تعداد بازدید: ۳۱
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱ آبان ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۳:۰۹
عدنان خاشقجی، مرد مرموز و دلال بزرگ اسلحه عربستانی را بشناسید/ پشت پرده رسوایی ایران کنترا، عموی جمال خاشقجی بود!/ ماجرای دستگیری در یکی از لوکس‌ترین‌ هتل‌های سوئیس
  جمال خاشقچی این روزها به سوژه داغی برای رسانه ها تبدیل شده است. پیش از این اما عموی او جنجالی تر بود. عدنان خاشقچی دلال بزرگ اسلحه که سال گذشته از دنیا رفت، ثروتمند مشهوری بود که داستان عجیبی در زندگی خود داشت. بخشی از گزارش ایندیپندنت درباره او را در ادامه بخوانید. این گزارش در زمان حیات وی نوشته شده بود.
 این همان پایانی بود که اکثر دلالان اسلحه‌ی زمانه‌ی مدرن آرزویش را داشتند. عدنان خاشقجی آن‌قدر اسلحه فروخت که به یکی از ثروتمندترین مردان جهان تبدیل شد: دارایی تخمینی ۲.۴ میلیارد پوندی، دوستی با خاندان سلطنتی سعودی و هالیوودی، خانه‌های متعدد در سرتاسر جهان، قایق تفریحی لاکچری که بعداً به دونالد ترامپ فروخت، یک محافظ شخصی با نام مستعار آقای کشتن!او کارش را از جوانی و به مدد روابطی که از طریق پدرش که او هم پزشک دربار شاه سعودی بود در اختیار داشت شروع کرد.
در سن ۲۱ سالگی حدود یک سال بعد از آن که در کالج ایالتی چیکو در کالیفرنیا ثبت‌نام کرده بود به خاطر جوش دادن یک معامله‌ی ۳ میلیون دلاری فروش کامیون به مصر، ۱۵۰ هزار دلار حق دلالی به جیب زد.او هیچ‌وقت برنگشت که تحصیلات دانشگاهی‌اش را به اتمام برساند.در عوض وقتی در دهه‌ي ۶۰ و ۷۰ میلادی خاندان سعودی تصمیم گرفتن پول نفتش را صرف خرید سلاح کند، خاشقجی به یک «کار راه‌انداز» تمام عیار تبدیل شد، دوستان قدیمی‌اش در عربستان را به دوستان جدیدش در کارخانه‌های آمریکایی و بریتانیایی اسلحه‌سازی وصل می‌کرد.
یکی از مدیران لاکهید مارتین او را یک معاونت بازاریابی یک‌نفره توصیف می‌کند. دیگر شرکت‌هایی که او معامله با آن‌ها را تسهیل می‌کرد شامل شرکت‌های بریتانیایی مارکونی و وستلند هلیکوپترز می‌شد.با گسترش آوازه‌ی خاشقجی، نرخ دلالی‌اش هم تا ۱۵ درصد بالا رفت آن هم در معاملاتی که صدها میلیون دلار ارزش داشت.هرچه پولدارتر می‌شد شرایط و تمهیداتی که برای بستن معاملات می‌چید هم دل‌پذیرتر می‌شد.
رونالد کسلر، نویسنده‌ی زندگی‌نامه‌اش می‌گوید « او آن‌طور که من و شما سوار ماشین می‌شویم سوار قایق تفریحی می‌شد.»در سال ۱۹۸۰ او نابیلا را خرید که اسمش را از روی نام دخترش انتخاب کرده بود. یک قایق ۸۶.۶ متری که بزرگ‌ترین قایق شخصی تفریحی آن زمان بود و خاشقجی در آن بی‌حساب‌وکتاب ولخرجی کرده بود: عرشه‌ي آفتاب‌گیر کشتی با شیشه‌های ضد گلوله و روشویی طلای خالص در سوئیت‌ّ مستر!آن‌ها از هر سنگ قیمتی قدیمی‌ای در کابینت‌های چرمی با پوست حیوانات در حمام استفاده نکرده بودند بلکه سنگ‌های قیمتی‌ای را به کار برده‌ بودند که توسط ماهرترین استادکاران ایتالیایی تراش‌خورده بودند.
این توصیفات را خریدار بعدی قایق یعنی دونالد ترامپ می‌گوید که در سال ۱۹۸۷ قایق را به قیمت تقریبی ۳۰ میلیون دلار خریده بود.خاشقجی این کارها را نکرده بود که فقط بر تاجران تأثیر بگذارد. آن طور که گفته شده او یک بار هم‌زمان پنج نفر از سران دولت‌ها از جمله ۳ پادشاه را در قایقش میزبانی می‌کرده است.توانایی او در افسونگری مشهور بود.
خاشقجی در دهه‌ی ۶۰ میلادی با ریچارد نیکسون دوست شد و به او در هر دو کمپین انتخاباتی‌اش کمک کرد، بر اساس گزارش‌ها در یک مورد برای دخترش یک دستبند ۶۰ هزار دلاری خرید.ادعا شده یکی از اولین معاملات اسلحه‌ی وی تهیه سلاح برای دیوید استیرلینگ، بنیان‌گذار SAS بوده به‌منظور عملیات پوششی در یمن در سال ۱۹۶۳.چهل سال بعد، در مارس ۲۰۰۳، نیویورکر مدعی شد که خاشقجی با ریچار پرل مدیر هیئت سیاست‌گذاری دفاعی آمریکا کمی قبل از حمله به عراق ملاقات داشته است.
مثل خیلی از ملاقات‌هایی که خاشقجی با مردان قدرت داشته جزئیات این دیدار هم همچنان نامکشوف باقی مانده است.بر عرشه‌ی نابیلا (قایق تفریحی خاشقجی) ملاقات‌کنندگان مختلفی رفت‌وآمد می‌کردند که شامل حداقل یکی از سفرای آمریکا هم می‌شد اما بیشتر مهمانان آنطور که مجله‌ی نیویورک می‌گوید «شاهزاده‌های عرب، مقامات جهان سومی و تجار مرموز اروپایی و آمریکایی بودند».
آن‌ها از ۱۵۰ تلفن و سامانه‌ی ارتباطات ماهواره‌ای برای جوش دادن معاملات اسلحه و کالا استفاده می‌کردند. در مواردی خاشقجی از کابینی به کابین دیگر قایقش می‌رفت و ۱۶ معامله‌ی مختلف هم‌زمان را انجام می‌داد.و هر چه نیاز بود تا معامله جوش بخورد برای مشتریان فراهم بود. آقای کسلر می‌گوید: «او به آن‌ها هر چه می‌خواستند می‌داد: دختر، غذا، پول نقد.
او همه جور مناسبت و محفلی در قایقش داشت. برخی از آن‌ها خیلی رسمی بودند بعضی‌ها هم خیلی عیاشانه.»یکی از دخترانی که در این معاملات به کار گرفته شده بود به نام پاملا بوردس بعدها از این گفت که او «جزئی از یک گروه خیلی بزرگ بوده که به عنوان طعمه‌ی جنسی از آن‌ها استفاده می‌شده است.»در ۱۹۸۹ یک مجله‌ خیلی بی‌تعارف خاشقجی را یکی از بزرگ‌ترین قوادان عالم معرفی کرد.
جالب آنکه عده‌ی بسیار اندکی از همکاران تجاری‌اش از این قضیه شاکی شدند.و وقتی زمان امضای قرارداد می‌رسید، قایق تفریحی وارد آب‌های آزاد می‌شد، جایی که محدودیت‌های حاکمیتی دیگر بر معاملات آن‌ها تأثیری نداشت.حداقل بعضی از حق دلالی‌های خاشقجی در عین حال مستقیماً از سوی شرکت‌هایی در سويس و لیختشتاین می‌رسیده است.
علیرغم همه‌ی این احتیاط‌ها، نام وی همیشه در ارتباط با برخی از مناقشه‌بر‌انگیز‌ترین معاملات اسلحه‌ی دنیا دیده می‌شود.در رسوایی ایران-کنترا در دهه‌ي ۸۰ میلادی، نام خاشقجی به عنوان یکی از واسطه‌های اصلی بین الیور نورث در کاخ سفید و ایران در میان بود.به این ترتیب، ادعا شد او در نقشه‌ی سری دولت ریگان برای آزادسازی گروگان‌ها درازای فروش سلاح به ایران گیر افتاده است، درحالی‌که پولی که به آمریکا داده شد سر از شورشیان دست راستی کنترا در نیکاراگوئه درآورد که به نقض حقوق بشر ازجمله تجاوز و شکنجه متهم بودند.
ایضاً در دهه‌ی ۸۰ به نظر می‌رسد خاشقجی حداقل در ابتدا در جدال بین فرانسه با بریتانیای زمان تاچر در قضیه‌ی معامله‌ي اسلحه با عربستان سعودی ( معروف به الیمامه) در طرف فرانسه بوده است.در ۱۹۹۴ اتهاماتی مطرح شد که بریتانیا به لطف رشوه‌هایی که به اعضای دولت و خاندان سلطنتی سعودی پرداخت کرده، معاملات چندمیلیاردی اسلحه به دست آورده است.
هم‌زمان خاشقجی مدعی شد که موفقیت رقیبش وفیق سعید در جوش دادن معامله برای بریتانیا با کمک و مشارکت مارک تاچر، پسر نخست‌وزیر سابق بوده است.ساندی تایمز به نقل خاشقجی نوشت: « وفیق از اطلاعات مارک استفاده می‌کرده است. ارزش مارک برای وفیق نام وی بوده است.»اینکه واقعیت چه بوده هنوز نامعلوم است. مارک تاچر همیشه اینکه از طریق معاملاتی که توسط مادرش در ۱۹۸۵ امضا شده پولی به دست آورده باشد را قویاً تکذیب کرده است.
در سال ۲۰۰۶ دولت بلر، تحقیقات اداره‌ی مبارزه با کلاه‌برداری‌های جدی (SFO) را که مربوط به رشوه به سعودی‌ها بود با این بهانه که به مصلحت ملی نیست لغو کرد و بی‌ای‌ئی سیستمز (شرکت صنایع دفاعی و هوافضایی بریتانیایی که با داشتن بیش از ۱۸٫۵ میلیارد پوند (برابر ۳۴٫۴ میلیارد دلار) فروش در سال ۲۰۰۸، بزرگ‌ترین شرکت دفاعی اروپا و دومین شرکت بزرگ دفاعی دنیا پس از لاکهید مارتین است.
) ترسیده بود نکند سومین فاز معامله‌ی الیمامه را از دست بدهد.خاشقجی هیچ‌وقت به خاطر هیچ جرمی محکوم نشد هرچند چند مقطع نگران‌کننده داشت.در ۱۹۸۹ درحالی‌که در سوئیس بود در شوایتزرهوف که یکی از لوکس‌ترین‌ هتل‌های برن است دستگیر شد. خاشقجی به درخواست دولت آمریکا در ارتباط با اتهامات مربوط به فردیناند مارکوس، دیکتاتور سابق فیلیپین و همسر عاشق کفشش ایملا دستگیر شده بود با این اتهام که در پنهان کردن ثروتی که این دو از کشورشان دزدیده‌اند نقش داشته است.
سه ماه انتظار برای استرداد در یک زندان سوئیسی به اتهام اخاذی، توطئه، جلوگیری از اجرای عدالت و کلاه‌برداری نامه‌ای البته خیلی برایش طاقت‌فرسا نبود.گفته شده در این مدت برایش بهترین غذاها را از هتل شوایتزرهوف به سلولش می‌آوردند.بعداً وقتی خاشقجی وارد آمریکا شد، مقامات او را از همه‌ی اتهامات به‌جز کم‌اهمیت‌ترین‌هایش که جلوگیری از اجرای عدالت و کلاه‌برداری نامه‌ای بود تبرئه کردند و بعد در ۱۹۹۰ یک هیئت فدرال در منهتن هم او و هم ایملدا را کلاً تبرئه کرد.
خاشقجی در اواخر عمرش با نگاه به زندگی خودش گفته بود: « من چه‌کار اشتباهی کردم؟ هیچی. من به دلایل اخلاقی، غیراخلاقی عمل کردم.»شاید منظور خانواده‌اش هم از بیانیه‌شان همین بوده که گفته‌اند « وفاداری همیشگی او به کشورش عربستان سعودی بود. کارهای او همیشه در جهت منافع ملی کشورش بود.»خود خاشقجی یک‌بار به یک مصاحبه‌گر گفته بود که او کارهای خودش را «بازاریابی» می‌داند.
اگر بازاریابی بوده از آن نوع بازاریابی‌هایی بوده که در قصرها و قایق‌های تفریحی لوکسی انجام می‌شده که هیچ‌وقت نزدیک مناطق جنگی «تلفات جانبی» نمی‌شده است که مقصد نهایی سلاح‌های فروخته شده بوده‌اند.و از آن نوع بازاریابی‌هایی بوده که آن‌قدر پول‌ به همراه داشت که برای خاشقجی به قول دوستش شاهزاده‌ي اسپانیایی آلفونسو هوهنلو لانگنبورگ « هیچ قانونی، هیچ مرزی و هیچ محدودیتی» در برنداشت.
خاشقجی جدا از اقامتگاه زنش، همیشه یک تخت ۱۰ فوتی در قایق تفریحی‌اش داشت با یک معشوقه و یک راه فرار.راه فرار اقدامی احتیاطی بود برای خروج به‌موقع زنانی که به آن‌ها « زنان صیغه‌ای» می‌گفتند. یکی از این زنان که در دهه‌ی ۸۰ در حلقه‌ی زنان موردعلاقه‌ی خاشقجی و جزوی از حرم‌سرایش بوده این‌ها را می‌گوید. خاشقجی به او گفته « من می‌خواهم تو یکی از زنان صیغه‌ای‌ من باشی، طبق قانون عربستان من مجازم ۱۱ زن صیغه‌ای داشته باشم و ۳ زن قانونی.
»اولین زن قانونی خاشقجی ساندرا دالی بود که هنگام ازدواج در سال ۱۹۶۱ نصف سن وی را داشت و دو برابر او قد. این دو یکدیگر را در پاریس برای اول بار ملاقات کردند.بعد از آنکه این دو در ۱۹۷۴ از هم طلاق گرفتند، خانم خاشقجی که حالا به اسلام گرویده و نامش را به ثریا تغییر داده نهایتاً توانست مبلغ ۸۷۴ میلیون دلار از خاشقجی بابت توافق طلاق بگیرد که بیشترین مبلغ تا آن زمان بود.
دومین زنش یک ایتالیایی به نام لورا بیانکولینی بود که در سال ۱۹۸۰ با او ازدواج کرد و در آن زمان فقط ۱۷ سال سن داشت. در سال ۱۹۹۱ هم با یک خانم متولد ایران به نام شاه‌پری اعظم زنگنه ازدواج کرد که این ازدواج هم بعداً به طلاق ختم شد.زندگی رمانتیک خاشقجی همیشه آن‌چنان‌که وی دوست داشت پیش نمی‌رفت.در سال ۱۹۹۱ کاشف به عمل آمد خاشقجی پدر بیولوژیک دختر ثریا به نام پترینا نیست بلکه پدر واقعی‌اش جاناتان آیتکن وزیر پیشین محافظه‌کار تدارکات دفاع بود که در حال حاضر در فرآیند دادرسی است که ممکن است به خاطر شهادت دروغ دادن به زندان بیفتد.
    شایان‌ذکر است که اوضاع در تجارت هم مثل مسائل عشقی همیشه وفق مراد خاشقجی پیش نمی‌رفت.در میانه دهه‌ی ۸۰ او خانه‌هایی در لندن، پاریس، کن، مونت کارلو، یک مزرعه‌ی ۱۰ هزار هکتاری در کنیا، دو طبقه آپارتمان از یک برج در منهتن که با تجمیع ۱۶ واحد آپارتمان ایجاد شده بود، داشت.او صاحب یک اسطبل از اسبان عربی، ۱۰۰ لیموزین، سه جت خصوصی و یک بادی‌گارد ماهر در انواع فنون کشتار اهل کره‌ي جنوبی با نام مستعار آقای کشتار بود.
گفته می‌شد خاشقجی روزانه ۲۵۰ هزار دلار پول برای زندگی لاکچری‌اش خرج می‌کند.در جشن تولد ۵۰ سالگی‌اش در جولای ۱۹۸۵، ۴۰۰ مهمان را در یک ضیافت مجلل ۵ روزه در ملک ۵ هزار هکتاری‌اش در ماربلای اسپانیا میزبانی کرد. گفته شده برادر خاشقجی به او در این مهمانی یک توله شیر هدیه داده است.یک ناوگان کامیون‌های یخچال دار به خط شده بودند تا فقط شامپاین‌های خنک را در مهمانی پخش کنند.
کیک تولدش هم گویا یک اثر هنری محسوب می‌شده است که بر رویش یک تاج خامه‌ای به شکل تاج لوئي چهاردهم به ارتفاع ۳ فوت ساخته شده بوده است.در ۱۹۸۷ شرکت تریاد آمریکا، شرکت آمریکایی خاشقجی در یک پروژه‌ی ساخت‌وساز ۴۰۰ میلیون دلاری در سالت لیک سیتی مشارکت کرد که به سبب ناتوانی در پرداخت بدهی‌هایش اعلام ورشکستگی کرد.
​قماربازی خاشقجی هم اوضاع را بدتر می‌کرد. شایعات تأیید نشده‌ای وجود دارد که می‌گویند او پول تجارتش را صرف پرداخت بدهی‌هایی می‌کرده که در سر قمار بالا می‌آورده است.در سال ۱۹۹۸ او درگیر یک رسوایی در دادگاه عالی شد به خاطر چک‌هایی که به مبلغ ۳.۲ میلیون پوند برای پرداخت باخت‌هایش در یک قمارخانه در لندن کشیده بود و برگشت خورده بود.
او نهایتاً در خارج از روند دادگاه با قمارخانه به توافق رسید اما قبلش دادگاه از او خواست توضیح دهد چگونه پول را پرداخت کرده درحالی‌که قبلاً ادعا کرده این پول را ندارد که بدهد.جت‌های خصوصی دیگر در کار نیستند و خاشقجی مجبور است در خطوط هوایی معمولی سفر کند. به آقای کشتار هم گفته شد که خدماتش دیگر به‌صرفه نیست.
var clickyab_ad = clickyab_ad || []; clickyab_ad['id'] = 9951492947134 ; clickyab_ad['domain'] = 'namehnews.
ir'; clickyab_ad['slot'] = 48151039492; clickyab_ad['width'] = 728; clickyab_ad['height'] = 90; clickyab_ad['responsive'] = 'true' ; clickyab_ad['effect'] = "";

کد خبر: 28642  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: نامه
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

یمن با موشک جنوب عربستان را هدف قرار داد ایرنا  ۱۵ دقیقه پیش

به گزارش بامداد پنجشنبه ایرنا به نقل از شبکه خبری المسیره، یگان موشکی ارتش و کمیته های مردمی یمن سه فروند موشک «زلزال1» به تجمع مزدوران ارتش عربستان شلیک کرد.یک منبع نظامی گفت که این حمله تلفات زیادی برجای گذاشت.این منبع افزود: یگان توپخانه یمن نیز تجمع مزدوران سعودی را در همین منطقه هدف قرار داد که...

عباس در نشست اتحادیه عرب شرکت نمی کند ایرنا  ۱۵ دقیقه پیش

به گزارش ایرنا، بیروت روز یکشنبه آینده میزبان نشست سران اتحادیه عرب در منطقه ساحلی معروف به «سی ساید آرنا» است اما روز جمعه در هتل «فینیسیا» جلسه وزرای خارجه، اقتصاد و تجارت عرب را میزبانی خواهد کرد و امروز پنجشنبه نشست آمادگی برای اجلاس توسعه ای، اقتصادی و اجتماعی اتحادیه عرب را برگزار می کند. در همین...

نتایج عملی به موقع و محتوایی، حداقل چیزی است که ایران در ازای عملکرد خود انتظار دارد ایلنا  ۱۶ دقیقه پیش

نتایج عملی به موقع و محتوایی، حداقل چیزی است که ایران در ازای عملکرد خود انتظار داردبه گزارش ایلنا، کاظم غریب‌آبادی در توییتر خود نوشت: امروز، سومین سالگرد برجام است. ایران برای سه سال و علیرغم تمامی موانع ایجاد شده از سوی آمریکا و اقدامات غیرقانونی آن، به تعهدات خود با حسن نیت عمل کرده است. وی با تاکید بر اینکه ایران، حداکثر خویشتن‌داری را از خود نشان داد و با دیگر...

ایرانیان، افسانه قدر قدرتی آمریکا را درهم شکستند شبستان  ۱ ساعت پیش

ایرانیان، افسانه قدر قدرتی آمریکا را درهم شکستندبه گزارش خبرگزاری شبستان، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه کشورمان، محمدجواد ظریف؛ وزیر امور خارجه کشورمان در سومین سالگرد اجرای برجام در قالب یک توئیت اعلام کرد: ایرانیان، افسانه قدرقدرتی آمریکا را در هم شکستند.    ۴۰سال پیش در چنین روزی ایرانیان عامل دست نشانده آمریکا را مجبور...

خط حزب‌الله ۱۶۸ | مردم در تنگنا هستند دفتر نشر آثار رهبری  ۱ ساعت پیش

صد‌و‌شصت‌وهشتمین شماره‌ی نشریه‌ی خط حزب‌الله با عنوان «مردم در تنگنا هستند» منتشر شد. به گزارش خط حزب‌الله، در طول تمام این سال‌ها، مخصوصا چند سال اخیر که وضعیت معیشتی مردم در شرایط نامساعدی قرار گرفته، دامنه‌ی تذکرات رهبر انقلاب درباره‌ی آن نیز نسبت به قبل افزایش بیشتری داشته است. به همین علت، خط حزب‌الله...

وعده‌های تکراری فرانسه در سومین سالگرد برجام جام نیوز  ۱ ساعت پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، دولت فرانسه، به عنوان یکی از دولت‌های اروپایی طرف ایران در «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) امروز چهارشنبه به مناسبت سومین سالگرد اجرایی شدن این توافق بیانیه‌ای صادر کرد. فرانسه با تکرار ادعای «حمایت کامل از برجام»، این توافق هسته‌ای...

هشدار قاسمی به نتانیاهو: ایران تهدیدپذیر نیست جام نیوز  ۱ ساعت پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تهدیدات اخیر نخست وزیر رژیم صهیونیستی را گزافه گویی خواند. بهرام قاسمی درباره اظهارات تهدید آمیز اخیر نتانیاهو مبنی بر اینکه اگر ایران نیروهای نظامی خود را سریعا از سوریه خارج نکند، این رژیم به حملات خود به مواضع ایران ادامه می‌دهد،...

سه کتابخانه روستایی در نهبندان ساخته شد ایرنا  ۱ ساعت پیش

به گزارش ایرنا ماشاءاله کریمان خراسانی روز چهارشنبه در نشست انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان نهبندان افزود: این کتابخانه ها در روستای پر جمعیت چاهداشی، بیکند و بندان احداث شده است و تا دهه فجر تجهیز و راه اندازی می شود.وی بیان کرد: تلاش برای ترویج و تعمیق فرهنگ کتابخوانی علاوه بر آنکه نیازمند فرهنگ...

روسیه آمریکا را به همکاری با داعش در افغانستان متهم کرد ایرنا  ۱ ساعت پیش

به گزارش ایرنا، در بیانیه روز چهارشنبه وزارت خارجه روسیه گفته شده است: اخیرا اطلاعاتی بدست آورده ایم که نشان می دهد سازمان های اطلاعاتی آمریکا در حال انتشار شایعه در رسانه های افغانستان و برخی کشورهای غربی برای سیاه نمایی اقدامات روسیه در افغانستان هستند.در بیانیه آمده شده است: متهم کردن روسیه به ارایه...

ترامپ غیر قابل اطمینان بودن امریکا را نشان داد ایلنا  ۱ ساعت پیش

ترامپ غیر قابل اطمینان بودن امریکا را نشان دادبه گزارش ایلنا، سیدعباس عراقچی در توییتر خود نوشت: امروز سومین سالگرد اجرای برجام است که نشان داد چقدر امریکا غیرقابل اطمینان و غیرقابل اتکا است. یک رئیس‌جمهور امضا می‌کند، رئیس‌جمهور بعدی زیرش می‌زند! ممنون آقای ترامپ که این را به خوبی نشان دادی. شرم‌آور است!  ...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده