تعداد بازدید: ۲۶
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲۴ مهر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۱:۵۶
اقدامات حمایتی در روستاها و شهرهای کوچک/ تجهیز ٤٠٠٠ کتابخانه کلاسی مقطع ابتدایی
به گزارش خبرگزاری شبستان و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،یکی از اهداف مهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دوازدهم حمایت و تقویت آفرینش های فرهنگی و هنری، با رویکرد توجه به فرصت فضاها و زیرساخت های فرهنگی مناسب در مناطق مختلف کشور و اشتیاق مردمی به فعالیت های فرهنگی و هنری در روستاها و مناطق محروم بوده است که در ارائه برنامه های وزیر محترم در جلسه رای اعتماد مجلس شورای اسلامی بر آن تاکید شد.
  بر این اساس شعار «ایران تهران نیست» به عنوان یکی از برنامه های محوری در دوره جدید مد نظر قرار گرفته است و تا کنون ٩ سفر برنامه ای با اولویت مناطق کمتر برخوردار و تمرکز زدایی از مراکز استان ها و توجه به نقاط محروم و هدایت اعتبارات وزارتخانه به سمت این نقاط صورت گرفته است.   حاصل این نگاه که از دولت یازدهم آغاز و در دولت دوازدهم ادامه دارد، بروز طرح های ملی با محوریت روستا و تعداد قابل توجه رویدادهای فرهنگی وآفرینش های هنری بارویکرد تقویت نقش روستاها و شهرهای کوچک بوده است.
  برای نمونه به چند اقدام از میان انبوه فعالیت ها اشاره می شود: -جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب: اولین دوره این برنامه در سال ۱۳۹۳ برگزار شد و تاکنون که پنجمین دوره آن در حال برگزاری است، بیش از ۳۸۰۰ روستا برنامه‌ها و فعالیت‌های خود را در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی برای یک رقابت فرهنگی به دبیرخانه  مرکزی جشنواره ارسال کرده‌اند که در هر دوره به ۱۰ روستا نزدیک به ٥٠٠٠ میلیون ریال کمک‌های نقدی و غیرنقدی اهدا شده است.
  -علاوه بر این وزارتخانه با خرید ویژه کتاب از نمایشگاه کتاب تهران و ارسال به ١٠٠٠ روستای کشور به توانمندسازی فرهنگی روستاها از طریق ترویج کتاب و کتاب خوانی توجه ویژه ای نشان داده و تاکنون ٣٥ میلیارد ریال به جشنواره ها، فعالیت های فرهنگی و تأمین کتاب مورد نیاز کمک شده است.   -برگزاری کارگاه‌های آموزشی: حدود ۱۲۰ کارگاه آموزشی ترویج کتاب‌خوانی در روستاهای سراسر کشور طی سال ۱۳۹۶ و نیمه نخست سال ۱۳۹۷ برگزار شده است.
    -اهدای کتاب: در سال ۱۳۹۶ حدود ۱۴ میلیارد ریال و در نیمه نخست سال ۱۳۹۷، ۲۳ میلیارد ریال کتاب و بسته‌های فرهنگی به روستاها و شهرهای شرکت کننده در دو برنامه «جشنواره روستاها و عشایر کتاب» و «انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران» ارسال شده است.   -ایجاد شبکه روستاها و عشایر دوستدار کتاب: با پیشنهاد روستاهای برگزیده چهار دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب و پشتیبانی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شبکه روستاهای دوستدار کتاب ایران به عنوان یک نهاد مردمی متشکل از مجمع عمومی و شورای هماهنگی فعالیت خود را  در فضایی مستقل و در راستای اجرای ترویج کتاب و گسترش فرهنگ کتابخوانی آغاز کرده است.
این شبکه به عنوان بازوی مشورتی و اجرایی برنامه‌های ترویج کتاب‌خوانی معاونت فرهنگی فعال شده است.    -اعزام نویسندگان به روستاها: سال ۱۳۹۶ تاکنون، بیش از ۱۰۰ نویسنده کودک و نوجوان با سفر به روستاها و شهرهای کوچک سراسر کشور، کارگاه‌های آموزشی ترویج کتاب‌خوانی، نویسندگی و طراحی و مدیریت برنامه‌های فرهنگی را در فضاهای عمومی شامل مدارس، کتابخانه‌ها، مساجد، پایگاه‌های بسیج، و غیره برگزار کردند.
این سفرها علاوه بر آشنایی روستاییان با نویسندگان و شیوه‌های ترویج کتاب‌خوانی، باعث شده است که خود نویسندگان هم در ارتباط مستقیم با فضاهایی بومی قرار گرفته و به مضامین و دستمایه‌های غنی و جدیدی برای خلق آثار ادبی جدید برسند.   -برپایی جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان:جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی برنامه‌ای برای تشویق کتاب‌خوانی بچه‌ها در فضاهای گروهی و جمعی است.
همه اعضای باشگاه‌ها از ۵۰ درصد یارانه و حمایت خرید کتاب معاونت امور فرهنگی بهره‌مند می‌شوند. در دومین دوره برگزاری جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان بحث مشارکت روستاها جدی شد که به تشکیل ۵۰۰۰ باشگاه کتاب‌خوانی با بیش از ۶۰ هزار عضو کودک و نوجوان در سراسر کشور انجامید.
  -تجهیز بیش از ٤٠٠٠ کتابخانه کلاسی مقطع ابتدایی مناطق روستایی و عشایری در قالب فعالیت های مشترک بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت آموزش و پرورش و مشارکت مستمر در راه اندازی نمایشگاه کتاب در مناطق روستایی که حاصل این تلاش و اقدام هوشمندانه، افزایش نرخ سرانه بهره مندی کتاب در مدارس از ٣ جلد به ٩ جلد بوده است.
  -انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران: این برنامه که تاکنون چهار دوره متوالی اجرا شده است، از جمله برنامه‌های فرهنگی خلاقانه‌ای است که در دولت یازدهم توسط معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طراحی و با همکاری جمع زیادی از نهادهای ذی‌ربط دولتی و غیردولتی به اجرا رسیده است.
  نمونه بارز این رخداد عمیق فرهنگی انتخاب شهر کاشان یکی از شهرهای حوزه انتخابیه جناب آقای ساداتی نژاد به عنوان پایتخت کتاب ایران است. در طول چهار دوره اجرا، ۳۷۰ شهر کوچک و بزرگ در این رقابت فرهنگی مشارکت داشته و برنامه‌های خلاقانه‌ و مؤثری را برای ترویج کتابخوانی در شهر را ارائه داده‌اند.
در هر دوره از اجرا، یک شهر به عنوان پایتخت کتاب ایران و چهار شهر به عنوان شهرهای خلاق حوزه کتاب، طی مراسمی با حضور معاون ریاست جمهوری معرفی می‌شوند و جوایز خود را دریافت می‌کنند. اهواز، نیشابور، بوشهر و کاشان چهار شهری است که به ترتیب در چهار دوره به عنوان پایتخت کتاب ایران معرفی شده‌اند.
  جای تاسف است که نماینده مردم معزز کاشان که شهر خودشان به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب شده و از فعالیت های جریان ساز فرهنگی در این شهر مطلع هستند دور از انصاف چنین سخنی بیان کنند که «ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی هیچ بروز و ظهوری در روستاها و شهرهای کوچک ندارند و با وجود اینکه متولی فرهنگی در این مناطق هستند، عملا اقدامی از سوی آن‌ها دیده نمی‌‎شود.
» ایکاش ایشان یک بار دیگر سخنان خود در تاریخ ٨ اسفند ١٣٩٦ در تالار وحدت در آئین انتخاب کاشان به عنوان پایتخت کتاب ایران را مرور می کردند که:«با این اقدام زمینه برای رشد و ارتقای فرهنگ کاشان فراهم می شود و از سوی دیگر به رونق صنعت نشر شهرستان و توسعه فعالیت های فرهنگی کاشان کمک می کند و این اقدامات ارزشمند فرهنگی سرآغاز اقدامات فرهنگی بعدی به شمار می آید» و اینگونه زحمات فرهنگی فرزندان لایق این سرزمین را بی اهمیت جلوه نمی دادند.
  افزون بر برنامه‌ها و جشنواره‌های معاونت امور فرهنگی در قالب تفاهم‌نامه‌های استانی، بیش از ۶۰ درصد اعتبارات خود را  به صورت مستقیم به استان‌ها تخصیص داده است.   علاوه بر اقدامات فوق با تفویض وزیر محترم، دبیرخانه فرهنگ و هنر روستا و عشایر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ستاد عالی کانون های فرهنگی ومساجد کشور در سال جاری تشکیل شده است و تهیه و تدوین برنامه‏های فرهنگی هنری، آموزشی، کارآفرینی و.
.. ویژه روستائیان و عشایر کشور برای سال ١٣٩٧ با پیش بینی اعتباری معادل ۱۷ میلیارد ریال از اقداماتی است که در این دبیرخانه به انجام رسیده است.   اختصاص بخشی از اعتبارات برنامه‏های تدوین شده ویژه روستا وعشایر کشوربه مبلغ ۲ میلیارد و ۸۳۰ میلیون ریال و واریز به استان‏ها جهت اجرا، جمع‏آوری گزارشات و اقدامات انجام شده در سطح حوزه‏ ستادی و استانی با موضوع فرهنگ و هنر روستا و عشایر در طول برنامه پنجم و  سال ٩٦ جهت ارزیابی حوزه‏ها و پیگیری لازم جهت اخذ سایر اعتبارات به منظور اجرای برنامه های فرهنگی هنری  در سطح روستا وعشایر از دیگر اقدامات دبیرخانه بوده است.
  در حوزه سینمایی و هنری  هم شمار فیلم های تولید شده در حوزه روستا و عشایر و فعالیت های فرهنگی و هنری اجرا شده در این حوزه از سوی معاونت ها و ادارات کل، فهرست بلندی دارد که همگی در گزارش عملکرد وزارتخانه منتشر شده است.

کد خبر: 21500  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبستان
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای فرهنگي

سفر کاروان های نمایش استانی به سراسر ایران شبکه ایران  ۵۲ دقیقه پیش

                  در جشنواره فجر استانی سی و هفتمین دوره از جشنواره تئاتر فجر 11 اثر از منتخبین برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استان‌ها و 10 اثر به انتخاب بخش فجر استانی از تهران، مشهد، کرج، همدان و کرمانشاه به این تور بزرگ تئاتر پیوستند و...

دلنوازی های دلبرانه کیخسرو شبکه ایران  ۵۲ دقیقه پیش

                   در مراسم دیروز چهره‌هایی چون شهرام ناظری، محمدرضا درویشی، بیژن کامکار، نجمه تجدد، مجید درخشانی، حمید رضا نوربخش، شاهو عندلیبی، شاهرخ تویسرکانی، تهمورس و سهراب پورناظری حاضر بودند. آغازگر این مراسم سخنان بیژن کامکاربود؛...

مرضیه هاشمی را آزاد کنید! خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

مرضیه هاشمی را آزاد کنید! به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛  ملانی فرانکلین، مجری آمریکایی‌الاصل این شبکه که پس از مسلمان شدن نام مرضیه هاشمی را برگزید، توسط ماموران در واشنگتن دی سی بازداشت شده و تاکنون هیچ اتهامی به صورت رسمی علیه وی مطرح نشده است.  این روزنامه‌نگار و مجری متولد...

کجا گمم کردم را محمد رحمانیان پیدا کرد خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

کجا گمم کردم را محمد رحمانیان پیدا کرد در ابتدای برگزاری مراسم مهسا دهقانی پور نویسنده این رمان با اشاره به اینکه این رمان را به  (محمود استاد محمد) تقدیم کرده است گفت فکر میکنم که تقدیر و تشکر های بسیاری را به خاطر نوشتن این اثر بدهکارم. که باید آنها را ادا کنم و تشکر می کنم از محمد رحمانیان و علی اصغر دشتی که همواره...

اعلام برگزیدگان بخش کوتاه داستانی «چهل سال چهل فیلم» روزنامه جوان  ۳ ساعت پیش

به گزارش «جوان» از روابط عمومی «مسابقه چهل سال چهل فیلم»، هیئت داوران بخش کوتاه داستانی مسابقه «چهل سال چهل فیلم»، پس از بررسی ۲۱ فیلمنامه منتخب بخش مسابقه، هشت فیلمنامه را برای بررسی سوابق هنری فیلمساز به شورای تولید معرفی کرد که عبارتند از: آچمز (مجتبی قاسمی)، بر...

150 شبکه تلویزیونی فضای موسیقی را مسموم کرده‌اند روزنامه جوان  ۳ ساعت پیش

شهرام ناظری استاد آواز ایران طی سخنان کوتاهی در مراسم رونمایی از آلبوم «از دوّار چرخ» تازه‌ترین اثر کیخسرو پورناظری که در فرهنگسرای نیاوران انجام شد، گفت: من فقط خواننده نبودم و از کودکی با ادبیات و موسیقی و سپس آواز آشنایی پیدا کردم و همیشه هم در کار آهنگسازان نظر می‌دادم و به...

اجرای موسیقی محلی شبستان  ۴ ساعت پیش

اجرای موسیقی محلیخبرگزاری شبستان - جنوب کرمان: بخش فعالیت های جنبی ششمین نمایشگاه بزرگ کتاب استانی جنوب کرمان، پنجمین روز کاری خود را با اجرای کودک آغاز کرد و برگزاری نشست آسیب شناسی فضای مجازی، نشست هفتگی انجمن شعر، اجرای تئاتر خیابانی و برگزاری کارگاه آموزشی مهارت های زندگی از فعالیت های این بخش در پنجمین روز از این...

ایرانیان توان شکستن مرزهای علمی جهان را دارند ایرنا  ۵ ساعت پیش

به گزارش ایرنا ، آیت الله سیدحسن عاملی روز چهارشنبه در بازدید از جهاد دانشگاهی اردبیل بزرگترین خدمت انقلاب اسلامی به کشور را خدمت علمی دانست و افزود: انقلاب اسلامی بنیه علمی کشور را در عرصه‌ های مختلف بالا برده که قابل قیاس با زمان رژیم گذشته نیست.وی با بیان اینکه در حال حاضر ایران از نظر صنایع نظامی...

رفتار دوگانه در ذات دولت امریکا است شبستان  ۶ ساعت پیش

رفتار دوگانه در ذات دولت امریکا استبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، علی عسکری؛ رئیس سازمان صداو سیما در حاشیه جلسه امروز هیأت دولت در جمع خبرنگاران این اقدام امریکا را یکی از نتایج رفتار اثرگذار و انقلابی شبکه پرس تی وی دانست و افزود: خانم هاشمی یکی از خبرنگاران و گویندگان برجسته در حوزه بین الملل صدا وسیمای جمهوری...

ظرفیت تهاتر مطالبات اوراق تسویه نوع اول خزانه پایان یافت ایرنا  ۷ ساعت پیش

به گزارش چهارشنبه تارنمای وزارت امور اقتصادی و دارایی، معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور پیرو نامه پیشین خود که بیست پنجم آذرماه امسال ارسال شده بود، اعلام کرد: با عنایت به اوراق تسویه صادر شده و پرونده های در حال صدور، ظرفیت تهاتر بدهی ها و مطالبات اوراق تسویه نوع اول موضوع آیین نامه اجرایی بند...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده