تعداد بازدید: ۲۶
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲۴ مهر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۷:۱۵
‍‍‍رنگدانه‌ای برای تقویت سلامت انسان
سلامت نیوز:‍‍‍ لیکوپن، آنتی اکسیدانی قوی در خانواده کاروتنوئید است. آنتی اکسیدان ها از بدن انسان در برابر آسیب ناشی از فعالیت ترکیباتی به نام رادیکال های آزاد محافظت می کنند.لیکوپن یک ماده مغذی گیاهی با ویژگی های آنتی اکسیدانی است. این رنگدانه ای است که عامل رنگ قرمز و صورتی میوه هایی مانند هندوانه، گوجه فرنگی و گریپ فروت صورتی محسوب می شود.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران از "کر2"، لیکوپن با طیف گسترده ای از فواید سلامت، مانند بهبود سلامت قلب، محافظت در برابر آفتاب سوختگی و برخی انواع سرطان پیوند خورده است. از ویژگی های آنتی اکسیدانی قوی سود می بردلیکوپن، آنتی اکسیدانی قوی در خانواده کاروتنوئید است. آنتی اکسیدان ها از بدن انسان در برابر آسیب ناشی از فعالیت ترکیباتی به نام رادیکال های آزاد محافظت می کنند.
زمانی که سطوح رادیکال های آزاد از سطوح آنتی اکسیدان ها پیشی می گیرد، آنها می توانند موجب استرس اکسیداتیو در بدن انسان شوند. این شرایط با برخی بیماری های مزمن مانند سرطان، دیابت، بیماری قلبی و آلزایمر پیوند خورده است.نتایج یک پژوهش نشان داد که ویژگی های آنتی اکسیدانی لیکوپن می تواند به حفظ تعادل سطوح رادیکال های آزاد کمک کند، و در برابر برخی از این بیماری ها اثر محافظتی داشته باشد.
افزون بر این، آزمایش ها و مطالعات با حضور سوژه های حیوانی نشان داده اند که لیکوپن ممکن است از بدن انسان در برابر آسیب ناشی از آفت کش ها، علف کش ها، مونوسدیم گلوتامات، و برخی انواع قارچ محافظت کند. ممکن است در برابر برخی انواع سرطان از انسان محافظت کندویژگی های آنتی اکسیدانی قوی لیکوپن ممکن است به پیشگیری یا کاهش پیشرفت برخی انواع سرطان کمک کند.
به عنوان مثال، مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که این ماده مغذی ممکن است سرعت رشد سرطان های پستان و پروستات را با محدود کردن رشد تومور کاهش دهد. مطالعات با حضور سوژه های حیوانی نیز نشان داده اند که لیکوپن ممکن است از رشد سلول های سرطانی در کلیه ها پیشگیری کند.در انسان، مطالعات مشاهداتی کاهش 32 تا 50 درصدی خطر سرطان های ریه و پروستات به واسطه مصرف زیاد کاروتنوئیدها، از جمله لیکوپن، را نشان داده اند.
مطالعه ای که طی یک بازه زمانی 23 ساله با حضور بیش از 46 هزار مرد انجام شد، پیوند بین لیکوپن و سرطان پروستات را با جزئیات بیشتری نشان داد. مردانی که دست کم دو وعده سس گوجه فرنکی سرشار از لیکوپن در هفته مصرف می کردند، در مقایسه با مردانی که کمتر از یک وعده سس گوجه فرنگی در ماه مصرف می کردند، 30 درصد احتمال کمتری داشت به سرطان پروستات مبتلا شوند.
با این وجود، یک بررسی جدید که 26 مطالعه را شامل می شد، نتایج ملایم‌تری را نشان داده است. در این بررسی، پژوهشگران مصرف لیکوپن را با کاهش 9 درصدی احتمال ابتلا به سرطان پروستات پیوند دادند. به نظر می رسد مصرف 9 تا 21 میلی گرم لیکوپن در روز بیشترین فایده را دارد. ممکن است سلامت قلب را بهبود ببخشدلیکوپن ممکن است به کاهش حطر ابتلا به بیماری قلبی یا مرگ زودرس ناشی از آن کمک کند.
این تا حدودی به واسطه کاهش عوامل خطرآفرین برای بیماری قلبی است. به طور خاص، لیکوپن ممکن است آسیب ناشی از رادیکال های آزاد، سطوح کلسترول کلی و بد (LDL) را کاهش دهد و کلسترول خوب (HDL) را افزایش دهد.همچنین، سطوح بالای لیکوپن در خون ممکن است طول عمر افراد مبتلا به سندرم متابولیک، ترکیبی از مشکلات سلامت که می تواند به بیماری قلبی منجر شود، را افزایش دهد.
طی یک مطالعه 10 ساله، پژوهشگران دریافتند خطر مرگ زودرس برای افراد مبتلا به سندرم متابولیک که دارای بیشترین میزان لیکوپن در خون خود بودند، 39 درصد کمتر است.در مطالعه ای دیگر، رژیم های غذایی سرشار از لیکوپن با 17 تا 26 درصد خطر کمتر برای بیماری قلبی مرتبط بودند. مطالعه ای جدید نیز سطوح بالای لیکوپن خون را با 31 درصد خطر کمتر برای سکته مغزی پیوند داد.
به نظر می رسد آثار محافظتی لیکوپن به طور خاص برای افرادی با سطوح آنتی اکسیدان پایین در خون یا سطوح بالای استرس اکسیداتیو مفید است که از آن جمله می توان به افراد مسن، افراد سیگاری و افراد مبتلا به دیابت یا بیماری قلبی اشاره کرد. ممکن است در برابر آفتاب سوختگی از انسان محافظت کندلیکوپن محافظت در برابر آثار مخرب خورشید را نشان داده است.
در یک مطالعه کوچک 12 هفته ای، شرکت کنندگان در پیش و پس از مصرف 16 میلی گرم لیکوپن از رب گوجه فرنگی یا دارونما در برابر پرتوهای فرابنفش قرار گرفتند. افرادی که در گروه مصرف کننده رب گوجه فرنگی قرار داشتند واکنش های پوستی خفیف‌تری در مواجهه با پرتو فرابنفش داشتند.در یک مطالعه 12 هفته ای دیگر، مصرف روزانه 8 تا 16 میلی گرم لیکوپن، چه از غذا یا مکمل، کمک به کاهش شدت قرمزی پوست پس از مواجهه با پرتوهای فرابنفش به میزان 40 تا 50 درصد را نشان داد.
در این مطالعه، مکمل هایی که ترکیبی از لیکوپن و کاروتنوئیدهای دیگر را ارائه می کردند، نسبت به آنهایی که تنها لیکوپن داشتند، در برابر آسیب پرتو فرابنفش کارایی بیشتری ارائه کردند.گفته شده است که محافظت لیکوپن در برابر آسیب پرتو فرابنفش محدود است و نمی توان آن را جایگزین خوبی برای محصولات ضد آفتاب در نظر گرفت.
فواید بالقوه دیگرلیکوپن ممکن است فواید سلامت دیگری را نیز ارائه کند که از بهترین نمونه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:ممکن است به بینایی شما کمک کند: لیکوپن ممکن است از تشکیل آب مروارید پیشگیری کرده یا آن را به تاخیر اندازد و خطر انحطاط ماکولا، شرایطی که موجب نابینایی در افراد مسن می شود، را کاهش دهد.
ممکن است درد را کاهش دهد: لیکوپن ممکن است به کاهش درد نوروپاتیک کمک کند، که این نوع درد به واسطه آسیب عصبی و بافتی شکل می گیرد.ممکن است از مغز شما محافظت کند: ویژگی های آنتی اکسیدانی لیکوپن ممکن است به پیشگیری از حملات صرع و از دست رفتن حافظه ناشی از بیماری های مرتبط با افزایش سن، مانند بیماری آلزایمر کمک کند.
ممکن است به شکل گیری استخوان هایی قوی‌تر کمک کند: فعالیت آنتی اکسیدانی لیکوپن ممکن است آهنگ مرگ سلول های استخوانی را کند سازد، ساختار استخوانی را تقویت کرده و به حفظ استخوان هایی سالم و قوی کمک کند.تاکنون، این فواید تنها در آزمایش ها و پژوهش هایی با حضور سوژه های حیوانی مشاهده شده اند. مطالعات بیشتر در انسان ها پیش از نتیجه گیری قطعی نیاز است.
بهترین منابع غذاییتمام مواد غذایی طبیعی سرشار از رنگ صورتی تا قرمز به طور کلی حاوی مقداری لیکوپن هستند. گوجه فرنگی یکی از بهترین منابع برای این ماده مغذی است و هر چه گوجه فرنگی رسیده‌تر باشد، حاوی لیکوپن بیشتری نیز است. اما این ماده مغذی در منابع غذایی دیگر نیز یافت می شود. در فهرست زیر مواد غذایی با بیشترین میزان لیکوپن در هر 100 گرم ارائه شده اند:گوجه فرنگی خشک شده زیر نور خورشید: 45.
9 میلی گرمپوره گوجه فرنگی: 21.8 میلی گرمگواوا: 5.2 میلی گرمهندوانه: 4.5 میلی گرمگوجه فرنگی تازه: 3 میلی گرمگوجه فرنگی کنسروی: 2.7 میلی گرمپاپایا: 1.8 میلی گرمگریپ فروت صورتی: 1.1 میلی گرمفلفل قرمز شیرین پخته: 0.5 میلی گرمدر حال حاضر مقدار مصرف توصیه شده روزانه برای لیکوپن ارائه نشده است، اما با توجه به مطالعات اخیر، مصرف بین 8 تا 21 میلی گرم در روز به نظر بیشترین فایده را دارد.
مکمل های لیکوپنلیکوپن در بسیاری از مواد غذایی یافت می شود، اما آن را می توان به شکل مکمل نیز دریافت کرد. با این وجود، مصرف این ماده در قالب مکمل ممکن است موجب تداخل با برخی داروها، از جمله رقیق کننده های خون و داروهای کاهنده فشار خون شود.مطالعه ای کوچک نشان داد که مصرف روزانه دو میلی گرم مکمل لیکوپن طی دوران بارداری می تواند خطر زایمان زودرس یا وزن کم نوزاد هنگام تولد را افزایش دهد.
برخی پژوهش ها به این نکته اشاره داشته اند که آثار مفید این ماده مغذی ممکن است زمانی که از مواد غذایی به جای مکمل ها دریافت می شود، قوی‌تر باشد. خطرات بالقوهلیکوپن به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود، به ویژه زمانی که از منابع غذایی دریافت شود. در برخی موارد نادر، مصرف مقدار بسیار زیاد غذاهای سرشار از لیکوپن به یک تغییر رنگ پوست به نام لیکوپنودرمیا منجر شده است.
اما مصرف این میزان لیکوپن به تنهایی از طریق رژیم غذایی دشوار است. تغییر رنگ پوست می تواند پس از دنبال کردن یک رژیم غذایی فاقد لیکوپن معکوس شود.مکمل های لیکوپن ممکن است برای زنان باردار و آنهایی که برخی داروها را مصرف می کنند، مناسب نباشد.

کلمات کلیدی:
کد خبر: 21904  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: سلامت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

لغو مجوز دفاتر ارتباطی در صورت فروش غیرقانونی سیم کارت شبکه ایران  ۳۸ دقیقه پیش

به‌دنبال دستور صریح روز گذشته رئیس جمهوری به وزیر ارتباطات برای قطع پیامک‌های تبلیغاتی در حاشیه نشست در وزارت ارتباطات، محمدجواد آذری جهرمی در توئیتر از اخطار جدی به دفاتر خدمات ارتباطی که با شیوه‌های غیرقانونی سیم‌کارت تلفن همراه در اختیار ارسال‌کنندگان پیامکهای مزاحم قرار...

ساخت قاشق و چنگال ویژه معتادان تلفن همراه شبکه ایران  ۳۸ دقیقه پیش

یک استارت آپ خوش فکر محصولی  موسوم به Spoon Phork را طراحی و تولید کرده است تا کاربران معتاد به تلفن همراه حین کار غذای خود را با آن میل کنند. این محصول متشکل از یک قاب متصل به تلفن همراه بوده و قاشق و چنگال پشت آن قرار می گیرد. چسبیدن قاشق و چنگال به تلفن همراه به افرادی که حتی لحظه ای از تلفن...

چقدر خواب در طول شبانه‌روز نیاز داریم؟ سلامت نیوز  ۱ ساعت پیش

چقدر خواب در طول شبانه‌روز نیاز داریم؟سلامت نیوز: نیاز بدن به خواب با توجه به گروه‌های سنی مختلف، متفاوت است، اما بدن اغلب مردم به طور متوسط به هفت یا هشت ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارد.به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، مطالعات جدید محققان نشان می‌دهد خواب کمتر از ۸ ساعت در طولانی مدت باعث اضافه وزن، دردهای معده، سردرد، اختلال...

هشدار محققان نسبت به تبدیل‌ شدن دریای خزر به "دریای‌مرده" سلامت نیوز  ۱ ساعت پیش

هشدار محققان نسبت به تبدیل‌ شدن دریای خزر به "دریای‌مرده"سلامت نیوز: بر اساس یافته‌های محققان کشور، تراز آب دریای خزر در سال‌های اخیر کاهش یافته است، ضمن آنکه انواع مواد آلاینده و فاضلاب‌های شهری و کشاورزی به این دریا وارد می‌شود که با افزایش بار آلی در بستر و کاهش اکسیژن در این مناطق، دریای خزر در بخش‌های عمیق به محیطی مرده تبدیل...

مالیاتی که بخشیده نشد، وام کم‌بهره‌ای که داده نشد سلامت نیوز  ۲ ساعت پیش

مالیاتی که بخشیده نشد، وام کم‌بهره‌ای که داده نشدسلامت نیوز:ایمانی‌جاجرمی، جامعه‌شناس: پلاسکو به نمادی از شرمساری تبدیل شده است رئیس سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان: تا مهر ۹۹ ساختمان جدید پلاسکو به کسبه تحویل داده می‌شود.به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شهروند ، از آن پنجشنبه ویران پلاسکو و از آن آخرین روز دی ۹۵، دو‌سال...

چاقی میان تنه مغز را کوچک می کند سلامت نیوز  ۲ ساعت پیش

چاقی میان تنه مغز را کوچک می کندسلامت نیوز: محققان دانشگاه لافبرو انگلیس دریافتند چاقی میان تنه (شکم و دور کمر) با کاهش اندازه مغز، ضعف حافظه و افزایش خطر ابتلا به زوال عقل ارتباط دارد.به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، در این تحقیقات از اطلاعات سلامت 9652 داوطلب با میانگین سنی 55 سال استفاده شده است و محققان شاخص توده بدنی، نسبت...

روبات همراه کودکان و سالمندان در راه بازار شبکه ایران  ۳ ساعت پیش

این روبات مجهز به هوش مصنوعی که پیش از این، نسخه بتا آن ساخته شده بود حالا به دستیار صوتی الکسا و هوش مصنوعی مجهز شده است و با اتصال به وای‌فای می‌تواند فرامین شما را اجرا کند. سر این روبات، یک تبلت 10 اینچی است و روی چهار چرخ حرکت می‌کند. Temi همچنین دارای چندین میکروفن، اسپیکر و 60...

رونمایی از نخستین روزنامه نگار روباتیک در پاکستان شبکه ایران  ۳ ساعت پیش

بازار بورس اوراق بهادار پاکستان در ساعت 3:30 بعد از ظهر (از روزهای دوشنبه تا پنجشنبه) بسته می شود و گزارش های آن نیز اغلب تا ساعت 2 تمام می شود. اما به لطف این روبات جدید گزارش ها در مورد وضعیت بازار تا ساعت ها پس از بسته شدن قیمت ها ادامه خواهد داشت. این روبات روزنامه نگار که "دانته" هم...

کسب درامد از آلودگی هوا به کمک فناوری نانو! ستاد فناوری نانو  ۱۲ ساعت پیش

انتشار دی‌اکسید گوگرد به‌عنوان یکی از مهم‌ترین آلاینده‌های سمی، مشکلات بسیاری از جمله آلودگی شدید هوا و اثرات سوء بر سلامت انسان‌ها و سایر جانداران، تخریب منابع آبی و غذایی انسان و سایر موجودات و کاهش حاصلخیزی خاک را از طریق باران اسیدی ایجاد خواهد کرد. ازاین‌رو، همواره در تمام دنیا از جمله ایران، ارائه...

فیس‌بوک در انتظار جریمه سنگین هموطن سلام  ۱۴ ساعت پیش

کمیسیون تجارت فدرال از سال گذشته پیگیر ماجرا بوده و هنوز یافته‌های خود را نهایی نکرده تا مبلغ نهایی جریمه مشخص شود. یکی از افراد درگیر در این پرونده به واشنگتن‌پست گفت مدیران فیس‌بوک در این رابطه با کمیسیون تجارت فدرال تماس داشته‌اند تا در جریان جزییات جریمه قرار گیرند. به گزارش ایتنا از خبرآنلاین،...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده