تعداد بازدید: ۲۲
تاريخ انتشار: یکشنبه،۲۹ مهر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۲۲:۳۰
بعد از تحریم ها اقتصاد ایران هوشمندتر شد/ به بسته عملیاتی اتحادیه اروپا برای حفظ برجام خوشبین هستیم/ تشریح راهکارهای ایران برای مقابله با تحریم نفتی
العالم _ ایران / سیاسی  "حشمت الله فلاحت پیشه" رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با شبکه العالم، در رابطه با قاچاقچیان مواد مخدر، طریقه انتقال محموله های قاچاق، درآمد گروه های تروریستی از مواد مخدر و ... توضیحاتی ارائه داد.
در ذیل مشروح این گفتگو آمده است؛ جمهوری اسلامی ایران آمادگی لازم را برای مقابله با تحریم های آمریکا دارد العالم: در رابطه با تحریم هایی که قرار است آمریکا در تاریخ 13 آبان ماه علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کند و واکنش کشورمان به این اقدام خصمانه توضیحاتی بفرمایید؟ در موضوع تحریم هایی که آمریکایی ها از 13 آبان می خواهند علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کنند باید گفت مسئله تازه ای باقی نمانده که امریکایی ها بخواهند در قالب سیاست های تحریمی بیاورند.
سیاست های تحریمی آمریکا از ابتدای انقلاب در جنبه های مختلف شروع شد بعد در قالب قانون داماتو و کاتسا ادامه پیدا کرد. بعد از برجام هم آمریکایی ها بسیاری از تحریم ها را ادامه دادند و تحریم های جدید هم اضافه کردند. ترامپ هم بعد از روی کار امدن اقدام به کارشکنی در تحریم های برداشته شده، کرد و عملا با خروج آمریکا از برجام عملا تحریم های متعدد اعمال شد و به پیشواز تحریم های متعدد رفتند.
بر اساس گزارشی که ما از شرایط تقابلی تحریمی با امریکا داریم نکته تازه ای باقی نمانده که آمریکایی ها بخواهند تحریم کنند و تحریم های مختلف را اعمال کردند و جمهوری اسلامی ایران آمادگی لازم را برای مقابله دارد. بعد از تحریم ها اقتصاد ایران نظام‌مند و هوشمندتر شد العالم : اقدامات کشورمان برای مقابله با اقدامات آمریکا علیه کشورمان به چه نحو است؟ جمهوری اسلامی ایران سعی کرد که تهدید تحریم ها را به فرصت تبدیل کند و در این مدت هم سیاست های مختلفی چه در عرصه قانونگذاری و چه در عرصه آیین نامه ای در دولت شکل گرفت که موضوع تحریم ها تبدیل به یک فرصت شود.
از بسیاری اسراف هایی که در زمینه بودجه ای وجود داشت جلوگیری شد. بسیاری از مواردی که کشور در زمینه واردات نیاز نداشت حذف و از صادراتی که در حوزه بهره وری در داخل کشور است حمایت و از صادراتی که ممکن بود تحت تحریم قرار گیرند ممانعت شد. به عبارتی بعد از تحریم ها اقتصاد ایران نظام‌مند و هوشمندتر شد.
همه ظرفیت های دو جانبه کشورو ظرفیت های همکاری های بین المللی هم در دستور کار کشور قرار گرفت. تحریم های کنونی متفاوت از تحریم های قبل از برجام است؛ آن ها تحریم هایی بودند که در قالب شش قطعنامه شورای امنیت اعمال می شدند و دنیا با امریکا همراه بود اما اکنون فقط برخی کشورها در برخی زمینه ها با آمریکا همکاری می کنند و ایران از همه ظرفیت ها برای مقابله با تحریم استفاده می کند.
راهکارهایی برای صادرات نفت در کشور شکل گرفته است تمام تلاش آمریکایی ها این است که صادرات نفت ایران را کاهش دهند.  ایران چیزی حدود دو میلیون و ششصد هزار بشکه نفت در روز میفروخت در بدترین شرایط به هیچ وجه نمی توانند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند و همین حالا بیش از نیمی از صادرات منعقده کشور در روال گذشته صادر می شود ضمن اینکه راهکارهای دیگری هم در ایران برای صادرات نفت شکل گرفته و یا حتی تبدیل کردن آن به فراورده هایی که قابلیت تحریم نداشته باشد.
در این مدت کشور دچار ایستایی نشد بلکه سعی کرد زمینه را برای فراوری چه در قالب پالایشگاهی و چه پتروشیمی فراهم کند که غیرقابل تحریم هستند و صادرات کشور ادامه پیدا کند. نمی توان کشوری که مادر امنیت در حوزه انرژی هست را محدود کرد العالم: پس به صفر رساندن صادرات نفت ایران توسط آمریکا معنایی ندارد؟ وقتی گفته می شود تحریم نفتی ایران یعنی تحریم حضور ایران؛ نفت ایران چیزی جدای از حضور ایران در عرصه مبادلات انرژی در دنیا نیست.
حدود 50 درصد انرژی دنیا از منطقه ای می گذرد که امنیت انرژی آن منطقه به دست ایران است . از این رو به طور طبیعی در بلند مدت نمی توان کشوری که مادر امنیت در حوزه انرژی هست را محدود کرد. عربستان و امارات در حوزه جایگزینی تولید نفت ایران به مشکل خورده اند کشورهای مختلف عضو اوپک به خصوص آنهایی که سعی کردند جایگزین ایران شوند مثل عربستان و امارات در حداکثر تولید خودشان در حال کار هستند و یک سری هزینه های زیادی را برای خودشان تراشیده اند و سعی می کنند جبران کنند ولی نتوانستند جای ایران را بگیرند به ویژه در بلندمدت این کار اتفاق نخواهد افتاد.
آمریکایی ها مدعی شدند در سه ماه تحریم نفتی ایران به اهداف خودشان می رسند اما در این مدت تمام تلاش بعضی بازیگران مثل سعودی ها این است که این سه ماه را پوشش دهند ولی در طول این سه ماه هم ایرانی ها بازارهای جایگزین نفت خود را از طرق مختلف به وجود آوردند که به هیچ وجه نمی شود صادرات نفت ایران را به صفر رساند و هم کشورهایی که تلاششان همراهی با تحریم های ایرانی است نتوانستند جایگاه ایران را پر کنند و این ضعفی است که در حال حاضر وجود دارد البته میدانید که این فشار روی کشورهایی مثل عربستان هم هست.
در بودجه امسال عربستان سعودی مجبور شد قیمت حامل های انرژی را گران کند و یکسری گرانی ها در حوزه معیشتی صورت گرفت و دچار یکسری کسری ها و بدهی ها شد اما نتوانستند مشکلات داخلی خود را حل کنند و روز به روز قراردادهای تسلیحاتی دیگری به عربستانی ها تحمیل می شود. اینها مواردی هستند که کشورهایی که سعی دارند جایگزین ایران شوند را ناتوان و تهی کرده است.
بستن تنگه هرمز در دستور کار دولت ایران نیست/ تا 13 آبان ماه بسته عملیاتی اروپا برای برجام ارائه می شود العالم: بحث بستن تنگه هرمز به کجا رسید؟ بستن تنگه هرمز در دستور کار دولت ایران نیست و معتقدیم که موضوع چالش اخیر در کوتاه مدت حل خواهد شد چون آمریکایی ها هم به اهداف خودشان نمی رسند و مجبورند به بخش بازگشت و گذشت از تحریم ها بازگردند.
در ایران هم مباحثی مطرح شده و تحت عنوان یک هشدار مطرح کردیم که اگر ایران را از حوزه امنیتش شاهراه انرژی دنیا دور کنند عملا امنیتش بهم میخورد یعنی اگر ایران نبود اکنون شاهراه انرژی دنیا در خلیج فارس دست بعضی از گروه های تروریستی بود . از این رو به هیچ وجه بستن تنگه هرمز در دستور کار ایران نیست. ما به این نتیجه رسیدیم که کشورهای اروپایی عزم کار با ایران و عزم سیاسی برای حفظ برجام را دارند اما در عرصه های اقتصادی ممکن است با ناتوانی هایی مواجهه باشند.
اروپایی ها اعلام کردند قبل از 13 آبان بسته عملیاتی خودشان را که درآن جایگزین کردن یک مسیر پولی و بانکی، ضمانت فروش نفت ایران و معاملاتی از این نوع را ارایه می دهند ؛ در صحبت هایی که من با دیپلمات های کشورمان داشتم تا حد زیادی نسبت به این موضوع خوشبین هستند و نهایتا ما منتظر بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا هستیم.
آنچه مهم بوده این است که روابط سیاسی ایران و اتحادیه اروپا در یکی از شرایط نزدیک خود بعد از انقلاب به سر می برد و برای اولین بار این رابطه تحت تاثیر بازیگری مثل آمریکا قرار نگرفته است و ما منتظریم که در قالب قانون انسداد ایجاد یک خط اعتباری تازه، این ارتباط و همکاری نزدیک به همکاری عملی تبدیل شود که ایران بهره های برجام را ببرد.
العالم : در رابطه با بحث تصویب FATF بفرمایید ؟ آنچه که در مجلس مطرح شد CFT  بود که برخی از توصیه هایی که FATF  مطرح کرده بود در قالب این کنوانسیون قابل پاسخ بود ولی چیزی که مطرح شد CFT  بود که آقای ظریف در آنجا مطرح کردند که ما قول نمی دهیم این باعث رفع مشکلات اقتصادی شود ولی مطمئنیم که اگر تصویب نشود مشکلاتی را برای اتباع ایرانی، اقتصاد ایران ، روابط بانکی پس از تحریم ایرانی و .
..  به وجود خواهد آورد بنابراین نوع نگاه هایی هم که وجود دارد برای دفع خطر است، اقتصاد ایران اقتصاد هجدهم دنیا است و می خواهد با دنیا کار کند لذا با سازو کارهای دنیا مثل FATF  هم در قالبی که مشروط به حدود قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران باشد کار میک ند. العالم: آیا در کمسیون امنیت ملی مجلس در مورد اقدام تروریستی اهواز تدابیری اندیشیده شده است؟ اقدامی که در اهواز صورت گرفت، اقدامی ترویستی بود که عده ای از افراد بی گناه به شهادت رسیدند دو نکته مد نظر است : یک اینکه اگر در این مورد کوتاهی هایی صورت گرفته ، پیگیری شود که در حال انجام است .
دیگر اینکه کشورهای منطقه باید به سمت تنش زدایی پیش بروند چون از دو طرف مسلمانان در حال کشته شدن هستند. من این پیشنهاد را داده ام و در کمسیون امنیت ملی  و سیاست خارجی هم سیاستمان تنش زدایی است ما در آینده نزدیک هم سفرای کشورهای عضو سازمان کنفرانس سیاست و همکاری اسلامی را در مجلس دعوت کردیم و در تلاشیم تا یک راهکار تنش زدایانه در دنیای اسلام شکل دهیم.
العالم: اوضاع اقتصادی در داخل ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟   واقعیت این است که یک سری اعتصاب ها و اعتراض های اقتصادی در کشور وجود داشت که دولت در صدد رفع این ها است و مجلس هم در تلاش است تا بخشی از این انتقادات و مشکلات را حل کند ولی قاطبه ملت ایرانی این واقعیت را پذیرفته اند که این ناجوانمردی از طرف بازیگری مثل ایالات متحده آمریکا هست که باید سیاست های غیر تحریمی را تحمل کرد .
پامپئو به عنوان رییس سابق سازمان سیای آمریکا که الان وزیر خارجه است؛ سیاست غلطی را به ترامپ  القا می کند تحت عنوان تحریم خارجی و تحریک اعتصابات و اختلافات داخلی با هدف گرفتن امتیاز از جمهوری اسلامی ایران؛ تجربه نشان داده که ایران در چنین شرایطی بیشتر وحدت پیدا می کنند و سیاست هایی که تحت عنوان ایجاد تنش در داخل دنبال می شود در داخل همراه خاصی را پیدا نخواهد کرد .
ترامپ وآمریکا چند بار گفتند می خواهند با ایران مذاکره کنند ولی ایران نپذیرفت  مذاکره با آمریکا دیگر برای ایرانی ها تابو نیست و اگر شرایط مذاکراتی شکل بگیرد حتما ایرانی ها وارد مذاکره می شوند اما واقعیت این است در مذاکرات بی قید و شرط یک پلن و دستور کاری برای مذاکره وجود ندارد لذا ما معتقد هستیم آمریکایی ها هنوز راهبردی برای مذاکره ندارند و به همین دلیل از طرف ایران هم برای مذاکره راهبردی مطرح نشده است اما به نظر می آید اگر یک زمانی بر روی یک دستور کاری  برای رفع اختلاف توافق شود، امکان مذاکره وجود دارد .
العالم: راجع به آخرین وضعیت همکاری ایران با FATF توضیح دهید؟ FATF یک گروه اقدام مالی است که به کشورها توصیه هایی را مطرح می کند . حدود 205 عضو دارد یعنی بخش اعظم کشورهای دنیا به همراه بعضی از مجموعه های اداری که کشور نیستند ولی چون کار بانکی و اداری دارند با FATF همکاری می کنند . ایران هم کشوری است که 41 توصیه در موردش مطرح شده بود در غالب اصلاح  یک سری قوانین داخلی مثل پولشویی و قانون منع تامین مالی ترویسم و دو کنوانسیون خارجی که یکی از آنها پالرمو است (مقابله با جرایم سازمان یافته )  و دومی cft  یا مقابله با تامین مالی ترویسم ؛ که این شروط قابلیت برآورده شدن را دارد .
آخرین شرایطی که شکل گرفت این بود که از این چهار مجموعه یکی تصویب شد سه تا از آنها درحال بررسی برای تصویب است یعنی مجلس تصویب کرد و به شورای نگهبان یا به مجمع ارسال شده است . در نشستی که در روز جمعه هفته گذشته برگزار شد یک گروه اقدام مالی با توجه  به تصویب این قانون هر چند هنوز در سیر کار است ،اعلام کرد ایران در لیست سیاه یا لیست اقدام متقابل قرار نمی گیرد و چهار ماه دیگر وقت ما وقت داریم کنوانسیون قوانینی را طبق اصول کشور خودمان تصویب کنیم .
ما در مورد cft در مجلس یک سری حق شرط های قوی را قرار دادیم از جمله اولویت قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، اولویت معرفی گروه ترویستی توسط ما و عدم الزام ما به پذیرش ادعایی که طرف مقابل می کند و اینکه در هر شرایطی حقوق داخلی ایران به خصوص قانون اساسی باید به عنوان قانون اصلی و فصل الخطاب باشد این ها مواردی است که به عنوان پیش شرط آوردیم.
 

کد خبر: 27421  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: العالم فارسی
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای بين‌الملل

یک سوم کارمندان سازمان ملل مورد آزار جنسی قرار گرفتند جام نیوز  ۵ دقیقه پیش

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، بر اساس گزارشی که سازمان ملل روز پنجشنبه (۱۶ ژانویه) منتشر کرده، حدود یک سوم کارمندان این سازمان در دو سال گذشته مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند.   این افراد کارمندان رسمی و همچنین پیمانکاران این سازمان بین المللی را شامل می‌شوند.   مبنای این...

ترامپ سفر خارجی پلوسی را لغو کرد ایلنا  ۱ ساعت پیش

ترامپ سفر خارجی پلوسی را لغو کردبه گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری کنگره آمریکا، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا طی نامه‌ای به «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان از لغو سفر وی به چند کشور خارجی به دلیل تعطیلی دولت فدرال خبر داد. در این نامه آمده است: «باید به اطلاع برسانم که سفرتان به بلژیک،...

سفر هیات آمریکایی به داووس لغو شد ایلنا  ۱ ساعت پیش

سفر هیات آمریکایی به داووس لغو شدبه گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، «سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید از تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا برای لغو سفر هیات اقتصادی این کشور به داووس به دلیل ادامه تعطیلی دولت فدرال خبر داد. رئیس جمهور آمریکا، هفته گذشته در توییتر خود اعلام کرد که در نشست داووس شرکت...

در آمریکا چه خبر است؟! نامه‌های طعنه‌آمیز ترامپ و پلوسی جام نیوز  ۱ ساعت پیش

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، در حالی که نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان و چند نفر از دیگر اعضای کنگره آمریکا آماده سوارشدن بر هواپیما بودند تا در قالب هیاتی به بلژیک و افغانستان سفر کنند، دونالد ترامپ با دستوری پرواز هواپیمای نظامی آنها را به بهانه ادامه تعطیلی دولت لغو کرد.   به نوشته...

تغییر اسکناس‌ها در هند به خاطر نابینایان آفتاب نیوز  ۴ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز :  انجمن نابینایان هند پیشتر در دادخواستی از دادگاه عالی هند خواسته بود که تغییراتی در خدمات بانکی و شکل اسکناس های این کشور صورت گیرد تا امکان استفاده نابینایان از آن ها فراهم شود. در حال حاضر بانک های هندی خدمات ویژه‌ای برای افراد نابینا ارائه نمی‌دهند و این مساله باعث شده است تا...

ماکرون: عجله در خروج از سوریه اشتباه است آفتاب نیوز  ۹ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه روز پنج‌شنبه بار دیگر با تصمیم آمریکا برای خروج نظامی از سوریه ابراز مخالفت کرد و گفت نظامیان فرانسوی به حضور نظامی در غرب آسیا ادامه می‌دهند.به نوشته خبرگزاری فرانسه، ماکرون که در یک پایگاه نظامی در جنوب فرانسه سخنرانی می‌کرد، گفت: «عقب‌نشینی از سوریه...

سطان "شیشه" در چین اعدام شد آفتاب نیوز  ۱۰ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : رسانه‌های چین از او با لقب "پدرخوانده روستای بوشه" می‌خواندند؛ کسی که همزمان با به کارگیری ۲۰ درصد از مردم روستایی در جنوب چین در شبکه خود، از آنها حمایت هم می‌کرد.روستای بوشه در جنوب چین و در استان گوانگ‌دانگ این کشور واقع شده و تا پیش از یورش پلیس در سال ۲۰۱۳، گزارش شده بود که این روستا...

انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در کلمبیا ایلنا  ۱۳ ساعت پیش

انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در کلمبیابه گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتد‌پرس، انفجار خودروی بمب‌گذاری شده امروز-پنجشنبه- در آکادمی پلیس کلمبیا به کشته شدن ۸ نفر و زخمی شدن ۱۰ تن دیگر منجر شد. شاهدان عینی گفتند که شدت انفجار باعث شد شیشه‌های آپارتمان‌های اطراف آکادمی پلیس شکسته شوند. هنوز کسی مسئولیت این حمله تروریستی...

ماجرای کودتای نافرجام در امارت شارقه جام نیوز  ۱۳ ساعت پیش

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، محمد بن رشد آل مکتوم معاون رئیس امارات متحده عربی و حاکم دبی در خاطراتش درباره نقشش در خنثی سازی کودتا در امارت شارقه دو ماه پس از اعلام تشکیل امارات متحده عربی سخن گفت. وی افزود که شیخ زاید آل نهیان وی را مامور خنثی سازی کودتا نمود وقتی که وی وزیر دفاع بود. این همان...

مصمم به دستیابی به توافق برگزیت هستیم جام نیوز  ۱۳ ساعت پیش

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، نخست وزیر انگلیس گفت: ما مصمم به دستیابی به توافقی برای خروج از اتحادیه اروپا هستیم. به نقل از شبکه تلویزیونی الحدث، ترزا می - نخست وزیر انگلیس - بعد از اینکه از رای عدم اعتماد نمایندگان مجلس عوام انگلیس جان سالم به در برد گفت: اکنون زمان آن رسیده که مصالح شخصی را...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده