تعداد بازدید: ۲۲
تاريخ انتشار: یکشنبه،۲۹ مهر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۶:۳۸
شرایط سخت برای انسان‌های بزرگ است در شرایط آسان همه کار می‌کنند/ 500میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای تامین دارو اختصاص یافت
به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «اسحاق جهانگیری»، معاون اول رئیس جمهور، پیش از ظهر امروز (یکشنبه) در بیست و دومین سالروز ملی صادرات با اشاره به اینکه شرایط اقتصادی کشور متاثر از شرایط بین المللی، سیاست داخلی، اجتماعی و فرهنگی است، دلایل درون سازمانی و برون سازمانی موفقیت هر بنگاه را تبیین کرد و گفت: خواست دولت در نخستین گام ساماندهی روابط بین المللی کشور وسیاست گذاری مناسب پیش بینی پذیر شدن شاخص های اقتصادی بود و خوشبختانه در دولت یازدهم در این زمینه با موفقیت توانستیم ثبات و آرامش را به اقتصاد کشور بازگرداندیم و حتی نرخ تورم را تک رقمی کنیم.
جهانگیری در این خصوص به مذاکره 18 ماهه برای دستیابی به برجام اشاره کرد و با بیان اینکه ما در مذاکرات تابوهای بسیاری را شکستیم، گفت: امروز و در فضای مجازی فیلم هایی از سخنان من در آن ایام درباره موفقیت های اقتصادی و سیاسی منتشر می شود که آن اظهارات متناسب با آن مقطع زمانی دقیق و درست بیان شد. وی با بیان اینکه قصد ندارد درباره مسایل مرتبط با سیاست داخلی اظهار نظر کند،‌ گفت: در خصوص مسائل داخلی تنها به این جمله بسنده می کنم که خوب است همه ما رسم جوانمردی را به جا آوریم و تلاش کنیم روحیه جوانمردی در کشور تقویت شود.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تغییرات شرایط بین المللی پس از روی کار آمدن رئیس جمهور جدید آمریکا، تصریح کرد: شخصی مانند ترامپ که توافقات بین المللی را بر هم می زند و صراحتا اعلام کرده علیه ملت ایران جنگ اقتصادی راه می اندازد می خواهد با فشار ایران را پای میز مذاکره بکشاند، شاید برخی افراد توصیه کنند که با ترامپ وارد مذاکره شویم و سخنانش را بپذیریم اما آیا روحیه و غیرت ایرانی و دینی ما اجازه مذاکره با شخصی که توافقی را برهم زده می دهد؟ رییس ستاد فرماندهی اقتصادی مقاومتی تاکید کرد: آمریکائی ها باید ابتدا از حرف زور دست بردارند.
ملت ایران اهل منطق و گفتگو است اما این گفتگو را از موضع برابر انجام می دهد. جهانگیری با بیان اینکه هدف اصلی آمریکایی‌ها در 13 آبان تحریم بانک های ایران و درآمدهای نفتی است، گفت: در ماه های اخیر هرچه توانسته اند به کشورهای دیگر فشار آورده اند تا با ما همکاری نداشته باشند. برخی کشورها همکاری خود را قطع کرده اند و برخی نیز این کار را انجام نداده اند و البته شرکای تجاری جدید نیز برای خود پیدا کرده ایم.
ما برای مقابله با تحریم های آمریکا راهکارهایی اندیشیده و دست بسته نبوده ایم. اما این راه، راهی دشوار و پرسنگلاخ است ،باید اراده کنیم که این مسیر را با موفقیت پشت سر بگذاریم. معاون اول رییس جمهور اظهار کرد: هدف آمریکایی ها ایران و ملت ایران است و دروغ می گویند که در تحریم های خود واردات کالاهای بشردوستانه، غذا و دارو را به ایران مدنظر قرار می دهند.
بیشترین سختگیری های آنها در چند ماه اخیر برای واردات مواد اولیه دارو و انتقال پول برای واردات کالاهای اساسی و ضروری مردم بوده است. البته اینکه تاکنون دارو و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم بخوبی تأمین شده به دلیل سیاستگذاری و برنامه ریزی های دولت و همراهی بخش خصوصی بوده است. وی تصریح کرد: مقابله با تحریم های آمریکا فقط بر عهده نظام نیست بلکه وظیفه ملی آحاد جامعه است که در این مقطع پای کار بیاییم و همه نهادهای عمومی و بخش خصوصی نیز باید در این راه با دولت همراهی داشته باشند.
جهانگیری گفت: آمریکا در مسیر تحریم های ایران تنهاست و فقط رژیم صهیونیستی و سعودی ها هستند که با دولت واشنگتن برای فشار به ایران هم عقیده هستند، پس در این شرایط اگر با هم متحد باشیم، قطعاً این دوران طولانی نخواهد بود و خواهیم توانست از این مقطع دشوار عبور کنیم. وی افزود: اگر ملت ایران و همه ارکان نظام با هم هماهنگ و متحد باشیم و به آمریکا نشان خواهیم داد که اقتصاد ایران با فشارهای آنها به هم نخواهد ریخت آن وقت تجربه می گوید آمریکا سر عقل می آید و دست از کارهای خود برخواهد داشت.
معاون اول رئیس جمهور تحریم های آمریکا را باج گیری، زورگیری و عین ظلم علیه یک ملت توصیف کرد و افزود: بخش خصوصی باید قبول کند که شرایط سختی پیش رو داریم و با همه توان به صحنه بیاید تا بتوانیم از این دوران سخت با سربلندی عبور کنیم. جهانگیری اظهار داشت: در دولت پیش از دولت تدبیر و امید قانون پیمان سپاری ارزی تصویب شده بود که پس از آغاز به کار دولت یازدهم رسالت خود می دانستم که در کوتاه ترین زمان آن را لغو کنم که در همین راستا در یکسال نخست دولت تدبیر و امید پیمان سپاری ارزی حذف شد و هم اکنون تنها مقرراتی که در این زمینه وجود دارد این است که اگر صادرکننده ای ارز حاصل از صادرات خود را به چرخه اقتصاد برنگرداند از برخی تشویق های صادراتی نظیر معافیت مالیاتی محروم شود.
معاون اول رئیس جمهور صادرات را پیشران اقتصاد کشور دانست و گفت: اگر به دنبال افزایش تولید هستیم باید صادرات را گسترش دهیم. هدف اصلی از صادرات تأمین ارز مورد نیاز کشور است و اگر صادرکننده ای ارز را به چرخه اقتصاد برنگرداند به گونه ای خروج سرمایه تلقی شود، این صادرات نه تنها خدمت برای کشور نبوده بلکه اقدامی در جهت عکس خدمت است.
جهانگیری با تأکید بر اینکه دولت به توانمندی و دانش بخش خصوصی باور دارد، گفت: در همه جلسات تصمیم گیری که بخش خصوصی خواستار مشارکت در اتخاذ تصمیم بوده، دولت همواره نماینده ای از بخش خصوصی را دعوت کرده است و نظرات بخش خصوصی را در تصمیمات لحاظ کرده است. وی با اشاره به انتقاد برخی فعالان اقتصادی نسبت به تغییر برخی تصمیمات و بخشنامه های دولت تصریح کرد: ما به خوبی می دانیم که عامل موفقیت یک کشور استمرار و ثبات سیاستهاست.
اما گاهی به جهت آنکه ناچار هستیم منافع ملی و مصالح 80 میلیون نفر را در نظر بگیریم، ممکن است تصمیمی اتخاذ شود که خواست برخی فعالان اقتصادی تأمین نشود و آن تصمیم مطلوب یک بخش نباشد. معاون اول رئیس جمهور گفت: در دولت یازدهم تمرکز اصلی رئیس جمهور بر برجام معطوف بود و معاون اول رییس جمهور نقش بیشتری در اقتصاد کشور ایفا می کرد اما در این دوره رئیس جمهور وقت بیشتری برای مسائل اقتصادی کشور می گذارند و معاونت اقتصادی ایجاد شده و دکتر نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور که دبیر ستاد اقتصادی دولت و دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه است، سابقه ریاست اتاق بازرگانی را دارد و به نوعی دغدغه های بخش خصوصی و فعالان اقتصادی را در دولت بیان می کند.
جهانگیری با اشاره به برخی مسائل مطرح شده از سوی فعالان اقتصادی نظیر مشخص نبودن قیمت پایه صادراتی و تعیین غیرکارشناسی هزینه های دفاتر صادراتی گفت: بر اساس گزارش های ارائه شده تصور ما این است که مسئله قیمت پایه صادراتی حل شده و اگر هنوز در این زمینه مشکلی وجود دارد، رئیس اتاق بازرگانی آن را اعلام کند تا برای حل و فصل آن جلسه ای برگزار کنیم.
اگر فعالان اقتصادی تصور می کنند که هزینه های دفتر صادراتی غیرکارشناسی تعیین شده آن را به دولت منتقل کنند تا بررسی های لازم صورت بگیرد و تصمیمات مناسب اتخاذ شود. معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه نیازمند اعتماد متقابل میان دولت و بخش خصوصی هستیم از فعالان اقتصادی خواست تعابیر تلخ نظیر تحریم داخلی به کار نبرند و افزود: ما باید تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم و به گونه ای عمل کنیم که ملت در سختی ها مقاومت کند.
جهانگیری افزود: شرایط سخت و سختی برای انسان های بزرگ است وگرنه در شرایط آسان همه می توانند کار کنند. بدانیم که مظلوم تر از فعالان اقتصادی، ملت ایران و به ویژه طبقه ضعیف جامعه هستند که درآمد ماهانه کمتر از 2 میلیون تومان دارند که باید به فکر آنها باشیم. معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سخنان سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص قیمت بنزین در برخی کشورها و ضرورت افزایش قیمت بنزین در ایران گفت: درست است که قیمت بنزین در افغانستان 70 سنت است اما آیا تعیین این قیمت برای بنزین در ایران شدنی است؟ سیاست های ما باید گام به گام باشد و نمی توان یک باره اقتصادی را که دولتی بوده را به سمت اقتصاد آزاد ببریم.
باید سیاست مدیریت شده داشته باشیم تا بتوانیم متناسب با شرایط جامعه اقتصاد کشور را به سمت اقتصاد آزاد سوق دهیم.  

کد خبر: 27106  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری برنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای سياسي

فجایع انسانی متحدین برخی کشور های غربی، شرم‌آور است نه فعالیت های علمی ایران شبستان  ۴۷ دقیقه پیش

فجایع انسانی متحدین برخی کشور های غربی، شرم‌آور است نه فعالیت های علمی ایرانبه گزارش خبرگزاری شبستان، بهرام قاسمی؛ سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به بیانیه های وزارت خارجه های آمریکا و فرانسه در مورد پرتاب ماهواره جمهوری اسلامی ایران، گفت: جمهوری اسلامی ایران به دلیل سال ها تحریم های ظالمانه و با استفاده از همت جوانان و دانشمندان خود در این حوزه، به دانش بومی قابل...

بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی نقض آزادی بیان است خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی نقض آزادی بیان است به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران، امروز در گفت‌وگو با شبکه خبری العالم گفت که مسئولان آمریکایی باید «مرضیه هاشمی» خبرنگار آمریکایی الاصل پرس‌تی‌وی را آزاد کنند. وزیر خارجه ایران خواستار آزادی خانم مرضیه هاشمی...

دستگاه ها در پاسخگویی به انتشار اطلاعات نادرست اقتصادی، منفعلانه عمل نکنند خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

دستگاه ها در پاسخگویی به انتشار اطلاعات نادرست اقتصادی، منفعلانه عمل نکنند به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، در این نشست که عصر امروز در وزارت کشور برگزار شد، رحمانی فضلی وزیر کشور و رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور؛ از رسانه های گروهی به ویژه صدا و سیما خواست؛ در طرح مسائل و موارد اقتصادی بویژه موضوعات مرتبط با بودجه سال آینده از افراد...

واکنش ظریف به دستگیری خبرنگار پرس تی‌وی: آمریکا بدون فوت وقت بازی سیاسی را تمام کند شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

محمدجواد ظریف، درباره دستگیری مجری و خبرنگار شبکه پرس تی وی توسط آمریکا اظهار کرد: خانم مرضیه هاشمی به لحاظ اینکه همسر یک فرد ایرانی بودند، شهروند ایرانی هم محسوب می‌شوند از همین رو وظیفه خود می‌دانیم که از حقوق شهروندان خود دفاع کنیم. وزیر امور خارجه که در سفر به عراق به سر می‌برد در...

بهترین دوران مناسبات ایران و عراق شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

ایران و عراق در حال حاضر استراتژیک‌ترین دوران مناسبات تاریخی خود را سپری می‌کنند. ایران و عراق در دوران نوین مناسبات خود خاطرات شب‌ها و قصه‌های دلنشین  بغداد را احیا می‌کنند.  عراق سرزمین غصه‌ها و آلام معاصر است؛ ثروت بی‌پایانی که قربانی مطامع دورانی شد که...

آتش سوزی در لوندویل آستارا مهار شد ایرنا  ۱ ساعت پیش

نعمت یاورپور شامگاه چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این آتش سوزی غروب امروز در قبرستان روستای چلوند و بخشی از شالیزارهای سهراب محله لوندویل روی داد و با استفاده از یک خودروی آتش نشانی و تلاش آتش نشانان و اهالی، ظرف مدت حدود یک و نیم ساعت خاموش شد.وی افزود: با وجود نبود خسارت جانی، بخشی از پوشش گیاهی...

تلاش می‌کنیم انتخابات سال آینده را سالم و بدون هیچ تنشی برگزار کنیم ایلنا  ۱ ساعت پیش

تلاش می‌کنیم انتخابات سال آینده را سالم و بدون هیچ تنشی برگزار کنیمبه گزارش ایلنا، سید اسماعیل موسوی مدیرکل جدید دفتر انتخابات در نشست معارفه خود و تکریم مدیر کل سابق، ضمن قدردانی از پورعلی مطلق مدیر کل سابق، گفت: ایشان تجربه بسیار زیاد در برگزاری انتخابات دارند و در واقع حق استادی برگردن بنده دارد.  مدیرکل جدید دفتر انتخابات ضمن ابراز خرسندی از همراهی و همکاری...

شرایط بی‌سابقه‌ای در برگزاری انتخابات در دولت یازدهم و دوازدهم ایجاد شد ایلنا  ۱ ساعت پیش

شرایط بی‌سابقه‌ای در برگزاری انتخابات در دولت یازدهم و دوازدهم ایجاد شدبه گزارش ایلنا، پورعلی مطلق مدیرکل سابق دفتر انتخابات وزارت کشور در نشست تکریم و معارفه مدیرکل دفتر انتخابات گفت: دفتر انتخابات با حضور وی پنج انتخابات مهم را برگزار کرد و گرچه در این میان، انتخابات میان دوره‌ای برگزار نشد اما کارهای لازم برای اجرای آن انجام پذیرفت. وی افزود: انتخابات امری بسیار...

آرزوی محال وزیرخارجه آمریکا درباره حزب الله لبنان جام نیوز  ۲ ساعت پیش

به گزارش جام نیوز، نیوز پرس به انتقاد از بلند پروازی های وزیر خارجه آمریکا پرداخته است.   این پایگاه خبری_تحلیلی نوشت: پمپئو ،حزب الله لبنان را یک گروه کاملا تابع ایران خوانده و گفته ما حضور گسترده آنان در لبنان را تحمل نخواهیم کرد.    در ادامه این گزارش می خوانیم: مشخص نیست چگونه...

ترامپ مراقب رویای بولتون باشد جام نیوز  ۲ ساعت پیش

به گزارش جام نیوز، پایگاه خبری_تحلیلی، نیوز پرس توصیه ای داشته به "دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا.   نیوز پرس نوشت: ترامپ اخیرا در توییتی التماس کرده بود: "به جنگ های بی پایان خاتمه دهید!"   در ادامه این نوشتار می خوانیم: اگر او در این تقاضا جدی است، باید مراقب "جان...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده