تعداد بازدید: ۱۶
تاريخ انتشار: شنبه،۲۱ مهر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۵:۴۹
سونامی رفتارهای نامتعارف به دلیل گرانی
سلامت نیوز: در ماه‌های اخیر به دلیل نوسانات در بازار ارز شاهد بروز تنش‌های روانی و نارسایی‌های اقتصادی بودیم. این قضیه گاه خود را در قالب هجوم افراد به مراکز خرید نشان داد و گاه تولیدکنندگان از طریق احتکار و گرانفروشی خواستار کسب سود بیشتر بودند. در حالی که این جو روانی ماحصل یک تفکر کاسب‌کارانه، منفعت‌طلبانه و بدون توجه به شرایط کشور است.
وضعیت اقتصادی موجود افراد متمول را روز به روز ثروتمندتر و فقیران را فقیرتر می‌کند. به گزارش سلامت نیوز، آرمان نوشت: رئیس پلیس پایتخت درباره افزایش سرقت‌های خرد در سطح جامعه افزود: به دلیل مشکلات اقتصادی و افزایش قیمت موبایل، جرائمی همچون سرقت‌های خرد و موبایل ‌قاپی افزایش پیدا کرده است و مراجعات شهروندان درباره موبایل‌قاپی به پلیس افزایش یافته است.
در شهریور سال‌جاری سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه اکنون شاهد وضع نامطلوبی با توجه به افزایش قیمت‌ها و گرانی هستیم و طبق آنچه اعلام شد، قدرت خرید جامعه ۳۰ درصد کاهش یافته است. انوشیروان محسنی بندپی افزود: در این میان اقشار کم‌درآمد و بازنشستگان بیشتر در فشار هستند و باید به دنبال همسان سازی حقوق بازنشستگان باشیم.
از دیگر تبعات نوسانات در بازار ارز و گرانی سکه می‌توان به افزایش دو برابری تعداد زندانیان مهریه اشاره کرد. سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس گفت: طبق آمار ستاد دیه چهار هزار و 281 نفر بدهکار مهریه در زندان‌ها به‌سر می‌برند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته دو برابر شده است.
حسن نوروزی اظهار کرد: سال گذشته دو هزار و 500 زندانی مهریه با کمک‌های خیرین و با تلاش ستاد دیه کشور از زندان‌ها رهایی یافتند، اما امسال با نوسانات قیمت سکه شاهدیم، بیش از چهار هزار زندانی مهریه جای آنها را در زندان‌ها پر کرده‌اند که این تعداد پرونده قضائی زیبنده نظام مقدس اسلامی نیست.
در ماه‌های اخیر کارشناسان و نمایندگان مجلس برای ایجاد ثبات اقتصادی در کشور طرح‌های مختلف ارائه کردند. برای مثال ایجاد بسته حمایتی، توزیع کالابرگ و افزایش حقوق کارگران و کارمندان مطرح شد. دبیر کل خانه کارگر گفت: همان‌طور که در حال حاضر در کشور قیمت ارز شناور است، باید میزان دستمزد کارگران نیز شناور باشد.
به گزارش تسنیم، علیرضا محجوب درباره علت عدم تشکیل جلسه شورای عالی کار در تصمیم‌گیری برای افزایش حقوق کارگران متناسب با نرخ تورم موجود در کشور خاطرنشان کرد: طبق ماده 41 قانون کار، جلسه شورای عالی کار، یکبار در سال درباره میزان دستمزد کارگران تصمیم می‌گیرد، اما با توجه به شرایط موجود کشور، اکنون تقاضا داریم که این شورا دوباره تشکیل جلسه دهد تا در ارتباط با حقوق کارگران بار دیگر تصمیم‌گیری کند.
در روزهای اخیر هم یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: عامل اصلی شرایط فعلی اقتصاد، مسائل خارجی نیست، بلکه سوء‌مدیریت داخلی است و دولت باید در شیوه مدیریتی خود تجدیدنظر کند. عبدالرضا عزیزی درباره راهکارهای پیشنهادی برای بهبود شرایط اقتصادی کشور اظهار کرد: نمی‌توان با سرعت نرخ تورم و قیمت ارز را کاهش داد، بنابراین بهترین کار برای اینکه قشر آسیب‌پذیر کمتر آسیب ببیند، این است که دولت بسته حمایتی به این اقشار بدهد و همچنین باید حقوق کارمندان و کارگران را زیاد کند.
افزایش موبایل‌قاپی به دلیل افزایش قیمترئیس پلیس پایتخت با بیان اینکه به دلیل افزایش قیمت موبایل، موبایل‌قاپی در ماه‌های اخیر افزایش داشته است، گفت: به صاحبان خودروهایی که با دور دور کردن در خیابان‌ها اقدام به ایجاد مزاحمت برای نوامیس می‌کنند، اخطار می‌دهیم که با آنها به شدت برخورد می‌شود.
حسین رحیمی با بیان اینکه جرائمی همچون خفت‌گیری افزایش نداشته است، ادامه داد: برای مقابله با موبایل‌قاپی چندین طرح دستگیری سارقان اجرا شده است و از هفته آینده نیز طرح‌های ویژه‌ای برای مبارزه با سرقت و دستگیری سارقان اجرا خواهیم کرد. به گزارش ایلنا، او با بیان اینکه آیا افزایش موبایل‌قاپی و سرقت‌های خرد احساس امنیت را در جامعه کاهش نمی‌دهد، تصریح کرد: ما هم می‌دانیم که موبایل قاپی‌ افزایش داشته است، اما اینگونه نیست که باعث ایجاد ناامنی در جامعه شود و اگر ما هم بر این موضوع تاکید می‌کنیم، به دلیل این است که مردم مراقبت بیشتری در این زمینه داشته باشند.
سوء مدیریت و افزایش آسیب‌های اجتماعیرئیس انجمن آسیب شناسی ایران درباره تاثیرات نوسانات در بازار ارز و افزایش جرائم خرد به خبرنگار «آرمان» می‌گوید: به دلیل نوسانات در بازار ارز اقشار سطح متوسط و پایین جامعه برای امرار معاش و حل مشکلات زندگی با مشکلات متعدد مواجه هستند. کوروش محمدی می‌افزاید: به دلیل گسترش دامنه حاشیه نشینی و فقر در کلانشهرها وقوع انواع بزه در حال رشد است.
کوروش محمدی می‌افزاید: ‌برای ایجاد حداقل‌ها تلاش‌هایی ایجاد شده تا این اقشار بتوانند خود را به توانمندی حداقلی برسانند. افزایش قیمت ارز ارتباط مستقیم با فقر در جامعه ندارد، اما به شکل غیرمستقیم، التهاب‌‌های ناشی از آن به سرعت تاثیر خود را روی کالاهای اساسی، خدمات و نیازهای اولیه مردم گذاشته است.
برای مثال امروز با گشت و گذار در بازار شاهد افزایش قیمت گوشت، مرغ، البسه و... به عنوان نیازهای روزمره جامعه هستیم. به گفته او تغییرات باعث افزایش قشر فقیر و ناتوان در جامعه شده است. در این شرایط بسیاری از آسیب‌ها همچون سرقت و تکدی‌گری بیش از پیش در جامعه افزایش می‌یابد. برای مثال اگر در گذشته برای کنترل آسیب‌های ناشی از تکدی‌گری در جامعه اقدام می‌شد، اما امروز خانواده‌ها برای تامین منابع خود ناتوان هستند و همین مساله باعث تولید آسیب‌های اجتماعی می‌شود.
به گفته این استاد دانشگاه بخشی از جامعه تحت تاثیر التهاب‌های ناشی از گرانی و فشارهای اقتصادی قرار گرفته‌اند. برای مثال در ماه‌های قبل به دلیل نبود شرایط مناسب اقتصادی شاهد احتکار پوشک بچه بودیم. این در حالی است که هیچ اتفاق ویژه‌ای در حوزه ارز رخ نداده و هنوز تبعات واقعی تغییرات در زمینه ارز وارد کشور نشده است، بلکه به دلیل نبود توازن در سیاست‌های خارجی فقط تاثیرات روانی آن را شاهد بودیم.
این مساله نشان دهنده نبود مدیریت مناسب در ساختارها، مقاوم سازی، نهادینه سازی جامعه و اتخاذ نکردن تدابیر دستگاه‌های متولی خدمات در جامعه است. به گفته او وجود نارسایی در زمینه اقتصادی با کمترین التهاب روانی در سطح بین‌المللی، نتیجه آن در عمق رفتارهای اجتماعی مردم بروز می‌کند. به گفته او برای مهار شرایط نامناسب اقتصادی باید به سمت تقویت ساختارهای اجتماعی و مدیریت رفت، چون ساختار مدیریتی کنونی یک ساختار گذرا برای رفع تکلیف است.
رئیس انجمن آسیب شناسی ایران تاکید می‌کند: نوع مدیریت اعمال شده در کشور قدرت پیش بینی و آینده پژوهی ندارد. به گفته او در شیوه مدیریت کنونی در لحظه تصمیم‌گیری می‌شود و این تصمیمات عمدتا احساسی، هیجانی و کارشناسی نشده است. محمدی تاکید می‌کند: برای مهار آسیب‌ها، کنترل اجتماعی، نوسانات و تغییرات اقتصادی جهانی و منطقه‌ای باید ساختارهای اجتماعی، ارائه خدمات و عملکردهای مدیریتی را در تمامی حوزه‌ها اصلاح کرده و به سمت مقاوم سازی و اقتدار پیش بینی کرده و پیش برد.
محمدی می‌افزاید: امروزه با افزایش هزینه‌های خدمات یک جوان نمی‌توان مَسکن تهیه کند، طبیعتا شرایط ازدواج هم ندارد. بنابراین شاهد رفتارهای خارج از عرف در جامعه هستیم. به گفته او هر گونه نوسانات اقتصادی تاثیرات کلی دارد و باید برای تمامی ابعاد جامعه برنامه‌ریزی کرد. هم‌اکنون به دلیل نوسانات در بازار ارز با افزایش آسیب‌ها روبه‌رو هستیم.
در حالی که در آینده با آسیب‌های اجتماعی جدی‌تری همچون سونامی رفتارهای نامتعارف در حوزه اخلاق، رفتار و اجتماع روبه‌رو می‌شویم.

کد خبر: 18254  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: سلامت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

پرتاب ماهواره پیام در مجموع دستاوردهای بسیار خوبی داشت تلنا  ۵ ساعت پیش

پرتاب ماهواره پیام در مجموع دستاوردهای بسیار خوبی داشت به گزارش تلنا از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی امروز در نشست مشترک هیات‌وزیران با استانداران سراسر کشور با اشاره به پرتاب ماهواره پیام که اولین ماهواره عملیاتی کشور بود، گفت: در این پرتاب موفقیت‌های...

رونمایی از سامانه ارائه خدمات انلاین تلنا  ۶ ساعت پیش

رونمایی از سامانه ارائه خدمات انلاین به گزارش تلنا: مهندس میرزایی ازمجریان این طرح درنشست خبری معرفی سامانه ارائه خدمات انلاین گفت : با توجه به طرح دولت برای حرکت به سمت اجرایی کردن پروژه دولت الکترونیک ؛ طراحی نرم افزار وسامانه ارائه خدمات انلاین ازحدود دوسال پیش و با همکاری تیمی از محققان دانشگاه شهید بهشتی کلیدخوردو...

چالش ایجاد خواص خودتمیزشوندگی و ضدالکتریسیته ساکن در پنل‌های خورشیدی ستاد فناوری نانو  ۹ ساعت پیش

در ادامه برگزاری چالش‌های نوآوری و فناوری نانو با هدف توسعه راهکارهای حل مشکلات صنعتی و رفع نیازهای فناورانه کشور، هفدهمین دوره از چالش‌های نوآوری و فناوری نانو در پلتفورم آی‌چلنج (www.ichallenge.ir) آغاز شد. چالش نوآوری «ایجاد خواص خودتمیزشوندگی و ضدالکتریسیته ساکن در سطح پنل‌های خورشیدی» که از سوی...

ورود یک هیئت تجاری از چین برای آشنایی با ظرفیت شرکت‌های نانویی ایران ستاد فناوری نانو  ۹ ساعت پیش

یک هیئت تجاری از کشور چین به ایران سفر کرده تا ضمن آشنایی با ظرفیت‌های شرکت‌های ایرانی در حوزه پلیمر، گام‌های عملی برای انجام همکاری‌های مشترک برداشته شود.در این راستا، چهارشنبه 26 بهمن 97 نشستی با حضور این هیئت تجاری و چهار شرکت ایرانی فعال در حوزه پلیمر، در محل ستاد توسعه فناوری نانو برگزار شد.در این...

استارت آپ ها می توانند به توسعه صنعت گردشگری کمک کنند تلنا  ۱۱ ساعت پیش

استارت آپ ها می توانند به توسعه صنعت گردشگری کمک کنند به گزارش تلنا از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، امیر ناظمی رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در مراسم استارت آپی گردشگری با  حضور در جمع فعالان این حوزه اظهار کرد: با سه نسل از استارت آپ ها روبرو هستیم بخشی از استارت آپ ها خدمات محور هستند نسل...

نسخه جدید اپلیکیشن کارپینو برای اندروید و iOS منتشر شد هموطن سلام  ۱۱ ساعت پیش

به گزارش هموطن آنلاین به نقل از روابط عمومی کارپینو، تمامی کاربران با به‌روزرسانی اپلیکیشن کارپینوی نصب شده روی دستگاه خود می‌توانند از خدمات به‌روزرسانی شده استفاده کنند. بازارهای ارائه دهنده نرم‌افزارهای اندرویدی مثل «کافه بازار»، و بازارهای ارائه دهنده نرم افزارهای iOS مثل «سیب اپ» آخرین نسخه اپلیکیشن...

حجامت برای رفع کمردرد؛ ممنوع سلامت نیوز  ۱۳ ساعت پیش

حجامت برای رفع کمردرد؛ ممنوعسلامت نیوز:پژوهشگر طب سنتی توصیه‌های برای کاهش دردپا و کمر در سالمندان ارائه داد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس،سیدمهدی میرغضنفری پژوهشگر طب سنتی ،‌ در ارتباط با درد پا و گزگز شدن انگشتان پا در سالمندان اظهار داشت: علت شایع پا درد و یا ورم پا،‌ بی‌حسی و خواب‌رفتگی پا و...

مشکل نظام سلامت بودجه است یا ولخرجی؟ سلامت نیوز  ۱۳ ساعت پیش

مشکل نظام سلامت بودجه است یا ولخرجی؟سلامت نیوز:اعتراض وزیر سابق بهداشت به کمبود اعتبارات و بی اعتنایی سازمان برنامه و بودجه به این گلایه ها، سرانجام باعث کناره گیری او شد. این در حالی است که برخی معتقدند هزینه ها باید مدیریت شود.به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر،؛ بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم، اولین و شاید مهم ترین طرح و برنامه دولت...

شیر و ماست کم چرب بهتر است یا پر چرب؟ مجله سلامت  ۱۳ ساعت پیش

شیر و ماست کم چرب بهتر است یا پر چرب؟با الگویی که به سمت طبیعی‌تر شدن و سالم غذا خوردن می‌رود، برخی اعلام می‌کنند که محصولات لبنی طبیعی شیر، پاک‌تر و انتخاب سالم‌تری نسبت جایگزین های کم چرب “دستکاری شده” است. مطالعات اخیر سوالاتی در مورد اینکه آیا محصولات لبنی کم‌چرب باعث کاهش وزن می‌شوند یا خیر را افزایش داده است.جدال بین کم‌چرب...

دبیر ستاد فناوری نانو: کاهش بودجه نانو شوک آور است ستاد فناوری نانو  ۱۵ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، بودجه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال 1397 طبق بررسی ها معادل 72 میلیارد و 500 میلیون تومان بوده که در بودجه پیشنهادی برای سال 1398 به رقم 48 میلیارد و 650 میلیون تومان کاهش یافته است.به عبارتی، بودجه 1398 ستاد ویژه توسعه فناوری نانو...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده