تعداد بازدید: ۱۵
تاريخ انتشار: یکشنبه،۲۹ مهر ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۲۲:۳۰
بعد از تحریم ها اقتصاد ایران هوشمندتر شد/ به بسته عملیاتی اتحادیه اروپا برای حفظ برجام خوشبین هستیم/ تشریح راهکارهای ایران برای مقابله با تحریم نفتی
العالم _ ایران / سیاسی  "حشمت الله فلاحت پیشه" رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با شبکه العالم، در رابطه با قاچاقچیان مواد مخدر، طریقه انتقال محموله های قاچاق، درآمد گروه های تروریستی از مواد مخدر و ... توضیحاتی ارائه داد.
در ذیل مشروح این گفتگو آمده است؛ جمهوری اسلامی ایران آمادگی لازم را برای مقابله با تحریم های آمریکا دارد العالم: در رابطه با تحریم هایی که قرار است آمریکا در تاریخ 13 آبان ماه علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کند و واکنش کشورمان به این اقدام خصمانه توضیحاتی بفرمایید؟ در موضوع تحریم هایی که آمریکایی ها از 13 آبان می خواهند علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کنند باید گفت مسئله تازه ای باقی نمانده که امریکایی ها بخواهند در قالب سیاست های تحریمی بیاورند.
سیاست های تحریمی آمریکا از ابتدای انقلاب در جنبه های مختلف شروع شد بعد در قالب قانون داماتو و کاتسا ادامه پیدا کرد. بعد از برجام هم آمریکایی ها بسیاری از تحریم ها را ادامه دادند و تحریم های جدید هم اضافه کردند. ترامپ هم بعد از روی کار امدن اقدام به کارشکنی در تحریم های برداشته شده، کرد و عملا با خروج آمریکا از برجام عملا تحریم های متعدد اعمال شد و به پیشواز تحریم های متعدد رفتند.
بر اساس گزارشی که ما از شرایط تقابلی تحریمی با امریکا داریم نکته تازه ای باقی نمانده که آمریکایی ها بخواهند تحریم کنند و تحریم های مختلف را اعمال کردند و جمهوری اسلامی ایران آمادگی لازم را برای مقابله دارد. بعد از تحریم ها اقتصاد ایران نظام‌مند و هوشمندتر شد العالم : اقدامات کشورمان برای مقابله با اقدامات آمریکا علیه کشورمان به چه نحو است؟ جمهوری اسلامی ایران سعی کرد که تهدید تحریم ها را به فرصت تبدیل کند و در این مدت هم سیاست های مختلفی چه در عرصه قانونگذاری و چه در عرصه آیین نامه ای در دولت شکل گرفت که موضوع تحریم ها تبدیل به یک فرصت شود.
از بسیاری اسراف هایی که در زمینه بودجه ای وجود داشت جلوگیری شد. بسیاری از مواردی که کشور در زمینه واردات نیاز نداشت حذف و از صادراتی که در حوزه بهره وری در داخل کشور است حمایت و از صادراتی که ممکن بود تحت تحریم قرار گیرند ممانعت شد. به عبارتی بعد از تحریم ها اقتصاد ایران نظام‌مند و هوشمندتر شد.
همه ظرفیت های دو جانبه کشورو ظرفیت های همکاری های بین المللی هم در دستور کار کشور قرار گرفت. تحریم های کنونی متفاوت از تحریم های قبل از برجام است؛ آن ها تحریم هایی بودند که در قالب شش قطعنامه شورای امنیت اعمال می شدند و دنیا با امریکا همراه بود اما اکنون فقط برخی کشورها در برخی زمینه ها با آمریکا همکاری می کنند و ایران از همه ظرفیت ها برای مقابله با تحریم استفاده می کند.
راهکارهایی برای صادرات نفت در کشور شکل گرفته است تمام تلاش آمریکایی ها این است که صادرات نفت ایران را کاهش دهند.  ایران چیزی حدود دو میلیون و ششصد هزار بشکه نفت در روز میفروخت در بدترین شرایط به هیچ وجه نمی توانند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند و همین حالا بیش از نیمی از صادرات منعقده کشور در روال گذشته صادر می شود ضمن اینکه راهکارهای دیگری هم در ایران برای صادرات نفت شکل گرفته و یا حتی تبدیل کردن آن به فراورده هایی که قابلیت تحریم نداشته باشد.
در این مدت کشور دچار ایستایی نشد بلکه سعی کرد زمینه را برای فراوری چه در قالب پالایشگاهی و چه پتروشیمی فراهم کند که غیرقابل تحریم هستند و صادرات کشور ادامه پیدا کند. نمی توان کشوری که مادر امنیت در حوزه انرژی هست را محدود کرد العالم: پس به صفر رساندن صادرات نفت ایران توسط آمریکا معنایی ندارد؟ وقتی گفته می شود تحریم نفتی ایران یعنی تحریم حضور ایران؛ نفت ایران چیزی جدای از حضور ایران در عرصه مبادلات انرژی در دنیا نیست.
حدود 50 درصد انرژی دنیا از منطقه ای می گذرد که امنیت انرژی آن منطقه به دست ایران است . از این رو به طور طبیعی در بلند مدت نمی توان کشوری که مادر امنیت در حوزه انرژی هست را محدود کرد. عربستان و امارات در حوزه جایگزینی تولید نفت ایران به مشکل خورده اند کشورهای مختلف عضو اوپک به خصوص آنهایی که سعی کردند جایگزین ایران شوند مثل عربستان و امارات در حداکثر تولید خودشان در حال کار هستند و یک سری هزینه های زیادی را برای خودشان تراشیده اند و سعی می کنند جبران کنند ولی نتوانستند جای ایران را بگیرند به ویژه در بلندمدت این کار اتفاق نخواهد افتاد.
آمریکایی ها مدعی شدند در سه ماه تحریم نفتی ایران به اهداف خودشان می رسند اما در این مدت تمام تلاش بعضی بازیگران مثل سعودی ها این است که این سه ماه را پوشش دهند ولی در طول این سه ماه هم ایرانی ها بازارهای جایگزین نفت خود را از طرق مختلف به وجود آوردند که به هیچ وجه نمی شود صادرات نفت ایران را به صفر رساند و هم کشورهایی که تلاششان همراهی با تحریم های ایرانی است نتوانستند جایگاه ایران را پر کنند و این ضعفی است که در حال حاضر وجود دارد البته میدانید که این فشار روی کشورهایی مثل عربستان هم هست.
در بودجه امسال عربستان سعودی مجبور شد قیمت حامل های انرژی را گران کند و یکسری گرانی ها در حوزه معیشتی صورت گرفت و دچار یکسری کسری ها و بدهی ها شد اما نتوانستند مشکلات داخلی خود را حل کنند و روز به روز قراردادهای تسلیحاتی دیگری به عربستانی ها تحمیل می شود. اینها مواردی هستند که کشورهایی که سعی دارند جایگزین ایران شوند را ناتوان و تهی کرده است.
بستن تنگه هرمز در دستور کار دولت ایران نیست/ تا 13 آبان ماه بسته عملیاتی اروپا برای برجام ارائه می شود العالم: بحث بستن تنگه هرمز به کجا رسید؟ بستن تنگه هرمز در دستور کار دولت ایران نیست و معتقدیم که موضوع چالش اخیر در کوتاه مدت حل خواهد شد چون آمریکایی ها هم به اهداف خودشان نمی رسند و مجبورند به بخش بازگشت و گذشت از تحریم ها بازگردند.
در ایران هم مباحثی مطرح شده و تحت عنوان یک هشدار مطرح کردیم که اگر ایران را از حوزه امنیتش شاهراه انرژی دنیا دور کنند عملا امنیتش بهم میخورد یعنی اگر ایران نبود اکنون شاهراه انرژی دنیا در خلیج فارس دست بعضی از گروه های تروریستی بود . از این رو به هیچ وجه بستن تنگه هرمز در دستور کار ایران نیست. ما به این نتیجه رسیدیم که کشورهای اروپایی عزم کار با ایران و عزم سیاسی برای حفظ برجام را دارند اما در عرصه های اقتصادی ممکن است با ناتوانی هایی مواجهه باشند.
اروپایی ها اعلام کردند قبل از 13 آبان بسته عملیاتی خودشان را که درآن جایگزین کردن یک مسیر پولی و بانکی، ضمانت فروش نفت ایران و معاملاتی از این نوع را ارایه می دهند ؛ در صحبت هایی که من با دیپلمات های کشورمان داشتم تا حد زیادی نسبت به این موضوع خوشبین هستند و نهایتا ما منتظر بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا هستیم.
آنچه مهم بوده این است که روابط سیاسی ایران و اتحادیه اروپا در یکی از شرایط نزدیک خود بعد از انقلاب به سر می برد و برای اولین بار این رابطه تحت تاثیر بازیگری مثل آمریکا قرار نگرفته است و ما منتظریم که در قالب قانون انسداد ایجاد یک خط اعتباری تازه، این ارتباط و همکاری نزدیک به همکاری عملی تبدیل شود که ایران بهره های برجام را ببرد.
العالم : در رابطه با بحث تصویب FATF بفرمایید ؟ آنچه که در مجلس مطرح شد CFT  بود که برخی از توصیه هایی که FATF  مطرح کرده بود در قالب این کنوانسیون قابل پاسخ بود ولی چیزی که مطرح شد CFT  بود که آقای ظریف در آنجا مطرح کردند که ما قول نمی دهیم این باعث رفع مشکلات اقتصادی شود ولی مطمئنیم که اگر تصویب نشود مشکلاتی را برای اتباع ایرانی، اقتصاد ایران ، روابط بانکی پس از تحریم ایرانی و .
..  به وجود خواهد آورد بنابراین نوع نگاه هایی هم که وجود دارد برای دفع خطر است، اقتصاد ایران اقتصاد هجدهم دنیا است و می خواهد با دنیا کار کند لذا با سازو کارهای دنیا مثل FATF  هم در قالبی که مشروط به حدود قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران باشد کار میک ند. العالم: آیا در کمسیون امنیت ملی مجلس در مورد اقدام تروریستی اهواز تدابیری اندیشیده شده است؟ اقدامی که در اهواز صورت گرفت، اقدامی ترویستی بود که عده ای از افراد بی گناه به شهادت رسیدند دو نکته مد نظر است : یک اینکه اگر در این مورد کوتاهی هایی صورت گرفته ، پیگیری شود که در حال انجام است .
دیگر اینکه کشورهای منطقه باید به سمت تنش زدایی پیش بروند چون از دو طرف مسلمانان در حال کشته شدن هستند. من این پیشنهاد را داده ام و در کمسیون امنیت ملی  و سیاست خارجی هم سیاستمان تنش زدایی است ما در آینده نزدیک هم سفرای کشورهای عضو سازمان کنفرانس سیاست و همکاری اسلامی را در مجلس دعوت کردیم و در تلاشیم تا یک راهکار تنش زدایانه در دنیای اسلام شکل دهیم.
العالم: اوضاع اقتصادی در داخل ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟   واقعیت این است که یک سری اعتصاب ها و اعتراض های اقتصادی در کشور وجود داشت که دولت در صدد رفع این ها است و مجلس هم در تلاش است تا بخشی از این انتقادات و مشکلات را حل کند ولی قاطبه ملت ایرانی این واقعیت را پذیرفته اند که این ناجوانمردی از طرف بازیگری مثل ایالات متحده آمریکا هست که باید سیاست های غیر تحریمی را تحمل کرد .
پامپئو به عنوان رییس سابق سازمان سیای آمریکا که الان وزیر خارجه است؛ سیاست غلطی را به ترامپ  القا می کند تحت عنوان تحریم خارجی و تحریک اعتصابات و اختلافات داخلی با هدف گرفتن امتیاز از جمهوری اسلامی ایران؛ تجربه نشان داده که ایران در چنین شرایطی بیشتر وحدت پیدا می کنند و سیاست هایی که تحت عنوان ایجاد تنش در داخل دنبال می شود در داخل همراه خاصی را پیدا نخواهد کرد .
ترامپ وآمریکا چند بار گفتند می خواهند با ایران مذاکره کنند ولی ایران نپذیرفت  مذاکره با آمریکا دیگر برای ایرانی ها تابو نیست و اگر شرایط مذاکراتی شکل بگیرد حتما ایرانی ها وارد مذاکره می شوند اما واقعیت این است در مذاکرات بی قید و شرط یک پلن و دستور کاری برای مذاکره وجود ندارد لذا ما معتقد هستیم آمریکایی ها هنوز راهبردی برای مذاکره ندارند و به همین دلیل از طرف ایران هم برای مذاکره راهبردی مطرح نشده است اما به نظر می آید اگر یک زمانی بر روی یک دستور کاری  برای رفع اختلاف توافق شود، امکان مذاکره وجود دارد .
العالم: راجع به آخرین وضعیت همکاری ایران با FATF توضیح دهید؟ FATF یک گروه اقدام مالی است که به کشورها توصیه هایی را مطرح می کند . حدود 205 عضو دارد یعنی بخش اعظم کشورهای دنیا به همراه بعضی از مجموعه های اداری که کشور نیستند ولی چون کار بانکی و اداری دارند با FATF همکاری می کنند . ایران هم کشوری است که 41 توصیه در موردش مطرح شده بود در غالب اصلاح  یک سری قوانین داخلی مثل پولشویی و قانون منع تامین مالی ترویسم و دو کنوانسیون خارجی که یکی از آنها پالرمو است (مقابله با جرایم سازمان یافته )  و دومی cft  یا مقابله با تامین مالی ترویسم ؛ که این شروط قابلیت برآورده شدن را دارد .
آخرین شرایطی که شکل گرفت این بود که از این چهار مجموعه یکی تصویب شد سه تا از آنها درحال بررسی برای تصویب است یعنی مجلس تصویب کرد و به شورای نگهبان یا به مجمع ارسال شده است . در نشستی که در روز جمعه هفته گذشته برگزار شد یک گروه اقدام مالی با توجه  به تصویب این قانون هر چند هنوز در سیر کار است ،اعلام کرد ایران در لیست سیاه یا لیست اقدام متقابل قرار نمی گیرد و چهار ماه دیگر وقت ما وقت داریم کنوانسیون قوانینی را طبق اصول کشور خودمان تصویب کنیم .
ما در مورد cft در مجلس یک سری حق شرط های قوی را قرار دادیم از جمله اولویت قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، اولویت معرفی گروه ترویستی توسط ما و عدم الزام ما به پذیرش ادعایی که طرف مقابل می کند و اینکه در هر شرایطی حقوق داخلی ایران به خصوص قانون اساسی باید به عنوان قانون اصلی و فصل الخطاب باشد این ها مواردی است که به عنوان پیش شرط آوردیم.
 

کد خبر: 27421  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: العالم فارسی
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای بين‌الملل

انفجار تروریستی در مسجدی در پاکستان ایلنا  ۱ ساعت پیش

انفجار تروریستی در مسجدی در پاکستان به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، منابع محلی امروز-چهارشنبه- از وقوع انفجاری در داخل مسجد منطقه «چمن» پاکستان خبر دادند. پلیس محلی اعلام کرد بمب دست‌ساز در یک قفسه داخل مسجد مخفی شده و پس از انفجار ۹ نفر را زخمی کرده است. گفته می‌شود حال دو تن از زخمی‌ها وخیم است. هنوز...

مجازات‌ عاملان کودتای نافرجام در ترکیه ادامه دارد ایلنا  ۱ ساعت پیش

مجازات‌ عاملان کودتای نافرجام در ترکیه ادامه داردبه گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، دادگاهی در ترکیه امروز-چهارشنبه- ۷۴ تن از افسران ارتش این کشور را به اتهام دست داشتن در کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ به حبس ابد محکوم کرد. منابع خبری ترکیه اعلام کردند ۱۸۹ نظامی دیگر که به جرائم مشابه متهم شده‌اند به زودی محاکمه می‌شوند. کودتای نافرجام ۲۰۱۶ در...

سفر هیئت بلندپایه جنبش حماس به مصر تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه بین‌‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از فلسطین الیوم، فوزی برهوم سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی حماس گفت که هیئتی از این جنبش به ریاست صالح العاروری امروز چهارشنبه عازم قاهره پایتخت مصر شد.این هیئت شامل موسی ابومرزوق، خلیل الحیه، عزت الرشق، حسام بدران و روحی مشتهی از شخصیت‌های بلندپایه...

تکذیب ادعای نادرست درباره دیدار ظریف و جرمی‌هانت تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان به ادعای نادرست درباره دیدار محمد جواد ظریف و جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس واکنش نشان داد.وی افزود: در جریان دیدار وزیر امور خارجه انگلیس با آقای ظریف در روز دوشنبه صحبتی از موضوع فاجعه جنگ جهانی اول و وقوع قحطی در...

یک عالمه فلاکت؛ 1.5 میلیون نفر در فلاکت کامل و 14 میلیون نفر در فقر +عکس جام نیوز  ۱ ساعت پیش

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، سیاوش اردلان، خبرنگار بی بی سی، در توئیتی از مشاهدات "نماینده ویژه سازمان ملل در زمینه فقر مطلق" از اوضاع شهروندان بریتانیایی نوشت.   بنابر این توئیت، در بریتانیا 1.5 میلیون نفر در فلاکت کامل و 14 میلیون نفر در فقر زندگی می کنند.     106 ...

تصمیم ضد فلسطینی جدید عربستان جام نیوز  ۱ ساعت پیش

به گزارش جام نیوز به نقل از اسپوتنیک،خاطرنشان می شود که شرط عربستان برای دادن روادید به فلسطینی‌ها، داشتن گذرنامه از دولت خودگران فلسطین، یا گذرنامه رسمی از دیگر کشورهای جهان است. برخی از گروه‌های فلسطینی، به شدت از این تصمیم عربستان سعودی انتقاد کردند و گفته‌اند که این تصمیم، فلسطینی‌های...

شلیک ۴ موشک یمن به جنوب عربستان العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم - یمن  یگان موشکی ارتش یمن و انصارالله چهارشنبه شب، چهار فروند موشک بالستیک «زلزال-۱» را به سمت محل استقرار شبه‌نظامیان در منطقه «علب» در عسیر واقع در جنوب عربستان شلیک کرد. یک منبع نظامی یمن به المسیره گفت که این حملات موشکی در واکنش به...

دادگاه امارات دانشجوی بریتانیایی را به حبس ابد محکوم کرد ایلنا  ۲ ساعت پیش

دادگاه امارات دانشجوی بریتانیایی را به حبس ابد محکوم کردبه گزارش ایلنا به نقل از آناتولی، دادگاه امارات متحده عربی، «متیو هجز» دانشجوی بریتانیایی را که پیش از این به اتهام «جاسوسی» و «انتقال اطلاعات حساس به خارج از کشور» بازداشت شده بود، به حبس ابد محکوم کرد. «انور قرقاش» وزیر مشاور در وزارت امور خارجه امارات...

عربستان ولیعهد خود را تغییر نمی‌دهد ایلنا  ۲ ساعت پیش

عربستان ولیعهد خود را تغییر نمی‌دهدبه گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، «عادل الجبیر» وزیر امور خارجه عربستان امروز-چهارشنبه- تغییر ولیعهد این کشور را تکذیب کرد. خبرگزاری رویترز پیشتر گزارش داده بود که خانواده سلطنتی عربستان برای رهایی از فشار‌های بین‌المللی و داخلی درباره قتل «جمال خاشقجی» خبرنگار سعودی،...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده