تعداد بازدید: ۱۱
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲۴ مهر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۷:۱۵
‍‍‍رنگدانه‌ای برای تقویت سلامت انسان
سلامت نیوز:‍‍‍ لیکوپن، آنتی اکسیدانی قوی در خانواده کاروتنوئید است. آنتی اکسیدان ها از بدن انسان در برابر آسیب ناشی از فعالیت ترکیباتی به نام رادیکال های آزاد محافظت می کنند.لیکوپن یک ماده مغذی گیاهی با ویژگی های آنتی اکسیدانی است. این رنگدانه ای است که عامل رنگ قرمز و صورتی میوه هایی مانند هندوانه، گوجه فرنگی و گریپ فروت صورتی محسوب می شود.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران از "کر2"، لیکوپن با طیف گسترده ای از فواید سلامت، مانند بهبود سلامت قلب، محافظت در برابر آفتاب سوختگی و برخی انواع سرطان پیوند خورده است. از ویژگی های آنتی اکسیدانی قوی سود می بردلیکوپن، آنتی اکسیدانی قوی در خانواده کاروتنوئید است. آنتی اکسیدان ها از بدن انسان در برابر آسیب ناشی از فعالیت ترکیباتی به نام رادیکال های آزاد محافظت می کنند.
زمانی که سطوح رادیکال های آزاد از سطوح آنتی اکسیدان ها پیشی می گیرد، آنها می توانند موجب استرس اکسیداتیو در بدن انسان شوند. این شرایط با برخی بیماری های مزمن مانند سرطان، دیابت، بیماری قلبی و آلزایمر پیوند خورده است.نتایج یک پژوهش نشان داد که ویژگی های آنتی اکسیدانی لیکوپن می تواند به حفظ تعادل سطوح رادیکال های آزاد کمک کند، و در برابر برخی از این بیماری ها اثر محافظتی داشته باشد.
افزون بر این، آزمایش ها و مطالعات با حضور سوژه های حیوانی نشان داده اند که لیکوپن ممکن است از بدن انسان در برابر آسیب ناشی از آفت کش ها، علف کش ها، مونوسدیم گلوتامات، و برخی انواع قارچ محافظت کند. ممکن است در برابر برخی انواع سرطان از انسان محافظت کندویژگی های آنتی اکسیدانی قوی لیکوپن ممکن است به پیشگیری یا کاهش پیشرفت برخی انواع سرطان کمک کند.
به عنوان مثال، مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که این ماده مغذی ممکن است سرعت رشد سرطان های پستان و پروستات را با محدود کردن رشد تومور کاهش دهد. مطالعات با حضور سوژه های حیوانی نیز نشان داده اند که لیکوپن ممکن است از رشد سلول های سرطانی در کلیه ها پیشگیری کند.در انسان، مطالعات مشاهداتی کاهش 32 تا 50 درصدی خطر سرطان های ریه و پروستات به واسطه مصرف زیاد کاروتنوئیدها، از جمله لیکوپن، را نشان داده اند.
مطالعه ای که طی یک بازه زمانی 23 ساله با حضور بیش از 46 هزار مرد انجام شد، پیوند بین لیکوپن و سرطان پروستات را با جزئیات بیشتری نشان داد. مردانی که دست کم دو وعده سس گوجه فرنکی سرشار از لیکوپن در هفته مصرف می کردند، در مقایسه با مردانی که کمتر از یک وعده سس گوجه فرنگی در ماه مصرف می کردند، 30 درصد احتمال کمتری داشت به سرطان پروستات مبتلا شوند.
با این وجود، یک بررسی جدید که 26 مطالعه را شامل می شد، نتایج ملایم‌تری را نشان داده است. در این بررسی، پژوهشگران مصرف لیکوپن را با کاهش 9 درصدی احتمال ابتلا به سرطان پروستات پیوند دادند. به نظر می رسد مصرف 9 تا 21 میلی گرم لیکوپن در روز بیشترین فایده را دارد. ممکن است سلامت قلب را بهبود ببخشدلیکوپن ممکن است به کاهش حطر ابتلا به بیماری قلبی یا مرگ زودرس ناشی از آن کمک کند.
این تا حدودی به واسطه کاهش عوامل خطرآفرین برای بیماری قلبی است. به طور خاص، لیکوپن ممکن است آسیب ناشی از رادیکال های آزاد، سطوح کلسترول کلی و بد (LDL) را کاهش دهد و کلسترول خوب (HDL) را افزایش دهد.همچنین، سطوح بالای لیکوپن در خون ممکن است طول عمر افراد مبتلا به سندرم متابولیک، ترکیبی از مشکلات سلامت که می تواند به بیماری قلبی منجر شود، را افزایش دهد.
طی یک مطالعه 10 ساله، پژوهشگران دریافتند خطر مرگ زودرس برای افراد مبتلا به سندرم متابولیک که دارای بیشترین میزان لیکوپن در خون خود بودند، 39 درصد کمتر است.در مطالعه ای دیگر، رژیم های غذایی سرشار از لیکوپن با 17 تا 26 درصد خطر کمتر برای بیماری قلبی مرتبط بودند. مطالعه ای جدید نیز سطوح بالای لیکوپن خون را با 31 درصد خطر کمتر برای سکته مغزی پیوند داد.
به نظر می رسد آثار محافظتی لیکوپن به طور خاص برای افرادی با سطوح آنتی اکسیدان پایین در خون یا سطوح بالای استرس اکسیداتیو مفید است که از آن جمله می توان به افراد مسن، افراد سیگاری و افراد مبتلا به دیابت یا بیماری قلبی اشاره کرد. ممکن است در برابر آفتاب سوختگی از انسان محافظت کندلیکوپن محافظت در برابر آثار مخرب خورشید را نشان داده است.
در یک مطالعه کوچک 12 هفته ای، شرکت کنندگان در پیش و پس از مصرف 16 میلی گرم لیکوپن از رب گوجه فرنگی یا دارونما در برابر پرتوهای فرابنفش قرار گرفتند. افرادی که در گروه مصرف کننده رب گوجه فرنگی قرار داشتند واکنش های پوستی خفیف‌تری در مواجهه با پرتو فرابنفش داشتند.در یک مطالعه 12 هفته ای دیگر، مصرف روزانه 8 تا 16 میلی گرم لیکوپن، چه از غذا یا مکمل، کمک به کاهش شدت قرمزی پوست پس از مواجهه با پرتوهای فرابنفش به میزان 40 تا 50 درصد را نشان داد.
در این مطالعه، مکمل هایی که ترکیبی از لیکوپن و کاروتنوئیدهای دیگر را ارائه می کردند، نسبت به آنهایی که تنها لیکوپن داشتند، در برابر آسیب پرتو فرابنفش کارایی بیشتری ارائه کردند.گفته شده است که محافظت لیکوپن در برابر آسیب پرتو فرابنفش محدود است و نمی توان آن را جایگزین خوبی برای محصولات ضد آفتاب در نظر گرفت.
فواید بالقوه دیگرلیکوپن ممکن است فواید سلامت دیگری را نیز ارائه کند که از بهترین نمونه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:ممکن است به بینایی شما کمک کند: لیکوپن ممکن است از تشکیل آب مروارید پیشگیری کرده یا آن را به تاخیر اندازد و خطر انحطاط ماکولا، شرایطی که موجب نابینایی در افراد مسن می شود، را کاهش دهد.
ممکن است درد را کاهش دهد: لیکوپن ممکن است به کاهش درد نوروپاتیک کمک کند، که این نوع درد به واسطه آسیب عصبی و بافتی شکل می گیرد.ممکن است از مغز شما محافظت کند: ویژگی های آنتی اکسیدانی لیکوپن ممکن است به پیشگیری از حملات صرع و از دست رفتن حافظه ناشی از بیماری های مرتبط با افزایش سن، مانند بیماری آلزایمر کمک کند.
ممکن است به شکل گیری استخوان هایی قوی‌تر کمک کند: فعالیت آنتی اکسیدانی لیکوپن ممکن است آهنگ مرگ سلول های استخوانی را کند سازد، ساختار استخوانی را تقویت کرده و به حفظ استخوان هایی سالم و قوی کمک کند.تاکنون، این فواید تنها در آزمایش ها و پژوهش هایی با حضور سوژه های حیوانی مشاهده شده اند. مطالعات بیشتر در انسان ها پیش از نتیجه گیری قطعی نیاز است.
بهترین منابع غذاییتمام مواد غذایی طبیعی سرشار از رنگ صورتی تا قرمز به طور کلی حاوی مقداری لیکوپن هستند. گوجه فرنگی یکی از بهترین منابع برای این ماده مغذی است و هر چه گوجه فرنگی رسیده‌تر باشد، حاوی لیکوپن بیشتری نیز است. اما این ماده مغذی در منابع غذایی دیگر نیز یافت می شود. در فهرست زیر مواد غذایی با بیشترین میزان لیکوپن در هر 100 گرم ارائه شده اند:گوجه فرنگی خشک شده زیر نور خورشید: 45.
9 میلی گرمپوره گوجه فرنگی: 21.8 میلی گرمگواوا: 5.2 میلی گرمهندوانه: 4.5 میلی گرمگوجه فرنگی تازه: 3 میلی گرمگوجه فرنگی کنسروی: 2.7 میلی گرمپاپایا: 1.8 میلی گرمگریپ فروت صورتی: 1.1 میلی گرمفلفل قرمز شیرین پخته: 0.5 میلی گرمدر حال حاضر مقدار مصرف توصیه شده روزانه برای لیکوپن ارائه نشده است، اما با توجه به مطالعات اخیر، مصرف بین 8 تا 21 میلی گرم در روز به نظر بیشترین فایده را دارد.
مکمل های لیکوپنلیکوپن در بسیاری از مواد غذایی یافت می شود، اما آن را می توان به شکل مکمل نیز دریافت کرد. با این وجود، مصرف این ماده در قالب مکمل ممکن است موجب تداخل با برخی داروها، از جمله رقیق کننده های خون و داروهای کاهنده فشار خون شود.مطالعه ای کوچک نشان داد که مصرف روزانه دو میلی گرم مکمل لیکوپن طی دوران بارداری می تواند خطر زایمان زودرس یا وزن کم نوزاد هنگام تولد را افزایش دهد.
برخی پژوهش ها به این نکته اشاره داشته اند که آثار مفید این ماده مغذی ممکن است زمانی که از مواد غذایی به جای مکمل ها دریافت می شود، قوی‌تر باشد. خطرات بالقوهلیکوپن به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود، به ویژه زمانی که از منابع غذایی دریافت شود. در برخی موارد نادر، مصرف مقدار بسیار زیاد غذاهای سرشار از لیکوپن به یک تغییر رنگ پوست به نام لیکوپنودرمیا منجر شده است.
اما مصرف این میزان لیکوپن به تنهایی از طریق رژیم غذایی دشوار است. تغییر رنگ پوست می تواند پس از دنبال کردن یک رژیم غذایی فاقد لیکوپن معکوس شود.مکمل های لیکوپن ممکن است برای زنان باردار و آنهایی که برخی داروها را مصرف می کنند، مناسب نباشد.

کلمات کلیدی:
کد خبر: 21904  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: سلامت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

دمشق حمله رژیم صهیونیستی به غزه را محکوم کرد العالم فارسی  ۱۷ دقیقه پیش

العالم - سوریه یک منبع مسئول وابسته به وزارت خارجه سوریه روز چهارشنبه در اظهاراتی «شدید اللحن» حملات و تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی در غزه را محکوم کرد و گفت: رژیم صهیونیستی اخیرا بر حسب عادت، عملیات جنگ‌طبانه و نژاد پرستادنه علیه ملت فلسطین از جمله علیه زنان و کودکان...

مصرف قلیان در بین دختران و زنان نگران کننده است سلامت نیوز  ۲ ساعت پیش

مصرف قلیان در بین دختران و زنان نگران کننده استسلامت نیوز:رئیس کنفرانس بین المللی سلامت زنان، گفت: کشور باید پیش از آنکه دیر شود، برای مقابله با مصرف دخانیات در بین دختران و زنان، چاره اندیشی کند.به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، کامران باقری لنکرانی، در نشست خبری این کنگره اظهار داشت: عوامل متعددی، سلامت زنان را تحت تاثیر قرار می دهند که مدیریت...

افزایش امید برای درمان بیماران فلج مغزی با سلول‌های بنیادی بهداشت نیوز  ۲ ساعت پیش

افزایش امید برای درمان بیماران فلج مغزی با سلول‌های بنیادی به گزارش بهداشت نیوز: مرتضی ضرابی مدیر عامل بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف پژوهشکده زیست فناوری رویان اظهار داشت: خوشبختانه کارآزمایی‌های بالینی برای درمان بیماری‌های عصبی که مهم‌ترین آنها بیماری CP هستند آغاز شده است.

دارویی برای تسکین تنگی نفس بهداشت نیوز  ۲ ساعت پیش

دارویی برای تسکین تنگی نفس به گزارش بهداشت نیوز: تنگی نفس به تنفس دشوار یا پرزحمت می‌گویند. در این عارضه فرد احساس ناخوشایند دشواری، سختی و سطحی شدن تنفس را دارد. این مشکل در بسیاری از بیماری‌ها مشاهده می‌شود و می‌تواند علل قلبی مانند نارسایی قلب، ریوی مانند آسم و عصبی مانند اضطراب داشته باشد. در...

ویرایش در صفحه توییتر امکان پذیر می شود شبکه ایران  ۲ ساعت پیش

توییتر که یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی در جهان به شمار می‌رود، حالا به نظر می‌رسد که با قابلیت جدیدی که در آینده‌ای نزدیک به پلت‌فرم آن اضافه می‌شود، قصد دارد نظر و رضایت خیل عظیمی از کاربرانش را به سمت و سوی خود جلب کند. حالا جک دورسی در گفت‌وگو و مصاحبه‌ای...

با سیب زمینی از شر موهای سفید خود خلاص شوید! نامه  ۲ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز، مو سفید نه تنها یکی از معضلات دوران پیری است بلکه بسیاری افراد از سنین جوانی با آن مواجه می شوند و یکی از شکایت های همیشگی آنها رنگ کردن مداوم موها مخصوصا با رنگ های شیمیایی است. رنگ موهای زیادی در بازار وجود دارد که برای پوشاندن سفیدی مو از آن ها استفاده می شود اما همه این...

چگونه بیشتر و بهتر بدویم؟ مجله سلامت  ۲ ساعت پیش

چگونه بیشتر و بهتر بدویم؟اگر شما هم به دنبال دویدن‌های با سرعت هستید و می‌خواهید بیشتر از سایر افراد بدوید در این مقاله همراه ما باشید.رازهایی در مورد بهتر دویدنشاید شما نیز سوالاتی در مورد بهتر دویدن و روش‌های آن در ذهن داشته باشید. اینکه چه لباسی برای اینکار پوشیده شود؟ در چه ساعت‌هایی می‌توان دوید؟ بعد از دویدن چه کارهایی...

عسل مخصوص دیابتی ها نداریم سلامت نیوز  ۳ ساعت پیش

عسل مخصوص دیابتی ها نداریمسلامت نیوز: عضو هیات علمی دانشکده تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه عسل مخصوص افراد دیابتی وجود ندارد،گفت: تبلیغاتی در فضای مجازی و اماکن عمومی در مورد عسل مخصوص دیابتی ها مشاهده می شود که غیر واقعی است.به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا،دکتر «گلبن سهراب» روز چهارشنبه...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده