تعداد بازدید: ۲۲
تاريخ انتشار: شنبه،۲۸ مهر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۲۰:۵۹
گروه فشار در فضای مجازی چه می خواهد؟
قبل از شروع بحث، شما در فضای مجازی حضور دارید؟ در تلگرام، واتس اپ، اینستاگرام و به ندرت فیس‌بوک حضور دارم. از توئیتر هم گه گاه استفاده می‌کنم. بعد از برخی تحرکات از جمله ارسال پیامک‌های گسترده هتاکی و تهدید به نمایندگان مجلس و حتی اعضای شورای نگهبان این گزاره مطرح شد که گروه‌های فشار از خیابان به شبکه‌های اجتماعی نقل مکان کردند؟ فکر می‌کنم این ارزیابی دقیقی است که به آن اشاره کردید.
«گروه فشار» یک تعریف دوگانه دارد. در یک تعریف، منظور از «گروه فشار» جریان‌های قدرتمند، متنفذ، صاحب سرمایه و منافع رانتی هستند که هرگونه کنش شفاف و عمل در محیط شیشه‌ای را برنمی‌تابند. این جریان سعی می‌کند این محیط شیشه‌ای را بشکند و به خانه‌های امن پناه ببرد.
شکل دیگر گروه‌های فشار هم به فعالیت‌های بدوی و ابتدایی اشاره دارد که به‌صورت حمله و استفاده از خشونت، سرکوب و درگیری‌های فیزیکی بروز می‌کند. این مسأله در کشور ما یا جهان سابقه طولانی دارد. پیش از جنگ جهانی دوم در آلمان، ایتالیا و اسپانیا شیوع پیدا کرد. در آلمان در قالب سازمان «مطالبه‌گران اجتماعی حزب ناسیونال سوسیالیست» آلمان بروز یافت.
این‌ها معمولاً علیه یهودی‌ها و کمونیست‌ها بسیج می‌شدند و مخالفان سیاسی خود را با این عناوین مورد هجمه قرار می‌دادند. حتی پیش از جنگ جهانی دوم مجلس رایشتاک را آتش زدند و آن را به گردن کمونیست‌ها انداختند و به این بهانه می‌خواستند آنان را سرکوب کنند. در رومانی و دیگر کشورهای اروپای شرقی هم گروه‌هایی مانند «گارد آهن» بودند که لباس مشکی می‌پوشیدند و گرایش‌های فاشیستی و راست داشتند.
در ایران گویا سابقه چنین گروه‌هایی حتی به دوره مشروطه هم می‌رسد. در دهه 30 ما برادران رشیدیان، برادران هفت کچلان، برادران احمد یخی، حتی مرحوم طیب که به آنان چماقدار هم می‌گفتند را داشتیم. اتفاقاً مقاله‌ای با عنوان «لوطیان در دوره قاجار» دارم و در آنجا توضیح داده‌ام که کارکرد سیاسی، مذهبی و اجتماعی این گروه به چه صورت بوده است.
 لوطیان دو دسته بودند؛ یک دسته طرفدار علما بوده و تعصبات مذهبی داشتند و تلاش می‌کردند منویات آنان را برآورده کنند.دسته دیگر به دربار وابسته بوده و تلاش می‌کردند مخالفان را سرکوب کنند. در کودتای 28 مرداد، سازمان سیا با استفاده از شبکه «کلاه مخملی»‌ها برای سرکوب طرفداران مصدق استفاده کرد.
همین گروه 28 مرداد خانه مصدق را غارت و به دکتر حسین فاطمی حمله کردند. مشابه این گروه‌ها در سال‌های 56 و 57 به شکل‌های دیگری بروز کردند و پس از انقلاب هم متأسفانه به‌صورت دیگری خود را نشان داد. من به‌عنوان کسی که بارها مورد مهربانی گروه‌های فشار قرار گرفتم، خوشحالم که حداقل آنان‌ چماق را کنار گذاشتند و برخی فیلمساز شدند و برخی هم به فضای مجازی پناه آوردند.
فکر می‌کنید این نقل مکان برای چه بود؟ برای اینکه فضای برخورد فیزیکی در جامعه‌ای که هر روز از نظر فرهنگی و اجتماعی بیشتر می‌شود همچنین با وجود رسانه‌هایی که این کنش‌ها را به تصویر می‌کشد و به رؤیت بقیه می‌رساند، دشوار است. قدیم به سخنرانی ما حمله می‌کردند و شاید مردم یک شهر مطلع می‌شدند و رسانه‌ها در حدی منعکس می‌کردند؛ اما حالا «شهروند خبرنگاران» با موبایل‌های خود فیلم می‌گیرند و به سراسر دنیا می‌فرستند.
بزرگان این‌ها متوجه شدند که هزینه‌های روانی و اجتماعی چنین اقداماتی بسیار سنگین است. البته می‌دانیم که گروه‌های فشار در شکل‌های دیگری هم عمل می‌کنند؛ مانند حذف فیزیکی شبیه همین کاری که بن سلمان انجام داد.این نشان می‌دهد که در دنیای امروز نمی‌توان براحتی با روزنامه نگاران یا چهره‌های سیاسی این طور برخورد کرد.
ما در ایران هم نیروهای «خودسر» داشتیم. اما امروز یک سازمان فکری وجود دارد که به جای اینکه به این‌ها پول و ساندیس بدهد و عده‌ای را به خیابان بکشاند، آنان را به فضای مجازی و حضور در این شبکه‌ها کشانده است. این گامی به جلو است؟  من این را یک حرکت رو به جلو می‌دانم.
وجود چنین جریان‌هایی در عرصه‌های مجازی خیلی بهتر از این است که در لاهیجان برای من ایجاد شد. سازوکارشان در فضای مجازی چیست؟ فکر می‌کنم تعداد زیادی از این حساب‌ها یا اکانت‌ها فیک و ناشناس هستند.اما اگر آشنا هستند، یا بر اساس باورهای سیاسی و ذهنی خود عمل می‌کنند یا اینکه برای اجرای برخی منویات مأموریت دارند.
به‌عنوان مثال در جریان «برجام» یا FATF منافع اقتصادی برخی به خطر می‌افتد و آنان شروع می‌کنند به هوچی‌گری، هیاهو و جنجال. برخی از این نیروها که بر اساس باورهای خود عمل می‌کنند با‌وجود فیلتر بودن برخی شبکه‌ها کماکان از آن استفاده می‌کنند؛ این را چگونه می‌بینید؟ استاد ما مرحوم رضوانی در دانشگاه تهران معتقد بود ایرانی‌ها را در یک جمله می‌توانیم تعریف کنیم: «ما ملت افراط و تفریط هستیم».
همه ما از مردم عادی تا فرهنگی‌ها، از تلگرام استفاده می‌کنند، فقط این وسط یک کاسبی برای فروشنده‌های وی پی ان ایجاد شد. البته نهادهایی که یا متوجه تحولات فرهنگی اجتماعی نیستند یا می‌خواهند بگویند ما هستیم، همچنان پارازیت تولید می‌کنند. علت دیگر شاید این است که واقعاً به این حوزه آگاه نیستند.
چنانکه مدیرانی هستند که به حوزه افکارعمومی و رسانه‌ها یا فضای مجازی اعتقاد ندارند و متوجه نیستند که در فضای مجازی چه طوفانی می‌شود ایجاد کرد. یا اینکه نسل جدید را نمی‌شناسند و فکر می‌کنند با فیلترکردن ماجرا تمام می‌شود. درحالی که امروز نمی‌توان از اهرم فیلتر استفاده کرد؛ کما اینکه پیش از مشروطه هم دستگاه برق یا بلندگو با مقاومت‌هایی رو به رو شد و با آن مبارزه کردند اما به نتیجه نرسیدند، این اتفاق امروز هم خواهد افتاد.
یعنی معتقدید در نهایت به نفع جامعه مدنی است که این گروه‌ها به فضای مجازی نقل مکان کردند؟ اول باید به این سؤال جواب داد که در دنیای امروز صدا و سیما با آن روش یکسویه‌نگر خود طرفداران بیشتری پیدا کرده یا شبکه‌های پیشرفته‌ای که در خارج از کشور فعالیت می‌کند.ما هم به جای نظارت عقلایی کارهایی کردیم که ناهنجاری‌های اجتماعی را بیشتر می‌کند.
برای مثال استفاده از فیلترینگ باعث شده که جوانان وارد حوزه‌هایی شوند که ضررش از سودش بیشتر است. اما اینکه این‌ها بپذیرند که چنین دنیایی وجود دارد، یک گام به جلو است.در انتخابات مجلس دیدیم که یک پیام ویدئویی چند دقیقه‌ای کل ماشین سیاسی و روانی جناح راست را فشل کرد. حالا آنها اهمیت این فضا را می‌دانند و از همین ابزار برای ایجاد توقعات، تزریق ناامیدی و یأس استفاده می‌کنند.
به رسمیت شناختن این حوزه یک گام به جلو است. از طرفی افزایش تکنیک‌ها و تکنیک‌های قوی باعث می‌شود ما هوشمندتر رفتار کنیم و وقتی ما هوشمندتر رفتار کنیم، رقیب ما هم هوشمند رفتار کرده و این امر به ارتقای فضا کمک می‌کند. البته که غوغا‌سازی و جنگ روانی هم صورت می‌گیرد. هر حوزه‌ای محاسن و معایبی دارد.
اما به نظر من وجود گروه فشار در فضای مجازی بهتر از استفاده از درفش در فضای واقعی است.   کلمات کلیدی گروه فشار فیاض زاهد تندور

کد خبر: 26207  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

اعلام رتبه نیروهای مسلح ایران، خواب اسراییل را آشفته‌تر کرد خبرگزاری برنا  ۵۹ دقیقه پیش

اعلام رتبه نیروهای مسلح ایران، خواب اسراییل را آشفته‌تر کرد یک وب‌سایت که اقدام به رتبه‌بندی توان ارتش کشورها می‌کند در تازه‌ترین رده‌بندی ایران را بالاتر از رژیم صهیونیستی قرار داده است. در تازه‌ترین رتبه‌بندی وبگاه «گلوبال فایرپاور» ارتش رژیم صهیونیستی پایین‌تر از برزیل و اندونزی در جایگاه...

برخی سیاسیون به‌موازات فشار دشمن، به دولت حمله می‌کنند ایلنا  ۵ ساعت پیش

برخی سیاسیون به‌موازات فشار دشمن، به دولت حمله می‌کنندبه گزارش ایلنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در سیزدهمین نشست ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور که شامگاه دوشنبه در وزارت کشور برگزار شد، با اشاره به سوگیری مثبتی که در نتیجه هدایت‌های رهبری و تلاش‌های ستاد، در روندهای اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور واقع شده، بر تداوم تلاش‌ها...

آینده درخشان انقلاب و عصبانیت دشمنان روزنامه جوان  ۶ ساعت پیش

روز گذشته وزیر خارجه امریکا با ادعای تلاش ایران برای گسترش مذهب شیعه در جهان، شیعه هراسی را نیز بر ابعاد قبلی جنگ روانی خود علیه مردم ایران افزود و در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه رسانه‌ای «سینکلیر» در پاسخ به این پرسش که چه تغییری را در ایران انتظار دارد با ادعای اینکه حاکمیت ایران...

انقلاب در 40 سالگی جوان‌تر و شکوفا شده است روزنامه جوان  ۶ ساعت پیش

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، محمدحسین صفار هرندی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم رونمایی از کتاب گلستان انقلاب که صبح دیروز برگزار شد، ضمن تأکید بر ماهیت جوان، مددکارانه و خیرخواهانه انقلاب اسلامی ایران گفت: «شاید ۴۰ سالگی زمانی برای دست به عصا بودن است، اما این سن برای انقلاب اسلامی تازه...

حضور روحانی در وزارت ارتباطات روزنامه جوان  ۷ ساعت پیش

سرویس سیاسی جوان آنلاین: حسن روحانی رئیس‌جمهور اسلامی کشورمان روز گذشته در جمع مدیران وزارت ارتباطات با اشاره به ضرورت فرهنگ‌سازی درخصوص استفاده از فضای مجازی با بیان اینکه امکانپذیر نیست که حاکمیت به مردم بگوید، چون من تشخیص داده‌ام قسمتی از موبایل مضر است و قسمتی دیگر مفید، پس کلاً او...

افول نظامی امریکا در ۴۰ سالگی انقلاب روزنامه جوان  ۷ ساعت پیش

سرویس سیاسی جوان آنلاین: در دوران پس از انقلاب اسلامی یکی از مهم‌ترین ابزار‌های تهدید امریکا علیه ایران استفاده از ابزار نظامی بوده است. با این حال امروز و در پایان ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی مهم‌ترین ابزار امریکایی‌ها برای تهدید ایران عملاً به ماشینی زنگ زده و بدون استفاده تبدیل شده...

ورود ۶ میلیون گردشگر در ۹ ماهه ابتدای سال به کشور شبستان  ۸ ساعت پیش

ورود ۶ میلیون گردشگر در  ۹ ماهه ابتدای سال  به کشور«احد آزادی خواه» در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان با اشاره به حضور رئیس و معاونان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در جلسه امروز دوشنبه (اول بهمن ماه) کمیسیون فرهنگی گفت: طبق گزارش رئیس سازمان فرهنگی در ٩ ماهه امسال ۶ میلیون گردشگر وارد کشور شده اند که این آمار نسبت به سال گذشته...

موضوع آب با حضور وزیر نیرو در کمیسیون امنیت ملی بررسی شد شبستان  ۸ ساعت پیش

موضوع آب با حضور وزیر نیرو در کمیسیون امنیت ملی بررسی شد«علیرضا رحیمی» در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان با اشاره به جلسه امروز (دوشنبه اول بهمن ماه) کمیسیون امنیت ملی با حضور وزیر نیرو برای بررسی بحث آب گفت: در این جلسه نمایندگان استان های یزد،خوزستان ،اصفهان ،چهارمحال بختیاری  وريس سازمان محیط زیست حضور داشتند.     این...

پنتاگون از برنامه موشکی ایران واهمه دارد جام نیوز  ۸ ساعت پیش

به گزارش جام نیوز به نقل از اسپوتنیک، قائم مقام وزارت دفاع آمریکا در زمان معرفی استراتژی جدید پیشرفت آتی سیستم دفاع ضد هوایی آمریکا اعلام نمود که برنامه های کره شمالی و ایران در خصوص طراحی و تولید موشک باعث نگرانی جدی آمریکا می شود. وی گفت: «فعلا ما در حال پیشرروی در راه جدیدی برای رسیدن به صلح...

ایران به هیچ کشوری اجازه ائتلاف سازی علیه منافع خود نمی دهد خبرگزاری برنا  ۸ ساعت پیش

ایران به هیچ کشوری اجازه ائتلاف سازی علیه منافع خود نمی دهد به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، به نقل از اداره کل اطلاع رسانی و سخنگویی وزارت امور خارجه، ماچی پرز میسلاو لانگ معاون وزیر امور خارجه لهستان که در راس یک هیات سیاسی به منظور گفت وگو و مذاکره با سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان وارد تهران شده است، امروز دوشنبه...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده