تعداد بازدید: ۱۱
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۲۵ مهر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۶:۳۸
چرا بانوان «گزینشی» به ورزشگاه می‌روند؟/ نمایش «صوری» برای فیفا
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری مهر، دیدار تیم های ملی فوتبال ایران و بولیوی در شرایطی برگزار شد که حضور بانوان در ورزشگاه به مهمترین سوژه این دیدار تبدیل شده بود. حضوری مثل همیشه به صورت گزینشی انجام شد و همین مسئله انتقادات زیادی را ایجاد کرده است.  غلامحسین زمان آبادی مشاور فدراسیون فوتبال در امور فرهنگی با تاکید بر اینکه حضور بانوان در ورزشگاه برای دیدار تیم ملی فوتبال مقابل بولیوی به صورت گزینشی انجام شد، در مورد دلیل آن توضیح داد.
وی همچنین تاکید کرد که توجه به مهلت فیفا در این زمینه یکی از دلایل اتخاذ چنین تصمیمی  بوده است.  *  دیدار تیم های ملی ایران و بولیوی در حضور بانوانی برگزار شد که البته به صورت گزینشی اجازه ورود به ورزشگاه را پیدا کردند، چه شد که چنین تصمیمی اتخاذ شد. - غلامحسین زمان آبادی: یک سال است که بحث ورود خانواده ها و بانوان در ورزشگاهها کار می کنیم.
این موضوعی است که خواست فدراسیون هم بوده اما به خاطر وجود برخی شرایط، تاکنون انجام آن محقق نشده است. به هرحال برای اینکه شاهد حضور خانواده ها و بانوان باشیم، باید فضای ورزشگاه ها مناسب سازی شود. این در حالی است که ما در ورزشگاه ها شاهد حرمت شکنی ها و شعارهایی هستیم که در شان خانواده ها نیست. بر همین اساس از یک سال پیش یک عزم عمومی برای برطرف شدن مشکلات پیش آمد تا موانع برای ورود خانواده ها و بانوان برطرف شود.
طی این مدت حتی وزیر ورزش هم نسبت به ایجاد زیرساختهای لازم دستور لازم را داده بود و در کل مسئولان موظف به پیگیری شده بودند تا کم کم شرایط حضور بانوان با ایجاد زیرساخت های لازم مهیا شود.  * یعنی می خواهید بگویید حضور بانوان در ورزشگاه آزادی در راستای ایجاد حداقل زیرساختهای لازم برای آنها انجام شد اما با این حال ما شاهد حضور «گزینشی» و «فرمایشی» بانوان بودیم نه حضور عام آنها.
  - ما باید در وهله اول چگونگی حضور بانوان در ورزشگاه را تست می کردیم. از یاد نبرید که در رقابتهای انتخابی جام جهانی و در دیدار با ژاپن ۹ نفر از تماشاگران کشته شدند. حالا در نظر بگیرید علاوه بر ۱۰۰ هزار تماشاگری که همیشه می آیند، ۵۰ هزار تماشاگر خانم هم به آنها اضافه می شد. قطعاً حضور این تعداد تماشاگر مشکلاتی را به همراه داشت.
به همین دلیل ما در اولین اقدام از بانوانی دعوت کردیم به ورزشگاه بیایند که می دانستیم حضورشان مشکل ساز نخواهد شد. در واقع می خواستیم با حضور این افراد، بحث حضور تماشاگران زن در ورزشگاه را دقیق تر بررسی کرده و آسیب شناسی های آن را تکمیل کنیم. * به تعداد تماشاگران و مشکلاتی که حضور زیاد آنها می توانست ایجاد کند، اشاره کردید.
این در حالی است که بسیاری از سکوهای ورزشگاه در جریان دیدار ایران – بولیوی خالی بود با این حال بودند بانوانی که برای تماشای بازی به ورزشگاه آمدند اما پشت در ماندند. - خدمت شما گفتم که قصد ما بررسی جوانب مختلف حضور بانوان در ورزشگاه بود و بر همین اساس خود ما تعدادی از بانوان را که نسبت به آنها شناخت هم داشتیم دعوت کردیم که به ورزشگاه بیایند.
* با این حساب، چرا حضور بانوان برای این بازی آزاد اعلام شده بود؟ - فدراسیون فوتبال هیچ اطلاع رسانی در این زمینه انجام نداده بود حتی به اندازه یک خط؛ این جوی بود که از سوی برخی رسانه ها و بیشتر در فضای مجازی ایجاد شد. فکر می کنم وقتی دوستان رسانه ای مطلع شدند که از بعضی بانوان برای حضور در ورزشگاه دعوت شدند، چنین جوی را ایجاد کردند.
* بهتر نبود آزادبودن حضور بانوان در ورزشگاه به صورت رسمی توسط فدراسیون تکذیب می شد؟ - این کار را انجام دادیم. طوری که پیش از آغاز بازی در زیرنویس شبکه خبر چندین بار به این موضوع اشاره شد. * البته که شاید اگر موضوع به صورت رسمی از سوی سایت فدراسیون اعلام می شد، چنین جوی به وجود نمی آمد. به بحث آسیب شناسی حضور بانوان اشاره کردید، فکر می کنید نتایج به دست آمده از حضور گزینشی بانوان را می توان به حضور عام آنها تعمیم داد؟ - ما خودمان هم اطمینان نداشتیم که بعد از گذشت یک سال از ایجاد عزم عمومی و پیگیری های صورت گرفته، می توانیم بدون مشکل پذیرای خانواده ها و بانوان باشیم یا نه.
به همین دلیل حضور بانوان را برای این بازی عمومی نکردیم. اتفاقاً با حضور همین بانوانی که خودمان از آنها دعوت کرده بودیم خیلی از مسائل را توانستیم آسیب شناسی کنیم. مثلاً یکی از برنامه های مهم ما این بود که بررسی کنیم ببینیم کدام قسمت ورزشگاه برای بانوان مناسب تر است که با حضور همین بانوان هم می توانستیم آن را انجام دهیم.
در این زمینه حتی پیشنهاد شد که تعدادی از بانوان پشت دروازه مستقر شوند تا از این حیث هم حضورشان مورد بررسی قرار بگیرد. * قاعدتاً اقدامی که برای حضور بانوان در ورزشگاه آن هم به صورت گزینشی انجام دادید به خاطر فیفا بود و مهلتی که در این زمینه برای فدرارسیون تعیین کرده بود. - به هر حال این یک تکلیف برای ما شده بود.
نباید دست روی دست می گذاشتیم و اجازه می دادیم خطری فوتبال ایران را تهدید کند. * یعنی با این حضور نمایشی بانوان، مشکل حل می شود؟ - باید از یکجا کار را شروع می کردیم. ترجیح ما این بود در اولین گام خودمان از بانوان دعوت کنیم نه اینکه پذیرای همه آنها باشیم. حالا اگر این حضور نمایشی قطع شود، حق را به شما می دهیم.
اما برنامه ما این است که همچنان برنامه را با جدیت پیگیری کنیم تا به سرانجام برسانیم. * در ابتدای صحبت ها به این اشاره کردید که طی یک سال گذشته پیگیر حضور بانوان و مهیا شدن زیرساخت های آن بودید. برای دیدار ایران و بولیوی چه زیرساختی آماده شده بود. - خیلی مفصل است. باید از نظر فضا و شعارهای مطرح شده به آمادگی می رسیدیم.
بلیت فروشی هم یکی از موارد مورد توجه بود. فدراسیون بلیت فروشی را به صورت اینترنتی انجام می داد اما وقتی به باشگاه ها واگذار کردیم دوباره به روند کاغذی بازگشت و اینکه خیلی از تماشاگران از شب قبل پشت در ورزشگاه بخوابند. درست است که برای این بازی بلیت فروشی نداشتیم، اما به واسطه همین حضور بانوان حداقل مسیر ورود و خروج آنها را بررسی کردیم.
* پاسخ سوالم را نگرفتم؛ زیرساختهایی که برای حضور بانوان آماده شده بود شامل چه مواردی می شد؟ - سرویس بهداشتی، تغذیه، آبسردکن و نمازخانه از جمله مواردی بود که برای مهیا شدن حضور بانوان در دیدار ایران - بولیوی، لحاظ شده و آماده شده بود. * با توجه به جوی که برای حضور بانوان در دیدار ایران - بولیوی ایجاد شد، شائبه هایی در مورد حضور بانوان برای دیدار پرسپولیس - السد هم مطرح شده است.
- نه؛ این موضوع را تائید نمی کنم. فدراسیون برنامه ای برای ورود بانوان در دیدارهای باشگاهی ندارد. * با روند طی شده برای دیدارهای آتی تیم ملی که در آزادی برگزار می شود، باز هم شاهد حضور بانوان خواهیم بود و اگر بله، باز هم این حضور گزینشی است؟ - فعلاً ما این بازی را به سرانجام رسانده ایم. برای دیدارهای آتی هنوز تصمیم گرفته نشده است.
* سپاس از فرصتی که دادید. صحبتی ندارید؟ ـ  ممنون از اینکه به بحث حضور بانوان در ورزشگاه ها می پردازید. فدراسیون فوتبال با جدیت پیگیر این موضوع است. فقط اینکه در رابطه با آن باید صبوری کرد. 

کد خبر: 23067  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ستاره ها
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای ورزشي

می‌توانیم در شرایط بهتری به سهمیه المپیک برسیم/ انتقادها نسبت به تیم ملی کاراته بانوان منصفانه... خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

می‌توانیم در شرایط بهتری به سهمیه المپیک برسیم/ انتقادها نسبت به تیم ملی کاراته بانوان منصفانه نیست به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، سارا بهمن یار دارنده مدال برنز رقابت‌های قهرمانی جهانی اسپانیا درباره این دوره از رقابت‌ها در گفتگو با خبرنگار برنا، گفت: مسابقات جهانی در سطح بسیار خوبی برگزار شد. این دوره از رقابت‌ها در کسب سهمیه المپیک بسیار تاثیر گذار بود. کشورها...

ورزش می تواند شور و نشاط را در جامعه گسترش دهد/ مدیران ورزشی خود را مکلف به اجرای قانون بدانند خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

ورزش می تواند شور و نشاط را در جامعه گسترش دهد/ مدیران ورزشی خود را مکلف به اجرای قانون بدانند به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، محمد اسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس  درباره میزبانی کشورمان در لیگ قهرمانان آسیا به خبرنگار برنا گفت: خوشبختانه ما در فینال لیگ قهرمانان آسیا میزبانی شایسته‌ای داشتیم، بنده معتقدم ما در این بازی توانستیم به میهمانان...

2دلیلی که بیرانوند را بهترین بازیکن سال آسیا خواهد کرد+عکس خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

2دلیلی که بیرانوند را بهترین بازیکن سال آسیا خواهد کرد+عکس به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا،روز گذشته بود که نام علیرضا بیرانوند دروازه‌بان پرسپولیس در بین سه نامزد نهایی برترین بازیکن سال آسیا دیده می‌شود. برای اولین بار در تاریخ آسیا نام یک دروازه‌بان بین سه نامزد نهایی برترین بازیکن سال دیده می‌شود. کارشناسان کنفدراسیون...

پرسپولیس با 5 بازیکن هم پیکان را می‌برد/ بیرانوند جایی برای رفتن ندارد/ اگر بخواهند خودم دروازه‌بان... خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

پرسپولیس با 5 بازیکن هم پیکان را می‌برد/ بیرانوند جایی برای رفتن ندارد/ اگر بخواهند خودم دروازه‌بان می‌شوم به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، وحید قلیچ، پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس درباره دیدار سرخپوشان و پیکان در گفتگو با خبرنگار برنا، گفت: تیم فوتبال پرسپولیس با همین تعداد بازیکن هم می‌تواند پیکان را شکست دهد. تیمی که با دست خالی به فینال لیگ قهرمانان آسیا می‌رسد در لیگ برتر ایران...

فدراسیون‌های بلاتکلیف مشمول بازنشستگی، بودجه نمی‌گیرند آفتاب نیوز  ۵ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : دیوان محاسبات اداری از روز گذشته و با اتمام مهلت فعالیت بازنشسته ها در فدراسیون های ورزشی از ٢٦ آبان اعلام کرده فعالیت روسای بازنشسته فدراسیون ها از نظر دیوان محاسبات جرم محسوب می شود و قوه قضاییه هم به طور جدی دنبال این مورد است. کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش هم بر اساس این اعلام...

برد تک گله اسپانیا مقابل بوسنی و هرزگوین ایلنا  ۶ ساعت پیش

برد تک گله اسپانیا مقابل بوسنی و هرزگوینبه گزارش ایلنا، تیم ملی اسپانیا در دیداری تدارکاتی از ساعت 23:15 دقیقه به مصاف بوسنی و هرزگوین رفت که این دیدار در پایان با برتری 1-0 لاروخا به اتمام رسید. بریس مندز در دقیقه 78 تک گل مسابقه را به ثمر رساند و اسپانیا با روحیه خوب به ادامه مسابقات فکر می کند.

از ادعای پیدا شدن جام های پرسپولیس در منیریه تا مناظره کی روش و برانکو با حضور دیکتاتور کوچک(عکس) ایلنا  ۶ ساعت پیش

از ادعای پیدا شدن جام های پرسپولیس در منیریه تا مناظره کی روش و برانکو با حضور دیکتاتور کوچک(عکس)به گزارش ایلنا، روزنامه های دوشنبه 28 آبان ماه با تیترهای داغ که بیشتر به مسابقه معوقه پرسپولیس-پیکان نامزد شدن بیرانوند برای کسب توپ طلای آسیا و همچنین ماجرای کی روش و برانکو منتشر شد.        

لیگ ملت‌های اروپا؛ صعود باورنکردنی سوئیس با تحقیر بلژیک نود  ۶ ساعت پیش

لیگ ملت‌های اروپا؛ صعود باورنکردنی سوئیس با تحقیر بلژیک در جشنواره استثنوایی پول پارو کن ( کلیک کنید )وبسایت رسمی برنامه نود - تیم سوئیس به دور نهایی لیگ ملت های اروپا راه یافت. به گزارش وبسایت نود، رقابت های لیگ ملت های اروپا یکشنبه شب با برگزاری ۶ بازی ادامه پیدا کرد. از سطح اول، در گروه دوم تیم های سوئیس و بلژیک به مصاف هم رفتند که این بازی جذاب با نتیجه...

پیروزی خفیف اسپانیا مقابل بوسنی در دیدار دوستانه نود  ۶ ساعت پیش

پیروزی خفیف اسپانیا مقابل بوسنی در دیدار دوستانه در جشنواره استثنوایی پول پارو کن ( کلیک کنید )وبسایت رسمی برنامه نود - اسپانیا در دیداری دوستانه مقابل بوسنی پیروز شد. به گزارش وبسایت نود، تیم ملی اسپانیا که روز یکشنبه با پیروزی انگلیس مقابل کرواسی در رده دوم گروه خودش در جام ملت های اروپا قرار گرفت و از صعود به دور نهایی باز ماند از ساعت ۲۳:۱۵ در...

ستاره آرسنال در آستانه ازدواج/هزینه یک میلیون پوندی مراسم عروسی نامه  ۷ ساعت پیش

 مسعوت اوزیل ستاره ترک تبار باشگاه آرسنال در تعطیلات پیش رو با آمنه گولشه هنرپیشه ترک تبار سوئدی ازدواج خواهد کرد.مراسم عروسی این دو چهره معروف به دلیل حضور خانواده آنها در سه کشور آلمان، ترکیه و سوئد برگزار خواهد شد.هزینه مراسم مسعوت اوزیل به دلیل برگزاری در 3 کشور حدود  یک میلیون پوند برآورد...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده