تعداد بازدید: ۳۰
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱ آبان ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۴:۰۷
کشتی آزاد ایران، تیم بی دفاع/ ضعف‌هایی که مدالهای ایران را گرفت
به گزارش ستاره ها به نقل از ایسنا، کشتی آزاد ایران با سه مدال برنز حسن یزدانی، علیرضا کریمی و پرویز هادی به کار خود در مسابقات جهانی پایان داد که این نتیجه و نداشتن فینالیست در رقابتهای بوداپست انتظارات را برآورده نکرد. نتایج کشتی آزاد ایران می تواند دلایل متعددی داشته باشد که در ادامه به بررسی این دلایل می پردازیم: شکست‌های مهم در ثانیه های آخر یکی از ضعف های فنی که در کشتی گیران ایران به چشم آمد شکست در ثانیه های آخر بود به طوری که پنج آزادکار در لحظات آخر پیروزی را تقدیم حریف کردند که اگر اینچنین نمی‌شد، تنها سه مدال برنز نصیب ایران نمی شد. شکست رضا اطری از بلاروس در 57 کیلوگرم، باخت ثانیه آخر محمدباقر یخکشی مقابل بونه رودریگز کوبایی که قهرمان جهان هم شد، تبدیل کردن برد 7 بر 3 به شکست 7 بر 7 در ثانیه آخر توسط یونس امامی در وزن 70 کیلوگرم مقابل حریف اسلواکی سه نمونه از شکست های ثانیه پایانی آزادکاران ایران در بوداپست بودند. البته شکست در لحظات پایانی به همین جا ختم نمی‌شود چرا که مصطفی حسین خانی در وزن 74 کیلوگرم تا آستانه پیروزی بزرگ مقابل جردن باروز آمریکایی پیش رفت اما در 15 ثانیه آخر نتوانست مبارزه را اداره کند و با بیرون رفتن از تشک، شکست خورد.  
مصطفی حسین خانی در مصاف با جردن باروز نمونه دیگر از این اتفاقات، مفت بازی عزت الله اکبری در نیمه نهایی 74 کیلوگرم مقابل جبرئیل حسن اف آذربایجانی بود و در حالی که تا 15 ثانیه به پایان دو امتیاز پیش بود، پای خود را به راحتی در اختیار حریف قرار داد و خاک شد در حالی که دور تشک هم می چرخید تا وقت تمام شود نهایتا یک پوئن اخطار می گرفت و باز هم پیروز مسابقه می شد.  
عزت الله اکبری ضعف در دفاع و اداره کردن کشتی کشتی‌گیران ایران لحظه ای ضربه خوردند که فکر می کردند دیگر کار تمام شده اما غافل از اینکه ثانیه های پایانی تعیین کننده هستند. کشتی هجومی بخشی از شرایط لازم برای پیروز شدن است اما دفاع ناقص و بلد نبودن مدیریت کشتی در لحظات بحرانی و حساس باعث می شود هر چه اندوخته ای را از دست بدهی. اگر کشتی گیران از عهده دفاع و اداره کردن مسابقه در لحظات پایانی بر می آمدند، اکبری و یخکشی می توانستند دو فینالیست ایران باشند و اطری و حسین خانی هم شانس مدال داشته باشند اما ضعف کشتی‌گیران در اداره کردن کشتی و نداشتن جنگندگی تا ثانیه های پایانی باعث شد خداحافظی تلخی با مسابقات جهانی 2018 داشته باشند و نتایج کشتی آزاد ایران با انتقاد مواجه شود. حال باید دید فشار بیش از حد در تمرینات به بدن برخی کشتی گیران نساخته که در ثانیه های پایانی کم می آوردند و یا اینکه باید از لحاظ تاکتیکی بر روی مدیریت در لحظات پایانی کار کرد. تماشای فینال 61  کیلو و دفاع جانانه رودریگز کوبایی مقابل روسیه و یا جنگندگی تماشایی جردن باروز برای کسب مدال برنز مقابل فرانک چامیزو می تواند دو نمونه مثال زدنی برای جنگیدن تا ثانیه آخر باشد.  
یزدانی برای شکست تیلور برنامه نداشت اما مهم ترین اتفاق در اردوی ایران شکست حسن یزدانی از دیوید تیلور آمریکایی بود. قهرمان جهان و المپیک با همان سبک و سیاق همیشگی اش به روی تشک آمد و تایم اول را هم 6 بر 2 برد اما در تایم دوم بدنش تحلیل رفت و 11 بر 6 شکست خورد تا به مدال برنز بسنده کند. اما دلیل شکست یزدانی را شاید بتوان به دلیل نداشتن برنامه برای تک تک لحظات شش دقیقه مبارزه دانست. یزدانی همچون سایر کشتی هایش که در دو یا سه دقیقه حریفان را 10 پوئنه می کند، در این کشتی هم همان شیوه را پیش گرفت اما تیلور با آمادگی بدنی بسیار بالا اجازه این کار را به یزدانی نداد و با اینکه 4 امتیاز عقب بود اما با برنامه پیش رفت و یزدانی را از نفس انداخت. در واقع حسن یزدانی باید برای این کشتی تاکتیک دیگری پیش می گرفت و باید خود را برای شش دقیقه جنگ تمام عیار آماده می کرد نه اینکه بخواهد کشتی را در همان تایم اول تمام کند. در واقع یزدانی برنامه ویژه ای برای غلبه بر تیلور نداشت و بلعکس رقیب آمریکایی می دانست که تا ثانیه آخر چه شیوه ای را در پیش گیرد.  
تحت فشار گذاشتن حریف گاهی جواب داد و گاهی هم نه از زمانی که رسول خادم مسئولیت فنی تیم ملی کشتی آزاد را در دست گرفته، سعی داشته شیوه مبارزه کشتی گیران را به سبک دلخواه خود که همان کار کردن روی دستها و تحت فشار قرار دادن حریف با فشار سر و دست به حریفان از ثانیه یک مبارزه است، تغییر دهد. این شیوه از مبارزه در موارد متعددی جواب داد مانند پرویز هادی که طاها آکگول قهرمان المپیک از ترکیه را برد و حتی می توانست پتریاشویلی گرجستانی را هم مغلوب کند. شیوه تحت فشار گذاشتن حریف از ثانیه اول در موارد دیگر از جمله کشتی های علیرضا کریمی و حسن یزدانی (به جز مبارزه با آمریکایی ها) و یا در کشتی رضا اطری با اردنبات قهرمان بازیهای آسیایی از مغولستان جواب داد اما در بسیاری از کشتی ها هم این شیوه جواب نداد و کشتی گیران باید بر اساس توانایی ها و میزان آمادگی هر حریفی، سبک‌های متفاوتی از مبارزه را به نمایش بگذارند. برای مبارزه با آمریکایی ها باید تغییر تاکتیک داد هر موقع کشتی گیران ایران با این شیوه (تحت فشار گذاشتن حریف از ثانیه یک) به مصاف آمریکایی ها رفتند، نتیجه نگرفتند چون زور آمریکایی ها و آمادگی بدنی آنها بهتر از ایرانی ها بود. این موضوع مصادیق متعددی هم دارد. اولین آن شکست یزدانی از تیلور، سپس باخت علیرضا کریمی مقابل جی دن کاکس و در نهایت هم مغلوب شدن یخکشی در مصاف با کولون آمریکایی بود. کریمی در مصاف با کاکس در همین فشارها اشتباه کرد تا کاکس از آن بهره ببرد و در دقایق پایانی هم کریمی برید اما اگر به شیوه دیگر عمل می کرد، شاید کاکس دچار اشتباه می شد و کریمی از آن استفاده می کرد.  
و یا باقر یخکشی زمانی مسابقه رده بندی را وا داد که هر چه فشار به رقیب آمریکایی آورد، حریف هم استقامت کرد اما وقتی بدنش کم آورد، 7-8 امتیاز متوالی از دست داد. بنابراین تحت فشار گذاشتن رقیبان از ثانیه یک شاید در برخی کشتی ها مانند پیروزی هادی، یزدانی و کریمی در مبارزات رده بندی برابر روسها جواب داد اما برای شکست کشتی گیران آمریکایی باید نسخه دیگری پیچید چون آمادگی بدنی آنها بالاتر از ایرانی هاست و باید این مشکل را با برتری فنی در زیرگیری ها جبران کرد. علیرضا کریمی جواب منتقدان را داد، هادی ستاره بود اما در کنار ضعف هایی که کشتی گیران ایران در مسابقات جهانی بوداپست داشتند باید به چند نکته دیگر هم اشاره کرد. اول اینکه علیرضا کریمی با عملکرد خوبش در مواجهه با رقیبان کادر فنی را در انتخاب پر حاشیه خود رو سفید کرد. پیروزی 7-0 مقابل شریف شریف اف قهرمان المپیک لندن، پیروزی با امتیاز عالی 12 بر یک مقابل نماینده روسیه که در تاریخ کشتی ایران چنین بردی مقابل روسها کم سابقه است و برتری با همین نتیجه مقابل مارساگیشویلی گرجستانی و دارنده مدال برنز المپیک لندن باعث شد تا علیرضا کریمی را روسفید کند.  
اما ستاره کشتی ایران در این رقابتها پرویز هادی بود که در گروهی بسیار دشوار تا آستانه قهرمانی جهان هم رفت و در نهایت برنز گرفت. وقتی قرعه هادی مشخص شد، کمتر کسی برای او در حضور قهرمانان جهان و المپیک نظیر طاها آکگول، گنو پتریاشویلی و یا ملی پوش روسیه شانسی برای هادی قائل بود اما هادی با آمادگی بسیار بالای بدنی و اتخاذ همان شیوه تحت فشار گذاشتن حریف از ثانیه نخست، توانست رقبا را یکی پس از دیگری از پیش رو بردارد و اگر در کشتی با پتریاشویلی پایش گیر نمی افتاد و دو بار فتیله پیچ نمی شد، شاید حالا مدال طلا را بر روی سینه داشت. خوشحالی عجیب پتریاشویلی پس از پیروزی بر هادی و نشست او روی زمین پس از مبارزه که نای بلند شدن نداشت، مشخص می سازد که هادی چقدر در انجام ماموریتش موفق بوده است. یخکشی بالاتر از حد انتظار و نمایش ضعیف امامی و گلیج محمد باقر یخکشی، امیر حسین مقصودی، یونس امامی و مجتبی گلیج چهار کشتی گیری بودند که برای نخستین بار ملی پوش شدند که در این بین تنها یخکشی نمره قبولی گرفت. هر چند در اوزان 70 و 97 کیلوگرم کشتی گیر شش دانگی نداریم اما بهتر بود کادر فنی در این اوزان به نفرات برتر مسابقات انتخابی فرصت می داد تا حداقل برای سال آینده انگیزه کشتی گیران برای حضور در انتخابی بالاتر رود. نمایش ضعیف یونس امامی و مجتبی گلیج نشان داد که این دو کشتی گیر هر چند جوان هستند اما در شرایط کنونی شایستگی کافی برای ملی پوش شدن را نداشته اند.  
محمدباقر یخکشی صعود چند پله ای نسبت به جهانی پاریس، اما انتظارات برآورده نشد هر چند تیم ملی کشتی آزاد نسبت به رتبه نهم مسابقات جهانی 2017 پاریس صعود چند پله ای خواهد داشت و یک مدال آن رقابتها تبدیل  به سه مدال شد اما از دست رفتن طلای حسن یزدانی و نداشتن فینالیست در این رقابتها باعث شد تا انتظارات برآورده نشود. قرعه‌های همیشه سخت برای ایران اما موضوع دیگری که باید به آن توجه کرد قرعه های بسیار سخت کشتی گیران ایران در تمام اوزان به جز 79 کیلوگرم بود. در سالهای اخیر همواره ایرانی ها بدترین قرعه ها را داشته اند و به نظر هم نمی رسد در آینده هم بتوان چشم به یک قرعه مناسب داشت و کشتی گیران ایرانی باید همواره برای سخت ترین شرایط آماده باشند.  
علیرضا کریمی ملی پوش کشتی آزاد که از نزدیک شاهد قرعه کشی ها بود، در این باره می گوید: "نمی دانم چرا قرعه ها به این شکل انجام شد. خیلی برایم عجیب بود که چرا در همه اوزان کشتی گیران ما با تمام حریفان اصلی شان در یک گروه قرار گرفتند و کارشان بسیار سخت شد. نمی دانم این قرعه ها عمدی بود یا شانسی. البته بعید می دانم اتفاقی بوده باشد. هیچوقت ندیدم قرعه کشی اینطور شود. خودم دیدم وقتی قرعه کشی وزن ۹۷ کیلوگرم انجام شد عبدالرشید سعدالله یف روس و کایل اسنایدر آمریکایی به عنوان مدعیان اصلی این وزن در یک گروه قرار گرفتند اما احتمالا بخاطر اعتراض هایی که صورت گرفت، بلافاصله قرعه را تغییر دادند و این دو کشتی گیر را در دو سمت جدول جای دادند که دیدیم در نهایت تا فینال به هم نخوردند." برنامه کادر فنی برای رفع ضعف ها چیست؟ پس از بازگشت تیم ملی کشتی آزاد از مسابقات جهانی باید دید کادر فنی تیم ملی و در راس آنها رسول خادم چه برنامه ای برای رفع ضعف های کشتی گیران ایران دارند و به همان شیوه سابق به کار خود ادامه می دهند و یا با تجربه ای که از مسابقات جهانی 2018 بدست آورده اند، تغییراتی در برنامه های تمرینی برای رفع نقاط ضعف ایجاد خواهند کرد. باید منتظر ماند و پاسخ کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد را شنید.

کد خبر: 29152  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ستاره ها
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای ورزشي

کمک به روانی‌ها با شادی گل مهاجم استرالیا ایلنا  ۵۴ دقیقه پیش

کمک به روانی‌ها با شادی گل مهاجم استرالیابه گزارش ایلنا، او با 2 گلی که در بازی با فلسطین و سوریه زد، خود را بهترین گلزن استرالیا در جام ملتها کرد اما بیش از آنکه فوتبالدوستان آسیایی، به شوت استثنایی این بازیکن دقت کرده باشند، محو شادی گلش شدند و یک سوال را با هم تکرار کردند؛ آور مابیل چرا 3 انگشت خود را در دو طرف صورت و 2 انگشت را در مقابل...

بعد از انقلاب تحولی اساسی در ورزش ایران به وجود آمد/ دختران ایران‌زمین با حجاب اسلامی افتخارآفرینی... خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

بعد از انقلاب تحولی اساسی در ورزش ایران به وجود آمد/ دختران ایران‌زمین با حجاب اسلامی افتخارآفرینی می‌کنند به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ محمداسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی درباره پیشرفت ورزش در چهاردهه پس از انقلاب اسلامی به خبرنگار برنا گفت: خوشبختانه بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی کشور در بسیاری از زمینه ها جهش های بسیار مثبتی ایجاد شده و در ورزش ایران نیز بعد از...

شناخت عراق از فوتبال ایران در نتیجه مسابقه تاثیرگذار بود/ به قهرمانی شاگردان کی‌روش در جام... خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

شناخت عراق از فوتبال ایران در نتیجه مسابقه تاثیرگذار بود/ به قهرمانی شاگردان کی‌روش در جام ملت‌های آسیا امیدوار هستم به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ هادی طباطبایی، پیشکسوت فوتبال ایران درباره دیدار تیم ملی کشورمان و عراق در رقابت‌های جام ملت‌های آسیا در گفتگو با خبرنگار برنا گفت: بر اساس پیش‌بینی‌ها دیدار ایران و عراق بسیار پربرخورد بود و بازی خشنی را از دو تیم شاهد بودیم. بازی...

سردار آزمون: فرقی نمی‌کرد به عراق ۶ گل بزنیم یا ۱۰-۱۰ مساوی کنیم آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : سردار آزمون در گفت‌و‌گو با خبرگزاری تسنیم درباره درگیری‌هایی که در طول بازی مقابل عراق بین او و بازیکنان حریف وجود داشت, گفت: این درگیری‌ها جزئی از فوتبال است اما کارشناسان داوری باید راجع به آن توضیح بدهند. نمی‌خواهم درباره داوری حرف بزنم.وی راجع به تساوی ایران مقابل عراق و صعود به عنوان...

ستایش «آقای خاص» از کارلوس کی‌روش آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : «ژوزه مورینیو پس از اخراج از منچستریونایتد به عنوان کارشناس در شبکه بین اسپورت دیدارهای جام ملت‌های آسیا را تحلیل و بررسی خواهد کرد و در نخسین اظهار نظرش به حمایت از هم‌وطن حاضرش در این مسابقات پرداخت.او درباره عملکرد کارلوس کی‌روش گفت: «‏من او را یکی از بهترین مربیان تاریخ فوتبال پرتغال...

توسعه ورزش قهرمانی یکی از اهداف مهم فدراسیون بسکتبال است/ در جذب اسپانسر موفق عمل کردیم خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

توسعه ورزش قهرمانی یکی از اهداف مهم فدراسیون بسکتبال است/ در جذب اسپانسر موفق عمل کردیم به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ رامین طباطبایی، رئیس فدراسیون بسکتبال، درباره عملکرد یک ساله خود در گفتگو با خبرنگار برنا عنوان کرد: در طول این یک سال در چند بخش فعالیت‌مان را شروع کردیم. توسعه ورزش قهرمانی یکی از اهداف مهم فدراسیون است که خوشبختانه توانستیم مسابقات برون مرزی...

طارمی: کاری برای تیم ملی نمی‌کنیم اما انتظار قهرمانی داریم/ مدت‌هاست در فضای مجازی نیستم آفتاب نیوز  ۲ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : مهدی طارمی در گفت‌وگو با ایسنا درباره شرایط تیم ملی پس از تساوی برابر عراق به صحبت پرداخت. مهاجم تیم ملی فوتبال ایران در این گفتگو به انتظارت از تیم ملی برای کسب عنوان قهرمانی اشاره کرد و گفت چطور چیزی به تیم ملی نداده‌ایم و انتظار قهرمانی داریم؟مشروح گفت‌وگوی ایسنا به طارمی به شرح زیر...

ملوان و شهرداری بم جزو مدعیان قهرمانی هستند/ لیگ برتر فوتبال بانوان کیفیت خوبی دارد خبرگزاری برنا  ۴ ساعت پیش

ملوان و شهرداری بم جزو مدعیان قهرمانی هستند/ لیگ برتر فوتبال بانوان کیفیت خوبی دارد به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ تیم فوتبال بانوان شهرداری بم صدرنشین جدول رده بندی امروز در هفته هشتم لیگ برتر فوتبال بانوان در انزلی به مصاف ملوان می‌رود. مرضیه جعفری، سرمربی این تیم در گفتگو با خبرنگار برنا درمورد این بازی عنوان کرد: بازی جذاب و سختی خواهد بود. هر دو تیم با...

فوتبالیست‌ها می‌توانند غرور ملی را در مردم تقویت کنند شبکه ایران  ۵ ساعت پیش

       او پس از تغییرات در فدراسیون کشتی و بازگشت محمد بنا به‌عنوان سرمربی، صحبتی درخصوص این موارد نکرد و همچنان تمایلی به اظهار نظر در این باره ندارد. با این حال حضور تیم ملی فوتبال در جام ملت‌ها موضوعی است که او را سر ذوق می‌آورد و برای گفت‌وگوی فوتبالی کاملاً...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده