تعداد بازدید: ۸
تاريخ انتشار: شنبه،۲۸ مهر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۲۰:۵۹
گروه فشار در فضای مجازی چه می خواهد؟
قبل از شروع بحث، شما در فضای مجازی حضور دارید؟ در تلگرام، واتس اپ، اینستاگرام و به ندرت فیس‌بوک حضور دارم. از توئیتر هم گه گاه استفاده می‌کنم. بعد از برخی تحرکات از جمله ارسال پیامک‌های گسترده هتاکی و تهدید به نمایندگان مجلس و حتی اعضای شورای نگهبان این گزاره مطرح شد که گروه‌های فشار از خیابان به شبکه‌های اجتماعی نقل مکان کردند؟ فکر می‌کنم این ارزیابی دقیقی است که به آن اشاره کردید.
«گروه فشار» یک تعریف دوگانه دارد. در یک تعریف، منظور از «گروه فشار» جریان‌های قدرتمند، متنفذ، صاحب سرمایه و منافع رانتی هستند که هرگونه کنش شفاف و عمل در محیط شیشه‌ای را برنمی‌تابند. این جریان سعی می‌کند این محیط شیشه‌ای را بشکند و به خانه‌های امن پناه ببرد.
شکل دیگر گروه‌های فشار هم به فعالیت‌های بدوی و ابتدایی اشاره دارد که به‌صورت حمله و استفاده از خشونت، سرکوب و درگیری‌های فیزیکی بروز می‌کند. این مسأله در کشور ما یا جهان سابقه طولانی دارد. پیش از جنگ جهانی دوم در آلمان، ایتالیا و اسپانیا شیوع پیدا کرد. در آلمان در قالب سازمان «مطالبه‌گران اجتماعی حزب ناسیونال سوسیالیست» آلمان بروز یافت.
این‌ها معمولاً علیه یهودی‌ها و کمونیست‌ها بسیج می‌شدند و مخالفان سیاسی خود را با این عناوین مورد هجمه قرار می‌دادند. حتی پیش از جنگ جهانی دوم مجلس رایشتاک را آتش زدند و آن را به گردن کمونیست‌ها انداختند و به این بهانه می‌خواستند آنان را سرکوب کنند. در رومانی و دیگر کشورهای اروپای شرقی هم گروه‌هایی مانند «گارد آهن» بودند که لباس مشکی می‌پوشیدند و گرایش‌های فاشیستی و راست داشتند.
در ایران گویا سابقه چنین گروه‌هایی حتی به دوره مشروطه هم می‌رسد. در دهه 30 ما برادران رشیدیان، برادران هفت کچلان، برادران احمد یخی، حتی مرحوم طیب که به آنان چماقدار هم می‌گفتند را داشتیم. اتفاقاً مقاله‌ای با عنوان «لوطیان در دوره قاجار» دارم و در آنجا توضیح داده‌ام که کارکرد سیاسی، مذهبی و اجتماعی این گروه به چه صورت بوده است.
 لوطیان دو دسته بودند؛ یک دسته طرفدار علما بوده و تعصبات مذهبی داشتند و تلاش می‌کردند منویات آنان را برآورده کنند.دسته دیگر به دربار وابسته بوده و تلاش می‌کردند مخالفان را سرکوب کنند. در کودتای 28 مرداد، سازمان سیا با استفاده از شبکه «کلاه مخملی»‌ها برای سرکوب طرفداران مصدق استفاده کرد.
همین گروه 28 مرداد خانه مصدق را غارت و به دکتر حسین فاطمی حمله کردند. مشابه این گروه‌ها در سال‌های 56 و 57 به شکل‌های دیگری بروز کردند و پس از انقلاب هم متأسفانه به‌صورت دیگری خود را نشان داد. من به‌عنوان کسی که بارها مورد مهربانی گروه‌های فشار قرار گرفتم، خوشحالم که حداقل آنان‌ چماق را کنار گذاشتند و برخی فیلمساز شدند و برخی هم به فضای مجازی پناه آوردند.
فکر می‌کنید این نقل مکان برای چه بود؟ برای اینکه فضای برخورد فیزیکی در جامعه‌ای که هر روز از نظر فرهنگی و اجتماعی بیشتر می‌شود همچنین با وجود رسانه‌هایی که این کنش‌ها را به تصویر می‌کشد و به رؤیت بقیه می‌رساند، دشوار است. قدیم به سخنرانی ما حمله می‌کردند و شاید مردم یک شهر مطلع می‌شدند و رسانه‌ها در حدی منعکس می‌کردند؛ اما حالا «شهروند خبرنگاران» با موبایل‌های خود فیلم می‌گیرند و به سراسر دنیا می‌فرستند.
بزرگان این‌ها متوجه شدند که هزینه‌های روانی و اجتماعی چنین اقداماتی بسیار سنگین است. البته می‌دانیم که گروه‌های فشار در شکل‌های دیگری هم عمل می‌کنند؛ مانند حذف فیزیکی شبیه همین کاری که بن سلمان انجام داد.این نشان می‌دهد که در دنیای امروز نمی‌توان براحتی با روزنامه نگاران یا چهره‌های سیاسی این طور برخورد کرد.
ما در ایران هم نیروهای «خودسر» داشتیم. اما امروز یک سازمان فکری وجود دارد که به جای اینکه به این‌ها پول و ساندیس بدهد و عده‌ای را به خیابان بکشاند، آنان را به فضای مجازی و حضور در این شبکه‌ها کشانده است. این گامی به جلو است؟  من این را یک حرکت رو به جلو می‌دانم.
وجود چنین جریان‌هایی در عرصه‌های مجازی خیلی بهتر از این است که در لاهیجان برای من ایجاد شد. سازوکارشان در فضای مجازی چیست؟ فکر می‌کنم تعداد زیادی از این حساب‌ها یا اکانت‌ها فیک و ناشناس هستند.اما اگر آشنا هستند، یا بر اساس باورهای سیاسی و ذهنی خود عمل می‌کنند یا اینکه برای اجرای برخی منویات مأموریت دارند.
به‌عنوان مثال در جریان «برجام» یا FATF منافع اقتصادی برخی به خطر می‌افتد و آنان شروع می‌کنند به هوچی‌گری، هیاهو و جنجال. برخی از این نیروها که بر اساس باورهای خود عمل می‌کنند با‌وجود فیلتر بودن برخی شبکه‌ها کماکان از آن استفاده می‌کنند؛ این را چگونه می‌بینید؟ استاد ما مرحوم رضوانی در دانشگاه تهران معتقد بود ایرانی‌ها را در یک جمله می‌توانیم تعریف کنیم: «ما ملت افراط و تفریط هستیم».
همه ما از مردم عادی تا فرهنگی‌ها، از تلگرام استفاده می‌کنند، فقط این وسط یک کاسبی برای فروشنده‌های وی پی ان ایجاد شد. البته نهادهایی که یا متوجه تحولات فرهنگی اجتماعی نیستند یا می‌خواهند بگویند ما هستیم، همچنان پارازیت تولید می‌کنند. علت دیگر شاید این است که واقعاً به این حوزه آگاه نیستند.
چنانکه مدیرانی هستند که به حوزه افکارعمومی و رسانه‌ها یا فضای مجازی اعتقاد ندارند و متوجه نیستند که در فضای مجازی چه طوفانی می‌شود ایجاد کرد. یا اینکه نسل جدید را نمی‌شناسند و فکر می‌کنند با فیلترکردن ماجرا تمام می‌شود. درحالی که امروز نمی‌توان از اهرم فیلتر استفاده کرد؛ کما اینکه پیش از مشروطه هم دستگاه برق یا بلندگو با مقاومت‌هایی رو به رو شد و با آن مبارزه کردند اما به نتیجه نرسیدند، این اتفاق امروز هم خواهد افتاد.
یعنی معتقدید در نهایت به نفع جامعه مدنی است که این گروه‌ها به فضای مجازی نقل مکان کردند؟ اول باید به این سؤال جواب داد که در دنیای امروز صدا و سیما با آن روش یکسویه‌نگر خود طرفداران بیشتری پیدا کرده یا شبکه‌های پیشرفته‌ای که در خارج از کشور فعالیت می‌کند.ما هم به جای نظارت عقلایی کارهایی کردیم که ناهنجاری‌های اجتماعی را بیشتر می‌کند.
برای مثال استفاده از فیلترینگ باعث شده که جوانان وارد حوزه‌هایی شوند که ضررش از سودش بیشتر است. اما اینکه این‌ها بپذیرند که چنین دنیایی وجود دارد، یک گام به جلو است.در انتخابات مجلس دیدیم که یک پیام ویدئویی چند دقیقه‌ای کل ماشین سیاسی و روانی جناح راست را فشل کرد. حالا آنها اهمیت این فضا را می‌دانند و از همین ابزار برای ایجاد توقعات، تزریق ناامیدی و یأس استفاده می‌کنند.
به رسمیت شناختن این حوزه یک گام به جلو است. از طرفی افزایش تکنیک‌ها و تکنیک‌های قوی باعث می‌شود ما هوشمندتر رفتار کنیم و وقتی ما هوشمندتر رفتار کنیم، رقیب ما هم هوشمند رفتار کرده و این امر به ارتقای فضا کمک می‌کند. البته که غوغا‌سازی و جنگ روانی هم صورت می‌گیرد. هر حوزه‌ای محاسن و معایبی دارد.
اما به نظر من وجود گروه فشار در فضای مجازی بهتر از استفاده از درفش در فضای واقعی است.   کلمات کلیدی گروه فشار فیاض زاهد تندور

کد خبر: 26207  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

چه کسی پیروز انتخابات 2020 آمریکاست؟ نامه  ۴۵ دقیقه پیش

خانم اوباما و آقای ترامپ اخیرا درگیر یک نزاع عمومی بوده اند. و میشل اوباما به عنوان بانوی اول پیشین ضمن مرور و بیان خاطرات خود اشاره کرد که هرگز میلیاردی را که برای ترویج توطیه ادعا کرد که همسر میشل متولد آمریکا نیست را نمی بخشد.چه کسی پیروز انتخابات  2020 آمریکاست؟یک نظرسنجی جدید تأیید کرده است،...

سهم بانک ها از گرانی چقدر است؟ نامه  ۴۵ دقیقه پیش

 کارشناسان اقتصادی معتقدند: تحولات بازار ارز وتأثیر آن بر انتظارات تورمی و سرعت گردش پول از عوامل رشد نقدینگی است بنابراین اگر بتوانیم نرخ ارز را در بازار مهار کنیم تاحدودی انتظار تورمی را مهار خواهیم کرد و لازمه کنترل تورم جلوگیری از رشد نقدینگی است.سهم بانک ها از گرانی  چقدر است؟تیمور رحمانی...

این جراحت عمیق با متهم کردن چند فرد محدود التیام نمی یابد ایرنا  ۱ ساعت پیش

به گزارش ایرنا، کورتلموش در گفت و گوی با شبکه الجزیره قطر افزود: در کنار عربستان، ترکیه نیز در برابر جامعه جهانی مسئول تحقیق درباره قتل خاشقچی است.نائب رئیس حزب عدالت و توسعه ترکیه خاطرنشان کرد: جنایت هولناکی که مو را بر بدن راست می کند، برای یک فردی در ساختمان یک هیات دیپلماتیک، آن هم در یکی از بزرگ...

بحرین 12 بالگرد تهاجمی از آمریکا می خرد ایرنا  ۱ ساعت پیش

به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز عربی، براساس این قرار داد، آمریکا، اواخر سال 2022، نخستین سری از این بالگردهای تهاجمی را به منامه تحویل خواهد داد.«حمد بن عبدالله آل خلیفه» فرمانده نیروی هوایی سلطنتی بحرین، قرارداد خرید بالگرد تهاجمی را در حاشیه نمایشگاه بین المللی هوایی با طرف آمریکایی امضا کرده است....

دلیل کاهش نرخ ارز چیست؟ نامه  ۲ ساعت پیش

 در پی روند نزولی قیمت دلار در روزهای گذشته، یکی از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران علت این نوسانات را مسائل سیاسی می‌داند و معتقد است که پارامترهای اقتصادی تاثیر چندانی در کاهش یا افزایش نرخ ارز ندارد.دلیل کاهش نرخ ارز چیست؟مجیدرضا حریری عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد:...

عراقچی: تحریم های امریکا برجام را با خطر مواجه کرده است ایرنا  ۲ ساعت پیش

به گزارش ایرنا، وی در این دیدار که شامگاه پنجشنبه و در پایان سفر یک روزه خود به ایتالیا صورت گرفت، به تشریح توافقنامه برجام در سال 2015 با کشورهای 1+5 پرداخت و گفت: آمریکا در این توافق به هیچکدام از تعهدات خود پایبند نبوده و با خروج از این توافق مهم نه تنها به اعتبار خود در صحنه جهانی آسیب زده بلکه...

اخبار مجلس در هفته‌ای که گذشت؛ از بلاتکلیفی سهمیه‌بندی بنزین تا احضار ظریف تسنیم  ۳ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، مجلس شورای اسلامی در هفته گذشته جلسه علنی نداشت و نمایندگان برای سرکشی در حوزه‌های انتخابیه‌شان حضور داشتند، اما اغلب نمایندگان مجلس در گفت‌وگوهایی که انجام داده‌اند، درباره میزان سهمیه‌بندی بنزین و برنامه‌های دولت برای...

عفو بین الملل تحقیقات ریاض درموردخاشقچی را بی اعتبار دانست نامه  ۳ ساعت پیش

سازمان عفو بین المللی افزود: ترکیه باید از جامعه جهانی بخواهد که یک تحقیقات بین المللی فوری در مورد کشته شدن خاشقچی انجام شود.بیانیه سازمان عفو بین الملل را می توان پاسخی به اظهارات ساعات اخیر «عادل الجبیر» وزیر امورخارجه عربستان دانست.الجبیر شامگاه پنجشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در ریاض عربستان هرگونه...

آفریقای جنوبی و اروپا بر حفظ برجام و لغو تحریمها تاکید کردند نامه  ۳ ساعت پیش

در بیانیه پایانی این نشست که به امضای «دونالد توسک» رئیس شورای اروپا، «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا و «سیریل راماپوسا» رئیس جمهوری آفریقای جنوبی رسیده، آمده است: ما بر اهمیت حفظ و تداوم اجرای کامل و موثر همه ابعاد برجام، از جمله لغو تحریم‌ها و پیامدهای ناشی از آن، که همسو با صلح و امنیت منطقه...

زمان تشییع پیکرمدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اعلام شد ایرنا  ۴ ساعت پیش

به گزارش ایرنا، نوربخش و تاج الدین که عصر پنجشنبه در حومه گرگان بر اثر سانحه رانندگی مصدوم شده بودند، بر اثر شدت جراحات وارده جان باختند.شبس**1613

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده