تعداد بازدید: ۱۲
تاريخ انتشار: یکشنبه،۲۹ مهر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۶:۳۸
شرایط سخت برای انسان‌های بزرگ است در شرایط آسان همه کار می‌کنند/ 500میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای تامین دارو اختصاص یافت
به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «اسحاق جهانگیری»، معاون اول رئیس جمهور، پیش از ظهر امروز (یکشنبه) در بیست و دومین سالروز ملی صادرات با اشاره به اینکه شرایط اقتصادی کشور متاثر از شرایط بین المللی، سیاست داخلی، اجتماعی و فرهنگی است، دلایل درون سازمانی و برون سازمانی موفقیت هر بنگاه را تبیین کرد و گفت: خواست دولت در نخستین گام ساماندهی روابط بین المللی کشور وسیاست گذاری مناسب پیش بینی پذیر شدن شاخص های اقتصادی بود و خوشبختانه در دولت یازدهم در این زمینه با موفقیت توانستیم ثبات و آرامش را به اقتصاد کشور بازگرداندیم و حتی نرخ تورم را تک رقمی کنیم.
جهانگیری در این خصوص به مذاکره 18 ماهه برای دستیابی به برجام اشاره کرد و با بیان اینکه ما در مذاکرات تابوهای بسیاری را شکستیم، گفت: امروز و در فضای مجازی فیلم هایی از سخنان من در آن ایام درباره موفقیت های اقتصادی و سیاسی منتشر می شود که آن اظهارات متناسب با آن مقطع زمانی دقیق و درست بیان شد. وی با بیان اینکه قصد ندارد درباره مسایل مرتبط با سیاست داخلی اظهار نظر کند،‌ گفت: در خصوص مسائل داخلی تنها به این جمله بسنده می کنم که خوب است همه ما رسم جوانمردی را به جا آوریم و تلاش کنیم روحیه جوانمردی در کشور تقویت شود.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تغییرات شرایط بین المللی پس از روی کار آمدن رئیس جمهور جدید آمریکا، تصریح کرد: شخصی مانند ترامپ که توافقات بین المللی را بر هم می زند و صراحتا اعلام کرده علیه ملت ایران جنگ اقتصادی راه می اندازد می خواهد با فشار ایران را پای میز مذاکره بکشاند، شاید برخی افراد توصیه کنند که با ترامپ وارد مذاکره شویم و سخنانش را بپذیریم اما آیا روحیه و غیرت ایرانی و دینی ما اجازه مذاکره با شخصی که توافقی را برهم زده می دهد؟ رییس ستاد فرماندهی اقتصادی مقاومتی تاکید کرد: آمریکائی ها باید ابتدا از حرف زور دست بردارند.
ملت ایران اهل منطق و گفتگو است اما این گفتگو را از موضع برابر انجام می دهد. جهانگیری با بیان اینکه هدف اصلی آمریکایی‌ها در 13 آبان تحریم بانک های ایران و درآمدهای نفتی است، گفت: در ماه های اخیر هرچه توانسته اند به کشورهای دیگر فشار آورده اند تا با ما همکاری نداشته باشند. برخی کشورها همکاری خود را قطع کرده اند و برخی نیز این کار را انجام نداده اند و البته شرکای تجاری جدید نیز برای خود پیدا کرده ایم.
ما برای مقابله با تحریم های آمریکا راهکارهایی اندیشیده و دست بسته نبوده ایم. اما این راه، راهی دشوار و پرسنگلاخ است ،باید اراده کنیم که این مسیر را با موفقیت پشت سر بگذاریم. معاون اول رییس جمهور اظهار کرد: هدف آمریکایی ها ایران و ملت ایران است و دروغ می گویند که در تحریم های خود واردات کالاهای بشردوستانه، غذا و دارو را به ایران مدنظر قرار می دهند.
بیشترین سختگیری های آنها در چند ماه اخیر برای واردات مواد اولیه دارو و انتقال پول برای واردات کالاهای اساسی و ضروری مردم بوده است. البته اینکه تاکنون دارو و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم بخوبی تأمین شده به دلیل سیاستگذاری و برنامه ریزی های دولت و همراهی بخش خصوصی بوده است. وی تصریح کرد: مقابله با تحریم های آمریکا فقط بر عهده نظام نیست بلکه وظیفه ملی آحاد جامعه است که در این مقطع پای کار بیاییم و همه نهادهای عمومی و بخش خصوصی نیز باید در این راه با دولت همراهی داشته باشند.
جهانگیری گفت: آمریکا در مسیر تحریم های ایران تنهاست و فقط رژیم صهیونیستی و سعودی ها هستند که با دولت واشنگتن برای فشار به ایران هم عقیده هستند، پس در این شرایط اگر با هم متحد باشیم، قطعاً این دوران طولانی نخواهد بود و خواهیم توانست از این مقطع دشوار عبور کنیم. وی افزود: اگر ملت ایران و همه ارکان نظام با هم هماهنگ و متحد باشیم و به آمریکا نشان خواهیم داد که اقتصاد ایران با فشارهای آنها به هم نخواهد ریخت آن وقت تجربه می گوید آمریکا سر عقل می آید و دست از کارهای خود برخواهد داشت.
معاون اول رئیس جمهور تحریم های آمریکا را باج گیری، زورگیری و عین ظلم علیه یک ملت توصیف کرد و افزود: بخش خصوصی باید قبول کند که شرایط سختی پیش رو داریم و با همه توان به صحنه بیاید تا بتوانیم از این دوران سخت با سربلندی عبور کنیم. جهانگیری اظهار داشت: در دولت پیش از دولت تدبیر و امید قانون پیمان سپاری ارزی تصویب شده بود که پس از آغاز به کار دولت یازدهم رسالت خود می دانستم که در کوتاه ترین زمان آن را لغو کنم که در همین راستا در یکسال نخست دولت تدبیر و امید پیمان سپاری ارزی حذف شد و هم اکنون تنها مقرراتی که در این زمینه وجود دارد این است که اگر صادرکننده ای ارز حاصل از صادرات خود را به چرخه اقتصاد برنگرداند از برخی تشویق های صادراتی نظیر معافیت مالیاتی محروم شود.
معاون اول رئیس جمهور صادرات را پیشران اقتصاد کشور دانست و گفت: اگر به دنبال افزایش تولید هستیم باید صادرات را گسترش دهیم. هدف اصلی از صادرات تأمین ارز مورد نیاز کشور است و اگر صادرکننده ای ارز را به چرخه اقتصاد برنگرداند به گونه ای خروج سرمایه تلقی شود، این صادرات نه تنها خدمت برای کشور نبوده بلکه اقدامی در جهت عکس خدمت است.
جهانگیری با تأکید بر اینکه دولت به توانمندی و دانش بخش خصوصی باور دارد، گفت: در همه جلسات تصمیم گیری که بخش خصوصی خواستار مشارکت در اتخاذ تصمیم بوده، دولت همواره نماینده ای از بخش خصوصی را دعوت کرده است و نظرات بخش خصوصی را در تصمیمات لحاظ کرده است. وی با اشاره به انتقاد برخی فعالان اقتصادی نسبت به تغییر برخی تصمیمات و بخشنامه های دولت تصریح کرد: ما به خوبی می دانیم که عامل موفقیت یک کشور استمرار و ثبات سیاستهاست.
اما گاهی به جهت آنکه ناچار هستیم منافع ملی و مصالح 80 میلیون نفر را در نظر بگیریم، ممکن است تصمیمی اتخاذ شود که خواست برخی فعالان اقتصادی تأمین نشود و آن تصمیم مطلوب یک بخش نباشد. معاون اول رئیس جمهور گفت: در دولت یازدهم تمرکز اصلی رئیس جمهور بر برجام معطوف بود و معاون اول رییس جمهور نقش بیشتری در اقتصاد کشور ایفا می کرد اما در این دوره رئیس جمهور وقت بیشتری برای مسائل اقتصادی کشور می گذارند و معاونت اقتصادی ایجاد شده و دکتر نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور که دبیر ستاد اقتصادی دولت و دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه است، سابقه ریاست اتاق بازرگانی را دارد و به نوعی دغدغه های بخش خصوصی و فعالان اقتصادی را در دولت بیان می کند.
جهانگیری با اشاره به برخی مسائل مطرح شده از سوی فعالان اقتصادی نظیر مشخص نبودن قیمت پایه صادراتی و تعیین غیرکارشناسی هزینه های دفاتر صادراتی گفت: بر اساس گزارش های ارائه شده تصور ما این است که مسئله قیمت پایه صادراتی حل شده و اگر هنوز در این زمینه مشکلی وجود دارد، رئیس اتاق بازرگانی آن را اعلام کند تا برای حل و فصل آن جلسه ای برگزار کنیم.
اگر فعالان اقتصادی تصور می کنند که هزینه های دفتر صادراتی غیرکارشناسی تعیین شده آن را به دولت منتقل کنند تا بررسی های لازم صورت بگیرد و تصمیمات مناسب اتخاذ شود. معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه نیازمند اعتماد متقابل میان دولت و بخش خصوصی هستیم از فعالان اقتصادی خواست تعابیر تلخ نظیر تحریم داخلی به کار نبرند و افزود: ما باید تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم و به گونه ای عمل کنیم که ملت در سختی ها مقاومت کند.
جهانگیری افزود: شرایط سخت و سختی برای انسان های بزرگ است وگرنه در شرایط آسان همه می توانند کار کنند. بدانیم که مظلوم تر از فعالان اقتصادی، ملت ایران و به ویژه طبقه ضعیف جامعه هستند که درآمد ماهانه کمتر از 2 میلیون تومان دارند که باید به فکر آنها باشیم. معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سخنان سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص قیمت بنزین در برخی کشورها و ضرورت افزایش قیمت بنزین در ایران گفت: درست است که قیمت بنزین در افغانستان 70 سنت است اما آیا تعیین این قیمت برای بنزین در ایران شدنی است؟ سیاست های ما باید گام به گام باشد و نمی توان یک باره اقتصادی را که دولتی بوده را به سمت اقتصاد آزاد ببریم.
باید سیاست مدیریت شده داشته باشیم تا بتوانیم متناسب با شرایط جامعه اقتصاد کشور را به سمت اقتصاد آزاد سوق دهیم.  

کد خبر: 27106  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری برنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای سياسي

توجه جدی مسئولان و دولت به اوضاع اقتصادی مرور نیوز  ۱۴ دقیقه پیش

توجه جدی مسئولان و دولت به اوضاع اقتصادیبه گزارش مرور نیوز به نقل از شورای نگهبان؛ آیت‌ الله جنتی دبیر شورای نگهبان در جلسه امروز چهارشنبه با تبریک حلول ماه ربیع، هفته وحدت و ایام میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام صادق(ع)، گفت: هفته وحدت فرصت مبارکی است تا مسلمانان اعم از شیعه و سنی با ارتباطات بیشتر همدلی خود را افزایش...

راه انتخابی آمریکایی‌ها غلط است و حتماً شکست می‌خورند روزنامه جوان  ۱۶ دقیقه پیش

جوان‌آنلاین: حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: کاخ‌نشینان کاخ سفید با تحریم‌ها، فشارها و شرایطی که در سیستم تبلیغاتی برای ناامید کردن مردم بوجود آورده بودند، براساس افکار واهی خود براین تصور بودند روز 13 آبان روزی است که پایان نظام جمهوری اسلامی...

سلیمی: اروپا از آمریکا خط می‌گیرد روزنامه جوان  ۱۶ دقیقه پیش

جوان آنلاین: عضو مجمع نمایندگان استان اصفهان با بیان اینکه اروپا از آمریکا خط می‌گیرد، تاکید کرد: اروپا در رابطه با تدوین بسته پیشنهادی خود که شامل مکانیزم مالی می‌شود حتما با آمریکا توافقی داشته است تا از این طریق زمان موجود را از ما بگیرند.

آیت‌الله امامی‌کاشانی؛ خطیب نماز جمعه این هفته تهران تسنیم  ۲۸ دقیقه پیش

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، نماز جمعه این هفته تهران به امامت آیت‌الله امامی‌کاشانی در محل دانشگاه تهران اقامه می‌شود.آیت‌اللّه امامی کاشانی خطیب نماز جمعه این هفته تهران شدهمچنین قرار است حشمت‌الله قنبری، عضو هیئت علمی دانشگاه و پژوهشگر تاریخ اسلام درباره آخرالزمان...

دیدارهای دوجانبه دریادار خانزادی در حاشیه اجلاس IONS تسنیم  ۲۸ دقیقه پیش

به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم، دریادار حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش که از 19 آبان‌ماه سال جاری به منظور شرکت در دهمین سالگرد تشکیل اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند، به هند سفر کرده است در حاشیه این اجلاس با فرماندهان نیروهای دریایی هند، روسیه، مالزی، چین،...

شفافیت بودجه در ایران تحسین برانگیز است شبستان  ۲۸ دقیقه پیش

شفافیت بودجه در ایران تحسین برانگیز است  به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری شبستان، صندوق بین‌المللی پول یک نهاد مستقل جهانی است که در سال ۱۹۴۵ بوجود آمد و هیچ ارتباط تشکیلاتی با سازمان ملل ندارد. این سازمان اقتصادی جهانی در سال ۱۹۴۵ بر اساس موافقتنامه برتن وودز تأسیس شد و از سال ۱۹۴۷ فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. این سازمان اهداف مهمی...

۱۳ آبان به روز استحکام جمهوری اسلامی تبدیل شد/ مردم ایران به سلطه‌طلبان خارجی با صدای رسا،... شبستان  ۲۸ دقیقه پیش

۱۳ آبان به روز استحکام جمهوری اسلامی تبدیل شد/ مردم ایران به سلطه‌طلبان خارجی با صدای رسا، جواب منفی دادندبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، «حجت الاسلام حسن روحانی»، رییس جمهوری روز چهارشنبه ۲۳ آبان در جلسه هیات دولت گفت: کاخ‌نشینان کاخ سفید با تحریم‌ها، فشارها و شرایطی که در سیستم تبلیغاتی برای ناامید کردن مردم بوجود آورده بودند، براساس افکار واهی...

صحبت های مهم رئیس جمهور در رابطه با تحریم های آمریکا علیه ایران نامه  ۴۴ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: کاخ‌نشینان کاخ سفید با تحریم‌ها، فشارها و شرایطی که در سیستم تبلیغاتی برای ناامید کردن مردم بوجود آورده بودند، براساس افکار واهی خود براین تصور بودند روز 13 آبان روزی است که پایان نظام جمهوری اسلامی ایران را کلید...

مهم/ اظهار نظر جدید وزیر خارجه ترکیه درباره تحریم‌های ایران نامه  ۴۴ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز، مولود چاوش اوغلو وزیر حارجه ترکیه امروز چهارشنبه در سخنانی گفت: آنکارا در حال همکاری نزدیک با ایالات متحده، اتحادیه اروپا و سایر طرف های مربوط به کاهش تاثیرات منفی ناشی از تحریم های ایران است.بر اساس این گزارش چاوش اوغلو این اظهارات را در یک کمیته پارلمان ترکیه بیان کرده است. ...

مشکلات کوتاه‌مدت است و از آن عبور می‌کنیم/ جوان‌ها باید مدیریت‌ها را برعهده بگیرند/ راه ما... خبرگزاری برنا  ۴۶ دقیقه پیش

مشکلات کوتاه‌مدت است و از آن عبور می‌کنیم/ جوان‌ها باید مدیریت‌ها را برعهده بگیرند/ راه ما اعتدالی است و تندروی را قبول نداریم به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، حجت الاسلام و المسلمین دکتر «حسن روحانی»، رئیس جمهور، روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: کاخ‌نشینان کاخ سفید با تحریم‌ها، فشارها و شرایطی که در سیستم تبلیغاتی برای ناامید کردن مردم بوجود آورده بودند، براساس افکار واهی خود براین...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده