تعداد بازدید: ۱۹
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱ آبان ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۳:۳۰
پس از قتل خاشقچی، تَرَک‌هایی در ماشین تبلیغاتی عربستان سعودی نمایان شده است
العالم _ گزارش وقتی در 11 سپتامبر سال 2011 نوزده هواپیماربا که پانزده نفر از آن‌ها سعودی بودند به آمریکا حمله کردند، عربستان به ابزار لابیگری متوسل شد و مصرانه کوشید رابطه‌ی حساسش را با واشینگتن حفظ کند. عربستان پس از آن که بیش از 100 میلیون دلار برای تأثیرگذاری بر واشینگتن هزینه کرد، حالا با یک بحران در حوزه روابط عمومی و تبلیغات روبرو شده است که پیشبینی‌اش را هم نمی‌کرد: قانون‌گذاران آمریکایی که زمانی مشتاقانه با شاهزاده‌های سعودی نشست و برخاست داشتند و نهادهایی که زمانی از پذیرش پول سعودی‌ها بسیار خشنود بودند، حالا می‌کوشند از این کشور فاصله بگیرند.
قتل جمال خاشقچی -- روزنامه‌نگارِ تبعیدی -- که در اندیشکده‌های واشینگتن حضور فعالی داشت و پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول جان خود را از دست داد، به بروز سطحی از نارضایتی و خشم بر ضد عربستانِ سلطنتی منجر شده که سال‌هاست مشابه آن مشاهده نشده است. قانون‌گذاران حالا اقداماتی کم‌سابقه نظیر تعلیق فروش سلاح به عربستان سعودی -- بزرگترین خریدار سلاح‌های آمریکا -- و اخراج سفیر عربستان را پیشنهاد می‌دهند؛ گرچه با ابراز تمایل دونالد ترامپ به حفظ روابط، دستیابی به این اهداف در شرایط فعلی غیرمحتمل به نظر می‌رسد.
سعودی‌ها پیش‌تر به توان لابیگری خود در واشینگتن اطمینان داشتند. سنای آمریکا در ماه مارس، با اختلافی اندک به پیشنهاد توقف حمایت آمریکا از ائتلاف عربستان در جنگ یمن رأی منفی داد؛ جنگی که بنا بر اعلام سازمان ملل به مرگ هزاران غیرنظامی منجر شده است. اندکی پس از آن، ولیعهد محمد بن سلمان فرد 33 ساله‌ای که خودش را یک اصلاح‌طلب معرفی کرده است پیروزمندانه از آمریکا دیدن کرد و با شخصیت‌هایی از دونالد ترامپ گرفته تا اپرا وینفری ملکه برنامه‌های گفتگومحور ملاقات کرد.
"بن فریمن" مدیر برنامه شفافیت در نفوذ خارجی در مرکز سیاست بین‌الملل درباره اثرگذاری عربستان بر واشینگتن می‌گوید: «بسیاری از آمریکایی‌ها چیز زیادی درباره عربستان سعودی نمی‌دانند. این کشور به دلایل متعدد، مقصد پرطرفداری برای سفر نیست، و به همین دلیل شرکت‌های فعال در حوزه تبلیغات و روابط عمومی برای پر کردن این خلأ کار آسانی پیش رو داشتند.
فکر می‌کنم اتفاقات اخیر (حواشی قتل خاشقچی)، باعث شده آمریکایی‌ها شرایط را از نزدیک احساس کنند. جمال خاشقچی همینجا زندگی می‌کرد و فکر می‌کنم بسیاری از روزنامه‌نگاران مرگِ او را به خودشان گرفتند و احساس کردند به یکی از خودشان حمله شده است.»  اغوای صاحبان قدرت در ادامه این مطلب آمده است: حتی اگر ارزش‌های این کشور مهجور مسلمان برای بسیاری از آمریکایی‌ها ناشناخته باشد، عربستان سعودی با استفاده از دسته چکَش در اندیشکده‌های ذی‌نفوذ، در مراکز قدرتِ واشینگتن نفوذ کرده و و روزنامه‌گاران و سیاستمداران ارشد و با‌سابقه را که به دنبال کسب درآمدی بیشتر هستند، اغوا و در قالب لابیگر استخدام کرده است.
بنا بر پرونده‌هایی که به شکل قانونی از وزارت دادگستری استخراج شده است، قانون‌گذارانی نظیر "نورم کولمن" -- سناتور اسبق جمهوری‌خواه از ایالت مینه‌سوتا -- از جمله‌ی این افراد هستند. او امسال برای صحبت به نمایندگی از سفارت عربستان سعودی، قراردادی به ارزش ماهانه 125 هزار دلار امضا کرد.
"باک مکیِن" -- که تا سال 2015 رئیس کمیته نیروهای مسلح در مجلس نمایندگان بود -- نیز یکی از همین افراد است. شرکت او از عربستان سعودی هر ماه 50 هزار دلار دریافت می‌کند. هیچیک از آن‌ها به درخواست این خبرگزاری برای مصاحبه پاسخ نداده است. "جیک تَپِر" -- خبرنگار ارشد سی‌ان‌ان در واشینگتن و یکی از فعالان حوزه تلویزیون در آمریکا -- با انتشار یک توییت نوشت پس از آنکه تیم فوتبالِ آمریکایی محبوبش -- عقاب‌های فیلادلفیا -- مجوز حضور در رقابت‌های امسال سوپربال را دریافت کرد، عربستان سعودی با او تماس گرفت و پیشنهاد داد هزینه پرواز او را برای تماشای مسابقه فینال به عنوان میهمان بپردازد.
او می‌گوید این پیشنهاد را رد کرده است، اما اینطور ادامه می‌دهد: «به این موضوع فکر کردم: چه کسی (به این درخواست) پاسخ مثبت داد؟» از زمان مفقود شدن خاشقچی، دست‌کم 4 شرکت فعال در حوزه لابیگری اعلام کرده اند دیگر نمایندگی عربستان را بر عهده نخواهند داشت. یکی از افرادی که رابطه خود را با عربستان سعودی قطع کرده است، "تئودور اولسن" -- وکیل ارشد -- است.
او مسئولیت حمایت از جورج دابلیو بوش -- رئیس‌جمهور اسبق آمریکا -- را در برابر دیوان عالی آمریکا بر عهده داشت و شرکتش می‌توانست با حفظ روابط با ریاض، دست‌کم 250 هزار دلار درآمد کسب کند. اندیشکده‌های واشینگتن به آرامی از عربستان سعودی روی گردانده اند. مؤسسه خاورمیانه -- که مدت‌هاست شریک عربستان سعودی بوده است -- از مرگ خاشقچی ابراز «شگفتی و خشم» کرده است.
خاشقچی در کارگروه‌های این مؤسسه حضور فعالی داشت و مؤسسه خاورمیانه حالا روابطش را با ریاض قطع کرده است. از میان دو اندیشکده معتبر، مؤسسه بروکینگز یک قرارداد خود را با عربستان سعودی لغو کرد و "مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی" نیز اعلام کرده در حال ارزیابی مجدد روابطش با عربستان سعودی است.
افزایش هزینه‌ها بنا بر اعلام "مرکز سیاست‌های مسئولانه" که وظیفه‌اش گردآوری اطلاعات است، عربستان سعودی -- چه از طریق دولت خود و چه از طریق مراکز وابسته‌اش -- سال گذشته بیش از 18 میلیون دلار هزینه کرد و در سال جاری (2018) نیز تا به حال بیش از 6 میلیون دلار برای اثرگذاری بر واشینگتن خرج کرده است.
امارات متحده عربی -- متحد عربستان -- بیش از این نیز هزینه کرده است گرچه کره‌جنوبی و ژاپن از این حیث پیشتاز هستند و تمرکزشان بیشتر بر تقویت تجارت معطوف است. گرچه قوانین آمریکا عناصر خارجی را از تأمین منابع مالی نامزدهای انتخاباتی منع کرده است، "فریمن" می‌گوید پژوهشش یک نقطه تاریک را نمایان می‌کند.
او می‌گوید شرکت‌هایی که نمایندگی مشتریان سعودی را بر عهده دارند، سال گذشته به نامزدهای کنگره حدود 400 هزار دلار پول پرداخت کردند، و در مواردی این پول پس از آن پرداخت شد که در ابتدا دغدغه‌های ریاض با آن‌ها درمیان گذاشته شد. سعودی‌ها که با باراک اوباما روابط سردی داشتند، با انتخاب دونالد ترامپ بر هزینه‌های خود افزودند.
اوباما برای کاهش تنش‌ها با ایران -- مهمترین رقیب منطقه‌ای عربستان -- گام‌هایی برداشته بود. اما اوباما در یکی از شکست‌های حقوقی عربستان سعودی، طرفِ ریاض را گرفته بود: قانونی که به خانواده‌های قربانیان 11 سپتامبر اجازه می‌دهد از عربستان شکایت کنند. اوباما استدلال می‌کرد این اقدام می‌تواند زمینه شکایت از آمریکا در خارج از این کشور را فراهم کند.
"جِیمی فلای" -- عضو ارشد صندوق آلمانی مارشال در آمریکا انتظار دارد فشار کنگره در خصوص فروش سلاح به عربستان افزایش یابد. وی در این خصوص می‌گوید: «دولت آمریکا مجبور است به نوعی به این فشار کنگره پاسخ دهد و به اعضای نگران کنگره نشان دهد که این موضوع را جدی گرفته است.»  

کد خبر: 29084  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: العالم فارسی
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای بين‌الملل

آمریکا به شهروندانش درباره القاعده و داعش هشدار داد آفتاب نیوز  ۲۳ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : در این هشدار آمده است: گروه‌های تروریستی مانند داعش و القاعده ، وابستگان آن‌ها و همچنین افرادی که تحت تاثیر این گروه‌ها هستند به دنبال حمله به شهروندان آمریکایی در هرجای جهان هستند.این توصیه‌نامه می‌افزاید، تروریست‌ها، گروه‌های چریکی و دیگر مجرمان در مناطق متعددی از جهان به دنبال ربودن...

کاهش آمار تولد در فرانسه برای چهارمین سال متوالی آفتاب نیوز  ۲۳ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : فرانسه از جمله کشورهای اروپایی است که از نرخ بالای باروری برخوردار بوده اما در صورتیکه روند کاهشی آمار تولد در این کشور ادامه پیدا کند این جایگاه را از دست خواهد داد.سال گذشته میلادی (۲۰۱۸) مجموع ۷۵۸ هزار نوزاد در فرانسه متولد شده‌اند که نسبت به سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۲ هزار تولد کمتر بوده‌...

احتمال برگزیت بدون توافق، هرگز تا این اندازه بالا نبوده است ایلنا  ۱ ساعت پیش

احتمال برگزیت بدون توافق، هرگز تا این اندازه بالا نبوده استبه گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتدپرس، «میشل بارنیه» مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا گفت که احتمال خروج بریتانیا از این اتحادیه، هرگز تا این اندازه بالا نبوده است. شامگاه سه‌شنبه و در جریان رای‌گیری برای این برگزیت، تنها ۲۰۲ نماینده با آن موافقت کردند و ۴۳۲ نماینده دیگر به این...

بهبود ارزش پوند انگلیس به دنبال شکست طرح برگزیت ایلنا  ۱ ساعت پیش

بهبود ارزش پوند انگلیس به دنبال شکست طرح برگزیتبه گزارش ایلنا به نقل از رویترز، ارزش پوند انگلیس به دنبال رأی مخالف پارلمان به طرح «ترزا می» نخست وزیر این کشور برای جدائی از اتحادیه اروپا با یک سنت افزایش در مقابل دلار تقویت شده و به یک دلار و ۲۸ سنت رسید.  ۴۳۲ نماینده مخالف طرح برگزیت و ۲۰۲ نماینده موافق آن بودند.   پوند...

دیدار مقام فرانسوی با مراجع شیعه نجف اشرف شبستان  ۱ ساعت پیش

دیدار مقام فرانسوی با مراجع شیعه نجف اشرفبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از العرب، « ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه روز گذشته (سه شنبه 25 دی) وارد نجف اشرف شد؛ وی اولین مسئول فرانسوی در این سطح است که به این شهر مذهبی عراق سفر کرده است.  لودریان در این سفر دو روزه خود با مراجع شیعه نجف از جمله آیت الله «محمد...

کردهای سوریه «منطقه امن» ترکیه را نمی خواهند شبستان  ۱ ساعت پیش

کردهای سوریه  «منطقه امن» ترکیه را نمی خواهندبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از «خبرگزاری فرانسه»،کردهای سوریه ،امروز (چهارشنبه 26 دی) پیشنهاد آمریکا برای ایجاد «منطقه امن» تحت کنترل ترکیه در مرز دو کشور را رد کردند. «الدار خلیل» از رهبران سیاسی بلندپایه کرد در این باره گفت: «کردها فقط استقرار نیروهای...

عفو بین‌الملل: چین باید حکم اعدام برای شهروند کانادایی را لغو کند آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : به‌ گزارش اسپوتنیک، سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای اعلام کرد: مقامات چین تعداد بالایی از افراد را به اتهام قاچاق مواد مخدر و دیگر اتهامات که جرایم بسیار جدی نیستند، اعدام می‌کند. در حالی که استفاده از حکم اعدام باید تحت قوانین بین‌المللی محدود شود.به نوشته این بیانیه، دولت‌ها باید...

یک سوم از کارمندان سازمان ملل می‌گویند آزار جنسی دیده‌اند آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : به نقل از خبرگزاری رویترز، در این مطالعه اینترنتی که از سوی Deloitte در نوامبر انجام شد 3364 نفر از کارمندان سازمان ملل و آژانس‌های آن حضور داشتند.آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در نامه‌ای به کارمندان نوشته است: این دو چیز به من می‌گوید؛ این‌که ما هنوز راه زیادی برای این‌که بتوانیم...

معاون وزیر خارجه روسیه: ایران هیچگاه تحت فشار مذاکره نمی‌کند روزنامه جوان  ۲ ساعت پیش

جوان آنلاین: «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه در واکنش به انتقاد برخی کشورها از اقدام روز سه شنبه ایران در پرتاب ماهواره به فضا، گفت: ایران محدودیتی برای توسعه برنامه موشکی خود ندارد.

آنکارا فقط زبان اشغال و تجاوزگری می‌داند/ به دفاع از ملت و حفظ تمامیت ارضی خود مصمم هستیم ایلنا  ۲ ساعت پیش

آنکارا فقط زبان اشغال و تجاوزگری می‌داند/ به دفاع از ملت و حفظ تمامیت ارضی خود مصمم هستیمبه گزارش ایلنا به نقل از سانا،‌ یک منبع رسمی در وزارت امور خارجه و مهاجران سوریه اعلام کرد که اظهارات «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه یک بار دیگر نشان می‌دهد که این نظام در گفت‌و‌گوهای آستانه حامی تروریست‌ها بوده و فقط با زبان اشغالگری و تجاوز صحبت می‌کند،...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده