تعداد بازدید: ۲۰
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱ آبان ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۸:۵۹
شریعتمداری به دنبال تحول در وزارت کار
 این وزارتخانه  که به عنوان یکی از کلیدی‌ترین و  پرمخاطب ترین وزارتخانه‌های کشور است، درحال حاضر با زندگی 80 میلیون ایرانی سروکار دارد. سوابق محمد شریعتمداری نشان می‌دهد که وی از چهره‌های مورد اعتماد همه جناح‌ها و گروه‌های سیاسی است و طی مسئولیت‌هایی که در این سال‌ها برعهده داشته، توانسته میان دولت و مجلس، تعامل خوبی برقرار کند.
به اعتقاد برخی از نمایندگان مجلس، عملکرد و مدیریت  شریعتمداری در وزارت صنعت و معدن با توجه به شرایط سخت و دشوار اقتصادی کشور موفق بوده و او می‌تواند تغییر و تحولات اساسی در بهبود معیشت و افزایش رفاه اجتماعی برای افراد تحت پوشش این وزارتخانه و جامعه هدف آن بوجود آورد. البته در این میان برخی از نمایندگان مجلس در گفت و گو با «ایران»  بر این باورند شریعتمداری می‌بایست برای حل چالش‌ها و بحران‌های 3 حوزه اصلی اشتغال، صندوق‌های بازنشستگی و ریشه کنی فقر در جامعه برنامه‌های جامع و راهبردی ارائه دهد.
شریعتمداری معتقد است که در صورت کسب رأی اعتماد مجلس، هم گوش شنوا و هم شنونده همراه و همدل برای اقشار آسیب پذیر و فقرا خواهد بود و همراه با آنها و با گفت‌و‌گو و شنود با این عزیزان مسائل و مشکلات آنها را احصاء و پیگیری خواهد کرد. همچنین صدای بلند و رسای مطالبات و مدافع حقوق آنها در دولت و نظام خواهد بود.
او بر این باور است در فضای امروز کشور باید بیش از هر زمان دیگر حمایت اجتماعی از مردم و ارتقای تاب‌آوری آنها مقابل سختی‌های اقتصادی در دستور کار باشد. شریعتمداری بر این نکته نیز تأکید دارد که وزیر رفاه باید سیاست‌های حمایتی را با مشارکت خود ذینفعان و گروه‌های هدف تدوین و اجرا کند.  حل 3 چالش اصلی زهرا ساعی، نماینده مردم تبریز و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به این‌که امروز نشستی با شریعتمداری خواهیم داشت تا برنامه‌های پیشنهادی ایشان را برای این وزارتخانه  بشنویم، می‌گوید: این وزارتخانه 3 چالش مهم رفاه، تعاون و روابط کار را پوشش می‌دهد، اما باید در زمینه بحران صندوق‌های بازنشستگی و اشتغالزایی هم برنامه ارائه دهد.
وی به عنوان نماینده موافق حضور شریعتمداری در این وزارتخانه می‌افزاید: به نظر من ایشان در دولت هفتم و هشتم مسئولیت‌های زیادی بر عهده داشته و توانسته از پس مسئولیت‌های خود به خوبی بر آید. بنابراین فکر می‌کنم در این وزارتخانه هم موفق ظاهر شود. با این حال برخی از نمایندگان دغدغه دارند و باید ایشان با برنامه جامع خود در زمینه رفاه اجتماعی آنها را قانع کند.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان این‌که کارنامه شریعتمداری در دولت تدبیر و امید موفق بوده است، اظهار می‌دارد وزیر پیشنهادی کار شخصیتی کاردان و دارای نگاه کلان مدیریتی است که با بدنه کشور در ارتباط است. لذا حضور ایشان در وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌تواند حمایت‌های لازم را برای جامعه کارگری، کارفرمایی و بازنشستگان و تعاونگران  در دولت ایجاد کند.
تأخیر در تعیین وزیر کار مشکلات این حوزه را دوچندان می‌کند رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در خصوص معرفی وزیر پیشنهادی وزارت کار می گوید:  باید هرچه سریعتر تکلیف وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشخص شود و هر چقدر تأخیر در این زمینه اتفاق افتد مشکلات این حوزه و چالش‌های جمعیت تحت پوشش آن، بیشتر خواهد شد.
داوود محمدی می افزاید: با توجه به وضعیت کنونی و شرایطی که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با آن روبه‌رو است، امیدوارم با تجربه‌های ارزشمند آقای شریعتمداری و تجربه و سابقه‌ای که ایشان در حوزه‌های مختلف بخصوص حوزه صنعت، بازرگانی، کار و تعاون دارند با استقبال مجلس و رأی مثبت نمایندگان این وزارتخانه تعیین تکلیف شود.
وی با تأکید بر اینکه وزارت رفاه وظایف سنگین و زیادی برعهده دارد اظهار می دارد : باید وزیر و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه تعاون و رفاه اجتماعی و ایجاد اشتغال کارسازی مناسبی انجام دهند، چرا که امروز یکی از معضلات بزرگ کشور ایجاد اشتغال و تحرک اقتصادی است. من امیدوارم نمایندگان با رأی بالا و مثبت این کار را تسریع کنند.
محمدی درادامه می گوید : در حوزه‌های مختلفی در وزارت کار مشکلات وجود دارند و شرح وظایف سازمانی نیز در زیرمجموعه‌های این وزارتخانه با ضعف‌هایی همراه است. مجموعه عظیم شستا باید ساماندهی شود تا بتوانیم از ظرفیت این مجموعه بزرگ در ایجاد تحرک اقتصادی و ایجاد اشتغال استفاده کنیم و هزینه‌های سربار را کاهش دهیم.
رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی همچنین تأکید می کند: تخصص و شایسته‌سالاری و تأمین رفاه اجتماعی و بهبود معیشت مردم حتماً نیازمند ساز و کار مناسب بخصوص برای زدودن فقر مطلق است و این مهم از اولویت‌های کاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که دیدگاه دولت نیز تاکنون اجرای همین سیاست‌ها بوده است.
محمدی حضور شریعتمداری در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را قابل قبول و مناسب ارزیابی می کند و می گوید : با تجربه ایشان وزارت رفاه می‌تواند نسبت به گذشته بسیار موفق‌تر عمل کند. آشنایی با مشکلات کارگران انتخاب رئیس جمهوری برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر اساس توانمندی‌های شریعتمداری بوده است.
دکتر قسیم عثمانی  می گوید: رئیس جمهوری بدرستی از توان و ظرفیت محمد شریعتمداری می‌خواهد در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استفاده کند. سوابق درخشان شریعتمداری در وزارت بازرگانی و عملکرد ایشان در وزارت صمت با توجه به ظرفیت‌هایی که در حوزه رفاه در بخش صندوق‌ها وجود دارد نوید بخش تحول مثبتی در آینده خواهد بود.
یکی از دلایل استیضاح چند باره وزیر سابق رفاه در مجلس حوزه بحث‌برانگیز بنگاه‌های اقتصادی این وزارتخانه بود که امید است با حضور شریعتمداری که متخصص این امر است این دغدغه همکارانم برطرف شود. او می افزاید : همچنین فردی که سکاندار صنعت بوده است با مشکلات کارگران و بحث اشتغال بخوبی آشناست و این نیز مهم‌ترین خصیصه شریعتمداری است.
در انتها باید به همکارانم یادآور شوم که در برهه حساسی هستیم که باید با همدلی تمامی ارکان نظام مقدس جمهوری اسلامی ظفرمندانه از آن خارج شویم. شریعتمداری  بهبود فعالیت صندوق های بازنشستگی را پیگیری می کند عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی می گوید: معرفی آقای شریعتمداری برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی زمینه ساز ارتقای خدمات رفاهی در سطح کشور و بهبود فعالیت صندوق‌های بازنشستگی می‌شود.
رمضانعلی سبحانی فر می افزاید: دکتر شریعتمداری از مدیران باسابقه نظام است و کارنامه مثبتی هم از نظر سلامت کاری و هم مدیریت صحیح دارد. وی با اشاره به اهمیت و حساسیت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خدمت‌رسانی به اقشار ضعیف جامعه گفت: با توجه به مشکلات اقتصادی که امروز با آن مواجه هستیم، توجه دولت به اقشار کم درآمد بیشتر شده است و طبیعتاً باید بخش رفاهی این وزارتخانه تقویت شود.
  صلاح نیست وزارت کار بدون وزیر بماند نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس نیز با اشاره به اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از مهم‌ترین وزارتخانه‌های اجتماعی دولت است و در حال حاضر اقشار مختلف جامعه  حوزه‌های بیمه‌ای و درمانی، بهزیستی و تعاونی با این وزارتخانه سر و کاردارند، می‌گوید: با توجه به اینکه جمعیت زیادی از کشور تحت پوشش این وزارتخانه، سازمان‌ها و صندوق‌های تابعه قرار دارند صلاح نیست در شرایط فعلی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بدون وزیر شد.
محمد فیضی می‌افزاید آقای شریعتمداری با سابقه طولانی که در نظام اجرایی کشور دارند از جمله وزرایی است که رئیس جمهوری دوباره به ایشان اعتماد کرده و این نشان می‌دهد هدایت و راهبری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای دولت اهمیت خاصی دارد. بنابراین ایشان در زمینه اشتغالزایی، کاهش بیکاری، فقرزدایی، حل مشکل صندوق‌های بازنشستگی، رفاه، معیشت و تنظیم روابط کار و انسجام روابط کارگری باید برنامه‌های خود را ارائه کند و اگر این مسائل خوب تبیین شود ایشان با سوابق خوبی که دارد می‌تواند نظر مثبت نمایندگان مجلس را برای کسب رأی اعتماد جلب کند.
وی اظهار می‌دارد البته آقای شریعتمداری در بین ارکان نظام جمهوری اسلامی و سطوح مختلف دولت  مورد تأیید بوده و از یک اعتبار خاصی بین جناح‌های سیاسی برخوردار است که این ویژگی مثبت تأثیر بسزایی در حمایت نمایندگان از ایشان خواهد داشت. کلمات کلیدی وزیر پیشنهادی تعاون شریعتمداری کار و رفاه اجتماعی

کد خبر: 28785  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

کشف گور یک جنگاور ۳ هزار ساله در گیلان ستاره ها  ۱ ساعت پیش

به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری مهر: شهرام رامین سرپرست تیم کاوش باستان‌شناسی محوطه باستانی شهران رستم‌آباد در استان گیلان گفت: این مجموعه گور با توجه به آثار یافت شده در کنار آن­ها مربوط به عصر آهن است، در حدود سه هزار سال قدمت دارند. محدوده ­ای که گورها در آن یافت شدند در...

اولین گردهمایی «بچه‌‌های جوادیه» در فرهنگسرای بهمن ایلنا  ۱ ساعت پیش

اولین گردهمایی «بچه‌‌های جوادیه» در فرهنگسرای بهمنبه گزارش ایلنا، انجمن محلی جوادیه در راستای احیای هویت محلی به منظور ایجاد تعلق خاطر شهروندان به محل کسب و زندگی خود و در نتیجه ایجاد و ارتقای حس مسئولیت‌‌‌پذیری آنها در مقابل محله و رویدادهای آن، اولین گردهمایی بچه‌‌‌‌های جوادیه را روز جمعه ۲۸ دی ماه و همزمان با سالروز...

ممنوعیت واردات ۴۶ قلم مکمل تغذیه‌ای/ عرضه مکمل‌ها بدون نیاز به نسخه ایلنا  ۱ ساعت پیش

ممنوعیت واردات ۴۶ قلم مکمل تغذیه‌ای/ عرضه مکمل‌ها بدون نیاز به نسخهبه گزارش ایلنا، مهناز خانوی، مدیرکل فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه برای واردات مکمل‌های تغذیه‌ای یکسری محدودیت‌هایی وجود دارد اما واردات آن‌ها ممنوع نیست، گفت: این محدودیت‌ها شامل ممنوعیت واردات مکمل‌های دارای مشابه داخلی که...

تشریح برنامه های انقلاب در کانون های مساجد کهگیلویه و بویراحمد شبستان  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از یاسوج، نشست هم‌ افزایی و هماهنگی ستاد کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان با رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کهگیلویه و بویراحمد امروز ( 26 دی ) به منظور هماهنگی و اجرای بهتر گروه سرود 1000 نفری اعضای کانون های مساجد‌ این استان در مصلی امام خمینی (رضوان...

رکود ۴۰۰ هزار تنی ایران در تولید آبزیان/ تولید ۲۱ هزار تن پروتئین استراتژیک صادراتی در بوشهر شبستان  ۱ ساعت پیش

رکود ۴۰۰ هزار تنی ایران در تولید آبزیان/ تولید ۲۱ هزار تن پروتئین استراتژیک صادراتی در بوشهرعلیرضا رفیعی‌پور، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان دامپزشکی کشور در گفتگو با خبرگزاری شبستان در بوشهر، با بیان اینکه در 30 سال قبل سالانه 40 تن آبزیان در بخش‌های صیادی و پرورشی تولید می‌شد، اظهار کرد: اکنون با اجرای برنامه‌ها و طرح‌های مختلف، آمار پرورش آبزیان در کشور با...

فرمانده ناجا: "کیش" نباید به حیاط خلوت هنجارشکنان تبدیل شود آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : سردار حسین اشتری، در جلسه جمع بندی نظارت ستادی فرماندهی انتظامی و پایگاه دریابانی کیش اظهار کرد:  بازرسی و نظارت، همواره برکاتی را برای سازمان به همراه داشته و قطعا منجر به پیشرفت در کارها خواهد شد. گزارش عملکرد فرمانده انتظامی کیش، سرهنگ جهانبخش، نشان دهنده آمار روبه رشد و مطلوب...

حمله گسترده به ماموستا ملاقادر قادری امام‌جمعه پاوه ادیان نیوز  ۱ ساعت پیش

به گزارش ادیان‌نیوز، سایت پرسشگران (دانشجویان اهل سنت ایران) در گزارشی نوشت: متأسفانه طی چند روز اخیر شاهد حمله گسترده کانال‌های سلطنت‌طلب به ماموستا ملاقادر قادری امام‌جمعه شهرستان پاوه هستیم. چرا ایشان مورد هدف این کانال‌های سلطنت‌طلب قرار گرفت؟ مگر چه چیزی به زبان آوردند که این‌گونه برای آنان گران...

استقبال کاربران فضای مجازی از گل سردار آزمون به ویتنام / اهل سنت بودن نمی‌تواند مانع پیشرفت... ادیان نیوز  ۱ ساعت پیش

به گزارش ادیان‌نیوز، خبرگزاری تقریب در گزارشی نوشت: پیروزی روز شنبه ایران در برابر ویتنام در بازی‌های جام ملت‌های آسیا بازتاب گسترده‌ای در فضای مجازی داشت؛ به ویژه اینکه سردار آزمون بازیکن اهل سنت کشورمان گل‌های کشورمان را به ثمر رساند. تیم ملی ایران که در نخستین مسابقه جام ملت‌های آسیا نمایش فوق‌العاده‌ای برابر...

دادستان تهران: نازنین زاغری و چند نفر دیگر سنگین‌ترین اتهامات را دارند شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران در حاشیه نشست آسیب‌های اجتماعی در رابطه با شبهات مطروحه در فضای مجازی در مورد برخی محکومان امنیتی از جمله نازنین زاغری با تأکید براینکه برخی دولت‌های غربی باید از دخالت در امور قضایی کشور خودداری کنند، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: خانم نازنین زاغری و چند...

مخالف رئیس شورای شهر تهران با زیست شبانه در تهران شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

محسن هاشمی در جریان بررسی ماده 68 برنامه 5 ساله سوم شهرداری تهران که شهرداری را موظف می‌کند به منظور ارتقای زیست پذیری و توسعه فضای عمومی مولد و پایدار نسبت به شناسایی و تجهیز فضاهای شهری دارای ظرفیت های زیست شبانه اقدام کند وتاپایان سال اول برنامه سند اجتماعی فرهنگی احیای زیست شبانه در کلانشهر...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده