتصادی کشور اظهار کرد: نمی‌توان با سرعت نرخ تورم و قیمت ارز را کاهش داد، بنابراین بهترین کار برای اینکه قشر آسیب‌پذیر کمتر آسیب ببیند، این است که دولت بسته حمایتی به این اقشار بدهد و همچنین باید حقوق کارمندان و کارگران را زیاد کند.
افزایش موبایل‌قاپی به دلیل افزایش قیمترئیس پلیس پایتخت با بیان اینکه به دلیل افزایش قیمت موبایل، موبایل‌قاپی در ماه‌های اخیر افزایش داشته است، گفت: به صاحبان خودروهایی که با دور دور کردن در خیابان‌ها اقدام به ایجاد مزاحمت برای نوامیس می‌کنند، اخطار می‌دهیم که با آنها به شدت برخورد می‌شود.
حسین رحیمی با بیان اینکه جرائمی همچون خفت‌گیری افزایش نداشته است، ادامه داد: برای مقابله با موبایل‌قاپی چندین طرح دستگیری سارقان اجرا شده است و از هفته آینده نیز طرح‌های ویژه‌ای برای مبارزه با سرقت و دستگیری سارقان اجرا خواهیم کرد. به گزارش ایلنا، او با بیان اینکه آیا افزایش موبایل‌قاپی و سرقت‌های خرد احساس امنیت را در جامعه کاهش نمی‌دهد، تصریح کرد: ما هم می‌دانیم که موبایل قاپی‌ افزایش داشته است، اما اینگونه نیست که باعث ایجاد ناامنی در جامعه شود و اگر ما هم بر این موضوع تاکید می‌کنیم، به دلیل این است که مردم مراقبت بیشتری در این زمینه داشته باشند.
سوء مدیریت و افزایش آسیب‌های اجتماعیرئیس انجمن آسیب شناسی ایران درباره تاثیرات نوسانات در بازار ارز و افزایش جرائم خرد به خبرنگار «آرمان» می‌گوید: به دلیل نوسانات در بازار ارز اقشار سطح متوسط و پایین جامعه برای امرار معاش و حل مشکلات زندگی با مشکلات متعدد مواجه هستند. کوروش محمدی می‌افزاید: به دلیل گسترش دامنه حاشیه نشینی و فقر در کلانشهرها وقوع انواع بزه در حال رشد است.
کوروش محمدی می‌افزاید: ‌برای ایجاد حداقل‌ها تلاش‌هایی ایجاد شده تا این اقشار بتوانند خود را به توانمندی حداقلی برسانند. افزایش قیمت ارز ارتباط مستقیم با فقر در جامعه ندارد، اما به شکل غیرمستقیم، التهاب‌‌های ناشی از آن به سرعت تاثیر خود را روی کالاهای اساسی، خدمات و نیازهای اولیه مردم گذاشته است.
برای مثال امروز با گشت و گذار در بازار شاهد افزایش قیمت گوشت، مرغ، البسه و... به عنوان نیازهای روزمره جامعه هستیم. به گفته او تغییرات باعث افزایش قشر فقیر و ناتوان در جامعه شده است. در این شرایط بسیاری از آسیب‌ها همچون سرقت و تکدی‌گری بیش از پیش در جامعه افزایش می‌یابد. برای مثال اگر در گذشته برای کنترل آسیب‌های ناشی از تکدی‌گری در جامعه اقدام می‌شد، اما امروز خانواده‌ها برای تامین منابع خود ناتوان هستند و همین مساله باعث تولید آسیب‌های اجتماعی می‌شود.
به گفته این استاد دانشگاه بخشی از جامعه تحت تاثیر التهاب‌های ناشی از گرانی و فشارهای اقتصادی قرار گرفته‌اند. برای مثال در ماه‌های قبل به دلیل نبود شرایط مناسب اقتصادی شاهد احتکار پوشک بچه بودیم. این در حالی است که هیچ اتفاق ویژه‌ای در حوزه ارز رخ نداده و هنوز تبعات واقعی تغییرات در زمینه ارز وارد کشور نشده است، بلکه به دلیل نبود توازن در سیاست‌های خارجی فقط تاثیرات روانی آن را شاهد بودیم.
این مساله نشان دهنده نبود مدیریت مناسب در ساختارها، مقاوم سازی، نهادینه سازی جامعه و اتخاذ نکردن تدابیر دستگاه‌های متولی خدمات در جامعه است. به گفته او وجود نارسایی در زمینه اقتصادی با کمترین التهاب روانی در سطح بین‌المللی، نتیجه آن در عمق رفتارهای اجتماعی مردم بروز می‌کند. به گفته او برای مهار شرایط نامناسب اقتصادی باید به سمت تقویت ساختارهای اجتماعی و مدیریت رفت، چون ساختار مدیریتی کنونی یک ساختار گذرا برای رفع تکلیف است.
رئیس انجمن آسیب شناسی ایران تاکید می‌کند: نوع مدیریت اعمال شده در کشور قدرت پیش بینی و آینده پژوهی ندارد. به گفته او در شیوه مدیریت کنونی در لحظه تصمیم‌گیری می‌شود و این تصمیمات عمدتا احساسی، هیجانی و کارشناسی نشده است. محمدی تاکید می‌کند: برای مهار آسیب‌ها، کنترل اجتماعی، نوسانات و تغییرات اقتصادی جهانی و منطقه‌ای باید ساختارهای اجتماعی، ارائه خدمات و عملکردهای مدیریتی را در تمامی حوزه‌ها اصلاح کرده و به سمت مقاوم سازی و اقتدار پیش بینی کرده و پیش برد.
محمدی می‌افزاید: امروزه با افزایش هزینه‌های خدمات یک جوان نمی‌توان مَسکن تهیه کند، طبیعتا شرایط ازدواج هم ندارد. بنابراین شاهد رفتارهای خارج از عرف در جامعه هستیم. به گفته او هر گونه نوسانات اقتصادی تاثیرات کلی دارد و باید برای تمامی ابعاد جامعه برنامه‌ریزی کرد. هم‌اکنون به دلیل نوسانات در بازار ارز با افزایش آسیب‌ها روبه‌رو هستیم.
در حالی که در آینده با آسیب‌های اجتماعی جدی‌تری همچون سونامی رفتارهای نامتعارف در حوزه اخلاق، رفتار و اجتماع روبه‌رو می‌شویم.

کد خبر: 18254  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: سلامت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

ارائه‌ی 5 تقاضای صنعتی در ششمین مجمع اقتصاد فناوری‌ نانو ستاد فناوری نانو  ۴ ساعت پیش

همزمان با ششمین مجمع اقتصاد فناوری‌نانو، آی‌چلنج (iChallenge) 5 تقاضای صنعتی را برای محققان و فناوران این حوزه مطرح می‌کند.ساخت جاذب هیدروکربنی نسوخته برای کاتالیست‌های خودرو، پوشش‌دهی رینگ سیل مبدل‌های کاتالیستی جهت افزایش دوام و جلوگیری از ایجاد صدا (به درخواست شرکت ایران دلکو)، تولید نانوپوشش‌های...

نشست تخصصی پلاسمای سرد اتمسفری در نساجی ستاد فناوری نانو  ۴ ساعت پیش

مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی(ICAN)  با ایجاد بستر مناسب جهت توسعه‌ی همکاری‌های فناورانه در حوزه‌ی پلاسمای سرد اتمسفری از محققان و متخصصان این حوزه برای شرکت در نشست تخصصی «پلاسمای سرد اتمسفری در صنعت نساجی» دعوت می‌کند.ارائه‌ی مدل‌ها و فرصت‌های همکاری، بیان فرصت‌های توسعه‌ی کاربرد مورد نیاز صنعت...

مبارزه با پیری پوست با این روغن جادویی بهداشت نیوز  ۶ ساعت پیش

مبارزه با پیری پوست با این روغن جادویی به گزارش بهداشت نیوز: این روز‌ها روغن‌های گیاهی و استفاده درمانی از آنها بسیار رواج پیدا کرده است. هرچند این روغن خوشبو در مغازه‌ها زیاد دیده می‌شود اما خواص آن کمتر برای مردم شناخته شده است. درخت اکالیپتوس درخت بومی استرالیا است که در ایران نیز به خوبی رشد می‌کند. روغن اوکالیپتوس...

چربی خون را با این میوه تعدیل کنید بهداشت نیوز  ۶ ساعت پیش

چربی خون را با این میوه تعدیل کنید به گزارش بهداشت نیوز: دلایل زیادی وجود دارد که روزانه هر فرد باید سیب بخورد.زیرا این میوه سلامت جسم تان را ضمانت می کند.سیب میوه ای است که از شما در برابر اغلب بیماری ها محافظت می کند. تحقیقات(researches) آزمایشگاهی نشان داده، ترکیبات موجود در این میوه آبدار مانع از رشد سلول‌های سرطانی می‌شود...

اسپیکرهای آمازون که گوگل را کنار زدند! هموطن سلام  ۶ ساعت پیش

از آنجا که سال گذشته میلادی سالی مملو از محصولات جدید و شگفت‌انگیز در عرصه تکنولوژی و اشیای هوشمند بود، یکی از بزرگترین رقابت‌ها نیز میان دو شرکت آمازون و گوگل بر سر اسپیکرهای هوشمند بود. در چند سال اخیر که فروش و عرضه اسپیکرهای هوشمند رونق فراوانی یافته است، رقابت تنگاتنگی میان آمازون و گوگل در گرفته...

امکان اضافه شدن سیستم شناسایی چهره به آیفون‌های 2019 هموطن سلام  ۶ ساعت پیش

اخیرا سه گوشی جدید به کلکسیون آیفون اضافه شده که هر کدام قابلیت‌ها خاص خود را دارند و کاربران می‌توانند از امکانات و قابلیت‌های موجود در آنها استفاده نمایند. از سوی دیگر، به تازگی شایعات جدیدی در مورد آیفون‌هایی که قرار است در سال آینده به بازار عرضه شود، مطرح شده است. گمانه‌زنی‌های جدید نشان می‌دهد...

۵ بیماری که سگ‌ها قادرند شناسایی کنند بهداشت نیوز  ۷ ساعت پیش

۵ بیماری که سگ‌ها قادرند شناسایی کنند به گزارش بهداشت نیوز:در حال حاضر بیشتر محققین اروپایی در تلاش هستند از قابلیت سگ‌ها در رابطه با شناسایی بیماری‌ها، به بهترین نحو ممکن بهره‌برداری و آنها را به یک ماشین پیشگوی زنده تبدیل کنند. مسلما با این رویه در مصرف منابع، انرژی و تجهیزات پزشکی صرفه‌جویی شده و از طرفی دیگر، بیمار...

عوارض هولناک قرص‌های ضد بارداری که از آن‌ها بی خبرید بهداشت نیوز  ۷ ساعت پیش

عوارض هولناک قرص‌های ضد بارداری که از آن‌ها بی خبرید به گزارش بهداشت نیوز: حوزه کلینیک در نظر دارد مهم‌ترین مسائل بهداشتی، درمانی و مهارت زندگی که خانم‌ها باید بدانند را در اختیار آنها قرار دهد. بسیاری از خانم‌ها به منظور پیشگیری از بارداری از انواع قرص‌های شیمیایی استفاده می‌کنند، این قرص‌ها عوارضی به همراه دارد و مصرف...

۷۶۲ بحرینی از سال ۲۰۱۲ سلب تابعیت شده‌اند العالم فارسی  ۸ ساعت پیش

العالم _ بحرین سازمان دموکراسی و حقوق بشر «سلام» با اشاره به اینکه از سال ۲۰۱۲ تا کنون ۷۶۲ بحرینی سلب تابعیت شده‌اند، اعلام کرد که بیشترین تعداد افراد سلب تابعیت شده (۲۵۴ نفر) مربوط به سال ۲۰۱۸ است. طبق گزارش وبگاه «اللؤلؤه»، در گزارش سازمان مذکور آمده...

انتقاد روسیه از طرح سازمان منع تسلیحات شیمیایی درباره سوریه العالم فارسی  ۸ ساعت پیش

العالم - اروپا خبرگزاری «نووستی» نوشت، وزارت امور خارجه روسیه از طرح‌ سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی و مکانیزم بین المللی برای تسهیل تحقیقات درباره تخلفات مغایر با قوانین بین المللی در سوریه و انعقاد «یادداشت تفاهم در زمینه درک مشترک» انتقاد کرد. وزارت...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده