تعداد بازدید: ۱۹
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۲ آبان ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۷:۳۰
اگر عشق به امام حسین(ع) نشانه مسلمان بودن است،اعلام می‌کنم که مسلمان هستم
به گزارش ادیان‌نیوز؛ جورج شکور استاد مسیحی دانشگاه بیروت، شاعر و نویسنده کتاب‌های ادبی و درسی کشور لبنان است که تا به حال دیوان‌های شعر بسیاری از او چاپ شده است، از جمله آثار معروفش می‌توان به کتاب «ملحمة الحسین علیه السلام» یا «حماسه حسین علیه السلام» اشاره کرد. این مجموعه در وصف شهید کربلا حضرت سیدالشهدا امام حسین علیه السلام سروده شده و شاید بتوان گفت: این اثر، اولین مجموعه مدون منظومی است که توسط یک شاعر مسیحی در وصف حضرت سیدالشهدا علیه السلام سروده شده است.
جورج شکور در این اثر خود مفاهیم اسلامی در قیام امام حسین علیه السلام مانند عزتمندی و عقلانیت آمیخته با عاطفه انسانی را تحسین کرده است. گفتگویی که با این نویسنده و استاد دانشگاه مسیحی انجام شده، ابعادی از راهپیمایی اربعین را از منظر مسیحیان مورد بررسی قرار داده است. جورج شکور در این گفتگو تأکید می‌کند که: «اگر عشق به امام حسین علیه السلام نشانه مسلمان بودن است، اعلام می‌کنم که من مسلمان هستم.
چون روز‌های بسیاری را با یاد و مرور سرگذشت این مرد بزرگ و آزاده سپری کرده‌ام. شب‌های زیادی از خواب بیدار شده‌ام و آرزو کرده‌ام که ای‌کاش من هم در آن سال ۶۱ هجری در این دنیا بودم و همراه امام حسین علیه السلام به میدان کربلا می‌رفتم و تا جان داشتم در راه آرمان‌های الهی او می‌جنگیدم و خون دشمنانش را بر زمین می‌ریختم».
او همچنین در خصوص سانسور‌های خبری راهپیمایی بزرگ اربعین از سوی رسانه‌های ضداسلامی ابراز عقیده می‌کند: «راهپیمایی اربعین را می‌توان به‌ عنوان استودیوی سینمایی دانست که به تن‌هایی بار اطلاع‌رسانی میلیونی و بازسازی تصویر اسلام و مسلمین را در دنیا به‌دوش می‌کشد که به‌ خوبی و به‌ بهترین وجه ممکن در برابر فیلم‌های هالیوودی ایستاده و آن‌ها را دروغین و ساختگی معرفی کرده است، به همین دلیل است که دشمنان اسلام از انتشار این خبر بزرگ و نشان دادن چهره زیبا و حقیقی اسلام وحشت‌زده هستند».
*به‌ اعتقاد شما چه عاملی موجب شده که دشمنان اسلام تا این اندازه نسبت به انتشار اخبار اجتماع پرشور مردم آزادی‌خواه جهان در قالب راه‌پیمایی اربعین موضع هراس‌آلود داشته باشند؟ بازنمایی واژگون هالیوود از جهان اسلام و مسلمانان، سابقه‌ای بیشتر از یک قرن دارد. مطالعه ویژه و معروف جک شاهین به‌روی هزار فیلم سینمای هالیوود و تصویر سیاه و تلخی را که درمجموع از مسلمانان نشان می‌دهند می‌توان مانند رونمایی یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های خودساخته واژگون در تاریخ سینمای جهان دانست.
جک شاهین در بررسی و مطالعه گسترده خود نشان داده است که هالیوود چگونه طی پروژه‌ای صدساله جهان اسلام و جمعیت بیش از یک میلیاردی مسلمانان و به خصوص جمعیت شیعیان را با انبوه و انواعی از بازنمایی‌ها بدنام می‌کند. در مقابل این نوع پروژه‌های ضداسلامی، راهپیمایی گسترده و عظیم اربعین علاوه بر اینکه انواعی از کارکرد‌های الهام‌بخش و پیش‌برنده را در خود دارد، دارای مزیت‌های مهمی است که تصویر مسلمانان را در نگاه جهان بازسازی و تصحیح می‌کند.
این‌که مسلمانان در این راهپیمایی بزرگ، بزرگ‌ترین سفره میهمانی را با نهایت خضوع و ادب راه انداخته و از همه مردم دنیا ــ چه مسلمان باشند و چه غیرمسلمان، چه سفیدپوست باشند و چه سیاه‌پوست، چه مسیحی باشند یا یهودی و بودایی ــ به‌بهترین نحو ممکن و با جان و دل پذیرایی می‌کنند، مطلبی نیست که هالیوود و سایر دستگاه‌ها و قدرت‌های آمریکایی و اروپایی بتوانند در برابر آن ایستادگی کنند و یا آن را وارون و زشت جلوه دهند.
*می‌دانیم که رسانه‌های ضداسلامی در ایام اربعین، اخبار و اطلاعات این همایش بزرگ و راهپیمایی عظیم را سانسور خبری می‌کنند تا مردم کشورهایشان از آن بی‌اطلاع بمانند؛ اما در این شرایط، رویکرد و نظر سیاستمداران و دشمنان بزرگ اسلام در خصوص این اجتماع عظیم اربعین چیست؟ راهپیمایی اربعین به‌دلیل عظمت غیر قابل مثالی که در دنیا دارد، به‌عنوان بزرگ‌ترین، جالب‌توجه‌ترین، بهترین و زیباترین اجتماع انسانی در طول تاریخ و در همه دنیا شناخته می‌شود.
ناتوانی قدرت‌های استکباری و دشمنان مسلمانان در برابر این اجتماع عظیم از آنجا نشئت می‌گیرد که هیچ‌کسی، حتی ثروتمندترین و سیاستمدارترین شخصیت‌های صهیونیستی توان آن را ندارند که با همه سیاست کذایی و ثروت خود، نمونه کوچکی از این راه‌پیمایی عظیم را راه بیندازند، چراکه مردم حاضر در صحنه اربعین، عاشق امام حسین علیه السلام هستند.
با وجود اینکه آن وجود مقدس و آن مرد بزرگ را به‌چشم سر ندیده‌اند، اما بعد از حدود ۱۴۰۰ سال که از شهادت او و یاران بحقش می‌گذرد، باز هم دلشان در گروی مهر اوست و درس ادب و اخلاقی را که از آن حضرت آموخته‌اند، طی راه‌پیمایی اربعین برای مردم دیگر و به‌خصوص مردم غیرمسلمان به‌نمایش می‌گذارند. در واقع راهپیمایی اربعین را می‌توان به‌عنوان استودیوی سینمایی دانست که به‌تن‌هایی بار اطلاع‌رسانی میلیونی و بازسازی تصویر اسلام و مسلمین را در دنیا به‌دوش می‌کشد که به‌خوبی و به‌بهترین وجه ممکن در برابر فیلم‌های هالیوودی ایستاده و آن‌ها را دروغین و ساختگی معرفی کرده است.
* به هر حال مسلم است که مؤلفه‌های تصویری در رسانه‌های غربی و به‌تعبیر شما فیلم‌های هالیوودی، در کلمات و صفات مشخصی تعریف می‌شوند. به‌اعتقاد شما چه مؤلفه‌هایی در راه‌پیمایی بزرگ اربعین وجود دارد که توانسته در برابر مؤلفه‌های ساختگی و دروغین دشمنان اسلام قد علم کرده و آن‌ها را از بین ببرد؟ به‌ عنوان مثال می‌توان به تعبیر غلط دشمن از صفات تنبلی مسلمانان و یا خودخواهی، کشتار و تجاوز به حقوق بشر اشاره کرد، این‌ها مواردی است که دشمنان اسلام در رسانه‌های خود که در کشور‌های گوناگون تریبون دارند، تبلیغ می‌کنند.
آن‌ها در قالب اخبار، فیلم‌ها و برنامه‌های خود تلاش می‌کنند تا این چهره را از مسلمانان ساخته و به مردم دنیا این‌گونه القا کنند که مسلمانان جز خودشان به کسی فکر نمی‌کنند و هر کسی از غیرمسلمانان را کافر دانسته و آن‌ها را به‌قتل می‌رسانند. این دروغ بزرگی است که مسلمانان و شیعیان در قالب راهپیمایی اربعین کذب بودن آن را نشان می‌دهند.
آن‌ها نه‌تنها کسی را به‌ قتل نرسانده و آزار نمی‌دهند، بلکه با خوش‌رویی و محبت غیر قابل وصفی از مهمانان مسلمان و غیرمسلمان پذیرایی می‌کنند، به‌خوبی و با مهربانی آن‌ها را به خانه‌های خود و بر سر سفره‌های غذای خود دعوت می‌کنند، آن هم غذایی که شاید خودشان در طول سال کمتر توان مالی برای خوردن از آن را داشته باشند، چه کرامت و بخششی از این بالاتر است؟ چگونه دشمن می‌تواند همین مردم آزاده‌خو و بزرگوار را ناقض حقوق بشر و قاتل سایر مردم معرفی کند؟ *دلیل اینکه راهپیمایی اربعین از سوی رسانه‌های ضداسلامی مخابره نمی‌شود همین امر است.
دقیقاً به همین علت است که دشمنان اسلام نمی‌خواهند مردم ادیان دیگر و سایر کشور‌ها از اربعین حسینی و این تجمع بزرگ شیعیان باخبر شوند. آن‌ها می‌ترسند، وحشت دارند از اینکه مردم دنیا شیعیان را بشناسند، چون آن‌وقت است که همه متوجه امام حسین علیه السلام می‌شوند، متوجه اتفاقاتی می‌شوند که برای این بزرگ‌مرد روی داد، نهایتش هم این است که مردم دنیا در برابر یزیدیان دنیا قد علم می‌کنند و به هیچ‌کس و هیچ قدرتی اجازه نمی‌دهند فریبشان بدهند و زندگی‌شان را با بهای پوچ، به تباهی بکشانند.
*در عین حال که دشمنان اسلام اخبار اربعین را سانسور می‌کنند و یا آن را به‌غلط منتشر می‌کنند، شیعیان برای ترویج مفاهیم این راه‌پیمایی عظیم و سرنوشت‌ساز چه مسئولیتی به‌ عهده دارند؟ از یک طرف مسئولیت بزرگی به‌عهده رسانه‌های اسلامی است. پیام امام حسین علیه السلام، پیامی جهانی است و در عین حال مختص برهه‌ای از تاریخ نیست، بلکه به همه دوره‌ها و همه انسان‌ها تعلق دارد.
رسانه‌های اسلامی باید به ندای «هل من ناصر ینصرنی» امام حسین علیه السلام پاسخ بدهند، به این صورت که تا آنجا که قدرت و فرصت دارند، مفاهیم عاشورایی را برای مردم دنیا مخابره کنند. فضای اینترنتی فرصت مغتنمی برای رسانه‌های امروزی فراهم کرده است. خبرنگاران با اخبار و مقاله‌های خود، شاعران و نویسندگان با اشعار و نوشته‌های خود، سخنرانان با گفته‌های خود، نقاشان با نقاشی‌های خود و عکاسان با عکس‌ها و تصاویر می‌توانند مفاهیم عمیق این حقیقت روشن را به دنیا اطلاع بدهند.
*خوب است کمی از شناخت خود شما درباره امام حسین علیه السلام بدانیم. آن طور که اطلاع داریم، شما مسیحی هستید، اما کتاب‌هایی درباره پیغمبر اسلام صلی‌الله علیه و آله و برخی از ائمه اطهار علیهم السلام نوشته‌اید. چطور یک نویسنده و محقق مسیحی تا این اندازه نسبت به چهره‌های اسلامی شناخت پیدا کرده است؟ در وهله اول باید با صراحت و به‌طور آشکارا بگویم که اگر عشق به امام حسین علیه السلام نشانه مسلمان بودن است، اعلام می‌کنم که من مسلمان هستم، چون روز‌های بسیاری را با یاد و مرور سرگذشت این مرد بزرگ و آزاده سپری کرده‌ام.
شب‌های زیادی از خواب بیدار شده‌ام و آرزو کرده‌ام که ای‌کاش من هم در آن سال ۶۱ هجری در این دنیا بودم و همراه امام حسین علیه السلام به میدان کربلا می‌رفتم و تا جان داشتم در راه آرمان‌های الهی او می‌جنگیدم و خون دشمنانش را بر زمین می‌ریختم. اگر کتابی درباره رسول خدا صلی الله علیه و آله، امام علی علیه السلام و امام حسین علیه السلام نوشته‌ام، همگی از مطالعات گسترده در زمینه زندگی و روش و منش این مردان خدا نشئت گرفته است.
کتاب‌های بسیاری درباره زندگی ایشان خوانده و تحقیقات زیادی کرده‌ام که زمینه نوشتن کتاب و سرودن اشعاری در مدح این بزرگان شده است. در واقع این افراد، بهترین و والاترین صفات انسانی را داشته‌اند و الگوی بزرگ و مهمی برای همه مردم دنیا شده‌اند. تفاوتی ندارد که ما مسیحی، یهودی یا مسلمان باشیم، مهم این است که الگو‌های انسانی را بشناسیم و روش درست زندگی کردن را از آن‌ها یاد بگیریم.
همان طور که مسلمانان حضرت مریم سلام الله علی‌ها و حضرت عیسی علیه السلام را می‌شناسند و از آن‌ها درس پاک‌دامنی، تلاش در راه خدا و بندگی را می‌آموزند، ما مسیحیان هم باید از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و امامان شیعیان درس خوب زندگی کردن را یاد بگیریم. *مناسب است به‌ عنوان حسن ختام، بخشی از اشعارتان در خصوص قیام کربلا را مرور کنیم.
مبارزه به پایان رسیده و جنگ را قهرمانانه انجام داده‌اند. آه! زینب فریاد زد و سخنرانی سرکوب‌گرانه کرد. به‌گونه‌ای که لشکر دشمن در جا ایستادند و توقف کردند. آن‌چنان سخن گفت که صخره‌ها گدازه بیرون افکنند و چنان‌که تیر از کمان بیرون رود. به‌سمت سر مبارک برادر حرکت کرد و لشکر یزید شکسته و وامانده شد.
کربلا! تو سرزمین مصائب و بلا‌ها هستی؟ تو زخمی هستی که گذر زمان هم آن را التیام نمی‌بخشد اگرچه تو بهترین گواهی بر مردمان سرآمد خلق کربلا! هر که در میدان تو شکست خورد، پیروز است و هر که پیروز شد شکست خورده، چون معیار تو عدل است کربلا! در خود مزاری شش‌گوشه داری که عاشقانت برای زیارت تو از چهار گوشه دنیا، سر از پا نمی‌شناسند.
منبع: تسنیم

کد خبر: 29945  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ادیان نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اجتماعي

زلزله ۴.۶ ریشتری حوالی سرپلذهاب را لرزاند چند ثانیه  ۴۲ دقیقه پیش

زلزله ۴.۶ ریشتری حوالی سرپلذهاب را لرزانددقایقی پیش، زلزله ای به بزرگی ۴.۶ ریشتر حوالی سرپلذهاب از استان کرمانشاه را لرزاند. طبق اعلام مرکز لرزه نگاری کشور، دقایقی پیش زلزله ای به بزرگی ۴.۶ ریشتر حوالی سرپلذهاب از استان کرمانشاه را لرزاند. زمان دقیق این زمین لرزه ساعت ۶ و ۵۴ دقیقه و ۱۱ ثانیه صبح امروز یکشنبه ۱۸ آذر ثبت شده و در عمق ۱۷ کیلومتری...

بازگشت ۲۶۰ مهاجر غیر قانونی ایرانی از انگلیس چند ثانیه  ۴۲ دقیقه پیش

بازگشت ۲۶۰ مهاجر غیر قانونی ایرانی از انگلیسسفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلستان خبر داد که ۲۶۰ مهاجر ایرانی که در دو سال گذشته غیر قانونی وارد انگلیس شده بودند به ایران بازگشته اند. سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلستان اعلام کرد ۲۶۰ مهاجر ایرانی که در دو سال گذشته غیر قانونی وارد انگلیس شده بودند ویا غیر قانونی اقامت داشتند با مراجعه به سفارت...

بخش‌های فرسوده و ناپایدار شهری چشم‌انتظار تدوین سند توسعه محلات روزنامه جوان  ۴۳ دقیقه پیش

سرویس ایران‌شهر جوان آنلاین: کلانشهر تهران ۳۷۴ محله دارد که وجود مسائل و مشکلات متعدد در همه بخش‌ها سبب شده تا اداره کلانشهر تهران نیازمند مشارکت و تعامل دوسویه مدیران شهری و شهروندان باشد. در این میان اداره شهری به این وسعت نیازمند تعامل و مشارکت از پایین به بالاست چراکه بسیاری از مسائل و...

پدرکشی با رگبار کلاشینکف از پشت‌بام همسایه/قاتل دستگیر شد آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : فرمانده انتظامی استان بوشهر از شناسایی و دستگیری متهم به قتلی خبر داد که در وحدتیه از توابع شهرستان دشتستان، نیمه شب پدرش را به قتل رساند.سردار خلیل واعظی دقایقی قبل در جمع خبرنگاران اظهار کرد: حدود 20 روز قبل مردی 53 سال دریکی از روستاهای وحدتیه دشتستان نیمه های شب در حیاط منزلش با شلیک...

گرشاسبی: خودم را آتش بزنم بهتر است! چند ثانیه  ۲ ساعت پیش

گرشاسبی: خودم را آتش بزنم بهتر است!حمید رضا گرشاسبی مدیر عامل کنونی باشگاه پرسپولیس در باره شایعاتی که مبنی بر عدم استعفای او مطرح شده است بعد از این دیدار صحبت کرد. گرشاسبی درمورد صحبت های اخیر که در باره بازنشستگی او عنوان شده است گفت:« به نظر من باشگاه پرسپولیس باشگاه بزرگی است و گرشاسبی اگر خودش را آتش بزند بهتراست تا خدای نکرده...

اخاذی 3 میلیاردی راز 2 ساله قتل برج ساز را بر ملا کرد روزنامه جوان  ۲ ساعت پیش

حرص و طمع مال دنیا گاهی نه تنها زندگی انسان را شیرین و رنگین نمی‌کند بلکه بسیاری از بدبختی‌ها و رذایل اخلاقی را بدنبال می‌آورد و گاهی هم بلای جان او می‌شود. زیاد‌خواهی و مال‌اندوزی زیاد از نظر عقلایی امری ناپسند است و دل بستگی به آن قلب، روح و روان انسان را تیر و تار می‌کند...

شهروند هوشیار پلیس را به پلیس‌های قلابی رساند روزنامه جوان  ۲ ساعت پیش

افراد تبهکار برای رسیدن به خواسته‌های خود دست به هر کاری می‌زنند. تجربه نشان داده است که مجازات زندان هم تأثیری روی این افراد ندارد بلکه بعد از آزادی با تجربه بیشتری به دنبال اعمال تبهکارانه‌شان می‌روند. بی‌پروایی این افراد از مجازات تا آنجا پیش رفته است که بسیاری از آن‌ها...

اروپاییان سن هر نظام را ۴۰ سال قلمداد می‌کنند روزنامه جوان  ۳ ساعت پیش

از دیرباز سیر به قدرت رسیدن تا اضمحلال فرد، گروه و جامعه، مورد بررسی اندیشمندان مختلفی قرار گرفته است. ابن‌خلدون با دلایل روانشناسانه در پیوند با شرایط اجتماعی، بروز سه تغییر را پس از به قدرت رسیدن، در فرد بیان می‌کند؛ تکبر، اشرافیگری و تن‌آسایی. او بر اساس نظام‌های سلطنتی و خلیفه‌گری،...

لغو محدودیت تردد در محور هراز از دوشنبه ایلنا  ۳ ساعت پیش

لغو محدودیت تردد در محور هراز از دوشنبهبه گزارش ایلنا، سرهنگ نادر جهانی گفت: برابر گزارش پلیس راه راهور ناجا، انسداد موقت روزانه در محور هراز با توجه به اتمام عملیات راه‌سازی در آن محور تا اطلاع ثانوی لغو و تردد وسایل‌نقلیه در این محور از روز دوشنبه به صورت عادی و دوطرفه خواهد بود. وی با اشاره به بارش‌های اخیر گفت: بر این...

تربیت ۲۰ طلبه حافظ کل قرآن در استان بوشهر شبستان  ۳ ساعت پیش

به گزارش خبرگزاری شبستان از بوشهر، جلسه مشترک هماهنگی و برنامه ریزی طرح قرآنی «بشارت 1452» حوزه علمیه برادران و اداره کل اوقاف و امورخیریه استان بوشهر، یکشنبه 18 آذرماه مصادف با یکم ربیع الثانی 1440 باحضور  علیرضا شعبانی فر، نماینده شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور و علی اکبر مداح، سرپرست...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده