جستجو در اخبار :
عجیب ترین مدل های لباس عروسچهره های وارونه ی شخصیت هاعکس های رمانتیک و زیبا از زوج های عاشقعکس های منتخب (9)عکس های طنز و دیدنی (40)عکس های نمایشگاه خودروی ژنو 2011عکس های طنز و دیدنی (33)عکس های زیبای هنری (2)
تعداد بازدید: ۱۴۰ |  تاريخ انتشار: یکشنبه،۵ آبان ۱۳۹۲  |  ساعت انتشار: ۰۹:۳۵
مرگ قریب الوقوع دریاچه ارومیه و عواقب آن برای ایران
سلامت نیوز : مرگ آرام دریاچه ارومیه نشانگر هشداری برای آینده است. دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی  ایران اخیرا در نشستی در نیویورک با اشاره ویژه به دریاچه ارومیه در شمال غربی ایران، که زمانی بزرگ ترین دریاچه آب شور جهان نیز بود، به مشکلات مربوط به آب در ایران اذعان کرد.به گزارش سلامت نیوز به نقل از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد ؛ این دریاچه به گونه ای  هشدار دهنده در حال خشک شدن است.
مشکل اصلی این است که مجموعه ای از مصرف کنندگان مرتبا آب را از  حوضه تغذیه کننده دریاچه برداشت می کنند. درسالهای اخیر این خروجی ها به مراتب بیشتر از ورودی آب به دریاچه بوده است.. خشکسالیهای اخیر را نیز به این روند اضافه کنید، در نتیجه تراز آبی دریاچه به طور مداوم کاهش پیدا کرده است.دریاچه ارومیه موقعیت ممتازی دارد.
این دریاچه پارک ملی، سایت تالابی ثبت شده در کنوانسیون رامسر، وازذخایر زیست کره یونسکو است. اما قسمت های وسیعی از آن اکنون فاقد آب است و این مشکل در حال گسترش است. بستر نمکی خشک شده و ذرات نمک در حال انتشار به زمین های زراعی مجاور است. این وضع به تدریج شوری خاک را افزایش داده   و در ناپایداری  کشاورزی حوضه تاثیرگذار خواهد بود.
وضعیت کنونی دریاچه ارومیه فقط مختص به ایران یا حتی منطقه نیست.راه حل هایی وجود دارد، ومن به آن ها اشاره خواهم کرد، اما مساله اصلی این است که به موضوع کاهش سطح آب با قاطعیت لازم رسیدگی نشده است. وفرصت دارد از دست می رود.چند روز پیش به ارومیه رفتم تا از نزدیک اوضاع را ببینم. مردم محلی به من گفتند تا حتی یک دهه پیش وضع دریاچه عادی بوده است.
امواج در برخی از مناطق دریاچه به موج شکن ها و اسکله های 4 متری می خورد. حالا آن محل ها کاملا خشک شده و قایق ها به گل نشسته اند.مردم درباره انبوه زیباترین پرندگان مهاجرمانند  پلیکان، فلامینگو و پرندگان دیگرحرف می زدند که از دریاچه استفاده می کردند. ساکنان حوالی دریاچه در اواسط دهه 1990 حتی نگران سیل  ناشی از بالا آمدن سطح آب آن بودند.
حالا دیگر اثری از آن فراوانی آب نیست و مردم می گویند نمی توانند سرعت خشک شدن آب دریاچه را باور کنند.شاید آنچه بر سر دریاچه ارومیه می آید یکی از آشکارترین نمونه های – کل کره زمین- است که نشان می دهد ما انسان ها چقدر سریع می توانیم محیط زیست خود را نابود کنیم. اما نمونه های دیگری هم هست.نمونه: نابودی دریای آرال.
دریای آرال  که زمانی (در سال1960 ) چهارمین پیکره آبی­های داخلی بزرگ جهان محسوب می­شده تا سال  2011 92% حجم آب خود را از دست داد.نمونه دیگر: دریاچه بوردور ترکیه، که در همان دوره ای که دریاچه ارومیه 6متر از آب خود را از دست داد 12 متر از عمق آب آن کاسته شد. برای مشاهده نمونه های بیشتر کافی است به "لیست مونترو" کنوانسیون رامسر که دریا چه ها و تالاب هایی را که دچار تغییرات در وضعیت بوم شناختی هستند را فهرست کرده نگاهی بیاندازی.
خواندن این فهرست تکان دهنده است. این منابع در سراسر جهان- درکشورهای توسعه یافته و درحال توسعه – براثر فعالیت های انسان در معرض تهدید قرار گرفته اند. نمونه ها کشورهایی مانند آلمان ، اسپانیا، ایالات متحده امریکا، دانمارک و اتریش را نیز شامل می­شود.آینده برای حوضه ارومیه مایوس کننده به نظرمی آید، و اگر برای این منطقه و چندین تالاب دیگر در سطح ایران اقدامی انجام نشود، پیامدها و عوارض آن شدید خواهد بود.
متاسفانه این بخشی از جریانی است که در سراسر دنیایی که نیمی از تالاب های آن طی چند دهه گذشته ناپدید شده اند در حال وقوع است.با این حال هنوز برای کمک به نجات دریاچه ارومیه زمان باقی است، اما اگر قرار است این کمک انجام شود دولت، مردم ایران و جامعه بین المللی باید هم اکنون اقدام کنند.   به این ارقام توجه کنید.
میانگین ظرفیت آب حوضه آبریز دریاچه ارومیه حدود 6 میلیارد و 800 میلیون متر مکعب در سال است. حدود 3 میلیارد و 100 میلیون متر مکعب از این مقدار برای حفظ زیست بوم دریاچه  موردنیاز است. از بقیه آن می توان به گونه ای کاملا پایدار برای توسعه کشاورزی و صنعتی، همچنین آب آشامیدنی استفاده کرد.اما در حال حاضر، برآورد می شود به طور میانگین تنها حدود یک پنجم مقدار آب مورد نیاز وارد دریاچه شده و بقیه آب از سرچشمه­ها برای مصارف کشاورزی و صنعتی برداشت می شود.
  نتیجه این است که در طول دو دهه گذشته مساحت دریاچه از 5000 کیلومتر مربع به 2000 کیلومتر مربع کاهش یافته است. اما این کاهش اندازه به ظاهر  40 درصدی ، خسارت بزرگ تر در حجم آب را مخفی می کند، زیرا میانگین 6 متری عمق آب هنگامی که مساحت دریاچه پنج هزار کیلومترمربع بوده اینک که سطح دریاچه  به دو هزار کیلومترمربع رسیده تنها یک مترشده است.
حوضه آبریز دریاچه ارومیه بین استان های آذربایجان غربی و شرقی و کردستان واقع شده است. بررسی دولت ایران و سازمان ملل متحد حاکی است هریک از این استان ها می تواند مقداری از این آب را برای توسعه خود نگهدارند و اجازه دهند  جریان پایدار باقیمانده  به دریاچه بریزد. این یکی از مشکلات اقتصاد سیاسی است. سیاستمداران استانی به موکلان خود پاسخگو هستند و ایجاد شغل و رشد اقتصادی را در صدر دستور کار خود قرار داده ­اند.


کد خبر: 2581788  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: سلامت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
اخبار مرتبط:
▫ شصت درصد دریاچه ارومیه خشکید  ایران دیپلماتیک - بين‌الملل
ارسال برای دوستان

پربیننده‌های روز گذشته

پربیننده‌های هفته گذشته

پربیننده‌های ماه گذشته

پربیننده‌ترین خبرهای ٤ ساعت گذشته

پربیننده‌ترین خبرهای ١٢ ساعت گذشته

پربیننده‌ترین خبرهای ٢٤ ساعت گذشته

  برخی کاربران  
    
     
  وضعیت آب و هوا  
 

دما: ۷سانتیگراد
وضعیت هوا: صاف
 امروزفردا
حداقل: ۴۶
حداکثر: ۱۶۱۷