تعداد بازدید: ۱۶
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱ آبان ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۵:۳۶
"زعفران" ایران به کام تجار افغان
به گزارش ستاره ها ؛ غلامرضا میری در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص میزان صادرات زعفران در شش ماه اخیر امسال اظهار کرد: صادرات امسال حدود 102 تن بوده و ارزش دلاری آن نیز 144میلیون دلار است.  وی افزود: صادرات زعفران به  47 کشور صورت می‌گیرد و از کشورهای امارات، اسپانیا، چین، هنگ‌کنگ، ویتنام، هندوستان ،افغانستان، آلمان، هلند و کشورهای حوزه خلیج فارس از متقاضیان صادرات زعفران هستند.
رییس اتحادیه زعفران فروشان مشهد در خصوص میزان استاندارد بسته‌بندی زعفران با استاندارهای اروپایی خاطرنشان کرد: در ایران ظرفیت 650 تن بسته بندی زعفران را داریم و اگر در بازار جهانی زعفران در اروپا جستجو کنید خواهید دید که در اروپا بیشتر از پنج نوع بسته‌بندی وجود ندارد، اما شرکت‌های ایرانی حداقل برای هر میزان از زعفران چیزی حدود 5 الی 6 نوع بسته‌بندی موجود است.
میری تصریح کرد: همچنین بسته‌بندی برای هر کشوری متفاوت بوده و از نظر بسته‌بندی در سطح جهانی مشکلی نداریم ولی در خصوص میزان بسته‌بندی در سطح جهانی بخشی از زعفران در ایران بسته‌بندی و مستقیما به دست مصرف‌کننده میرسد و بخشی مصرف صنعتی داشته و حدود 20 درصد در کشورهای دیگر بسته‌بندی و با برند آن کشور به کشورهای دیگر صادر می‌شود.
وی ادامه داد: در بعضی ازکشورها همچون عربستان و آمریکا به دلیل تحریم‌های اخیر محدودیت صادراتی وجود دارد و در کشورهای هندوستان و چین نیز به علت وجود عوارض 35 تا 38 درصدی امکان صادرات مستقیم وجود ندارد. رییس اتحادیه زعفران فروشان مشهد تشریح کرد: تجار به دلیل عدم پرداخت 38 درصد عوارض این زعفران را به تجار افغانی سپرده و این تجار پکیج زعفران را عوض کرده و به نام خود به کشورهای چین، هندوستان، آمریکا و عربستان صادر کرده و به دست مشتریان ایرانی می‌رسانند.
میری در خصوص وجود زعفران تقلبی در بازار عنوان کرد: ما هرگز زعفران تقلبی را به بازار عرضه نکرده‌ایم و اگر کسی در این خصوص آمار و اسنادی داشته آن را به ما تحویل دهد تا رسیدگی شود اما اگر زعفران تقلبی از مبدا غیرقانونی صادر می‌شود در این زمینه نمی‌توانیم آن را تضمین و یا تایید کنیم. وی در ادامه اضافه کرد: زعفران صادراتی در واحد بسته‌بندی و صادرات آنالیز می‌شود، در زمان صدور نیز به صورت تصادفی نمونه‌برداری شده تا از اینگونه اتفاقات جلوگیری شود، ما صادرات زعفران تقلبی نداشته ایم و اگر هم بوده از مبادی غیرقانونی صورت گرفته است.
رییس اتحادیه زعفران فروشان مشهد در خصوص تاثیر پیمان‌سپاری ارزی در بحث صادرات زعفران، بیان کرد: متاسفانه پیمان‌سپاری ارزی اثرات منفی داشته زیرا نرخ پایه صادرات زعفران درگمرک 1450دلار است اما صادرکننده، زعفران را در 47 کشور مذکور بین 500 تا 1000 دلار به فروش می‌رساند و دولت، صادرکننده را موظف به پرداخت 1450 دلار در سامانه نیما کرده است.
میری مطرح کرد: صادرکننده به چند طریق قادر به بازگرداندن ارز به کشور است یا ارز دریافتی را به کشور تحویل می‌دهد یا واردات انجام می‌دهد و یا سپرده‌گذاری خواهد کرد. وی افزود: صادرکننده که زعفران  را بین 500 تا 1000 دلار به فروش می‌رساند، چگونه قادر به پرداخت 1450 دلار به سامانه نیما است؟ این واقعا کاری بسیار دشوار و مشکل برای صادرکنندگان است.
رییس اتحادیه زعفران فروشان مشهد گفت: زعفران در کشورهای خارجی با قیمت نرخ روز محاسبه می‌شود اما دولت از صادرکنندگان انتظار دارد که ارز  نرخ روز را هشت هزار تومان پرداخت کنند واین امری غیر ممکن است.  میری اظهار کرد: ما از دولت درخواست داریم که اگر تصمیم به حمایت از صادرکننده و ممانعت از قاچاق زعفران را دارد پیمان‌سپاری ارزی را حذف کند، در مقابل ما اعلام کردیم به همان میزان که در بازار جهانی زعفران را به فروش میرسانیم همان مقدار نیز ارز را به کشور وارد کنیم البته مشروط بر آنکه نرخ ارز  وارد به کشور مطابق با نرخ بازار آزاد باشد.
وی ادامه داد: ما هیچ مشکلی با ورود ارز به کشور و سامانه نیما نداریم زیرا کشور به ارز نیازمند است و ما به عنوان یک ایرانی موظف به ورود ارز به کشور هستیم تا دولت بتواند از آن استفاده کند اما نه اینکه موظف باشیم  دلار 14 هزارتومانی را هشت هزار تومان و برای زعفرانی را که 500 تا 1000 دلار می‌فروشیم 1450 دلار به دولت پرداخت کنیم، این امر عادلانه نیست و نیاز به اصلاحات در این زمینه است.
رییس اتحادیه زعفران فروشان مشهد خاطرنشان کرد: با اجرا طرح پیمان‌سپاری ارزی مسیر قاچاق فراهم می‌شود و افراد به سمت قاچاق و استفاده از کارت یکبار مصرف هدایت خواهند شد و در صورت ورود به مبادی صادرات زعفران متوجه افرادی خواهید شد که با کارت‌هایی که در ازای هر دلار بین 30 تا 70 هزار تومان برای صادرات از افراد گرفته می‌شود مشغول به صادرات زعفران هستند.
میری در ادامه گفت: پیمان‌سپاری ارز به این فرد نیز تعلق می‌گیرد اما هویت آن فرد مجهول است و دولت چگونه توانایی شناسایی این فرد را خواهد داشت، بعد از یک‌سال در صورت پیگیری سازمان امور مالیاتی مشخص خواهد شد که آن فرد یا از ایران رفته و یا وجود خارجی ندارد و کارت بازرگانی به نام پیرزن یا چوپان و یا کارگر از کار افتاده‌ای ثبت شده است.
وی اضافه کرد: آیا بهتر نیست به جای ایجاد این دغدغه‌ها و فراهم کردن رانت برای عده‌ای که با کارت بازرگانی خود پول‌های هنگفت دریافت کرده و از کشور خارج خواهند شد یا هویت آنان نامعلوم است امکانات را به صادرکننده داده تا به صورت خود اظهاری زعفران را صادر و ارز را به دولت با نرخ روز عرضه کند؟  رییس اتحادیه زعفران فروشان مشهد در خصوص چالش پیش‌روی تولید و صادرکنندگان زعفران بیان کرد: صادرکنندگان با موضوع پیمان‌سپاری روبه‌رو است اما تولیدکننده نیز با عدم ثبات یک نرخ مواجه هستند و کشاورز نمی‌داند که زعفران تولیدشده خود را با چه قیمتی عرضه کند و در صورت عرضه ممکن است قیمت‌ها افزایش یابد و متضرر شود و با عدم فروش ممکن است قمیت‌ها کاهش و موجب پشیمانی وی شود.
میری عنوان کرد: پیشنهاد ما این است که قبل از برداشت محصول قیمت کف زعفران مشخص شود تا کشاورز تکلیف خود را بداند و در صورت افزایش قیمت از نرخ منصوب شده البته در صورتی که این افزایش قیمت به دلیل افزایش تقاضا باشد نه وجود دست‌های مصنوعی که از طرق مختلف منجر به افزایش قیمت شود یک شاخص ثابت قیمت داشته باشیم و در صورت کاهش قیمت نیز از تولیدکننده حمایت و اجازه کاهش قیمت داده نشود و این موضوع از مشکلات صادرکننده در بخش تولید است.
وی افزود: صادرکنندگانی را که میلیاردها تومان در بخش بسته‌بندی و صادرات سرمایه‌گذاری کرده و در این راه عمر خود را سپری و بازار فروش زعفران ایجاد کرده و مشتریان خود را پیدا کرده است را نباید به راحتی از دست بدهیم، ما به عنوان کشوری که 99 درصد تولید و صادرات زعفران در جهان را داشته زعفران خود را با برند کشورهای دیگر وارد بازار هدف صادراتی کنیم و این مسئله واقعا جای تاسف دارد.
رییس اتحادیه زعفران فروشان مشهد در خصوص جایگاه زعفران در تولید و صادرات کشور اظهار کرد: اگر آمار صادرات را ملاحظه کنید شاهد رشد صادرات در زمینه زعفران هستیم و علت این رشد نیز به دلیل افزایش نرخ ارز است و این اقدام توسط تجار غیرحرفه ای با هدف خروج ارز از کشور و کسب ارز به هر قیمتی است. میری در ادامه خاطرنشان کرد: این اقدام باعث اختلال در کار صادرکنندگان شده و البته منجر به افزایش صادرات زعفران نیز شده است.


کد خبر: 29250  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ستاره ها
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اقتصادي

قیمت سکه 23 آبان 4 میلیون و 50 هزار تومان شد مرور نیوز  ۷ دقیقه پیش

قیمت سکه 23 آبان 4 میلیون و 50 هزار تومان شدبه گزارش مرور نیوز، در معاملات امروز بازار آزاد، قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید 4 میلیون و 50 هزار تومان، سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم 4 میلیون تومان، نیم سکه 2 میلیون و 80 هزارتومان، ربع سکه یک میلیون و 150 هزار تومان است.

قیمت طلا در 23 آبان 97 اعلام شد مرور نیوز  ۷ دقیقه پیش

قیمت طلا در 23 آبان 97 اعلام شدبه گزارش مرور نیوز، در معاملات امروز بازار آزاد قیمت طلا امروز چهارشنبه 23 آبان 97 مشخص شد. براین اساس هر گرم طلای 24 عیار 529 هزار و 420 تومان،  هر گرم طلای 18 عیار 377 هزار 400 تومان و هر اونس طلا 1200 دلار به فروش می رسد. گفتنی است، طلای دست دوم به...

چند پلان از ۲۶ سال زندگی سلطان سکه روزنامه جوان  ۸ دقیقه پیش

جوان آنلاین: بامداد امروز، چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷، حکم «وحید مظلومین» معروف به سلطان سکه به جرم افساد فی‌الارض از طریق تشکیل شبکه فساد اخلال در نظام اقتصادی و ارزی و پولی کشور با انجام معاملات غیرقانونی و غیرمجاز و قاچاق عمده و کلان ارز و سکه به اعدام محکوم شده بودند، به اجرا گذاشته...

سیگنال‌های مثبت برای ترمیم دستمزد کارگران ! ستاره ها  ۱۰ دقیقه پیش

سیگنال‌های مثبت برای ترمیم دستمزد کارگران ! به گزارش ستاره ها؛ ابوالفضل فتح ‌الهی ـ در گفت‌وگو با ایسنا، با تشریح جزئیات نشست امیدوار کننده شورای عالی کار اظهار کرد: در این جلسه که با حضور وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی،‌نمایندگان کارگران و کارفرمایان و نمایندگان وزارتخانه‌های امور اقتصاد و دارایی و صنعت، معدن وتجارت برگزار...

پژو 207 صندوق دار نیامده با قیمت های نجومی روبرو شد/ با شبکه دلالان برخورد می شود؟ ستاره ها  ۱۰ دقیقه پیش

به گزارش ستاره ها به نقل از عصر ایران؛ پژو 207 صندوق دار اتوماتیک که بهای 104 میلیون تومان را دارد، با در نظر گرفتن تخفیف 15 میلیون تومانی و سود مشارکت و تاخیر، با قیمتی حدود 85 میلیون تومان در اختیار خریداران قرار گرفته است. حال برخی دلالان برای این خودروی اتوماتیک و سدان، قیمتی فراتر از 140 میلیون...

ریزش قیمت دلار صرافی ملی به کانال 12هزار تومان تسنیم  ۲۰ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سیر نزولی قیمت‌ها در بازار طلا و ارز درحالی کماکان ادامه دارد که قیمت دلار و سایر ارزها ساعتی ریزش قیمت را تجربه می‌کنند.قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/23قیمت فروش دلار در صرافی ملی امروز 97/08/23 دلار صبح امروز در صرافی ملی، که در بازار...

انتقاد شدید رئیس خانه صنعت/ دولت تولید را رها کرده و مدام حرف از بسته حمایتی می‌زند تسنیم  ۲۰ دقیقه پیش

محمدرضا مرتضوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه اتفاقات این روزهای اقتصاد کشور  و عدم تصمیم مناسب باعث شده مردم و به ویژه واحدهای تولیدی با مشکلات عدیده ای روبرو شوند، اظهار داشت: دولت مدام از بسته های حمایتی خود برای جامعه صحبت می کند اما متأسفانه هیچ تدبیری...

طیب‎نیا جای مسعود نیلی را در شورای پول و اعتبار گرفت اقتصاد ایران آنلاین  ۳۳ دقیقه پیش

به گزارش تسنیم، بنابر پیشنهاد عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی و تائید رئیس جمهور، علی طیب نیا وزیر اسبق امور اقتصادی و دارایی در دولت یازدهم به عضویت شورای پول واعتبار درآمد.  پیش از این مسعود نیلی این سمت را بر عهده داشت که اخیرا استعفا داده است.

چرا قیمت دلار و سکه طی روزهای اخیر نزولی شد؟ اقتصاد ایران آنلاین  ۳۳ دقیقه پیش

به گزارش تسنیم، ابراهیم محمدولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت: قیمت ارز و طلا مکمل هم هستند و اگر ارز بتواند خود را به‌خوبی در بازار عرضه کند و تقاضا را تأمین کند، طبیعتاً روی قیمت تأثیر می‌گذارد و عکس این قضیه موجب افزایش قیمت می‌شود.  او گفت: در چند هفته اخیر مدیریت صحیح در...

32 سال زندان به جای اعدام در مالزی اکو فارس  ۳۴ دقیقه پیش

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، 'لیو ووئی کئونگ' وزیر دادگستری و وزیر دفتر نخست وزیری مالزی در مجلس نمایندگان این کشور اعلام کرد مالزی براساس قوانین داخلی در لایحه ای اشد مجازات را برای قتل به جای اعدام 32 سال زندان قرار می دهد. به گفته وی این لایحه جدید با تصمیم جمعی در هیات دولت جدید مالزی اخذ...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده